Buďte ve střehu, na začínající podnikatele stále útočí katalogoví šmejdi
Už řadu let se nejen začínající podnikatelé musí mít na pozoru před tzv. kalogovými firmami., které se je snaží uvrtat, pod dojmem, že jde o státní portál, do zápisu do soukromých katalogů a inkasovat od nich peníze.
31.05.2023
Jídlo v restauracích bude s jinou sazbou DPH než nápoje
Stravovací služby sice mají zůstat ve snížené sazbě DPH, vypadnou z ní však nápoje, a to i ty podávané v restauracích. Jedinou výjimkou bude pitná voda z kohoutku.
31.05.2023
Vláda prý myslí na sociálně ohrožené skupiny. Lidé se tomu vysmáli
Vláda v konsolidačním balíčku (který také označuje jako úsporný) myslí na sociálně ohrožené skupiny. Alespoň to tvrdí na svém twitterovém účtu. Podle vlády je představený balíček prosociální, protože vláda chce snížit DPH na potraviny a zdravotnické pomůcky.
31.05.2023
Jak se dobrovolně zaregistrovat jako plátce DPH?
Plátcem DPH se stávají poplatníci buď ze zákona, anebo na základě tzv. dobrovolné registrace. Co je potřeba při dobrovolné registraci doložit a jaké formuláře musí žadatelé vyplnit?
31.05.2023
DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby
Změny v rámci konsolidačního balíčku se nevyhnou ani DPH. Nově by se měly obě snížené sazby sjednotit, a to na úrovni 12 %.
31.05.2023
Češi si hospodu neodpustí, navzdory zdražování
Provozovatelé restaurací a hospod nižší zájem kvůli zdražování zatím nepociťují. Češi si návštěvu svého oblíbeného podniku neodpustí.
31.05.2023
Skutečné zdanění práce v Česku se u nízkých a vysokých mezd příliš neliší
Zaměstnancům je z hrubé mzdy srážena daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění, navíc za ně povinné pojistné platí zaměstnavatel. Efektivní daňová sazba se v Česku příliš neliší. Zdanění práce dokonce u nadstandardních mezd klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
31.05.2023
Moravskoslezské firmy budou kvůli vládnímu balíčku propouštět
Ozdravný balíček představený vládou je pod palbou kritiky moravskoslezských firem. Stěžují si na náklady a některé z nich už avizují, že budou muset propouštět, aby ušetřily.
30.05.2023
Netflix může být s novými podmínkami v klidu. Jeho byznys podrží nastupující generace
Streamovací služba Netflix už i v Česku omezila sledování filmů a seriálů uživatelů mimo domácnost. Do budoucna to pro ni bude výhra. Nastupující generace uživatelů se totiž od broadcastingu odklání právě ke streamingu, za který bude ochotna platit.
30.05.2023
Ministr Jurečka by měl ve škole opakovat ročník, alespoň podle čtenářů
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka by propadnul a musel by opakovat ročník. Pokud by byl ve škole. Čtenáři serveru Podnikatel.cz totiž oznámkovali jeho práci za zcela nedostatečnou, tedy za 5.
30.05.2023
4 plánované změny v nemocenských dávkách od roku 2024
Balíček změn sociálních zákonů přináší rovněž úpravy některých nemocenských dávek. Dotkne se peněžité pomoci v mateřství, krátkodobého i dlouhodobého ošetřovného.
30.05.2023
Zvyšte sociální pojištění jen OSVČ s příjmy nad 2 miliony, žádají podnikatelé
Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se nezamlouvá vládní návrh na konsolidaci veřejných financí. Podle AMSP ČR totiž negativně dopadne hlavně na drobné podnikatele.
30.05.2023
PPF kupuje podíl v provozovateli sítě výdejních boxů InPost
Skupina PPF Renáty Kellnerové oznámila další investici v e-commerce. Za cenu 10 eur za akcii kupuje od fondu Advent International 15% podíl v polském provozovateli sítě výdejních boxů InPost.
