Zaměstnanec se odmítá v práci testovat. Co s tím?
Od pondělí 29. listopadu je opět zavedeno povinné plošné testování ve firmách, které musí být provedeno mezi zaměstnanci, ale také OSVČ jednou týdne. Jak musí zaměstnavatel postupovat, pokud se zaměstnanec odmítne testovat?
30.11.2021
Dnes musí být uhrazena 2. splátka daně z nemovitých věcí
Právě dnes, 30. listopadu 2021, je nejzazší termín pro uhrazení druhé splátky daně z nemovitých věcí.
30.11.2021
Na jaké kompenzace mají nárok stánkaři, kterým vláda zrušila adventní trhy?
V reakci na zhoršující se pandemickou situaci vláda minulý týden vydala další opatření, která mají šíření nemoci zabránit. Jedno z posledních se výrazně dotklo vánočních trhů, respektive prodejců, kteří na trzích v období před vánoci nabízí své produkty a výrobky.
30.11.2021
Sladké Vánoce si vzít nenecháme! Cukroví frčí, a to i ve veganské a bio kvalitě
Inflace a zdražování prodražují i Vánoce. Jak se však zdá, kvalitní vánoční cukroví a tradiční sladkosti si Češky a Češi dopřejí i letos, těžkostem navzdory.
30.11.2021
Řada e-shopů fixlovala slevy na Black Friday. Budete překvapení, kdo všechno podváděl
Slevová akce Black Friday nabídla v tuzemských e-shopech jak skutečné slevy, tak slevy fiktivní, kdy došlo krátce před spuštěním akce ke zdražení. Vyplynulo to z analýzy služby Hlídač shopů, za kterou stojí firmy Apify, Keboola a Topmonks.
30.11.2021
Stát opět bude přispívat na náhrady mezd, vrací se program Antivirus B
Vláda dnes rozhodla o prodloužení programu Antivirus A, kterým přispívá na náhrady mzdy zaměstnanců v karanténě či izolaci, a o opětovném spuštění Antiviru B. Tento program kompenzuje náhrady mezd zaměstnanců z důvodu poklesu odbytu podnikatele a původně byl ukončen 31. května letošního roku.
30.11.2021
Plošné testování ve firmách a OSVČ je zpět. Kdy a jak lze žádat o 60 Kč na test?
Nejpozději v pondělí 29. listopadu musí být uskutečněna první vlna plošného testování zaměstnanců a OSVČ. Z testů nicméně platí některé výjimky.
29.11.2021
Vyšší důchody od roku 2022. Kdo a v jaké výši má nárok?
Od roku 2022 dojde k dalšímu navýšení důchodů. A také přinášíme novinky, které se týkají kompenzačních bonusů.
29.11.2021
Nová opatření doléhají na drobné podnikatele, obchodní řetězce jsou opět zvýhodněny
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) reaguje na nová opatření, která začínají platit dnes 26. listopadu 2021. Dle jejího vyjádření jsou biti drobní podnikatelé. Obchodní řetězce jsou opět zvýhodňovány.
26.11.2021
Dnes je pravý Black Friday. Našli jsme opravdu zajímavé nabídky
Pojem Black Friday je už v Česku usazen. Hledali jsme nabídky, které opravdu stojí za to.
26.11.2021
Podnikatelé reagují na nová opatření: Diskriminace a nedostatečné kompenzace
Od dnešního dne, pátku 26. listopadu, jsou v platnosti další nová opatření, která mají zamezit šíření covidu. Týkají se především stravovacích zařízení a hromadných akcí.
26.11.2021
Rok 2022 přinese vyšší důchody. Zjistěte, jak se vám důchod zvýší
Všechny vyplácené důchody se podle zákonné valorizace od 1. ledna 2022 zvýší v průměru o 805 Kč. O zvýšení není třeba nikterak žádat.
26.11.2021
Fenomén Ghí: Je to podnikatelský zázrak, který zažívá obrovský boom
Někoho epidemie srazila na kolena, jiným podnikání dobře šlape. Produkt, který si Češky a Češi v poslední době ještě víc oblíbili, je i původně indické ghí.
26.11.2021
Vláda vyhlásila nouzový stav. Omezí se provoz restaurací a velkých hromadných akcí
Čísla nejsou dobrá, vláda reaguje vyhlášením nouzového stavu a dalšími opatřeními. Nouzový stav platí od 26. listopadu 2021. Opatření se dotknou restaurací a také hromadných akcí.
26.11.2021
Kteří zaměstnanci se ve firmách nebudou muset povinně testovat?
