SOCR ČR se ohrazuje: „Paní hejtmanko, podívejte se z okna, co se kolem děje“
[2 minuty čtení] Zaměstnanci obchodů potřebují nyní věnovat pozornost na zajištění plynulosti dodávek zboží a plnění karanténních a hygienických opatření. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se proto ostře ohrazuje proti kontrolám prováděným Krajským úřadem Středočeského kraje, které v době extrémních nákupů v souvislosti s koronavirovou epidemií zjišťovaly, proč v nabídce prodejen chybí
30.03.2020
Česká spořitelna poskytuje zvýhodněné úvěry a odklad splátek až o 6 měsíců
[2 minuty čtení] Česká spořitelna nabízí svým klientům pomoc: kromě nabídky odkladu splátek a úvěrů se zárukou pokračuje také ve standardním úvěrování a financování. Banka nabídne všem firemním klientům také možnost okamžitého čerpání státem garantovaných úvěrů v rámci programu COVID II.
30.03.2020
Jeden týden mají zaměstnanci pracovat za 60 %, druhý za 80 %. Řešíme v diskuzích
[2 minuty čtení] Má zaměstnavatel právo chtít po zaměstnancích, aby jeden týden pracovali za 60 % a druhý za 80 %? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu. Podrobnosti k právům zaměstnavatele najdete v diskuzi na BusinessCenter.
30.03.2020
Podnikatel.cz nabízí 3 daňové a účetní poradny zcela zdarma
[1 minuta čtení] Řešíte v době nouze daňový nebo účetní problém? Nechte si zdarma poradit od profesionálů. Server Podnikatel.cz otevřel celkem 3 daňové a účetní poradny.
30.03.2020
Jedna banální chyba a peníze z přeplatku na dani se k vám jen tak nedostanou
[1 minuta čtení] Finanční správa upozorňuje poplatníky, kterým vyšel z daňového přiznání přeplatek na dani, na zásadní chyby, které pak mohou vyplacení peněz zkomplikovat. Pokud vyjde v daňovém přiznání poplatníka přeplatek, je nutné vyplnit také žádost o jeho vyplacení. S tím je podle finanční správy z aktuálních zkušeností nejčastější problém.
30.03.2020
Dnes startuje 2. vlna příjmů žádostí o bezúročný úvěr COVID 2
[2 minuty čtení] První žádosti malých a středních podnikatelů o bezúročný úvěr z programu COVID I, byly schváleny. Právě dnes startuje 2. vlna, kdy lze žádost podat. První podnikatelé začínají čerpat prostředky k úhradě svých provozních výdajů. Nejčastěji tak drobní, malí nebo středně velcí podnikatelé využijí prostředky k úhradě mezd, dále pak nájemného, nákladů na energie či pořízení zásob.
30.03.2020
Exportérům pomůže Česká exportní banka. Nabízí také zvýhodněné podmínky
[1 minuta čtení] Česká exportní banka v této době poskytuje klientům veškeré služby v plném rozsahu a je připravena exportérům pomoci. Ve spolupráci s exportní pojišťovnou EGAP Česká exportní banka nabízí finanční produkty a služby za zvýhodněných podmínek.
30.03.2020
Vláda schválila nové programy, které podpoří české firmy v boji s koronavirem
[2 minuty čtení] Ministerstvo průmyslu a obchodu díky novým programům podpoří výrobu zdravotnických prostředků a vývoj a nasazení nových technologií pro boj proti koronaviru. Dva programy s názvy Technologie COVID 19 a Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19 tento týden schválila vláda.
30.03.2020
Částečná nezaměstnanost má háček. Nebude pro všechny
[4 minuty čtení] Uplatnit částečnou nezaměstnanost od začátku mimořádných opatření nebudou moci všichni zaměstnavatelé. Upozorňují právníci. Jednou z možností, jak řešit aktuální snížení odbytu poptávky výrobků a služeb, je takzvaná částečná nezaměstnanost. Zákoník práce na ni pamatuje.
