Šéf ji donutil podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Chce se nyní bránit. Ale jak?
Zaměstnankyně čelila slovním útokům ze strany zaměstnavatele. Ten se ji snažil donutit, aby s ním podepsala smlouvu o rozvázání pracovního poměru. Nátlak nevydržela a dohodu podepsala. Nyní se chce ale bránit. Obrátila se proto na Státní úřad inspekce práce s prosbou o radu, jak postupovat.
29.04.2022
Po podání přehledů pojišťovně a ČSSZ mají OSVČ ještě jednu důležitou povinnost
Do pondělí 2. května 2022 musí mít Česká správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna na stole přehledy od OSVČ. Jedná se o přehled o příjmech a výdajích za rok 2021 pro ČSSZ, v případě zdravotního pojistného se nově od tohoto roku podává tiskopis s názvem „Přehled o výši daňového základu OSVČ“.
29.04.2022
Na podání přiznání k dani online je čas jen do pondělí. Nabízíme šablony, co elektronické podání usnadní
Pokud poplatník nestihl do 1. dubna 2022 podat daňové přiznání, může využít termín květnový. Podmínkou však je, že musí být přiznání k dani podáno elektronickou formou.
29.04.2022
Drtit jenom zisk, nebo měnit svět? Chamtivost přestává být v byznysu sexy
Nejdřív se mluvilo o návratu k normálu, teď o novém normálu. Nic už nebude jako dřív a je to příležitost začít brát malý i velký byznys jinak, než bylo zvykem.
29.04.2022
5000 Kč na dítě není cílená pomoc, ale plošné proinflační uplácení voličů
[KOMENTÁŘ] Vláda si sice oblíbila mantru, že “pomáhá cíleně”, ve skutečnosti ale dělá plošné opatření. Plán dát 5000 Kč prakticky na každé dítě je toho důkazem.
29.04.2022
Kolik si můžete "nasyslit" levnějšího benzínu nebo nafty do kanystru?
Zákon o spotřebních daních jasně uvádí, že pro osobní spotřebu je možné bez patřičných dokladů převážet pohonné hmoty pouze v běžné nádrži vozidla a k tomu maximálně 20 litrů v kanystru.
28.04.2022
Zbývá už jen pár dnů na podání přehledů. Máme je ke stažení od všech pojišťoven i ČSSZ
Blíží se termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích. OSVČ, které podaly daňové přiznání do pátku 1. dubna 2022, tak musí učinit do pondělí 2. května. Přehled musí odevzdat jak České správě sociálního zabezpečení, tak zdravotní pojišťovně.
28.04.2022
5000 korun jako jednorázový příspěvek na dítě. Nedosáhnou na něj ale všichni
Vláda reaguje na současnou složitou finanční situaci rodin, kdy v důsledku energetické a humanitární krize související s ruskou agresí na Ukrajině, dochází ke skokovému růstu cen a inflace. Snaží se tak pomáhat cíleně těm, kteří pomoc potřebují.
28.04.2022
Startuje sezóna zahradních center. Jsou po covidu plné zákazníků?
S propukajícím jarem se lidé stále více začínají věnovat svým zahrádkám, kde pěstují ovoce a zeleninu a květiny. Jak jsou na tom zahradní centra a zahradnictví?
28.04.2022
Květák a dalších 6 věcí je letos levnějších než vloni. Co obchodníci zlevnili?
Ačkoli meziroční inflace dosáhla v březnu 12,7 %, najdou se i věci, které zlevnily. Porovnali jsme data a našli 7 věcí, které stojí méně než před rokem.
28.04.2022
MOJE daně měly technické problémy, někteří poplatníci musí podat přiznání znovu
Portál MOJE daně, skrze který mohou poplatníci podávat daňová přiznání, měl v pondělí 25. dubna technické potíže. Někteří poplatníci proto podali daňové formuláře jiným způsobem. Finanční správa ovšem upozorňuje, že takováto podání jsou neúčinná a že je podnikatelé musí učinit znovu.
27.04.2022
Dary Ukrajině, a to i na zbrojení, půjde odečíst z daní, schválili poslanci
Sněmovna ve středu schválila novelu zákona o daních z příjmů, která přináší úlevy pro dary Ukrajině. Nově půjde odečíst z daní i dary na vojenskou pomoc.
