S bezpečným placením na dovolené mohou pomoci technologie. Víme jak
Dnes už není v zahraničí nutné platit jen hotově. Stále více lidí se i tam spoléhá na bezhotovostní platby. I při nich je však potřeba být opatrný.
28.06.2024
KVÍZ: Čím jsme mohli jezdit: Poznáte prototypy českých aut?
Dokážete správně určit, jaké prototypy z produkce tuzemských automobilek jsou na fotce? Ani jeden z modelů se sériové výroby nedostal, což byla u některých návrhů škoda.
28.06.2024
Souhrn mzdových novinek účinných od 1. července 2024
Spolu se začátkem prázdnin dochází v oblasti mezd k několika změnám. Jsou důležité zejména pro zaměstnavatele. Vědět by o nich měli ale také sami zaměstnanci.
28.06.2024
Mají farmu na čerstvé krevety. Zájem o ně je nebývalý
Rozjet vlastní farmu na krevety byl velký krok do neznáma. Podmínky jsou složité, tak šli nakonec cestou vlastního výzkumu. Nyní se těší velkému zájmu ze strany zákazníků.
28.06.2024
Vláda odklepla vyšší koncesionářské poplatky. Stejně tak i změny pro podnikatele
Koncesionářské poplatky pro televizi a rozhlas se zvýší. Změnu odsouhlasila vláda. Navýšení přichází po více jak 16 letech.
28.06.2024
Nové povinnosti u DPP: Kdo je bude kontrolovat a jak vysoké budou pokuty?
Se začátkem července nastává pro zaměstnavatele doba nových povinností. Nově musí evidovat všechny zaměstnance, kteří pro ně pracují na základě dohody o provedení práce a hlásit jejich příjmy.
28.06.2024
Desítky firem se pustily do boje proti plýtvání jídlem. Inspirujte se
Plýtvání jídlem a jeho vyhazování je důležitým tématem, se kterým se snaží pracovat spousta firem. Desítky z nich se nyní zapojily do spolupráce s aplikací Too Good To Go, díky které mohou nabídnout své přebytky.
28.06.2024
KVÍZ: Míša, Ledňáček, nebo Magnum? Zjistěte, jak dobře znáte značky zmrzlin
Zmrzliny patří k létu a jejich nabídka na trhu se stále rozšiřuje. Udělejte si kvíz a ověřte si, jak se ve zmrzlinách orientujete.
28.06.2024
Ceny potravin v Chorvatsku 2024: Drahotu v obchodech nepocítíte
Střední Chorvatsko není vůbec drahé. Porovnání s loňským testem potravin ukázalo, že ceny se takřka nezměnily. A v porovnání s Českem jsou někdy potraviny i levnější. Za nákupy přímo na pláži si ale připlatíte.
28.06.2024
Z plesu vykázali homosexuály. Ti je udali. Za diskriminaci zaplatí tučnou pokutu
Diskriminační jednání vůči spotřebitelům není nic výjimečného. děje se dnes a denně. Česká obchodní inspekce takové jednání pokutuje.
28.06.2024
Za týden vyprší poslední termín pro podání daňového přiznání za rok 2024
Začátek července přináší poslední, již třetí termín pro podání daňového přiznání. Koho přesně se týká?
26.06.2024
ODS a TOP09 stále chtějí výpověď bez udání důvodu. Zřejmě to neprojde
Nemají v celé vládě podporu, přesto to chtějí do Sněmovny protlačit. ODS v čele s premiérem Petrem Fialou a TOP 09, které šéfuje předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová, chtějí i přes odpor některých vládních stran a celé opozice poslat do Sněmovny návrh na zavedení výpovědi bez udání důvodu.
26.06.2024
Že si vezete jen suvenýr z dovolené? Nezájem, celníci ho zabaví a ještě zaplatíte
Přivézt si suvenýr z dovolené se zdá být jako samozřejmá věc. Jenže tak samozřejmé to není. Můžete se dopustit nelegálního dovozu a draze za něj zaplatit.
26.06.2024
Zájezd a rekreace jako zaměstnanecký benefit podle podmínek v roce 2024
Zaměstnanecké benefity se výrazně proměnily. Změna neminula ani poskytované zájezdy či rekreace. Podmínky jsou přísnější. Neovlivnilo to jejich atraktivitu?
26.06.2024
Češi stále více volají po komfortu. Co si pro ně letos kempy připravily?
