Co musí zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci učinit v nejbližší době?
Upravují se daňové tiskopisy pro zaměstnance. Je možné využívat nadále starší dvoulisty prohlášení k dani, nebo již nebudou akceptovány? Dokdy je podepsat?
13.01.2022
Přehled kurzů cizích měn, které využijí v přiznání za rok 2021 podnikatelé bez účetnictví
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí v přiznání pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotlivé hodnoty zveřejnila před několika dny finanční správa.
13.01.2022
Úřady začaly vyplácet kompenzační bonus. Jak podat žádost a co k ní doložit?
Od ledna mohou OSVČ, společníci firem a dohodáři žádat o kompenzační bonus 2022 za první bonusové období, přičemž finanční úřady již začaly peníze vyplácet. Způsobů, jak lze žádost podat, existuje několik.
12.01.2022
Máte peníze z nájmu? Tady je návod, jak se evidují
Pokud vlastníte nemovitost, kterou dále pronajímáte, považují se vaše příjmy za příjmy z nájmu. Co se mezi příjmy z nájmu řadí, jak se zdaňují a jakou další administrativu s sebou přináší?
12.01.2022
Potřebujete poslat peníze a neznáte číslo účtu? Nevadí, bude stačit telefon
V dohledné době by mělo být možné posílat peníze bez znalosti bankovního účtu příjemce. Postačilo by telefonní číslo. Jak to vypadá se zavedením této novinky?
12.01.2022
Hospody, kadeřnictví či hotely. Kdo všechno další musí používat aplikaci čTečka?
Restaurace, kadeřnictví ale třeba i hotely. Všude tam musí provozovatelé kontrolovat za pomoci aplikace čTečka, zda zákazníci mají očkování či jsou po prodělání covidu.
12.01.2022
Ode dneška se zkracuje karanténa a izolace na 5 dnů, karanténa ale může trvat jen den
Vláda rozhodla, že ode dneška, úterý 11. ledna 2022, se zkracuje doba karantén a izolací na 5 dnů ode dne prvního odběru prvního pozitivního testu. Týká se to všech, kteří nemají příznaky covidu nebo u nich má nemoc mírný průběh. Karanténu si navíc všichni bezpříznakoví budou moci zkrátit negativním výsledkem PCR testu.
11.01.2022
Důchodci dostávají oznámení o doplatku za valorizaci, vyplacen bude už v lednu
Česká správa sociálního zabezpečení v současné době rozesílá seniorům valorizační oznámení, které informuje o zvýšení vyplácených důchodů a příplatků k důchodům, ke kterému došlo v souladu s nařízeními vlády č. 356/2021 Sb. a č. 357/2021 Sb.
11.01.2022
Respirátory se nyní prodávají s DPH. Víme, kolik si za ně připlatíte
V loňském roce platilo prominutí DPH na ochranné pomůcky v podobě respirátorů. Jaké jsou bez této výjimky jejich ceny?
11.01.2022
Nezabavitelná částka se od roku 2022 zvyšuje. Mění se i výpočet srážek ze mzdy
Díky nákladům na bydlení se výrazněji zvyšuje nezabavitelná částka, která zůstane po srážce ze mzdy dlužníkům. Navíc se opět mění způsob výpočtu.
11.01.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč, slibuje vláda
Jedním ze slibů, který do programového prohlášení nové vlády přibyl oproti koaliční smlouvě, je zvýšení hranice pro využití paušální režimu na úroveň 2 milionů korun příjmů. Předtím nicméně musí dojít ještě k nárůstu limitu pro povinnou registraci k DPH.
11.01.2022
Stahujte přiznání k dani z příjmů za rok 2021, které umožňuje i vyplnění přehledů
Server Podnikatel.cz nabízí ke stažení interaktivní formuláře daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2021, které zároveň umožňují i vyplnění přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu.
10.01.2022
Nepřijděte o osvobození od daně při prodeji nemovitostí a movitých věcí
Zákon o daních z příjmů definuje, jaké příjmy jsou předmětem daně. Stanovuje ale také ty příjmy, které jsou od daně osvobozené. Osvobození je však většinou podmíněno splněním podmínek stanovených zákonem.
