Portál MOJE daně slaví dva roky: Letos přinese další novinky
Portál MOJE daně umožňuje kontrolovat informace na daňovém účtu, vyřizovat daňové povinnosti nebo sledovat stav podaných žádostí. Služby využívá více než půl milionu uživatelů.
28.02.2023
Vlna rušení živností nepolevuje: Za 1. polovinu února skončilo 25 tisíc podnikatelů
Úřady i nadále čelí náporu podnikatelů, kteří se rozhodli ukončit své živnosti. Je tu další rekord. Jen za prvních 14 únorových dnů zrušilo živnost téměř 25 000 podnikatelů.
28.02.2023
Musí OSVČ hlásit zdravotní pojišťovně, že s činností končí?
Ukončit samostatně výdělečnou činnost nelze jen tak. O skutečnosti je třeba obeznámit některé úřady a instituce. Patří mezi ně zdravotní pojišťovna?
28.02.2023
Prodává jedlý hmyz, na kterém vydělává miliony korun
Je libo sušeného cvrčka nebo červíka? V e-shopu mladého podnikatele je možné si zakoupit jedlý hmyz. Jeho tržby přitom stále rostou.
28.02.2023
Co se stane, když zaměstnanec dvakrát podepíše prohlášení k dani?
Zaměstnanec může učinit prohlášení k dani na stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele. Podpis u více zaměstnavatelů se nevyplácí.
28.02.2023
Malé firmy mají nově možnost instalovat si na střechu fotovoltaiku. Kolik ušetří?
Výhody fotovoltaiky mohou nově využít i podnikatelé s menšími provozovnami. Na instalaci mají možnost čerpat dotace.
27.02.2023
Rekordní nárůst ukrajinských živnostníků, přibylo i podnikajících Rusů
V roce 2022 zahájilo podnikání na živnostenský list 8514 Ukrajinců, což je o 5627 více než před rokem a skoro tolik, jako za předchozí 4 roky dohromady. Loni ovšem přibylo i živnostníků ruské národnosti.
27.02.2023
Školní jídelny nám nekale konkurují, tvrdí restauratéři. Bizár, nebo skutečnost?
Z řad restauratérů opět zaznívá, že jim školní jídelny ničí byznys a že jde o nekalou konkurenci. Zeptali jsme se expertů, co si o tom myslí.
27.02.2023
Stanjura chce osekat daňové slevy, ve hře je zrušení slevy na manželku
Fialův kabinet chystá v rámci konsolidaci státního rozpočtu proškrtat i daňové slevy a výjimky. Skončit by mohla sleva na manželku/manžela. Pro deník Právo to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
27.02.2023
Cestovní náhrady se opět zvýší, může za to cena elektřiny
Od posledního zvýšení cestovních náhrad neuběhly ani dva měsíce a už se chystá další. Kvůli výraznému nárůstu ceny elektřiny mimořádně stoupnou tuzemské cestovní náhrady za využití elektromobilů.
27.02.2023
Banky mají rekordně tučné zisky. Peníze od Čechů pak většinou putují do zahraničí
Většina korporátních společností v Česku má zahraničního vlastníka. Peníze od Čechů, až na výjimky, tak putují do kasy mimo republiku.
27.02.2023
Objednávky z e-shopu doma do několika minut. Je tu nová služba
Platforma Dáme jídlo, která doposud zajišťovala rozvoz jídla a potravin, spustila od února novou službu Dáme rozvoz. Ta zajistí doručení zásilky do několika desítek minut.
24.02.2023
Pokud chcete solární panely, poptávejte hned. Čekací doby jsou nesmyslné
Fotovoltaika se nabízí jako řešení při aktuální nepříznivé situaci, kdy následkem války na Ukrajině zdražují energie. Zájem je veliký, proto není radno čekat.
24.02.2023
Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady a dokumenty?
Během podnikání se každé OSVČ nakupí celá řada dokumentů a lejster. Zbavit se jich dříve, než je možné, se nemusí vyplatit.