27.04.2022
GFŘ vydalo informaci k posuzování transakcí s kryptoměnami
Stále zajímavější je pro podnikatele i nepodnikatele možnost investovat do tzv. kryptoměn. Protože v souvislosti s kryptoměnami nastává mnoho otázek ohledně zdanění, vydalo Generální finanční ředitelství informaci k posouzení těchto transakcí.
27.04.2022
Radíme Ukrajincům: Základní pravidla zaměstnávání v České republice
Uprchlíci z Ukrajiny by měli pochopit alespoň základní pravidla zaměstnávání, orientovat se v pracovních vztazích, odvodech pojistného a pojmech.
27.04.2022
Jako OSVČ se vykašlala na platbu zdravotního pojištění. Co jí hrozí?
Pojistné musí OSVČ platit ze zákona. V případě, že OSVČ tuto povinnost zanedbává, vzniká u zdravotní pojišťovny dluh, který je nutné vyrovnat. Zároveň s tím se výše dluhu zvedá o penále.
26.04.2022
Berňák rozesílá složenky k dani z nemovitých věcí. Co dělat, pokud vám nedorazí?
Do 25. května 20222 by měla do schránek některým poplatníkům daně z nemovitých věcí dorazit účtenka od finanční správy, na které je uvedena výše daně, kterou je nutné uhradit. Jak postupovat, pokud poplatník složenku vyhlíží, ale ona do stanoveného termínu do schránky nedorazí?
26.04.2022
Dva květnové svátky a zákaz prodeje: Obchodníci mohou sami rozhodnout, zda otevřou
V následujícím měsíci, tedy v květnu, nás čekají dva státní svátky. I když je zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě v platnosti už nějaký ten rok, zákazníci stále tápou, zda během nich nakoupí.
26.04.2022
Kolik účtují restaurace za svíčkovou? V některých se cena blíží třem stovkám
Svíčková na smetaně patří mezi pokrmy české tradiční kuchyně a je tak stálicí na jídelních lístcích v mnoha restauracích. Jak to vypadá s cenou?
26.04.2022
Nejvyšší čas vyhotovit a předat evidenční list důchodového pojištění
Již jen několik dnů zbývá na vyhotovení evidenčních listů důchodového pojištění za rok 2021. Na odeslání a předání je ještě čas. Kdy, jak a komu má být odeslán?
26.04.2022
Rozdíl v důchodech mužů a žen? Jedná se už o takřka 3 tisíce korun
Zatímco muži mají průměrný sólo důchod ve výši 16 900 korun, ženy dostávají jen 14 060 korun. Důvodů je hned několik. Kromě rozdílných mezd na trhu práce je na vině nižší důchodový věk žen.
26.04.2022
Chaos a improvizace. Ministerstvo zdravotnictví selhalo i při IT řešení pandemie, říká NKÚ
Ministerstvo zdravotnictví ignorovalo, že hygienické stanice nejsou z hlediska ICT podpory připravené na zvládání epidemických situací, přestože o problémech vědělo minimálně od poloviny roku 2017. Po vypuknutí pandemie pak nastal doslova chaos, uvádí na základě kontroly Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
25.04.2022
Máte poslední týden na podání elektronického přiznání. Jakými způsoby lze učinit?
Ti, kdo ještě nepodali daňové přiznání za rok 2021, ačkoli to mají za povinnost, mají ještě týden na to, aby tak beztrestně učinili. Musí ale přiznání podat elektronicky. Způsobů existuje hned několik.
25.04.2022
Kdo musí podat dodatečné daňové přiznání navzdory režimu paušální daně?
Pokud podnikatel vstoupil do režimu paušální daně, může se ho týkat povinnost podat dodatečné daňové přiznání za předcházející zdaňovací období. Koho se povinnost týká a jak přiznání dodatečně podat?
25.04.2022
Ukrajinci se zatím do podnikání příliš nehrnou. O jaké obory je největší zájem?
Uprchlíci z Ukrajiny mají možnost v naší republice začít podnikat. S jakým zájmem se setkaly živnostenské úřady a jaké problémy musely řešit?
25.04.2022
Vidíte, firma opravdu zkrachovala, tvrdil úřad. Možná kvůli vám, kontroval soud
Úřady u soudu argumentovaly, že zajišťovací příkazy vydaly oprávněně, jelikož firma nakonec skončila v konkursu. Soud ale kontroval, že to mohlo být kvůli nim.
