Pokud nestihnete zítřejší termín pro podání přiznání, nabízí se hned dva další. Musíte ale splnit podmínky
Termín pro podání daňového přiznání za rok 2021 je tu. Nejpozději zítra, v pátek 1. dubna 2022, by měl dorazit formulář na finanční správu. Jedná se však o tiskopis, který bude podán v papírové podobě a doručen buď osobně na úřad, nebo poslán poštou.
31.03.2022
Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
31.03.2022
Řekněte si o covidovou kompenzaci, dnes byl spuštěn příjem žádostí
V České republice dneškem startuje program Covid – Nepokryté náklady. Podnikatelé z vybraných oborů, jejichž činnost zasáhla loni na konci roku vládní protiepidemická opatření, mohou úderem dnešní 9. hodiny žádat o kompenzace.
31.03.2022
Zapomenout na podání přehledu může OSVČ vyjít na 50 tisíc. Využijte návod, jak na to
Základním termínem pro podání přehledů o příjmech a výdajích České správě socálního zabezpečení je 2. května 2022. Tuto povinnost má každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která alespoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost. Výjimkou jsou OSVČ, které v roce 2021 platily paušální daň.
31.03.2022
Bez pšenice není pečivo. Jak vidí situaci pekaři a co požadují po vládě?
Ukrajina bývá označována jako obilnice Evropy a v souvislosti s válkou na jejím území je možné, že dojde k problémům s dodávkami pšenice. Jak se na to dívají pekaři?
31.03.2022
Životní a existenční minimum se zvýší o 10 %. Na příspěvek na dítě dosáhne více rodin
Od 1. dubna 2022 se mimořádně o 10 % zvýší životní a existenční minimum. V návaznosti na to se tak zvýší některé dávky a rovněž tak vzroste počet rodin, které mají na dávky nárok. Ruku v ruce se zvýšením minim stoupne i nezabavitelná částka, která zůstane dlužníkům po exekučních a insolvenčních srážkách. Příslušné nařízení schválila vláda.
31.03.2022
Kompenzační bonus OSVČ končí, máte posledních pár dnů na podání žádosti
OSVČ, společníci s.r.o. a lidé pracující na dohodu mají posledních pár dní požádání o kompenzační bonus. 1. dubna totiž končí lhůta pro podání žádosti o kompenzační bonus za druhé bonusové období.
30.03.2022
Také Velikonoce posunou výplatu důchodů. Které svátky penze zpozdí a které uspíší?
Nejen blížící se Velikonoce posunou výplatu důchodů. Zatímco některé svátky zaslání penzí zpozdí, jiné je urychlí.
30.03.2022
Vliv války na Ukrajině na účetnictví, ale i klasická témata. Na duben pro vás chystáme nová online školení
Během letošního jara jsme pro podnikatele, mzdové účetní, personalisty a další profíky připravili další termíny našich online školení.
30.03.2022
Nezapomeňte na možnost zpětného uplatnění daňové ztráty
V rámci novely zákona o daních z příjmů v roce 2020 byla do zákona zanesena možnost uplatnit daňovou ztrátu zpětně, tzv. carry loss back. Kdy lze zpětné uplatnění využít a co je pro to potřeba udělat?
30.03.2022
Hospody, hotely či cestovky mohou žádat o kompenzace. Jaké podmínky musí splnit?
Podnikatelé, kteří byli v listopadu omezeni restrikcemi, se konečně dočkali vypsání kompenzací. Musí však splnit řadu podmínek, například 50% pokles tržeb.
30.03.2022
Nemoci z povolání 2021: Celkové počty skokově zvýšil covid. Jak žádat o odškodnění?
Nové infekční onemocnění Covid 19, které může být za splnění určitých podmínek uznáno a odškodněno jako nemoc z povolání, se poprvé objevilo v roce 2020. Zatímco v roce 2020 bylo do Národního registru nemocí z povolání nahlášeno pouze 150 případů, v roce 2021 to bylo už 5369 případů.
29.03.2022
Як записати дитину з України в початкову школу?
Ви приїжджаєте з України до Чехії з дитиною шкільного віку? Як організувати прийняття української дитини в чеську початкову школу і де шукати вільні місця?
29.03.2022
Jaká jsou práva zaměstnanců v ČR a jak nenaletět podvodníkům? Ukrajincům poradí krátké video
Občané Ukrajiny, kteří prchají před válkou, mají volný přístup na český trh práce. Pokud u nás požádají o dočasnou ochranu, mohou začít pracovat ihned. Již není nutné pracovní povolení. Nemusí se jednat o pracovní místo ohlášené úřadu práce, ale o jakékoliv volné pracovní místo.
29.03.2022
Pozor, zpřísnily se podmínky u osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a „bytu“
Novela zákona o daních z příjmů přinesla změnu (zpřísnění) podmínek pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby. A to od zdaňovacího období roku 2021.
29.03.2022
E-shopy čekají nové povinnosti. Jen se neví, od kdy budou platit
Provozovatelé internetových obchodů musí sledovat legislativní změny a přizpůsobovat jim své e-shopy. O čem se nyní mluví?