24.02.2023
Zkásnout podnikatelky na odvodech? Stát by měl spíš řešit, co ženám komplikuje život
Diskuse o zvýšení odvodů OSVČ postrádají genderový rozměr. V Česku nic neobvyklého. Systémové chronické potíže, jimž podnikatelky čelí, však přetrvávají.
24.02.2023
Pokud zvyšovat odvody OSVČ, tak nikoli skrze nárůst minimálního pojištění
[KOMENTÁŘ] Jeden z návrhů, jak lze zvýšit daňovou zátěž OSVČ, tvoří nárůst minimálních odvodů na sociální pojištění. Tato cesta je však ze dvou zvažovaných tou horší.
24.02.2023
Je jim 20 let a chtějí vlastní byznys. Je tu boom mladých podnikatelů
Ještě donedávna klesal počet podnikatelů do 30 let. Nyní se situace otáčí a přibývá naopak mladých podnikatelů ve věkovém rozmezí od 18 do 20 let. Svůj byznys startují většinou ještě na škole.
24.02.2023
Vodafone zdražuje paušály i pro firmy. Důvod? Drahé energie
Mobilní operátor Vodafone od neděle zvyšuje ceny mobilních paušálů. Vyšší budou o 9 %. Vodafone to argumentuje vyššími cenami energií a dalšími náklady. Zdražování se týká firemních i nefiremních zákazníků.
23.02.2023
Šéfkou Finanční správy ČR bude bývalá Babišova náměstkyně pro EET
Finanční správa ČR bude mít nového šéfa, respektive šéfku. Od 1. března 2023 bude úřadu po téměř ročním provizorním vedení šéfovat Simona Hornochová.
23.02.2023
Tesco se zbavuje dárkových poukázek. Kdy končí a co s těmi již vydanými?
Tesco již nechce prodávat své dárkové poukázky, a to ani v papírové či elektronické podobě. Na Slovensku nebo třeba i v Maďarsku je přitom bude nabízet dál.
23.02.2023
OSVČ má nově zpřístupněnou datovku, ale přiznání podá na papíře. Co jí hrozí?
Od nového roku jsou OSVČ povinně zřizovány datové schránky. Jakmile dojde ke zpřístupnění datovky, musí OSVČ podat přiznání k dani z příjmů v elektronické podobě.
23.02.2023
Na TikToku nemusí značka jen dávat srdíčka. Vyplatí se reagovat i videem
Sociální síť TikTok má mnohá specifika, na která by firmy měly brát ohled. Zjistěte, jak zde nejlépe reagovat a fungovat.
23.02.2023
Připravované změny v rodičovské dovolené: Ve hře je i dovolená prarodičovská
Prarodičovská dovolená má být zavedena jako překážka v práci se všemi pracovněprávními důsledky, včetně zápočtu náhradní doby pro účely důchodového pojištění.
23.02.2023
Firma Botas je v likvidaci už od prosince. Stále však ještě doprodává zásoby
Firma Botas se nachází v likvidaci už od půlky prosince. Jak však píše na svém webu, Botasky lze ještě pořídit, jelikož doprodává zásoby. Několik dnů bude také ještě otevřena firemní prodejna ve Skutči.
22.02.2023
Komu se vyplatí podat daňové přiznání, i když to nemá za povinnost?
Některým poplatníkům se může vyplatit podat daňové přiznání, i když nemusí. Konkrétně těm, kteří v loňském roce nepracovali všech 12 měsíců, měli po část roku zdanitelné příjmy a nepožádali u svého zaměstnavatele o roční zúčtování.
22.02.2023
Víte, jak zohlednit zaplacené zálohy na dani v daňovém přiznání?
Poplatníci podávající daňové přiznání mohou mít zálohovou povinnost. V návaznosti na poslední vykázanou výši daně tak mohou být stanoveny zálohy na daň pro další zdaňovací období.
