Školení za hubičku od Dobrého webu. Naučte se vše o digitálním marketingu a UX
Až do 10. června probíhá speciální akce Dobrého webu Školení za hubičku! Ceny školení v oblasti digitálního marketingu a UX jsou nyní pouze za polovinu. Můžete si vybrat z jakéhokoli prezenčního nebo Zoom školení.
31.05.2022
Doručení balíku do 30 sekund. Jak bude vypadat podzemní logistická služba
Společnost Piperdream Labs hodlá doručovat balíky rychleji než kdokoli před ní. S dopravními zácpami si starosti dělat nemusí, k přepravě zboží jí totiž poslouží speciální modul v podzemním potrubí.
31.05.2022
Přísně tajný zátah na Znojemsku. Na trhovce naběhly desítky inspektorů a policistů
V Hatích u Chvalovic na Znojmsku proběhla minulý týden kontrolní akce. Podléhala přísnému utajení.
31.05.2022
Penále u dluhů na pojistném se zvýšilo
Kontaktovali vás s tím, že máte dluh na zdravotním nebo sociálním pojištění? Jak se na takovém dluhu vyměřují penále? A co se změnilo?
31.05.2022
Ceny benzínu stále rostou. Ušetří podnikatelé využitím carsharingu?
V České republice působí několik společností nabízejících sdílení aut. S čím se potýkají a jak se dívají na ceny pohonných hmot?
31.05.2022
Změny u paušální daně OSVČ podnítí využití švarcsystému, tvrdí odbory
Návrh ministerstva financí, který počítá se zvýšením limitu pro využití paušální daně na 2 miliony korun a zavedení 3 pásem paušální daně, podnítí podle odborů využití švarcsystému. Jak doplnila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) v připomínkách k zákonu, bude to znamenat další ztráty veřejných rozpočtů.
31.05.2022
Za studenty platí stát zdravotní pojištění jen do věku 26 let, existuje však výjimka
Stát platí za studenty zdravotní pojištění jen do věku 26 let (tj. do 26. narozenin). Existuje však jedna výjimka, a to jsou doktorandi. U nich žádná věková hranice, při splnění určitých podmínek, neplatí.
31.05.2022
Revoluce v posílání peněz, nově už nebudete muset znát číslo účtu příjemce
Od příštího roku se chystá revoluce ve způsobu posílání plateb na cizí účet. Nově už nebude nutné znát číslo účtu toho, komu chcete peníze poslat. Vystačíte si z jeho telefonním číslem.
30.05.2022
K zálohování PET lahví a plechovek vede dlouhá cesta. Co na to výrobci nápojů?
V současné době se hodně mluví o recyklování PET lahví a také plechovek. Jaké by to přineslo změny a co na to říkají výrobci?
30.05.2022
U paušální daně přibude byrokracie, část OSVČ bude muset vést evidenci příjmů
U paušální daně OSVČ vzroste limit a zavedou se tři pásma dle výše a charakteru příjmů. Ruku v ruce s tím se pro část OSVČ zavede nová administrativní povinnost.
30.05.2022
Zmatky u příspěvku 5000 Kč na dítě. Jaký je aktuální stav?
Výmluvy na minulou vládu kvůli byrokratickému příspěvku na bydlení, nyní zase nezvládnutý příspěvek 5000 Kč na dítě, který není v souladu s právem EU. Toto je práce Mariana Jurečky.
30.05.2022
Může podnikatel zdražit již zakoupené zboží nebo službu?
Otázka je namístě hlavně v aktuální době, kdy dochází k nárůstu cen téměř ve všech odvětvích. Zdražují energie, pohonné hmoty, ale i běžné potraviny. A na to reagují i podnikatelé.
27.05.2022
Jeden účet, kam budou zaměstnavatelé posílat daně i pojistné, navrhuje Hospodářská komora CR
Méně adminstrativy, méně vynaložených peněz. Taková jsou údajná pozitiva návrhu Hospodářské komory ČR. Zaměstnavatelům by měl být zřízen jeden účet, kam budou posílat daně, zdravotní a sociální pojištění. Podobně jako je umožněno OSVČ v režimu paušální daně.
27.05.2022
Otazníky kolem vstupních prohlídek u dohod s mladistvými
Prohlídky u pracovního poměru mladistvých popisuje zákoník práce. Avšak s prohlídkami u dohod to není jednoznačné, právní názory se mohou lišit.
27.05.2022
U příspěvku 5000 Kč na dítě se má OSVČ počítat do limitu základ daně, ne příjmy
Příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč bude vyplácen jen rodinám s hrubými příjmy do 1 milionu korun. U OSVČ má jít o základ daně, tedy o příjmy po odpočtu výdajů.
27.05.2022
Tzv. práce na zkoušku: Zná vůbec zákon takový pojem?
