Letos možná vyrazí do Chorvatska až milion Čechů
Letos se k Jadranskému moři podle některých odhadů vydá až milion Čechů. Pokud se tak stane, bude to rekord. Loni českých turistů bylo necelých 850 tisíc. V posledních měsících se v různých médiích objevovaly zprávy o tom, jak se zvýšily v Chorvatsku ceny. Stejně jako Česká republika bojovalo Chorvatsko s inflací, země také přešla z tradičních kun na euro, což řada obchodníků využila k navýšení ce
30.06.2023
Drahota dohnala Čechy šetřit i při nakupování v e-shopech
Češi sledují slevy a nakupují méně. V prvním pololetí to pocítily i e-shopy. Důsledky dopadů současné ekonomické situace na uvažování zákazníků potvrdil také aktuální průzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
30.06.2023
Se začátkem prázdnin končí 300 poboček pošty a 77 pracovišť berňáku
Začátek prázdnin je ve znamení rušení poboček pošty ale i územních pracovišť finančních úřadů. K poslednímu červnu končí 300 poboček České pošty. Od 1. července bude nedostupných i 77 poboček Finanční správy.
30.06.2023
Právní pohled na problematiku prodeje přebytků zeleniny a ovoce „u silnice“
S hezkým počasím a přicházejícím létem se pomalu začínají objevovat příležitosti pro prodej přebytků první úrody ze zahrádky formou tzv. prodeje „ze dvora“ nebo „u silnice“.
30.06.2023
Velký souhrn změn, které přináší konsolidační balíček
Zvýší se daň z příjmů právnických osob a daň z nemovitých věci. OSVČ se zvedne minimální důchodové pojištění i vyměřovací základ, ze kterého se pojistné počítá.
30.06.2023
Ministr Stanjura chyběl na tiskovce, raději šel na představení
Ministr financí Zbyněk Stanjura si s obhajobou konsolidačního balíčku, který dopadne na každého občana, těžkou hlavu nedělá. Ve středu večer probíhala tisková konference vlády, kde vládní představitelé potvrdili schválení balíčku.
30.06.2023
Vláda schválila úsporný balíček: Nabízíme stručný přehled změn, které přináší
Vláda schválila konsolidační balíček, který má ozdravit státní finance. Na žádné velké změny zatím nedošlo. Ministři vlády však nevyloučili, že se některé části balíčku budou měnit při projednávání ve Sněmovně.
30.06.2023
Blíží se státní svátky. Jak budou mít obchody otevřeno?
Příští týden nás čekají dva státní svátky a vyvstává tak tradiční otázka – mohou během nich zůstat obchody otevřené?
29.06.2023
Dovolená z loňského roku? Tady jsou pravidla, jak ji správně čerpat
O nástupu dovolené rozhoduje zaměstnavatel, který může určit její termín. Pokud ale nerozhodl o vaší loňské nevyčerpané dovolené ani do 30. června 2023, pak už si o ní rozhodujete zcela sami. Jaká jsou pravidla?
29.06.2023
UJAK končí. Soukromou univerzitu převzala konkurence
Univerzita Jana Amose Komenského změnila majitele a po fúzi jako škola zanikne. Po letitých problémech s akreditacemi ji převzala konkurenční vysoká škola AMBIS.
29.06.2023
Ne všechny kempy jsou letos úplně obsazené. Může za to zdražování?
Prázdniny jsou za dveřmi a spousta lidí si je nedovede představit bez dovolené v kempu. Jak jsou na tom jejich provozovatelé?
29.06.2023
HK ČR: Stanjurovo váhání je absurdní, přínos cizinců je o řád vyšší než náklady
Hospodářská komora ČR považuje lavírování ministerstva financí nad tím, zda uvolní 88 milionů korun na úředníky, kteří mají ověřovat žádosti uchazečů z ciziny o práci, za absurdní.
29.06.2023
Home office se bude řídit novými pravidly, schválili poslanci
Práce na home office se bude nově řídit podrobnějšími pravidly. Počítá s tím několikrát upravovaná novela zákoníku práce, kterou dnes schválili poslanci.
29.06.2023
Přestaňme opět proplácet první dny nemoci, žádají podnikatelé
Mezi rokem 2019 a 2022 se zvýšil celkový počet případů pracovní neschopnosti o 88 %. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) by se tak měla opět zavést karenční doba.
28.06.2023
U daně z nemovitostí se zavede nový koeficient, daň bude zvyšovat o inflaci
Daň z nemovitých věcí se má nově každý rok zvyšovat o inflaci. Počítá s tím konsolidační balíček, který zavádí tzv. inflační koeficient daně.
