Kdy přestává za studenta platit zdravotní pojištění stát? Momentů je několik
[2 minuty čtení] Za studenta, ať už vysokoškolského či středoškolského, je obecně plátcem zdravotního pojistného stát. V jakých situacích tomu tak není? Základní věkový limit, do kterého platí stát zdravotní pojistné za studenta jako za nezaopatřeného dítě, je 26 let. Od roku 2018 však existuje výjimka.
05.06.2019
I negativní komentáře mohou vylepšit důvěryhodnost vaší značky. Využijte toho
[5 minut čtení] Na důvěryhodnosti značky je třeba pracovat pořád, protože trh je ve velmi dobrém ekonomickém stavu, kdy stávající konkurence posiluje a nová konkurence vzniká. Důvěryhodnost značky patří spolu s kvalitou, zvažování a superioritou k faktorům silné značky. Jedná se o míru, do které je značka vnímána důvěryhodně ve třech dimenzích: vnímané odbornosti, důvěryhodnosti a sympatie.
05.06.2019
Zaměstnavatel musí o odejmutí pohyblivé složky mzdy informovat předem
[4 minuty čtení] Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR určilo pravidla pro odejmutí nenárokové části mzdy. Trestat zaměstnance jejím neposkytnutím rozhodně nelze. O výši přiznané nenárokové části mzdy může rozhodnout zaměstnavatel až po skončení hodnoceného období, odejmout ji však musí předem.
05.06.2019
Podívejte se na všechny verze nového loga datových schránek (GALERIE)
[1 minuta čtení] Datové schránky mají nové logo. Jde o symbol dvou šipek, které mají představovat obousměrnou komunikaci občana se státem a dohromady tvořit datovou zprávu. Autorem nového loga je student posledního ročníku Střední umělecké školy Ostrava Lukáš Adamík, který uspěl ve veřejné soutěži.
04.06.2019
Ukrajinci mají mít vyšší zaručenou mzdu než Češi, rozhodla vláda
[1 minuta čtení] Vláda sice schválila navýšení ročních kvót pro příjem kvalifikovaný pracovníků z Ukrajiny, zároveň ale stanovila, že jim bude povinně zaručena vyšší mzda. Pro pracovníky z Režimu Ukrajina se má totiž zavést mzdové kritérium ve výši 1,2násobku zaručené mzdy v dané profesi. Podnikatelské svazy upozorňují, že vláda tím nařizuje, aby ukrajinské zaměstnance za stejnou práci mzdově zvýh
04.06.2019
Příští týden končí lhůta pro platbu zálohy na daň z příjmů. Vyhněte se sankcím
[1 minuta čtení] Podívejte se do svého posledního přiznání k dani a ujistěte se, zda nemusíte hradit zálohy. Berňák na to individuálně neupozorňuje, pak už jen rozesílá sankce. Červen přináší některým poplatníkům další povinnost. Do poloviny měsíce by měli uhradit další ze záloh k dani z příjmů. Tento termín se týká obou skupin.
04.06.2019
Bez vaší aktivity fanoušky na Instagramu nezapojíte
[4 minuty čtení] Přidáváte na Instagram pravidelně relevantní obsah, ale fanoušci se nezapojují? Pak pro vás máme tipy, jak zvýšit jejich engagement. Míra zapojení, neboli engagement rate, říká, kolik lidí reagovalo na vámi publikovaný obsah na sociálních sítích. Na Instagramu se tedy jedná o přidání srdíčka, napsání komentáře, sdílení (repostování) příspěvků nebo například počet zhlédnutí příběhů
04.06.2019
Podpásovka pro podnikatele, lhůta na vratky DPH se má prodloužit na 45 dní
[6 minut čtení] Novelu daňového řádu sice ministerstvo financí prezentuje jako vstřícnou vůči podnikatelům, ta ale ve skutečnosti obsahuje i několik vysloveně negativních změn. Ministerstvo například navrhuje prodloužit lhůtu pro vrácení nadměrného odpočtu z 30 dní na 45 nebo chce zrušit liberační lhůtu u pozdního podání přiznání.