S příchodem teplejšího počasí a blížícími se prázdninami začíná sezóna také kempům. Jak jsou letos obsazené a co nového si připravily?
26.06.2024
Občanku v mobilu od července využijete už i na finančáku nebo na úřadu práce
Od 1. července se rozšíří okruh úřadů a institucí, kde bude možné prokázat se prostřednictvím aplikace eDoklady. Občanku v mobilu tak nově využijete také například na finančním úřadě nebo na úřadu práce.
26.06.2024
OSVČ ukončila svou činnost. Je povinna hlásit se na úřadu práce?
Ukončení samostatné výdělečné činnosti je třeba oznámit zdravotní pojišťovně nebo České správě sociálního zabezpečení. Jak je to ale s povinností hlásit se na úřad práce?
26.06.2024
Blíží se čas letních brigád. O koho je největší zájem?
S prázdninami a letním obdobím jsou spojeny brigády, které jsou určeny nejen studentům. V letošním roce je ovlivnily změny týkající se dohod. Zjistěte, kde je nejvíce volných míst a kolik je možné si na brigádách vydělat.
26.06.2024
Finanční analýza se zaměřením na poměrové ukazatele
Poměrové ukazatele jsou jednou z metod finanční analýzy. Díky finanční analýze může uživatel účetních informací zjistit, jak se danému podniku daří a jaké má silné a slabé stránky.
26.06.2024
Alternativní příspěvek na péči získají také lidé z Ukrajiny
Od příštího roku by se měla některým cizincům s udělenou dočasnou ochranou zvýšit tzv. humanitární dávka, jejíž výše se skládá z příspěvku na životní potřeby a příspěvku na bydlení. Zvýšení dávky by mělo nahrazovat českou formu příspěvku na péči.
26.06.2024
Nová povinnost zaměstnavatelů, kterou budou muset plnit už od srpna
Polovina letošních prázdnin přinese zaměstnavatelům hned několik povinností. Týkají se především dohod o provedení práce.
24.06.2024
Datová schránka nabízí novou službu. Je zdarma
Od poloviny června nabízí datová schránka novou funkci, která zajistí větší přehlednost a kontrolu nad datovými zprávami. Nová funkce je pro uživatele datových schránek zdarma.
24.06.2024
Sezónní ovoce a zelenina na trzích? Prodejci musí povinně uvádět zemi původu
Při prodeji sezónního ovoce a zeleniny jsou prodejci povinni uvádět zemi původu. Tato informace společně s názvem druhu ovoce a zeleniny musí být viditelně umístěna, nejlépe na informační ceduli.
24.06.2024
Operátoři zasahují proti nelegálnímu stahování. Koho už zablokovali?
Velcí čeští operátoři O2, T-Mobile a Vodafone zablokovali v červnu datové úložiště datoid. Nyní Vodafone pokračuje v blokování dalších portálů.
24.06.2024
Berňák spouští v létě velkou dražbu iPhonů a Macbooků. Tady je kompletní přehled
Jednotlivě nebo až 15 kusů najednou. V létě startuje dražba různých modelů iPhonů a k tomu Macbooků, které byly zabaveny v rámci kontrolní akce Finanční správy ČR a Celní správy ČR. Dražit se bude po celé prázdniny.
24.06.2024
Končí vaše dítě základní školu? Pozor na zdravotní pojištění
Obecně platí, že nezaopatřené studující děti do 26 let věku nemusejí platit zdravotní pojištění. Existuje však několik výjimek a absolvent základní školy nezůstává vždy státním pojištěncem.
24.06.2024
Česká řemesla se dostala až na seznam UNESCO. Připomeňte si, která to jsou
Součástí seznamu českého světového dědictví nejsou jen města a kulturní památky, ale také nehmotné kulturní dědictví. Pod něj spadá i několik řemesel.
24.06.2024
Ministr chce zrušit tabulky pro státní zaměstnance. Výkonnost je důležitější
Odbory žádají pro státní zaměstnance přidat. Požadují až 15% růst. To považuje vláda za nereálný požadavek, i přesto ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dokončil návrh, který platy pracovníkům veřejné sféry od září zvýší.
21.06.2024
Jak se ti daří na volné noze? Unikátní průzkum mezi freelancery
Startuje nový průzkum, který má za cíl zmapovat podnikání na volné noze od A do Z. Konkrétně zkoumá postoje českých freelancerů. Do projektu se zapojí většina coworkingových center včetně podnikatelských komunit.
