Nepodali jste přiznání elektronicky, přestože jste měli? Co bude následovat?
S povinnými datovými schránkami se pojí pro mnohé OSVČ nová povinnost. Tedy podat přiznání elektronicky. Finanční správa slibuje, že pokud tak nebude učiněno, nepřijde rovnou pokuta.
24.03.2023
Někteří zaměstnavatelé mají od 1. dubna novou ohlašovací povinnost
Se začátkem dubna přibyde zaměstnavatelům nová ohlašovací povinnost. Týkat se bude těch, kteří zaměstnávají osoby s dočasnou ochranou. Nově budou muset přihlašovat i ty osoby, u kterých nevznikla účast na nemocenském pojištění.
24.03.2023
Na začátku byly meteority. Dnes společně vyrábějí šperky a dávají lidem štěstí
Jakub s Lucií společně vyrábějí šperky s drahými kovy a minerály a nejen to. Plánů mají spoustu a jejich cílem je dělat radost co nejvíce lidem.
24.03.2023
KVÍZ: Zkuste, jak dobře znáte nejslavnější české podnikatele historie
Jak dobře znáte Tomáše Baťu, Emila Kolbena či Václava Klementa? Vyzkoušejte své znalosti v našem kvízu, který se týká slavných českých podnikatelů.
24.03.2023
Povinné datové schránky se postaraly o rekord. Zrušeno bylo téměř 150 tisíc živností
Do poloviny března 2023 zrušilo své živnostenské oprávnění přes 146 000 podnikatelů. Je to více než za poslední dva roky dohromady.
23.03.2023
Objednali na dobírku, ale zboží nepřevzali? Obchodník může chtít kompenzaci
Objednání na dobírku je stále jeden z nejvíce využívaných způsobů. S tím se ale také stále pojí situace, kdy zákazník zboží objedná, ale nakonec jej nepřevezme.
23.03.2023
Smlouva o smlouvě budoucí: Co musíte vědět při uzavírání této smlouvy?
Smlouva o smlouvě budoucí představuje smlouvu, která slouží k předběžné dohodě smluvních stran na základních podmínkách uzavření určité smlouvy v budoucnu (tzv. hlavní nebo budoucí smlouvy).
23.03.2023
Další úskalí uplatnění slevy na pojistném?
Uplatnění slevy za kratší pracovní úvazky může na první pohled vypadat jednoduše. Avšak zaměstnavatelé musí být obezřetní. I při čerpání dovolené zaměstnanců.
23.03.2023
O dotace na vzdělávání zaměstnanců mohou nově žádat i OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vypsalo další výzvu zaměřenou na profesní vzdělávání zaměstnanců v podnicích. O dotace mohou nově žádat i OSVČ.
23.03.2023
Jaké jsou nejčastější chyby, které vám finančák najde v daňovém přiznání?
V některých kolonkách daňového přiznání poplatníci chybují častěji než jinde. Na co si dát pozor? Jaké nedostatky se začínají v daních projevovat s rozvojem moderních technologií?
22.03.2023
Některé daňové povinnosti vychází letos na víkend. Musí být splněny před, nebo po něm?
V letošním roce vychází hned několik povinností spojených s daněmi na jeden z víkendových dnů. Musí být splněny v pátek před víkendem, nebo stačí až v pondělí po něm?
22.03.2023
Do dubna je nutné nejen podat přiznání, ale i uhradit daň. Jaké jsou sankce za zpoždění?
Termín pro podání daňového přiznání za rok 2022 osobně nebo poštou se blíží. Finanční správa musí mít formulář na stole do pondělí 3. dubna 2023. Jaké jsou sankce, pokud se s podáním přiznání k dani opozdíte?
22.03.2023
Udání ministra na "klamavé jednání" s cukrem ve slevě prověří inspekce
Na konci února podal ministr zemědělství Zdeněk Nekula podnět na Českou obchodní inspekci kvůli podezření na klamavé jednání obchodního řetězce. Mělo se jednat o cukr, který byl nabízen ve slevě.