Než na místo nastoupí, tak si to vyzkouší. Samozřejmě bez smlouvy. Praxe, která se běžně děje. Stejně tak následné rozčarování, pokud pak nepřijde na řadu finanční odměna. Podobné situaci se věnoval Státní úřad inspekce práce.
26.05.2022
"Vezměte si úvěr, ať máte finanční rezervu." Taková pobídka nejen, že je nesmysl, ale může být protiprávní
Označovat a posléze nabízet kreditní karty, úvěry či kontokorenty jako možnost finanční rezervy je naprostý nesmysl. Jak ale potvrdili klienti některých poskytovatelů, nezřídka se tak děje. Informace podobného typu přitom lze najít i při běžném procházení internetu, kdy je zejména kontokorent jako rezerva označován.
26.05.2022
Smutná realita. Před rokem stál benzin přes 30 korun a nafta byla ještě levnější
Na levnější pohonné hmoty mohou řidiči zapomenout. Benzin i nafta jsou opět dražší. Marketingový vládní rozcestník Deštník proti drahým pohonným hmotám tak úplně sklapl.
26.05.2022
Dovolená u moře jen pro majetné? Týden na Krétě stojí v akci až 60 tisíc korun
Vše nasvědčuje tomu, že během letošního léta bude možné vyrazit na dovolenou bez jakýkoliv omezení. Jak na to reagují cestovní kanceláře a jak se jim daří?
26.05.2022
Pracovat podle možností zaměstnance? To není sen, to je realita
Flexibilita má v pracovních poměrech zelenou. Zaměstnanec si v aplikaci sám určí, kdy a kde chce pracovat. Ideální pro brigády a přivýdělky při zaměstnání.
26.05.2022
Řidič měl na kontě 30 nezaplacených pokut, celníci mu na dálnici sebrali SPZ
Řidič rekordman nastřádal od roku 2018 celkem třicet pokut za dopravní přestupky. Ty se vyšplhaly na částku převyšující 62 tisíc korun.
26.05.2022
Od září se opět zvýší důchody, a to v průměru o 700 Kč, potvrdila vláda
Vláda dnes na svém jednání potvrdila nařízení ohledně zvýšení důchodů od září. V průměru vzrostou penze o 700 Kč. Je to kvůli zákonu a vysoké inflaci.
26.05.2022
Je vám vyplacena náhrada daně, hlásá SMS. Dejte si pozor, jde o podvod
Řada poplatníků, kteří podávali přiznání elektronicky v náhradní termínu, nyní čeká na vrácení přeplatku na dani. Toho se snaží využít podvodníci, kteří se skrze SMS snaží dostat k vašim penězům.
25.05.2022
Končíte v červnu školu? Odkdy musíte řešit zdravotní pojištění?
Během studia za vás zdravotní pojištění platí stát. Co když ale školu končíte? Postup a lhůty se odvíjí od toho, zda jste absolventem střední, nebo vysoké školy.
25.05.2022
Jaké údaje vyčteme z výkazu zisků a ztrát?
Výkaz zisků a ztrát je jedním z hlavních výkazů účetní závěrky. Jaká data nám poskytne, jak výkaz navazuje na rozvahu a na jaké hodnoty je vhodné se zaměřit?
25.05.2022
Jurečkův šlendrián: Navrhovaných 5000 Kč na dítě není v souladu s právem EU
Úřad vlády se ostře pustil do ministerstva práce a sociálních věcí ohledně jeho návrhu na 5000 Kč na dítě. Předložený zákon je totiž v rozporu s právem EU.
25.05.2022
Podnikatelé chtějí fotovoltaiku. Ministerstvo průmyslu a obchodu na ni přidá miliardu
Výzva na podporu fotovoltaických systémů s/bez akumulace měla původně běžet do konce června a zbývala v ní necelá miliarda. Ministerstvo na základě velkého zájmu podnikatelů navýšilo alokaci o jednu miliardu korun a prodloužilo termín podávání žádostí.
24.05.2022
Odklepnuto: EU schválila Česku zvýšení limitu povinného placení DPH na 2 miliony
Návrh novely zákona o DPH z dílny ministerstva financí počítá se zvýšením limitu povinného placení DPH na 2 miliony. Aktuálně, dle evropských pravidel, platí, že Česká republika může poskytnout osvobození od DPH jen podnikatelům s obratem 35 tisíc eur (cca 1 milion korun dle kurzu při vstupu do EU).
24.05.2022
Naložit na auto víc, než je povoleno, se nemusí vyplatit. Dokud dopravce zboží nepřeložil, neodjel
Přetížená vozidla nejen že ničí české komunikace, ale mohou představovat velké bezpečnostní riziko. Právě proto se ze strany Celní správy ČR konají kontroly, které mají tento nešvar odhalit.
24.05.2022
Nejpozději zítra by měla dorazit složenka k dani z nemovitostí. Co když se tak nestane?