28.06.2023
Jak na odloženou daň v účetnictví? Vysvětlujeme detailně
Některé účetní jednotky musí povinně účtovat o odložené dani. Co odložená daň v účetnictví představuje a jak o ní správně účtovat?
28.06.2023
Přešlap Schillerové: Výzvy novomanželům kvůli EET byly nezákonné, potvrdil soud
Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil, že výzvy, které finanční správa zasílala novomanželům a které hájila tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, byly nezákonné.
28.06.2023
Můžete za sebe na rozhovor poslat avatara? V Unnits ukazují možnou budoucnost
Co lze čekat ve světě IT po nástupu umělé inteligence? A budeme za sebe na schůzky posílat avatara, který za vás vše vyřídí? Může to naznačit tento netradiční díl našeho seriálu Videobiz, ve kterém hrála roli právě umělá inteligence.
28.06.2023
Na zaměstnavatele přišlo za minulý rok přes 5 tisíc udání
Počet kontrol těch, kteří dávají práci, v loňském roce narostl. Inspekce práce dorazila k zaměstnavatelům na 18 553 kontrol. Je to o 4 tisíce více než v předchozím roce.
27.06.2023
Autem do Chorvatska: Jak na mýto a dálniční poplatky?
Za dálniční poplatky a mýta můžete ušetřit dvakrát. Zaprvé, vše si zařídíte sami a vynecháte překupníky. Naučíme vás to. Zadruhé, pořídíte si ENC mýtný box. I to vás naučíme.
27.06.2023
Odložili jste podání přiznání k dani? Do posledního termínu zbývá necelý týden
Pro podání přiznání k dani jsou stanoveny hned tři termíny. Standardně je podán tiskopis do konce března, pro elektronická podání je termín posunut o měsíc později.
27.06.2023
Česko zavádí nový pojem whistleblowing. Lidé si ho pletou s udavačstvím
Pojem se vyskytuje stále častěji a začíná být kvůli němu dusno hlavně u zaměstnavatelů. Čekají je totiž nové povinnosti.
27.06.2023
Co zaměstnavatele v nejbližší době čeká a již nemine?
Přinášíme souhrn „letních“ legislativních novinek. Řada novinek je v legislativním procesu, ale jsou i takové, které nabudou účinnosti již v průběhu prázdnin.
27.06.2023
Minimální zálohy na sociální pojištění budou muset OSVČ měnit už za leden
Nově se minimální zálohy na sociální pojištění nebudou měnit až v souvislosti s podáním přehledu, ale již na začátku roku. Počítá s tím konsolidační balíček.
27.06.2023
Kdo pronajímá přes Airbnb, bude platit vyšší daň z nemovitostí
V rámci konsolidačního balíčku navrhuje ministerstvo financí zvýšit daň z nemovitých věcí pro ty, kteří využívají svůj byt či dům k poskytování ubytování.
26.06.2023
Atraktivita vybírání předdůchodu poroste
Občané s dostatečně vysokými úsporami na své smlouvě o doplňkovém penzijním spoření mohou čerpat předdůchod. Vzhledem k plánovaným legislativním změnám obliba předdůchodu ještě stoupne. Podívejme se v praktických příkladech, pro koho může být předdůchod zajímavým řešením jeho životní situace.
26.06.2023
Řetězce prodlužují otevírací dobu, v Praze místy do 23 hodin
Až do 23 hodin má novou otevírací dobu obchodní řetězec Lidl v centru Prahy. Prodejna Na Příkopě je tak raritou. Lidl svou otevírací dobu rozšířil na většině svých poboček, kde posledního zákazníka obslouží ještě těsně před 21. nebo 22. hodinou.
26.06.2023
Konsolidační balíček si posvítí také na včelaře. Co na to říkají?
Součástí konsolidačního balíčku je také změna, která by se dotkla včelařů. Oborové svazy jsou proti a společně se včelaři mají obavy z dopadů.
26.06.2023
Nemocenské pojištění vzroste. Na kolik to vyjde zaměstnance či zaměstnavatele?
Vláda chce znovuzavést nemocenské pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 %. Spočítali jsme, jaké dopady to bude mít do čisté mzdy, případně do mzdových nákladů.
26.06.2023
Chystají se změny pro rodiče: Kratší doba rodičovské a vyšší příspěvek
Rodičovský příspěvek by měl doznat významných změn. Maximální doba čerpání by se mohla zkrátit na 3 roky. Změny se chystají i u výše příspěvku.