22.03.2023
Otázky a odpovědi k datovým schránkám, OSVČ a elektronickým daňovým přiznáním
Od roku 2023 se všem OSVČ s IČO zřídily datové schránky. S tím se pojí povinnost elektronického podání přiznání. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.
22.03.2023
Jaké nejčastější nedaňové náklady se objevují v účetnictví podnikatelů?
V účetnictví podnikatelů se objevují různorodé náklady. Některé z nich však podle zákona o daních z příjmů nejsou považovány za náklady daňově uznatelné.
22.03.2023
Přehled nezdanitelných částí daně, které můžete využít v přiznání za rok 2022
Daně si lze snížit nejen slevami na dani, ale také nezdanitelnými částmi daně. Jen nezapomeňte, že zatímco slevy snižují přímo daň, nezdanitelné části daňový základ. V přiznání za rok 2022 můžete uplatnit následující nezdanitelné části.
22.03.2023
Tapety jsou stále hit. Na pražské Florenci to dokazuje legendární prodejna
Tapety se opět dostávají do kurzu. Díky novým technologiím přináší jednodušší možnosti, jak si zútulnit domov nebo provozovnu.
21.03.2023
4 otázky, kdy je povinné s datovkou podávat přiznání elektronicky
Finanční správa dnes publikovala na svém webu nové vyjádření týkající se daňových povinností v souvislosti se zřizováním datových schránek. Ty do konce března budou mít povinně zřízeny všechny právnické osoby bez výjimky a všichni živnostníci (včetně těch s pozastavenou živností).
21.03.2023
5 problematických situací při provádění exekučních srážek ze mzdy
Otazníky kolem součinnosti exekutorům, přeplatku z ročního zúčtování daňových záloh, souběhu exekucí s dohodami, změny zaměstnavatele i souběhu zaměstnání.
21.03.2023
Musíte podat přiznání elektronicky, když máte příjmy z nájmu?
Všem OSVČ s IČO se letos zřídily datové schránky, což s sebou nese povinnost podat přiznání elektronicky. Jak to mají s přiznáním ti, kteří mají jen příjmy z nájmu nebo třeba z obchodování s cennými papíry?
21.03.2023
Za 10 týdnů 700 tisíc uživatelů. Doplněk pro umělou inteligenci láme rekordy
Existuje teprve 10 týdnů a už nyní ho používá pravidelně necelých 700 tisíc uživatelů týdně. Doplněk pro ChatGPT s názvem AIPRM láme rekordy a nově si říká o peníze v programu premium.
21.03.2023
Botas možná přežije, legendární značku chce zachránit konkurent
Ačkoli firma Botas skončila v likvidaci, legendární značka možná nakonec přežije. Plánuje ji totiž koupit konkurent Botas – zlínská firma Vasky.
20.03.2023
Online školení nabídne úvod do pracovního práva, pojistného nebo daně z příjmů
Ideální zdroj informací u nás získají začínající a mírně pokročilé mzdové účetní 28. a 29. března. Vyhledávané školení proběhne pod taktovkou PhDr. Dagmar Kučerové, která se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky, včetně legislativních novinek a aktuálních právních výkladů z dané oblasti. Můžete ji také znát jako naši redaktorku.
20.03.2023
Málo peněz? Tady jsou příklady, jak v důchodu legálně podnikat a pracovat
Bez omezení a s libovolně vysokým ziskem. Takové jsou podmínky pro podnikání v řádném důchodovém věku. U předčasných důchodců jsou podmínky jiné.
20.03.2023
Zisky pojišťoven stále rostou. Jak vydělávají na našem strachu?
Pojištění je nedílnou součástí života jak podnikatelů, tak jednotlivců. Pojišťovny tak mají podobně jako operátoři jisté uzavřené smlouvy. Co však ovlivňuje jejich zisky?
20.03.2023
Vyhláška spadla berňáku do spamu, 800 lidí musí podat přiznání k dani z nemovitostí
S nevídanou situací se potýkají obyvatelé středočeského městysu Rataje nad Sázavou, kteří kvůli chybnému doručení vyhlášky musí podat dodatečné daňové přiznání k dani z nemovitostí.