Už nějaký ten týden rozesílá finanční správa složenky k dani z nemovitých věcí. Pokud ji poplatník vyhlíží stále marně a vyhlížet bude i zítra, měl by se ozvat. Dorazit by totiž měla nejpozději do středy 25. května 2022.
24.05.2022
Evropská unie chce regulovat sociální sítě. Co na to marketingoví odborníci?
Evropská rada a Evropský parlament se před několika dny dohodly ohledně aktu o digitálních službách, který má přinést větší bezpečnost v online prostoru.
24.05.2022
Při zaměstnávání mladistvých musí být zaměstnavatelé opatrní
Zaměstnávání brigádníků do 18 let má svá pravidla. Ne vždy a všechny práce mohou vykonávat. Rovněž jsou tu určitá omezení týkající se možností jejich nástupu.
24.05.2022
Jurečkův návrh 5% slevy na pojistném u částečných úvazků? Maximálně 2 %, říká ministerstvo financí
Ministerstvu financí se nezamlouvá návrh ministerstva práce a sociálních věcí na slevu 5 % z pojistného na některé zaměstnance na částečný úvazek. Podle ministerstva financí by měla úprava zásadní dopad na veřejné finance a odporuje tak programovému prohlášení vlády. Stanjurův resort je ochotný podpořit maximálně slevu ve výši 2 %.
23.05.2022
Někteří dostanou 5000 Kč příspěvek na dítě automaticky, jiní o něj budou muset požádat
Zatímco některé rodiny dostanou plánovaný příspěvek 5000 Kč automaticky, jiné o něj budou muset požádat. Záviset bude na tom, zda na děti dostávají přídavky na děti. Vyplývá to z návrhu zákona, který poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
23.05.2022
Pokuty a jiné sankce v účetnictví
Pokuty, penále a jiné sankce, ať už smluvní nebo nesmluvní, potkají během podnikání téměř každého podnikatele. Jaké základní druhy sankcí rozlišujeme a jaké má toto rozlišení dopady do daně z příjmů?
23.05.2022
Letní hudební festivaly: Zde je velký přehled a názory jejich pořadatelů
Už za několik dní vypuknou první letošní letní hudební festivaly. Jak se jim, v mnoha případech po dvouleté pauze, daří?
23.05.2022
Paušální daň bude až 26 tisíc, přesto na ní určité OSVČ vydělají 100 tisíc ročně
Paušální daň půjde využít až do příjmů 2 milionů Kč. Ačkoli se měsíční odvod zvýší až na 26 tisíc Kč, některé OSVČ na novém nastavení vydělají přes 100 tisíc Kč.
23.05.2022
V jakém kraji mají senioři nejnižší důchody? Máme konkrétní přehled
Nejvyšší důchody se vyplácejí v Praze. Průměrný sólo důchod zde činil ke konci loňského roku přes 16 tisíc korun.
23.05.2022
Změny u reklamací: Ne vše bude ve prospěch zákazníka
Vláda předložila novelu, ve které se navrhuje od základu změnit, mimo jiné, zákonnou záruku. Spotřebitelská organizace dTest přichází s varováním, že část vládního návrhu může být vykládána proti zájmům spotřebitelů.
20.05.2022
Schillerová vloni prominula DPH na energie. Resort financí teď přezkoumá, zda nebylo rozhodnutí protizákonné
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová vydala loni na podzim rozhodnutí, dle kterého za listopad a prosinec odpustila DPH na energie. Tento generální pardon teď ale čeká přezkoumání. Cílem je zjistit, zda nebylo rozhodnutí protizákonné.
20.05.2022
V letáku sleva, ale u pokladny jiná cena? Obchodník se dopustil nekalého jednání
Určitě znáte nepříjemné situace, kdy vás obchod nalákal letákem na akční ceny, zboží jste zakoupili, ale na pokladně byla cena úplně jiná. Nejprve je potřeba zjistit, jak přesně je sleva definována v samotném letáku.
20.05.2022
Firmy získají na některé zaměstnance 5% slevu na sociálním pojištění
Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na některé skupiny zaměstnanců, například na ty v předdůchodovém věku.
20.05.2022
Peníze mají dorazit 20. den v měsíci. Chodí ale pokaždé jinak. Musí zaměstnavatel dodržet termín výplaty?
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Na Státní úřad inspekce práce se však obracejí zaměstnanci s tím, že ne vždy je dodržen termín výplaty, který je stanoven ve smlouvě.
19.05.2022
Vládní Deštník proti drahotě je děravý. Benzin opět výrazně podražil
Vládní marketingová kampaň Deštník proti drahotě, který je pouhým webovým rozcestníkem, ceny pohonných hmot nesníží. Vláda není schopná použít efektivní nástroje, které by snížily ceny benzinu a nafty. A ty nadále rostou.
