Důchodci dostávají oznámení o doplatku za valorizaci, vyplacen bude už v lednu
Česká správa sociálního zabezpečení v současné době rozesílá seniorům valorizační oznámení, které informuje o zvýšení vyplácených důchodů a příplatků k důchodům, ke kterému došlo v souladu s nařízeními vlády č. 356/2021 Sb. a č. 357/2021 Sb.
11.01.2022
Respirátory se nyní prodávají s DPH. Víme, kolik si za ně připlatíte
V loňském roce platilo prominutí DPH na ochranné pomůcky v podobě respirátorů. Jaké jsou bez této výjimky jejich ceny?
11.01.2022
Nezabavitelná částka se od roku 2022 zvyšuje. Mění se i výpočet srážek ze mzdy
Díky nákladům na bydlení se výrazněji zvyšuje nezabavitelná částka, která zůstane po srážce ze mzdy dlužníkům. Navíc se opět mění způsob výpočtu.
11.01.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč, slibuje vláda
Jedním ze slibů, který do programového prohlášení nové vlády přibyl oproti koaliční smlouvě, je zvýšení hranice pro využití paušální režimu na úroveň 2 milionů korun příjmů. Předtím nicméně musí dojít ještě k nárůstu limitu pro povinnou registraci k DPH.
11.01.2022
Stahujte přiznání k dani z příjmů za rok 2021, které umožňuje i vyplnění přehledů
Server Podnikatel.cz nabízí ke stažení interaktivní formuláře daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2021, které zároveň umožňují i vyplnění přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu.
10.01.2022
Nepřijděte o osvobození od daně při prodeji nemovitostí a movitých věcí
Zákon o daních z příjmů definuje, jaké příjmy jsou předmětem daně. Stanovuje ale také ty příjmy, které jsou od daně osvobozené. Osvobození je však většinou podmíněno splněním podmínek stanovených zákonem.
10.01.2022
Vysoké pokuty pro řidiče a rozšířená povinná výbava. Co se letos dál mění?
Změny se nevyhýbají ani dopravě a je potřeba je znát, aby se podnikatelé a firmy vyhnuli nepříjemným pokutám. Co je tedy nového?
10.01.2022
Poslední den na přihlášení k paušální dani OSVČ 2022: Kdo má nárok a co udělat?
Dnes končí lhůta pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu. OSVČ mají několik možností, jak formulář podat. Nárok na paušální daň však nemají všechny.
10.01.2022
Může zaměstnanec, který odmítne test, dál pracovat, nebo musí odejít domů?
Pomalu se blíží povinné testování zaměstnanců a OSVČ. Jak to bude s těmi, co se odmítnou testovat? Zjistili jsme. A také přinášíme informace o změnách v přehledech u OSVČ.
10.01.2022
Na konci ledna je nutné podat hned dvě daňová přiznání
První měsíc nového roku je vždy spojen s daňovými povinnostmi. Na jeho konci musí mít finanční úřad na stole dvě lejstra. Jedná se o daňové přiznání k dani silniční a k dani z nemovitých věcí.
07.01.2022
Je přihlášen k paušální dani. Musí v novém roce opět podávat oznámení?
Režim paušální daně je umožněn již od roku 2021. Ti, co jej chtěli využít, museli v minulém roce do 10. ledna podat oznámení o vstupu. V poradně k paušálnímu režimu, kterou nabízí server Podnikatel.cz společně s Ministerstvem financí ČR, se množí dotazy, zda je nutné podávat oznámení o vstupu do paušálního režimu opakovaně.
07.01.2022
Máte dluh na zdravotním pojistné? Stále ještě se můžete vyhnout penále
Stále ještě je možné vyhnout se sankcím za neuhrazené nebo pozdě uhrazené zdravotní pojistné. I tento druh dluhu spadá do tzv. Milostivého léta, do jehož konce zbývají poslední tři týdny. Akce probíhá do 28. ledna 2022.