25.04.2022
Zaměstnanec v exekuci? Je tu další změna ve srážkách ze mzdy
Letos se již poněkolikáté mění základní nezabavitelná (nepostižitelná) částka. Mění se tak srážky ze mzdy.
25.04.2022
Nepoučitelní trhovci: Do Sapy vtrhli celníci a zabavili padělky za desítky milionů
Je to pořád jeden a ten samý příběh. Prodejci padělků se nedají zastavit. Versace, Nike, Dior nebo třeba Lacoste za pár stovek je stále k mání. Celníci opět zasáhli.
22.04.2022
OSVČ chce snížit zálohy na zdravotní pojištění. Je to vůbec možné a jak na to?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) hradí měsíčně zálohy na zdravotní pojištění v dané výši. Jak postupovat, pokud chce OSVČ zálohy na zdravotko snížit?
22.04.2022
Vyrábí luxusní čokoládu a získali prestižní ocenění. Toto je jejich příběh
Silvie a Petr se poznali na beachvolejbalovém campu. Od té doby se stali partnery nejen životními, ale i obchodními a jejich byznysovou dominantou je luxusní čokoláda.
22.04.2022
Konec falešných 90% slev a fiktivních recenzí? E-shopy čeká smršť změn
E-shopy (a nejen ty) čeká smršť legislativních změn. Stanoví se například nová pravidla pro uvádění slev, uživatelské recenze nebo pro řazení produktů.
22.04.2022
Jak a kdy OSVČ prokazuje sociálce vedlejší samostatnou výdělečnou činnost?
O tom, kdy je samostatně výdělečná činnost OSVČ považována za vedlejší, pojednává zákon o důchodovém pojištění. Jak a kdy tuto skutečnost OSVČ dokládá České správě sociálního zabezpečení?
21.04.2022
Lidem s nemovitostí přijde psaní. Berňák rozesílá složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí
Finanční správa ČR začala rozesílat složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Složenky budou poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května 2022. Ve schránce ji však nebudou mít všichni.
21.04.2022
Krátkodobé a dlouhodobé ošetřovné: Za jakých podmínek je lze čerpat a kdy má nárok i OSVČ?
V případě péče o osobu blízkou či potomka, kteří onemocněli nebo se zranili, lze čerpat dávky krátkodobého či dlouhodobého ošetřovného. Dávka byla hojně využíváay v době covidové pandemie, kdy byly hned několikrát uzavřeny školy. Česká správa sociálního zabezpečení připomíná, kdo a v jakých situacích může ošetřovné čerpat.
21.04.2022
S nákupem jízdních kol neotálejte. Scházejí nové modely i komponenty
Cyklistická sezóna se blíží. Jak jsou na ni připraveny prodejny kol a jak to letos vypadá s dostupností a cenami?
21.04.2022
Zaměstnanec odjel s povolávacím rozkazem na Ukrajinu. Co když se již nevrátí?
Zaměstnavatelé se museli vypořádat s odjezdem zaměstnanců v rámci mobilizace. S tím je spojena řada pracovněprávních souvislostí, ale i nejasností.
21.04.2022
Připravte se, bude se i nadále zdražovat. Avizuje to více než 8 z 10 firem
Rostou ceny materiálů, meziproduktů i služeb a přestože si řada podniků sníží marže, zvýšení nákladů se promítne i do prodejních cen. Zdražování avizuje 84 % společností. Vyplývá to ze šetření, v němž se Hospodářská komora dotazovala svých členů na to, jaký vývoj cen očekávají.
21.04.2022
Zastropujte ceny energií a pohonných hmot, žádají po vládě podnikatelé
Podnikatelské asociace vyzvaly v dopise vládu, aby okamžitě začala řešit nárůst cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot tím, že je zastropí. Pod výzvou jsou podepsány Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, iniciátor výzvy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociace hotelů a restaurací ČR, Svaz pekařů a cukrářů v ČR, Společenstvo uměleckých kovářů a zámeč
20.04.2022
Zveřejnění účetní závěrky za rok 2021
V rámci uzavření účetního roku čeká účetní jednotky mnoho povinností. Mimo uzavření účetnictví, sestavení účetní závěrky a následně sestavení daňového přiznání, musí také zveřejnit účetní závěrku. Při zveřejnění má účetní jednotka na výběr z více možností.