26.06.2023
Ve škole měl za úkol vytvořit podnikatelský projekt. Postavil ho na cideru, který ho teď živí
I běžný úkol ve škole může člověka v životě nasměrovat. O tom ví své Daniel Erben. Podnikatelský projekt, který v rámci jednoho z předmětů vytvořil, překlopil ve svou živnost. A úspěšně. Založil vlastní značku cideru.
23.06.2023
Žádá u zaměstnavatele dovolenou ze dne na den. Musí mu vyhovět?
Při plánování dovolených lidé často využívají tzv. last minute. Zájezdy na poslední chvíli většinou přináší finanční úsporu, v případě zaměstnanců ale také nejistotu, zda je zaměstnavatel ze dne na den na dovolenou uvolní.
23.06.2023
Do lesa nechodí na houby, ale na korálky. Sama vyrábí tradiční skleněné šperky
Práci se sklem má Alena v krvi. Když odešla z brusírny, chtěla dělat něco svého. Zjistěte, co za poklady jí pod rukama vzniká.
23.06.2023
Kdo bude na „pracáku“ opakovaně, bude muset pracovat déle, aby měl nárok na podporu
Pro uchazeče, kteří se objeví opakovaně v evidenci úřadu práce, se prodlouží doba potřebného důchodového pojištění.
23.06.2023
Jak ovlivní uzavírání poboček České pošty výplaty důchodů?
Uzavírání poboček České pošty se dotýká také značné části klientů České správy sociálního zabezpečení. Může to ovlivnit výplaty jejich důchodů.
22.06.2023
Novela insolvenčního zákona: Vysílá signál, že dluhy není třeba splácet?
Vláda schválila novelu insolvenčního zákona. Přináší například možnost dostat se rychleji z dluhové pasti. Podle zástupců podnikatelů je to však jen signál, že dluhy není třeba splácet.
22.06.2023
E-shopy lákají na marketplace. Co to je a proč si na to dávat pozor?
V poslední době přibývají na české e-commerce scéně online tržiště pod názvem marketplace, kde nákup ve většině případů probíhá mezi zákazníkem a partnerem e-shopu. E-shop je zde pouze prostředníkem.
22.06.2023
Ochrana oznamovatelů v otázkách a odpovědích
Kolem takzvaného whistleblowingu se objevuje řada otazníků. Zanedlouho se bude týkat velké části zaměstnavatelů. Čas na jeho zavedení neúprosně běží.
22.06.2023
Rumun si chtěl přivydělat. Schoval nelegální cigarety do lahví od limonády
S blížícím se létem houstne doprava a přibylo také pokusů o nelegální přepravu cigaret, alkoholu, pohonných hmot či drog.
22.06.2023
Číšník zkusil naúčtovat „cizinci“ 134 Kč za servis, šlo však o kontrolora
Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila v prvním letošním čtvrtletí jeden případ diskriminace, kdy číšník zkusil anglicky mluvícímu návštěvníkovi naúčtovat 134 Kč za servis. K jeho smůle však šlo o kontrolora ČOI.
21.06.2023
Živnostenský list není vždy potřeba. Jaké příjmy nejsou podnikáním?
Ne pro každý příjem je nutné si zřizovat živnostenský list. Existují výjimky, které umožňují si přivydělat mimo pracovní poměr, aniž by bylo nutné začít podnikat nebo odvádět daně.
21.06.2023
Potravinářské průkazy skončí, pomůže to řadě profesí
Součástí druhého antibyrokratického balíčku, který minulý týden odsouhlasila vláda, je i zrušení potravinářských průkazů. Pomoci by to mělo hned řadě profesí.
21.06.2023
Důchodové pojištění OSVČ: Jak se změní minimální zálohy
Které OSVČ nebudou od příštího roku platit vyšší důchodové pojištění? Víte, že si připlatí i OSVČ vykonávající vedlejší činnost a nemocensky pojištění podnikatelé? A vyšší minimální zálohy zaplatíte už od začátku roku.
21.06.2023
K čemu slouží vnitrofiremní účetní předpisy a co by měly obsahovat?
Zákon o účetnictví nebo zákon o daních z příjmů se často odkazují na tzv. interní předpisy účetní jednotky. Co účetní předpisy představují a jaký by měl být jejich obsah?
21.06.2023
Zvýší se jak odvody OSVČ, tak paušální daň. Spočítali jsme, komu se co vyplatí
Vládní konsolidační balíček počítá jak se zvýšením sociálních odvodů OSVČ, tak s nárůstem paušální daně. Spočítali jsme, pro jaké OSVČ budou výhodnější výdajové paušály a pro jaké paušální daň.
