Uvnitř firem to vře. Proč si zaměstnanci mezi sebou nerozumí?
I když se ekonomická situace lepší a vypadá optimisticky, české firmy se stále potýkají s nějakými problémy. Jeden z nich se přitom týká vnitřní komunikace a může mít dopad na fungování podniků.
29.03.2024
Kontroly převodních cen se soustředí hlavně na reklamu a nehmotný majetek
Finanční správa loni provedla 570 kontrol převodních cen a doměřila na daních 724 milionů korun. Během kontrol se zaměřuje hlavně na přeprodávání reklamních služeb a zpětné licencování nehmotného majetku.
29.03.2024
Vstupní lékařské prohlídky zaměstnanců budou až na výjimky dobrovolné
Vstupní pracovnělékařské prohlídky se až na práce, které jsou rizikové, stanou dobrovolnými. Počítá s tím návrh zákona, který připravilo ministerstvo zdravotnictví.
29.03.2024
Práce přesčas a nárok zaměstnance na stravenku
Má zaměstnanec při nařízení mimořádné směny, například v sobotu či v neděli, nárok na stravenku nebo stravenkový paušál?
29.03.2024
Nižší administrativní zátěž? U dohod dělá vláda přesný opak, stěžuje si šéfka AMSP
Nové dohody opět doznají změn. Vláda tak zareagovala na připomínky, které zprvu zcela ignorovala. Její komunikace je ale podle zástupců podnikatelů stále problematická.
29.03.2024
S dubnem přichází změny u pojištění vozidel. Jak to bude se zelenou kartou?
Začátek dubna 2024 je spojen s celou řadou změn, které se týkají pojištění vozidel. Účinnosti totiž nabude zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona.
29.03.2024
Otevírací doba během Velikonoc. Kdy budou mít obchody zavřeno?
Dva státní svátky před námi, Velký pátek a Velikonoční pondělí. Jakou mají obchody otevírací dobu?
29.03.2024
Berňák odpustí pokutu OSVČ starším 70 let, pokud nepodají přiznání online
OSVČ se zpřístupněnou datovou schránkou mají povinnost podat přiznání k dani elektronickou cestou. Pokud se tak nestane, hrozí pokuta. Finanční správa bude jisté věkové skupině pokutu promíjet.
29.03.2024
Nechcete cílenou reklamu? Pak zaplaťte, říká Seznam.cz
Společnost Seznam.cz v nabídla několika uživatelům, že když si zaplatí jisté předplatné, tak jim nebude zobrazována cílená reklama. Zároveň oznámila, že chystají další kroky podobného rázu.
29.03.2024
Temu porušuje zákony, stěžují si u ČOI tuzemské e-shopy
Čínské online tržiště Temu, které od loňska působí i v Česku, se stalo trnem v oku tuzemských e-shopů. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) totiž Temu nedodržuje řadu pravidel, která mu ukládá jak česká, tak evropská legislativa.
27.03.2024
Pozor na správné podání daňového přiznání. Pokuty mohou být až 50 tisíc
V loňském roce měly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) poprvé povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Finanční úřady tolerovaly listinnou formu, což však letos už nebude platit.
27.03.2024
Jak na uplatnění daňového zvýhodnění u zaměstnanců z Ukrajiny?
Problematika zaměstnávání ukrajinských zaměstnanců se postupně mění. Někteří si již u nás uplatňují veškeré slevy na dani i daňové zvýhodnění. Jaké jsou podmínky?
27.03.2024
Hledat virtuální velikonoční vajíčko je velký hit, stejně jako kosmetika ve vejci
Je libo hledat virtuální velikonoční vajíčko nebo dostat dárkové balení kosmetiky ve speciální kraslici? Tyto firmy nabízejí originální marketing pro Velikonoce.
27.03.2024
OSVČ, které nepodávají přiznání k dani, musí podat přehled pojišťovně. Víme dokdy
Některé OSVČ nejsou povinny podávat daňové přiznání. U přehledů ale povinnost trvá. Přesněji řečeno u přehledů pro zdravotní pojišťovnu.
27.03.2024
Do týdne je třeba podat papírové přiznání k dani. Berňáky změnily otevírací dobu
Na podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá přesně týden. Formulář by měl mít finanční úřad do úterý 2. dubna 2024.
27.03.2024
Úmrtí seniora a povinnosti vůči sociálce: Kdy je nutné vyplacený důchod vrátit?