V rámci dalších opatření, která mají zamezit aktuálnímu šíření nemoci, se vrací mimo jiné povinné testování ve firmách. Testovat se musí také OSVČ. Testovat se bude antigenními testy.
25.11.2021
Prodělání covidu jako nemoc z povolání: Kdo a kdy může žádat o odškodnění?
Pro naplnění pojmu nemoci z povolání musí být splněny podmínky uvedené v seznamu nemocí z povolání. Tzv. klinická podmínka, kdy musí být splněna diagnostická kritéria včetně tíže onemocnění, tj. musí se jednat o klinicky manifestní infekční onemocnění s příslušným laboratorním nálezem, připomíná Ministerstvo zdravotnictví ČR na svých webových stránkách.
25.11.2021
Zábava v barech je na bodu mrazu. Lidé přestávají noční podniky navštěvovat
Také bary musí dodržovat mnohá opatření. Jak se jich to dotýká a jaká je jejich návštěvnost v těchto dnech?
25.11.2021
Paušální náhrada zaměstnavatelům za zpracování exekucí
Zaměstnavatelé se konečně dočkali, za zpracování srážek ze mzdy si mohou zúčtovat finanční částku, kterou si při výpočtu ponechají. Má to ale háček.
25.11.2021
Kompenzační bonus má být opět 1000 Kč, ostatní dotační programy budou méně štědré
Kompenzační programy, tak jak je schválila, se mají vyplácet už při 30% poklesu tržeb. Při předchozí vlně na ně byl přitom nárok až při 50 % propadu. Zatímco kompenzační bonus má opět činit 1000 Kč, programy Covid 2021 a Covid Nepokryté náklady budou štědré výrazně méně, než byly na jaře.
24.11.2021
Jakých fyzických osob se týká povinnost podat daňové přiznání?
Příjmy fyzických osob podléhají řádnému zdanění a s tím souvisí i podání daňového přiznání. Existují ale případy, kdy se přiznání podávat nemusí. Jaké příjmy se do přiznání zahrnují a koho se povinnost podávat přiznání netýká?
24.11.2021
Stříhání v kadeřnictví bude stále dražší. Máme tabulku, kde jsou vidět rozdíly
V kadeřnictvích se zákazníci museli prokazovat už od jejich znovuotevření. Jak se těmto podnikům daří a s čím se potýkají?
24.11.2021
Může zaměstnanci nečerpáním řádné dovolené vzniknout škoda?
Kdy je možné dovolenou proplatit a kdy má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy za způsobenou škodu nečerpáním řádné dovolené?
24.11.2021
Žádost o kompenzační bonus ještě neposílejte, finanční správa je v tuto chvíli nepřijímá
Vláda schválila návrh zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2022, který kvůli zpřísnění protiepidemických opatření opětovně zavádí pro OSVČ, společníky malých „eseróček“ a lidi pracující na dohody o provedení práce a pracovní činnosti kompenzační bonus. Novinkou je, že pro nárok na bonus už nebude třeba 50% pokles tržeb, ale bude stačit snížení o 30 %.
24.11.2021
Vydávají se za Českou poštu a chtějí, abyste provedli transakci pro finančák. Nenaleťte
Internetem se šíří nová phishingová kampaň. Jak upozorňuje Finanční správa ČR, útočníci se vydávají za Českou poštu, kde občany prostřednictvím SMS a e-mailů informují, že je nutné provést transakci pro finanční úřad.
23.11.2021
Máte nařízenou karanténu? Abyste dostali peníze, potřebujete potvrzení od hygieny
Pokud je vám krajskou hygienickou stanicí nařízena karanténa a vy jste účasti nemocenského pojištění, ať už jako zaměstnanec nebo OSVČ, musí vám pro vyplacení peněz vystavit hygiena tzv. Potvrzení o nařízení karantény pro účely výplaty náhrady mzdy a nemocenského.
23.11.2021
Tiskopis, kterým lze uplatnit nárok na ošetřovné kvůli uzavřené škole či školce
Česká správa sociálního zabezpečení informuje o tiskopisu, kterým lze uplatnit právo na ošetřovné. Určené je rodičům, kteří musí zůstat doma s dítětem kvůli nařízené karanténě nebo uzavřené školce, škole či třídě.
23.11.2021
Chcete ve firmě výrazně ušetřit? Pošlete svá data do cloudu
Každý podnikatel dělá vše proto, aby chod jeho společnosti byl co možná nejplynulejší. A mnohdy, aby se tak dělo i bez jeho přítomnosti. Řešení tu je.
