Nemáte pro zaměstnance práci? Pozor, neplacené volno není řešení
Neplacené volno je spojeno s překážkami na straně zaměstnance a není oficiálně definováno v zákoníku práce. V něm jsou uvedeny právě překážky a zaměstnavatel neplacené volno v těch daných případech musí uznat.
31.10.2023
Zavedou se nové dorovnávací daně pro firmy, schválili poslanci
V rámci snah o omezení daňových praktik velkých nadnárodních skupin přijala Evropská unie směrnici o minimální úrovně zdanění. To by měla zajistit nová dorovnávací daň, kterou minulý týden schválili poslanci
31.10.2023
Dvě třetiny firem očekávají, že mzdy příští rok porostou
Mzdy by měly příští rok vzrůst, předpokládají to dvě třetiny firem. S očekávaným poklesem inflace by to pro řadu zaměstnanců mělo znamenat i růst reálných mezd. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR).
31.10.2023
Vytlačuje u nás Halloween Dušičky? Zeptali jsme se obchodníků
Poslední říjnový den je především v anglosaských zemích spojen s oslavou svátku Halloween. Ten se však čím dál častěji objevuje i u nás.
31.10.2023
Jak je to s podílem v obchodní společnosti ve společném jmění manželů?
Podíl v obchodní společnosti představuje „účast“ společníka v obchodní korporaci, což jinými slovy znamená, že z podílu plynou společníkovi určitá práva a povinnosti.
31.10.2023
Léky doručené do hodiny? Amazon přináší novou službu
Společnost Amazon už dlouho pracuje na doručování prostřednictvím dronů a nyní v Texasu začala tímto způsobem distribuovat léky a oznámila další plány.
30.10.2023
Daňové osvobození nepeněžních zaměstnaneckých benefitů se omezí
Konsolidační balíček omezuje daňové zvýhodnění nepeněžních zaměstnaneckých benefitů. Nově budou osvobozeny od daně jen do výše poloviny průměrné mzdy.
30.10.2023
Pečeme bábovku: Rostou, nebo klesají ceny základních potravin?
Při pohledu na účtenky z nákupů se zdá, že se zdražují všechny produkty. Naše šetření však ukazuje, že tomu tak úplně není.
30.10.2023
Jaká je výše mateřské a co je třeba doložit, když o ni žádáte?
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají nejen zaměstnankyně, ale také, při splnění daných podmínek, OSVČ. Co je třeba doložit k žádosti a kolik mateřská činí?
27.10.2023
Doručovací firma požaduje doplnit údaje o příjemci, přitom nic neposíláte? Pozor na to
Je tu další vlna podvodných SMS zpráv a e-mailů. Tentokrát jsou rozesílány pod hlavičkou doručovacích firem, nejčastěji pod hlavičkou České pošty, ale také Balíkovny.
27.10.2023
OSVČ je delší dobu nemocná. Jak to ovlivní výpočet zdravotního pojištění?
Výše měsíčních záloh na zdravotní pojištění u OSVČ závisí na dosaženém hrubém zisku v minulém roce s tím, že povinností je platit minimální měsíční zálohy. Ty jsou letos ve výši 2722 korun.
27.10.2023
Zálohy na sociální pojištění OSVČ vzrostou o 908 Kč. Jak se zvýší v dalších letech?
Součást konsolidačního balíčku tvoří i zvýšení odvodů OSVČ na sociální pojištění. V roce 2024 vzrostou minimální zálohy na sociální pojištění o 908 Kč.
27.10.2023
Máte se v podnikání fajn? Sebepéče není benefit, ale podmínka, zaměřte se na 3 věci
Při poklesu tlaku v kabině nasaď masku nejdřív sobě. Psychické zdraví a wellbeing lidí v podnikání se moc neřeší, ač je to základ. Postarejte se o sebe sami.
27.10.2023
Víme, jak se nenechat napálit na online bazarech
Cílem podvodníků v online prostředí ve většině případů bývá získat z lidí platební údaje, které mohou později zneužít. Často se tak děje na inzertních serverech, kde jsou nejčastější dva druhy podvodů.