29.03.2022
Zaměstnávání Ukrajinců v pěti praktických otázkách a odpovědích
Jak s výpisem u vstupní lékařské prohlídky, v jakém jazyce má být pracovní smlouva, jak Ukrajince proškolit a mohou u nás používat ukrajinský řidičský průkaz?
29.03.2022
Радимо українцям: Де дорослі можуть відвідувати курси чеської мови
Ми приносимо огляд, де українці можуть вивчати чеську мову. Ми маємо чітку таблицю з безкоштовними курсами.
29.03.2022
Koupě alkoholu, i když vám ještě není 18 let? Žádný problém, zjistily kontroly
Většina podnikatelů, které loni Česká obchodní inspekce zkontrolovala za pomoci figurantů, kteří byli mladší 18 let, prodala bez jakýchkoli problémů alkohol mladistvým. Využívat mladistvé figuranty může Česká obchodní inspekce od roku 2017.
28.03.2022
Konečně se dočkaly. Restaurace, hotely a cestovky dostanou kompenzace až 1,5 milionu Kč
Restaurace, hotely a cestovní kanceláře se konečně, po 5 měsících od omezení, dočkají kompenzací. Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí vypsalo výzvu k programu COVID Nepokryté náklady – Sektorová podpora. O kompenzace půjde žádat od 31. března.
28.03.2022
Radíme Ukrajincům: Kde hledat práci? Přinášíme přehled portálů s nabídkami
Uchazeči o zaměstnání běžně při hledání nového místa mohou využít úřadu práce a také pracovních portálů. Na ně se mohou spolehnout i uprchlíci z Ukrajiny.
28.03.2022
Babišův návrh osvobodit naftu od DPH je zmatečný, proti právu EU a s chybami
Poslanci ANO navrhli osvobodit naftu a benzin od DPH. Návrh novely však obsahuje chyby, zmatečné zdůvodnění a navíc je v rozporu s právem EU.
28.03.2022
Чеське телебачення запускає мовний трек для Подій українською мовою в DVB-T2
Чеське телебачення також зробить другий звуковий трек доступним у форматі DVB-T2, на супутниковому та кабельному мовленні, починаючи з сьогоднішньої трансляції Události.
28.03.2022
Podle kontrol 4 z 5 zprostředkovatelů prodeje energií vloni porušili zákon. Jak?
Česká obchodní inspekce vloni uskutečnila kontrolní akci zaměřenou na nabídku a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií.
25.03.2022
Бізнес українців в Чехії. Подаємо конкретну інструкцію
Багато громадян України, які зараз шукають прихистку в Чехії, бажають розпочати свій бізнес. В цій статті ми розкажемо які є можливості для ведення бізнесу в Чехії, і що потрібно для його відкриття.
25.03.2022
Podnikatelům v dopravě bude odpouštěno DPH. Co musí nyní udělat?
Ministr financí Zbyněk Stanjura v souvislosti s mimořádnou událostí v podobě ruské invaze na území Ukrajiny ve čtvrtek 24. března rozhodl o prominutí úroků z prodlení a z posečkání na DPH, tedy o odložení plateb DPH až do 31. října 2022.
25.03.2022
Podnikání Ukrajinců v Česku. Přinášíme konkrétní návod
Řada z prchajících občanů z Ukrajiny budou chtít začít podnikat. Jaké jsou možnosti podnikání v České republice a co je k zahájení podnikání potřeba?
25.03.2022
Nezapomeňte k daňovému přiznání dát i přílohy. Tyto jsou nejčastější
S formulářem daňového přiznání musí velká část poplatníků podat i přílohy, kterými zpravidla dokládají své nároky.
25.03.2022
Ukrajinci, kteří se nechají zaměstnat, budou mít nižší výdělek než Češi. Proč?
Ukrajinští uprchlíci, kteří se nechají zaměstnat, nedostanou na pracovní pozici stejné peníze jako jejich čeští kolegové. Mzdu jim sníží vyšší daně.
24.03.2022
Koupil v Česku padělky a chtěl je prodávat v Německu. Dopadli ho celníci
Padělky známých značek chtěl řidič s německou SPZ vyvést z Česka. Nakoupil zboží v pražské tržnici SAPA a po dálnici D8 ho chtěl odvézt do sousedního Německa.
24.03.2022
Stovky Ukrajinců našly zázemí v hotelech. Provozovatelé jim vycházejí vstříc
Když se ukázalo, že do České republiky míří uprchlíci z Ukrajiny, ozvalo se několik hotelů a nabídlo své ubytovací kapacity.
24.03.2022
Chybovat při doručení výpovědi zaměstnavateli se nevyplácí
Obvykle stačí prokazatelné předání výpovědi zaměstnavateli, ale co když je s osobním předáním problém nebo zaměstnavatel poštu záměrně nepřebírá?