Je nutné informovat Českou správu sociálního zabezpečení o úmrtí seniora, který pobíral starobní důchod? A co bude s poslední výplatou důchodu?
27.03.2024
Výpovědi se mají změnit. Zjistěte, o jakých novinkách se uvažuje
Ministerstvo práce a sociálních věcí iniciuje odborné diskuze týkající se výpovědi z pracovního poměru. Výsledkem by mělo být hned několik legislativních změn.
27.03.2024
Všechny dohody se budou muset od července hlásit úřadům, další změny přijdou v lednu
Všechny dohody o provedení práce, tedy i s odměnou pod 10 tisíc korun, bude nutné od července hlásit úřadům. Zároveň ale dojde ke změně systému, který byl schválen v konsolidačním balíčku.
27.03.2024
Změny v oblasti účetního období v novém zákoně o účetnictví
Novela zákona o účetnictví, která by měla být účinná od roku 2025, přinese mnoho inovací. Pokud účinnosti nabude dle návrhu, měla by v zákoně mimo jiné pozměnit stávající úpravu účetního období.
27.03.2024
Dva státní svátky, dvě odlišná pravidla: Jak budete moci o Velikonocích nakoupit?
Už za týden jsou tu Velikonoční svátky. Znamená to dva dny volna. Velký pátek a Velikonoční pondělí. Jak je to během nich s možností nákupu?
25.03.2024
Zamítli vám žádost o starobní důchod? Můžete se bránit
Aby vznikl nárok na starobní důchod, je třeba splnit dvě zásadní podmínky. Jde o dosažení stanoveného důchodového věku a získání potřebné doby důchodového pojištění.
25.03.2024
Kdo zaplatí pokutu za přetížený kamion? Přichází změna
Novelu o pozemkových komunikacích, která přináší změnu v pokutování za přetížení kamionů, podepsal prezident Petr Pavel. Co přesně se mění?
25.03.2024
Blíží se konec potupných návštěv pracáku. Žádost o zapsání do evidence bude online
Na podzim tohoto roku by mělo dojít k digitalizaci agendy zaměstnanosti. Žádosti o zapsání do evidence uchazečů o práci a o podporu v nezaměstnanosti bude možné podávat elektronicky.
25.03.2024
IKEA mění cenotvorbu. Víme, proč zlevnila už tisíce produktů
Zatímco většina obchodníků zdražuje, švédský prodejce nábytku IKEA v loňském roce začal se zlevňováním a hodlá v něm pokračovat. Více tak investuje do cenotvorby než do snahy zvýšit ziskovost.
25.03.2024
Změny u dohod o provedení práce jsou hranatým kolem, nejdou realizovat, říká expert
Změny u dohod s pojistným a dvěma hranicemi, které byly schválené v konsolidačním balíčku, jsou hranatým kolem, které z podstaty věci nejde realizovat, říká daňový expert.
25.03.2024
Rodičovská dovolená v otázkách a odpovědích
Rodičovská dovolená versus rodičovský příspěvek. Rozdíl v pojmech, žádost o čerpání rodičovské dovolené, návrat do zaměstnání a potíže s ním spojené.
25.03.2024
V půlce neotevřených datovek je zpráva od berňáku či exekutora
Do 450 tisíc datových schránek se doposud nikdo nepřihlásil. Jak přitom ukazují statistiky odesílatelů zpráv, v každé druhé neotevřené schránce je dopis od berňáku nebo exekutora.
25.03.2024
Lékárny přišly s novým poplatkem. Za co si zákazníci připlatí?
Některé nemocniční lékárny fungující v neomezeném provozu si začaly účtovat poplatek za prodej volně prodejných léků nebo doplňků stravy. Co na to zákon?
22.03.2024
Zaručenou mzdu zcela zrušte, vyzývají vládu podnikatelé
Vláda dnes projedná novelu zákoníku práce, která zavádí „poloautomat“ u minimální mzdy a zároveň redukuje úrovně mzdy zaručené. Podle Hospodářské komory ČR by se ale zaručené mzdy měly zcela zrušit.
22.03.2024
Slib z vládního programu se nesplní, jednotné inkasní místo se nestihne
Přestože vláda v programovém prohlášení slibovala, že zavede jednotné inkasní místo, nakonec to ale nestihne. České televizi to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
22.03.2024
Maximální příspěvek za zaměstnání zdravotně postižených vzroste o 1500 Kč
Maximální výše příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce by se měla zvýšit o 1500 Kč, schválila dnes vláda.