23.11.2021
Některé hračky na Vánoce nebudou nebo budou výrazně dražší, potvrzují prodejci
Ani prodejcům hraček se nevyhýbají problémy spojené s dopravou, dostupností zboží nebo se zdražováním. Jak na tuto situaci reagují?
23.11.2021
Kompenzační bonus 1000 Kč denně se vrací. Čtěte, kdo má nárok a za jaký podmínek
Kompenzační bonus pro OSVČ, společníky „eseróček“ a lidi pracující na dohody by se měl opět vrátit. Oproti předešlé verzi se ovšem změní některé podmínky.
23.11.2021
Navrhujeme kompenzační bonus ve výši až 1000 Kč, potvrdilo ministerstvo financí
Kompenzační bonus by mohl činit až 1000 Kč za den. Vyplácel by se těm podnikatelům, kterým klesly tržby o více než 30 %. Serveru Podnikatel.cz to potvrdilo ministerstvo financí.
23.11.2021
OSVČ, které se stýkají se zákazníky, se budou muset od 29. listopadu také testovat
Od pondělí 29. listopadu budou muset firmy testovat své zaměstnance. Povinnost testovat se budou mít i OSVČ, které se stýkají v rámci své činnosti s třetími osobami. Vyplývá to z opatření ministerstva zdravotnictví.
23.11.2021
Kompenzační bonus pro OSVČ se bude vyplácet už při 30% poklesu tržeb
Vláda dnes večer bude jednat o znovuzavedení kompenzačního bonusu pro OSVČ, společníky malých s. r. o. a tzv. dohodáře. Jak včera uvedla v České televizi ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, oproti předchozím podporám bude stačit pokles tržeb o 30 %.
22.11.2021
Daňová ztráta: Co nám její vykázání přinese?
V rámci daňového přiznání se zjišťuje základ daně, který vychází buď z hospodářského výsledku, nebo rozdílu mezi příjmy a výdaji. Výsledkem pak může být zisk nebo ztráta. Jak ztráta vzniká a jaká jsou její úskalí?
22.11.2021
Padělání certifikátů se nevyplácí. Hrozí za to pokuty i roky vězení
Od pondělí 22. listopadu dochází ke zpřísnění opatření a dosavadní podmínka OTN (očkování, negativní test či prodělání nemoci) se změní pouze na ON.
22.11.2021
I advokáti musí podávat kontrolní hlášení, jde primárně o podnikání, řekl soud
Advokátní kancelář se zkoušela vyvinit z pokuty za nepodání kontrolního hlášení. U soudu však s argumentací advokátní mlčenlivosti neuspěla.
22.11.2021
Bude znovu zavedena tzv. izolačka. Lidé by měli dostat k nemocenskému navíc 370 korun za den
Vláda schválila návrh na opětovné zavedení mimořádného příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, tedy tzv. izolačku. Zaměstnanci, kterému vznikl z důvodu nařízené karantény nárok na náhradu příjmu, bude příslušet za každý kalendářní den příspěvek ve výši 370 Kč, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény.
22.11.2021
Nová pravidla čerpání dovolené. Propadnou na konci roku zbývající dny?
Blíží se konec roku. Propadne nebo bude proplacena nevyčerpaná dovolená? A jak to bude s opatřeními od 22. listopadu?
22.11.2021
Vrátí se krizové ošetřovné. Vypláceno bude zpětně od 1. listopadu
Vláda schválila návrh na opětovné zavedení krizového ošetřovného. Rodiče, kteří jsou doma se svými dětmi, tak budou mít nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy a nebo při nařízení individuální karantény dítěti.
19.11.2021
Opakuje se nekalá praktika: Nabízejí fixaci cen za energie, přesto ceny mohou měnit
Energetický regulační úřad upozorňuje na nekalou praxi, která se začíná opět rozšiřovat. Spotřebitelům jsou nabízeny produkty s domněle fixovanou cenou.
19.11.2021
Absolutním vítězem soutěže WebTop100 je projekt agentury Creative Dock
V letošním 20. jubilejním ročníku soutěže WebTop100 získal nejvyšší možné hodnocení projekt Finding the “social” in social distancing agentury Creative Dock, který soutěžil v kategorii Autentická kariérní komunikace.
19.11.2021
Nejčastější prohřešky při monitorování prostorů bezpečnostními kamerami
Bezpečnostní kamerové systémy se s rychlým technologickým vývojem stávají stále populárnější. Kde při jejich využití podnikatelé nejvíc chybují?
19.11.2021
Neočkovaným se omezí život. Co všechno se mění v opatřeních od 22. listopadu?