20.03.2023
Pokuta za lživé recenze o spokojenosti uživatelů e-shopu
Internetové obchody jsou pod drobnohledem různých kontrol. Česká obchodní inspekce se zaměřuje hned na několik oblastí. Jednou z nich je pravdivost recenzí.
20.03.2023
Některé OSVČ musí podat přehled zdravotní pojišťovně už v dubnu
Dubnový termín pro podání přehledů zdravotní pojišťovně se týká pouze některých osob samostatně výdělečně činných. Které to jsou?
17.03.2023
OSVČ v paušálním režimu na neschopence: Projeví se to na výši paušální daně?
Osoby samostatně výdělečně činné, a to i ty v paušálním režimu, se pro úhradu nemocenského pojištění mohou rozhodnout dobrovolně. Pokud pak kvůli úrazu či nemoci nemohou vykonávat svou činnost, mají nárok na nemocenské.
17.03.2023
Podnikání žen? Zájem studentek opadá, Česko dusí stereotypy a ujíždí mu vlak
V žebříčku podnikání žen si Česko nestojí nejlépe. Zatímco středoškolačky se do byznysu hrnou, podnikatelek je pak oproti mužům málo. A startupy? Pánský klub.
17.03.2023
Neudělali jste je taky? Máme přehled častých chyb v souvislosti s daňovým přiznáním
Nejčastější chyby v daňových přiznáních se příliš nemění. Potíže způsobuje především uplatnění slev na dani a daňové zvýhodnění na dítě.
17.03.2023
Se džbánkem do hospody pro pivo: Výčepní ho může odmítnout naplnit
Už v loňském roce byly uvedeny změny, které přinesly omezení v užívání jednorázových obalů a plastů. V souvislosti s tím se však stále objevují nejasnosti, co je a není v souladu legislativou.
16.03.2023
Podáváte daňové přiznání přes MOJE daně? Opatrně, ať nepřijdete o citlivá data
Portál Finanční správy ČR MOJE daně umožňuje poplatníků snadné podání daňového přiznání elektronickou cestou. Je však třeba mít se na pozoru. Při podání tímto způsobem můžete snadno naletět a přijít tak o citlivé údaje.
16.03.2023
Konec švarcsystému u kurýrů, budou nově zaměstnanci, plánuje EU
Na začátku února schválil Evropský parlament novou směrnici, která by měla zlepšit pracovní podmínky v platformové práci. Jedná se především u kurýry, jejichž služby jsou objednávány online.
16.03.2023
OSVČ s paušální daní nezrušila zálohy na pojištění. Jak dostat peníze zpět?
OSVČ v paušálním režimu hradí pouze jednu zálohu, a to na paušální daň. Všechny ostatní, ať už na zdravotní či sociální pojištění, platit nemusí. Jak postupovat, pokud zapomněla zrušit trvalé příkazy a peníze stále odchází?
16.03.2023
Fingované slevy? Tento byznys už v Česku nepokvete
Na začátku ledna nabyla účinnosti novela, která přinesla spoustu změn především pro e-shopy. Jak se na ni dívají a jak se adaptovaly na změny?
16.03.2023
Povinné podání daňového přiznání datovou schránkou? Omyl, povinné není
Čtěte, kdo musí podat daňové přiznání, jakým způsobem a v jakém formátu má být přiznání i přehledy. Musí OSVČ podávat přiznání datovou schránkou?
16.03.2023
E-shopy mají za sebou historický útlum, už letos ale čekají návrat k růstu
V roce 2022 došlo k prvnímu meziročnímu propadu tržeb v e-commerce. E-shopy nicméně čekají návrat k růstu už letos v druhém pololetí.
16.03.2023
Nápad zvýšit daň z nemovitostí je nebezpečný, tvrdil Stanjura. Teď ji chce zdvojnásobit
Daň z nemovitých věcí by se mohla zvýšit až na dvojnásobek, potvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr financí Zbyněk Stanjura. Ještě před volbami přitom tvrdil, že nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný.
15.03.2023
Vznikla sice tři pásma paušální daně, 99 % OSVČ je však v nejnižším prvním
Přestože se paušální daň nově platí ve třech různých pásmech na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, 99 % OSVČ je v prvním nejnižším pásmu a platí tak 6208 Kč měsíčně.