22.02.2023
Jurečka chce změnit definici nelegální práce, aby ji úřady mohly snadněji trestat
Zaměstnavatelé, kteří nelegálně zaměstnávají, nyní podle ministerstva práce a sociálních věcí snadno unikají trestu. To by se však brzy mělo změnit.
22.02.2023
Kontrola může přijít také v den, kdy je neschopenka ukončena
Na zaměstnance, který je práce dočasně neschopný, tedy na neschopence, může dorazit kontrola. Vzhledem k tomu, že během prvních 14 dnů vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, v této době může kontrolu provést on.
21.02.2023
Praha má první prodejnu Apple produktů na lukrativním místě
Více než rok a půl čekala na prostor nová prodejna produktů od společnosti Apple. Od minulého týdne sídlí v Paláci Koruna v Praze na Novém Městě na rohu Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.
21.02.2023
Solární panely na domě? Zájem je obrovský a nově mohou instalovat i SVJ a družstva
Zájem o fotovoltaiku je obrovský. Češi se snaží hledat úspory, které jim stát navíc i dotuje. Nově je FVE dostupná pro SVJ i družstva.
21.02.2023
Datové schránky jako důvod rušení živností: Skončilo už přes 40 tisíc podnikatelů
Povinné datové schránky, které jsou od začátku roku zřizovány všem OSVČ, nejsou mnohdy vítanou změnou. Podnikatelé kvůli nim ruší své živnosti. Živnostenské oprávnění zrušilo za poslední tři měsíce přes 40 000 podnikatelů.
21.02.2023
Zaměstnavatelé budou na ČSSZ přihlašovat i dohodáře. Které konkrétně?
Připravovaná změna přinese novou povinnost zaměstnavatelů hlásit ČSSZ dohody i zaměstnání malého rozsahu. Oznamovat budou změny i ukončení. Navrženo od dubna 2023.
21.02.2023
Vláda chce osekat zvýšení důchodů. Spočítejte si, o kolik dostanete méně
Napjatý rozpočet donutil vládu přemýšlet o sníženém zvýšení důchodů, které má nastat kvůli inflaci v červnu. Jak píšou Finance.cz, platný zákon nařizuje vládě zvýšit důchody v průměru o 1770 korun, vláda chce navýšení snížit průměrně na 750 korun.
21.02.2023
AMSP: Pokud se zvýší odvody OSVČ, vyžene to část z nich do šedé zóny
Zvažovaný nárůst sociálního pojištění OSVČ o 60 % kritizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), podle které jde o radikální navýšení, které vyžene část podnikatelů do šedé zóny.
21.02.2023
Zprávy zůstávají v datovkách jen 90 dnů. Pomůže Datový trezor, je však placený
Pro dlouhodobé uchovávání datových zpráv lze využít službu České pošty Datový trezor. Jde nicméně o zpoplatněnou službu, a to v závislosti na počtu zpráv.
20.02.2023
Daňové přiznání podáte i na městských úřadech. Ve všech krajích to ale nepůjde
Finanční správa letos nabízí podat daňové přiznání i na vybraných městských úřadech. Pro formuláře si poté úředníci z berňáku přijedou sami. Jak píše Měšec.cz, okružní jízdu po regionech zahájí finanční správa už v březnu.
20.02.2023
Vypočítejte si, jak se má zvýšit váš důchod od června 2023
Vláda se kvůli napjatému rozpočtu chystá při další valorizaci zvyšovat důchody méně, průměrně o 750 Kč, než jí nařizuje platný zákon (o 1770 Kč). Jak se jednotlivé varianty projeví přímo ve výši vašeho důchodu?
20.02.2023
Ze sporťačky podnikatelka s designovými kabelkami. Jak se to semlelo?
Člověk míní, život mění. I tak se dají mnohdy popsat některé příběhy podnikatelů. Na samém začátku bylo něco diametrálně odlišného, než posléze život přinesl.