19.05.2022
Před odchodem do důchodu začněte shánět potřebná lejstra. Není jich málo. Poradí příručka
Základní podmínkou pro přiznání starobního důchodu je dosažení důchodového věku a získání potřebné doby pojištění. Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.
19.05.2022
Tepelné čerpadlo ušetří malému obchodu až 80 tisíc korun ročně na elektřině
Jednou z cest, jak ušetřit na výdajích za provoz, je pořízení alternativního zdroje energie. Vyplatí se všem? A jak je možné snížit pořizovací náklady?
19.05.2022
Na co musí zaměstnavatelé pamatovat nyní a co se v nejbližší době změní
Před vznikem pracovněprávního vztahu mají zaměstnavatelé celou řadu povinností. Musí sami získat potřebné informace, ale rovněž zaměstnance informovat.
19.05.2022
Další šance pro dlužníky, od září do listopadu se vrátí Milostivé léto
Vláda dnes rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta“, tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Podobně jako první Milostivé léto potrvá akce tři měsíce, od začátku září do konce listopadu.
19.05.2022
Žádost o příspěvek na bydlení? Z byrokratického pekla brzy snad “jen” očistec
O příspěvek na bydlení nežádají ani zdaleka všechny domácnosti, které na něj mají nárok. Jedním z hlavních důvodů je byrokratická náročnost celého schvalovacího procesu žádosti. Jistou úlevu by měla přinést novela, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
18.05.2022
Z aut do 12 tun se nebude platit silniční daň, potvrdil Senát
Senát dnes schválil novelu zákona o silniční dani, která ruší povinnost platit daň z vozidel do 12 tun. Pro vozidla nad 12 tun se navíc daň sníží.
18.05.2022
Nezveřejnění účetní závěrky se účetním jednotkám může pěkně prodražit
Účetní závěrky za rok 2021 má většina podnikatelů již hotové a daňová přiznání podaná, ale tím povinnosti pro podnikatele nekončí. Dokdy a jak musí být zveřejněna účetní závěrka podnikatelů a jaké sankce mohou očekávat při nesplnění povinností?
18.05.2022
OSVČ se sníží pokuty u kontrolních hlášení, budou platit jen polovinu
OSVČ a společnostem s ručením omezeným s jedním společníkem – fyzickou osobou se sníží pokuty za prohřešky u kontrolních hlášení na polovinu.
18.05.2022
Neuspěl u maturity. Jak to nyní bude se zdravotním pojištěním?
Maturity odstartovaly. Jak by měli studenti, kteří u nich neuspějí, postupovat v souvislosti se zdravotním pojištěním? Jsou povinni ho hradit, případně odkdy?
17.05.2022
Nárok na mateřskou či rodičovskou: Jaké jsou podmínky pro zaměstnance a OSVČ?
S příchodem dítěte je spojeno hned několik dávek, které je možné čerpat. Je však nutné vždy splnit dané podmínky. Česká správa sociálního zabezpečení a Úřadem práce ČR vytvořily a aktualizovaly příručku pro nastávající rodiče, která má pomoci se v systému vyplácených dávek zorientovat.
17.05.2022
Na zaplacení daně z nemovitých věcí máte už jen 14 dnů. Jak daň uhradit?
Blíží se termín pro platbu daně z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení daně nebo její první splátky končí v úterý 31. května 2022. Na tuto daňovou povinnost zbývá posledních 14 dnů.
17.05.2022
Na kadeřnice dolehla inflace a zdražují. Může za to dražší materiál i energie
Zmapovali jsme, jak to v současné době vypadá v kadeřnictvích. Už i tam dorazila inflace a ceny půjdou nahoru. Bojí se kadeřnice o další odliv zákazníků?
17.05.2022
Schváleno: Cestovní náhrady jsou opět vyšší
Vyhláška o cestovních náhradách vyšla ve Sbírce zákonů. Zvýšily se průměrné ceny pohonných hmot a další změny jsou „za dveřmi“.
17.05.2022
Nejvyšší důchody berou v Praze, v jakém kraji dostávají senioři naopak nejméně?
Průměrný sólo důchod v Praze činil ke konci loňského roku 16 392 korun, což je nejvíce ze všech krajů v ČR. Druhé místo zaujímá Středočeský kraj s 15 647 korunami a třetí nejvyšší penze se vyplácí v Moravskoslezském kraji (15 491 korun). Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
16.05.2022
Poslední dva dny na požádání o poslední covidovou podporu. Kdo má nárok?
Podnikatelé, kteří splňují podmínky, mají poslední dva dny na to, aby podali žádost o dotace v programu Covid Nepokryté náklady – vybrané sektory. Dle oboru podnikání jim bude vyplaceno buď 50, či 70 % nepokrytých nákladů za měsíce, kdy byli omezeni.