21.06.2024
Otazníky kolem nepřetržitého trvání pracovněprávních vztahů
Nepřetržitě na sebe navazující pracovněprávní vztahy mohou ovlivnit délku i možnost proplacení řádné dovolené, ale i výši průměrného výdělku.
21.06.2024
Možnost rozvrhnout si pracovní dobu získají i zaměstnanci
Velká novela zákoníku práce má nově zaměstnanci a zaměstnavateli umožnit sepsání písemné dohody o tom, že si zaměstnanec bude sám rozvrhovat týdenní pracovní dobu. Opatření je jedním z kroků k flexibilnějším pracovním vztahům.
21.06.2024
Od července nastanou zásadní změny u penzijního spoření
Od začátku července 2024 dojde ke změnám v nastavení státního příspěvku u penzijního spoření. Zároveň se nebude nadále vyplácet všem, kteří pobírají starobní důchod.
21.06.2024
Kdy jít během dne do práce? O tom si budou moci někteří rozhodnout sami
Zákoník práce nabídne novinku, která výrazně pomůže některým zaměstnancům. Ti by si sami mohli určit, kdy jim začne pracovní doba.
21.06.2024
Ze zákulisí byznysu s chatami: Budou ceny růst nebo klesat?
Rekreační nemovitosti se zlevňují se začátkem chalupářské sezóny. Neplatí to však pro všechny lokality a ceny se liší také podle typu budov. Co podle odborníků naráží na cenová maxima?
21.06.2024
Z koníčku si udělala úspěšnou živnost. Její macramé rodinky dělají reklamu samy
Ačkoliv o sobě Ivona říká, že není žádný velký podnikatel, její příběh rozhodně může inspirovat ostatní. Při mateřské dovolené rozjela úspěšný byznys, který je dnes spojen i s květinami nebo svatbami.
21.06.2024
Nemocenská pro OSVČ v paušálním režimu. Kdy a kolik se platí?
OSVČ v paušálním režimu se můžou dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění. Mohou tak udělat buď společně s oznámením správci daně o vstupu do paušálního režimu, nebo kdykoliv během doby, po kterou jsou v paušálním režimu.
21.06.2024
Změny pro dohodáře účinné od července 2024
Od ledna 2025 by u DPP mělo dojít ke změně výpočtu povinných odvodů na pojištění. Nově se limit pro odvody bude stanovovat i průběžně měnit v závislosti na výši průměrné mzdy v ČR.
19.06.2024
Zkušební doba až 8 měsíců? Víme, jaké se chystají změny
Novela zákoníku práce by měla mimo jiné prodloužit zkušební dobu některým zaměstnancům. Zjistěte, na koho budou mít změny největší dopad.
19.06.2024
Počet podnikatelů už druhý měsíc klesá. Můžou za to horší podmínky i bankroty
Stále ubývá podnikatelů fyzických osob, jsou za tím horší podmínky pro podnikání i růst bankrotů. O podnikání na vlastní triko navíc nemají zájem mladí lidé, stále převládá fyzických podnikajících osob ve věku nad 40 let. Naopak firmám se v Česku daří. Přibylo jich nejvíce za poslední 3 roky.
19.06.2024
Kamióny platí více za mýtné, hrozí jim i vysoká pokuta za přetížení
Změna sazeb i nově zavedený poplatek za produkci CO2. To jsou důvody, proč se na mýtném systému vybralo více peněz. Jen za květen uhradili dopravci 1,5 miliardy korun, což je o 14 % více než v loňském roce.
19.06.2024
Jak vyplnit nové souhrnné hlášení: Výkaz dohod o provedení práce
Již za měsíc červenec budou zaměstnavatelé odesílat nový Výkaz DPP. Jak fungují tzv. akce hlášení a který typ akce pro konkrétní hlášení využít?
19.06.2024
Pořadatelé letních táborů vládě rozhodně neděkují. Co jim dělá vrásky?
Se začátkem prázdnin startuje sezóna letních táborů pro děti. Jejich pořadatelé v těchto dnech finišují přípravy a prozradili, s čím se musejí potýkat.
19.06.2024
Dluhy u zdravotní pojišťovny mohou skončit průšvihem. Neignorujte je
Dluhy nejsou v žádném případě příjemná věc. Ty vůči zdravotní pojišťovně, ať už jako OSVČ nebo zaměstnavatel, můžete řešit.