20.02.2023
Daňová přiznání s přehledy i bez nich. Máme je pro vás k dispozici
Na podání přiznání k dani z příjmů je stále dost času. Termínů je hned několik. Záleží na způsobu podání tiskopisu. Podat ho lze elektronicky, osobně či poštou.
20.02.2023
Zrušit nebo pozastavit živnost: Kde je nutné skutečnost hlásit a co je třeba doložit?
Od začátku roku, kdy se rozjelo zřizování povinných datových schránek, se výrazně navýšil počet žádostí o zrušení živnosti. Většinou jde o lidi, kteří už živnost nevykonávají, ale oficiálně ji ještě nezrušili nebo nepozastavili.
20.02.2023
Spočítali jsme dopady zvažovaného zvýšení odvodů. Jaké OSVČ vyjde na desítky tisíc?
Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo dvě alternativy zvýšení sociálního pojištění OSVČ. V obou případech vyjde některé OSVČ na desítky tisíc korun ročně.
20.02.2023
Malá vesnická hospoda není o tom, že hostinský zbohatne, ale o místní tradici
Na vesnicích a ve velkých městech jsou hospody především místem setkávání a pro mnohé hosty je jejich návštěva tradicí. Provozovatelé se je z těchto důvodů snaží udržet, ale ne vždy je to jednoduché.
20.02.2023
Podnikatel nezaplatil fakturu? Zde jsou postupy, jak peníze vymáhat
Vymáhat nezaplacenou fakturu po podnikateli lze soudní i mimosoudní cestou. Jak píšou Finance.cz, mimosoudní cestou lze částku vymoci na základě domluvy, hlavně pokud se jedná o menší částky.
20.02.2023
Poskytujete přepravu přes Bolt nebo Uber? Týkají se vás daňové povinnosti
Mobilní aplikace typu Bolt, Uber nebo Liftago nabízí možnost přivýdělku. Pokud prostřednictvím těchto aplikací poskytujete své služby, máte povinnost řešit daně.
17.02.2023
I když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ní
Přestože se se zpřístupněnou datovou schránkou pojí povinnost podat daňové přiznání elektronicky, neznamená to, že tak musíte učinit právě skrze datovou schránku.
17.02.2023
Přehled termínů, dokdy podat daňové přiznání a přehledy
Termínů, kdy nejpozději podat přiznání k dani z příjmů, je několik. Záleží na způsobu podání tiskopisu finanční správě. Zapište si do svých diářů.
16.02.2023
Na trh míří chytrý kočárek. Sám jezdí, sám houpe, sám uspává
Oblast moderních technologií nabízí stále něco nového. Na trhu se během jara objeví samořiditelný kočárek, který má usnadnit pohyb do kopce či v mimořádných situacích.
16.02.2023
Jak postupovat, pokud ukončíte živnost a chcete znepřístupnit datovou schránku?
S nástupem povinných datových schránek přibývá žádostí o zrušení živnosti. Co musí živnostník po zrušení živnosti udělat, aby byla datovka znepřístupněna?
16.02.2023
Byznys stavebního spoření. Jak se vykroutit ze smluv s chystanou nižší podporou?
Vláda plánuje omezit státní podporu u stavebního spoření, a to už od roku 2024. Jak to bude se smlouvami, u kterých platí současná výše státní podpory? Budou je moci klienti ihned vypovědět?
16.02.2023
Jak na správné uplatnění darů na Ukrajinu v daních?
Které dary lze uplatnit v ročním zúčtování u zaměstnavatele a kdy už musí zaměstnanec podat daňové přiznání? Jakou maximální částku lze odečíst?
16.02.2023
Půlka OSVČ na datovku ještě čeká, právnické osoby ji mají skoro všechny
Datové schránky už byly zřízeny skoro všem právnickým osobám, u OSVČ se zatím jedná přibližně o polovinu. Upřesnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo vnitra. Čas na zřízení všech datových schránek má ministerstvo do konce března.