Do restaurací, divadel či při návštěvě kadeřníka už nebude stačit negativní test, ale bude nutné být očkován nebo mít 180 dnů od prodělání covidu.
19.11.2021
Testovat ve firmách se začne od pondělí, povinné bude i pro očkované pracovníky starší 60 let
Od pondělí 22. listopadu 2021 se začne povinně testovat ve firmách. Otázka visela nad testováním pracujících, kteří mají potvrzení o očkování nebo prodělali covid.
19.11.2021
Zvýšení důchodů kvůli inflaci: Za jakých podmínek, kdy a o kolik stoupnou?
Jestliže spotřebitelské ceny porostou rychlým tempem, budou se důchody zvyšovat i v mimořádném termínu. Podmínkou je dosažení růstu cen nejméně o 5 % oproti měsíci, který byl zohledněn pro aktuálně schválenou valorizaci od ledna 2022, uvádí Ministerstvo práce a sociálních věc ČR (MPSV).
18.11.2021
Vláda chce znovu zavést povinné testování ve firmách
Od pondělí 22. listopadu dojde k dalšímu zpřísnění opatření, která mají zamezit šíření pandemie. Pro služby, hromadné akce a další nebudou stačit negativní testy na covid.
18.11.2021
Také ski areály aktualizují ceníky. Víme, kolik letos zaplatíte za skipasy
Lyžařská střediska čekají na sníh a připravují se na blížící se sezónu. Jaké jsou ceny za skipasy?
18.11.2021
Minimálni a zaručená mzda v roce 2022: Co vše se do ní počítá?
O výši minimální a nejnižších úrovních zaručené mzdy je rozhodnuto. Co tato veličina ovlivní a které složky mzdy se do ní počítají, nebo naopak nepočítají?
18.11.2021
Do hospody jen s očkováním či po prodělaném covidu, testy už nebudou stačit
Vláda zpřísní protiepidemická opatření. Od pondělí 22. 11. už nebudou pro služby, hromadné akce a další stačit negativní testy na koronavirus. Nově je budou moci navštěvovat pouze očkovaní a lidé, kteří prodělali covid.
18.11.2021
Jak si obchodníci hrají na Black Friday s cenami a slevami?
Black Friday letos připadá na 26. listopadu. Jedná se o den plný slev v e-shopech, ale nezřídka se zapojují také obchody kamenné. V českém podání Black Friday často trvá déle než jeden den, a v některých případech dokonce až měsíc.
16.11.2021
Nelegální výrobní linka zvládla 2000 cigaret za minutu, stát mohl přijít o více jak 140 milionů
Odhlučněný objekt s výrobní linkou na cigarety, zaizolován a osazen několika kamerami, aby se na nic nepřišlo. Součástí objektu ubytování s kompletním vybavením pro nelegální zaměstnance a dělníky, kteří cigarety vyráběli. To není popis místa, které figuruje v akčním filmu, to je realita, kterou odhalili celníci na severní Moravě.
16.11.2021
Do 14 dnů je třeba uhradit 2. splátku daně z nemovitých věcí
Konec listopadu je každoročně spojen s druhou splátkou daně z nemovitých věcí. Koho se listopadový termín týká?
16.11.2021
Vánoční trhy letos budou. Tady je přehled, na co se těšit
Advent se blíží a mnohá města v těchto dnech aktivně pracují na vánočních trzích. S čím se musejí organizátoři potýkat?
16.11.2021
Zbyde vám koncem roku dovolená kratší než polovina směny? Co s ní?
Díky novým pravidlům čerpání řádné dovolené zůstane často koncem roku k čerpání pár zbývajících hodin či jejich zlomků. Propadnou, nebo je možné je proplatit?
16.11.2021
17. listopad je za dveřmi. Platí tento svátek zákaz prodeje?
Ve středu 17. listopadu se v Česku slaví Den boje za svobodu a demokracii. Patří tento svátek mezi ty vybrané, během kterých musí obchody zůstat uzavřené?
16.11.2021
Roboti na nošení léků, jídla i piva. Autonomní vozítka umí mapovat prostor
Český startup Vanilla Robotics uspěl v akcelerátoru Josefa Průši. Během půl roku se jeho zakladatelům podařilo vytvořit autonomní roboty, kteří se pohybují na základě senzorů a umělé inteligence.
15.11.2021
Kdy musíte platit zálohy na daň z příjmů a jak dochází k jejich zúčtování?
V závislosti na výši daňové povinnosti, která se zjistí vynásobením sazby daně se zjištěným základem daně, může vzniknout povinnost hradit zálohy na daň z příjmů.