19.06.2024
Nechali si z Asie poslat elektroniku za 40 milionů. Berňák s celníky ji zabavil
Stále častěji dochází k dovozu zboží z třetích zemí do států Evropské unie, ze kterých není odváděna DPH. Právě na tento nešvar si Finanční správa ČR společně s celníky posvítila.
19.06.2024
Finanční úřady změní o prázdninách otevírací dobu
Během letních měsíců klesá vytížení služeb podatelen finančních úřadů. Dojde tedy proto ke zkrácení provozu.
19.06.2024
Čeští zaměstnanci se chtějí vzdělávat. Jaké kurzy patří mezi nejoblíbenější?
Z dat průzkumu JobsIndex společnosti Alma Career vyplývá, že zaměstnanci v České republice mají zájem se vzdělávat a jsou také ochotni se podílet na platbách za kurzy a školení.
19.06.2024
Jaké informace vyčteme z účetních výkazů?
Účetní výkazy mohou poskytnout zajímavé informace o posuzované účetní jednotce. Pokud se uživatel účetních výkazů umí ve výkazech orientovat, může posoudit finanční situaci a výkonnost firmy.
19.06.2024
Svými reklamami boří sociální sítě. Firmy jsou ochotny za ně štědře zaplatit
Anna Jiřina Daňhelová je televizní a divadelní herečkou. Řada lidí si ji však v poslední době nejspíš spojuje především s trefnými, vtipně zpracovanými reklamami na všechno možné, které jsou k vidění na sociálních sítích.
19.06.2024
Zákaz HHC obchodníci obešli. Jaká budou další opatření?
Od března platí zákaz prodeje HHC a dalších dvou kanabinoidů. Někteří obchodníci je však i nadále prodávají, a to například ve formě bonbonů. Jaké další kroky podnikne vláda, aby těmto praktikám zabránila?
19.06.2024
Firma prezentovala zhubnutí o x kil, pokuta za to byla dle soudu v pořádku
Firma prezentovala reklamu na proteinové potraviny, která obsahovala podle úřadů nepřípustná zdravotní tvrzení a udělily proto společnosti pokutu. Tu potvrdil i Nejvyšší správní soud (NSS).
17.06.2024
Co se děje s neprodaným pečivem? Řetězce odhalily své praktiky
K sortimentu, který se v obchodech často neprodá, patří kromě pečiva také mléčné výrobky nebo ovoce a zelenina. Co se tedy děje s neprodanými rohlíky?
17.06.2024
Ovlivňují velké sportovní události nákupy? Víme, jak to vidí e-shopy
Sotva dozněla euforie z mistrovství světa v hokeji, začalo fotbalové Euro a blíží se také letní olympijské hry. Jak se to projevuje v internetových obchodech zaměřených na sport?
17.06.2024
ČTÚ zasahuje proti podvodným telefonním hovorům. Co se změní?
Český telekomunikační úřad vydal nový předpis, který stanoví konkrétní podmínky pro mezinárodní propojení příchozích volání. Podvodník, který se schovává za falešné telefonní číslo, už by se vám neměl vůbec dovolat.
14.06.2024
Vláda loni zpřísnila pravidla pro předčasný důchod, nyní je chce zmírnit
Vláda od loňského října zpřísnila pravidla pro odchod do předčasného důchodu. Součástí vládní důchodové reformy, kterou nyní projednávají poslanci, je však naopak zmírnění pravidel.
14.06.2024
Hospodářská komora: Zákon o podpoře bydlení jen zvýší počet úředníků
Podnikatelům se nezamlouvá zákon o podpoře bydlení, který by dnes měla projednat vláda. Podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) jen zvýší počet úředníků bez prokazatelného efektu.
14.06.2024
Nový postup při prodlevě s výplatou nemocenských dávek a přerušení ošetřovného
Aktuálně projednávané změny přinesou také celou řadu opatření týkajících se nemocenských dávek a organizace při jejich výplatě.
14.06.2024
Problémové nájemníky dostanete z bytu snadněji. Tzv. rozkazem k vyklizení
Vláda schválila změnu zákona, která umožní pronajímatelům jednodušeji vystěhovat nájemníky, kteří dlouhodobě neplatí nájem nebo se chovají nepřípustně.