21.06.2023
Za jakých podmínek si mohou žáci a studenti přivydělat na letních brigádách?
Období letních školních prázdnin je příležitostí pro sezonní zaměstnance. Přivydělat si mohou i žáci a studenti. Od kdy a za jakých podmínek? A mohou mladiství samostatně podnikat?
21.06.2023
90denní lhůta na vyřízení žádostí o důchod se opět vrátí
Podle zákona musí být žádost o důchod vyřízena do 90 dnů. To se však poslední měsíce nedělo. Kvůli vysokému počtu podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku 2022 se prodloužila doba jejich zpracování.
20.06.2023
Cena plynu opět stoupá. Krize se ale nekoná, uklidňují ekonomové
Od začátku měsíce zdražil plyn o polovinu. Aktuálně se jedna megawatthodina prodává za zhruba 35 eur, ještě před několika dny to ale bylo mnohem víc.
20.06.2023
Fiala se chvástá, jak vláda opatřeními podnikatelům pomohla. Je to vtip?
Vláda vyslyšela drobné podnikatele a živnostníky a přinesla celou řadu opatření, která jim jejich působení na podnikatelském poli zjednoduší. Alespoň tak to vidí předseda vlády Petr Fiala.
20.06.2023
Založil vlastní značku cideru. Po třech letech má milionové obraty
Jeho rodina vlastní velkou potravinářskou značku. Přesto si vzal úvěr a začal mimo firmu budovat vlastní značku, díky které má dnes milionové obraty.
20.06.2023
Dohody o provedení práce se mají změnit, zaměstnavatele čekají nové povinnosti
Dohody o provedení práce se mají dle představy vlády nově hlásit úřadům. Na zaměstnavatele tak čekají nové povinnosti.
20.06.2023
Které slevy na dani mají skončit a které se upraví?
Vláda chce zrušit slevu na dani pro studenty a také tzv. školkovné. Omezit by se pak měla sleva na manželku/manžela.
20.06.2023
Končíte studium? Dokdy za vás stát platí zdravotní pojištění?
Za studenta, který končí studium na vysoké škole, platí stát zdravotní pojištění ještě v měsíci, ve kterém řádně ukončil studium a také měsíc po něm následující.
19.06.2023
Zruší se vstupní pracovnělékařské prohlídky pro některé zaměstnance
Úleva pro zaměstnavatele. Díky antibyrokratického balíčku II by již někteří zaměstnanci nemuseli podstupovat vstupní pracovnělékařské prohlídky. Druhý antibyrokratický balíček schválila minulý týden vláda.
19.06.2023
Ceny energií ovlivňují provoz koupališť. Jaké je letos vstupné do bazénů?
S teplejšími červnovými dny se otevírají brány venkovních koupališť. Zjistili jsme, jak to mají s cenami a jaké mají na léto plány.
19.06.2023
Aktuálně k whistleblowingu pro zaměstnavatele
Zákon o ochraně oznamovatelů se dotkne zaměstnavatelů s nejméně 50 zaměstnanci. Týká se ale všech oznamovatelů. Tím může být i zaměstnanec malé firmy.
19.06.2023
Týden dovolené, během kterého jsou 2 státní svátky: Počítají se do počtu dnů dovolené?
Zaměstnanec čerpá během prvního letního měsíce týdenní dovolenou. V něm ovšem vycházejí hned dva státní svátky na pracovní dny. Jako je tomu zrovna v tomto roce, kdy 5. a 6. července vychází na středu a čtvrtek.
16.06.2023
A mají po byznysu. Celníci zlikvidovali 30 nelegálních automatů
Podnikatelé z Ústecka, kteří nelegálně provozovali výherní automaty, přišli o svůj nástroj obživy. Celníci jim automaty zabavili a poslali do ekologické likvidace.
16.06.2023
V daňovém přiznání podaném daňovým poradcem je chyba. Kdo je za ni zodpovědný?
Daňové přiznání poplatníka, který využil služeb daňového poradce, musí být na stole finanční správy nejpozději do 3 července 2023. Kdo však nese zodpovědnost za případné chyby, které bude tiskopis obsahovat?
16.06.2023
Jeho největším pokladem je recept. Na Vysočině totiž vyrábí inkoust
Na českém trhu nenašel mnoho odstínů barevných inkoustů, tak se pustil do výroby sám. Dnes je prodává na několika českých i zahraničních e-shopech.
16.06.2023
KVÍZ: Poznáte známé firmy či značky jen podle loga?