24.03.2022
Restauratéři už měsíce marně čekají na kompenzace. Vláda nás zklamala, říkají
Když loni v listopadu došlo kvůli zhoršené epidemiologické situaci k omezení restaurací, barů, klubů a dalších provozů, domluvily podnikatelské asociace s tehdejší končící Babišovou vládou i podobu kompenzací. Jejich vypsání však padlo až na bedra nové Fialovy vlády, které se ale původní domluva nezamlouvala. Výsledkem tak je, že od omezení restaurací a spol. uběhla již řada měsíců a kompenzační p
23.03.2022
Jak zaplatit daň z příjmů za rok 2021? Tady jsou čísla účtů všech finančních úřadů
Lhůta pro případné doplacení daně z příjmů za rok 2021 je stejná jako pro podání daňového přiznání, tedy do 1. dubna 2022. Kdo podá přiznání elektronicky, má i na doplacení daně čas do 2. května 2022. Nejjednodušší je daň zaplatit přes internetové bankovnictví.
23.03.2022
Jak zohlednit zapomenuté doklady v daních a účetnictví?
Sestavení daňových přiznání k dani z příjmů je za dveřmi a často se stává, že se objeví doklady, které spadají účetně do minulého roku. Co dělat, když je účetnictví již uzavřeno, a jak se o tento náklad nepřipravit?
23.03.2022
Co se u slevy na manželku počítá do jejích příjmů? Záleží i, kdy peníze dostala
Abyste mohli uplatnit slevu na dani na manžela či manželku, nesmí mít manžel či manželka vyšší příjmy než 68 tisíc korun za rok.
23.03.2022
Kdo může za vysoké ceny pohonných hmot? Pumpaři to podle analýzy nejsou
Ministerstvo financí přistoupilo kvůli skokovému růstu cen nafty a benzínu ke kontrole prodejních cen pohonných hmot. Podle dosavadní analýzy pumpaři nepřiměřené marže nemají a převážně reagovali na výhled dramaticky rostoucích cen a vývoj na komoditní burze.
23.03.2022
За яких умов дитину з України можна записати в дитячому садку?
Ви тікаєте від війни в Україні до Чехії зі своїми дітьми і хочуть інтегруватися в систему освіти Чехії? Як діяти в такому випадку і де можна знайти вакансії?
23.03.2022
Prodáváte na internetových bazarech? Dejte si pozor, na vás teď cílí nová vlna podvodů
Až desetinásobně vzrostl v posledních týdnech počet tzv. bazarových podvodů. Cílem jsou, pro někoho možná překvapivě především prodávající. Česká bankovní asociace (ČBA) proto uživatelům radí, aby na internetové stránky bank nikdy nepřistupovali ze zaslaných odkazů a rovněž nevyplňovali CVC kód karty.
22.03.2022
Češi skupovali spacáky i jód. Jak se pomoc Ukrajině projevila v e-shopech?
V souvislosti s válkou na Ukrajině se v České republice zvedla velká vlna solidarity. Jak se projevila v tuzemských e-shopech? Zaznamenali, že lidé nakupují jinak?
22.03.2022
Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun
Za tři a čtvrt roku fungování EET dostali podnikatelé 24 tisíc pokut v celkové hodnotě 226 milionů korun. V průměru tedy zaplatili na jedné pokutě 9384 korun.
22.03.2022
Ukrajinci si mohou zdarma zřídit bankovní účet i v asistenčních centrech
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spolu s Českou bankovní asociací (ČBA) zorganizovalo iniciativu, díky které si mohou ukrajinští uprchlíci zdarma zřídit účet v asistenčním centru v Praze a v Ostravě. Postupně budou rozšířena i na další města.
22.03.2022
Těžký den pro Babiše, čelí obžalobě za Čapí hnízdo a Agrofert má vrátit 100 milionů
Dopoledne ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že bude chtít po Agrofertu vrátit dotaci 100 milionů na inovační linku na toastový chléb. V poledne pak státní zástupce oznámil, že podal ve věci kauzy Čapí hnízdo obžalobu na Andreje Babiše a na někdejší manažerku farmy Jana Nagyovou.
21.03.2022
Síkela sebere Agrofertu dotaci 100 milionů, inovační linka na “tousťák” nebyla dost inovační
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo proces odnětí dotace 100 milionů Kč, kterou dostala společnost Pekárna Zelená louka ze skupiny Agrofert na “inovační linku na výrobu toastového chleba”. Důvodem je nedostatečná inovativnost projektu.
21.03.2022
Радимо українцям: Змінений процес прибуття до Чехії
У зв'язку з кількістю біженців, які прибувають до Чехії, значно спрощена реєстрація, отримання дозволу на проживання та медичного страхування.
21.03.2022
Radíme Ukrajincům: Kde mohou dospělí navštěvovat kurzy češtiny
Ukrajinština je při poslechu podobná češtině, ale ne každý jí dokáže porozumět. Přinášíme proto přehled, kde se Ukrajinci mohou učit česky.
21.03.2022
Radíme Ukrajincům: Upravený postup při příjezdu do České republiky
Vzhledem k množství uprchlíků přicházejících na území České republiky došlo k zásadnímu zjednodušení registrace, získání povolení k pobytu i zdravotního pojištění.
21.03.2022
Přihlásil se k paušální dani, ale zapomněl zrušit příkaz k úhradě pojistného. O peníze musí zažádat
Poplatníci, kteří se přihlásili do paušálního režimu, se tak zbavili povinnosti hradit zvlášť pojistné a daň z příjmu. Vše teď hradí v jedné záloze, tedy v rámci paušální daně OSVČ.