16.02.2023
Vláda upraví valorizaci penzí, důchody tak porostou méně
V červnu sice dojde k dalšímu mimořádnému navýšení důchodů, mělo by jít ale o nižší částku, než která vychází z aktuálního valorizačního mechanismu. Systém valorizací penzí chce totiž vláda změnit.
16.02.2023
Zaměstnanci mají poslední den na požádání o roční zúčtování za rok 2022
Ve středu 15. února vyprší lhůta, ve které mohou zaměstnanci požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2022.
15.02.2023
Kolik doplatí OSVČ na sociálním a zdravotním za uplynulý rok?
OSVČ mají několik povinností. Mimo podání daňového přiznání, ze kterého plyne případná platba daně, jsou také povinny hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, které si na základě podaného přehledu vyúčtují. Kolik budou OSVČ doplácet?
15.02.2023
Jurečka obrátil. Nárok na home office nebude, půjde o něj jen požádat
Přestože původně ministr Marian Jurečka navrhoval, aby určití zaměstnanci měli nárok na home office, nakonec obrátil a práce na dálku bude nenároková.
15.02.2023
Byznys streamovacích služeb se v Česku rozšířil o novou službu s filmy i seriály
Streamovací byznys se ode dneška v Česku opět rozšířil. Vedle Netflixu, Disney+, HBO Max a Amazon Prime mohou nově čeští zákazníci využít službu SkyShowtime, která je evropskou mutací americké streamovací služby Paramount+. Informuje o tom sesterský server Lupa.cz.
14.02.2023
Zaměstnanci, zbystřete, máte poslední den na prohlášení poplatníka daně
Prohlášení poplatníka je známé také jako prohlášení k dani z příjmů, růžové prohlášení nebo růžový papír. Tímto se u zaměstnavatele stanovuje způsob zdanění (způsob odvádění záloh na daň z příjmů).
14.02.2023
Síť s prodejnami brýlí eiffel optic po více jak 30 letech zkrachovala
Poslední roky nepřinesly a stále nepřináší dobré podmínky pro podnikání. Dopadá to i na společnosti, které mají dlouhou tradici. Po více než 30 letech provozu končí síť prodejen s brýlemi a kontaktními čočkami eiffel optic.
14.02.2023
Svoje designové kabelky začala vyrábět na mateřské, značku pojmenovala po synovi
Začala s podnikáním na mateřské, dnes její produkty oceňují především manažerky, lékařky, podnikatelky a také političky. Jak se daří její značce?
14.02.2023
Na co nezapomenout při ročním zúčtování za rok 2022?
Nejzazší termín k žádosti o roční zúčtování daňových záloh a daňového zvýhodnění je tu. Spolu s ním i čas na připomenutí pravidel a termínů pro zaměstnavatele.
14.02.2023
Stanjura vracení protiústavní pokuty neusnadní, generální pardon neudělí
Přestože má ministr financí právo udělit generální pardon a usnadnit tak vrácení protiústavní pokuty u kontrolních hlášení, Zbyněk Stanjura nic takového nechystá. Podnikatelé tak budou muset požádat úřady sami.
14.02.2023
Úřady se rozjely, datovou schránku zřídily už milionu OSVČ
Od roku 2023 se zřizují datové schránky skoro všem OSVČ. Ačkoli mají úřady lhůtu až do konce března, nelení a datovou schránku už zřídily více než 1 milionu OSVČ.
13.02.2023
Zemřel Vladimír Stehlík, který přivedl ke krachu Poldi Kladno
9. února 2023 zemřel podnikatel Vladimír Stehlík, který po revoluci získal většinový podíl v kladenské Poldi a který dřívější ocelářskou chloubu města přivedl ke krachu.
13.02.2023
Spolupracovník Podnikatel.cz Jan Molín vyhrál cenu Daňová osobnost roku 2022
Daňový poradce a zkušební komisaře Komory daňových poradců České republiky Jan Molín vyhrál cenu Daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
13.02.2023
EET skončila: Jak je to ale nyní s účtenkami a dalšími doklady?