20.04.2022
Silniční daň se pro auta do 12 tun zruší. Co dělat, pokud jste zaplatili zálohu?
Silniční daň se nově nebude platit z žádných vozidel do 12 tun. U těžších aut pak dojde ke snížení silniční daně.
20.04.2022
Už žádné vystávání na úřadě, registraci vozidla brzy provedete online. Očekávají se i další změny
Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která přináší řadu změn, dostala od vlády zelenou. Změny mají lidem usnadnit komunikaci s úřadem.
19.04.2022
Pozor na společnost přeprodávající vstupenky. Jednu vstupenku je schopna prodat více zákazníkům
Přeprodej vstupenek není z právního hlediska v České republice problém. Ten však nastává v momentě, kdy je jedna a ta samá vstupenka přeprodána několika zákazníkům. Následuje poté proces: kdo dřív přijde, ten dřív mele. Jak se bránit?
19.04.2022
Pracuje bez smlouvy. Dostane pokutu zaměstnanec, nebo zaměstnavatel?
Práci lze odvádět na základě pracovní smlouvy nebo některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Pokud ani jedno z toho není uzavřeno a práce je i přesto vykonávána a je za ni zaplaceno, hrozí vysoké pokuty. Otázka však je, kdo sankce zaplatí.
19.04.2022
Radíme Ukrajincům: Výhody od mobilních i virtuálních operátorů
Mobilní i virtuální operátoři zareagovali velmi rychle na aktuální situaci spojenou s Ukrajinou a nabídli těmto lidem mnoho výhod.
19.04.2022
Další změna v exekučních srážkách ze mzdy. Tentokrát od 1. dubna 2022
Dlužníkům v exekucích zůstane po srážkách ze mzdy více. Letos se již poněkolikáté mění základní nezabavitelná (nepostižitelná) částka.
19.04.2022
Soutěž o vstupenky na letošní E-Business Forum
Potřebujete pro své podnikání kvalitní e-shop? Nechte si poradit od profíků na konferenci E-Business Forum.
19.04.2022
Vykázal z obchodu slepce kvůli asistenčnímu psu, dostal pokutu 50 000 Kč
Provozovatel obchodu s potravinami nechtěl pustit do provozovny nevidomého s asistenčním psem. Podle obchodníka totiž psi do obchodu nesmí. Za diskriminaci dostal pokutu 50 000 Kč.
15.04.2022
Konec prodejů pouze po telefonu, nově bude nutné vše potvrdit písemně
Uzavírání smluv po telefonu dozná velkých změn. Nově nebude stačit pouhý telefonát, nově bude nutné vše potvrdit písemně. Novelu, která změny zavádí, ve středu schválila vláda.
14.04.2022
Radíme firmám: Jak udělat marketingovou kampaň pro Ukrajince a nenaštvat Čechy
Vzhledem k rostoucímu počtu ukrajinských uprchlíků na našem území se může u firem objevit potřeba udělat marketingovou kampaň zaměřenou právě na ně. Na co si dát pozor?
14.04.2022
Možná úskalí agenturního zaměstnávání pro zaměstnavatele i zaměstnance
Při agenturním zaměstnávání musí být obezřetní nejen zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci. Je možné zaměstnané cizince vyslat na práci mimo území ČR?
14.04.2022
Spotřební daň z nafty a benzínu klesne o 1,5 Kč na litr, avšak jen na 4 měsíce
Vláda dnes odsouhlasila novelu zákona o spotřebních daních, která od června do září snižuje spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr. Ministerstvo financí, které novelu předložilo, očekává, že by to spolu s dalšími kroky mohlo vést k poklesu cen benzínu a nafty až o 5,5 Kč na litr.
14.04.2022
Vozidla pomáhající Ukrajině nemusela platit mýto, i tak byl březen rekordní
Navzdory tomu, že od března platí osvobození od placení mýtného vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, která dopravují humanitární pomoc pro Ukrajinu, byl březen, co se výběru mýta týká, rekordní. Celkem se na mýtu vybralo 1,353 mld. korun.
13.04.2022
Nesmaží vaše oblíbená restaurace na přepáleném oleji? Dělá to každá sedmá, zjistily kontroly
Skoro každý sedmý kontrolovaný provozovatel restaurace či rychlého občerstvení použil tzv. přepálený olej. Zjistili to inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).