26.10.2023
Firma nařizovala odběratelům, za kolik mají prodávat. Zaplatí za to 11 milionů
Firma Topgal, která vyrábí batohy a aktovky, dostala od antimonopolního úřadu pokutu ve výši skoro 11 milionů korun. Důvodem bylo, že obchodníkům určovala minimální ceny, za které mohou prodávat.
26.10.2023
Daňové úniky v ČR klesly, paradoxně tomu pomohl covid
Daňová mezera na DPH se v České republice v roce 2021 meziročně snížila o 5,1 procentního bodů na 7 %. Česko je však stále pod průměrem EU, který činí 5,3 %. Vyplývá to ze studie Evropské komise.
26.10.2023
Změny u dohod konaných mimo pracovní poměr po novele zákoníku práce
Od 1. října 2023 mají zaměstnavatelé v oblasti dohod konaných mimo pracovní poměr nové povinnosti a zaměstnanci nová práva. Přinášíme jejich souhrn.
26.10.2023
Jak na opravu kontrolního hlášení? Tady jsou základní fakta
Když podnikatel zjistí, že jsou v jeho podaném kontrolním hlášení chyby nebo nesprávné údaje, měl by je co nejdříve opravit. Slouží k tomu opravné a následné kontrolní hlášení.
26.10.2023
Nemáte přeplatek na silniční dani? Zbývá stále vrátit 635 milionů korun
Od roku 2022 se už nemusí platit silniční daň z osobních automobilů. Jelikož však byla daň rušena zpětně, řada poplatníků ještě loni zaplatila zálohy. Zkontrolujte si, zda nepatříte mezi ně.
25.10.2023
Změny u dohod jsou téměř nerealizovatelné, upozorňují daňoví experti
Novinky v oblasti dohod o provedení práce, které má přinést konsolidační balíček, jsou v praxi téměř nerealizovatelné. Senátory na to v dopise upozornila Komora daňových poradců ČR (KDP ČR).
25.10.2023
Za paskvil u dohod o provedení práce může ignorance a alibismus hned tří ministerstev
[KOMENTÁŘ] Přestože už od začátku příslušná ministerstva ví, že změny u dohod, které obsahuje konsolidační balíček, jsou paskvilem, návrh byl schválen.
25.10.2023
Sleva na manželku: Kdo a kdy ji může uplatnit a v jaké výši?
Poplatníci daně z příjmů fyzických osob mohou v rámci svého daňového přiznání uplatnit nespočet slev. Jednou z nich je také sleva na manželku.
25.10.2023
Paušální daň od nového roku vzroste. Už se vám nevyplatí? Čtěte, jak z ní vystoupit
Paušální daň by se měla od nového roku navýšit. A to ve všech třech pásmech. V prvním pásmu vzroste o více než tisíc korun. Jak ukončit paušální režim, pokud se vám již nevyplatí?
24.10.2023
Státní svátek vychází na sobotu: Jak budou mít otevřeno obchody 28. října?
Blíží se další státní svátek. Další dilema, jak to bude s možností nákupu v obchodech. Tentokrát je vychází na víkend.
24.10.2023
Chcete Facebook a Instagram bez reklam? Tak zaplaťte
V poslední době se hovoří například o placení za používání sociální sítě X a nyní podobné kroky v podobě předplatného zvažuje i společnost Meta, pod kterou spadá Facebook a Instagram.
24.10.2023
Jak seznámit tzv. dohodáře s rozvrhem směn po novele zákoníku práce?
Povinnost písemného rozvrhu směn pro zaměstnance pracující na dohody zamotala hlavu zaměstnavatelům. Především u nahodilé potřeby práce.
24.10.2023
Velký průzkum mezi pořadateli farmářských trhů: Co musíte splnit jako prodejce?
Farmářské trhy jsou stále oblíbenější. Zjistěte, jaká je návštěvnost, podle čeho organizátoři vybírají prodejce, co musejí splňovat a jaké jsou poplatky.
24.10.2023
Pracuje na zkrácený úvazek nebo na dohodu. Má nárok na nemocenskou?
Nemocenskou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení a nárok na ni vzniká od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Je však určena i pro ty, kteří nepracují na plný úvazek?