14.06.2024
Na uhrazení zálohy na daň z příjmů zbývá už jen pár dnů
Červnová záloha na daň z příjmů se týká poplatníků, kteří měli daňovou povinnost přes 30 tisíc. V pondělí 17. června končí termín jedné ze splátek.
14.06.2024
Kontroly ze strany státu považují malí podnikatelé a živnostníci mnohdy za šikanózní
Řada malých a středních podniků a živnostníků vnímá systém kontrol ze strany státu jako určitou míru šikany. Takový závěr přinesla anketa Asociace malých a středních podniků ČR.
14.06.2024
Víme, kde se nejlépe žije lidem do 30 let. Jak je na tom Česko?
World Happiness Report 2024 od roku 2021 do roku 2023 měřil pohodu ve 140 zemích světa. Ukázalo se, že nejlépe se lidem žilo ve Finsku, ale situace je jiná pro mladší lidi do 30 let.
14.06.2024
Obrat pro plátcovství DPH ve výši 2 milionů Kč se bude nově počítat za kalendářní rok
Nově se bude brát limit obratu 2 milionů korun pro povinnou registraci k DPH za kalendářní rok a ne za 12 po sobě jdoucích měsíců, jako je tomu v současnosti.
14.06.2024
KVÍZ: Green Deal se stal tématem eurovoleb. Znáte o něm základní fakta?
Green Deal se často objevoval v kampani týkající se proběhlých voleb do Evropského parlamentu. Zjistěte v našem kvízu, co o této dohodě víte.
14.06.2024
Stále stejná písnička, většina kontrolovaných e-shopů porušila zákon
Také v prvním letošním čtvrtletí pokračovala Česká obchodní inspekce (ČOI) v kontrolách e-shopů, přičemž porušení zákona opět zjistila ve většina případů. ČOI se nicméně zaměřuje na problematické obchody.
14.06.2024
Drahé tankování? Zjistěte, jak je to se zdaněním benzínu v ostatních zemích
Na výslednou cenu benzínu má vliv spotřební daň a daň z přidané hodnoty. V České republice tyto nepřímé daně u benzínu tvoří přes polovinu prodejní ceny. Jaké je však zdanění v ostatních zemích OECD?
12.06.2024
Musíte platit zdravotní pojištění, když čerpáte otcovskou?
Pokud pobíráte jako OSVČ otcovskou, nemá to vliv na platbu záloh na zdravotní pojištění a nijak se tato skutečnost ani nezohledňuje v ročním přehledu OSVČ.
12.06.2024
Nejen pozdější odchod do důchodu, nově přiznané důchody porostou pomaleji
Důchodová reforma počítá s prodloužením věku odchodu do důchodu. S tím souvisí i úprava růstu nových důchodů.
12.06.2024
Podnikáte jako OSVČ z domova? I tak musíte platit za odpad, vyzývá podnikatele Praha
Takřka všechny OSVČ by měly platit za odpad. Nezáleží přitom, jestli podnikají v provozovně nebo třeba doma v obýváku. S odpady se navíc pojí i další povinnosti.
12.06.2024
Schyluje se letos k nejlepší sezóně pro půjčovny karavanů a obytných vozů?
Půjčovat si karavany a obytné vozy se Češi naučili za covidu. Krátce na to nastala doba, kdy si tyto vozy začali sami pořizovat. Jaká je situace půjčoven dnes?
12.06.2024
Za registraci k VZP finanční odměna? Nesmysl. Naopak, o peníze přijdete
Píše zaměstnanec Všeobecné zdravotní pojišťovny, aby vás obeznámil s akcí, která aktuálně probíhá. Pokud se k pojišťovně zaregistrujete. dostanete finanční odměnu.
12.06.2024
Jaká je nejnižší věková hranice pro podnikání?
Pro start podnikání je třeba splnit celou řadu podmínek. Patří mezi ně i věková hranice budoucího podnikatele. V kolika letech lze s byznysem začít?
12.06.2024
Do teď jsem vydělávali na stát, ode dneška vyděláváme na sebe
Dnes, 11. června 2024, je tzv. Den daňové svobody. Na pokrytí letošních veřejných výdajů jsem pracovali a podnikali 162 dní.
12.06.2024
Lidé už nechtějí utrácet za cestování. Zlevní to v budoucnu letenky?
Z aktuální situace na trhu letenek vyplývá, že už skončil cestovatelský boom, za kterým stálo pocovidové uvolnění podmínek. Jedním z důvodů, proč lidé méně utrácí za cestování, je také inflace a současná situace obecně.