Pokud uvidíte nakousnuté jablko, pravděpodobně se vám ihned vybaví značka Apple. Některé známé firmy si však možná na první dobrou s logem okamžitě nespojíte.
16.06.2023
Nahráli jsme po telefonu „šmejdy“. Operátorka se vydávala za neexistující firmu
(UVNITŘ AUDIO) Server Podnikatel.cz získal unikátní důkaz, jak fungují šmejdské praktiky po telefonu. Podařilo se nám nahrát telefonát s operátorkou, která se vydávala za neexistující firmu Call centrum Praha.
15.06.2023
Konec potravinářských průkazů či online žádosti o důchod: Vláda schválila míň byrokracie
Vláda podpořila druhý antibyrokratický balíček. Jde o soubor více než dvaceti opatření, která mají zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům, ale i občanům.
15.06.2023
Musí si osoba platit zdravotní pojištění, i když už je v důchodovém věku?
Dosažení důchodového věku je jedna z podmínek, aby mohl být přiznán starobní důchod. Je ale také třeba získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Jak je to se zdravotním pojištěním, pokud není splněna druhá podmínka a důchod není přiznán?
15.06.2023
Vláda schválila změny u státní podpory pro penzijní spoření
Výše státní podpory u penzijního spoření se má změnit. Vláda schválila novelu zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.
15.06.2023
Chaos, neinformovanost a nejistota: Taková je podle odborníků komunikace vlády
Vláda představila několik důležitých změn, a to především prostřednictvím tiskové konference. Jak ji hodnotí marketingoví experti a jaká je podle nich komunikace vlády obecně?
15.06.2023
Zaměstnávání cizinců ve třech otázkách a odpovědích
Zaměstnávání cizinců není jednoduchou záležitostí. Zaměstnavatelé se oprávněně obávají, aby nepochybili. Pokuty za nelegální práci nejsou zanedbatelné.
15.06.2023
Za každou zrušenou povinnost přibude několik dalších, vadí podnikatelům
Vláda by dnes měla projednat antibyrokratický balíček, který ruší řadu povinností podnikatele. Jak však upozorňují sami podnikatelé, nových povinností přibývá rychleji, než starých ubývá.
14.06.2023
OSVČ budou moct využít u daní a sociálního pojištění „Milostivé léto“
Legislativním procesem již prošly dva zákony, které přináší „Milostivé léto“ pro OSVČ u daní a sociálního pojištění. Pokud doplatí dlužnou jistinu, budou jim odpuštěny pokuty a úroky.
14.06.2023
Jak je to s daňovou uznatelností pokut a penále?
V rámci podnikatelské činnosti je poměrně běžné, že někdy dojde k pozdnímu uhrazení plnění anebo je podnikateli udělena pokuta. V jakých případech se jedná o daňově uznatelný náklad a ve kterých naopak ne?
14.06.2023
Vyvinuto v ČR, vyrobeno však v Číně. Firmu u soudu zachránil „průměrný spotřebitel“
Chrudimská firma, která prodávala v Číně vyrobené respirátory s nápisem „vyvinuto v ČR“, vyhrála soud nad Českou obchodní inspekcí ohledně údajného klamavého sdělení.
14.06.2023
Kdy vzniká nárok na starobní důchod, aniž by bylo splněno 35 let důchodového pojištění?
Aby vznikl nárok na starobní důchod, je třeba splnit dvě podmínky. A to dosáhnout stanoveného důchodového věku a zároveň získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
13.06.2023
Jak hacknout firemní počítač? Profík to udělá za pár minut
Hacker umí vysát bankovní účet nebo zablokovat firemní síť do pár minut. Většinou si za to může uživatel sám. Jak konkrétně? Tak to popisuje odborník.
13.06.2023
OSVČ v paušálním režimu během roku ukončila činnost. Dokdy hradí paušální daň?
OSVČ v paušálním režimu jsou povinny hradit pravidelné zálohy na paušální daň. Jak je to však v případě, že s činností v průběhu roku skončí.
13.06.2023
Zbývá pár dnů na další ze záloh na daň z příjmů. Platíte ji zrovna vy?
Odpověď na otázku, zda jste povinni hradit zálohy na daň z příjmů, se dočtete ve svém daňovém přiznání. Finanční správa vás na ni nijak upozorňovat nebude.
13.06.2023
Produkt spoření na stáří: Obsáhne fondy, životko, ale i akcie a dluhopisy
Novela přináší úpravu spoření na důchod i daňových výhod. Od roku 2024 se bude na stáří spořit podle nových podmínek, včetně příspěvků zaměstnavatele.