15.03.2023
Jakými způsoby lze odpisovat majetek?
Pokud podnikatelé využívají ke svému podnikání dlouhodobý majetek, mohou jej při splnění podmínek stanovených zákonem odpisovat a tím snižovat základ daně.
15.03.2023
5 změn oproti předchozím letům u daňových přiznání k dani z příjmů za rok 2022
Ačkoli základní lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2022 se už pomalu a jistě blíží, drtivá většina OSVČ má letos čas až do začátku května.
15.03.2023
Za úhradu daně z nemovitostí nemusíte platit, stačí se do zítra ozvat berňáku
Od letošního roku byly zrušeny bezplatné poštovní poukázky. Česká pošta za ně nově účtuje cenu podle platného ceníku poštovních služeb. Hojně byly poplatníky využívány v souvislosti s daní z nemovitých věcí.
14.03.2023
Do zítra musí někteří poplatníci uhradit zálohu na daň z příjmů. Nepatříte mezi ně?
Termín 15. března se týká těch poplatníků, kteří měli daňovou povinnost přes 150 tisíc. Zítra vyprší termín pro jednu z povinných splátek zálohy na daň z příjmů.
14.03.2023
Nová datovka? Jak tedy budete komunikovat s finančákem?
Řada podnikatelů získala nově datovou schránku. Co to pro ně ale přesně znamená z hlediska komunikace s Finanční správou? A jak přesně tedy nově mohou podat daňové přiznání?
14.03.2023
Srážky ze mzdy při exekuci: dlužník má splácet, ne upadnout do chudoby
Účelem exekuce srážkami ze mzdy je samozřejmě zaplacení dluhů, které nejsou spláceny dobrovolně. Zároveň ovšem dlužník nemůže skončit v chudobě. Jsou nezabavitelné částky dobře nastaveny? Jak se projevuje v exekucích zvyšování životního minima a nákladů na bydlení?
14.03.2023
Neprodloužením dočasné ochrany pracovní poměr cizince končí
Zaměstnavatelé se mohou dopustit nelegálního zaměstnávání, pokud si při zaměstnání uprchlíků nepohlídají dočasnou ochranu. Prodlužuje se ve dvou fázích.
14.03.2023
Energošmejdi v akci: 13 z 15 zkontrolovaných porušilo zákon
Česká obchodní inspekce (ČOI) uskutečnila v loňském roce 15 kontrol zaměřených na zprostředkovatele smluv o dodávkách energií. Při 13 z nich (87 %) zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele. Pokuty zatím dosáhly 8,8 milionů korun.
13.03.2023
Snižte si daň z příjmů. Které slevy na dani lze využít v přiznání za rok 2022?
Daň z příjmů je možné snížit slevami na dani. Připomínáme slevy, které může uplatnit v daňovém přiznání za rok 2022.
13.03.2023
Obědy v restauracích zdražily místy i o desítky procent
Zákazníků je v restauracích méně. Společně s inflací se tak v roce 2023 měnila cena obědových menu. Těm navíc začaly konkurovat školní jídelny, kde lze získat menu i za 80 korun.
13.03.2023
Přehledy o zaplacených zálohách pro ČSSZ opět jenom online
Už od loňska platí, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) neposílá vyúčtování záloh, tzv. inventuru pohledávek. Místo toho jsou informace o zaplacených zálohách na sociální pojištění OSVČ k dispozici na ePortálu ČSSZ.
13.03.2023
Zdají se vám data nebo volání drahé? O2 a T-Mobile mají vyšší zisky než Lidl
Mobilní operátoři mají většinu zákazníků vázaných smluvně, tím pádem mají jisté příjmy. Navíc jsou v České republice jen tři a ostatní virtuální operátoři jsou jim stále jen malou konkurencí.
13.03.2023
Kolik platí na zdravotním pojištění v průměru OSVČ a kolik zaměstnanci? Máme srovnání
U VZP ČR, největší tuzemské zdravotní pojišťovny, platí OSVČ na zdravotním pojištění v průměru 41 % toho, co zaměstnanci.