Elektronická evidence tržeb (EET) je od 1. ledna letošního roku zrušena. Jaké povinnosti tím odpadly a jaké jsou nadále spojeny s účtenkami?
13.02.2023
Jedna z pokut u kontrolních hlášení je protiústavní, zažádejte o vrácení peněz
Jednu z pokut, kterou finanční správa udělovala u kontrolních hlášení, označil Nejvyšší správní soud za protiústavní. Podnikatelé tak mohou požádat o přezkum.
13.02.2023
Ztratili jste přístupové údaje do datové schránky? Víme, jak a kde získat nové
Právnickým osobám i živnostníkům jsou od počátku roku 2023 automaticky zřizovány datové schránky. V poštovních schránkách by tak měli již od ledna nacházet přihlašovací údaje.
10.02.2023
Dvě tři špatné zkušenosti s vaším e-shopem a jste na seznamu rizikových
Provozovatelé e-shopů mají celou řadu zákonných povinností, které musí dodržovat. Pokud se tak neděje, mohou se objevit na seznamu rizikových e-shopů.
10.02.2023
V obchodě s prádlem se na ni dívali skrz prsty. Díky tomu rozjela své podnikání
V jejích obchodech se nikdo nemusí stydět a podprsenku zde vyberou každé ženě. Seznamte se s Klářiným příběhem.
10.02.2023
Ve hře je zvýšení odvodů OSVČ. Připomeňte si, jak se zdanění OSVČ měnilo v čase
Ministr financí před týdnem uvedl, že je ve hře zvýšení odvodů pro OSVČ. Je nicméně otázkou, zda a v jaké podobě k tomu dojde.
10.02.2023
Zdravotní pojišťovna nemůže podnikateli zrušit živnost, může ho ale udat
Pokud podnikatel dlouhodobě ignoruje povinnost hradit zdravotní pojistné a nereaguje na žádné výzvy ze strany zdravotní pojišťovny, koleduje si o problémy. Zdravotní pojišťovna totiž může dát podnět ke zrušení živnostenského oprávnění.
09.02.2023
Podvod: Záměrně zvedli platy zaměstnanců, aby mohli během covidu čerpat co nejvíc
Během pandemie mohli podnikatelé, kteří byli nuceni uzavřít svůj provoz, čerpat z různých dotačních programů. Někteří nelenili a nastavili podmínky uvnitř firmy tak, aby dostali z programu co nejvíce.
09.02.2023
V Polsku dají podnikatelé za neomezený tarif 500 korun. U nás se pod 900 nedostanete
Server Podnikatel.cz prošel nabídku podnikatelských a firemních mobilních tarifů u našich zahraničních sousedů a přináší tak i srovnání s těmi našimi.
09.02.2023
Slevy na pojistném pro zaměstnavatele v praktických otázkách a odpovědích
Poprvé za měsíc únor 2023 lze uplatnit slevy na pojistném u dotčených skupin zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem. Mají zaměstnavatelé ve všem jasno?
09.02.2023
Jaké změny se chystají u datových schránek? Zprávy až 1 GB a formát ZIP
Maximální velikost datové zprávy by se měla zvýšit až na 1 GB. Nově by se měl rovněž rozšířit výčet přípustných formátů datové zprávy o formát ZIP a ASiC, navrhuje ministerstvo vnitra.
09.02.2023
Vzorovou společenskou smlouvu s.r.o. můžete nově stáhnout i v angličtině
Od půlky letošního ledna můžete pro založení s.r.o. využít vzorovou společenskou smlouvu. Ministerstvo spravedlnosti nyní splnilo slib z důvodové zprávy a nabízí ke stažení smlouvu i v anglickém jazyce.
08.02.2023
Firmy mají poslední den na podání žádosti o dotace na energie
Firmy, kterých se netýkají cenové stropy, mají poslední den na podání žádost o podporu na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu v důsledku mimořádně prudkého růstu jejich cen.
