Jak zkontrolovat, zda jsou tržby evidovány nově vygenerovaným certifikátem EET?
[1 minuta čtení] Vygenerovali jste si nový pokladní certifikát EET, ale nejste si jisti, zda jsou jím tržby evidovány. Víme, jak to prověřit? Během letošního roku a začátkem příštího expirují první pokladní certifikáty, které byly generovány v počátcích zavádění EET. Jenom během listopadu expiruje podle finanční správy 38 tisíc pokladních certifikátů, které je nutné vyměnit za nové.Netýká se to i
31.10.2019
Do startu nového mýtného systému zbývá 5 týdnů. Už jste svá auta registrovali?
[1 minuta čtení] Pět týdnů před startem nového mýtného systému je registrováno 27 % z očekávaného počtu 458 tisíc automobilů. Připomínáme, jak na to. Dopravci s registrací svých automobilů do nového mýtného systému otálejí. Přitom jim příliš času nezbývá.
31.10.2019
Stáhněte zákon o významné tržní síle a vypracujte nové znění, požaduje HK ČR
[1 minuta čtení] Hospodářská komora apeluje na ministerstvo zemědělství, aby přepracovalo zákon o významné tržní síle. Dle ní nevyhodnotilo dopady nové regulace na podnikatele. Hospodářská komora se obrátila na Ministerstvo zemědělství ČR s požadavkem, aby zákon o významné tržní síle stáhlo a vypracovalo jeho nové znění. Společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu nabízí pomocnou ruku.
31.10.2019
Být či nebýt etická firma? Do karet etice hraje to, že jsou pak lidé šťastnější
[5 minut čtení] Ještě nemáte etický kodex? Možná je na čase ho pro svou firmu vytvořit. Není to šperk, který zkrášlí webovky, ale praktický nástroj pro lepší firemní kulturu. Stejně tak je ochranným štítem, když některý zaměstnanec poruší zákony. I proto by kodex neměl být pouhá formalita, ale pomáhat při každodenní firemní praxi.
31.10.2019
33 pražských částí zvýší daň z nemovitostí, podnikatelům vzroste v celé Praze
[5 minut čtení] Po 18 letech se ve většině pražských městských částí zvýší od příštího roku daň z nemovitých věcí, někde dokonce až dvojnásobně. Zatímco u bytů zůstane v některých městských částech daň stejná, u nemovitostí, které jsou používány k podnikání, se daň z nemovitých věcí zdvojnásobí v celé Praze.
31.10.2019
České firmy mají dobrou náladu. Zbytek Evropy je na tom hůře
[1 minuta čtení] Ve většině zemí EU roste Index podnikatelské nálady malých a středních podniků. V ČR mírně klesl, ale očekávání se obrací k lepšímu. Očekávání se týkají počtu objednávek, objemu investic nebo nabírání zaměstnanců pro následujících šest měsíců. Čísla vychází z mezinárodních výsledků organizace SMEunited, které data firem za naši republiku dodává Hospodářská komora.
30.10.2019
Neuhrazené faktury ohrožují desetinu firem. Jak se bránit a situaci řešit?
[2 minuty čtení] Faktury, které zůstávají dlouhodobě neuhrazené, jsou pro české společnosti cestou do pekel. Na existenci ohrožují až desetinu z nich. Jak se brání? Pětina všech plateb v České republice není uhrazená včas, některé účty dokonce nezaplacené zůstanou.
30.10.2019
Když slova „koupit“ nebo „objednat“ nestačí. Víme, co změní tlačítková novela
[5 minut čtení] Přídavné jméno „tlačítková“ označuje novelu občanského zákoníku, která se dotkne jak spotřebitelů, tak provozovatelů e-shopů. Kromě splnění povinnosti přijmout a zveřejnit právní a správní předpisy stanovené touto směrnicí je hlavním cílem novely zjednodušení aktuálních pravidel a zvýšení právní jistoty pro spotřebitele i e-shopy.
30.10.2019
Ovlivní, nebo neovlivní změna času odměňování?
[5 minut čtení] Ano i ne. Záleží, jakým způsobem je mzda stanovena. Ani poskytování příplatků není stejné. Vysvětlíme na příkladech. Publikovaná vyjádření k problematice odměňování při změně času se často liší. Předně je třeba vyjít z aktuálního nařízení vlády, a to pro rok 2017 až 2020.
30.10.2019
Topná sezóna odstartovala. Prodejci šidí spotřebitele i při prodeji dřeva
[2 minuty čtení] Příležitost dělá zloděje. Pokud nejsou zákazníci obezřetní, mohou být ošizeni ze strany prodejců i při nákupu dřeva. Častá pochybení se týkají ceny. Kontroloři z České obchodní inspekce míří své kontroly taky na prodejce palivového dřeva. Zaměřili se především na ceny.
29.10.2019
Netýká se to i vás? Během listopadu expiruje 38 tisíc certifikátů k EET
[2 minuty čtení] Během listopadu expiruje téměř 38 tisíc certifikátů EET, které je nutné vyměnit za nové. Kdo v aplikaci EET zadá e-mailovou adresu, toho úřady předem upozorní. Kdo zjistí, že mu certifikát brzy expiruje, měl by vygenerovat certifikát nový. Pokud to totiž neudělá a platnost starého certifikátu vyprší, systém evidence tržeb přestane přijímat datové zprávy o tržbách a podnikatelům bu
29.10.2019
Paušální daň nabírá jasnější obrysy, na sociální pojištění půjde větší podíl
[2 minuty čtení] Celková částka plánované tzv. paušální daně má zůstat přibližně stejná, větší podíl má ale směřovat na sociální pojištění. Podle plánů ministerstva financí by se paušální odvod měl skládat z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši přibližně 100 korun. Původně se přitom počítalo s tím, že by paušální daň činily minimální plat
29.10.2019
Ulehčete si správu LinkedIn profilu díky nejrůznějším nástrojům
[4 minuty čtení] Se správou sociálních sítí je spojeno hodně práce. Tu si však můžete zjednodušit díky nejrůznějším nástrojům. Zjistěte, jaké můžete využít na LinkedInu. Pro sociální síť LinkedIn jsou dostupné rozšíření pro webové prohlížeče, známé plánovací rozhraní a další specifické nástroje, které dokážou výrazně zjednodušit nebo urychlit práci.