30.05.2023
NKÚ: 1500 podvodníků začalo podnikat jen kvůli kompenzačnímu bonusu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že někteří podnikatelé, kteří v roce 2020 inkasovali kompenzační bonus, začali „podnikat“ právě jen kvůli nároku na bonus. NKÚ má takové podezření u 1490 subjektů.
29.05.2023
Cestovní kanceláře si mnou ruce. Ani letos Češi na dovolených nešetří
Pomalu se blíží sezóna letních dovolených a cestovní kanceláře tak mají plné ruce práce s jejich prodejem. Jak se jim daří?
29.05.2023
Začínající OSVČ budou mít nižší minimální zálohy než ostřílení podnikatelé
Ačkoli se OSVČ zvýší minimální zálohy na sociální pojištění, začínajících podnikatelů se tato novinka týkat nemá.
29.05.2023
Nemáte na uhrazení záloh na zdravotní a sociální pojištění? Kdy lze žádat o snížení?
V případě, že se v podnikání nedaří a OSVČ čelí finančním potížím, může si alespoň trochu ulevit. Splňuje-li podmínky, má ze zákona právo požádat si o snížení záloh na sociální a zdravotní pojištění.
26.05.2023
Je uchazeč o zaměstnání povinen uvádět v životopise fotografii?
Vhodně sestavený životopis hraje při hledání zaměstnání obrovskou roli. Nejde pouze o obsah, ale také formu.
26.05.2023
Jurečka chce od OSVČ více peněz a ještě sáhne na penzijní spoření
Na webu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se v nové sekci Důchodová reforma objevily důvody, proč mají OSVČ platit státu více. Do toho se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rozhodl sáhnout i na podmínky dobrovolného penzijního spoření.
26.05.2023
Ráj čajů, bylinek a koření je v Čejkovicích u Hodonína. Jak vznikl byznys plný vůní?
Společnost Sonnentor si zakládá jak na kvalitních výrobcích, tak především na udržitelném podnikání přátelském k lidem i přírodě. Zjistěte, jak to ovlivňuje tento byznys.
26.05.2023
Paušální daň OSVČ vzroste, a to až o 24 tisíc korun ročně v prvním pásmu
S tím, jak vzrostou minimální zálohy na důchodové pojištění OSVČ i vyměřovací základ, se zvýší i paušální daň OSVČ, a to ve všech třech pásmech.
26.05.2023
Slevových akcí už je moc. E-shopy hledají cestu, jak zaujmout spořivé domácnosti
Tuzemské internetové obchody za sebou mají poměrně obtížné období. Dokazují to i nejnovější data o tržbách, podle nichž došlo na jaře k meziročnímu poklesu obratu e-commerce o 13 procent. Mnoho českých domácnosti totiž přešlo na úsporný mód, kdy omezily nákupy pro radost a výrazně více si zboží vybírají. O více než třetinu se kvůli tomu snížila chuť spotřebitelů utrácet, o polovinu naopak stoupla
26.05.2023
Dnes jsou doručeny poslední složenky k dani z nemovitostí. Co dělat, pokud nedorazí?
Složenky s údaji potřebnými k úhradě daně z nemovitých věcí chodí do schránek poplatníků už nějaký ten týden. Dnes by měly dorazit poslední.
25.05.2023
Změní se podmínky pro nárok na předčasný důchod
Podmínky pro nárok na předčasný důchod se změní. Změny se dotknou počtu let, kdy je možné žádat, a délky nutné doby sociálního pojištění.
25.05.2023
Vláda plánuje zrušit školkovné i slevu na studenta, slevu na manželku zpřísní
Vládní úsporná opatření se mají dotknout některých daňových slev. Nově by si daňoví poplatníci nemohli uplatnit slevu za dítě umístěné v předškolním zařízení nebo daňovou slevu na studenta. U slevy na manželku má dojít ke zpřísnění.