13.04.2022
Co je to zajišťovací účetnictví a k čemu slouží?
Pokud účetní jednotky realizují transakce v cizí měně ve větší míře, je vhodné omezit riziko kurzových změn. V takových případech mohou účetní jednotky zvážit tzv. hedge accounting – tedy zajišťovací účetnictví.
13.04.2022
Všechny OSVČ budou podávat přiznání elektronicky, Stanjura výjimku nechystá
Zatímco nepodnikající fyzické osoby s datovou schránkou dostanou výjimku z povinných elektronických přiznání, pro OSVČ se nic takového nechystá.
13.04.2022
Je OSVČ povinna uchovávat kopie přehledů o příjmech a výdajích? A jak dlouho?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVĆ), pokud nejsou přihlášeny v paušálním režimu, podávají přehledy o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Tiskopis je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Pro pojišťovnu se od letošního roku podává tiskopis s názvem Přehled o výši daňového základu OSVČ.
12.04.2022
Pozor na ruské podvodníky. Posílají e-mail jménem dopravní společnosti DHL
Českem se šíří phishingová vlna. Podvodníci s ruskou doménou se vydávají za dopravní společnost DHL.cz. E-mail adresáty informuje, že se nepodařilo doručit balíček.
12.04.2022
Dva svátky, dvě jiná pravidla pro obchodníky: Nakoupíme o Velikonocích?
Před námi jsou velikonoční svátky, které přináší hned dva dny volna. Velký pátek a Velikonoční pondělí. Jak je to během nich s možností nákupu?
12.04.2022
Máme velký přehled cen pohonných hmot. Dopravci volají po další finanční pomoci
Řidiči mají ceny pohonných hmot stále na očích a jejich zvýšení si tak nelze nevšimnout. Co na to říkají dopravci?
12.04.2022
Kdo platí při agenturním zaměstnávání mzdu a jak je to s pracovními úrazy?
Získat zaměstnance lze i prostřednictvím agentur práce. Může se jednat o občany České republiky, za určitých podmínek také o cizince. Využijí se i pro uprchlíky z Ukrajiny?
12.04.2022
Konec falešných slev? Chystají se zákonná pravidla, jak je obchody musí počítat
Častým nešvarem prodejců jak v kamenných obchodech, tak v e-shopech. Slevy kromě jiného bývají uváděny oproti tzv. maloobchodní ceně, za kterou však zboží nikdy nebylo prodáváno. Tomu by měla učinit přítrž chystaná změna zákona o ochraně spotřebitele, která zavádí pravidla pro počítání slev.
11.04.2022
Dlužníci dostanou na podzim další šanci, chystá se druhé milostivé léto
Letos na podzim by se mohla vrátit akce tzv. milostivé léto, kdy by dlužníci dostali opět šanci uhradit v exekuci vymáhanou dlužnou jistinu bez toho, aniž by zaplatili penále, které se k ní vztahovalo. Budou muset však zároveň uhradit náklady na soudního exekutora. Počítá s tím návrh novely exekučního řádu, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo spravedlnosti.
11.04.2022
NÚR objasňuje vykázání přijatých záloh v cizí měně
Národní účetní rada vydala další interpretaci, která se zabývá přijatými zálohy v cizí měně. Interpretace objasňuje specifické účetní případy, které s přijatými zálohami v cizí měně souvisí.
11.04.2022
Letáky hovoří jasně. Víme, jak se Velikonoce letos prodraží
Ceny rostou ve všech odvětvích. Porovnali jsme loňské a letošní letáky a zjistili, jak zdraží velikonoční nákupy.
11.04.2022
Požádejte o příspěvek za ubytování uprchlíků, lze dostat až 12 000 Kč měsíčně
Od pondělí mohou ti, kteří ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten činí 3000 Kč měsíčně za osobu, maximálně pak 12 000 Kč.
11.04.2022
Jak dopadly kontroly cen pohonných hmot na čerpacích stanicích?
Ministerstvo financí zveřejnilo závěry kontrol čerpacích stanic, které zavedlo kvůli rychlému růstu cen pohonných hmot. Výsledky monitoringu průměrných prodejních cen pohonných hmot analyzuje na základě reportovaných cenových dat od více než 2500 veřejných čerpacích stanic, tedy přes 90 % českého trhu, a to zpětně od 15. února 2022.