30.03.2020
Obchodníky zachraňuje internet. Čtěte, jak postupovat při zakládání e-shopu
[2 minuty čtení] Současná situace donutila řadu obchodníků přehodnotit svůj byznys a zamířit se svým zbožím na internet. Jak při zakládání internetového obchodu postupovat? Situace spojená s opatřeními kvůli koronavirové pandemii dolehla na celou řadu podnikatelů. Jejich kamenné obchody jsou už téměř 14 dní zavřené, je třeba využít internetový prostor.
27.03.2020
Dítěti bude 13 let v průběhu pobírání ošetřovného. Jak je to s nárokem na dávku?
[1 minuta čtení] Co když dítě oslaví v průběhu pobírání ošetřovného 13. narozeniny. Má rodič stále nárok na dávku, nebo tím ošetřovné končí? Pravidla pro ošetřovné se od března po celou dobu platnosti mimořádných opatření přijatých v souvislosti s šířením koronavirové epidemie mění. Nově mají rodiče nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školských a dalších dětských zařízení, ale i některých so
27.03.2020
Přerušení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti a evidence na úřadu práce
[2 minuty čtení] Současná situace donutila celou řadu OSVČ ukončit nebo případně přerušit svou činnost. Následně pak míří na úřad práce. Co je k evidenci třeba? Podmínkou pro možnost evidovat se na úřadu práce, tedy do evidence uchazečů o zaměstnání, je, aby osoba samostatně výdělečně činná podnikatelskou činnost přerušila nebo zcela ukončila.
27.03.2020
V Litoměřicích nyní odpustí místním živnostníkům nájem
[1 minuta čtení] Radní města Litoměřice rozhodli, že živnostníci, kteří podnikají v prostorách patřících městu, nemusí v tuto chvíli platit nájemné. Jedná se o odložení splatnosti nájemného, ale v tuto chvíli není ještě rozhodnuto, zda bude nájemné odpuštěno v plné výši, za jaké období a podobně. Vše bude záviset na délce trvání nouzového stavu a dalších faktorech.
27.03.2020
Díky online aplikaci si nyní můžete zdarma prověřit obchodní partnery
[1 minuta čtení] Bisnode na tři měsíce zdarma poskytne volný přístup k informacím určeným k prověřování stability obchodních partnerů. Přispěje tak k zmírnění ekonomických škod. Nyní je zřejmé, že podnikatelské prostředí je rizikovější a v nejbližší době poroste počet opožděných, či dokonce nesplacených faktur, stejně jako vzroste počet krachujících firem. Společnost Bisnode se tak tímto krokem ro
27.03.2020
Odpuštění sociálka a zdravotka se týká i OSVČ vedlejších, má to ale háček
[5 minut čtení] Odpuštění minimálního sociálního a zdravotního pojištění se sice týká i OSVČ vedlejších, v případě zdravotního pojištění to však má háček. Zatímco u sociálního pojištění vydělají na odpuštění všichni, u zdravotního pojištění budou mít asi smůlu OSVČ, které mají souběh se zaměstnáním.
27.03.2020
Ošetřovné pro OSVČ doznalo změn, bude na všechny děti do 13 let
[1 minuta čtení] Původně se ošetřovné pro OSVČ mělo vyplácet jen na děti ve věku 6 až 13 let. Nakonec dochází ke změně a bude se dávat na všechny děti ve věku do 13 let. Ošetřovné bude činit 424 korun denně a bude ho na základě čestného prohlášení podaného prostřednictvím místního živnostenského úřadu vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu.
26.03.2020
Odklad splátek nabízí i Raiffeisenbank. Žádosti posoudí individiuálně
[1 minuta čtení] Také Raiffeisenbank se snaží vyjít vstříc jejich klientům, kteří se dostanou do finančních potíží, a umožní jim odklad splátek. V této bance chtějí pomoci klientům v současné nelehké situaci a přistupují k nim s individuální péčí. Banka avizuje, že každý jednotlivý případ bude posuzovat individuálně a s maximálním respektem k individuálním potřebám klienta.