25.05.2023
Nejasnosti kolem výpovědi z obecných zdravotních důvodů
Převedení na jinou práci, výpověď, náhrada mzdy ve výpovědní době, placené svátky, zdravotní pojištění atd. To vše v praxi zaměstnavatele zajímá.
25.05.2023
Stanjura plánuje novou daň pro firmy, má se jmenovat „dorovnávací“
Ministerstvo financí má v plánu předložit návrh, který by zavedl novou dorovnávací daň. Záměr ministerstvo uvedlo v důvodové zprávě ke konsolidačnímu balíčku.
25.05.2023
Nájemné v Praze zdražilo za dva roky o 40 %. Ceny nemovitostí přitom klesají
Pronájmy výrazně zdražují, i když cena nemovitostí klesá. Jen v Praze se nájemné zvýšilo za poslední dva roky o necelých 40 procent. Navýšení se týká jak velkých bytových jednotek tak i velkých. Pokud se někdo rozhodne nemovitost koupit, zaplatí v Praze méně než v loňském roce.
24.05.2023
Cestovní náhrady se sníží, důvodem je pokles cen nafty
Kvůli výraznému poklesu cen nafty by mělo dojít i k snížení cestovních náhrad. Průměrná cena nafty uvedená ve vyhlášce klesne skoro o 10 Kč za litr.
24.05.2023
Jak zjistím, kolik mám zaplaceno na zálohách u ČSSZ?
Podnikatelé jsou ve většině případů povinni hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Od roku 2022 ČSSZ přestala zasílat přehled o zaplacených zálohách. Kde tyto informace mohou podnikatelé zjistit?
24.05.2023
Umožněte svým zákazníkům platit bitcoinem. Je to snadnější, než si myslíte
Bitcoin už dávno není hračka několika málo počítačových bláznů a můžete s ním platit na tisících místech po celém světě.
24.05.2023
Kdo může za zdražování potravin? Podle antimonopolního úřadu to obchodníci nejsou
Zdražování potravin se ve veřejném prostoru řeší dnes a denně. A také se dnes a denně hledá viník. Zatímco ministr zemědělství Zdeněk Nekula obvinil obchodníky, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prokázal, že vina není na jejich straně.
24.05.2023
Schillerová: Chaos kolem DPH na "latéčko"? Chci věřit, že se to napraví
Změny, které souvisejí s plánovanou úpravou DPH, začínají vyvolávat chaos. Vláda totiž počítá, že sazby DPH zredukuje na dvě: základní (21 %) a sníženou (12 %). To se promítne i do sazeb DPH pro nápoje. Například balená voda a nealkoholické nápoje zdraží, protože se přesunou do základní sazby.
24.05.2023
Méně peněz pro brigádníky. Dohody už nebudou tak výhodné
Dohoda o provedení práce dozná změn. Smlouvy u jednotlivých zaměstnavatelů se budou evidovat v centrálním registru a pokud dohodář překročí limit, bude platit pojištění.
23.05.2023
Na střední školu ho nevzali. Jak je to s povinností hradit zdravotní pojistné?
Letos končí základní školu velice silný ročník. Absolventů tedy bude rekordní počet. Už nyní se ukazuje, že počet míst na středních školách je nedostatečný.
23.05.2023
Jak postupovat, pokud potřebujete znát výši daně za jednotlivé nemovité věci?
Do 25. května 2023 by měla všem poplatníkům daně z nemovitých věcí dorazit informace o celkové výši daně. Jak ovšem získat vyčíslení daně z nemovitých věcí za jednotlivé nemovité věci?
23.05.2023
Spotřebitelská novela přináší nová pravidla pro odstoupení od smlouvy
Odstoupení od smlouvy je jedním ze základních způsobů, kterým může fyzická osoba nacházející se v postavení spotřebitele ukončit smlouvu uzavřenou s podnikatelem.