22.03.2024
Ručení za mzdy zaměstnanců poddodavatelů od ledna 2024
Zaměstnavatelé ručí za nevyplacené mzdové nároky zaměstnanců poddodavatelů. Povinnost nově upravuje zákoník práce. Je třeba znát podmínky i rozsah ručení.
22.03.2024
S protesty zemědělců nesouhlasím. Za problémy si můžou sami, říká malý farmář
Je malý farmář a i když s některými vládními kroky nesouhlasí, proti protestům zemědělců se vymezuje. Kdo je podle něj zcela závislý na dotacích, by hospodařit neměl.
22.03.2024
Je možné sloučit datovou schránku fyzické osoby s datovkou OSVČ?
Na začátku loňského roku byla všem OSVČ ze zákona zpřístupněna datová schránka. Mnozí z nich už ji však před touto novinkou mělo jako fyzická osoba. Lze je sloučit?
22.03.2024
Podnikatelé a firmy mohou žádat o dotaci na elektroauta. Jaké jsou podmínky?
Stát spustil podporu na nákup elektromobilů pro firmy. Žádosti je možné podávat již nyní. Jak žádat a jaké podmínky je třeba splnit?
22.03.2024
Ulehčete si daňové přiznání s našimi interaktivními formuláři
Server Podnikatel.cz nabízí ke stažení interaktivní formuláře, které podnikatelům i zaměstnancům pomohou splnit daňové povinnosti. Podnikatelé podávají daňová přiznání elektronicky a týká se jich termín 2. května 2024.
22.03.2024
Kdo jezdil příliš agresivně, musí od dubna nastoupit na terapeutický program
Od 1. dubna bude platit další novinka v podobě terapeutických programů. Dotkne se neukázněných řidičů, tedy konkrétně těch, kteří přišli kvůli svému nebezpečnému chování o řidičský průkaz.
22.03.2024
U minimální mzdy vznikne valorizační mechanismus, zaručená mzda se u firem zruší
Vláda sice schválila u minimální mzdy zavedení valorizačního mechanismu, stále se ale výše minimální mzdy bude odvíjet od jejího rozhodnutí.
22.03.2024
První kroky v Canvě: Jak se registrovat a seznámit s grafickým editorem
Při práci v Canvě je nutná registrace, která může být i bezplatná. Po ní je možné přistupovat k nejrůznějším šablonám a editorům. Zjistěte, jak na to.
22.03.2024
Allegro se otevírá Slovensku. Čeští prodejci mohou oslovit miliony nových zákazníků
[MarketVoice] Dosah českých obchodníků prodávajících přes tržiště Allegro se od 18. března rozroste o miliony nových potenciálních zákazníků. Polská společnost se totiž oficiálně otevřela také slovenskému trhu. Nakoupit přes allegro.sk dle průzkumu již nyní plánuje na 79 procent Slováků.
20.03.2024
Končím s podnikáním. Co s povinnou datovkou?
OSVČ a další živnostníci mají ze zákona povinnou datovou schránku. Jenže co s datovou schránkou, pokud s podnikáním končím?
20.03.2024
Jak zaplatit daň z příjmů za rok 2023? Máme čísla účtů všech finančních úřadů
Lhůta pro případné doplacení daně z příjmů za rok 2023 je stejná jako pro podání daňového přiznání. Nejjednodušší je daň zaplatit přes internetové bankovnictví.
20.03.2024
Penzijní reforma počítá se zpomalením růstu nově přiznávaných důchodů
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje parametrickými změnami zpomalit růst nově přiznávaných důchodů.
20.03.2024
Informativní důchodová aplikace pro zaměstnance i OSVČ
Důchodová aplikace je významným pomocníkem. Ještě před dosažením důchodového věku je možné zkontrolovat a doplnit potřebné informace, které ČSSZ v evidenci nemá.
20.03.2024
Velký průzkum: Umělá inteligence v personalistice? Spousta výhod i rizik
O umělé inteligenci se mluví napříč obory. Jak je však konkrétně využívána v personalistice? S čím pomáhá a na co je stále potřeba dávat si pozor?
20.03.2024
Je zaměstnaný, ale i OSVČ. Dle čeho se stanoví, co je hlavním zdrojem příjmů?