13.03.2023
Hudba nebo obrázek od umělé inteligence? Umělci už si neškrtnou
Umělá inteligence zasahuje i do uměleckého světa. Poradí si s obsahem jak textovým, tak obrázkovým či zvukovým. Je řemeslo umělců ohroženo?
10.03.2023
Nabízeli cukr se slevou, u konkurence šlo o cenu běžnou. Ministr řetězec udal
Nárůst cen potravin je stále aktuálním tématem. O to víc jsou pak lidé citliví na různé slevové akce. Jenže mnohdy se o slevu vůbec nejedná.
10.03.2023
Kvůli datovým schránkám ruší živnosti, přejdou raději na dohody
Vlna rušení živností kvůli zavedení povinných datových schránek nepolevuje. Za letošní rok se počet zrušených živnostenských oprávnění blíží ke 100 tisícům.
10.03.2023
Karavany a obytné vozy vůbec nejsou jen letní záležitostí. Karavanista o tom ví své
Cestování s obytnými vozy zažilo vzestup především v období covidu a u spousty lidí tento zájem přetrval. Popularitu si karavany získávají také v zimě.
10.03.2023
KVÍZ: Otestujte, jak dobře znáte historii retroznaček jako Pedro, Igráček či Kofola
Řada legendárních československých značek existuje do dnešních dnů, jiné už patří minulosti. Připravili jsme kvíz, ve kterém můžete otestovat své znalosti z jejich historie.
10.03.2023
Souhrn změn, na které je nutné pamatovat při vyplňování daňového přiznání 2022
V zákoně o daních z příjmů nastaly změny, které se týkají fyzických osob za zdaňovací období roku 2022. Na co je třeba při vyplňování pamatovat?
09.03.2023
Daňové přiznání podané přes datovou schránku? V PDF formátu je to špatně
S novým rokem přišlo povinné zřizování datových schránek pro OSVČ. Pokud je datová schránka zpřístupněna, musí být daňové přiznání podáno elektronicky.
09.03.2023
AMSP ČR: Zatímco se v Německu chystají snížit daně, u nás podnikatelům ještě "naloží"
Situace v oblasti podnikání není příznivá téměř nikde po celé Evropě. Po covidové pandemii přišel skokový růst cen energií. To vše mělo a stále má negativní dopad.
09.03.2023
Cukráře proslavil dort v ukrajinských barvách. Nejvíc se ale kupuje větrník, říká
Po celém Česku ho proslavil dort v ukrajinských barvách. Výnos z něho poslal na konto ukrajinského velvyslanectví, reagoval tak na agresi ze strany Ruska.
09.03.2023
Jak na vyplnění vyúčtování zálohové a srážkové daně bez zbytečných chyb
Blíží se čas na vyplnění „oblíbených“ růžových a žlutých formulářů a spolu s ním i na zopakování pravidel správného vyplnění.
09.03.2023
Chyby, kterými si nejčastěji komplikujete podání přiznání k dani
Na podání přiznání k dani za rok 2022 v papírové podobě zbývá necelý měsíc. Na co si dát pozor a v čem zbytečně nechybovat?
08.03.2023
Jak postupovat, pokud jste zapomněli heslo do datové schránky?
Od začátku roku chodí OSVČ přihlašovací údaje do povinně zřízené datové schránky. Prostřednictvím těchto údajů datovou schránku zpřístupní.
08.03.2023
Ženy firmám v České republice šéfují stále víc
Vedoucí pozice ve firmách stále patří převážně mužům. Počet žen ve vedení firem se však zvyšuje. Za posledních pět let se v České republice navýšil o 9 procent.
08.03.2023
Jak evidovat a zdaňovat příjmy podle § 9 zákona o daních z příjmů?
Pokud máte příjmy z nájmu, budete je zdaňovat s největší pravděpodobností podle § 9 zákona o daních z příjmů. Jaké máte možnosti zdanění a na co si dát při posouzení příjmů pozor?