29.10.2019
Offline režim je byrokratická „chuťovka“, podnikatelé raději využijí EET
[6 minut čtení] [NÁZOR] Od května 2020 budou moci malí podnikatelé evidovat tržby místo EET v tzv. offline režimu. Ten však svými parametry spíše odrazuje. Aby totiž podnikatelé mohli místo EET evidovat v offline režimu (řečí zákona ve zvláštním režimu), musí podat žádost, ve které musí doložit, že splňují podmínky pro zvláštní režim. Komplikované bude především doložení odhadu budoucích tržeb, kd
29.10.2019
Další svátek klepe na dveře, budou mít obchody otevřeno? A co velkoobchody?
[1 minuta čtení] Čeká nás další svátek. Patří mezi vybrané svátky, během kterých musí obchodníci zavřít? Prezident Miloš Zeman před několika dny navíc podepsal novelu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, která ze zákona vyjímá velkoobchody. Novela však ještě není účinná.
28.10.2019
Jakých zaměstnanců a provozů se dotkne víkendová změna času?
[2 minuty čtení] O víkendu se opět mění čas a ručičky se tak v neděli ve 3 hodiny ráno posunout zpět o hodinu. Posun času se dotkne podniků a zaměstnanců, kteří pracují v noci. Standardně tak ovlivní pracovníky ve směnných provozech v továrnách, na čerpacích stanicích, lékaře či pohotovostní složky.
25.10.2019
Zaměstnanec si chce napracovat hodiny o víkendu. Jak je to s příplatkem?
[2 minuty čtení] V práci skončil o jeden den dříve a napracuje si to o víkendu doma. Náleží mu příplatek za víkend? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
25.10.2019
V newsletterech před Vánoci buďte milí, pozorní a všímaví. Nabídněte něco navíc
[7 minut čtení] E-shopy se před Vánoci snaží nalákat zákazníky a často k tomu využívají i e-mailového marketingu. Newsletterům je proto potřeba věnovat dostatek pozornosti. Příjemcovu pozornost však nelze upoutat „zničehonic“ – pokud někdo celý rok své respondenty bez rozmyslu bombarduje prodejními e-maily, má nálepku spamera a sebelepší vánoční kampaň mu nepomůže.
25.10.2019
Jak odhadnout budoucí tržby u offline režimu EET? Poraďte si sami, říkají úřady
[6 minut čtení] Aby podnikatelé mohli evidovat v offline režimu místo EET, musí splnit i podmínku budoucích tržeb. Jak konkrétně je ale mají odhadnout, úřady neporadí. Odhad podnikatele ohledně budoucích tržeb přitom bude hrát roli v rozhodování, zda mu finanční správa offline režim povolí. Jak podle ministerstva financí, tak podle finanční správy záleží čistě na podnikateli, jakým způsobem své bu
25.10.2019
Co udělat s původním certifikátem EET poté, co si vygenerujete certifikát nový?
[1 minuta čtení] Blíží se období, kdy skončí platnost některých pokladních certifikátů k elektronické evidenci tržeb. Co udělat s původním certifikátem po vygenerování nového? Všichni, kteří si vygenerovali pokladní certifikát pro zařízení elektronické evidence tržeb před třemi lety, by si měli zkontrolovat jeho platnost.
24.10.2019
Malé dopravce registrace do nového mýtného systému netrápí. Čeká dopravu kolaps?
[2 minuty čtení] Během měsíce se do nového mýtného systému zaregistrovalo jen 5 % malých dopravců. Z velkých tak učinila polovina. Pokud však nezačnou malí dopravci fungující v režimu předplaceného mýtného rychle plnit svou povinnost registrace a vyzvednutí nové palubní jednotky, hrozí na začátku prosince České republice dopravní kolaps.
24.10.2019
Chyby při reklamacích: Odmítnutí k reklamaci použité zboží či prodloužení lhůty
[3 minuty čtení] Obchodníci se v oblasti reklamací stále dopouští celé řady chyb. Jejich následky však poté nese spotřebitel. Jaké jsou nejčastější nešvary? Znát právní předpisy v oblasti reklamací by měl jak obchodník, a to podrobně, tak také spotřebitel. Právě na ně myslel spotřebitelský server dTest, který připomněl, které nešvary týkající se reklamací zboží by si ze strany obchodníků neměli ne
24.10.2019
Ilustrátorky na volné noze si jen s pastelkami nevystačí. I tužku láme technika
[6 minut čtení] Živí se tím, že (si) kreslí. Není to ale jen taková idyla, jak to na první pohled vypadá. Česko třeba není trh, který by uměl tvůrčí práci vždy náležitě ocenit. Kdo neovládne technologie, i v ilustraci mu ujede vlak. Na druhou stranu tu není silná konkurence a kdo je šikovný, najde si svou specializaci a místo na trhu.