16.05.2022
Manka a škody v účetnictví a daních
V rámci podnikatelské činnosti se běžně stává, že se na základě inventarizace nerovná účetní stav a skutečný stav zaúčtovaného majetku. V takovém případě jsou zjištěny kurzové rozdíly, kterými mohou být buď manka, nebo přebytky. Jak si s těmito rozdíly účetně poradit?
16.05.2022
Banky jdou s dobou. Nabízejí eko úvěry na udržitelné nebo úsporné bydlení
V současné době je velmi aktuální udržitelnost, se kterou souvisí například i alternativní zdroje vytápění v domácnostech i podnicích. Jak je možné tyto výdaje financovat?
16.05.2022
Tři pásma u paušální daně: Jaké OSVČ budou platit 6000 Kč a jaké až 26 000 Kč?
Paušální režim budou moct využít OSVČ s příjmy až do 2 milionů korun. Pro některé to však bude znamenat měsíční odvod ve výši 26 tisíc korun.
16.05.2022
Seniorka chtěla příspěvek na bydlení. Úřad po ní ale požaduje 14 dokumentů
Je to opravdu cílená pomoc, nebo spíše snaha žadatele od příspěvku na bydlení odradit? Server Podnikatel.cz absolvoval se seniorkou žádost o příspěvek na úřadu práce.
16.05.2022
Dávali zákazníkům plastové tašky zdarma, dostali za to pokutu
Tzv. zákon o obalech stanovuje obchodníkům určitá pravidla, kterak s obaly nakládat. Jejich dodržování kontroluje Česká obchodní inspekce. V roce 2021 provedla celkem 3323 kontrol a porušení tohoto zákona zjistila ve 110 případech.
13.05.2022
Za několik týdnů by měly skončit "zlaté časy" tzv. energošmejdů
Za necelé dva měsíce začnou platit nová pravidla, která zpřísňují podmínky pro podnikání zprostředkovatelů smluv s dodavateli energií. Jaké novinky v energetickém zákoně od 1. července 2022 přijdou?
13.05.2022
Je v důchodu, ale stále ještě podniká. Může si požádat o přepočet penze?
Podnikání se mohou věnovat i lidé, kteří již pobírají starobní důchod. Jaký to má vliv na výši penze a mohou požádat o její přepočítání?
13.05.2022
Žádost o příspěvek na bydlení? Naprosto hororová byrokratická show
[KOMENTÁŘ] Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v únoru sliboval, že žádost o příspěvek na bydlení jeho resort zjednoduší. Vše zůstalo jen u planých slibů.
13.05.2022
Za Babiše líp nebylo, aspoň co se OSVČ týká. Jejich počty jsou opět rekordní
„Za Babiše bylo líp“ hlásá kampaň hnutí ANO. Co se týče počtu OSVČ, tak to rozhodně neplatí. Aktuálně jich v Česku působí nejvíce v historii.
13.05.2022
Ohlásil zaměstnavatel váš nástup do nové práce na sociálce? Radši si to ověřte
Každý zaměstnavatel má povinnost oznámit České správě sociálního zabezpečení den nástupu svého nového zaměstnance do zaměstnání, které mu založilo účast na pojištění. A stejně tak den skončení zaměstnání. Lhůta, kdy musí tuto povinnost splnit, je 8 kalendářních dnů ode dne jeho vstupu do zaměstnání nebo skončení zaměstnání.
12.05.2022
Pestrá škála zabavených věcí neplatičů daní: Od blowlingových koulí až po šicí stroj. Vydražte si je
Věci, které jsou zabaveny podnikatelům, jež neplní své daňové povinnosti, nabízí Finanční správa ČR v dražbách. Seznam nabízeného bývá mnohdy velice pestrý. Od vozidel, šicích strojů až po bowlingové koule, které lze aktuálně v dražbě získat.
12.05.2022
Některé weby Finanční správy ČR budou dočasně nedostupné
Finanční správa plánuje v těchto dnes servisní údržbu některých svých webů, které slouží poplatníkům. Ty by tak měli počítat s tím, že se na ně v řádu několika hodin vůbec nedostanou.
12.05.2022
Se zdražováním má pomoci web Deštník proti drahotě. Co nabízí podnikatelům a firmám?
Vláda ČR zřídila webové stránky, které mají pomoci lidem s aktuálním nárůstem cen, který je do velké míry způsoben ruským útokem na Ukrajinu. Na webu Deštník proti drahotě najdou lidé aktuální opatření, která mají pomoci drahotu zvládnout.
12.05.2022
Máme průzkum mezi provozovateli kempů. Co si připravili na letošní sezónu?
S teplejším počasím a blížícími se prázdninami se postupně zaplňují místa i rezervace v tuzemských kempech. Zeptali jsme se, jak jsou na tom jejich provozovatelé.
12.05.2022
Dřívější odchod do důchodu musí někdo zaplatit
U vybraných profesí se rýsuje možnost odejít do důchodu dříve. Ovlivní změny odvody pojistného zaměstnavatelů a osob samostatně výdělečně činných?