Zaměstnanec, který je zároveň živnostníkem, není nic výjimečného. Mnohdy se stává, že má ze své živnosti vyšší příjmy než ze zaměstnání. Jak se to projeví v přehledu o příjmech a výdajích.
20.03.2024
A zase ta SAPA: Za 300 kilo "voňavého" masa pokuta až 50 milionů
Během jedné z dalších kontrol v pražském areálu SAPA byl objeven nelegální sklad potravin. V něm se nacházelo téměř 300 kg živočišných produktů neznámého původu.
20.03.2024
Může být hypotéka překážkou u příspěvku na bydlení?
O příspěvek na bydlení žádá stále více lidí, a to díky zjednodušení žádosti i kvůli současné situaci. Žádat může ten, jehož náklady na bydlení přesáhnou 30 % čistých příjmů. Řadí se k těmto výdajům i hypotéka?
20.03.2024
Slogan „Nejsem mléko, ale vy mi tak říkat můžete“ neporušuje zákon, určil soud
Společnost, která se zabývá výrobou rostlinných alternativ k mléku, jogurtům či majonézám, vyhrála soudní spor ohledně sloganu na výrobcích.
20.03.2024
Omezení povinnosti pro povinný audit dle připravené novely zákona o účetnictví
Novela zákona o účetnictví, která by měla být účinná od roku 2025, přinese mnoho novinek. Pokud účinnosti nabude dle návrhu, měla by v zákoně mimo jiné posunout i limity pro povinný audit, a to už od roku 2025.
20.03.2024
Složenky jsou drahé. Platbu za daň z nemovitostí můžete mít zdarma
Platit za platbu je už dávno přežitek. Zažádejte si o zasílání informace o výši daně z nemovitostí do e-mailu. Tu pak zaplaťte prostřednictvím internetového bankovnictví.
18.03.2024
Chystáte se do důchodu, ale v evidenci ČSSZ chybí některé doby pojištění. Co teď?
Pro nárok na starobní důchod je třeba splnit několik podmínek. Jedna z nich se týká potřebné doby důchodového pojištění.
18.03.2024
Zaměstnanec si v práci vyřizuje soukromé hovory. Může mu to šéf zakázat?
Zaměstnancům se může stát, že si během pracovní doby potřebují vyřídit nějaké soukromé hovory, například týkající se blízkých nebo lékařů. Může jim to zaměstnavatel zakázat? A jak se na mobilní telefony dívá zákoník práce?
18.03.2024
Květinové stolky jako nový hit. Nábytkářská firma boduje
Po 20 letech začíná růst zájem o květinové stolky. Za výrobou je česká designová nábytkářská firma Master & Master. Nabídku se snaží přizpůsobit potřebám dnešních uživatelů, a tak myslí nejen na jednoduchý design, ale i na voděodolné a snadno rozložitelné provedení v kombinovatelných barvách.
18.03.2024
Osvobození zaměstnaneckých benefitů se opět změní, týká se i firemních školek
Úpravy v oblasti zaměstnaneckých benefitů neplatí ani čtvrt roku a už se opět připravila jejich legislativní úprava. Ta se dotkne především firemních školek.
18.03.2024
I v době mateřské dovolené lze podnikat. Poradíme, jak na to
Ne vždy je nezbytné v době pobírání mateřské podnikatelskou činnost přerušit. Čtěte, jak podnikat nadále a zda je nutné platit zálohy na pojistné.
18.03.2024
Ceny kakaa stále rostou. Jak na tuto situaci reagují výrobci čokolády?
Od začátku roku stoupla cena kakaa o 57 %. Nedochází však k poklesu poptávky po této komoditě a na tuto situaci musí tak reagovat výrobci oblíbených cukrovinek.
18.03.2024
Platí podnikatelé faktury včas? Víme, jaká je platební morálka
Z porovnání údajů z předchozích pěti let online fakturačního systému iDoklad vyplynulo, že čeští podnikatelé platí většinu faktur včas. Dále se ukázalo, že klesá jak průměrný počet dní po splatnosti, tak počet neuhrazených faktur.
15.03.2024
Podáváte přiznání jako zaměstnanec? Můžete využít zjednodušený formulář
Zaměstnanci, kteří podávají daňové přiznání, mohou využít už řadu let dvoustránkový zjednodušený formulář. Nemohou jej však využít všichni, respektive je nutné mít pouze příjmy ze závislé činnosti.