24.10.2019
Jaké jsou nejčastější SEO chyby a jak se jich vyvarovat? Čtěte rady od odborníka
[8 minut čtení] Organická návštěvnost se u běžného e-shopu pohybuje mezi 30 až 60 % celkové návštěvnosti. Klíčovým faktorem online podnikání je tak dobře zvládnuté SEO. V posledním díle seriálu „Jak rozjet online byznys“ se zaměříme na SEO, tedy optimalizaci pro vyhledávače. Rady a tipy, jak dělat SEO a nedělat PraSEO, připravil pro náš sesterský server Lupa.cz Pavel Ungr, nezávislý konzultant onl
24.10.2019
Diskriminace cizinců na letišti: Za to, že se u nás můžete najíst a napít, 53 Kč
[2 minuty čtení] Nelichotivě skončily kontroly restaurací na Letišti Václava Havla. Nejenže tu cizinci za služby platí nesmyslné poplatky, nedočkají se ani výhodnější nabídky. Nerozumí česky, nebude rozumět ani nesmyslnému poplatku. Zřejmě takhle nějak přemýšlí provozovatelé restaurací na Letišti Václava Havla, které nedávno navštívili kontroloři České obchodní inspekce.
23.10.2019
Podniká při zaměstnání, zálohy nehradí. Proč ji upozornili na neuhrazení zálohy?
[2 minuty čtení] Při zaměstnání si přivydělává jako OSVČ vedlejší. Povinnost hradit zálohy na zdravotko se jí netýká, ale přeci jen ji pojišťovna upozornila, že zapomněla. Proč? Při souběhu, kde je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání (nikoli podnikání), neplatí OSVČ zálohy a nevztahuje se na ni ani minimální vyměřovací základ, pokud je v zaměstnání odvedeno zdravotní pojistné ve výši minima stanove
23.10.2019
Buďte o krok napřed a využívejte novinky, které nabízí sociální sítě
[5 minut čtení] Jakých novinek na sociálních sítích byste si podle odborníků měli všimnout? Nechte se inspirovat a využijte je na maximum. Sociální sítě se neustále snaží přinášet svým uživatelům něco nového. Mnohdy se funkce týkají jen zábavy, ale častěji těch, kteří platí. Tedy právě těch, kteří sociální sítě využívají ke své propagaci.
23.10.2019
Nový vzhled služeb pro zaměstnavatele a nové způsoby přihlašování
[4 minuty čtení] Ministerstvo práce a sociálních věcí kompletně změnilo vzhled internetových stránek. Změna se dotkla i zaměstnavatelů. Aktuálně například u eNeschopenek. Zaměstnavatelé musí změnit nebo nově vytvořit přístupy do některých aplikací. Platí to i pro náhradní plnění zaměstnáváním osob se zdravotním postižením.
23.10.2019
Pokud DIČ neobsahuje vaše rodné číslo, musíte ho opět začít tisknout na účtence
[2 minuty čtení] První změny EET už klepou na dveře. Pokud DIČ neobsahuje vaše rodné číslo, musíte jej od listopadu opět uvádět na účtenkách. Povinnost uvádět na účtence DIČ tak bude zatím dopadat pouze na poplatníky daně z příjmů právnických osob a zahraničních fyzických osob.
22.10.2019
O dění v obci místním rozhlasem? Pomalu rarita, nahrazuje ho rozhlas mobilní
[1 minuta čtení] Mobilní rozhlas usnadňuje život. Informuje o tom, co se děje v okolí. Jak vznikal a jak funguje? O tom je řeč v podcastu s jeho zakladatelem Ondřeje Švrčkem. Obcí, kde se šíří nekvalitní zvuk místního rozhlasu, který informuje o dění v okolí, případně zlevněných surovinách, pomalu ubývá. Obecní rozhlas totiž nahrazuje rozhlas mobilní.
22.10.2019
Lidé mají obavy. Tempo zakládání nových firem klesá
[1 minuta čtení] V tomto roce bylo u nás doposud založeno nejméně společností za poslední tři roky. Stojí za tím zřejmě obavy podnikatelů z dalšího vývoje tuzemské ekonomiky. Letos bylo založeno 22 250 nových společností a aktuálně je tak v obchodním rejstříku zapsáno 503 187 firem. To je o necelých 11 tisíc více než na konci roku 2018.
22.10.2019
Konec čekání na peníze. Používejte okamžité platby
[5 minut čtení] Službu okamžitých plateb nabízí zatím jen několik bank. Zjistěte, kde je tedy možné posílat peníze v řádu sekund. Okamžité platby probíhají 24 hodin denně, a to 7 dní v týdnu. Tedy také o víkendech a svátcích.
22.10.2019
Nový mýtný systém se blíží, jaké výhody má platit mýto pre-pay a jaké post-pay?
[5 minut čtení] Od prosince se přechází na nový mýtný systém. Samotné placení mýta může i nadále probíhat předem (pre-pay režim), nebo následně (post-pay režim). Zatímco pre-pay režim využívají především menší dopravci, post-pay je zase výhodnější pro větší podnikatele.
22.10.2019
V provozovně, kam chodí zákazníci, musí být osoba mluvící česky nebo slovensky
[2 minuty čtení] Provozovny, kde dochází ke kontaktu spotřebitele s obchodníkem, musí disponovat osobou, která mluví česky nebo slovensky. Živnostenský úřad to kontroluje. Při zakládání provozovny má podnikatel celou řadu povinností, na které musí myslet a které nesmí opomenout. Server Podnikatel.cz nabídl čtenářům podrobný článek, kde jednotlivé povinnosti jmenuje. a popisuje. Seznamte se s povin
21.10.2019
Brousíte si zuby na to, že budete nakladatel knih? Na lehké podnikání se netěšte
[4 minuty čtení] Po celém Česku už se koná rovnou několik akcí zaměřených na nezávislou knižní kulturu. Znamená to tedy, že se i malým nakladatelstvím u nás také neobvykle daří? Praha má festival Knihex, Tábor Tabook, Olomouc LITR. Účastní se jich i nakladatelství, která neplují na vlnách mainstreamu. Zjistili jsme, jak se jim podniká.