18.03.2022
Dead stock bude pro retail mrtvým pojmem. Ze slovníku ho vymaže startup Ydistri
Startup Ydistri vyvíjí systém na redistribuci tzv. „mrtvých zásob“. Každý řetězec má problém s tím, že mu některé položky bez užitku leží na skladě, zatímco jiné u něj nejsou dostupné. Technologie Ydistri se soustředí na řešení tohoto všudypřítomného problému, a to formou redistribuce dead stocku.
18.03.2022
Co je to pravděpodobné pojistné a komu a kdy ho může pojišťovna vyměřit?
V souvislosti se zdravotním pojištěním se objevuje výraz pravděpodobná výše pojistného, kterou může stanovit zdravotní pojišťovna. Komu a v jakém případě tak může učinit?
18.03.2022
Všem OSVČ se od roku 2023 zřídí datové schránky, daně budou muset řešit online
Všem podnikajícím fyzickým osobám budou od roku 2023 povinně zřízeny datové schránky. Datové schránky se navíc zřídí i některým dalším fyzickým osobám.
18.03.2022
Vyhlížíte přeplatek na dani, ale on nikde. Může za to zřejmě naprostá banalita
Při vyplňování a následném podávání daňového přiznání se může poplatník dopustit celé řady chyb. Každým rokem na ně server Podnikatel.cz upozorňuje. I přesto se stále opakují.
17.03.2022
"Přijmeme prodavačku - důchodkyni." Inzerát plný diskriminace
Zaměstnavatel má právo vybírat si svého zaměstnance a stanovit kritéria, která by měl splňovat. Pozor však na zákaz diskriminace.
17.03.2022
Jak to vypadá v českých bankách po odchodu Sberbank? Není důvod k žádné panice
V souvislosti s válkou na Ukrajině odešla z našeho trhu ruská banka Sberbank. Jak na tuto situaci zareagovaly ostatní banky a jak se chovali jejich klienti?
17.03.2022
Radíme zaměstnavatelům: Zaměstnání uprchlíků z Ukrajiny
Ukrajinci se speciálním vízem za účelem strpení mohou u nás začít pracovat. Avšak bez pracovního povolení získaného ve spolupráci se zaměstnavatelem to nepůjde.
17.03.2022
Musíte zdanit kompenzační bonus a ošetřovné pro OSVČ? A co peníze z Antiviru?
Na podání papírového daňového přiznání zbývají už jen dva týdny. Jak je to se zdaněním covidových podpor? A započítávají se do vlastního příjmu manžela, nebo manželky?
17.03.2022
Zálohy na silniční daň budou zrušeny, a to všem poplatníkům
Zálohy na silniční daň budou zrušeny všem poplatníkům, oznámil dnes ministr financí Zbyněk Stanjura. Jak upřesnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo financí, jde o doplňující opatření k závazku zrušit silniční daň pro vozidla do 12 tun.
17.03.2022
Новини в законодавстві, що регулює допомогу українським біженцям
У контексті збройного конфлікту на території України, спровокованого вторгненням військ Російської Федерації на територію України, 4 березня 2022 року Рада Європейського Союзу прийняла виконавче рішення 2022/382, яким відзначає масовий наплив переміщених осіб з України та відповідно до статті 5 Директиви 2001/55/ЄС встановлює для них режим тимчасового захисту (далі – «Рішення Ради»).
16.03.2022
Novinky v legislativě upravující pomoc ukrajinským uprchlíkům na území ČR
V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala invaze vojsk Ruské federace, Rada Evropské unie dne 4. března 2022 přijala prováděcí rozhodnutí 2022/382, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana (dále jen „rozhodnutí Rady“).
16.03.2022
Využijte novinku a nechte za sebe vložit účetní závěrku do rejstříku finanční úřad
Firmy si letos prvně mohou zjednodušit vložení účetní závěrky do obchodního rejstříku. Stačí v rámci daňového přiznání vyplnit novou přílohu a závěrku dá do rejstříku finanční úřad.
16.03.2022
Nezapomeňte na možnost využití mimořádných odpisů v roce 2021
Zákon o daních z příjmů umožňuje uplatnit mimořádné daňové odpisy v roce 2021. Jaké dopady může jejich uplatnění mít a jakého majetku se mimořádné odpisy týkají?
16.03.2022
Přehledy OSVČ vyplníte za pár minut, i tak se v nich dá ale udělat řada chyb
Přehledy OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ sice nepatří mezi nejsložitější, i tak se ale dá při jejich vyplňování udělat řada chyb. Na co si dát pozor?
16.03.2022
Blíží se termín pro podání přiznání k dani. Co dělat, pokud ten dubnový nestihnete?
Termín pro podání přiznání k dani z příjmů se nezadržitelně blíží. V letošním roce by měla mít finanční správa formulář na stole do pátku 1. dubna 2022.
15.03.2022
Je součástí paušální daně OSVČ nemocenské pojištění?