23.05.2023
Od 1. července 2023 budou zaměstnavatelé zasílat nové potvrzení o příjmu
Úřady práce budou moci zaměstnavatele každý měsíc žádat o potvrzení příjmů jejich zaměstnanců. Je stanovena i poměrně krátká lhůta pro odeslání.
23.05.2023
Vydělával streamováním bez živnostňáku, policie si pro něj přišla během vysílání
Vydělával si streamováním za finanční odměnu, neměl však živnostenské oprávnění, čímž se dopustil nedovoleného podnikání. Policie si pro něj přišla přímo během streamu.
22.05.2023
Garantovaná výše důchodu se výrazně zvýší, nyní by činila 8080 Kč
Aktuálně vychází minimální výše důchodu na 4810 Kč. Po změnách, která plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), by nyní činila 8080 Kč.
22.05.2023
Auto nemusíte pořizovat jen na leasing. Přinášíme nabídku úvěrů na auto
Pokud podnikatel zvažuje nákup nového vozu, může využít několik druhů financování. Například si kromě leasingu může sjednat úvěr na auto.
22.05.2023
Sleva na manželku se omezí. Které další daňové slevy a výjimky zcela skončí?
Součástí konsolidačního baličku je i omezení a rušení slev na dani a daňových výjimek. Zcela zrušit by se mělo například školkovné či sleva na studenta.
22.05.2023
Konec kolkových známek jako platebního prostředku při správě daní
Konsolidační balíček přináší celou řadu opatření, která mají ozdravit státní finance. Mimo jiné se počítá se zrušení kolkových známek jako platebního prostředku při správě daní.
19.05.2023
Konec Equa bank: Peníze od pracáku na účty s kódem 6100 od července nepřijdou
Bankovní účty s kódem 6100, tedy bývalé Equa bank, budou v platnosti do konce června 2023. Původní květnový termín byl posunut.
19.05.2023
Ujistěte se, že po podání přehledů platíte správnou výši zálohy na pojistné
Lhůta pro podání přehledů o příjmech a výdajích OSVČ je nejpozději do jednoho měsíce ode dne uplynutí lhůty, ve kterém měla OSVČ podat daňové přiznání. V letošním roce je nejzazší termín 2. května 2023.
19.05.2023
Díky práci si splnili svůj sen žít u moře. Jak se jim podniká ve Španělsku?
Radek s Luďkem začínali jako delegáti cestovní kanceláře. Dnes žijí v Andalusii, kde mají svou realitní kancelář a pronajímají apartmány.
19.05.2023
Poslanci schválili „kontroverzní“ daňovou amnestii a amnestii u sociálního pojištění
Na Milostivé léto naváže daňová amnestie, respektive odpuštění penále a úroků u daní, a obdobné prominutí dluhů u sociálního pojištění.
19.05.2023
Kolik zaplatíte, pokud se na daň z nemovitých věcí vykašlete?
Blíží se termín, do které by měla být uhrazena daň z nemovitých věcí, nebo alespoň její část. Posledním dnem je středa 31. května 2023.
18.05.2023
Konec plastovým občankám a dalším dokladům. Vláda schválila projekt eDoklad
K prokázání a ověření totožnosti už nebude nutné předložení fyzických dokladů. Od nového roku by mělo být možné svou totožnost prokazovat aplikací v mobilu.
18.05.2023
Nemění se jen zákoník práce, ale také zákon o inspekci práce
V návaznosti na novelu zákoníku práce je připravena i novela zákona o inspekci práce. Především v oblasti pokut. Inspektor bude moci kontrolovat zaměstnance na home office.
18.05.2023
Vláda chce zvýšit daň z nemovitostí, někde má vzrůst až o 100 %
Součástí balíčku je i zvýšení daně z nemovitých věcí. Vzniknout by měl nový koeficient, který v některých místech zvýší daň až na dvojnásobek.