12.06.2024
Snížit daň z nemovitosti mohou pro rok 2025 i obce, jež nyní nemají místní koeficient
Řadu poplatníků zaskočilo letošní zvýšení daně z nemovitých věcí. Pro příští rok ji však obce mohou opět snížit, a to i ty, které v současnosti nemají stanovený místní koeficient.
12.06.2024
Krátkodobé nájmy a jak na ně?
Vlastníte-li investiční nemovitost, máte na výběr z vícero možností, jak s ní naložit. Jednou z nabízených možností je nájem.
12.06.2024
Kdo zaplatil na daních z příjmů za minulý rok nejvíce?
Známe dvacítku nejvýznamnějších plátců daně z příjmů právnických osob za loňský rok.
10.06.2024
Slevy jako nekalá praktika: Za tuhle cenu to koupíte, i když to nepotřebujete
Nekalé praktiky spojené se slevami jsou stále na pořadu dne. Česká obchodní inspekce si na prodávající včetně internetových obchodů posvítila.
10.06.2024
Má podnikání pozitivní dopad na společnost? Mladí si to nemyslí
Z průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte vyplývá, že v porovnání se stejnými generacemi v zahraničí si tuzemští mladí mnohem méně myslí, že má podnikání pozitivní dopad na společnost.
10.06.2024
Postup u stávajících DPP a výše odměny pro nové povinné hlášení od července 2024
U dohod o provedení práce se od poloviny roku významně mění povinnosti zaměstnavatelů. Nejde jen o oznamování nástupu všech DPP, ale i o hlášení příjmů.
10.06.2024
Jak sestavit dobrý byznys plán? Přinášíme pár základních tipů, jak na to
Podnikatelský plán bychom mohli považovat za vodítko, jak se dostat k určitému cíli. Tím cílem může být rozjezd nového byznysu, rozvoj obchodu nebo přilákání nového investora.
10.06.2024
Blíží se další Milostivé léto. Pomůže však všem?
Od začátku července poběží další milostivé léto, které se tentokrát zaměří na dluhy spojené se zdravotním pojištěním. Podle některým však zákon pomůže jen některým dlužníkům.
07.06.2024
O vytvoření nDIS mají zájem 3 firmy. Hodnota zakázky není cíleně zveřejněna
O zakázku na tvorbu nového daňového informačního systému mají zájem tři firmy. Hodnotu zakázky finanční správa cíleně nezveřejnila.
07.06.2024
Změny u DPP schválil i Senát, od července se dohody budou jen evidovat
Senát před týdnem schválil novelu, která ruší systém dvou limitů a zpojistnění dohod o provedení práce (DPP). Od července tak se budou DPP jen evidovat.
07.06.2024
Tři zásadní změny u zaměstnaneckých benefitů od července 2024
Senát schválil novelu, která napraví podmínky některých zaměstnaneckých benefitů schválené vládním konsolidačním balíčkem. Ovšem s rozdílnou účinností.
07.06.2024
Řetězec z nás chtěl udělat šašky, říká včelař. Dříve byl sám markeťák
Za prací včelaře je tvrdá dřina. A pokud si supermarket vymyslí akci, kdy mají včelaři přijít ve svém pracovním oděvu do obchodu, aby měli levnější cukr, je to nedůstojné.
07.06.2024
Nechali si z Hong Kongu poslat zásilku plnou padělků. Mohou zaplatit až 10 milionů
​Byznys s padělaným zbožím se nemusí vyplatit. Zásilka, která dorazila z Hong Kongu, neměla šanci. Zachycena byla už na letišti.
07.06.2024
Šéf zrušil zaměstnanci ohlášenou dovolenou. Musí kompenzovat uhrazený zájezd?
V plánování dovolené je důležitá dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Poslední slovo v tom má však vždy zaměstnavatel.
07.06.2024
Je pro operátory stále roaming zlatý důl? Víme, kde si lidé nejvíce připlatí
Roaming nemusí řešit ti, kteří cestují do evropských zemí. Ti ostatní si však musejí dát pozor, aby se jim pobyt v zahraničí neprodražil. Situaci sice zlepšily balíčky, ale i tak si operátoři mnohdy účtují vysoké sumy.