26.03.2020
OSVČ, které teď nemohou podnikat, dostanou 15 tisíc korun měsíčně
[čtení do minuty] OSVČ, kterým vláda svými opatřeními zavřela provozovny či jinak znemožnila činnost, budou po dobu omezení dostávat 15 tisíc korun měsíčně. Na dnešní tiskové konferenci to oznámila ministryně financí Alena Schillerová. Podrobnosti by vláda měla projednat v pondělí 30. 3.
26.03.2020
Komerční banka podpoří české firmy odkladem splátek až na pět měsíců
[1 minuta čtení] Komerční banka umožní firemním klientům odklad splátek jejich úvěrů až na pět měsíců. Firmy mohou volit i kratší variantu tří měsíců. Žádost o odklad splátek je možné podat minimálně po dobu trvání nouzového stavu.
26.03.2020
Tisíce piv z malých pivovarů čeká na záchranu. Pomoci má projekt Zachraň pivo
[1 minuta čtení] Pivo je navařené, odbyt žádný. Přece to nevylijí. Projekt Zachraň pivo nabádá Čechy, aby si pivo od malých pivovarů nakoupili. Tisíce piv čeká na záchranu. Navařené, čerstvé a nepasterizované pivo totiž podléhá rychlé zkáze. Vylít několik tisíc litrů do kanálu může být pro některé z nás likvidační, uvádějí iniciátoři projektu Zachraň pivo na facebookovém profilu.
26.03.2020
Otočte krizi v příležitost. Dýchejte, uvolněte se a najděte, co se můžete naučit
[6 minut čtení] Vypnout počítač a zprávy, zastavit se. Vyčistit si hlavu, i když se nedá jít (dle preferencí) do fitka, boxovat, na jógu, plavat, je důležitější než kdy dřív. Kdo se hlubším relaxačním technikám a třeba i meditaci již věnoval, má nyní trochu náskok. Kdo se v tomto směru zatím jen šidil, má příležitost začít právě teď.
26.03.2020
Podat přehled ČSSZ a doplatit pojistné je možné do 3. srpna, penále vám nehrozí
[3 minuty čtení] Nejzazší termín pro odevzdání přehledu pro Českou správu sociálního zabezpečení a uhrazení doplatku na pojistné je posunut na 3. srpna. V reakci na aktuální situaci spojenou s pandemii se osobám samostatně výdělečně činným posouvá nejzazší termín pro podání přehledu o příjmech a výdajích pro České správu sociálního zabezpečení.
26.03.2020
Nemáte datovku ani uznávaný elektronický podpis? I tak lze podat přiznání online
[1 minuta čtení] Pro to, abyste mohli podat přiznání k dani elektronickou cestou, není třeba disponovat datovou schránkou ani uznávaným elektronickým podpisem. Povinnost podat přiznání k dani bylo vzhledem k aktuální situaci spojené s koronavirovou infekcí posunuto o tři měsíce. Nejzazší termín je tedy 1. července 2020.
26.03.2020
Fígl vlády zkomplikoval podnikatelům možnost žádat po státu kompenzaci škod
[3 minuty čtení] Dokud opatření vydávala vláda podle krizového zákona, mohli mít podnikatelé nárok na náhrady škody. Teď však opatření vydává ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo je vydává na základě zákona o veřejném zdraví, který náhrady škod speciálně neupravuje. Právníci se shodují, že možnost požadovat po státu kompenzaci škody se tímto krokem značně zkomplikovala, zároveň však doplňují,
26.03.2020
Také klienti České spořitelny si mohou odložit splátky úvěrů
[2 minuty čtení] Klienti České Spořitelny mající půjčku, hypotéku, úvěr ze stavebního spoření nebo leasingový a firemní úvěr, mohou nyní zažádat o tříměsíční odklad splátek. Tito klienti tak nebudou muset v průběhu tří měsíců odkladu platit žádné splátky ani poplatky a spořitelna za ně také uhradí pojištění schopnosti splácet, pokud ho mají sjednané.
25.03.2020