08.02.2023
Úpravy základu daně v daňovém přiznání k dani z příjmů právnických osob
Blíží se doba pro zpracování účetní závěrky za uplynulý rok. S tím souvisí i zpracování daňových přiznání k dani z příjmů. Jaké nejčastější úpravy základu daně vás čekají?
08.02.2023
Záměr potvrzen, u dohod o provedení práce a pracovní činnosti bude nárok na dovolenou
Přestože novela zákoníku práce čelila v připomínkovém řízení velké kritice a ministerstvo ji proto přepracovalo, zavedení dovolených u dohod v ní zůstalo.
08.02.2023
Malé španělské bistro rozmazluje Pražáky. Ručně nakrájí šunku a doveze ji až domů
Bistro specializující se na španělské speciality chce zaujmout netradiční nabídkou, která by měla potěšit mlsné jazýčky obyvatel Prahy.
08.02.2023
Stručný přehled slev na dani, kterými si můžete snížit daň z příjmu
Daň z příjmů je možné snížit slevami na dani. Nabízíme stručný výčet slev, které lze při snížení výše daně uplatnit.
07.02.2023
Mrzne, až praští: Při jakých teplotách už zaměstnance nesmíte poslat pracovat ven?
Při práci venku při mrazivém počasí musí zaměstnavatel svým zaměstnancům zajistit hned několik nezbytných věcí. Pokud teploty klesnou hodně hluboko, neměl by je ven posílat vůbec.
07.02.2023
Nová sociální síť, která nezobrazuje reklamy a firemní účty, má už miliony uživatelů
Je tu nová aplikace a sociální síť, která hrála roli také v prezidentské kampani a sbírá velký počet stažení hlavně mezi mladými uživateli. Má pro firmy a značky vůbec smysl?
07.02.2023
Upravené podmínky čerpání otcovské a nová překážka dle zákoníku práce
Upravila se karanténa a okruh příjemců otcovské poporodní péče. Ta je nově překážkou v práci, což má vliv na postup při čerpání dávky u zaměstnavatele.
07.02.2023
Platíte nově paušální daň OSVČ? Přiznání za rok 2022 ještě musíte podat
Jednu z výhod paušálního režimu OSVČ tvoří skutečnost, že nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy. Pokud jste však začali platit paušální daň až letos, za rok 2022 ještě přiznání podat musíte.
07.02.2023
Vytvořili úspěšný byznys s fiktivními fakturami, „jen" nebyl legální. Hrozí jim 9 let
Daňová Kobra opět úřadovala. Čtyřem osobám, které vytvářely za provizi fiktivní faktury a způsobily tím státu škodu přes 350 milionů Kč, hrozí až 9 let vězení.
06.02.2023
Nezapomeňte změnit zálohu na zdravotní pojištění OSVČ, zbývají dva dny
OSVČ by neměly zapomenout na změnu zálohy na zdravotní pojištění za leden. Pokud tak neučinily, mají na to poslední dva dny. Novou zálohu je totiž nutné uhradit do 8. února.
06.02.2023
Máslo jako luxus? Češi více sahají po rostlinném tuku
O cenách másla se hodně mluvilo, jednu dobu byla zmiňována i máslová krize a zdálo se, že se tento základní produkt stane luxusní potravinou. Jaká je situace dnes?
06.02.2023
Odborům byl zrušen přístup do datových schránek, zapomnělo se na související zákon
S povinným zřízováním datových schránek se pojilo hned několik problémů. Jedním z nich bylo, že odborům byl zrušen přístup do jejich datových schránek.
06.02.2023
S virtuální asistentkou zatím palačinky neuděláte, zato vám poradí, co s penězi
Moderní technologie zatím neznají meze. S dotazy už není třeba obracet se na kompetentního člověka, odpověď lze získat ze světa virtuálního.