Díky režimu paušální daně hradí poplatník jednu jedinou platbu, ve které je zahrnuta daň z příjmů, zdravotní a sociální pojistné. Pauášlní daň OSVČ v roce 2022 činí 5 994 Kč měsíčně. Skládá se z daně z příjmu fyzických osob ve výši 100 Kč, důchodového pojištění v částce 3 267 Kč a zdravotního pojištění ve výši 2 672 Kč.
15.03.2022
Sýrařům startuje sezona. Dobrý sýr zajistí spokojené stádo a kvalitní mléko
U nás se vyrábí sýr především na farmách, ale existuje také několik specializovaných provozoven. Výrobci se nyní připravují na sezonu. S čím se potýkají?
15.03.2022
Dobrovolné podání daňového přiznání nemusí být vždy výhrou
V některých případech podávají zaměstnanci daňové přiznání dobrovolně. Mohou získat příjemný přeplatek na dani. Ne všem se ale takový krok vyplatí.
15.03.2022
V průměru o 1 017 Kč k důchodu: Odkdy si důchodci přilepší?
Všem vypláceným důchodům se zvýší procentní výměra o 8,2 %. V průměru se tak důchod zvýší o 1 017 Kč. Důvodem mimořádné valorizace je vysoká inflace, která od loňského června přesáhla zákonem stanovených 5 %.
15.03.2022
Радимо українцям: Як відкрити рахунок у банку та де які переваги отримати
Українцям, які опинилися в Чехії, для проживання тут може знадобитися регулярний банківський рахунок. Ми пропонуємо вам поради щодо того, як його відкрити та де ви можете отримати деякі переваги.
15.03.2022
Řada firem bojuje o přežití, ale kontroly ze strany státu stále chodí, upozorňují zástupci podnikatelů
České firmy už druhým rokem čelí zátěžovým zkouškám. Po covidové pandemii, kdy byla činnost celé řady z nich omezena nebo zcela pozastavena, se musí vypořádávat s dalšími komplikacemi. Ty jsou spojeny s válkou na Ukrajině, s hyperinflací v cenách energií a fosilních paliv, odchodem zahraničních pracovníků z českých firem zpět na Ukrajinu a spoustou dalších problémů.
14.03.2022
Povinnost nosit respirátory: kde končí a kde zůstávají
Od pondělí 14. března přestává v České republice platit povinná ochrana úst a nosu ve vnitřních a vnějších prostorech s několika výjimkami. Česká republika se tak téměř zbaví roušek a respirátorů používaných kvůli koronaviru a riziku onemocnění covid-19.
14.03.2022
Přihlásili jste se k paušální dani až letos? Úleva se vás ještě netýká, daňové přiznání 2021 podat musíte
Paušální daň OSVČ slibuje méně administrativy. Pokud je k ní poplatník přihlášen, vyhne se mu povinnost podávat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
14.03.2022
Kdo je osobou bez zdanitelných příjmů a jaké má povinnosti?
Fyzické osoby mohou být jak zaměstnanci, tak osoby samostatně výdělečně činné. Kam ale zařadit takovou fyzickou osobu, která má například příjmy jen z nájmu nebo kapitálového majetku?
14.03.2022
Radíme Ukrajincům: Jak si založit bankovní účet a kde získáte jaké výhody?
Ukrajinci, kteří se ocitli v České republice, mohou k životu zde potřebovat běžný účet v bance. Přinášíme tipy, jak si jej založit a kde je možné získat nějaké výhody.
14.03.2022
Palivové tankovací karty umí šetřit za tankování. Rozdíl byl přes 10 Kč/l (TEST)
Dobrá zpráva: pro levnější benzín nebo naftu nemusíte do Polska. Test Měšce prokázal, že v některých případech se cesta za hranice už nevyplatí. Spolehlivé řešení totiž existuje, ale není pro spotřebitele.
14.03.2022
Chystáte se podat daňové přiznání za rok 2021? Pozor na tyto časté chyby
Nejčastější chyby v daňových přiznáních zůstávají skoro stejné. Problémy způsobuje hlavně uplatnění slev na dani a daňové zvýhodnění na dítě.
14.03.2022
Máte posledních pár dnů na uhrazení zálohy na daň z příjmů
Záloha na daň z příjmů se v tomto případě týká poplatníka, který měl daňovou povinnost přes 150 tisíc. V příštím týdnu, v úterý 15. března 2022, vyprší termín pro jednu z povinných splátek.
11.03.2022
Kolik dostane OSVČ na neschopence? S výpočtem pomůže kalkulačka
Osoba samostatně výdělečně činná má nárok na nemocenské, pokud splňuje zákonem dané podmínky. Jednou z nejdůležitějších je, že se k nemocenskému pojištění přihlásila a pravidelně hradí zálohy. Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná.
11.03.2022
Silniční daň bude zrušena, za 1 Kč na ni stát vybere 4krát míň než u jiných daní
Vláda chce zrušit silniční daň pro vozidla do 12 tun. Jak nedávno zjistil NKÚ, její efektivita je v porovnání s ostatními daněmi v ČR zhruba čtyřikrát nižší.