18.05.2023
Podnikatelé budou moct dluhy na daních a pojistném doplatit bez penále
Podnikatelé se budou moct zbavit svých případných dluhů na sociálním pojištění a dani z příjmů levněji – bez penále. Sněmovna dnes schválila obě příslušné novely zákonů.
17.05.2023
Průměrná hodnota objednávky na českých e-shopech je meziročně o 10 % procent nižší
Obrat tuzemských e-shopů poslední měsíce vytrvale klesá, situace se ale během roku obrátí, řekl v rozhovoru pro náš sesterský portál Lupa.cz Tomáš Braverman, generální ředitel společnosti Heureka Group. Ta provozuje stejnojmenný srovnávač cen, má tak o stavu české e-commerce scény dobrý přehled.
17.05.2023
Čtěte, na co všechno nezapomenout při ukončení podnikatelské činnosti
Pokud podnikatel (OSVČ) ukončuje svoje podnikání, přináší to s sebou jistou administrativní zátěž. Na které všechny úřady je zapotřebí ukončení nahlásit?
17.05.2023
Stavební spoření se omezí, zpřísní i podpora v nezaměstnanosti
Konsolidační balíček nezvyšuje pouze daně, ale obsahuje i omezení výdajů. Například by se měl snížit maximální příspěvek na stavební spoření či zpřísnit podpora v nezaměstnanosti.
17.05.2023
Do konce května musíte uhradit daň z nemovitostí. Kde se dozvíte, kolik to dělá?
Konec května je každoročně spojen s povinností uhradit daň z nemovitých věcí. Způsobů, jak daň zaplatit, je hned několik. Kde se dozvíte, jaká je výše?
16.05.2023
Pozdě vyplácené mzdy, nevydání potvrzení o zaměstnání a další důvody k udání
Zaměstnanci se v případě podezření na pochybení ze strany zaměstnavatele mohou obracet na Státní úřad inspekce práce. Ten pak musí jednotlivá podání prověřit.
16.05.2023
Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti
Konsolidační balíček, který má ozdravit státní finance, obsahuje také opatření, které dopadne na nezaměstnané. Nárok na podporu od úřadu práce bude za přísnějších podmínek.
16.05.2023
Zaměstnavatel bude po novele zákoníku práce sdělovat zaměstnancům více informací
Informační povinnost zaměstnavatele se novelou zákoníku práce rozšíří. A to nejen pro pracovní poměry, speciální paragrafy přibyly pro práci konanou na dohody.
16.05.2023
Máme pro vás přehled všech účetních novinek
S naším online školením vás nic nezaskočí. Projděte si důležité jarní novinky pro mzdové účetní.
15.05.2023
Všechny dohody o provedení práce se budou muset hlásit úřadům
V rámci konsolidačního balíčku a důchodové reformy se má zavést povinnost hlásit všechny zaměstnance pracující na dohody o provedení práce (DPH) a také evidence všech DPP. Zároveň se stanoví nový limit pro dohody.
15.05.2023
Věk odchodu do důchodu se prodlouží. Jakých ročníků se to dotkne?
Součástí představené důchodové reformy má být i úprava věku odchodu do důchodu. Nově už nebude hranice 65 let, ale bude se odvíjet od věku dožití.
15.05.2023
Online supermarkety staví byznys na spoustě slevových akcí. Víme, na co nejvíce cílí
Někdo na online nákupy potravin nedá dopustit, jiný se k nim uchýlí pouze, když nemůže do kamenného obchodu. Jak se zde liší ceny?
15.05.2023
Vláda: Odvody OSVČ se zvýší. Kdo hradí minimum, připlatí si přes 21 tisíc Kč ročně
Součást konsolidačního balíčku tvoří i zvýšení odvodů OSVČ na sociální pojištění. Ty, které nyní platí minimální zálohy, si nově ročně připlatí přes 21 tisíc korun.