04.06.2019
Letní brigády? Letos jich bude méně, budou ale lépe placené
[2 minuty čtení] Sezóna letních brigád se blíží. Nabídka je široká, ale rekordy z loňského roku překonány zřejmě nebudou. Navíc se objevuje nový trend v podobě mikrozaměstnání. V loňském roce se totiž firmy nabídkou míst na dohodu snažily vyřešit nedostatek stálých zaměstnanců, a to například v retailu, výrobě nebo logistice.
03.06.2019
S červnem přichází změny v oddlužení. Začíná platit novela insolvenčního zákona
[2 minuty čtení] 1. června začala platit novela insolvenčního zákona. Mění se podmínky pro oddlužení. Jak se změny dotknou zaměstnavatelů? Změny, které přináší novela insolvečního zákona, se dotkne jak dlužníků, tak také zaměstnavatelů. A to těch, kteří provádí insolvenční srážky.
03.06.2019
Kontroly práce v době pobírání náhrady mzdy se mohou změnit
[5 minut čtení] Zaměstnavatel může kontrolovat nemocné zaměstnance. Ovšem jeho možnosti jsou omezené. Od roku 2020 může být vše jinak. Právě zavedení eNeschopenek by mohlo přispět k včasnější kontrole léčebného režimu, především před zneužíváním náhrady mzdy a nemocenského.
03.06.2019
Profesí je chemička, teď buduje svou módní značku. V týmu má mámy a seniorky
[7 minut čtení] Svou první čepici uháčkovala podle YouTube. Pak za háčkování a šití vyměnila práci ve farmaceutické laboratoři. Teď zaměstnává lidi a má vlastní módní značku. Své mateřství tak skloubila s podnikáním. Ačkoliv tvrdí, že nestojí o obrovský firemní růst, stále vymýšlí novinky. A to v prostředí, kde je konkurence silná.
03.06.2019
Na závěrečné hlasování o #EET opět nedošlo, řešil se Babišův střet zájmů
[1 minuta čtení] Ani dnes nakonec nedošlo na závěrečné hlasování o změnách EET, jako je třeba start posledních dvou vln evidence nebo zavedení offline režimu. Místo toho se dostal na paškál premiér Andrej Babiš a jeho střet zájmů, kvůli kterému Česku hrozí, že bude vracet evropské dotace.
31.05.2019
Končí sice lhůta pro zaplacení daně z nemovitostí, lze se ale beztrestně opozdit
[2 minuty čtení] Ačkoli dnes vyprší lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí, ti, kdo daň do dnešní půlnoci nestihnout uhradit, se nemusí ihned obávat sankcí. Pokuty totiž začínají nabíhat až pátý pracovní den po splatnosti. Bez rizika sankcí tak lze daň zaplatit ještě ve čtvrtek 6. června. Ten den ale musí mít finanční úřad již peníze na účtu.
31.05.2019
Konec e-mailům naslepo, ty pravé zákazníky zasáhnete díky segmentaci
[6 minut čtení] Mít velkou e-mailovou databázi neznamená všechno. Je potřeba s ní dále pracovat, segmentovat jednotlivé kontakty a cílit na ně daná sdělení. Smyslem dobrého cílení je, aby lidé dostávali a četli jen to, co je zajímá a co pro ně má v danou chvíli nějakou hodnotu, protože masové e-maily si nepřeje dostávat asi nikdo.
31.05.2019
Máte v šenku funkční TV? To ještě neznamená, že musíte platit Intergramu a spol.
[4 minuty čtení] Pokud má podnikatel v provozovně funkční televizor, ještě to automaticky neznamená, že musí platit poplatky kolektivnímu správci, připomněl Ústavní soud. Jak upozornil Ústavní soud, kolektivní správce musí s vysokou mírou pravděpodobnosti prokázat, že televizní přístroj je způsobilý příjmu signálu, že dochází ke zpřístupňování chráněných děl veřejnosti a tedy k zásahu do autorskýc
31.05.2019
Co je nutné splnit a zajistit, pokud chcete prodávat na farmářských trzích?