15.03.2024
Kofola může začít vařit pivo, koupi pivovarů potvrdil antimonopolní úřad
Antimonopolní úřad povolil společnosti Kofola ČeskoSlovensko získat výlučnou kontrolu nad firmami Pivovary CZ Group a FONTÁNA PCZG. Kofola tak nově vlastní piva Holba, Zubr a Litovel.
15.03.2024
Na co nezapomenout při vyúčtování zálohové a srážkové daně za rok 2023
Zbývají poslední dny na podání vyúčtování zálohové daně (růžové) a vyúčtování srážkové daně (žluté) a spolu s tím i na krátké připomenutí postupu a změn pro rok 2023.
15.03.2024
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) z právního hlediska
Dlouhodobý investiční produkt je označení pro nově zavedenou formu investování, která efektivně podporuje zabezpečení na stáří a představuje alternativu ke stávajícím nástrojům III. důchodového pilíře.
15.03.2024
Ještě jste ani nepodali přiznání a už máte přeplatek na dani? Něco je špatně
Vždy, když vyjde přeplatek na dani, je to důvod k radosti. Finanční správa tak poplatníkovi vrací výši přeplatku, která je zjevná z daňového přiznání.
15.03.2024
Chyby, které mohou zkomplikovat podání daňového přiznání
V daňových přiznáních se každoročně vyskytuje několik zásadních chyb. Ty pak mohou podání značně zkomplikovat. O jaké chyby jde?
15.03.2024
ePortál ČSSZ má novou službu: Žádost o určení použitelných právních předpisů
ePortál ČSSZ nabízí klientům České správy sociálního zabezpečení možnost požádat si o vydání formuláře A1 prostřednictvím online služby „Žádost o určení použitelných právních předpisů“.
15.03.2024
Z trhu mizí nezávislý virtuální operátor. Kdo si vezme SAZKAmobile pod křídla?
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil prodej operátora SAZKAmobil společnosti Vodafone. Tato akvizice by tak měla proběhnout už příští měsíc a z českého trhu tak zmizí největší nezávislý virtuální operátor.
15.03.2024
Zrušme zákaz prodeje o svátcích, ať mohou být kontroloři ČOI se svými rodinami
[KOMENTÁŘ] Dva poslanci vládní ODS předložili návrh na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě, přičemž ihned následovala tradiční oponentura zastánců zákona.
15.03.2024
Rodinný byznys, který voní lesem. Mastí ze smůly se léčilo několik generací
S tímto příběhem podnikatelů se přeneseme do jižních Čech. Právě tady rodina Klecandových sbírá smůlu a vyrábí z ní masti a další produkty.
15.03.2024
V pátek volno? V Británii si čtyřdenní pracovní týden všichni chválí
O čtyřdenním pracovním týdnu se v poslední době hodně mluví, ale s realizací je to horší. Ve Velké Británii udělali experiment, který přinesl uspokojivé výsledky a po kterém u tohoto modelu zůstalo mnoho společností.
13.03.2024
Za úhradu daně z nemovitostí nemusíte platit, nechte si údaje poslat na e-mail
Daň z nemovitých věcí lze zaplatit složenkou, kterou budou finanční úřady zasílat během května. Údaje k platbě si ale lze také nechat poslat na e-mail a daň zaplatit skrze internetové bankovnictví.
13.03.2024
Dvojice poslanců ODS chce zrušit zákaz prodeje o svátcích
Dvojice poslanců vládní ODS navrhla zrušit omezení prodeje v maloobchodu během vybraných svátků. O návrhu nyní bude jednat vláda.
13.03.2024
Řádná dovolená u dohod od roku 2024 v otázkách a odpovědích
Přísluší zaměstnancům v pracovním poměru i na dohody stejná výměra dovolené a může se jí zaměstnanec po dohodě se zaměstnavatelem vzdát?
13.03.2024
Hudba na sociálních sítích? Poradíme, jak na ni legálním způsobem
Hudební doprovod nebo podkres je důležitou součástí mnoha příspěvků na sociálních sítích. Jak je však použít bez obav z porušení zákona?
13.03.2024
Zbývá už jen pár dní na uhrazení zálohy na daň z příjmů
Rozlišují se dvě skupiny plátců, kteří mají povinnost hradit zálohy na dani z příjmů. Záleží na výši daňové povinnosti. Liší se pak také počtem záloh během roku, které je třeba platit.