13.06.2023
NKÚ: Ministerstvo financí nezvládá kontroly hazardu, nemá funkční systém
Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ukázala, že ministerstvo financí nezajistilo dostatečnou informační podporu pro efektivní správu daně z hazardních her, kontrolu daňových přiznání provozovatelů těchto her ani pro výkon dozoru.
13.06.2023
Jak má vypadat nová dorovnávací daň pro firmy a kdo ji bude platit?
V rámci snah o omezení daňových praktik velkých nadnárodních skupin přijala Evropská unie směrnici o minimální úrovně zdanění. To by měla zajistit nová dorovnávací daň, se kterou přichází ministerstvo financí.
12.06.2023
Pro firmy je kvůli DPH výhodnější věc zničit než ji darovat na charitu
Pokud chce firma darovat věc, na kterou uplatnila odpočet na DPH, musí z ní DPH při darovaní opětovně zaplatit. V případě, kdy se rozhodne věc zničit, přitom DPH odvést nemusí.
12.06.2023
Deset bodů, které mají zaměstnanci vědět o zdravotním pojištění
Daň z příjmů někteří zaměstnanci neplatí, a ještě dostávají od státu daňový bonus. Zdravotní pojištění však musí být sraženo z každé hrubé mzdy. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění? Jak se počítá zdravotní pojištění při práci pro více zaměstnavatelů? Jak ovlivňuje výpočet rodinná situace?
12.06.2023
Sezóna letních festivalů klepe na dveře. Co letos ovlivní tento byznys?
S blížícími se prázdninami a také teplým počasím se rozjíždí festivalová sezóna. S čím se tento byznys musí potýkat a jaká je poptávka po vstupenkách?
12.06.2023
Vláda chce zvýšit daň z nemovitých věcí, obce ji ale budou moct zase snížit
V rámci konsolidace státního rozpočtu chce vláda zavést státní koeficient k dani z nemovitých věcí a tím daň zvýšit. Obce ale budou moct daň na svůj úkor snížit.
12.06.2023
K žádosti o evidenci na úřadu práce musíte doložit několik dokumentů. Tady je výčet
V případě ztráty zaměstnání, ukončení samostatné výdělečné činnosti či například dokončení studia je možné zažádat o evidenci na úřadu práce. Co všechno budete muset dokládat?
09.06.2023
Pokuta za šmejdské praktiky je v porovnání s tím, co vydělají, k smíchu. Tak pokračují
Šmejdské praktiky jako zlatý důl. Mnohdy jejich praktikování přináší tak velké zisky, že je nemůže zastavit ani pokuta. Tady je jeden příklad za všechny.
09.06.2023
Změna pomoci státu zaměstnancům krachujících podniků, které neplatí za práci
Co se mění v pomoci státu zaměstnancům krachujících podniků, které jim neplatí za jejich práci?
09.06.2023
Nechtěla u koní nosit jen tepláky a holiny, tak si založila vlastní značku oblečení
Jezdecký sport i jezdecké oblečení zažívají od covidu boom. Jak se na to dívá zakladatelka značky s prémiovým jezdeckým oblečením?
09.06.2023
Dovolená, průměrný výdělek a návrhy změn v zákoníku práce
Červnové online školení pro účetní, personalisty a další profíky opět cílí na aktuální změny ve mzdové účtárně.
09.06.2023
Můžete se zbavit daňových nedoplatků. Daňovou amnestii podepsal prezident
Návrh zákona o mimořádném odpuštění a zániku některých daňových dluhů, tzv. Daňové milostivé léto, podepsala hlava státu. Dlužníci tak budou mít možnost zbavit se dluhů na penále, úrocích a dalším příslušenství daně.
08.06.2023
Zaměstnanec se při práci zranil. Kdy musíte pracovní úraz hlásit na inspekci práce?
V případě pracovního úrazu zaměstnance má zaměstnavatel hned několik povinností. Zda je nutné tyto povinnosti plnit, záleží na závažnosti zranění a délce rekonvalescence.
08.06.2023
Průměrná výše důchodů, počet staletých či údaje o OSVČ: Sociálka dává data k dispozici
Česká správa sociálního zabezpečení poskytuje různá statistická data k využití. V rámci jednotlivých statistik je možné zjistit průměrnou výši sólo starobních důchodů či například údaje o zaměstnancích.
08.06.2023
Podnikatelé získají 10 miliard na fotovoltaiku. Jaké další dotace neprošvihnout?
Necelých šest tisíc podnikatelů a firem si podalo žádost o dotace na fotovoltaiku. Ušetřit na energiích je však možné také díky dalším dotačním výzvám.