15.11.2021
Kolik vydělávají města na parkovištích P+R? Zjistili jsme aktuální ceny
Parkoviště typu P+R (park + ride), tedy „zaparkuj a jeď“, jsou nejčastěji umístěná v blízkosti městské hromadné dopravy a fungují jako záchytná.
15.11.2021
Kde začnou vybírat poplatek z pobytu? Máme srovnání poplatků v okresních městech
Pro letošní rok odpustila některá města v rámci podpory ubytovacích zařízení poplatek z pobytu. V roce 2022 jej však opět zavádí.
15.11.2021
Vysoká inflace? Důchodci dostanou přidáno ze zákona
Nová vláda se bude muset vypořádat s inflací a přidat důchodům ze zákona. Jak vyplývá z její koaliční smlouvy, čeká nás také konec EET i daňové prázdniny pro rodiny.
15.11.2021
O kolik se zvednou zálohy na zdravotní pojištění v roce 2022?
Od nového roku se opět zvedají zálohy na zdravotní pojištění. Zatímco v tomto roce je minimální záloha OSVČ ve výší 2 393 korun, v důsledku zvýšení průměrné mzdy se záloha od roku 2022 zvýší o 234 korun.
12.11.2021
Důchodci si zřejmě od příštího léta přilepší. Důvodem je inflace
Mimořádná valorizace důchodů souvisí s vysokou inflací. Pokud inflace dosáhne úrovně 5 %, pak podle zákona o důchodovém pojištění k mimořádné valorizaci důchodů dojde. U mimořádné valorizace se sleduje měsíční inflace.
12.11.2021
E-shop nabízel "frekvenční čip" na ochranu před covidem. Za lži o vlastnostech tvrdě zaplatí
Covidová doba internetovému obchodování nahrává. E-shopy rostou jako houby po dešti. Společně s nárůstem internetových obchodů ale narůstá také počet různých pochybení, na která doplácejí online zákazníci. Pozor by si měli dát především na lživé informace o nabízených produktech.
12.11.2021
Delší otcovská potěší, někdo to ale bude muset zaplatit, upozorňuje Molín
Úpravy ošetřovného i prodloužená otcovská dovolená potěší. Jenže tyto zvýšené částky musí vždy někdo zaplatit. Upozorňuje daňový odborník.
12.11.2021
Stačí fotka dokladu v mobilu, není třeba jej mít na papíře, sepsul NSS celníky
Podnikatel uspěl ve sporu s celníky, kteří mu při kontrole dodávky piva neuznali doklady o převodu piva z daňového skladu, protože je měl jen vyfocené v mobilu.
12.11.2021
Další rána pro neočkované? Vláda jim zřejmě zakáže vstup do hospod a na stadiony
Zřejmě od 29. listopadu se výrazně zpřísní další mimořádná opatření. Kvůli sílící epidemii vláda uvažuje o zavedení tzv. rakouského modelu. Podle něj by měli mít neočkovaní a ti, co prokazatelně neprodělali covid, zakázán vstup např. do restaurací nebo na stadiony.
12.11.2021
Skupina studentů založila dobročinný projekt Podpořit.cz. Ten mění online nákupy na dobré skutky
Lidé pomáhají lidem. Takový je podtitulek projektu Podpořit.cz. Přes jednoduchou platformu mohou lidé finančně přispívat těm, kteří to potřebují, a zároveň tím neutratí ani korunu navíc.
11.11.2021
Kontroly OTN restaurace až tak netrápí. Co je větší problém?
Jak se restaurace staví ke kontrolování svých hostů a s čím se v této souvislosti musejí potýkat? Jaké jsou důsledky této situace?
11.11.2021
Překážky v práci na straně zaměstnavatele v otázkách a odpovědích
Překážky v práci jsou opět aktuální. Uplatní se při částečné práci prioritně svátek, překážka na straně zaměstnance, či dovolená? A co zkušební doba zaměstnance?
11.11.2021
10 nejčastějších mýtů o vdoveckých důchodech. Nemyslíte si je i vy?
„Vdovský nebo vdovecký důchod vzniká automaticky a je na pořád,“ patří mezi příklady mýtů, které mezi lidmi panují ohledně vdovských penzí. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto připravila přehled nejčastějších omylů.
11.11.2021
Protiepidemická opatření se opět zpřísnila, o dalších se bude jednat v pátek
Vláda ve středu schválila mírné zpřísnění protiepidemických opatření. Týká se vysokých škol a léčeben dlouhodobě nemocných a pobytových zařízení sociálních služeb.