10.01.2022
Vysoké pokuty pro řidiče a rozšířená povinná výbava. Co se letos dál mění?
Změny se nevyhýbají ani dopravě a je potřeba je znát, aby se podnikatelé a firmy vyhnuli nepříjemným pokutám. Co je tedy nového?
10.01.2022
Poslední den na přihlášení k paušální dani OSVČ 2022: Kdo má nárok a co udělat?
Dnes končí lhůta pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu. OSVČ mají několik možností, jak formulář podat. Nárok na paušální daň však nemají všechny.
10.01.2022
Může zaměstnanec, který odmítne test, dál pracovat, nebo musí odejít domů?
Pomalu se blíží povinné testování zaměstnanců a OSVČ. Jak to bude s těmi, co se odmítnou testovat? Zjistili jsme. A také přinášíme informace o změnách v přehledech u OSVČ.
10.01.2022
Na konci ledna je nutné podat hned dvě daňová přiznání
První měsíc nového roku je vždy spojen s daňovými povinnostmi. Na jeho konci musí mít finanční úřad na stole dvě lejstra. Jedná se o daňové přiznání k dani silniční a k dani z nemovitých věcí.
07.01.2022
Je přihlášen k paušální dani. Musí v novém roce opět podávat oznámení?
Režim paušální daně je umožněn již od roku 2021. Ti, co jej chtěli využít, museli v minulém roce do 10. ledna podat oznámení o vstupu. V poradně k paušálnímu režimu, kterou nabízí server Podnikatel.cz společně s Ministerstvem financí ČR, se množí dotazy, zda je nutné podávat oznámení o vstupu do paušálního režimu opakovaně.
07.01.2022
Máte dluh na zdravotním pojistné? Stále ještě se můžete vyhnout penále
Stále ještě je možné vyhnout se sankcím za neuhrazené nebo pozdě uhrazené zdravotní pojistné. I tento druh dluhu spadá do tzv. Milostivého léta, do jehož konce zbývají poslední tři týdny. Akce probíhá do 28. ledna 2022.
07.01.2022
Šeptanda. Magické slovo, které pomůže zviditelnit výrobek nebo službu
Nejvíce doporučují výrobky či služby ženy. Ale ani muži nejsou v šeptandě pozadu. Jak je tedy motivovat, aby se zrovna o vašem byznysu začalo mluvit?
07.01.2022
Testy OSVČ a zaměstnanců budou dvakrát týdně. Kdo má výjimku? Očkovaní to nejsou
Od 17. ledna se OSVČ a zaměstnanci ve firmách budou muset dvakrát týdně testovat, a to i ti, co nedávno prodělali covid, či ti, kteří jsou očkováni.
07.01.2022
Mění se výpočet penále za pozdě uhrazené zdravotní pojištění, mění se i přehled OSVČ
V případě, že se opozdíte s úhradou zdravotního pojištění, hrozí vám penále. Jak informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, od nového roku přichází změna v jeho výpočtu.
06.01.2022
Nová povinnost kontrolovat zákazníky čTečkou: Jak ji v praxi přesně použít?
Od pondělí 3. ledna má vybraná skupina podnikatelů povinnost kontrolovat zákazníky, respektive jejich bezinfekčnost, pomocí mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví čTečky. V rámci ní zjistí, zda má zákazník certifikát o očkování nebo o prodělání covidu.
06.01.2022
Ježíšek se netrefil? Některé e-shopy umožňují vrátit dárky až do konce ledna
Zákazníci e-shopů mají možnost vrátit zboží bez udání důvodu do 14 dnů. V rámci povánočního času se však tato doba často prodlužuje.
06.01.2022
Zvyšuje se podpora v nezaměstnanosti a zjednodušuje postup žádosti
Spolu s rokem 2022 roste i maximální možná podpora v nezaměstnanosti či v rekvalifikaci a podpora počítaná z náhradní doby. Upravuje se i postup.
06.01.2022