12.05.2022
Dary pro Ukrajinu si budete moct odečíst z daní, schválil Senát
Senát ve středu schválil novelu zákona o daních z příjmů, která přináší úlevy pro dary Ukrajině. Nově půjde odečíst z daní i dary na vojenskou pomoc.
11.05.2022
Spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr, návrh schválil i Senát
Senát dnes odsouhlasil novelu zákona o spotřebních daních, která od června do září snižuje spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr. Ministerstvo financí, které novelu předložilo, očekává, že by to spolu s dalšími kroky mohlo vést k poklesu cen benzínu a nafty až o 5,5 Kč na litr.
11.05.2022
Kdy vám daně mohou snížit základ daně?
Daně jako takové jsou obecně považovány za nedaňové výdaje. Existují ale případy, kdy je daň zároveň považována za výdaj, kterým lze snížit základ daně. Jaké daně jsou daňově účinné a jaké je potřeba splnit podmínky?
11.05.2022
Limit pro DPH se zvýší na 2 miliony Kč. Co když máte obrat mezi 1 a 2 miliony?
Od roku 2023 by se měla hranice pro povinnou registraci k DPH zvýšit na 2 miliony korun. Až sto tisíc podnikatelů tak nebude muset být nově plátcem DPH.
11.05.2022
Od září se opět zvýší důchody. Polepší si nejvíce ten, kdo bere nejvyšší penzi
Kdo má podprůměrnou starobní penzi, moc si nepřilepší. Naopak lidé s vysokou starobní penzí budou na tom o mnoho lépe. Je to kvůli zákonu.
11.05.2022
Nejen v červnu, k dalšímu navýšení důchodů dojde znovu v září
Letos v červnu dojde kvůli rostoucí inflaci k navýšení důchodů. Zvýší se v průměru o 1017 Kč. K navýšení dojde automaticky, není třeba nikam podávat žádost.
10.05.2022
V jedné obálce byly dvě složenky k dani z nemovitých věcí od téhož finančního úřadu. Proč?
Až do 25. května 2022 rozesílá Finanční správa ČR složenky k dani z nemovitých věcí. Dorazit by měla těm poplatníkům, kteří nemají datovou schránku, nehradí daň prostřednictvím SIPO nebo nejsou přihlášeni ke službě, kdy jsou jim údaje pro placení daně zasílány do e-mailu, popřípadě mají daň do 30 korun.
10.05.2022
Co konkrétního přináší novela zákona o daních z příjmů?
Odpověď na otázku týkající se změn, které přinese novela zákona o daních z příjmů, nabídne online školení „Aktuálně pro mzdové účetní 2022 s podtitulem Mzdová účtárna na začátku léta – aplikace legislativních novinek v praxi“.
10.05.2022
Dosáhl důchodového věku, ale penzi nedostal. Nemá odpracované roky. Jak to bude s pojistým?
Nárok na starobní důchod má každý, kdo získá potřebnou dobu pojištění a dosáhne důchodového věku. Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.
10.05.2022
Tepelná čerpadla jdou na dračku. Jak jsou na tom jejich výrobci a dodavatelé?
O tepelných čerpadlech se v poslední době mluví stále častěji, a to také v souvislosti s možnými problémy s plynem. Jak jsou na tom firmy, které s čerpadly pracují?
10.05.2022
Dostal výpověď pro nesplňování předpokladů. Co to znamená?
Zaměstnanec chodil řádně do práce, neporušil pracovní povinnosti, přesto mu byla zaměstnavatelem doručena výpověď, že nesplňuje předpoklady.
10.05.2022
Mimořádné zrychlené odpisy půjde použít i v roce 2022 a 2023
Daňový balíček, který zvyšuje na 2 miliony korun jak hranici pro registraci k DPH, tak limit pro využití paušální daně OSVČ, přináší i další změny. Jednu z nich tvoří i prodloužení mimořádných odpisů.
10.05.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů, zvýší se ale až na 26 000 Kč měsíčně
V návaznosti na zvýšení limitu pro plátcovství daně z přidané hodnoty na 2 miliony Kč se zvýší i hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu z 1 milionu Kč na 2 miliony Kč. Pro OSVČ s příjmy nad milion korun však bude paušální daň výrazně vyšší, a to až 26 tisíc korun měsíčně.
09.05.2022
Změna po 19 letech, limit pro registraci k DPH se zvýší na 2 miliony korun
Po 19 letech vzroste hranice po povinnou registraci k DPH, a to ze stávajícího 1 milionu korun na 2 miliony korun. Počítá s tím návrh novely zákona o DPH z dílny ministerstva financí.
09.05.2022
Jak porozumět datům v rozvaze společnosti?