24.10.2023
Mění se praxe u vracení úroku z neoprávněného jednání správce daně
Finanční správa reaguje na aktuální rozhodnutí nejvyššího soudu, ze kterého vyplynula nutnost změnit praxi týkající se vracení úroku z neoprávněného jednání správce daně.
23.10.2023
Přišla SMS, ať si vyzvednete peníze od zdravotní pojišťovny? Hned ji mažte
V mobilních telefonech pojištěnců se teď objevují nové podvodné SMS zprávy, které mají za cíl dostat se k citlivým údajům. Pozor na ně.
23.10.2023
Chystá se k vám kontrola z živnostenského úřadu? Čím se musí prokázat?
Během podnikání k vám může poslat kontrolu hned několik úřadů. Jedním z nich je úřad živnostenský. Jaký dokument by měl kontrolor předložit, než se vrhne na detaily vašeho byznysu?
23.10.2023
Co je dopočet do minima u zdravotního pojištění a kdy k němu dochází?
Zdravotně pojištěný musí být každý občan s trvalým pobytem v České republice. Zdravotní pojištění má svá specifika a platí jej zaměstnanci, OSVČ nebo osoby bez zdanitelných příjmů.
23.10.2023
Které slevy na dani se od roku 2024 zruší, které omezí a které zcela skončí?
Součástí konsolidačního balíčku je i omezení a rušení slev na dani a daňových výjimek. Úplně skončí školkovné a sleva na studenta.
23.10.2023
Ceny energií se těžko odhadují. Co podnikatelům v této době radí odborníci?
V letošním roce skončí zastropování cen energií, což může mnohé ovlivnit. Oslovili jsme proto odborníky, abychom zjistili, jaký je podle nich nejlepší postup.
23.10.2023
Za jakých podmínek má OSVČ nárok na podporu od úřadu práce?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti mají také osoby samostatně výdělečně činné, které přeruší, případně zcela ukončí svou činnost. Musí ale splnit hned několik podmínek.
20.10.2023
Nelegálním byznysem s cigaretami připravili stát o 120 milionů na daních
Ne z každého podnikání je dobré brát si příklad. Pokud jde o podnikání nelegální, dříve nebo později spadne klec. Stejně jako se stalo nyní.
20.10.2023
Snížení státní podpory u stavebka? Spořitelny mají řešení
Jedna z úspor v konsolidačním balíčku se týká příspěvku na stavební spoření. Ten doposud činí dva tisíce korun, ale mělo by dojít k jeho snížení. Na tuto situaci reagují spořitelny.
20.10.2023
KVÍZ: Zkuste, jak dobře znáte historii retroznaček jako Kofila, Jar či Hašlerky
Řada legendárních tuzemských značek existuje do dnešních dnů. Připravili jsme další kvíz, ve kterém můžete otestovat své znalosti z jejich historie.
20.10.2023
Sestry si založily značku zaměřenou na základní kousky oblečení. Jak jim to klape?
Nápad na založení značky vznikl v obýváku při rozhovorech o kvalitě oblečení. Dnes má Martina s Veronikou úspěšný e-shop a můžete se s nimi potkat i na akcích.
20.10.2023
Jaké podmínky musí splnit OSVČ, aby měly nárok na mateřskou?
Aby OSVČ měla nárok na mateřskou, musí si platit nemocenské pojištění 270 kalendářních dnů, a to alespoň ve dvou letech přecházejících dni nástupu na mateřskou. Pro OSVČ ale platí i další podmínky.
19.10.2023
Kvóty pro zahraniční pracovníky se navýší o 20 tisíc, schválila vláda
Vláda dnes schválila návrh na navýšení kvót pro zahraniční zaměstnance o dalších 20 000 pracovníků ročně. Firmy krok kabinetu přivítaly.
19.10.2023
Služby ePortálu ČSSZ pro zaměstnavatele: Co vše mohou zaměstnavatelé využít?
Zaměstnavatelé využívají povinně i dobrovolně služby ePortálu ČSSZ. Bez nich se již neobejdou, a brzy se dokonce rozšíří.