08.03.2023
Billa spustila e-shop, zatím s rozvozem po Praze a Brně
Zatím v rámci testovací fáze spustila Billa svůj e-shop na potraviny. Rozvážet bude zatím pouze v Praze a Brně a již od počátku bude mít v online nabídce tisíce položek včetně oblíbených privátních značek.
08.03.2023
Pronajímáte přes Airbnb a spol.? Přiznání k DPH se zpravidla nevyhnete
Jestliže poskytujete ubytování skrze Airbnb a spol., kvůli tzv. servisním poplatkům se zpravidla nevyhnete přiznání k DPH.
08.03.2023
Dokdy musí OSVČ uhradit nedoplatek, který vyšel v přehledu?
Po podání přehledů mohou mít OSVČ ještě několik povinností. Jedna z nich se týká uhrazení nedoplatku, pokud v přehledu vyjde. Dokdy tak musí učinit?
08.03.2023
Přišla vám SMS s informací o chybě v přiznání či vrácení daně? Ignorujte ji
Je tu další vlna podvodných SMS zpráv, které cílí na poplatníky. Zprávy vyvolávají dojem, že jde o vrácení daně, chybu s daňovým výkazem popř. zaslání odměny.
08.03.2023
Ubytováváte přes Booking nebo Airbnb? Využijte souhrn daňových povinností
Internetové platformy, jako je Booking či Airbnb, jsou stále více využívány. Pokud prostřednictvím nich poskytujete ubytování, myslete i na povinnosti spojené s daněmi.
07.03.2023
Nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu: Jaké jsou měsíční zálohy?
Nemocenské pojištění je pro OSVČ nepovinné. Hradí si ho tedy dobrovolně. Jak je to v případě, že je OSVČ plátcem paušální daně? Kolik uhradí v jednotlivých pásmech?
07.03.2023
Umělá inteligence nahradí některé profese. Vzniknou ale nové
Už do pár let se objeví umělá superinteligence, která si uvědomí sebe sama. Nahradí některé obory, zároveň vzniknou nové pracovní příležitosti.
07.03.2023
Finanční správa již doměřuje chybné uplatnění školkovného. Na co si dát pozor?
Ukazuje se, že ne všichni si slevu za umístění dítěte uplatnili v daňovém přiznání či u svého zaměstnavatele v souladu se zákonem.
07.03.2023
Některé OSVČ musí podat daňové přiznání, i když loni platily paušální daň
Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2022 musí podat i některé OSVČ, které byly v paušálním režimu. Týká se to například těch, které měly loni jiný příjem než ze samostatné činnosti, který je vyšší než 15 000 Kč.
07.03.2023
Pozor na další falešné stránky, tentokrát napodobují web ČSSZ
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje na podvodné stránky, které zneužívají jejího jména a které se z lidí snaží vylákat údaje o bankovních účtech.
07.03.2023
Nekula se chlubí, že u cukru dosáhl snížení ceny. Ta přitom platí už půl roku
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už řadu týdnů řeší zvýšení ceny cukru. Nyní s odkazem na Rohlik.cz uvedl, že má splněno. Cena cukru na Rohlik.cz však platí už od loňského září.
06.03.2023
Stále více firem nabízí pouze čtyřdenní pracovní týden
Zaměstnanecký benefit ve formě pouze čtyř pracovních dnů se v Česku stává stále větší realitou. Všechny tuzemské firmy, které tuto novinku vyzkoušely, většinou už u ní zůstaly, vyplatí se jim.
06.03.2023
Drahé papriky? Podívejte se, kolik na Češích vydělávají supermarkety
Obchodní řetězce jsou dnes často skloňovány v souvislosti s rostoucími cenami potravin a maržemi. Co se tedy děje s jejich stále rostoucími zisky?
06.03.2023
OSVČ platí na penze méně než zaměstnanci. Jenže podnikatelů je také méně
Za rok 2019 odvedli zaměstnanci na sociálním pojištění celkem 468 miliard korun, zatímco OSVČ pouze necelých 32 miliard. Ve skutečnosti rozdíl není tak dramatický, OSVČ je totiž výrazně méně.