10.11.2021
Pohledávky v účetnictví podnikatelů
V rámci podnikatelské činnosti je běžné, že podnikatelé poskytují odloženou splatnost v případě, kdy poskytnou službu nebo dodají zboží. Jaké další pohledávky se objevují v účetnictví podnikatelů a jakými právními předpisy jsou upraveny?
10.11.2021
Zákazníci e-shopům chyby neodpouští. Víme, na co si dát pozor
Předvánoční období je pro internetové obchody velmi náročné a v roce patří mezi špičku. Na co si musí dát pozor a co dokáže odradit zákazníky od nákupu?
10.11.2021
Zastavování exekucí se dotkne i zaměstnavatelů
Zastavování exekucí je v plném proudu Zdaleka nejde jen o tzv. Milostivé léto, jsou tu zbytečné, bagatelní i bezvýsledné exekuce, které budou postupně zastavovány.
10.11.2021
Padělky za více jak 30 milionů korun. Kontroloři šli najisto, většinou na udání
V byznysu s padělky se točí velké peníze. Jen za poslední tři měsíce zabavila Česká obchodní inspekce zboží za více jak 30 milionů korun. Za velkým nárůstem oproti předchozímu čtvrtletí stojí znovuotevření tržnic a tržišť.
09.11.2021
Zlomila si v práci nohu, jde o pracovní úraz. Jak by se měl zaměstnavatel zachovat?
Státní úřad inspekce práce řeší celou řadu situací, které se týkají vztahu zaměstnavatel zaměstnanec a které přináší každodenní praxe. Jedna z níže popsaných, kterou musel úřad řešit se týká pracovního úrazu a následných povinností ze strany zaměstnavatele.
09.11.2021
Do oddlužovací akce Milostivé léto spadá i zdravotní pojištění
Aktuálně probíhá akce Milostivé léta, která umožňuje dlužníkům zbavit se exekučních poplatků, sankcí a úroků, které navýšily původní dluh. Stačí, když zaplatí jistinu (původní dluh) a poplatek 908 korun exekutorovi. Akce probíhá od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.
09.11.2021
Čeští výrobci respirátorů: Ve veřejných zakázkách nás válcuje čínské zboží
Ti, kteří vyráběli ochranné prostředky, měli v určitou dobu plné ruce práce. Jaká je však po jejich produktech poptávka nyní?
09.11.2021
Co chystá nová vláda? Konec EET, daňové prázdniny či valorizaci slevy na dani
Nová vláda chce definitivně ukončit EET, zavést daňové prázdniny pro rodiny a valorizaci základní slevy na poplatníka. Přinášíme přehled plánovaných změn.
09.11.2021
NKÚ: Finanční úřady uzavřely smlouvy, které nemohou z vlastní vůle vypovědět
Právní předchůdci Generálního finančního ředitelství (GFŘ) uzavřely smlouvy o nájmu s omezenou možností výpovědi GFŘ. Smlouvy lze vypovědět pouze při porušování povinností pronajímatelem či nezpůsobilosti budovy k užívání, případně při ukončení své činnosti. Zjistila to kontrola Nejvyššího finančního úřadu (NKÚ).
09.11.2021
Česko požádá o zvýšení hranice pro registraci k DPH na 2 miliony korun
Hranice příjmů pro povinnou registraci k DPH by se mohla zvýšit z 1 na 2 miliony korun. Česko totiž požádá Evropskou komisi o výjimku. Vyšší limit podporuje i nově vznikající vládní koalice.
09.11.2021
Pro úvěr nemusíte jen do banky. Znáte férové firemní financování finGOOD?
[MarketVoice] Společnost finGOOD poskytuje podnikatelské úvěry pomocí P2B (peer-to-bussines) crowdfundingu. Tento moderní způsob financování umožňuje podnikatelům nebo společnostem čerpat peníze formou podnikatelského úvěru s mnoha výhodami.
09.11.2021
Přes 50 % firem nezaplatilo vloni na dani z příjmů ani korunu
Z více než 81 tisíc firem, které již zveřejnily ve sbírce listin své finanční výkazy za rok 2020, jich 51,5 % nezaplatilo žádnou daň z příjmů právnických osob. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet.
08.11.2021
Závazky v účetnictví podnikatelů
V rámci podnikatelské činnosti je normální, že podnikatelé využívají dluhové financování. Obecně vzato jsou totiž cizí zdroje financování levnější než ty vlastní. Jaké závazky se objevují v účetnictví podnikatelů a kde najdeme jejich právní úpravu?
08.11.2021
Bude ovdovělá babička pro účely ošetřovného osobou osamělou?