19.10.2023
Mýdlo s jelenem znala každá hospodyňka. Z ústeckého gigantu toho ale moc nezbylo
Mýdlo s jelenem bylo už před první světovou válkou pojmem. Společnost Schichtovy závody se i díky němu stala celoevropským koncernem. Teď už několik let prázdná bývalá výstavní správní budova chátrá a část z ní nechal stávající majitel strhnout.
19.10.2023
Za dobrovolníky může hradit zdravotní pojistné stát. Musí však splnit podmínky
Aby mohl stát uhradit zdravotní pojištění za člověka, který se rozhodne dobrovolně pomáhat, musí být splněno hned několik podmínek.
18.10.2023
Započítávají se do výše důchodu brigády při studiu?
Aby mohl být přiznán starobní důchod, je nutné splnit zákonem stanovené podmínky. Podmínky nároku na důchody i způsob jejich výpočtu a výplaty stanoví zákon o důchodovém pojištění.
18.10.2023
Supermarkety si mnou ruce. Češi slyší na privátní značky
V tuzemských obchodních řetězcích se stále rozšiřuje nabídka privátních značek. Rostoucí poptávka po těchto produktech je způsobena jak jejich nižší cenou, tak také vysokou kvalitou.
18.10.2023
Spotřební daň z lihu poroste rychleji, než se plánovalo, u e-cigaret naopak pomaleji
Konsolidační balíček zvyšuje spotřební daně z tabákových výrobků a z lihu. U lihu poroste daň rychleji, než se původně plánovalo, u alternativních tabákových výrobků naopak pomaleji.
18.10.2023
Jak je to s daňovým zvýhodněním na děti při ukončení studia?
Daňoví rezidenti mají nárok na uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě, pokud s ním žije ve společně hospodařící domácnosti. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a jaká jsou specifika při ukončení studia?
18.10.2023
Přesčas není vždy odměněn příplatkem nebo náhradním volnem. Jak to?
Zaměstnavatel může na základě zákoníku práce vyplácet zaměstnancům mzdu, u které je předem přihlédnuto k případné práci přesčas s tím, že zaměstnanci pak nemají nárok na příplatek nebo náhradní volno.
18.10.2023
Zaměstnavatelé už nebudou muset vytvářet písemný rozvrh dovolené
Součástí novely zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus u minimální mzdy, je i zrušení povinnosti zaměstnavatele vytvářet písemný rozvrh čerpání dovolené.
17.10.2023
Daňové osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům se omezí
Osvobození od daně u nepeněžních benefitů zaměstnanců se omezí. Nově se nebudou danit jen do výše poloviny průměrné mzdy ročně.
17.10.2023
Přechodná ustanovení k novele zákoníku práce: Jak nechybovat?
Zaměstnavatelů se stále týkají přechodná ustanovení k novele zákoníku práce s účinností od 1. října 2023. V některých případech mají splněno, jinde musí doplnit.
17.10.2023
Jaké pojištění by neměli podcenit začínající podnikatelé? Přinášíme konkrétní rady
Pojištění by mělo být první z věcí, na které má podnikatel myslet. Může mu to ušetřit spoustu starostí. Jak jej správně nastavit a nepodcenit?
17.10.2023
Datové schránky čekají od nového roku zásadní změny. Víme o nich
OSVČ mají od letošního roku povinnost mít zpřístupněnou datovou schránku. Její využití čekají zásadní změny, o kterých by měly vědět.
16.10.2023
Konsolidační balíček prošel Sněmovnou. Nabízíme stručný souhrn změn, které přináší
Poslanci dnes finálně hlasovali pro změny, které přináší vládní konsolidační balíček. Ten byl dnes Sněmovnou schválen a míří do Senátu.
16.10.2023
Nahradí Uber robotaxíky? V Dubaji je právě testují
Takzvané robotaxíky, tedy vozidla taxi služby bez řidičů, je dnes možné vidět v několika amerických a čínských městech. Nově se k nim přidávají Spojené arabské emiráty s pěti autonomními automobily a dalšími plány.
16.10.2023
Velký přehled novinek, které přináší konso­lidační balíček
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden konsolidační balíček. Zvýší se odvody OSVČ, daň z nemovitých věcí či nemocenské pojištění.