06.03.2023
Vyhrajte vstupenku na konferenci Chytré podnikání
Jak řídit finance a získat investice pro své podnikání? Soutěž o vstupenky na konferenci probíhá do 12. března.
06.03.2023
Daňové úniky v ČR klesly, stále však zůstaly nad průměrem v EU
Daňové úniky v Česku v roce 2020 klesl, a to na nejnižší úroveň v tuzemské historii. Stále ale v tomto ohledu patříme mezi horší státy v EU. Vyplývá to ze studie Evropské komise.
03.03.2023
Služby portálu MOJE daně budou během příštího víkendu omezeny
Finanční správa upozorňuje, že příští víkend budou omezeny služby online finančního úřadu MOJE daně. Důvodem jsou servisní práce.
03.03.2023
Potřebujete mít kam sáhnout pro peníze? Přinášíme velký přehled kontokorentů
Kontokorent se vyplatí tehdy, když potřebujete krátkodobě peníze a nevadí vám vyšší úrokové sazby. Oproti půjčce je schválení rychlé a jedná se o finanční rezervu.
03.03.2023
„Pro imigranty nevaříme,” hlásala restaurace. Pokutu 60 000 kč potvrdil soud
Restaurace v Hrušovanech nad Jeviškou hlásala na svém Facebooku, že pro imigranty nevaří. Pokutu 60 000 Kč za diskriminaci potvrdil teď Nejvyšší správní soud.
03.03.2023
Potravinářský průkaz jako zbytečný a neaktuální doklad. Blíží se jeho konec?
Zdravotní průkaz je označován jako potravinářský a setkali se s ním především ti, kteří při své práci přicházejí do styku s potravinami. Nyní je možné, že už nebude potřeba.
02.03.2023
Píše vám banka o zablokování účtu nebo omezení služeb? Pozor na podvod
Objevily se další podvodné e-maily, které se tentokrát vydávají za Fio banku a prostřednictvím odkazů se snaží z lidí vylákat citlivé údaje k účtu nebo platební kartě.
02.03.2023
Nevyžádaná pošta může podnikatele vyjít draho. Novela upravuje pokuty i povinnosti
Do zákona se dostávají nová pravidla spojená s evropským nařízením „Platform to Business“ a v této souvislosti se mění i pokuty nejen za takzvané spamy.
02.03.2023
Uplatnění slevy na manželku za rok 2022 v daňovém přiznání i ročním zúčtování
Při jejím uplatnění je třeba věnovat pozornost období zahrnutí příjmů i příjmům od daně osvobozeným. Sleva je v praxi problematická a může být brzy zrušena.
02.03.2023
Paušální daň podporuje 80 % OSVČ, využívá ji ale jen necelých 10 %. Čím to?
Ačkoli čtyři pětiny OSVČ podporují myšlenku paušální daně, pouze 10 % ji skutečně využívá. Důvodem je, že velká část OSVČ nesplňuje podmínky pro paušální režim a přibližně stejně velkému podílu OSVČ se nevyplatí.
02.03.2023
OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou
Komukoliv je zřízena datová schránka pro podnikatele, musí počítat s tím, že jeho jméno a kompletní adresa budou veřejně dostupné. Jak upozorňuje server Lupa.cz, jde o svatý grál pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení.
01.03.2023
Babišova vláda si dala pravomoc u pobídek, Fialova se jí chce zbavit
Babišova vláda upravila systém investičních pobídek tak, že všechny pobídky musel nakonec posvětit kabinet. Fialova vláda se chce této pravomoci zbavit a vrátit ji na úroveň ministerstev.
01.03.2023
Jakými způsoby mohou OSVČ evidovat a zdaňovat své příjmy?
Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná, umožňuje vám zákon o daních z příjmů výběr z několika možností, jak příjmy evidovat a následně i zdaňovat.
01.03.2023
Schillerová porušila zákon, když odmítla zveřejnit zprávu OLAF k „Čapáku", určil soud
Ministerstvo financí definitivně prohrálo spor o to, zda bylo v pořádku, že v roce 2018 odmítlo na žádost o informace poskytnout zprávu OLAF k Čapímu hnízdu.
01.03.2023