11.03.2022
Resort financí ohlásil kontroly pump. Prodejci budou denně posílat přehledy průměrné prodejní ceny
Pohonné hmoty zdražují už týden nevídaným tempem. Vláda už včera ohlásila kroky, kterými na rostoucí ceny paliv zareaguje. Rozhodla se, že zruší silniční daň a povinné přimíchávání biosložek do paliv.
11.03.2022
K dispozici je služba, která nahrazuje ukončené daňové schránky. Dostupná bude jen 9 měsíců
Služba s názvem „Nahlížení na vybrané údaje“ dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky, která byla ukončena na konci února. Služba umožňuje přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem.
10.03.2022
Радимо українцям: Знайти роботу та заключити трудовий договір
Громадяни України, які подали заяву на отримання спеціальної візи на проживання, будуть шукати роботу в Чехії. Які їхні права і на що слід звернути увагу?
10.03.2022
Přehledy OSVČ všech zdravotních pojišťoven na jednom místě ke stažení
Pro podání přehledů OSVČ zdravotní pojišťovně je ještě stále dost času. Jednotlivé pojišťovny nabízí své formuláře na svých webových stránkách. Server Podnikatel.cz je má na jednom místě. Stačí si vybrat svoji pojišťovnu a tiskopis stáhnout.
10.03.2022
Změny v opatřeních od 14. března: Bez respirátoru do obchodu i ke kadeřníkovi. Neruší se ale úplně
Posledních pár týdnů jsou čísla, která se týkají pandemické situace, příznivá. Vláda přistoupila k dalšímu kroku rozvolňování opatření, která měla šíření pandemie zabránit.
10.03.2022
Nakladatelství darují dětské knihy a slovníky. Pomoci Ukrajině mohou i čtenáři
Na pultech knihkupectví můžeme najít spousty knih. Jak jsou na tom česká nakladatelství a s čím se musí potýkat?
10.03.2022
Radíme Ukrajincům: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
Občané z Ukrajiny, kteří požádali o speciální pobytové vízum, budou na území České Republiky hledat zaměstnání. Jaká mají práva a na co si dát pozor?
10.03.2022
Kdo nemusí podávat daňově přiznání za rok 2021?
Zjednodušené pravidlo, že daňové přiznání podávají podnikatelé, zatímco zaměstnanců se tato povinnost netýká, sice stále do určité míry platí, výjimek však existuje hned několik. Kdo tedy daňové přiznání za rok 2021 podávat nemusí?
10.03.2022
EET skončí, rozhodla vláda. Odmítla návrhy odborů i podnikatelských svazů
Vláda schválila návrh ministerstva financí na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Odmítla tak jak připomínky odborů, tak podnikatelských svazů.
10.03.2022
Vláda reaguje na rostoucí ceny pohonných hmot: Ruší silniční daň a biosložku
Zdražování nafty a benzínu pociťují dopravci a řidiči už od minulého týdne. A ceny stále rostou. Kabinet dnes projednával reakci na rostoucí ceny pohonných hmot.
10.03.2022
EET vyjde na 250 milionů Kč ročně, sliboval Babiš, ve skutečnosti stála 463 milionů
Před spuštěním elektronické evidence tržeb (EET) Andrej Babiš, tehdejší ministr financí, sliboval, že provoz EET vyjde na 250 milionů korun ročně. Jak však nyní spočítalo ministerstvo financí, ve skutečnosti vyšly roční náklady na EET na 453 milionů korun.
09.03.2022
Jak ovlivňuje účet u Sberbank výplatu přeplatků na dani nebo platbu daně?
V návaznosti na odebrání bankovní licence Sberbank CZ, se mnoho podnikatelů nemůže dostat ke svým penězům. Co dělat v případě, že máte u finančního úřadu registrovaný účet vedený u Sberbank CZ?
09.03.2022
Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině
Dary na vojenskou pomoc Ukrajině půjde odečíst z daní. Daňový základ sníží i dary ukrajinským uprchlíkům, ne však všem. Musí jít například o děti.
09.03.2022
Український працівник чеської компанії отримав повістку до армії
Які обов’язки роботодавця, а які права та обов’язки українського працівника, який має піти до військової служби? Чи потрібно звільняти його з роботи? Як щодо повернення на роботу?
09.03.2022
I když je plátce paušální daně, musí podat přehledy OSVČ. Víme kdy
Paušální režim nabízí jako jednu z výhod méně administrativy. Pokud je podnikatel plátce paušální daně pro OSVČ, nemusí podávat přiznání k dani ani přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a České správě sociálního zabezpečení. Může však nastat situace, kdy bude povinen přehledy podat.
08.03.2022
Uměle si snižovali daňové povinnosti, stát obrali o 23 milionů. Došlo na ně
Optimalizovat nebo uměle snižovat je velký rozdíl. Pokud se člověk přikloní k tomu druhému, má problém. Policie obvinila 12 fyzických a 4 právnické osoby pro trestné činy „krácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Organizovaná skupina osob se měla zkrácením DPH obohatit o nejméně 23 milionů Kč.
08.03.2022
Došlo ke změně u přehledů o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu
Od 1. ledna 2022 došlo ke změně přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Jedná se o název formuláře. Nově se zdravotní pojišťovně dokládá tiskopis s názvem „Přehled o výši daňového základu OSVČ“.
