3. května otevřou kadeřnictví, podmínkou bude negativní test na covid
[1 minuta čtení] 3. května otevřou kadeřnictví, holičství, pedikúry a další služby péče o tělo. Podmínkou bude negativní test na koronavirus. Rozvolnění dnes odsouhlasila vláda. Zda otevřou příští pondělí i obchody, rozhodně vláda ve čtvrtek.
27.04.2021
Informace o izolaci přišla pozdě. Jak a kdy doúčtovat mimořádný příspěvek?
[1 minuta čtení] V březnu nařízená izolace původně v systému nebyla. Vyplatí se zaměstnanci až nyní v dubnu, nebo se musí zpětně proúčtovat do března včetně opravy přehledu? Zaměstnavatel neměl v měsíci březnu informaci o izolaci a karanténě. Mimořádný příspěvek nevyplatil. Následně se dozvěděl, že zaměstnanci byla skutečně nařízena izolace a chybou lékaře se tato skutečnost do data zpracování mez
26.04.2021
Květnové svátky se blíží, mohou obchody zůstat otevřené?
[1 minuta čtení] Další svátky se kvapem blíží a s tím i tradiční otázka, zda během nich mohou obchody otevřít. Během jednoho mohou, během druhého nikoli. Na rozdíl od předchozích svátků neplatí nouzový stav a otevírací doba se tak řídí (kromě rozhodnutí samotného obchodníka) jen zákonem o prodejní době v maloobchodě a protiepidemickými opatření.
26.04.2021
Děti potřebují rozvíjet jemnou motoriku, říká výrobce dřevěných hraček
Jaroslav Voldřich začínal na stavbě, podnikal v gastronomii a nakonec založil firmu Trihorse, která vyrábí hračky a dětský sortiment. Přečtěte si jeho příběh.
26.04.2021
Rozdělení zisku a výplata podílů na zisku v roce 2021
[4 minuty čtení] Pokud účetní jednotka vygenerovala zisk, může se rozhodnout o jeho výplatě společníkům. Jak účetně zachytit rozdělení zisku a následnou výplatu podílů na zisku? Blíží se termín pro sestavení účetní závěrky a podání daňového přiznání. Tím však povinnosti vyplývající ze skončení předchozího roku nekončí. Účetní jednotka musí svolat nejvyšší orgán, např. valnou hromadu, aby rozhodla,
26.04.2021
Češi objednávají pivo po deseti. Pivovary však stále neví, co bude dál
[5 minut čtení] Spotřeba piva byla v loňském roce 135 litrů, což je nejméně od šedesátých let. Jak se s touto situací potýkají minipivovary? Českomoravský svaz minipivovarů prováděl na podzim loňského roku dotazníkové šetření, ze kterého vyplynulo, že neočekávaná krize společnosti a ekonomiky vyvolaná pandemií znamenala pro pivovary velkou hrozbu, ale také výzvu a příležitost ověřit si, co na trhu
26.04.2021
Finta, jak mohou OSVČ vedlejší ušetřit tisíce na sociálním pojištění za rok 2020
[4 minuty čtení] OSVČ vedlejší mohou díky jednoduché fintě při podávání přehledu ušetřit na sociálním pojištění za rok 2020 až tisíce korun. Loni totiž byly OSVČ na půl roku odpuštěny minimální zálohy. V případě sociálního pojištění to znamenalo pro OSVČ hlavní odpuštění 15 264 Kč a u OSVČ vedlejších pak 6108 Kč. Nic však OSVČ vedlejším nebrání se v době, kdy byly zálohy odpuštěny, prohlásit za OS
26.04.2021
Zvýšilo se krizové ošetřovné, nová výše se doplatí zpětně od 1. března
[1 minuta čtení] Tzv. krizové ošetřovné vzroste zpětně už od 1. března ze 70 na 80 procent denního vyměřovacího základu. Zároveň by mělo dojít i k rozšíření okruhu příjemců především o rodiče dětí starších 9 let se speciálními vzdělávacími potřebami, které objektivně nejsou schopny účastnit se samostatně on-line výuky.