15.05.2023
Klesá zájem o služby České pošty, je třeba je zdražit
Česká pošta od července 2023 upraví ceny listovních zásilek. Důvodem je dlouhodobý poklesu zájmu o tuto službu při stále rostoucích nákladech. Česká pošta zvyšuje své služby za posledních pár měsíců už poněkolikáté.
12.05.2023
AMSP ČR: Úspornými opatřeními začal hon na drobné podnikatele
Vláda představila úsporná opatření, která mají snížit deficit státního rozpočtu. Zástupci podnikatelů však některá z nich vnímají jako škodlivá a neefektivní.
12.05.2023
Roční dálniční známka masivně zdraží, vláda přitom neřeší přetížené kamiony
Přetížené kamiony, které mají Česko jako tranzitní zemi, ničí denně české dálnice. Vláda situaci neřeší a den po představení ozdravného balíčku oznámila další ránu do českých peněženek. Dálniční známka od příštího roku masivně zdraží.
12.05.2023
Některé daňové povinnosti přes portál MOJE daně o víkendu nevyřešíte
Finanční správa upozorňuje poplatníky na omezení některých služeb portálu MOJE daně. Důvodem jsou servisní práce.
12.05.2023
Města se více zajímají o vzhled restauračních zahrádek. Co musí podnikatelé změnit?
S nástupem pěkného a teplejšího počasí se gastronomickým provozům plní jejich venkovní prostory například v podobě předzahrádek. Co v rámci nich města mění?
12.05.2023
Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění
Daně z příjmů právnických osob i daň z nemovitostí se zvýší. OSVČ se zvedne minimální důchodové pojištění i vyměřovací základ, ze kterého se pojistné počítá.
12.05.2023
Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další
Snížit deficit státního rozpočtu má hned několik desítek úsporných opatření, která jsou obsažena v konsolidačním balíčku. Šetřit se bude na straně státu, opatření se ale dotknou i daní. Úsporu má přinést také reforma důchodů.
11.05.2023
Kolik jste brali v předchozí práci? Otázka, která nebude moci zaznít
Směrnice, kterou aktuálně schválila Evropská unie, zavádí nová pravidla, která se týkají odměňování za práci. Jde v nich o transparentnost a rovnost.
11.05.2023
Polské Allegro spustilo v Česku online tržiště
Množina českých online tržišť (marketplace) se rozrostla o nového silného hráče. Do Česka podle očekávání přímo vstoupila polská skupina Allegro, která na adrese Allegro.cz spustila svůj český web (některé odkazy ale stále vedou na stránky v polštině).
11.05.2023
Proč dorazily od téhož berňáku dvě složenky k dani z nemovitých věcí?
Poplatníkům daně z nemovitých věcí v posledních dnech přicházejí informace k této dani. Jeden ze způsobů, jak může údaj dorazit, je složenka. Proč některým poplatníkům přijdou v obálce složenky hned dvě?
11.05.2023
Před 10 lety se důchody zvyšovaly jen o necelé procento. Tady je historie valorizací
Valorizace důchodů se od roku 2013 postupně navyšovala. Vloni se důchody zvyšovaly hned třikrát a letošní navyšování důchodů proběhne opět v létě. O menší částku, než vládě původně ukládal zákon.
11.05.2023
Ukončení pracovního poměru s Ukrajincem, který odjel bojovat na Ukrajinu
Nejde jen o zaměstnávání Ukrajinců s dočasnou ochranou. Zaměstnavatelé se musí vypořádat s pracovními poměry zaměstnanců, kteří aktuálně bojují na Ukrajině.
11.05.2023
Definice nelegální práce se nezmění, právníci Jurečkův návrh rozcupovali
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chtělo změnit definici nelegální práci, aby úřadům usnadnilo její trestání. Před jednáním kabinetu však návrh strhala legislativní rady vlády a ministerstvo tak nakonec změny stáhlo.