Od 1. ledna 2022 se novelou zákona o nemocenském pojištění mění ošetřovné. U krátkodobého se rozšiřuje okruh ošetřujících osob, u dlouhodobého se upravují podmínky čerpání. Na krátkodobém ošetřovném se bude moci vystřídat poměrně široký okruh rodinných příslušníků mimo společnou domácnost. Vystřídání je však možné pouze jednou.
08.11.2021
Krátkodobé ošetřovné se změní. Dotkne si i registrovaných partnerů
Od ledna se mění krátkodobé ošetřovné. Rozšiřuje se okruh osob, které ho mohou využít. Od listopadu se také omezila konzumace na stojáka. Restaurace navíc musejí povinně kontrolovat OTN.
08.11.2021
Oběd bez masa? Pro restaurace jen minimální rozdíl. Podívejte se na ceny
Ve většině restaurací je možné si při výběru z denního menu vybrat i pokrmy bez masa. Jaké jsou jejich ceny?
08.11.2021
Počet OSVČ v Česku je opět rekordní, nejvíce jich přibylo ve Středočeském kraji
Na konci září v ČR podnikal rekordní počet OSVČ. Nejvíce jich sice registruje Praha, nejvyšší meziroční přírůstek však zaznamenal Středočeský kraj.
08.11.2021
Minimální mzda vzroste od ledna o 1000 korun na 16 200 korun
Vláda dnes rozhodla o minimálně mzdě, respektive o jejím navýšení. Původně chtělo ministerstvo práce navýšení o 2800 korun na 18 000 korun. S tím souhlasily také odbory. Proti však byli zaměstnavatelé a jejich zástupci.
05.11.2021
Česká e-commerce skupina Mall Group mění majitele
Za 881 milionů eur (v přepočtu necelých 23 miliard Kč) kupuje skupinu MALL Group polský e-commerce gigant Allegro. Jde o jeden z největších prodejů tuzemské firmy s českými majiteli za posledních 10 let.
05.11.2021
Vyžádáním souhlasu se zpracováním osobních údajů nelze nic zkazit? Velký omyl
Vyžádáním souhlasu se zpracováním osobních údajů za všech okolností nelze nic zkazit, myslí si řada e-shopů. To je ale omyl, je to totiž v rozporu s GDPR.
05.11.2021
Neplatíte daně včas? Připravte si peněženku. Úroky z prodlení půjdou nahoru
Výrazný nárůst základní úrokové sazby ČNB samozřejmě prodraží úvěry či obsluhu státního dluhu. Zvýšení má ale ještě jeden dopad, o kterém se příliš nemluví.
05.11.2021
K přihlášení do paušálního režimu využijte jednoduchou aplikaci. Dokdy máte čas?
Živnostníci s příjmem do 1 milionu korun, kteří dosud podávali daňová přiznání, mohou začít využívat paušální daň. Podat oznámení o vstupu do paušálního režimu svému místně příslušnému finančnímu úřadu musí nejpozději do 10. ledna 2022.
04.11.2021
Další zpřísnění opatření: Omezí se možnost využití antigenních testů
Covidová situace není dobrá, čísla stoupají a opatření se pomalu zpřísňují. Například od začátku listopadu se v restauračních zařízeních kontroluje ze strany provozovatele bezinfekčnost hostů. Pokud host bezinfekčnost neprokáže, neměl by být obsloužen.
04.11.2021
Lékárny mají problém s antigenními testy. Ze skladů mizí i přípravky na chřipku
Jak se projevuje současná situace v on-line lékárnách? Jsou nákupy stejné jako v běžném období? A už je čas nakupovat vánoční dárky?
04.11.2021
Od příštího roku se mění formulář odhlášky k nemocenskému pojištění
Zaměstnavatelé budou na odhlášce z pojištění hlásit údaje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Mohou se dostat do patové situace a sankce rozhodně nejsou malé.
04.11.2021
Milostivé léto se netýká daňových exekucí, upozorňuje berňák
Lidi, kteří mají soudní exekuci a oprávněným je veřejnoprávní subjekt, nebo firma většinově vlastněna veřejnoprávní institucí a zdravotní pojišťovny, mohou využít akci Milostivé léto a zbavit se tak svých dluhů. Stačí jen zaplatit listinu a poplatek exekutorovi. Jak nicméně upozorňuje Finanční správa, akce se netýká daňových exekucí.
03.11.2021
Mateřská, rodičovský příspěvek či otcovská. Kolik činí, kdo je vyplácí a jaké jsou podmínky?
Těm, kteří se připravují na rodičovskou roli a neorientují se v dávkách, které mohou čerpat, pomůže aktuální Příručka pro nastávající rodiče, kterou vydala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) společně s Úřadem práce ČR (ÚP ČR.