13.03.2024
300 tisíc lidí přijde během pěti let o práci. Bude nutná rekvalifikace
Klesá zájem o nízkokvalifikované profese, které byly doposud doménou České republiky. 300 tisícům lidí tak hrozí v následujících pěti letech ztráta zaměstnání. V České televizi to prohlásil šéf Úřadu práce (ÚP) Daniel Krištof.
13.03.2024
Smlouva uzavřená přímo u vašich dveří? Platí, i když je podomní prodej zakázán
Opatření, která zamezují podomní prodej, tedy „výhodné nabídky“ přímo u vašich dveří, přináší efekt. Nekalé jednání ale nevymizelo zcela.
13.03.2024
Na následující víkendy neplánujte povinnosti pro sociálku. ePortál ČSSZ "nepoběží"
Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na možné komplikace, které by mohly přinést následující víkendy. Dojde k odstávce ePortálu ČSSZ.
13.03.2024
Zvýšila se spotřební daň na alkohol. Co na to supermarkety?
V rámci konsolidačního balíčku se od ledna zvýšila spotřební daň na líh a tabákové výrobky. Jak se to projevilo na cenách lahví v obchodech a co zákazníci nyní kupují?
13.03.2024
Jaké změny platí u sociálního pojištění OSVČ a jaké další novinky se chystají?
Od roku 2024 platí u sociálního pojištění OSVČ hned několik novinek. Další změny se navíc už chystají.
13.03.2024
Od roku 2025 bude v zákoně o účetnictví nová metoda oceňování
Připravovaná novela zákona o účetnictví by měla být účinná od roku 2025. Pokud účinnosti nabude dle návrhu, měla by se do účetnictví dostat nová metoda pro oceňování závazků a pohledávek.
13.03.2024
Květiny k MDŽ lze zaslat online. Jaká je nabídka a na kolik pugét vyjde?
Dávno jsou pryč doby, kdy se k Mezinárodnímu dni žen darovaly převážně rudé karafiáty. Dnešní nabídka je o mnoho pestřejší. Květiny je možné darovat i online.
11.03.2024
Počet žen ve vedení českých firem je stále tristní
Nová evropská směrnice, která má zajistit vyšší počet žen ve vedení firem, zřejmě nijak zásadně neovlivní situaci v českém podnikatelském prostředí. Směrnice se totiž dotkne pouze pěti firem v ČR.
11.03.2024
Nové povinnosti agentur práce: Týkají se bezdlužnosti a kaucí
V lednu tohoto roku nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti. V souvislosti s tím přibyly agenturám práce nové povinnosti
11.03.2024
Vyhněte se placení daní po prodeji nemovitosti. Víme jak
Zisk z prodeje nemovité věci, takže například domu, bytu nebo pozemku, je potřeba zdanit a tím pádem uvést v daňovém přiznání. Existuje však několik výjimek.
11.03.2024
Vláda prosadila úpravy nelegální práce, a to navzdory kritice vlastních legislativců
Když ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo novelu, která upravovala nelegální práci, Legislativní rada vlády se ke změnám postavila kriticky.
11.03.2024
Nákup v mnoha taškách? Víme, jak se rozvozci potravin staví k udržitelnosti
Nejen za covidu vzniklo několik společností nabízejících online nákup potravin a následný dovoz. Jak se staví k udržitelnosti a recyklaci obalových materiálů?
11.03.2024
Základní manuál pro rozjezd: Jak si založit živnost
Jaké dokumenty je potřeba vyplnit při založení živnosti, jak si živnost správně vybrat a jaký je rozdíl v živnostech? Tyto a další základní otázky zodpovídá základní manuál pro začínajícího podnikatele.
08.03.2024
Sjednání dohod na zavolanou podle nových podmínek
Povinnost písemného rozvrhu nejméně tři dny předem zkomplikovala možnost ad hoc práce na dohody. Ministerstvo popsalo, jak tuto situaci elegantně vyřešit.
08.03.2024
Malé zásilky ze zahraničí zahlcují dopravu. Kde mají tyto e-shopy sklady?
Objednat si zboží ze zahraničí dnes není žádný problém. Mnohdy se stane, že máte balíček doma dříve než od tuzemských e-shopů. Kde mají u nás zahraniční internetové obchody sklady?
08.03.2024
Změní se podmínky pro nárok na tzv. odložený starobní důchod
Důchodová reforma přinese celou řadu změn a opatření. Dotknou se také tzv. odloženého starobního důchodu. Podmínky pro jeho nárok by se měly zmírnit.