11.05.2023
OSVČ už nebudou v seznamu držitelů datovek, mohou o to ale požádat
Tím, jak se letos zřídily datové schránky skoro všem OSVČ, se z veřejného seznamu majitelů datových schránek stal svatý grál pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení. Nyní se to má změnit.
10.05.2023
Ministr šaškem? Udělal reklamu Lidlu, všichni se mu smějí
Komunikace ministrů Fialovy vlády je tristní. Po Jurečkovi a Stanjurovi perlí také ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Udělal řetězci Lidl nechtěnou reklamní kampaň.
10.05.2023
Nezapomeňte na úhradu daně z nemovitých věcí. Finanční správa rozesílá složenky
Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Finanční správa tak začala rozesílat složenky na její úhradu.
10.05.2023
Nemocenské pojištění nezvyšujme, to už raději zaveďme daňovou progresi
[KOMENTÁŘ] Jedním z konsolidačních kroků, který vláda zvažuje, je i zvýšení nemocenského pojištění zaměstnanců. Nejde však o správný krok, jelikož nejvíce postihne nízkopříjmové.
10.05.2023
Důchodová reforma: Vyšší odvody OSVČ, posun důchodového věku a další změny
O možných změnách, které má přinést důchodová reforma, se v posledních týdnech zatím jen spekuluje. Konkrétní a jasnou podobu reformy chce vláda představit za pár dnů, ve čtvrtek 11. května 2023.
09.05.2023
O tepelná čerpadla je enormní zájem. Poptávejte už teď. Jaká je úspora?
Skokový růst cen plynu a elektřiny zvedl poptávku po tepelných čerpadlech. Může za to také tlak na přechod k ekologickému vytápění.
09.05.2023
Daň z mimořádných zisků bank do rozpočtu desítky miliard nepřinese
Daň z mimořádných zisků bank jako jeden z nástrojů na záchranu státního rozpočtu nezafunguje tak, jak se ještě loni na podzim předpokládalo. Ministerstvo financí odhad výrazně snížilo.
09.05.2023
Provozují bio farmu v Beskydech. Hravě se obejdou bez supermarketů
Totalitní režim české farmy zadupal, aby začaly opět vzkvétat. Daří se jim dobře a poradí si i bez distribuce do supermarketů.
09.05.2023
Slevy pro pracující důchodce od poloviny roku určitě nebudou
Plánovaná sleva pro pracující a podnikající důchodce a zrušení zvýšení důchodu při jeho pobírání v plné výši je v ohrožení. Novela byla aktuálně upravena.
09.05.2023
Nepoužíváte bankovní identitu? Tak vám ji vypovíme, hlásí Česká spořitelna
Česká spořitelna se rozhodla zakročit proti klientům, kteří nepoužívají aktivně bankovní identitu. Tu jim zruší a klient si poté bude muset o ni zažádat znova.
05.05.2023
Paliva zlevňují, vláda vrátí původní výši spotřební daně u nafty
Ceny za pohonné hmoty postupně klesají. Za poslední týden zlevnily o další desítky haléřů. Vláda se v reakci na to chystá vrátit původní spotřební daň u nafty.
05.05.2023
Přehled údajů pro sociální zabezpečení: Pro OSVČ, zaměstnavatele i zaměstnance
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nabízí souhrn důležitých údajů pro sociální zabezpečení pro rok 2023. Týkají se jak důchodového, tak nemocenského pojištění.
05.05.2023
Povinné datovky pohromu nezpůsobily, OSVČ hlavních je nejvíce za posledních 12 let
Ačkoli se ozývaly varovné hlasy, že povinné datové schránky pro OSVČ způsobí odliv podnikatelů, nic takového se nestalo. Meziročně se počet OSVČ zvýšil o 22 tisíc.