08.03.2022
Vrátil se zájem o pivo? Pivovary doufají ve standardní rok a musely zdražovat
Restaurace jsou už nějakou dobu otevřené, navíc bez omezení a nutnosti prokazování bezinfekčnosti. Jaký vliv to má na pivovary a jak jsou na tom s cenami?
08.03.2022
Snižte si daně, máme přehled slev na dani a nezdanitelných částí
Podnikatel.cz připravil velký přehled slev, daňových zvýhodnění a nezdanitelných částí základu daně, které lze uplatnit letos v přiznání za rok 2021.
08.03.2022
Kolik let musíte odpracovat, abyste mohli odejít do důchodu?
Abyste získali nárok na starobní důchod, musíte splnit dvě podmínky. Je nutné dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
08.03.2022
Prodlouží se úřední hodiny berňáků, začaly už výjezdy do obcí
V souvislosti s blížící se lhůtou pro podání daňového přiznání se tradičně prodlouží úřední hodiny a finanční správa pomůže s vyplněním a podáním přiznání v obcích, kde se nenachází finanční úřady.
07.03.2022
Ombudsman si posvítil na postupy berňáků u kompenzačního bonusu
Při vyřizování žádostí o kompenzační bonus 2022 porušovala finanční správa podle odborníků zákony. Jedním z prohřešků bylo i to, že úředníci tlačili na žadatele, aby svoji žádost stáhli. Přitom právě kvůli tomuto chování zahájil už před rokem šetření veřejný ochránce práv.
07.03.2022
Základní informace pro uprchlíky z Ukrajiny
Připravili jsme prvotní informace pro Ukrajince po vstupu na území ČR. Kde se registrovat, jak žádat o vízum, jak na zdravotní pojištění a dávky hmotné nouze.
07.03.2022
Основна інформація для біженців з України
Ми підготували першочергову інформацію для новоприбулих на територію Чеської Республіки українців. Де зареєструватися, як подати документи на візу, як отримати медичне страхування та невідкладну матеріальну допомогу.
07.03.2022
Na co si dát pozor při registraci plátců k DPH?
Pokud se registrujete k dani z přidané hodnoty jako plátce DPH, musíte se registrovat prostřednictvím registračního formuláře. Na co si dát při jeho vyplňování pozor?
07.03.2022
Stavebnictví nemá vyhráno. Firmy nyní pomáhají svým ukrajinským pracovníkům
Tuzemské stavební firmy se v těchto dnech musí potýkat s odlivem jejich ukrajinských zaměstnanců, ale také s dalšími problémy. Jak to zvládají?
07.03.2022
Do půlky března si můžete zajistit, že vám informace o dani z nemovitostí bude chodit mailem
Možnost nechávat si údaje k dani z nemovitých věcí zasílat do mailové schránky se nabízí pro plátce už nějaký ten rok. Stále ji však nevyužívají všíchni. Některým stále chodí do schránek složenka.
04.03.2022
Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu?
Pokud zaměstnance skolí bacil nebo se mu stane nějaký úraz, který nedovolí docházet do zaměstnání, zůstane na nemocenské. Jak jsme již psali, v průběhu nemoci nebo úrazu zaměstnance, který je dočasně práce neschopný a tedy musí zůstat doma, může dorazit kontrola.
04.03.2022
Chyba v celním prohlášení vás může připravit o peníze. Kde žádat o jejich vrácení?
Celní správa ČR upozorňuje na stále častější případy týkající se dovozu zásilek nízké hodnoty (do 150 EUR), kdy fyzické osoby nakoupily na zahraničních e-shopech zboží, přičemž zaplatily spolu s cenou zboží i DPH (týká se zvláštního celního režimu jednoho správního místa pro dovoz, dále jen „IOSS“). Pak ale při celním řízení příjemce zboží neuvedl IOSS číslo do celního prohlášení.
04.03.2022
Ženy mají pivo v krvi, potvrzuje sládková, která vaří v růžových holínkách
Mezinárodní den žen, 8. březen, se blíží a s ním i oslava žen v pivovarnictví. Není to jediný obor, který se mylně zdá jako „mužský“, v němž ženy znovu uspěly.
04.03.2022
Berňáky u kompenzačních bonusů opět porušují zákon, neoprávněně zastavují řízení
Přestože už to vypadalo, že finanční správa začala u kompenzačních bonusů dodržovat zákon, opak je pravdou.
04.03.2022
IKEA pozastavuje svoji činnost v Rusku. V obchodech stojí zákazníci velké fronty
IKEA v návaznosti na válku na Ukrajině dočasně pozastavuje svoji činnost v Rusku. Jak uvedla ve zveřejněné tiskové zprávě, pozastavená činnost se týká importu a exportu do a z Ruska a Běloruska. Válka již měla na lidi obrovský dopad. Jejím důsledkem je také vážné narušení dodavatelského řetězce a obchodních podmínek, uvádí IKEA.