08.04.2022
Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?
Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost?
08.04.2022
Радимо українцям: як створити компанію
У цій статті ми розглянемо ще один варіант ведення бізнесу, доступний громадянам України в Чеській Республіці, а саме ведення бізнесу через товариство з обмеженою відповідальністю як найбільш поширену форму юридичної особи.
08.04.2022
Otázky a odpovědi k žádosti o vložení účetní závěrky do rejstříku prostřednictvím berňáku
V letošním roce je možné nově požádat finanční správu, aby za vás vložila účetní závěrku do obchodního rejstříku. V souvislosti s touto novinkou se objevuje celá řada dotazů ze strany podnikatelů. Finanční správa na některé opakující se dotazy nabízí odpovědi.
08.04.2022
Od některých OSVČ musí mít ČSSZ a pojišťovna přehled už dnes. Nepatříte mezi ně?
Dubnový termín, tedy pátek 8. 4. 2022, je určen pro určitou skupinu OSVČ. Ta by měla dnes doručit na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu své přehledy o příjmech a výdajích. Jedná se o OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání.
08.04.2022
Radíme Ukrajincům: Jak mohou cizinci založit s.r.o.
Jaké jsou požadavky, které na osoby v orgánech společnosti klade zákon o pobytu cizinců na území České republiky? Přinášíme základní souhrnné informace.
08.04.2022
Povinné datové schránky od roku 2023 pro všechny OSVČ v otázkách a odpovědích
Od roku 2023 se OSVČ a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. S datovými schránkami se navíc pojí i další změny.
08.04.2022
OSVČ v paušálním režimu na neschopence: Musí hradit zálohy na paušální daň, i když marodí a nepracuje
Osoby samostatně výdělečně činné se k nemocenskému pojištění přihlašují dobrovolně. A to i v případě, že jsou v režimu paušální daně. Pak společně se zálohami na paušální daň odvádí také zálohy na nemocenské pojištění.
07.04.2022
Slovenský Luigi’s Box zdvojnásobil tržby se svým vyhledávačem pro e-shopy
Společnost, jež na trhu působí od roku 2016, stojí za vývojem inteligentního vyhledávače pro e-shopy, který zvyšuje pravděpodobnost konverze.
07.04.2022
Jak zajistit trestní bezúhonost při zaměstnání Ukrajinců? Zejména ve školství
Před vznikem pracovního poměru může zaměstnavatel požadovat od uchazeče o zaměstnání (eventuálně již zaměstnance) pouze ty údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovněprávního vztahu. Mezi takové údaje patří i údaj o bezúhonnosti.
07.04.2022
Гроші за відкриття рахунку. Українці можуть отримати до 7500 крон
Як символ допомоги тисячні внески розподіляються на нещодавно відкриті рахунки чотирьох чеських банків. Що потрібно для відкриття рахунку і які бонуси отримають нові клієнти?
07.04.2022
Pošta v ohrožení? Poslání balíku na adresu bude u Zásilkovny ještě levnější
Služba Mezi námi, která je určená pro posílání zásilek mezi fyzickými osobami, dozná změn. Pokud odesílatel pošle balík na adresu, tak od 2. května ušetří.
07.04.2022
Jak vysoké budou úspory v případě zrušení silniční daně?
Balíček opatření proti růstu pohonných hmot obsahuje mimo jiné zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun. Ministerstvo financí ČR nabízí konkrétní příklady, které mají poukázat na výši úspor v případě zrušení silniční daně.
07.04.2022
Skleněné velikonoční kraslice jsou hit. Podívejte se na inspirativní fotogalerii
Skleněné ozdoby jsou nedílně spjaty s Vánocemi, ale v poslední době se stávají stále oblíbenější i v rámci velikonočních svátků. Jak to vidí výrobci?
07.04.2022
Radíme zaměstnavatelům: Jak na daně a odvody zaměstnanců z Ukrajiny
Ukrajinci s udělenou dočasnou ochranou mají volný pracovní trh. Jejich zaměstnávání má přesto z pohledu daní a odvodů určitá specifika. Stále jde o cizince.