16.10.2023
Kolovat po úřadech mají data, ne lidé. Jak to vypadá s tímto volebním slibem?
Než přišla současná vláda k moci, hlásala, že rozjede digitalizaci a přinese významné změny. Stalo se to? A co to přineslo podnikatelům?
16.10.2023
Víme, jaké výhody přinese preventivní restrukturalizace
Preventivní restrukturalizace je legislativně dána novelou zákona, která do českého právního řádu začleňuje evropskou směrnici o restrukturalizaci a insolvenci z roku 2019. Jejím cílem je předcházet úpadku.
16.10.2023
Firmám má fungování usnadnit registr zastupování. O co jde?
Registr zastupování je další z projektů, který má napomoci digitalizaci státní správy. Ulehčit fungování má nejen firmám a podnikatelům, ale i veřejnosti.
13.10.2023
Berňák informuje o zasílání údajů o výši daně z nemovitostí do datové schránky
Informace o výši daně z nemovitých věcí může být poplatníkům zaslána hned několika způsoby. Od složenky, přes SIPO, e-mail či datovou schránku.
13.10.2023
V penzijních fondech jsou čtyři miliony korun. Nikdo se k nim nehlásí
Už jen do konce letošního roku si mohou lidé požádat o výplatu peněz uložených v druhém pilíři důchodového spoření, který existoval v letech 2013 až 2016.
13.10.2023
Jurečka navrhuje u minimální mzdy „poloautomat“, stále má částečně záležet na vládě
Ministerstvo práce a sociálních věcí sice navrhuje zavést u minimální mzdy valorizační mechanismus, stále však bude částečně záležet na rozhodnutí vlády.
13.10.2023
KVÍZ: Zjistěte, jak si všímáte billboardů podél cest. Poznáte podle nich značku?
Billboardy využívají nejen světoznámé značky, ale i ty menší. Dokážete je k sobě přiřadit? Otestujte se v našem kvízu.
13.10.2023
Bere umělá inteligence lidem práci? Zatím spíše naopak
V souvislosti s rozvojem technologií a umělé inteligence se objevují obavy, že tyto nástroje v budoucnu nahradí lidi. Z Mzdového průzkumu Grafton Recruitment realizovaného ve třetím čtvrtletí letošního roku však vyplývá opak.
12.10.2023
Sociálka bude zaměstnavatelům určovat pobočku, kam budou patřit
Zaměstnavatelům, kteří se od roku 2025 budou nově registrovat na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), vybere sama sociálka místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).
12.10.2023
Vláda vylévá s vaničkou i dítě, dohody o provedení práce se chystá pohřbít
[KOMENTÁŘ] Od října platí v oblasti dohod mimo pracovní poměr řada novinek, které jejich využití komplikují a prodražují. Aby toho ale nebylo málo, konsolidační balíček dohody de facto pohřbívá.
12.10.2023
Co vše patří do pořizovací ceny majetku?
Pokud podnikatelé pořizují v rámci podnikání majetek, musí kromě samotné ceny pořízení zohlednit také vedlejší pořizovací náklady, které pak tvoří vstupní cenu. Co se do pořizovací ceny zahrnuje a kde tyto informace mohou podnikatelé zjistit?
12.10.2023
Kniha jízd firmy zbytečně zatěžuje. Měla by být zrušena, žádají zástupci podnikatelů
Kniha jízd, kterou musí firmy vést, je zbytečná administrativní zátěž. Takový názor má Hospodářská komora ČR, která požaduje, aby byla kniha jízd zrušena.
12.10.2023
Chystá se pravidelná valorizace minimální mzdy
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR navrhuje, aby byl zaveden valorizační mechanismus minimální mzdy. Návrh aktuálně posílá do meziresortního připomínkového řízení.
12.10.2023
Sklad na Litovelsku skrýval víc než tunu prošlých vepřových kůží
Běžná kontrola ze strany Státní veterinární správy ČR z Olomouckého kraje odhalila nepříjemné překvapení. Ve skladě na Litovelsku bylo uskladněno více než 1300 kg zamražených vepřových kůží.