23.04.2021
Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Nabízíme interaktivní formuláře
[2 minuty čtení] Pokud budete přiznání k dani podávat v listinné podobě, máte na to čas do 3. května. V případě online podání se lhůta posouvá na 1 června. Máme formuláře. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu. Stejně tak máme k dispozici formuláře pro splnění daňových povinností.
23.04.2021
Jak na změnu jednatele společnosti s ručením omezeným v obchodním rejstříku?
[4 minuty čtení] Jaký je postup, chcete-li změnit jednatele společnosti s ručením omezeným v obchodním rejstříku? Jednatel je statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným, kterému přísluší tzv. obchodní vedení, zahrnující především organizování a řízení běžné každodenní podnikatelské činnosti společnosti. Jakožto výkonný orgán společnosti s ručením omezeným je jednatel velice důležitou osobo
23.04.2021
Kdo, kdy a za jakých podmínek bude moct otevřít? Tady je plán rozvolnění
[5 minut čtení] Rozvolňování protiepidemických opatření by mělo proběhnout v 6 vlnách. Obchody a kadeřnictví by se mohly otevřít v pondělí 3. května. Další „balíčky“ rozvolnění by pak vláda schvalovala dle epidemiologické situace. Připravili jsme přehled, jak mají jednotlivé balíčky vypadat a za jakých podmínek budou realizovány.
23.04.2021
Od 3. května by se nakonec mohly otevřít nejen obchody, ale i kadeřnictví
[1 minuta čtení] Pokud to epidemiologická situace dovolí, chystá se mnohem větší povolení šroubů. Od pondělí 3. května by se mohla otevřít také kadeřnictví. Původně se s otevřením vybraných služeb počítalo mnohem později, dnes ale vláda rozhodla, že pokud se situace bude dál vyvíjet jako doposud, mohla by se kadeřnictví otevřít společně s ostatními obchody.
23.04.2021
OSVČ mohou podávat žádosti o ošetřovné za březen
[1 minuta čtení] Osoby samostatně výdělečně činné mohou nyní podávat žádosti o finanční podporu v podobě ošetřovného. Jde o období od 1. do 31. března 2021. Ošetřovné je určeno pro ty OSVČ, které vykonávají samostatnou výdělečnou činnost (SVČ) hlavní. Lidé, kteří mají ještě jiný příjem, a tedy mají SVČ vedlejší, nárok na tuto dotaci nemají.
22.04.2021
Do školy může, ale měl pozitivní test. Jak je to s nárokem na ošetřovné?
[5 minut čtení] Aby mohly děti zpátky do školy, musí podstoupit testování. V případě pozitivního testu zůstává dítě doma. Máme názorný příklad, jak si nárokovat ošetřovné. Česká správa sociálního zabezpečení popisuje různé situace, které mohou v souvislosti s nárokem na ošetřovné v praxi nastat. Předně upozorňuje, že ošetřovné se poskytuje stále ve stejných případech potřeby zajištění péče.
22.04.2021
Kontrolujte schránky, míří do nich první složenky k dani z nemovitých věcí
[1 minuta čtení] Finanční správa v těchto dnech začíná rozesílat složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Dorazit by měly nejpozději do 25. května. Mělo by jít celkem o 3,3 mil. obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2021 a informace pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem, případně do datové schránky.
22.04.2021
Zkoušky v autoškolách jsou opět povoleny. Čekání na řidičák bude někde dlouhé
[5 minut čtení] V autoškolách mohou až nyní, za dodržení určitých opatření, probíhat zkoušky. Jak se na nucenou pauzu dívají její provozovatelé? V loňském roce mohly autoškoly otevřít na konci dubna. Letos jim během nouzového stavu nebyl zakázán provoz, ale nebylo možné provádět testy. Až od 12. dubna došlo k opětovnému zahájení zkoušek žadatelů o řidičské oprávnění s tím, že počet osob na učebně
22.04.2021
Mimořádný příspěvek aneb Izolačka a komplikované případy z praxe
[4 minuty čtení] Při uplatňování takzvané izolačky řeší zaměstnavatelé nejednu praktickou situaci, kdy zákon jednoznačnou odpověď nedává. Vyřešit je však musí. Podmínky nároku na příspěvek, jeho výši a poskytování upravuje zákon číslo 121/2021 Sb., o mimořádném příspěvku při nařízené karanténě. Jde o poměrně stručný právní předpis. Účetní musí při poskytování příspěvku při karanténě a izolaci a ná
22.04.2021
Izolačka v dubnu nekončí, vyplácet se bude až do konce června
[1 minuta čtení] Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě tzv. izolačka neskončí v dubnu, ale bude se vyplácet až do konce června. O prodloužení příspěvku dnes rozhodla Poslanecká sněmovna. Příspěvek činí 370 Kč za kalendářní den, přičemž celková náhrada mzdy nesmí překročit úroveň 90 procent průměrného hrubého výdělku.