08.03.2024
Podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti se zpřísnily. Co je nového?
Začátek letošního roku přinesl změny také v oblasti nezaměstnanosti. Pro získání opětovného nároku na podporu v nezaměstnanosti při další registraci na Úřadu práce je potřeba odpracovat více.
08.03.2024
Pracující důchodci získají slevu na pojistném, přestane se jim ale zvyšovat penze
Pracujícím a podnikajícím seniorům se už nově nebude za jejich výdělečnou činnost zvyšovat důchod. Místo toho získají slevu na sociálním pojištění.
08.03.2024
Goodwill očima návrhu zákona o účetnictví
Připravovaná novela zákona o účetnictví by měla být účinná od roku 2025. Pokud účinnosti nabyde dle návrhu, dojde od příštího roku k určitým změnám v oblasti vykazování a účtování goodwillu.
08.03.2024
Šéf volá zaměstnancům i po pracovní době? Nejen v Austrálii řekli dost
V Austrálii chtějí zakázat zaměstnavatelům, aby po pracovní době nepřiměřeným způsobem kontaktovali své zaměstnance. S právem na odpojení se inspirovali v Evropě.
08.03.2024
Všechny „dohodáře“ jsem propustila, říká podnikatelka
Většina firem se letos zbavila lidí pracujících na dohody o provedení práce. Někteří dostali jiný typ pracovního úvazku, další si zřídili živnostenské oprávnění a někdo začal pracovat na černo.
08.03.2024
Kvůli vyšší DPH omezí hospody otvíračku, jejich konec ale nehrozí
Od začátku roku platí vyšší DPH na čepované pivo. Kvůli tomu plánují uzavřít provozovnu dvě procenta hostinských. Mnohem více z nich (11,5 procenta) chtějí omezit otevírací hodiny, nebo snížit počet otevíracích dní.
08.03.2024
Tresty za švarcsystém se zpřísnily. Nově vám mohou i zakázat podnikání
Od ledna letošního roku se zpřísnily sankce za nelegální práci. Nově mohou být podnikatelé potrestáni i zákazem činnosti na dva roky.
08.03.2024
Komplikace s odpracováním 3 hodin pro nárok na stravenku
Mohou mít zaměstnanci vyslaní na pracovnělékařské prohlídky nebo po odchodu do důchodu nárok na daňově osvobozený příspěvek na stravování?
08.03.2024
Rozmach AI na pracoviště rozsévá také negativní emoce. Jak si s nimi poradit?
Je to nyní už více než rok, co se umělá inteligence (AI) chtě nechtě dostala do života většinové společnosti.
08.03.2024
Zrušení začínajícím OSVČ zálohy na sociální pojistné vláda podpořila
Návrhvšech pěti koaličních stran, jehož obsahem je zrušení povinnosti hradit zálohy na sociální pojištění OSVČ, které začínají podnikat, podpořila vláda.
08.03.2024
Za šílené podmínky při prodeji jitrnic a tlačenky bez dokladu pokuta až 50 mil.
Prodej masných a mléčných výrobků na venkovní tržnici si žádá speciální podmínky. Vystavit je volně na prodejní pult bez jakékoli ochrany je naprosto nepřijatelné.
08.03.2024
Kolkové známky jako platební prostředek při správě daní končí. Dokdy je lze využít?
Ukončení možnosti platit správní a soudní poplatky prostřednictvím kolkových známek přináší vládní konsolidační balíček. Dokdy je možné je využít?
08.03.2024
Generace Z mění pracovní trh. Jaké má požadavky?
Do generace Z patří lidé narození mezi lety 1997 a 2012. Jsou tak sžití s technologiemi a také citliví na společenská témata, což se odráží také v jejich požadavcích na zaměstnání.
08.03.2024
Většina OSVČ má povinné online přiznání, nemusí ho ale podat přes datovou schránku
Podnikatelé, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku, tedy většina OSVČ, musí podat daňové přiznání elektronicky. To ale neznamená, že je nutné ho podat právě prostřednictvím datové schránky.
08.03.2024
Představujeme Canvu: Co tento nástroj umí a kolik stojí?
Canva je online nástroj pro tvorbu grafiky, který se vyznačuje tím, že obsahuje velké množství předpřipravených šablon a má intuitivní ovládání. Zjistěte o něm více.
08.03.2024