12.10.2023
Jaké jsou náklady na hodinu práce v Evropské unii? Máme srovnání
Do mzdových nákladů zaměstnavatelů se započítává jak sjednaná hrubá mzda se zaměstnancem a povinné pojistné u nás ve výši 33,8 %, tak další přímé náklady související s výkonem práce.
12.10.2023
Čtyři aktuální dotazy k novele zákoníku práce
Novela zákoníku práce sotva nabyla účinnosti a zaměstnavatelé již hledají odpovědi na různé praktické situace ohledně dohod i povinných odpočinků.
12.10.2023
Prodává kašmírové oblečení. Aby ohlídala kvalitu, vydala se až do Mongolska
Zuzana Melicharová začínala v bankovnictví, nyní provozuje e-shop s vlastní módní značkou. Prodává oblečení z přírodních materiálů, které je plně recyklovatelné.
12.10.2023
Nezapomeňte u daňového přiznání, že i prodej nemovitosti je příjmem
Pokud jste prodali dům, nebo jinou nemovitost, jedná se o příjem podléhající dani z příjmů. Je tak nutné podat daňové přiznání. V některých případech však dochází k osvobození od této daně.
10.10.2023
OSVČ a lidé pracující na dohody mají získat nárok na ošetřovné
OSVČ a lidé pracující na dohody by měli získat nárok na ošetřovné. Počítá s tím novela zákona o nemocenském pojištění, kterou předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
10.10.2023
Koncesionářské poplatky dle počtu zaměstnanců nemají logiku, tvrdí firmy
Firmám se nezamlouvá návrh ministerstva kultury, aby platily televizní a rozhlasové poplatky podle počtu zaměstnanců. Podle firem nedává návrh logiku a je diskriminační.
10.10.2023
Přidanění využití automobilu k soukromým účelům zaměstnance se od roku 2024 opět mění
Konsolidační balíček upravuje a rozšiřuje problematiku zdanění zaměstnaneckého benefitu v podobě využití automobilu nejen ke služebním, ale i k soukromým účelům.
10.10.2023
Svatební byznys postihl covid i inflace. Jaká byla tedy letošní sezóna?
Svatba bývá většinou velkou společenskou událostí a je v rámci ní potřeba zařídit spoustu věcí. Právě s tím pomáhají svatební agentury.
10.10.2023
OSVČ, nenechte se mýlit, nový nefinanční reporting se dotkne i vás
Drtivá většina OSVČ a menších firem se mylně domnívá, že se jich netýkají nová pravidla pro nefinanční reporting, která začnou platit od roku 2024. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR).
10.10.2023
Existuje možnost započítat nakonec práci načerno do důchodu?
Práce načerno nese svá rizika. Při odhalení hrozí pokuty jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci. K tomu všemu se nezohledňuje při výpočtu výše důchodu.
09.10.2023
Léky na pultech vietnamských obchodníků? Pozor na to, většinou chybí povolení
Na pultech obchodů vietnamských prodejců je k sehnání téměř vše. V nabídce jsou i běžně užívané léky. Výjimkou nebyly ani preparáty na podporu erekce. Pozor však na to.
09.10.2023
Léto přálo sdílení aut. K jakým účelům si je Češi půjčovali?
Popularita carsharingu neboli sdílení aut stále roste, protože se vyplácí především příležitostným řidičům a také se zvyšuje jeho cenová i lokální dostupnost.
09.10.2023
Vláda zvýší daň z nemovitostí, koeficienty navíc mění i řada okresních měst
Konsolidační balíček zvyšuje daň z nemovitých věcí. V některých okresních městech navíc daň vzroste více, jelikož se mění i koeficienty.
09.10.2023
Firemní účty na sociálních sítích: Má ještě vůbec smysl jim věnovat pozornost?
Na sociálních sítích dochází k omezování organického dosahu příspěvků stránek a firem. Zeptali jsme se proto odborníků, jak na nich mají značky postupovat.
09.10.2023
Zaměstnavatel vyplácí peníze pozdě. Může to být důvod ke zrušení pracovního poměru?
Za každou vykonanou práci náleží odměna. Jak může reagovat zaměstnanec, pokud peníze přicházejí pozdě, případně nepřicházejí vůbec?
06.10.2023
Zbavit se daňových dluhů bez penále lze jen do konce listopadu. Kde zjistit výši splátek?