21.10.2019
Zastavení exekucí dopadne tvrdě na věřitele
[4 minuty čtení] O změnách v exekucích se hovoří již dlouho. Zaměstnavatelům by mohly při provádění srážek ze mzdy významně pomoci, věřitelé zřejmě jásat nebudou. Poslanecká sněmovna aktuálně projednává novelu občanského soudního řádu a exekučního řádu. Má číslo sněmovního tisku 545 a právě prochází prvním čtením.
21.10.2019
Zpět na sestupné vlně? Počet hráčů Účtenkovky je nejnižší od startu loterie
[1 minuta čtení] Po delší době opět došlo k výraznějšímu propadu zájmu o Účtenkovku. Posledního tahu se zúčastnilo nejméně hráčů od začátku loterie. Celkově se do posledního slosování zapojilo 338 tisíc lidí, což je o 8 tisíc méně než před měsícem. Oproti minulému měsíci klesl i počet účtenek ve slosování.
18.10.2019
Zaměstnanci se vdala dcera. Kdy na ni končí daňové zvýhodnění?
[3 minuty čtení] Kdy končí daňové zvýhodnění po svatbě dcery? V následujícím měsíci po tom, ve kterém proběhla svatba? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
18.10.2019
Odpovědnost zaměstnance za škodu: Kdy je neomezená a kdy do 4,5násobku platu?
[4 minuty čtení] Odpovědností zaměstnance za škodu je několik typů. Jaké to jsou a jaký je rozsah a způsoby náhrady škody? Odpovědnost zaměstnance za škodu je vcelku podrobně upravena v ustanoveních § 250 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, který rozlišuje několik typů takovéto odpovědnosti.
18.10.2019
Seznamte se s povinnostmi pro rozjetí provozovny a nic vás nezaskočí
[7 minut čtení] Chcete rozšířit své podnikání, nebo se posunout jiným směrem a zřídit si provozovnu? Poradíme vám, co udělat na začátku a na co si dát pozor. Problematiku provozoven upravuje ustanovení § 17 živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb.) a provozovnou se pro účely tohoto zákona rozumí prostor, v němž je živnost provozována. K provozovnám patří také automat nebo obdobné zařízení slou
18.10.2019
Síťovky znovu ožívají. Retro kousek má spoustu variant i barev
[2 minuty čtení] FOTOGALERIE: Český vynález z 20. let minulého století je opět hitem. Legendární nákupní taška síťovka se přizpůsobuje době, stává se z ní módní doplněk. Síťovka v lidech starší generace evokuje dřívější éru socialismu, mladší ji ale postupně vnímají jako retro hit, který musí mít. Krom módní stránky je právě síťovka skvělá alternativa pro igelitové tašky, které od ledna 2018 nedos
17.10.2019
Na tržnici Sapa se evidují tržby jen sporadicky. Pokuty jsou v řádu statisíců
[1 minuta čtení] Úředníci finančního úřadu a celní správy vyrazili na kontrolu na tržnici Sapa. Nestačili se divit. Zákon o evidenci tržeb jako by nebyl. Během kontrolní akce bylo provedeno 29 kontrolních nákupů. Ve 20 případech zjistili pracovníci porušení zákona o evidenci tržeb.
17.10.2019
Trh s ubytováním se srovná. Stejná pravidla budou platit i pro Airbnb
[2 minuty čtení] Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o místních poplatcích. Ta nyní míří k podpisu prezidenta republiky a bude platit od 1. ledna 2020. Novela přinese rovná pravidla pro všechny poskytovatele krátkodobého ubytování a také zajistí odpovídající příjmy pro obce a města.
17.10.2019
Další rok skoro klepe na dveře. Na co v podnikání vsadíte a co skončí v koši?
[5 minut čtení] Za dva měsíce zaklepe na dveře rok 2020. Nabízí se tedy otázka, jaké plody v podnikání sklidit a co už s sebou do nového roku netáhnout. Rekapitulujte s námi. Bilance cílů a vizí, strachů, trendů i změn, které je třeba udělat, nebo lidského kapitálu je něco jako prevence. Včas zastaví setrvačnost, která už nic nenese.
17.10.2019
Persony, prototypy, uživatelské testování. Naučte se je používat
[7 minut čtení] Zjistěte, jestli má váš podnikatelský záměr šanci uspět. Vyzkoušené metody vám usnadní rozhodování o tom, do čeho investovat. Při vymýšlení nových produktů nebo služeb vám pomohou nástroje jako persony, Value Proposition Canvas a uživatelské testování. Nebudete střílet naslepo a váš nově spuštěný produkt, například web, bude víc odpovídat tomu, co vaši zákazníci potřebují. Praktick
17.10.2019
Zmírnění zákazu prodeje o vybraných svátcích: Velkoobchody budou moci otevřít
[1 minuta čtení] Zákon, který zakazuje prodej ve vybraných svátcích, zrušen nebude. Dojde ale k jeho zmírnění, které se dotkne velkoobchodu. Sněmovna včera odmítla návrh Senátu, který požadoval zrušení celého zákona o prodejní době. Zákaz prodeje o vybraných svátcích by se ale neměl týkat velkoobchodů. Předlohu teď dostane k podpisu prezident.
16.10.2019
Listopad přinese změny u daně z nabytí nemovitých věcí
[1 minuta čtení] Od listopadu bude možné uplatnit osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí také u jednotek v rodinných domech. Změna se týká potenciální nabyvatele vlastnického práva k jednotce v rodinném domě. Od 1. listopadu 2019 by měla nabýt účinnosti novela zákonného opatření Senátu (č. 340/2013 Sb.) o dani z nabytí nemovitých věcí.