08.06.2023
Do předčasného důchodu později a za horších podmínek
Předčasné důchody brzy ztratí na své atraktivitě. Vzhledem k přísnějším podmínkám si dovolí odejít do důchodu před řádným důchodovým věkem méně pojištěnců.
08.06.2023
S aplikací Vision Pro ukazuje Apple budoucnost počítačů. Ale pro koho?
Apple v pondělí konečně představil dlouho očekávanou náhlavní soupravu pro smíšenou realitu Vision Pro, která předvádí futuristickou technologii, ale ponechává nejasnou důležitou otázku: Kdo ji bude používat?
08.06.2023
Nůžky se rozevírají. Někteří zaměstnanci dostali letos nadprůměrně přidáno
Až 10 procent navíc. Tolik dostali přidáno zaměstnanci firem, které podnikají v oblasti průmyslu. Přidávalo až 70 procent firem v tomto odvětví. Pomyslné nůžky se tak mezi různými zaměstnanci rozevírají. Naopak IT specialisté nedostali letos přidáno vůbec nic, je totiž mezi nimi velká konkurence.
07.06.2023
Konec dohodářů? Zaměstnavatelům se po vládních změnách nevyplatí
Vláda žene mnohé podnikatele do právní a finanční nejistoty. Náklady na dohody o provedení práce bude prakticky nemožné spočítat. To jsou hlavní výhrady podnikatelů.
07.06.2023
Proč se musí v účetnictví časově rozlišovat?
Podnikatelé mohou vést hned několik evidencí. V případě právnických osob však v drtivé většině vedou účetnictví. Jaké jsou zásady časového rozlišování nákladů a výnosů a proč je nutné akruální princip aplikovat?
07.06.2023
Smlouvy se musejí dodržovat, jinak nastupují sankce. Kdy to neplatí?
Kdy smlouvy nemusejí být dodržovány a můžete bez trestu odstoupit? Kdy se lze ze smlouvy vyvázat bez postihu, nebo aspoň dosáhnout zmírnění povinností? Stará právní zásada již z dob antického Říma, že „smlouvy mají být plněny“, je výslovně zakotvena i v českém občanském zákoníku, který říká, že jedním ze základů soukromého práva je pravidlo, že „daný slib zavazuje a smlouvy mají být splněny“. U sm
07.06.2023
Máte hluboko do kapsy? Podívejte se na nabídku kreditních karet
Díky kreditním kartám mohou podnikatelé získat finanční rezervu a překonat špatné období. Přinášíme přehled nabídky těchto karet.
07.06.2023
Změní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti při pobírání odstupného
Má-li uchazeč o zaměstnání evidovaný na úřadu práce nárok na odstupné, odbytné či odchodné, podpora v nezaměstnanosti se odsouvá. Tu čerpá žadatel až poté, co je vyčerpán nárok na odstupné. To se má ale změnit.
07.06.2023
Kdy přestává za studenty středních a vysokých škol platit zdravotní pojištění stát?
U studentů středních a vysokých škol platí zdravotní pojištění stát. A to jak v době studia, tak během prázdnin mezi jednotlivými ročníky, včetně doby mezi školami, pokud dítě pokračuje ve studiu.
06.06.2023
Přerušili jste živnost? Hlídejte si termín, po něm dojde automaticky k obnovení
Pokud se v živnosti nedaří nebo nastanou jiné životní situace, které neumožňují živnost dál provozovat, může se podnikatel rozhodnout pro její pozastavení.
06.06.2023
Po vysoké se stal potulným sadařem. Je možné se tím uživit?
Dominik Grohmann měl k přírodě vždy velmi blízko. Jeho záliba sama přerostla v pracovní náplň a nyní už má pod sebou tým lidí.
06.06.2023
Předčasný důchod bez výplaty z pohledu pracovněprávního
Důchodci bez výplaty důchodu jsou v řadě případů dále zaměstnaní. Určité povinnosti ze strany zaměstnavatele splněny být musí. Zejména s ohledem na odvody pojistného.
06.06.2023
Rádio Zet bude nově Rádio Prostor. Od roku 1998 je tu přitom Nový Prostor
Rádio Zet se pod novým majitelem bude nově jmenovat Rádio Prostor. Bude působit pod novou mediální skupinou SPM Media, která bude mít pod sebou Echo Media, provozovatele názorového deníku Echo24, týdeníku Echo, platformy EchoPrime a knižního vydavatelství.
06.06.2023
Rušení živností kvůli povinným datovkám pomalu utichá
Vlna hromadného ukončování živností, která byla spojena se zřízením datových schránek, zpomaluje. Za duben ukončilo svoji živnost 17 a půl tisíce podnikatelů.