22.04.2021
Otevření kadeřnictví se odkládá, do 3. května by ale měly otevřít obchody
[1 minuta čtení] Původně měla mezi prvními otevřít kadeřnictví, nakonec ale zřejmě dostanou přednost obchody. Definitivní rozhodnutí učiní vláda ve čtvrtek. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera otevřou všechny obchody nejpozději 3. května. Ministr to uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS.
21.04.2021
Farmářské trhy jsou o zážitku, který internet nenahradí. Tržby však vyrovnal
[6 minut čtení] Farmářské trhy byly velmi dlouhou dobu zakázány. Co to znamenalo pro prodejce a jak se vypořádávali s online prodejem? Od pondělí 12. dubna se mohou začít konat i farmářské trhy s tím, že se na nich může prodávat jen ovoce a zelenina, květiny a jiné rostliny, jejich plody, osivo, semena, mléko a výrobky z mléka, maso a výrobky z masa, včetně živých ryb, vejce, pekařské a cukrářské
21.04.2021
Goodwill v účetnictví podnikatelů
[2 minuty čtení] V jakých případech může vzniknout goodwill v účetnictví vedeném podle českých účetních standardů a jak jej správně zaúčtovat? Zákonná úprava goodwillu je zakotvena hned v několika právních předpisech. Základní definici goodwillu nalezneme jednak ve vyhlášce k zákonu o účetnictví, kde je specifikován pojem jako takový a jak se goodwill odepisuje. Problematikou goodwillu se dále zab
21.04.2021
Příklad, jak vyplnit výkazy v žádosti u programu Covid Nepokryté náklady
[5 minut čtení] K žádosti o dotace v rámci programu Covid Nepokryté náklady musí podnikatelé dodat několik povinných výkazů. Podívejte se na příkladu, jak je správně vyplnit. „Hlavní“ přílohou je Upravený výkaz zisku. Další je Výkaz o poklesu obratu, Přehled o dotacích a Výsledný přehled pro výpočet dotace, který se vyplní přímo v žádosti.
21.04.2021
Přinesla tahle nepříznivá doba více nespolehlivých plátců DPH?
[2 minuty čtení] Doba pandemie celé řadě oblastí podnikání nenahrává. Jak moc zamíchala s počty nespolehlivých plátců DPH? Pandemie negativní vliv na nárůst nespolehlivých plátců DPH nemá. Mezikvartální přírůstek subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH, byl v prvním čtvrtletí letošního roku nejnižší za posledních sedm let.
20.04.2021
Mění se pravidla v uplatňování DPH při online prodeji zákazníkovi do zahraničí
[1 minuta čtení] Prodáváte zboží přes e-shop koncovým spotřebitelům v jiných členských státech? Změna v oblasti DPH u online obchodování vám může zjednodušit odvod DPH. Změna v oblasti DPH u elektronického obchodování (tzv. e-commerce) platí od 1. července 2021. Tyto změny se týkají pravidel pro určení členského státu zdanění a ovlivní zejména prodejce zboží, kteří uskutečňují prodeje zboží do jin
20.04.2021
Dnes je nutné uhradit další zálohu na paušální daň. Posíláte ji na správný účet?
[2 minuty čtení] Právě nesprávně zadané číslo účtu, kam záloha odchází, je jedna z častých chyb, která se s režimem paušální daně pojí. Chyb a omylů je ale mnohem víc. Dnes 20. dubna 2021 by měla být finanční správě odeslána čtvrtá záloha na paušální daň. Zálohy je totiž nutné uhradit vždy do 20. dne daného měsíce. To však někteří poplatníci stále ještě neberou na vědomí a vystavují se tak riziku
20.04.2021