07.04.2022
Mnoha domácnostem hrozí odpojení od elektřiny a plynu, přestože vše řádně platí
Přestože řádně vše platí, hrozí jim odpojení od zdrojů elektrické energie a plynu. Týká se to až skoro 14 tisíců domácností u elektřiny a 5600 domácností u plynu, které jsou stále ještě evidovány u dodavatelů poslední instance (DPI). Především jde o klienty zkrachovalé Bohemia Energy, kteří mají čas na uzavření řádné smlouvy do 14. dubna 2022.
07.04.2022
Daňové úlevy pro dary Ukrajině by měly být schváleny už v pátek
Už v pátek by Sněmovna mohla ve třetím čtení odhlasovat novelu zákona o daních z příjmů, které přináší úlevy pro dary Ukrajině.
07.04.2022
Vláda sníží přes léto spotřební daň o 1,50 Kč za litr pohonných hmot. Je to málo, stěžují si řidiči
Vláda přišla s dalšími opatřeními, která se týkají pohonných hmot. Od 1. června od 30. září sníží spotřební daň o 1,50 Kč za litr pohonných hmot a pomocí již dříve schválených opatření očekává snížení celkové ceny až o 4,50 Kč za litr.
07.04.2022
Zapomněli jste berňák požádat o vložení účetní závěrky do rejstříku? Dá se to napravit
Novinkou letošního roku je, že můžete požádat finanční úřad, aby se za vás vložil do obchodního rejstříku účetní závěrku. Aby tak úřad učinil, musíte vyplnit speciální přílohu daňového přiznání. Co když jste již přiznání odevzdali, ale na přílohu jste zapomněli? Dá se to ještě napravit.
06.04.2022
Jak to vypadá v největším centru potravinových bank u nás
Poslední březnový den bylo slavnostně otevřeno nové logistické centrum v Praze-Dubči. Bude sloužit jako hlavní sklad potravinové pomoci pro celou Českou republiku.
06.04.2022
Prominutí platby záloh na silniční daň v roce 2022
V návaznosti na mimořádnou událost korespondující s ruskou invazí na Ukrajině ministr financí mimo jiné rozhodl o prominutí záloh na silniční daň. Koho se zrušení týká a od kdy zálohy nemusíte platit?
06.04.2022
Požádejte o 500 Kč denně za zaměstnance. Jaké všechny obory mají nárok?
Podnikatelé, kterých se dotkly loňské covidové restrikce a kterým klesly tržby alespoň o 50 %, mohou žádat o kompenzace ve výši 500 Kč za zaměstnance na den.
06.04.2022
Ode dneška je možné žádat o peníze z třetího covid programu 2022 na pomoc podnikatelům
Program COVID 2022 – Sektorová podpora byl zveřejněn minulý týden, 30. března 2022. Jedná se o třetí covidový program, ze kterého mohu podnikatelé čerpat finanční kompenzace. Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo také výzvu k program COVID – Nepokryté náklady a již dříve program COVID – Adventní trhy.
05.04.2022
Kdy začne berňák vyplácet přeplatky na dani z příjmu, které vyšly v daňovém přiznání?
Nula od nuly, nedoplatek nebo přeplatek. Tři možné závěry podání daňového přiznání. Jak je to však s přeplatky na dani? Kdy je mohou poplatníci očekávat?
05.04.2022
Peníze za otevření účtu. Ukrajinci mohou získat až 7500 korun
Tisícové příspěvky jako symbol pomoci rozdávají k nově otevřeným účtům čtyři české banky. Co vše je zapotřebí k otevření účtu a jaké bonusy noví klienti získají?
05.04.2022
Hypoteční byznys po konci Sberbank: Je zvýšený zájem o refinancování?
Konec Sberbank byl v České republice něčím novým a přinesl řadu problémů a otázek. Jednou z nich je i byznysová příležitost pro české banky v oblasti hypoték.
05.04.2022
Podáváte přiznání online? Nabízíme šablony, které pomohou s vytvořením elektronického podání
Termín pro podání daňového přiznání v papírové podobě už uplynul. Nabízí se ale další možné termíny, které lze za určitých podmínek využít. Termín podání daňového přiznání je možné posunout, pokud poplatník podá tiskopis elektronickou formou.
05.04.2022
Nové podmínky formuláře o nástupu a ukončení zaměstnání od 1. dubna 2022
Zaměstnavatelé hlásí ve lhůtě do 8 dnů ČSSZ nové údaje o zaměstnancích. Sankce za neoznámení či nedodržení lhůt nejsou malé. Jak se vlastně taková lhůta počítá?