03.11.2021
Rezervní fond ve výkazech společnosti – jak se ho zbavit?
Povinnost tvorby rezervního fondu byla zakotvena v Obchodním zákoníku pro všechny kapitálové společnosti. Po velké nove, v roce 2014, však povinnost tvorby z právních předpisů zmizela. Jak lze rezervní fond rozpustit a jaké kroky rozpuštění přináší?
03.11.2021
Ministerstvo dopravy digitalizuje: Zjistěte, co vše zařídíte z obýváku nebo auta
Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem vnitra spustilo několik nových služeb dostupných přes Portál občana.
03.11.2021
Nejen kontrola OTN, platí i zákaz piv „na stojáka“ a u stolu lze nejvýše 6 lidí
Od začátku listopadu musí provozovatelé stravovacích zařízení kontrolovat u svých hostů bezinfekčnost, tedy podmínku OTN. Mají však i další povinnosti.
03.11.2021
Je kontrola bezinfekčnosti hostů restaurací a barů diskriminace?
Nové opatření, které provozovatelům restaurací přináší povinnost kontrolovat zákazníky, zda splňují podmínku OTN, tedy očkování, negativní test či prodělaná nemoc v posledních 180 dnech, vyvolává celou řadu otázek. Nemůže jít v tomto případě o diskriminaci zákazníků?
02.11.2021
Co a jak přesně kontrolovat u zákazníků v restauraci? Pomoci mohou návodné manuály
Od 1. listopadu musí provozovatelé restaurací či jejich zaměstnanci před obsloužením zkontrolovat bezinfekčnost zákazníka. Pokud důkaz chybí, měl by opustit prostory podniku. Jinak hrozí sankce.
02.11.2021
Covid znemožnil kontakt lidí. Firmy tak přecházejí na automatizaci, říká Řasa
Šanony nebo například ruční zadávání dat a informací už je dávno passé. Firmy by se měly snažit uvolnit ruce svým zaměstnancům a využít je na smysluplnější práci. Automatizace a digitalizace už je nezbytnou součástí.
02.11.2021
Slevy i stírací losy. Obchodní řetězce sází na mobilní aplikace. Víme, co umí
Obchodní řetězce oslovují své zákazníky nejen prostřednictvím letáků, ale také díky mobilním aplikacím. Vyplatí se jim jak při nákupu, tak při jeho plánování.
02.11.2021
Krátkodobé ošetřovné od roku 2022 a jeho uplatnění v praxi
Bude podpůrčí doba 16, nebo jen 9 dnů, když babička vystřídá na ošetřovném osamělou matku? Spolu s rozšířením ošetřujících osob přibývají i praktické otázky.
02.11.2021
S nákupem dárků neotálejte, jinak zapláčete nad výběrem
Letošní předvánoční nákupní horečka se v lecčems bude oproti předchozím rokům lišit. Problémy s dodávkami zboží při nedostatku čipů způsobí, že dojde k omezení nabídky a zákazníci tak budou mít menší možnost volby. Co se naopak zřejmě nezmění, je rostoucí obliba nákupů přes internet, předpovídá Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
02.11.2021
Restaurace mohou hostům nabídnout antigenní test přímo na místě
Restaurace musí od dnešního dne kontrolovat u hostů OTN. Jednou z možností je i otestovat se přímo v restauraci.
01.11.2021
Nejasnosti ohledně promíjení DPH u elektřiny a plynu: Jak to tedy bude?
Zkraje minulého týdne jsme přinesli informaci o promíjení DPH u elektřiny a plynu pro ty spotřebitele, kteří nemají nárok na odpočet. Rozhodnutí však má svá úskalí, a tak GFŘ vydalo další informace k promíjení daně. Jak to tedy bude?
01.11.2021
Realitky si mnou ruce. Ceny bytů a tím i jejich provize stále rostou
Realitní kanceláře osvětlují, jaká je v současnosti situace ohledně koupě a nájmů bytů. Prozrazují, jaké jsou jejich ceny a také preference lidí.
01.11.2021
Hospody musí kontrolovat otn. Budete překvapení, kdo další to má za povinnost
Restaurace musí ode dneška u hostů kontrolovat, zda splňují podmínku bezinfekčnosti. Nejsou však jediné, kdo to má za povinnost.
01.11.2021
V příštím roce se výrazně zvýší náhrada mzdy
Zvyšují se cestovní náhrady a náhrada mzdy. A s 1. listopadem přicházejí nová opatření. Dolehnou na restaurace, které budou muset očekávat i masivní kontroly.
01.11.2021