04.03.2022
Lego zastavilo dodávku hraček do Ruska, Jysk uzavřel v Rusku všech 13 obchodů
V reakci na současnou situaci na Ukrajině se řada firem rozhodla omezit vývoz svých výrobků do Ruska. Jak již server Podnikatel.cz informoval, do Ruska teď aktuálně nemíří pivo, automobily ani některé služby.
03.03.2022
Nedorazil přeplatek na dani nebo kompenzační bonus? Problém může být v bance
Na současnou situaci spojenou s konfliktem na Ukrajině reaguje také Finanční správa ČR. Ta zastavila veškerý převod peněžních prostředků ze strany finančních úřadů na účty Sberbank CZ, a. s., kód banky 6800.
03.03.2022
Pokud vám sociálka vyplácí peníze na účet u Sberbank, okamžitě ji kontaktujte
Vzhledem k aktuální situaci, kdy v České republice končí Sberbank, obrací se Česká správa socálního zabezpečení (ČSSZ) na její klienty, kteří si nechávají důchody či dávky nemocenského pojištění vyplácet právě na účet končíci banky, aby úřad co nejdříve kontaktovali.
03.03.2022
Pivo, automobily nebo služby už do Ruska nemíří. Stále více firem omezuje vývoz
V posledních dnech přibývá společností, které se přidávají k bojkotu ruských výrobků nebo omezují vývoz svých produktů do této země.
03.03.2022
Nastal čas vyúčtování zálohové a srážkové daně
Takzvané růžové a žluté formuláře většina mzdových účetních nemiluje, jejich podání se ale nevyhne. Formuláře mají svá úskalí. Jak se vyvarovat zbytečných chyb?
03.03.2022
Ruská zmrzlina se přejmenovala na Ukrajinskou
Ruská zmrzlina značky Prima, kterou vyrábí firma Bidfood Czech Republic, se přejmenuje na Ukrajinskou zmrzlinu. Společnost tím chce vyjádřit solidaritu s Ukrajinou a s jejími obyvateli.
03.03.2022
Ukořistěné ruské tanky nemusíte uvádět v přiznání, ubezpečuje ukrajinský úřad
Pokud ukořistíte ruský tank či jiné vojenské vybavení, nemusíte jej uvádět v majetkovém přiznání, prohlásila ukrajinská Národní agentura pro ochranu před korupcí (NAPC).
02.03.2022
Jak zaplatit nižší daň a odvody využitím institutu spolupracující osoby?
Termín pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob je za dveřmi. V rámci optimalizace daňové povinnosti mohou fyzické osoby redukovat svou daňovou povinnost prostřednictvím spolupracující osoby.
02.03.2022
Pokud podáte daňové přiznání za rok 2021 elektronicky, máte čas do 2. května
Daňové přiznání za rok 2021 je nutné podat do pátku 1. dubna 2022. Kdo však podá přiznání elektronicky, získá měsíc navíc a může přiznání podat do 2. května.
02.03.2022
Končí možnost čerpat krizové ošetřovné
Na konci února skončila možnost čerpat ošetřovné po dobu uzavření školských či dětských zařízení či individuální karantény (izolace) nařízené dítěti z důvodu onemocnění Covid 19.
02.03.2022
Ruské karty Mastercard a Visa stále fungují. Ovšem trochu jinak
Během včerejška se objevila zpráva o zablokování platebních karet několika ruských finančních institucí. Oznámení zveřejnila společnost Mastercard. Neuvedla však konkrétní seznam institucí.
02.03.2022
Ode dneška lze žádat o příspěvek na testování zaměstnanců. Lhůta pro podání žádostí je prodloužena
Žádat o příspěvek na testy je možné od 1. března 2022. Možný je pouze jediný způsob, a to přes online aplikaci na společných webových stránkách zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz.
01.03.2022
Ruší se omezení počtu lidí na hromadných akcích a platí nové pravidlo pro testování: Co je jinak od 1. března?
Se začátkem měsíce března dochází ke změnám v opatřeních, která mají zamezit šíření pandemie. Postupně dochází k rozvolňování.
01.03.2022
Situace na Ukrajině dopadá i na investice. Je potřeba přehodnotit strategii?
Válka na Ukrajině a blížící se sankce uvalené proti Rusku mají vliv také na finanční trhy a ovlivňují tak investice.
01.03.2022
Bez vašeho vědomí vás přeregistrují k jiné pojišťovně. Co s tím?
Každý pojištěnec má právo na výběr a posléze změnu zdravotní pojišťovny. V rámci konkurenčního boje se však mohou objevit nekalé praktiky, kdy jsou pojištěnci přeregistrováni bez jejich vědomí.
01.03.2022
OSVČ mají poslední den na podání žádosti o kompenzační bonus 2022 za 1. období
OSVČ, společníci „eseróček“ a lidi pracující na dohody mají poslední den na podání žádosti i kompenzační bonus za první bonusové období.
01.03.2022
“Váš balíček je nyní k dispozici”. Pozor na podvodné SMS, odkaz míří na ruské stránky
Česká pošta varuje před podvodnými SMS, které adresátům tvrdí, že mají balíček k vyzvednutí. Pokud dotyčný klikne na odkaz, je přesměrován na ruský web, který po něm chce platební údaje.
01.03.2022