Daňové milostivé léto mohou daňoví dlužníci využít do konce listopadu. Finanční správa k dnešnímu dni, 5. října 2023, obdržela 2112 žádostí o prominutí příslušenství daně v celkové výši 113 mil. Kč.
06.10.2023
Lidl chce přilákat seniory. Nabídne jim v příštím týdnu speciální slevu
Velký nápor seniorů může očekávat v příštím týdnu řetězec Lidl. Rozhodl se jim zpětně k Mezinárodnímu dni seniorů, který připadá na 1. října, nadělit slevu na vybrané čerstvé produkty.
06.10.2023
Každý 5. zaměstnavatel nemá dostatek lidí. Firmy potřebují téměř 250 tisíc zaměstnanců
Aktuální šetření mezi zaměstnavateli Ministerstva práce a sociálních věcí ČR poukázalo na přetrvávající problém. Na trhu práce je stále nedostatek lidí.
06.10.2023
Zaměstnanec předstírá nemoc, aby mohl pracovat jinde. Co teď?
Obecně platí, že zaměstnanec by během pracovní neschopnosti neměl vykonávat práci. Ve skutečnosti ovšem může dojít k různým situacím, především tehdy, když člověk vykonává více výdělečných činností.
06.10.2023
KVÍZ: Otestujte, jak dobře se orientujete v daních a pojistném OSVČ
Víte, jak se počítají minimální zálohy OSVČ na sociální a zdravotní pojištění? A tušíte, kolik je typů výdajových paušálů? Vyzkoušejte náš kvíz ke zdanění OSVČ.
06.10.2023
Česko zaplavují automaty na pivo. Jejich provozovatelé však porušují zákon
Nejen u pivovarů jsou stále častěji vidět samoobslužné výčepy a podobné automaty. Jejich provoz je u nás ale nelegální.
06.10.2023
Pozor, ať nepřijdete o peníze na účtu. Podvodníci mají nový trik
V poslední době přibývá stále více kybernetických útoků i nejrůznějších podvodů. Jeden z nich byl nedávno odhalen. Jeho cílem byli lidé, kteří podvodníkům nevědomky poskytli přístupové údaje k bankovnímu účtu.
05.10.2023
Ve skrytém kontejneru celníci našli mezi myším trusem tisíce padělků
Pražští celníci objevili v libušské tržnici Sapa skoro pět tisíc padělků světově známých značek. Zboží bylo prodáváno tajně v kontejneru, kde se nacházel i myší trus. Prodejkyně z místa uprchla.
05.10.2023
Platební morálka klesá, skoro polovině firem platí zákazníci faktury pozdě
Zákazníci se začínají zpožďovat se svými platbami. 43,5 % podnikatelů se potýká s pozdě uhrazenými fakturami. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR) mezi podniky.
05.10.2023
Tři důležité důchodové novely s účinností v průběhu roku 2023
Zatímco první dvě důchodové novely jsou již součástí právního řádu ČR, třetí čeká vyhlášení ve Sbírce zákonů. Ovlivní důchody i jejich výplatu podstatným způsobem.
05.10.2023
Založení s.r.o. je jednodušší. Co konkrétně se změnilo?
Od letošního roku je v platnosti nová právní úprava, díky které je založení společnosti s ručením omezeným zase o něco snadnější.
05.10.2023
Berňák nabízí novou službu, která pomůže předvyplnit přiznání k dani z nemovitých věcí
Právě dnes spouští Finanční správa ČR pilotní provoz. Nová služba pomůže s předvyplněním údajů, které jsou známy.
04.10.2023
Je dlouhodobě na pracáku. Kolik let se mu automaticky započítá do důchodu?
Období, kdy je člověk bez zaměstnání, lze překlenout v evidenci úřadu práce, kdy je možné za splnění daných podmínek pobírat po určitou dobu podporu v nezaměstnanosti. Jak je to se zápočtem takového období do důchodu?
04.10.2023
Elektronická žádost o nemocenské dávky? Zřejmě od roku 2025
Návrh zákona o nemocenském pojištění se zaměřuje na změny v ošetřovném a na elektronizaci dávek nemocenského pojištění. Od roku 2025 by tak zaměstnanci nemuseli sami žádat o některé dávky.