16.10.2019
Zákazníci způsob dopravy volí podle kvality i jejich pohodlí. Naslouchejte jim
[4 minuty čtení] Nejen v předvánočním období si e-shopy jistě kladou otázku týkající se způsobu dopravy jejich zboží. Podle čeho by měly vybírat a na co si dát pozor? Doprava je u internetových obchodů významnou položkou, protože často může rozhodovat o výsledné zákaznické zkušenosti. Je proto důležité zaměřit se na všechny aspekty způsobů dopravy, a to od ceny až po nabídku osobních odběrů.
16.10.2019
23 změn v zahraničních cestovních náhradách pro rok 2020
[4 minuty čtení] Zahraniční sazby cestovních náhrad se každoročně mění. Je připraveno poměrně hodně změn. A to i ve státech, kde se na pracovní cesty jezdí častěji. Návrh vyhlášky o stanovení zahraničních sazeb cestovních náhrad prošel připomínkovým řízením a směřuje k závěru legislativního procesu. Účinnost je stanovena od 1. ledna 2020.
16.10.2019
Je čas udělat daňovým rájům „pápá“? České firmy z nich mizí po stovkách
[1 minuta čtení] I v třetím letošním čtvrtletí pokračoval úbytek českých firem v daňových rájích. Od začátku roku se jejich počet snížil o 540. Zájem českých podnikatelů o daňové ráje klesá nepřetržitě od roku 2015. Tehdy mělo vlastníka v daňovém ráji 13,5 tisíce tuzemských společností, nyní jich je skoro o desetinu méně. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode
15.10.2019
Apple Pay se rozšiřuje. Dostupné je také pro klienty Raiffeisenbank a Fio banky
[1 minuta čtení] Dnes spustily Apple Pay další dvě banky – Raiffeisenbank a Fio banka. Přidaly se tak k řadě bankovních institucí, jejíž klienti tento způsob placení využívají. Placení je díky Apple Pay velmi rychlé, jednoduché a bezpečné. Klienti nemusí pracovat s platební kartou – tu mají nahranou v aplikaci Wallet v iPhonu a platí tak pouhým přiložením mobilního zařízení nebo hodinek. Dalšími m
15.10.2019
Od října se změnil postup při výpočtu DPH. Využijte ilustrativní příklad
[2 minuty čtení] Finanční správa upozorňuje, že došlo ke změně výpočtu DPH. Změnu demonstruje na na ilustrativním příkladu. Prvního října nabyla účinnosti novela zákona o DPH, která upravuje způsob zaokrouhlování DPH. Psali jsme v článku Pozor, od 1. října platí změny v zaokrouhlování faktur
15.10.2019
Skupiny na LinkedIn vás mohou dostat přímo k cílové skupině. Využijte toho
[5 minut čtení] Další způsob, jak se na LinkedIn více ukázat a také jej aktivněji používat, představují skupiny. Zjistěte, jak je využít ve svůj prospěch. Díky skupinám na sociální síti LinkedIn se můžete ukázat a prezentovat jako odborník v oboru, ale také zjistit spoustu informací o tom, co vás zajímá.
15.10.2019
EET pro řemeslníky začne v květnu 2020, některé změny EET ale nastanou už letos
[4 minuty čtení] K náběhu posledních dvou vln EET či snížení DPH sice dojde až v květnu 2020, už letos v listopadu však začnou platit některé novinky spojené s EET. Konkrétně se jedná například o povinnost uvádět na účtence DIČ, a to s výjimkou případů, kdy toto daňové identifikační číslo obsahuje rodné číslo poplatníka.
15.10.2019
Češi nakupují na internetu i několikrát měsíčně. Balíčky chtějí zaslat ke dveřím
[2 minuty čtení] Téměř 50 % Čechů nakupuje na internetu alespoň jednou měsíčně, a to hlavně elektroniku nebo módu. Upřednostňují přitom služby přepravců před výdejnami zásilek. Výsledky vychází z průzkumu, který si nechala zpracovat česká služba Foxdeli. Proběhl skrze online nástroj Instant Research agentury IPSOS na reprezentativním vzorku více než 500 Čechů.
14.10.2019
Pozor, máte poslední dny na úhradu další ze záloh daně silniční
[2 minuty čtení] Poplatníci, kteří využívají vozidlo k podnikání, by měli zbystřit. Blíží se další ze záloh na daň silniční. A času skutečně moc nezbývá. Zálohy na daň silniční se vždy hradí za jednotlivá čtvrtletí. Další z termínů vychází na úterý 16. října.
14.10.2019
Listopad 1989 otevřel cestu ke svobodnému podnikání. Pamatujete, jak to začalo?
[4 minuty čtení] Devadesátky byly nové šedesátky. A znovunabytá svoboda v Československu přinesla i bouřlivý rozvoj soukromého podnikání. Vzpomínáte si na jeho tehdejší start? Na všechny úřady se chodilo osobně a všude se čekalo. S každým dopisem museli podnikatelé běžet na poštu. A moderní marketing? Přeci inzerát v tištěné Annonci.
14.10.2019
Zpracování fotografií zaměstnanců vyžaduje opatrnost. Na co si dát pozor?
[4 minuty čtení] Zejména od účinnosti GDPR. Jasno do celé záležitosti vneslo veřejné stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů. Záleží, k jakým účelům je fotografie využita a zda se při jejím zpracování zaměstnavatel řídí obecným nařízením GDPR či občanským zákoníkem.