07.01.2022
Šeptanda. Magické slovo, které pomůže zviditelnit výrobek nebo službu
Nejvíce doporučují výrobky či služby ženy. Ale ani muži nejsou v šeptandě pozadu. Jak je tedy motivovat, aby se zrovna o vašem byznysu začalo mluvit?
07.01.2022
Testy OSVČ a zaměstnanců budou dvakrát týdně. Kdo má výjimku? Očkovaní to nejsou
Od 17. ledna se OSVČ a zaměstnanci ve firmách budou muset dvakrát týdně testovat, a to i ti, co nedávno prodělali covid, či ti, kteří jsou očkováni.
07.01.2022
Mění se výpočet penále za pozdě uhrazené zdravotní pojištění, mění se i přehled OSVČ
V případě, že se opozdíte s úhradou zdravotního pojištění, hrozí vám penále. Jak informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, od nového roku přichází změna v jeho výpočtu.
06.01.2022
Nová povinnost kontrolovat zákazníky čTečkou: Jak ji v praxi přesně použít?
Od pondělí 3. ledna má vybraná skupina podnikatelů povinnost kontrolovat zákazníky, respektive jejich bezinfekčnost, pomocí mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví čTečky. V rámci ní zjistí, zda má zákazník certifikát o očkování nebo o prodělání covidu.
06.01.2022
Ježíšek se netrefil? Některé e-shopy umožňují vrátit dárky až do konce ledna
Zákazníci e-shopů mají možnost vrátit zboží bez udání důvodu do 14 dnů. V rámci povánočního času se však tato doba často prodlužuje.
06.01.2022
Zvyšuje se podpora v nezaměstnanosti a zjednodušuje postup žádosti
Spolu s rokem 2022 roste i maximální možná podpora v nezaměstnanosti či v rekvalifikaci a podpora počítaná z náhradní doby. Upravuje se i postup.
06.01.2022
Od 17. ledna se musí testovat všichni zaměstnanci a OSVČ, a to i očkovaní
Od 17. ledna budou muset zaměstnavatelé testovat všechny zaměstnance, tedy i očkované či pro prodělání nemoci. Testovat se budou muset i OSVČ.
05.01.2022
Vyplatí se vám paušální daň OSVČ? Spočítejte si to na kalkulačce
Na vstup do paušálního režimu pro rok 2022 zbývá necelý týden. Rozhodování, zda režim využít, může OSVČ usnadnit kalkulačka ministerstva financí, díky které zjistí, zda a případně o kolik se jim paušální daň vyplatí.
05.01.2022
Jaké příjmy patří mezi příjmy z kapitálového majetku?
Plynou vám příjmy z úroků, podílů na zisku tichého společníka nebo jiné kapitálové příjmy? Pozor na jejich zdanění.
05.01.2022
Tohle se nepovedlo. Další komunikační přešlap nové vlády, stěžují si podnikatelé
Vláda na konci prosince schválila několik změn v protiepidemických opatřeních. Jedno z nich se výrazně dotýká velké části podnikatelů a přitom o něm neví.
05.01.2022
Kdy podat letos přiznání a přehledy OSVČ? Sestavili jsme kalendář pro rok 2022
OSVČ, které nebyly loni v režimu paušální daně, mají na podání daňového přiznání čas až do začátku května. Musí však formulář podat elektronicky.
05.01.2022
Spočítejte si, kolik dostanete, když budete v karanténě. K dispozici je kalkulačka
Nárok na tzv. izolačku, tedy mimořádný příspěvek při nařízené karanténě, má zaměstnanec, kterému bude nařízena karanténa nebo izolace z důvodu covidu.
04.01.2022
Další vlna podvodných e-mailů: Tentokrát chtějí doplatek na dani z přidané hodnoty
Podvodné maily chodí do mailových schránek pod hlavičkou Celní správy ČR. Objevují se v poště zejména příjemců zásilek objednaných v zahraničí. Podvodná mailová zpráva požaduje doplatek na dani z přidané hodnoty.
04.01.2022