05.04.2022
Řada OSVČ stále vyhlíží inventuru záloh od sociálky. Marně, letos do schránky nedorazí
Česká správa sociálního zabezpečení každoročně rozesílala osobám samostatně výdělečně činným tzv. inventuru, tedy roční přehled plateb. Ty z dokumentu čerpaly informace mimo jiné pro vyplnění přehledů o příjmech a výdajích. Na psaní od sociálky stále ještě řada OSVČ čeká. Ovšem zcela marně.
04.04.2022
Online finanční úřad zase o něco dostupnější: Bankovní identitu nově umožňuje také Fio banka
Bankovní identitu klientům nabízí již šest bank. Jde o Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku, Air Bank, Monetu a Raiffeisenbank. Nyní se přidává další.
04.04.2022
Де шукати роботу? Пропонуємо вам огляд порталів з пропозиціями
Шукачі роботи, зазвичай, і при шуканні нобого робочого місця можуть використовувати бюро праці та портали вакансій, щоб знайти нову роботу. Біженці з України також можуть покладатися на них.
04.04.2022
Čím vyšší zálohy na sociální pojištění, tím vyšší důchod? Nebo rozhoduje o výši penze OSVČ něco jiného?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jsou povinny hradit si pravidelné zálohy na sociální pojištění. Často se mylně domnívají, že výše minimálních měsíčních záloh má vliv na to, jak vysoký budou brát důchod.
04.04.2022
Nejčastější chyby v daňových přiznáních fyzických osob
Lhůta pro papírové podání přiznání k daním z příjmů fyzických osob již uběhla, nicméně podnikatelé mohou ještě stále podávat přiznání k dani elektronicky, a to až do 2. května. Finanční správa zveřejnila, kde fyzické osoby nejčastěji chybují.
04.04.2022
Firmy a města nabízejí Ukrajincům zvýhodněné ceny. Kde a za kolik?
Města i soukromé firmy se rozhodly usnadnit Ukrajincům, kteří se ocitli v naší republice, jejich složitou situaci a připravily si pro ně několik výhod.
04.04.2022
Podmínky u osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a bytu se zpřísnily
Novela zákona o daních z příjmů přinesla změnu (zpřísnění) podmínek pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo bytu.
04.04.2022
"Oznámení o nástupu do zaměstnání" se mění. Od 1. dubna došlo ve formuláři k úpravám
S dubnem přicházejí změny u formuláře, se kterým disponují zaměstnavatelé. Jak připomíná Česká správa sociálního zabezpečení, zaměstnavatelé musí od 1. dubna 2022 používat při nástupu zaměstnance do zaměstnání zakládajícího účast na nemocenském pojištění upravený tiskopis Oznámení o nástupu do zaměstnání – skončení zaměstnání. Důvodem úpravy formuláře je nově sběr údajů pro potřeby Úřadu práce ČR
01.04.2022
Některé OSVČ mají na podání přehledů pouhý týden. Které to jsou?
Povinnost podat přehled OSVČ zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení platí pro všechny OSVČ bez rozdílu druhu výdělečné činnosti, tj. hlavní nebo vedlejší. Ale i pro ty, které nebyly povinny podat daňové přiznání. Právě blížící se dubnový termín se této skupiny OSVČ týká.
01.04.2022
Mohou začít lidé z Ukrajiny podnikat v České republice?
Lidé z Ukrajiny, kteří přichází do České republiky, aby zde našli azyl, mají volný přístup na český trh práce. Pokud u nás požádají o dočasnou ochranu, mohou začít pracovat ihned.
01.04.2022
Do Česka míří také vzdělané Ukrajinky. Je nutné překročit stereotyp uklízeček
Na ruskou agresi na Ukrajině reagují tuzemské podnikatelky pomocí. Férový přístup bez stereotypů však potřebují i Ukrajinky, které tu budou chtít samy podnikat.
01.04.2022
Končí lhůta pro papírová přiznání za rok 2021. Připravili jsme velký manuál
Dnes končí lhůta pro podání daňového přiznání v papírové podobě k dani z příjmů za rok 2021. Připravili jsme souhrn všeho důležitého, a to včetně formulářů.
01.04.2022