03.02.2023
Jak postupovat při uzavírání dohod a zaměstnávání malého rozsahu?
V oblasti zaměstnávání malého rozsahu, dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti se mnohé změnilo. Nechte se informovat o aktuálních novinkách.
03.02.2023
OSVČ by se mohly zvednout odvody na pojistné na úroveň zaměstnanců
Chystá se celá řada změn a úsporných opatření, která mají snížit schodek státního rozpočtu. Některé změny by se mohly citelně dotknout také živnostníků.
03.02.2023
Porodit, podnikat, nezkrachovat: Nutný je finanční polštář a plán na měsíce dopředu
Jak se rodí podnikatelkám? Jak se na miminko připravují, aby zvládly i svůj byznys? Přinášíme konkrétní zkušenosti. Podnikatelky se shodují: „Bez plánu ani ránu.“
03.02.2023
Igráčkovi už táhne na padesát. Přečtěte si jeho „životopis"
[FOTOGALERIE] Ačkoli to po revoluci vypadalo, že Igráček nebude mít v konkurenci Lega a dalších hraček šanci, podařil se mu comeback a za pár let tak oslaví 50. narozeniny.
03.02.2023
Jeden nepředal mobil, druhý smazal důležité maily. Za maření kontroly 22,5 milionu
Při kontrolách ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je nutná součinnost. Pokud se tak neděje a dochází k maření šetření, riskují firmy tučné pokuty.
02.02.2023
Dokdy musíte uhradit nedoplatek na pojistném po podání přehledu OSVČ pojišťovně?
S novým rokem přichází pro OSVČ řada povinností. Pokud nejsou v režimu paušální daně, jsou povinny podat přehled zdravotní pojišťovně. Jak dlouhá je lhůta pro uhrazení případného pojistného po podání tiskopisu?
02.02.2023
Zaplať a můžeš získat titul: Jaký je byznys soukromých vysokých škol?
Kdo chce studovat, může si vybrat, na jakou školu zamíří. Kromě akademického vzdělání existuje i to profesní, za které se však platí.
02.02.2023
Nezměnily se jen pracovnělékařské prohlídky, ale také obsah, poradenství a dohled
Zrušila se příloha k vyhlášce a upravila profesní rizika. Např. pro práci v noci, řidiče referenty či práci ve školství. Dohled se v řadě případů vůbec nevyžaduje.
02.02.2023
Česko opustilo 33 let po Sametové revoluci postsovětské banky
Česko po 33 letech ukončilo letos v lednu členství v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce (MBHS) a Mezinárodní investiční bance (MIB), které ovládá Moskva. K dohodě o vypořádání vzájemných závazků zatím nedošlo.
02.02.2023
„Wolt = bída“. Kurýři protestovali v Praze proti změně v odměňování
Přibližně sto kurýrů rozvážkové firmy Wolt dnes demonstrovalo proti změnám v odměňování, které podle nich znamenají snížení odměn.
01.02.2023
Chystá se další podpora pracujících důchodců, a to 6,5% sleva na pojistném
Od února mohou zaměstnavatelé na seniory (a i další skupiny zaměstnanců) pracující na zkrácený úvazek uplatnit 5% slevu na sociálním pojištění. Pro pracující a podnikající důchodce se navíc chystá další snížení odvodů.
01.02.2023
Účetní závěrka se blíží: Jaké kroky předchází uzavření účetnictví?
Účetní jednotky, které mají jako účetní období nastavený kalendářní rok, budou muset co nevidět podávat daňové přiznání. Samotnému podání přiznání však předchází několik kroků, na které nesmí účetní jednotky zapomenout.
01.02.2023
Na vedlejšák podniká nejvíce OSVČ v historii. Co s počty udělají změny paušální daně?
Ke konci roku 2022 působilo v Česku 455 tisíc OSVČ vedlejších, jedná se o nejvyšší počet v historii. Meziročně se jejich množství zvýšilo o více než 11 tisíc.
01.02.2023