14.10.2019
E-shopy si nemají na co stěžovat. Obliba online nákupů totiž stále roste
[1 minuta čtení] Z výsledků šetření Českého statistického úřadu vyplývá, že tržby internetových a zásilkových obchodů stále rostou a neovlivnila je ani hospodářská krize. V roce 2018 mělo v České republice přístup k internetu 81 % a díky rozšíření chytrých telefonů je internetové připojení v mobilní síti jednou ze základních služeb mobilních operátorů. To se projevuje ve větší oblíbenosti nákupů p
11.10.2019
V nemocnici jí po operaci vystavili neschopenku. Jak je to s jejím ukončením?
[2 minuty čtení] Zaměstnankyně byla na operaci kolene a v nemocnici jí vystavili neschopenku. Kdo jí tuto neschopenku ukončí? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
11.10.2019
Poskytujete přepravu osob pomocí aplikací? Očekávejte kontrolu berňáku
[1 minuta čtení] Ti, kteří poskytují přepravu prostřednictvím mobilních aplikací, jako je Uber, Taxify nebo Liftago, budou teď v hledáčku finančních úřadů. Finanční správa ČR se zaměří na kontrolu plnění daňových povinností v oblasti daně z příjmů, daně z přidané hodnoty a silniční daně.
11.10.2019
Máte návštěvníkům webu co předat? Pak vsaďte na bonusový obsah
[5 minut čtení] Pokud chce firma zvýšit důvěryhodnost a budovat image odborníka v oboru nebo získat e-mailové adresy, může návštěvníkům webu nabídnout publikaci zdarma. E-booky zdarma se nejčastěji používají právě k získání kontaktu na potenciálního zákazníka, navázání komunikace a také k posunutí návštěvníka v nákupním rozhodovacím cyklu.
11.10.2019
Vyřazená guma, stroje po Baťovi i pytle od kávy. Čtěte, jak se s tím dá podnikat
[5 minut čtení] Co je pro někoho odpad, pro druhého je cenný výrobní materiál. A postupně rostou podnikatelské projekty, který tento, ke zdrojům šetrný přístup, berou za svůj. To je cirkulární ekonomika. Díky tomu, co by běžně zamířilo někam na skládku, vznikají nové věci. Třeba boty na baťovských strojích nebo tašky z pytlů od kávy.
11.10.2019
Černá listina se stále rozrůstá. Nespolehlivých plátců DPH opět přibylo
[2 minuty čtení] Ke konci letošního třetího čtvrtletí u nás podnikalo téměř 20 tisíc subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Jejich počet se tak meziročně zvýšil o čtvrtinu. Aktuálně se jedná o 6 415 nespolehlivých plátců DPH a 12 952 nespolehlivých osob. Celkově byl přírůstek nespolehlivých plátců DPH ve třetím čtvrtletí nejsilnější od začátku roku.
10.10.2019
Upravili software pokladny k EET, ta odesílala zkrácené tržby. Škoda je 14 mil.
[1 minuta čtení] Jedná se o dvě ostravské firmy, které se tak dopustily porušení zákona, kdy nepřiznávaly část tržeb. Stát připravily o 14 milionů korun. Jedná se zřejmě o první případ tohoto typu v České republice. Zástupci firem si najali počítačového experta, který jim upravil software pokladny k evidenci tržeb tak, aby odesílala zkrácené tržby. Došlo tak k daňovému uniku, a to minimálně v část
10.10.2019
Jak na proces řízení tvorby webu. Tady jsou naše tipy
[5 minut čtení] Každý web je jiný, má plnit různé potřeby a cílit na různé segmenty uživatelů. Univerzální doporučení se tedy nedávají úplně jednoduše. Jedná se o v praxi nesčetněkrát osvědčený proces, který vede k vytvoření podnikatelsky úspěšného webu.
10.10.2019
Chcete ve firmě zezelenat? Pak si ošéfujte také dopravu
[4 minuty čtení] S řešením ekologie se pozornost upíná i k udržitelnému podnikání. Co ještě nedávno řada firem považovala za něco navíc, teď ovlivňuje byznys v samotném základu. Pro firmy to znamená zvažovat jak ovlivňují životní prostředí a společnost, zda podnikají udržitelně a šetrně. A to od svých dodavatelů po zákazníky a odpady.
10.10.2019
Klienti českých bank „pod palbou“ podvodných mailů. Buďte obezřetní
[1 minuta čtení] Tzv. phishingové útoky byly tentokrát zaměřeny na klienty vícero českých bank. Informují například o možnosti zneužití platební karty a jejím zablokování. Podnikatelé, ale i běžní klienti jsou nyní pod palbou podvodných mailů, které se snaží příjemce přivést na podvodnou stránku, která působí jako oficiální prezentace banky.
09.10.2019
Paušální daň 5500 měsíčně pro malé živnostníky? Návrh stále čeká na dopilování
[1 minuta čtení] Návrh na zavedení jednoho paušálního odvodu pro malé živnostníky má vláda na stole už poměrně dlouho. Hradit by ho mohli v roce 2021. Po úterním jednání se koalice ČSSD a ANO shodla na hrubých obrysech změny, návrh hodlá dopilovat za týden.
09.10.2019
Veřejnosti hlavně nelžete a nezatajujte informace. Manipulovat je neetické
[5 minut čtení] Etické a čestné chování je důležité ve všech oborech a odvětvích. V případě vztahů s veřejností jde navíc o velkou moc. Na co je tedy potřeba dát si pozor? V public relations je etika důležitá například k ochraně veřejnosti před lživou propagandou (dnes nazývanou „fake news“) nebo také k ochraně jejich pracovníků, a to před šikanou ze strany zaměstnavatelů či klientů.
09.10.2019
Služební vozidlo a škoda způsobená zaměstnancem
[4 minuty čtení] Zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům, ať už se jedná o řidiče z povolání či řidiče referenty, vozidlo k služebním účelům. Mohou způsobit škodu. Liší se jejich odpovědnost a případná náhrada podle toho, zda je vozidlo používáno pouze k služebním nebo i k soukromý účelům?