05.06.2023
Ukrajinci mají v Česku svoji poštu. Balík při odeslání vyzvedne kurýr
Žádné fronty na České poště. Ukrajinci mohou nově posílat na Ukrajinu své balíky a dokumenty prostřednictvím české pobočky skupiny Nova Post.
05.06.2023
Osm daňových výhod pro lidi s vysokými příjmy
Daňová situace pro lidi s vysokými příjmy je v Česku při mezinárodním srovnání příznivá a jejich souhrnná efektivní daňová sazba není o mnoho vyšší než u lidí s průměrnými či podprůměrnými příjmy. Zaměstnanci odvádějí ze své hrubé mzdy daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění.
05.06.2023
Firmy nevědomky podporují informační války mezi zaměstnanci. Jaké jsou důsledky?
Je možné, že jste podobnou situaci v práci zažili na vlastní kůži. Zpravidla zpětně se dovídáte, že jste nebyl či nebyla pozvána na schůzku k tématu, které se vás bezprostředně týká. A vy víte, že záměrně.
05.06.2023
Jak si konkurují online prodejci potravin? Přinášíme srovnání cen produktů
Ceny v jednotlivých supermarketech se až na výjimky příliš neliší. Jak jsou na tom ale online prodejci potravin?
05.06.2023
Proč dovážet cibuli z Polska a jablka ze Španělska? Máme všeho dostatek
Na pultech obchodních řetězců najde zákazník pestrou nabídku ovoce a zeleniny. U tradičních plodin, jako jsou jablka, brambory nebo cibule, přesahuje podíl české produkce v mnoha obchodech 90 %.
02.06.2023
Zapomněli jste uhradit daň z nemovitostí? Stále se ještě můžete vyhnout sankcím
Daň z nemovitých věcí, nebo alespoň její část, měla být uhrazena do středy 31. května 2023. Pokud poplatník na úhradu zapomněl, stále ještě se může vyhnout sankcím.
02.06.2023
Kdo zaplatil na daních za minulý rok nejvíce?
Ministerstvo financí ČR a Generální finanční ředitelství vydaly TOP 20 plátců daně z příjmů právnických osob, kteří zaplatili za minulý rok na daních nejvíce.
02.06.2023
Jejich svíčky vás přenesou na Macochu nebo Praděd. Jak toto podnikání vzniklo?
Ručně vyrábějí svíčky v recyklovatelných obalech s názvy, které inspirují k výletům. Zjistěte, v čem spočívá výroba svíček a co je při ní důležité.
02.06.2023
Stanjura chce asi trumfnout Babišovo pivo, změny DPH jsou jeden velký bizár
[KOMENTÁŘ] Ministr financí Zbyněk Stanjura se zřejmě rozhodl trumfnout Andreje Babiše ve zmatečných úpravách sazeb DPH. Navrhované změny jsou totiž naprostý „free style“.
02.06.2023
Nejvyšší mzdy z vyspělých států mají Švýcaři. Česko je na úrovni Pobaltí
Pouze ve Švýcarsku byla v loňském roce průměrná hrubá měsíční mzda vyšší než v přepočtu 200 tisíc českých korun. Dalšími členskými zeměmi OECD s nejvyššími mzdami jsou Island, Lucembursko, Dánsko a USA. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa?
01.06.2023
Mladiství si přišli pro pivo? Mohou být nastrčeni Českou obchodní inspekcí
Prodej alkoholu mladistvým a dětem je stále opakující se problém. V rámci kontrol využívá Česká obchodní inspekce figuranty, kteří prodejce alkoholu a cigaret prověřují.
01.06.2023
Ve veřejném seznamu datových schránek bude jen ten, kdo dá souhlas
Noví držitelé datových schránek z řad fyzických osob jsou nyní automaticky uváděni ve veřejném seznamu. To se má změnit.
01.06.2023
Důchodcům se ode dneška zvýší penze. V průměru o 755 korun
Od 1. června 2023 se seniorům zvyšuje důchod. Vzhledem k aktuální inflaci dochází k mimořádné valorizaci. Navýšení je v průměru o 755 korun měsíčně. Zvýšení se týká jak starobních, tak invalidních důchodů.
01.06.2023
Změna pro OSVČ pečující o děti do 4 let věku
Osoby samostatně výdělečně činné čekají i příznivější změny. Nejde jen o zvyšování záloh. Budou považovány za vedlejší z důvodu péče o dítě delší dobu.
01.06.2023