Pošta zdražila výplaty důchodů. Ale za to, že vám přišla penze, platit nemusíte
Česká pošta opět zvedá ceny. Se začátkem září navýšila poplatek za výplatu důchodů v hotovosti. Nově činí namísto původních 29 korun 35 korun.
06.09.2023
Provozovatel e-shopu není k dohledání? Rozhodně na něm nic nepořizujte
Zájem o online nákupy rok do roku roste. Lidé si zvykli pořizovat zboží z pohodlí domova. Stále na ně však čekají nástrahy v podobě podvodných e-shopů, jejichž cílem je pouze připravit zákazníka o peníze.
06.09.2023
Od nového roku se důchody zvýší v průměru o 360 korun
S novým rokem se zvýší důchody. Zvýšení se bude týkat jak starobních, tak invalidních a pozůstalostních důchodů. Průměrný starobní důchod v lednu 2024 dosáhne 20 700 korun.
06.09.2023
Zaměstnanec porušuje zákaz kouření na pracovišti. Jak jej lze potrestat?
V zákoníku práce jsou zakázány pokuty například za pozdní příchody nebo také za kouření na pracovišti i přes jeho zákaz.
06.09.2023
OSVČ se nově nebudou muset registrovat na finančním úřadě k dani z příjmů
Registrační povinnost poplatníků daně z příjmů fyzických osob se má zrušit. Začínající OSVČ se tak nově nebudou muset na finančním úřadě registrovat.
06.09.2023
Jak je to s (dárkovými) poukazy z pohledu DPH?
Mnoho společností nabízí na svoje produkty nebo služby poukazy. V praxi se jedná o typické dárkové poukazy. Jaká jsou jejich úskalí a jak se hodnotí z pohledu DPH?
06.09.2023
Ze skutečných výdajů na paušální můžete přejít i zpětně, opačně nikoli
Pokud se zpětně rozhodnete změnit za uplynulé zdaňovací období skutečné výdaje na paušální, můžete tak učinit. Opačně to ale možné není.
05.09.2023
Služebních letů přibývá. Jak na nich mohou firmy ušetřit?
Letecké společnosti zaměřující se na firemní klientelu uvádějí, že jim letos meziročně vzrostl prodej letenek. Uvědomují si však, že se firmy potýkají se zvyšujícími náklady. Snaží se jim tak vycházet vstříc.
05.09.2023
Zvažme u některých daní zavedení inflačních koeficientů, říká NKÚ
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by měl stát u některých daní, které kvůli své konstrukci ztrácejí na významnosti, zvážit zavedení inflačních koeficientů. Týká se to například majetkových či ekologických daní.
05.09.2023
Spoření na stáří podle nových podmínek ovlivní i zaměstnavatele
Připravují se změny zákona o daních z příjmů v oblasti osvobození od příjmů i nezdanitelné části základu daně pro penzijní i životní pojištění.
05.09.2023
Jak si cenami konkurují autoškoly v českých městech? Přinášíme jejich srovnání
V současné době se hodně mluví o zvyšování cen za řidičské oprávnění. Jaké jsou tedy ceny v tuzemských autoškolách?
05.09.2023
Je září, vánoční nákupy startují. Snažil se namluvit e-shop
V roce 2019 přišel e-shop Mall.cz se zjištěním, že již v průběhu září začínají Češi nakupovat vánoční dárky. Podpořil to výzkumem a v polovině září tehdy rozjel svou vánoční kampaň.
04.09.2023
Přesčas na home office? I z domu můžete pracovat jen určitou dobu
Novela zákoníku práce se zaměřila na home office a jeho pravidla s tím, že původně bylo součástí novely několik významných změn. Jednou z novinek je však sjednání home office na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
04.09.2023
Komu nakonec vzroste daň z nemovitostí více, než bylo původně navrhováno?
U daně z nemovitých věcí nakonec nebude zaveden státní koeficient, nýbrž se „jen“ zvýší sazby daně a příjem zůstane obcím. Celkově to má ale v průměru znamenat vyšší daň.
04.09.2023
Pečeme bábovku: Jak maloobchodníci ve skutečnosti snižují ceny?
Sledujeme vývoj cen vybraných potravin. Jak maloobchodníci skutečně přistupují ke snižování cen? Tady jsou první výsledky.
04.09.2023
Existuje povinnost mít k platební kartě i hotovost? Někteří to tvrdí
Při placení kartou se může stát, že terminál nefunguje a platba neproběhne. V těchto případech může například obsluha restaurace tvrdit, že je povinností mít u sebe hotovost, a to odpovídající částce, kterou platíme kartou.
04.09.2023
Jste na nemocenské? Zjistěte, kdo vás může přijít zkontrolovat a co vám hrozí
K zaměstnanci, který je na nemocenské, může během této doby přijít kontrola. V roce 2019 byla zrušena karenční doba a zaměstnavatel tak proplácí i první tři dny nemoci a může přijít zaměstnance zkontrolovat.
01.09.2023
Kybernetické útoky na banky pokračují. Dalším nejde bankovnictví ani web
Včera bylo několik tuzemských bank ochromeno kybernetickými útoky, ke kterým se na síti Telegram přihlásila ruská skupina NoName057(16). Problémy pokračují i dnes, a to u bank MONETA Money Bank a Raiffeisenbank.
01.09.2023
Plánujete si požádat o dávky? Nově nebudete muset dokládat příjmy
Úřad práce ČR chce modernizovat a zlepšovat své služby a v rámci toho přichází s novinkou. Klienti při žádosti o dávky nebudou muset dokládat své příjmy, ale bude stačit, aby úřadu dali souhlas k tomu, aby si je sám opatřil.
01.09.2023
Obědy v restauracích atakují 200 korun. Bude jejich zdražování pokračovat?
Do cen jídel v restauracích se promítá jak zvýšení cen potravin, tak dalších nákladů například na energie nebo personál. Tyto faktory jsou důvodem, proč provozovatelé stále zvyšují ceny.
01.09.2023
KVÍZ: „Draze jen chutná!“ Poznáte známé značky podle reklamního sloganu?
Některé reklamní slogany se vám ihned spojí se značkou. Některé sice znáte, ale nedokážete je přiřadit. Vyzkoušejte v našem kvízu, jak dobře reklamní slogany znáte.
01.09.2023
„Když chci, tak můžu,“ tvrdí podnikatelka, která vyměnila Prahu za ostrov v oceánu
Vnitrozemské léto, spojené s cestováním, brzy skončí. Cestování by však skončit nemělo, pokud člověk podniká ve své firmě nebo na volné noze. Má to své důvody.
01.09.2023
Díky těmto podnikatelům je český trh rozmanitější. Zjistěte, co nabízejí
Spousta podnikatelů se zaměřuje na prodej, a to ať už vlastních nebo dodávaných výrobků. Připomeňte si příběhy těch, o kterých jsme psali.
31.08.2023
Kdo musí platit sociální pojištění a jak je to u OSVČ vedlejší?
Sociální pojištění se skládá z důchodového pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a nemocenského pojištění. Povinnost odvádět částky je pro OSVČ uložena rozdílně.
31.08.2023
Velký přehled, co se změnilo v konsolidačním balíčku a co v něm zůstalo
Koalice se minulý týden nakonec dohodla na změnách konsolidačního balíčku. Novinky se týkají daně z nemovitostí, DPH či zaměstnaneckých benefitů.
31.08.2023