09.10.2019
Novinky u EET: Koho se dotknou, kdy začnou platit a má EET vůbec smysl?
[1 minuta čtení] Novela zákona o evidenci tržeb přináší změny. Připravit se na EET musí další skupiny podnikatelů. Novinky se týkají i těch již evidujících. Více v podcastu. Novelu zákona o evidenci tržeb podepsal prezident. Elektronická evidence tržeb se tak rozšíří na další obory, kterých se zatím povinnost evidovat tržby netýkala. Jde například o řemeslníky, lékaře či právníky.
08.10.2019
Bankrotů stále přibývá. Může za to především novela insolvenčního zákona
[1 minuta čtení] Během září bylo vyhlášeno téměř 50 bankrotů společností, přes 900 bankrotů podnikatelů a více než 2 tisíce osobních bankrotů. Počet osobních bankrotů tak dosáhl nového maxima od začátku roku 2008, tedy od doby účinnosti insolvenčního zákona. Data vyplývají z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat aplikace Cribis.
08.10.2019
Hledáte EET pokladní systém? Volte podle oboru, funkcí i výdajů
[9 minut čtení] Nedávno byla schválena novela zákona o evidenci tržeb, která rozšíří povinnosti spojené s EET mezi další obory. Jak vybrat EET pokladnu a na co si dát pozor? Podnikatelé, kterých se bude nově týkat EET, budou muset požádat o autentizační údaje. Na jejich základě jim správce daně umožní získat jeden nebo více certifikátů pro evidenci tržeb. Zároveň si budou muset pořídit pokladní za
08.10.2019
Novely zákoníku práce: Dočkáme se slibovaných změn?
[4 minuty čtení] Již delší čas se hovoří o připravovaných novelách zákoníku práce. Některé změny pouze zpřesňují dosavadní podmínky, jiné jsou zásadní a dlouho očekávané. Ovšem prozatím jsou na začátku legislativního procesu. Jejich schvalování rozhodně neprobíhá podle původních očekávání a dále se odsouvá.
08.10.2019
Nastavte si upozornění na končící platnost certifikátu EET. Víme, jak na to
[2 minuty čtení] Nemusíte sami myslet na to, že vám končí platnost certifikátu EET. Stačí k tomu jen vaše emailová adresa. Blíží se období, kdy skončí platnost některých pokladních certifikátů k elektronické evidenci tržeb. Vydané pokladní certifikáty mají totiž platnost 3 roky.
07.10.2019
8 příkladů, jak lze u kontrolních hlášení dostat vysoké pokuty za drobné chyby
[6 minut čtení] U kontrolního hlášení je nastaven systém vysokých pevných pokut, který nezohledňuje výši daně, závažnost pochybení či vliv na samotný správný výběr daně. Jak mohou pokuty za kontrolní hlášení odčerpat finanční prostředky z peněženky plátců daně z přidané hodnoty v praxi, ukazuje několik příkladů, které nejsou vyčerpávající.
07.10.2019
Koně neoblafnete. Čtěte, jak na tom jezdkyně Vanda a Eva založily své podnikání
[9 minut čtení] Evu a Vandu v podnikání spojila láska ke koním. Propojily své jezdecké zkušenosti s koučováním a teď pořádají kurzy, v nichž se lidé s pomocí koní rozvíjejí. Koně zrcadlí lidské emoce, učí, jak si s jiným tvorem budovat vztah postavený na důvěře. Takové dovednosti jsou i při vedení lidí pro manažery a lídry nezbytné.
07.10.2019
Ubylo podnikatelů ve finančních službách. Může za to zpřísnění zákona
[1 minuta čtení] Letos se výrazně snížil počet podnikatelů ve finančních službách. Vyplývá to z analýzy Bisnode a důsledkem je změna zákona o distribuci pojištění. V České republice začalo podnikat téměř 35 tisíc fyzických osob podnikatelů a naopak své aktivity ukončilo necelých 60 tisíc osob. 59 676 osob. K největšímu poklesu došlo v přitom v oborech spojených s financemi.
04.10.2019
Pozor, od 1. října platí změny v zaokrouhlování faktur
[2 minuty čtení] Prvního října nabyla účinnosti novela zákona o DPH, která upravuje způsob zaokrouhlování DPH. O jejím využití najdete více v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
04.10.2019
Vyplatí se internetovým obchodům dávat dárky k objednávce?
[5 minut čtení] Některé e-shopy považují přikládání dárků k objednávkám jako samozřejmost, jiné to jako součást své strategie nemají. Co to přináší? Dárky rádi dostávají všichni, a toho mohou využít i internetové obchody. Možností mají spoustu, musí však znát své zákazníky a přijít na způsob, který dává smysl.
04.10.2019
5 týdnů dovolené povinně i ve firmách? Čtěte podrobnosti v otázkách a odpovědích
[7 minut čtení] Už pár měsíců probíhá přestřelka mezi podnikateli a zákonodárci. Rozvířil ji poslanecký návrh na uzákonění 5 týdnů dovolené jako povinného minima pro všechny. Jaké argumenty pro a proti nejčastěji zaznívají? Kdo s návrhem souhlasí a kdo ho zásadně rozporuje? Přinášíme přehlednou rekapitulaci v otázkách a odpovědích.
04.10.2019
Vrací se po rodičovské do práce. Nabídli jí ale jiné místo. Je to v pořádku?
[1 minuta čtení] Před nástupem na mateřskou dovolenou vykonávala jinou práci, než kterou jí nabízí po návratu z rodičovské. Co na to zákoník práce? Státní úřad inspekce práce v rámci svých otázek a odpovědí řešil konkrétní příklad.