[2 minuty čtení] Obliba farmářských trhů roste. Pokud se prodejce rozhodne prodávat na nich své produkty, musí splnit řadu zásad. Které jsou ty nejzákladnější? Prodejci, kteří chtějí své produkty a zboží nabízet na farmářských trzích, musí kromě požadavků na bezpečnost a jakost potravin, dodržet další důležité zásady, které kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
30.05.2019
Do dnešního dne by měla mít sociálka všechny evidenční listy. Kdo je předkládá?
[1 minuta čtení] Evidenční listy zaměstnanců je třeba právě do dnešního dne předložit České správě sociálního zabezpečení. Povinnost se netýká všech zaměstnavatelů. Vedení evidenčních listů důchodového pojištění (dále jen ELDP) je jednou z povinností zaměstnavatelů, která je uložena zákonem č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
30.05.2019
Evidence tržeb i pro řemeslníky. Další hlasování o změnách EET posunuto na pátek
[1 minuta čtení] Poslanecká sněmovna dnes jednala o změnách v elektronické evidenci tržeb. Na závěrečné hlasování nedošlo. Pokračovat se bude ve Sněmovně v pátek. V Poslanecké Sněmovně se dnes stihlo hlasovat jen o části z osmi stovek pozměňovacích návrhů. V dalším hlasování se bude pokračovat na konci tohoto pracovního týdne, 31. 5. 2019.
30.05.2019
Jak zajistit, aby zaměstnanec odešel z firmy v dobrém? Odpovídají lidé z praxe
[6 minut čtení] Jak se s lidmi, kteří z firmy odcházejí, kultivovaně rozloučit, aby si z nich podnik neudělal zavilé nepřátele? Zeptali jsme se lidí z HR a poradenské praxe. Lidé do firmy přicházejí a také odcházejí. Podnikatel.cz se již věnoval tomu, jak „nalodit“ nové zaměstnance. Je namístě vědět i to, jak jim dát naopak sbohem.
30.05.2019
S kontrolou #EET se setkala už polovina podnikatelů, řada z nich navíc opakovaně
[4 minuty čtení] Zhruba polovinu podnikatelů, kterých se týká EET, již navštívili kontroloři. U 45 % kontrolovaných pak proběhly kontroly opakovaně. Jak dále ukazují data, která serveru Podnikatel.cz poskytlo Generální finanční ředitelství (GFŘ), v letošním roce se snížila průměrná výše pokuty, kterou úřady udělují. Průměrná sankce od berních úředníků prozatím v roce 2019 dosahuje 7583 korun a od
30.05.2019
Zákaznice není spokojená s prací kadeřníka. Jak je možné účes reklamovat?
[3 minuty čtení] Křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo zkažená trvalá. Jak postupovat při špatně odvedené práci kadeřníka? Reklamovat se mohou nejen produkty a zboží, ale také služby. Důležitá je vždy včasnost. Jak je to v případě, že je zákazník nespokojený s prací kadeřníka?
29.05.2019
Záleží na počtu lajků na sociálních sítích? Otázka života nebo smrti to není
[7 minut čtení] Zatímco Instagram plánuje srdíčka zrušit, LinkedIn přidal nové reakce. Jak je to s lajky na sociálních sítích? Vyplatí se je sledovat? A mají nějaká úskalí? Instagram na developerské konferenci F8 potvrdil, že začal testovat skrytí srdíček. Důvodem je, že se snaží jít cestou za kvalitním obsahem a také se podle nich lidé přespříliš zaměřovali na počet lajků a vzrůstaly tím také nek
29.05.2019
Může zaměstnanec odmítnout pracovat ve svátek?
[4 minuty čtení] V měsíci květnu byly svátky dva. Kompenzaci za odpracovaný svátek stanovuje zákoník práce. Je možné namísto svátku čerpat dovolenou? Svátek je v souladu s ustanovením § 91 zákoníku práce dnem pracovního klidu. Práci v tento den může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
29.05.2019
Cigarety, tvrdý alkohol a hazard čeká vyšší zdanění, rozhodla vláda
[2 minuty čtení] Vláda včera podpořila návrh ministerstva financí na zvýšení spotřebních daní z tabáku, lihu a také hazardních her. Sazby spotřební daně z lihu se mají zvýšit přibližně o 13 %, sazby spotřební daně z cigaret pak o 10 %.
28.05.2019