04.10.2023
Dny právní účinnosti jsou úspěšně ignorovány, může za to liknavost ministerstev
[KOMENTÁŘ] Už několik let platí, že zákony mají, až na odůvodněné výjimky, nabývat účinnosti jen dva dny v roce. A stejně tak dlouho platí, že ministerstva toto ustanovení mnohdy ignorují.
04.10.2023
Osoby v zákoně o DPH: Jak je správně rozlišovat?
Většina podnikatelů zná v souvislosti se zákonem o DPH pouze pojmy plátce daně nebo identifikovaná osoba. Jaké další osoby definuje zákon o DPH?
04.10.2023
Pivovary na podzim zdražují, od ledna výrazně podraží kvůli DPH i čepované pivo
Pivo bude opět dražší. Do konce roku zdraží zlatavý mok většina velkých pivovarů. V příštím roce navíc výrazně podraží i čepované pivo kvůli změnám v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH).
03.10.2023
Podnikatelé budou moct nově vést účetnictví a platit daně i v cizí měně
Podnikatelé budou moct nově vést účetnictví, vypočíst daň z příjmů a zaplatit ji i v cizí měně. Příslušný návrh obsahuje konsolidační balíček.
03.10.2023
Pojišťovny budou pracovat s novou kalkulačkou. Víme, z čeho vychází
Když pojišťovny sjednávaly pojistné smlouvy, vycházely z interních kalkulaček, které jim pomáhaly určit cenu nemovitosti a na základě toho výši pojištění. Nyní bude k dispozici jen jedna kalkulačka a bude dostupná i pro veřejnost.
03.10.2023
Výběr z windfall tax zatím zůstává výrazně za původním očekáváním
Ačkoli výběr z windfall tax pomohl zářijovému výsledku státního rozpočtu, oproti původním odhadům zatím zůstává výrazně za očekáváním.
03.10.2023
Souhrn novinek novely zákoníku práce od 1. října 2023
Novela zákoníku práce již nabyla účinnosti. Přináší řadu změn důležitých pro zaměstnavatele, ale i jejich zaměstnance.
03.10.2023
Blíží se spuštění plateb na kontakt. Co přinese podnikatelům?
Do konce letošního roku by mělo několik bank spustit službu plateb na kontakt, která má obecně zjednodušit posílání peněz mezi lidmi.
03.10.2023
Jak aplikovat novou informační povinnost zaměstnavatelů do praxe? Poradí příklady
Od 1. října 2023 mají zaměstnavatelé novou informační povinnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR připravilo materiál, ve kterém na praktických příkladech vysvětluje základní pravidla.
02.10.2023
Vyplácí vám úřad práce příspěvky? Nezapomeňte doložit přehled příjmů
Tato povinnost se týká vyplácení příspěvku na bydlení, přídavku na dítě či zvýšeného příspěvku na péči. Přehledy příjmů se týkají 3 čtvrtletí 2023. Dokdy dokument úřadu práce nejpozději dodat?
02.10.2023
Italská vesnice láká nomády. Zaplatí jim nájem až na tři měsíce
Digitální nomádi kombinují cestování s prací a využívají tak možnosti pracovat odkudkoliv. Jedna italská vesnice chce jejich prostřednictvím zvýšit svou populaci a má pro ně připraveno několik výhod.
02.10.2023
Od října je odchod do předčasného důchodu komplikovanější a méně výhodný
Kdo chce od října odejít do předčasného důchodu, má to komplikovanější a navíc to pro něj bude méně výhodné.
02.10.2023
Podnikatelé a firmy mohou získat peníze ze zelených úvěrů. Máme jejich přehled
Zvýhodněné úvěry na takzvané zelené investice nejsou výsadou jen osobního financování, ale mohou je využít i podnikatelé a firmy.
02.10.2023
Platí nová úprava dohod o provedení práce, dovolená bude až od roku 2024
Od října platí u dohod o provedení práce a u dohod o pracovní činnosti řada změn. Novinka v podobě dovolených u dohod však začne platit až od roku 2024.
02.10.2023