03.10.2019
Pasti na seniory: Stačí jeden souhlas se zasláním dárku a průšvih je na světě
[2 minuty čtení] Stále se najde řada neseriózních obchodníků, kteří využívají naivity starých lidí. Vedle zboží po telefonu, předváděcích akcí nabízí i tzv. reverzní hypotéky. I přesto, že je v médiích téma stále dokola propíráno, najdou se lidé, kteří obchodníkům s pofidérní nabídkou podlehnou. Většinou jde o seniory.
03.10.2019
Nové mýto zatím netáhne. Dopravci čekají na výsledek právních sporů
[1 minuta čtení] Po prvním týdnu po spuštění registrací do nového mýtného systému společnosti CzechToll bylo zaevidováno přibližně 38 tisíc vozidel od 4 tisíc dopravců. Vydáno tak bylo prozatím kolem tisíce palubních jednotek. Ostatní dopravci vyčkávají a chybně čekají na konec právních sporů kolem mýtného.
03.10.2019
Možnosti řešení online prezentace. Tady jsou naše tipy
[10 minut čtení] Kde všude se nabízí prostor k okamžitému využití pro podnikatelskou prezentaci a které mohou začít přihrávat nové zákazníky? První kroky našeho vznikajícího online byznysu máme zdárně za sebou. Máme jasně rozmyšleno, čemu se chceme věnovat, umíme si náš záměr perfektně obhájit jak před sebou, tak před našimi případnými investory. Zároveň jsme si ověřili, jak rezonuje naše idea mez
03.10.2019
Stereotypy v reklamě za hranou? U nás problémy se zákonem nehrozí
[6 minut čtení] Stereotypy se v reklamě objevují odpradávna. Někdy se však mohou stát nepříjemným problémem, který může ovlivnit spotřebitele i značku. Tvůrci reklam mohou snadno vstoupit na tenký led – humor může zůstat nepochopen a lidé se mohou cítit dotčeni. Proto je potřeba dávat si pozor a dbát na etická pravidla.
03.10.2019
Malá firma v ČR „zabije“ papírováním 226 hodin ročně, je to o 7 méně než loni
[2 minuty čtení] Sice se počet hodin, které podnikatelé stráví papírováním a byrokracií snížil, stále je to však počet příliš vysoký. Index byrokracie znázorňuje všechny známé povinnosti, které má typická malá firma během jednoho provozu v České republice. Největší zátěž se pojí s administrací provozu a administrací zaměstnanců.
02.10.2019
Účtenkovka slaví 2 roky. Loterii si za tu dobu vyzkoušel téměř milion lidí
[1 minuta čtení] Účtenková loterie byla spuštěna 1. října 2017, a to jako doplňkové opatření k elektronické evidenci tržeb. Zájem o ni je během jejího provozu jako na houpačce. Nástroj, který má motivovat zákazníky k přebírání účtenek a tím zlepšovat fungování elektronické evidence tržeb v České republice, slaví dva roky provozu.
02.10.2019
Jméno na oblíbené pochoutce nebo nápoji? Zákazníci na to slyší
[5 minut čtení] Personalizovaný marketing je jedním ze způsobů, jak přilákat zákazníky k vaší značce, protože spotřebitelé milují něco, co je pro ně osobní a jedinečné. Jednou z možností použití je personalizované balení. To je díky moderním technologiím stále dostupnější a zákazníci navíc mohou produkty sdílet na sociálních sítích, čímž se zvětšuje povědomí o značce.
02.10.2019
Nové eNeschopenky vyžadují úpravu mzdových programů
[4 minuty čtení] Poskytovatelé programů se na změny připravují. Nabízená řešení se liší. Někteří je poskytnou v rámci pravidelného upgradu, jiní za poplatek. Tvůrci mzdových programů vysvětlili, jakým způsobem bude probíhat komunikace uživatelů s Českou správou sociálního zabezpečení.
02.10.2019
Podniká, ale zároveň pečuje o dítě. Musí hradit zálohy na zdravotní pojistné?
[1 minuta čtení] Je osoba samostatně výdělečně činná, která zároveň pečuje o dítě, povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění? V případě, že matka pobírá tzv. pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění, pojistné za ni platí stát, stejně jako za příjemce rodičovského příspěvku. Pokud jde o zaměstnance (za OSVČ ne), hradí stát pojistné i za dobu, kdy je matka na mateřské dovolené a m
01.10.2019
Malé prodejny jsou ztrátové. Jde však o službu občanům, tak je stále drží
[2 minuty čtení] Jaká je situace s malými prodejnami? Podle průzkumu jsou ztrátové a obchodníci je provozují i navzdory ztrátovosti. Průzkum Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) ukázal, že na českém trhu je 16,5 % nezávislých ztrátových prodejen, a to především na venkově.
01.10.2019
Budujte značku, nebudujte povědomí o značce, radí internetoví podnikatelé
[5 minut čtení] Emoce jsou nejlepším nástrojem pro budování značky. Pozor však na mýlku. Budování značky není to samé, co je budování povědomí o značce. Nejen toto zaznělo na jedenáctém ročníku konference E-Business Forum, kterou uspořádala Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
01.10.2019
Pustíte si do hospody appky a roboty? I když se bráníte, mladí vás donutí
[6 minut čtení] Kam kráčí gastrobyznys v Česku? Mění ho technologie, atraktivní je pro domácí startupy. Změnám podléhá i proto, že také zákazníci procházejí generační výměnou. Gastro formují trendy, jež se šíří s mladou generací i jinde po světě. Využívají se chytré mobily, QR kódy i roboti. A inovace se nevyhýbají ani pivním pípám.
01.10.2019