07.06.2024
KVÍZ: Babiš, Kellnerová nebo Křetínský. Zkuste, jak dobře znáte nejbohatší Čechy
Nejbohatší Češi mají majetek v hodnotě stovek miliard korun. Vyzkoušejte v našem kvízu, jak dobře je znáte.
07.06.2024
U kotlů si čistí hlavu a pokračuje v tradici. Jak se zrodila jeho povidlárna?
Ondřej ve vesnici proslulé zpracováním ovoce vyrábí povidla a další dobroty. Pokračuje tak v tradici a také odpočívá od své práce sociálního pracovníka. Seznamte se s ním.
07.06.2024
Změny místní příslušnosti zaměstnavatele ke správě sociálního zabezpečení
Ruší se pojem domácký zaměstnanec a zavádí se institut delegace. Zaměstnavateli bude možné přidělit nebo změnit místně příslušnou ÚSSZ.
05.06.2024
Evropa brojí proti čínským e-shopům. Co by se mělo změnit?
Mnoho evropských států má s cizími zahraničními obchody, tedy především s Temu nebo Sheinem, problémy a volá po jejich regulaci.
05.06.2024
Obchodníci čachrují už i s cenami za dálniční známku
Cena za dálniční známku se zvedla. Za roční zaplatí řidiči nově místo 1500 korun 2300 korun. U některých obchodníků dokonce i víc.
05.06.2024
Na zahájení samostatné činnosti může přispět úřad práce. Na co lze peníze použít?
Uchazeč o zaměstnání, který je evidován na úřadu práce, může žádat o příspěvek na zřízení tzv. společensky účelného pracovního místa. To bude zřízeno právě pro něj za účelem zahájení samostatně výdělečné činnosti.
05.06.2024
Kolik vybral stát do konce května na dani z nemovitostí?
Termín pro uhrazení daně z nemovitých věcí za rok 2024 vypršel. Uhrazena měla být do 31. května. Kolik do konce měsíce stát vybral?
05.06.2024
Pracujete na zkrácený úvazek? Víme, jak to ovlivní výši vašeho důchodu
V poslední době roste oblina práce na zkrácený úvazek, a to z několika důvodů. Ať už se jedná o péči o děti, přivýdělek k podnikání nebo zdravotní důvody, vždy je potřeba počítat s tím, že takový úvazek ovlivní výpočet důchodu.
05.06.2024
Jurečka chce zavést nový trest za nelegální práci. Má být na úřadech, zda ho využijí
Za poskytnutí nelegální práce má být zavedena možnost nového trestu. Úřady budou moct podnikatele, kteří budou za nelegální práci pokutováni, zveřejnit.
05.06.2024
Co je to daňová informační schránka a jaké informace v ní najdeme?
Daňová informační schránka slouží primárně pro poskytování informací ze strany finanční správy směrem k podnikatelům. Funkcionalit však nabízí mnohem více.
05.06.2024
Evropské zelené dluhopisy vám mohou pomoct s ESG. Víme, co se u nich změní
Evropské zelené dluhopisy jsou nástrojem financování, který může hrát roli v přechodu k udržitelné ekonomice. Zjistěte, co se kolem nich chystá.
03.06.2024
Nejenom ošetřovné, OSVČ čeká v rámci sociálního pojištění řada dalších změn
OSVČ, které si platí nemocenské pojištění, by měly získat nárok na ošetřovné. Stejně tak lidé, kteří pracují na dohody mimo pracovní poměr.
03.06.2024
Plánujete si založit e-shop? Máme velký návod, jak na to
Nejen v České republice je spousta internetových obchodů. Založit si ho není žádný problém. Co je však potřeba si pohlídat a jak e-shop rozjet?
03.06.2024
Končí nadvláda IBM nad ADIS, konkurent nabídl o 1,2 miliardy korun nižší cenu
Firma IBM, která dlouho využívala vendor lock-in u daňového systému ADIS, přichází o svoji nadvládu. Nově bude ADIS provozovat Eviden ze skupiny Atos.
03.06.2024
Cizinci, kteří od července nepotřebují oprávnění k práci
Novým nařízením se stanoví seznam států, jejichž pracovníci u nás nepotřebují zaměstnaneckou kartu, modrou kartu, a dokonce ani povolení od úřadu práce.
03.06.2024
Varnsdorfská firma vyráběla sto tisíc punčoch denně. Dnes většina jejích budov chátrá
Ve své době byla největší firmou na výrobu punčoch v Evropě. Denně zvládli její zaměstnanci uplést sto tisíc punčoch. Spolupracovala i se společností Baťa. Dnes je většina budov bývalé společnosti J. Kunert a synové prázdná. Minulý týden by firma oslavila sto let od svého založení.