Účetní jednotky musí v rámci účetní závěrky sestavit účetní výkazy. Účetní závěrka se potom skládá z rozvahy, výkazu zisků a ztráty a přílohy v účetní závěrce. Jaké informace nám rozvaha prozradí?
09.05.2022
Радимо українцям: Основні правила працевлаштування в Чехії
Біженці з України повинні розуміти хоча б основні правила працевлаштування, орієнтуватися в трудових відносинах, страхових внесках і поняттях.
09.05.2022
Tuzemské cestovní náhrady se opět mimořádně zvýší
Kvůli výraznému nárůstu cen se letos už podruhé zvýší tuzemské cestovní náhrady, tentokrát za využití vozidel jezdících na benzin či naftu.
09.05.2022
Další zvýšení důchodů kvůli inflaci. Víme, jak správně na výpočet
O zvýšenou penzi nemusejí lidé žádat, bude jim navýšena automaticky. O kolik se ale důchody v červnu skutečně zvýší? Uvádíme na konkrétním příkladu.
09.05.2022
Potřebuje zjistit, kolik činí daň za jednotlivé nemovité věci. Co pro to musí udělat?
Pokud poplatník potřebuje vyčíslení daně z nemovitých věcí za jednotlivé nemovité věci, měl by kontaktovat finanční úřad. Příslušnému správci daně zašle žádost.
06.05.2022
Fiktivními fakturami umožnili krátit daně. Státu způsobili škodu téměř 264 milionů
Daňová trestná činnost se škodou téměř 264 milionů korun. O takové odhalení se postarali kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ).
06.05.2022
Důchodce stále pracuje jako OSVČ. Proč je povinen odvádět zálohy na pojistné?
Lidé, kteří jsou v důchodu, si mohou, pokud jim to zdraví dovolí, vydělávat. Vykonávat mohou například samostatnou výdělečnou činnost. Kdy hradí zálohy na pojistné a proč?
06.05.2022
Радимо українцям: переваги від мобільних та віртуальних операторів
Мобільні та віртуальні оператори дуже швидко відреагували на поточну ситуацію в Україні та запропонували цим людям багато переваг.
06.05.2022
Pěstování květin a romantika? Hlavně je to tvrdá práce venku, říkají farmářky
Květinové farmy v Česku zažívají boom. A tak jsme se tří farmářek zeptali, jak se na farmách rozjíždí jaro a zda turbulentní doba ovlivňuje květinovou poptávku.
06.05.2022
Konec všech opatření: Bez respirátorů, ale také bez nároku na PCR test zdarma
Poslanecká sněmovna rozhodla o konci pandemické pohotovosti. Ode dneška 5. května 2022 se ruší všechna dosavadní mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.
06.05.2022
Zbývá už jen týden na žádost o peníze z posledního covid programu 2022 na pomoc podnikatelům
Program COVID 2022 – Sektorová podpora je třetí covidový program, ze kterého mohou podnikatelé čerpat finanční kompenzace. Týká se firem z oblasti stravovacích služeb (včetně cateringu), krátkodobých a rekreačních ubytovacích služeb, prádelen a cestovních agentur a kanceláří. Podpora se vztahuje i na pořádání akcí a eventů.
05.05.2022
Chybí evidenční list důchodového pojištění? Bude problém při nároku na důchod. Zjistěte, zda ho šéf posílá
Evidenční list důchodového pojištění je základním dokladem, kterým je prokázána doba důchodového pojištění, která plyne ze zaměstnání. Pokud ale chybí, může to mít negativní vliv při uplatnění nároku na důchod. Co s tím?
05.05.2022
„Vyžene“ dražší doprava lidi opět do kamenných obchodů? Přepravci evidují pokles
Kolísání cen pohonných hmot se dotklo všech a ovlivnilo také přepravní společnosti. Plánují nyní kvůli tomu zdražovat? Jak moc?
05.05.2022
Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese nemusí být jednoduchý
Návrh novely počítá s možností dřívějších odchodů do důchodu. Vycházet se má z evidence směn od roku 2001. Část zaměstnavatelů už ji ale nemá.
05.05.2022
Polský výrobce si nedá pokoj. Do Lidlu opět poslal šizenou konzervu
Obchodník Lidl musí z celé své sítě neprodleně stáhnout potravinu „PIKOK Chalupářské vepřové maso“.
05.05.2022
MOJE daně si poplatníci oblíbili, vzrostl počet podání
Finanční správa eviduje po termínu podání daňového přiznání k dani z příjmů necelých 2,5 milionů podání. Zhruba milion podaly fyzické osoby, zbytek právnické osoby.
04.05.2022
Перелік внесків та допомог, що надаються особам з тимчасовим захистом на територ
Сьогодні ми звернемо увагу на форми державної допомоги, доступної громадянам України під час перебування в Чехії, пов’язаних з нею умов та осіб, які мають на це право.