05.05.2023
Pozor na SMS zasílanou jménem České pošty. Je to podvrh
Jménem České pošty přicházejí lidem podvržené SMS zprávy. Odesílatelem je číslo z Francie. Jedná se o phishingový útok.
04.05.2023
Soused už složenku k dani z nemovitých věcí má, vy ale stále ne?
Jedna ulice, dva poplatníci daně z nemovitých věcí. Jednomu už složenka s údaji k dani dorazila, druhý ji stále ještě vyhlíží. Proč nedorazila oběma ve stejný čas?
04.05.2023
Berňák letos odpustí 1000 Kč pokutu za špatné podání přiznání k dani. Ale ne všem
Poplatníci, kterým byla od začátku roku ze zákona zpřístupněna datová schránka, měli pro letošní rok povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Za nedodržení způsobu podání hrozí pokuta 1000 korun.
04.05.2023
Kontrola z živnostenského úřadu přinesla starožitníkovi štěstí. Jak se mu podniká?
Život Martina je spojený se starožitnostmi, ale musí se umět otáčet také v aktuálním světě byznysu i marketingu.
04.05.2023
S žádostí o důchod nemusíte na úřad. Podávat se bude online
Již brzy bude možné žádat o důchod odkudkoli a na kterékoli pobočce České správy sociálního zabezpečení. A to prostřednictvím speciální aplikace.
04.05.2023
Výrazné omezení paušálů OSVČ: "kachna" nebo Stanjura testuje reakci veřejnosti?
Ministerstvo financí odmítlo, že by zvažovalo omezit výdajové paušály OSVČ. Informaci, že se plánují změny u paušálů, přinesla včera Česká televize.
03.05.2023
Nepodali jste daňové přiznání včas? Od kolikátého dne budete platit pokutu?
Posledním možným termínem pro podání daňového přiznání k příjmům za rok 2022 elektronickou formou byl 2. květen 2023. Co vám hrozí, když jste do tohoto termínu daňové přiznání neposlali a neuhradili daň?
03.05.2023
Chcete ve firmě uspořit na energiích? Požádejte o zvýhodněný úvěr
Firmy mohou žádat o zvýhodněné úvěry na úsporná opatření. Celkem je pro ně připraveno 1,8 miliardy korun.
03.05.2023
Jak je to se zálohami na energie u příjmů z nájmu?
Pokud máte jako fyzická osoba příjmy z nájmu, s největší pravděpodobností je budete zdaňovat podle § 9 zákona o daních z příjmů. Jak je to ale se zálohami na energie?
03.05.2023
Firma čachrovala s korunovými dluhopisy, musí doplatit miliony korun, potvrdil soud
Budějovická firma zneužila práva a za čachry u korunových dluhopisů musí nyní doplatit na dani a penále několik milionů korun, potvrdil Nejvyšší správní soud.
03.05.2023
Konec vinařů v Čechách? Co přinese zvýšení spotřební daně za tichá vína?
V rámci úsporných opatření, která mají snížit výdaje a navýšit příjmy státního rozpočtu, se mluví také o zvýšení spotřební daně za tichá vína. Vinaři se obávají o svůj byznys.
02.05.2023
Zrušení zaměstnaneckých benefitů odnesou zase jen malí a střední podnikatelé
Návrh Ministerstva financí ČR týkající se zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů se zástupcům podnikatelů nezamlouvá. Kdo jej odnese nejvíce?
02.05.2023
Končí lhůta pro elektronická přiznání za rok 2022. Máme velký manuál
Dnes končí lhůta pro podání daňového přiznání v elektronické podobě k dani z příjmů za rok 2022. Připravili jsme souhrn všeho důležitého, a to včetně formulářů.
02.05.2023
Balíček změn zákonů z oblasti sociálního zabezpečení prošel úpravou
Plánuje se podávání žádostí o důchod online, změna výplatního období důchodů, úprava slevy na pojistném za zaměstnance a nová sleva pro pracující důchodce.
02.05.2023