03.06.2024
Pracák přispěje firmám i OSVČ na vzdělávání zaměstnanců. Na jednoho až 42 tisíc
Další z projektů, který spouští Úřad práce České republiky, má podpořit české zaměstnavatele i zaměstnance a pomoci k vyšší kvalifikaci, která by měla přinést lepší výdělky.
03.06.2024
Letos se změnily limity pro dovoz určitého zboží. Kolik si můžete přivézt cigaret?
Celní správa ČR upozorňuje na změny u množstevních limitů pro dovoz určitého zboží. Pro přílet ze zemí mimo Evropskou unii, například Turecko nebo Tunisko, jsou tyto limity výrazně nižší než pro přílet ze zemí v rámci členských států EU.
03.06.2024
Nechte si poradit, jak na kybernetickou bezpečnost
Magazín Computerworld začíná sérii podcastů na téma kybernetická bezpečnost. V prvním dílu je hostem šéfredaktora Radana Dolejše bezpečnostní specialista společnosti Seyfor Dan Albrecht.
03.06.2024
V případě prohraného soudu zaplatíte úředníkům poštovné a cestovné, navrhuje Blažek
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby lidé a firmy v případě prohraného soudního sporu platili úřadům tzv. hotové výdaje, tedy například cestovné, poštovné nebo zhotovení kopií.
03.06.2024
KVÍZ: Jak dobře znáte nealkoholické nápoje? Poznáte je podle loga?
Nealkoholické nápoje tvoří značnou část sortimentu obchodů. Vybavíte si všechny značky podle loga? A znáte některé zajímavosti, které se s nimi pojí?
03.06.2024
Poslanci podpořili důchodovou reformu. Co přináší?
Reforma penzí aktuálně prochází legislativním procesem. V Poslanecké sněmovně ČR prošla prvním čtením. Přináší celou řadu zásadních změn.
03.06.2024
Dnes musí být uhrazena daň z nemovitostí. Co hrozí, pokud budete platbu ignorovat?
Dnes, 31. května, je nejzazší termín pro platbu daně z nemovitých věcí. Pokud k úhradě nedojde, přijdou na řadu sankce.
03.06.2024
Žádosti o dávky od úřadu práce bude možné podávat na poště
Na začátku června bude spuštěn projekt Úřadu práce ČR a České pošty, díky kterému bude možné žádat o vybrané dávky v oblasti státní sociální podpory na pobočkách České pošty.
03.06.2024
ESG? Místo další povinnosti a administrativy dnes hlavně velká pomoc
Podle výzkumu tři čtvrtiny firem vnímají ESG (obsahující kritéria udržitelnosti, odpovědného přístupu a řízení firem) jako důležitou součást byznysové strategie, která jim pomůže zajistit si prosperitu.
03.06.2024
Podnikatelé zaplatí na koncesionářských poplatcích dohromady méně, říká ministerstvo
Ministerstvo chce kromě zvýšení koncesionářských poplatků změnit u podnikatelů způsob jejich výpočtu. Nově se mají určit nikoli na základě počtu zařízení, ale zaměstnanců.
03.06.2024
Už žádné tajemné platby nebo dary. Jaká je nabídka transparentních účtů?
Transparentní účty slouží ke zprůhlednění finančních transakcí veřejnosti. Podívejte se, jaká je jejich nabídka a v čem se liší.
03.06.2024
Nakazili jste se v práci covidem? Pak si nenechte ujít finanční náhrady
Covid je nemocí z povolání a v poslední době patří mezi ty nejčastěji hlášené. Jen za loňský rok covid lékaři jako nemoc z povolání uznali více než 6000 zaměstnancům.
03.06.2024
Výpověď bez udání důvodů navrhneme, potvrdil Stanjura
Vládní ODS předloží při projednávání novely zákoníku práce pozměňovací návrh, kterým chce zavést výpověď bez udání důvodu. V rozhovoru pro deník Právo to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
03.06.2024
Na brigádu už od 14 let? Podnikatelé návrh vítají
Podnikatelé vítají, že na brigády by nově mohli chodit i čtrnáctiletí. Se změnou počítá novela zákoníku práce, o které by brzy měla jednat vláda.
03.06.2024