04.05.2022
Nové podmínky pro osvobození od daně při prodeji nemovitosti
Pokud jste prodali nemovitost, můžete při splnění určitých podmínek příjem z prodeje osvobodit. Jaké podmínky musí být splněny a na co se nevyplácí zapomenout?
04.05.2022
Přehled příspěvků a podpor poskytovaných osobám s dočasnou ochranou na území ČR
V dnešním článku shrneme formy a možnosti státní podpory pro ukrajinské občany, které lze v souvislosti s pobytem na našem území čerpat, a také podmínky pro jejich udělení a okruh oprávněných žadatelů.
04.05.2022
Matka mu loni darovala pozemek. Složenka k dani z nemovitostí přišla ale jí. Co zanedbal?
V těchto dnech dostávají poplatníci do svých schránek složenky k dani z nemovitých věcí. Nedorazí těm, kteří si informace k dani z nemovitých věcí nechávají posílat e-mailem, mají datovou schránku či hradí daň prostřednictvím SIPO. Objevují se ale i další situace, kdy poplatník složenku vyhlíží, ale ona přijde jinam.
03.05.2022
Od června vzrostou důchody. Jak se zvýšení vypočítá?
Od června 2022 se zvýší důchody. Důvodem je rostoucí inflace. Důchod se zvýší v průměru o 1017 Kč, a to automaticky. Lidé pobírající penzi nebudou muset o navýšení nikterak žádat.
03.05.2022
Povinnosti OSVČ a zaměstnanců vůči ČSSZ: Jaké jsou v tom rozdíly?
Zaměstnanci, ale i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají vůči České správě sociálního zabezpečení řadu povinností, které je třeba plnit. V opačném případě se vystavují riziku, že budou platit sankce. Jsou v nich ale výrazné rozdíly.
03.05.2022
Zvažujete provozní úvěr? Přinášíme vám přehled nabídky včetně poplatků
Provozní úvěry mohou podnikatelům a firmám pomoci překlenout špatné období a v dnešní době zdražování se hodí znát jejich parametry.
03.05.2022
Změny v přidanění vozidla užívaného ke služebním i soukromým účelům
Nejednomu zaměstnanci využívajícímu služební vozidlo se díky novele již brzy sníží daně i odvody sociálního a zdravotního pojistného.
03.05.2022
Pražští celníci se pustili do likvidace. Zničili i hodinky se značkou Rolex
V Kralupech nad Vltavou proběhla velká likvidace. Postarali se o ni pražští celníci. Těm se podařilo v období roku 2020 až 2021 odhalit padělky za 136 milionů korun.
03.05.2022
Živnostníci ve velkém končí. Celkové počty naštěstí vyrovnávají noví zájemci o podnikání
Celkový počet živnostníků vzrostl za první kvartál letošního roku pouze o 427 na více než dva miliony podnikajících fyzických osob. Počet nových živnostníků přitom nabral na rychlém tempu, kdy začalo podnikat 20 111 fyzických osob.
02.05.2022
5000 Kč na dítě dostane méně rodičů. A to je vlastně dobře
Nově ohlášená jednorázová dávka pro rodiny s dětmi nakonec nebude určena tak široké skupině, jak se původně předpokládalo. Jaká další opatření mají rodiny s dětmi podpořit a co na ně říkají ekonomové?
02.05.2022
Tuto neděli zůstanou obchody zavřené, i když nemusejí
V neděli 8. května má většina obchodních řetězců zavřeno. Vyplývá to z dostupných akčních letáků. Obchodníci zavřou i přesto, že nemusejí. Platí totiž nouzový stav, který umožní podnikatelům prodávat i 8. května v prostorách nad 200 m².
02.05.2022
Žabka zavedla obslužný pult. Nabízí hotová jídla i polévku za 39,90
Maloobchodní síť prodejen Žabka rozšířila nabídku služeb pro své zákazníky. Nyní si mohou ve vybraných prodejnách koupit i na místě sníst čerstvé lahůdky i teplé pokrmy.
02.05.2022
Kryptoměny z pohledu zákona o dani z přidané hodnoty
Stejně tak jako u daně z příjmu v souvislosti s kryptoměnami přichází mnoho otázek v oblasti daně z přidané hodnoty. Generální finanční ředitelství vydalo informaci, jak jsou transakce s kryptoměnami z pohledu DPH posuzovány.
02.05.2022
Byznys na TikToku? Mládež je schopná poslat svým idolům tisíce korun
Sociální síť TikTok je založena na krátkých videích a je oblíbená především mezi nejmladší generací. S tím souvisí také možnosti, jak si zde vydělat peníze.
02.05.2022
Zjistili jsme, jaké potraviny nabízí letos obchodníci levněji než vloni
Potraviny výrazně zdražují, přesto letos obchodníci některé artikly nabízejí levněji než vloni. Zjistili jsme, na čem se dá ušetřit.
02.05.2022