Home-office a práce na dálku? Podle odborníků v budoucnu běžná praxe
[2 minuty čtení] Odborníci z oblasti byznysu předpovídají, že se vzdálená práce brzy stane běžnou. Zvyšuje se tím produktivita zaměstnanců i celková kvalita jejich práce. České firmy se prozatím konceptu home-office a práce odkudkoliv poměrně brání. Nicméně podle aktuální výzkumu pracuje zcela na dálku 18 % zaměstnanců a tento trend je na vzestupu.
16.09.2019
Podnikatel.cz spouští vlastní podcast, poslouchejte nás třeba v autě
[1 minuta čtení] Podcasty v Česku znovu ožívají. I když tento způsob konzumace informací v audio formě není žádnou novinkou, stává se populární mezi mladou generací. Díky větší podpoře mobilních aplikací se znovu na výsluní dostávají podcasty. Tato forma konzumace byla popularizována v minulosti již společností Apple a aktuálně zažívá znovuoživení.
16.09.2019
Nové eNeschopenky se týkají také OSVČ
[4 minuty čtení] Nejen zaměstnancům, ale i osobám samostatně výdělečně činným se změní postup při dočasné pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé si budou moci požádat o nové služby. A to již od měsíce prosince 2019. Stihnou to do začátku roku?
16.09.2019
Mladý sportovec dostává peníze za úspěšnou reprezentaci. Musí je danit?
[1 minuta čtení] Hráči dostávají od svého klubu finanční odměny. Jak je to s jejich daněním? A nepotřebují živnostenský list? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
13.09.2019
#EET se bude týkat i řemeslníků, bude možnost offline režimu, rozhodla sněmovna
[2 minuty čtení] EET se rozšíří o řemeslníky, lékaře či opraváře. Zároveň vznikne možnost offline režimu a na vybrané zboží a služby klesne DPH. Vyplývá to z novely zákona o evidenci tržeb, kterou dnes odhlasovala poslanecká sněmovna. Novela nabude účinnosti sedmý měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Nejpravděpodobnější termín je tak květen 2020.
13.09.2019
Používá hudbu jako kulisu při cvičení s klienty ve vodě. Jak je to s poplatky?
[2 minuty čtení] Při své práci s klienty využívá hudební reprodukci jako kulisu. Týkají se jí poplatky a komu všemu je hradí? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek v právní poradně se týká poplatků Ochrannému svaz autorskému pro práva k dílům hudebním a Intergramu.
13.09.2019
Klienti, klid. Banky jsou na změny v on-line platbách i ověřování připravené
[7 minut čtení] Už od soboty 14. září nastanou změny týkající se on-line plateb. Jak jsou na ně připraveny tuzemské banky a co čeká jejich klienty? Změny souvisejí se zákonem o platebním styku č. 370/2017, do kterého byly zapracovány požadavky evropské směrnice o platebních službách – PSD2.
13.09.2019
Offline režim místo #EET nebude pro každého, pojí se s ním navíc povinnosti
[5 minut čtení] Jednou z novinek u EET má být možnost offline režimu. Čtěte, kdo jej bude moct využít a jaké povinnosti se budou s offline režimem pojit. Zároveň ovšem platí, že některé věci ještě nejsou zřejmé. Ministerstvo financí totiž teprve určí, jak má podnikatel prokazovat výši svých předpokládaných budoucích příjmů nebo jak má vypadat oznámení, které bude muset podnikatel finančnímu úřadu
13.09.2019
S aukcemi energií jsou stále problémy. „Šmejdi“ dále klamou spotřebitele
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce uskutečnila ve 2. čtvrtletí 9 kontrol zaměřených na aukce energií a zjistila porušení u 8 z nich. Jedná se o kontroly nabídky a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním zprostředkovatelských smluv o dodávkách energií označovaných „aukce energií“.
12.09.2019
Nejzazší termín pro splatnost další zálohy na daň z příjmů se blíží
[1 minuta čtení] Další termín pro splátku zálohy na daň z příjmů vychází na neděli 15. září. Musí ji poplatník uhradit před, nebo až po víkendu? Zářijový termín, kdy by měla mít finanční správa na svém účtu další ze splátek záloh na daň z příjmů, se týká těch poplatníků, jejichž daňová povinnost byla vyšší než 150 000 korun.
12.09.2019
Padělků neubývá. Kontroly jich odhalily přes 22 tisíc
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce provedla přes 400 kontrol a porušení zaznamenala ve 300 případech. Zajistila tak tisíce padělků v hodnotě přes 30 milionů. Kontroly probíhaly od 1. dubna do 30. června 2019 a byly zaměřeny na ověřování, zda prodejci dodržují povinnosti vyplývající z § 8 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.
12.09.2019
Co je elektronický platební rozkaz, jaká je jeho využitelnost i největší úskalí?
[4 minuty čtení] Jaké jsou konkrétní podmínky pro vydání elektronického rozkazu a jaké je jeho využití v praxi? Elektronický platební rozkaz je jednou z forem soudního rozhodnutí ve sporném řízení týkajícího se žaloby na zaplacení peněžité částky.
12.09.2019
Konec dělání si z e-shopů půjčovny? Obchodníci si musí ještě počkat
[4 minuty čtení] Novela, která měla zamezit tomu, aby si zákazníci dělali z e-shopů půjčovny, byla vrácena k přepracování. Opětovně by měla být předložena do konce roku. Původně byl přitom návrh připraven už na konci loňského roku a počítal s účinností od poloviny roku 2020. Je tak otázkou, s jakou účinností bude novela nově navržena. Návrh totiž bude obsahovat i transpozici nových směrnic, které
12.09.2019
Konec výhod ubytování přes Airbnb? Poplatky za ubytování by se měly sjednotit
[2 minuty čtení] Novelu, která zavádí jediný poplatek za ubytování, vrátil Senát s pozměňovacími návrhy. Poslanci se jej opět chystají projednat. Novela zákona o místních poplatcích navrhuje nahradit nynější poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity.
11.09.2019
Za první půlrok 2019 poslali zaměstnanci na své šéfy přes 3,5 tisíce kontrol
[1 minuta čtení] V případě podezření, že se zaměstnavatel nechová vůči zaměstnanci fér a v souladu s předpisy, může se obracet na inspekci práce. Jaké jsou nejčastější důvody? Za prvních 6 měsíců letošního roku dorazilo na Státní úřad inspekce práce 3519 podnětů ke kontrole ze strany zaměstnanců, kteří byli přesvědčeni, že jsou porušovány právní předpisy.
11.09.2019
Výkonnostní marketing téměř prodává za vás a je základem online marketingu
[9 minut čtení] Přemýšlíte, zda se pustit do výkonnostního marketingu? V dnešní době je to základem pro úspěšné a výkonné marketingové kampaně a začít není složité. Výkonnostní marketing je zaměřen na výkon, tedy ideálně na dosažení konverze. Tou je předem stanovený cíl, například v podobě odeslané objednávky, odeslání e-mailu, stažení dokumentu, dočtení stránky do konce a podobně.
11.09.2019
Soukromé hovory ze služebního telefonu se mohou vymstít
[4 minuty čtení] Nejedná se jen o problém daňové uznatelnosti nákladů u zaměstnavatele. Ve hře je zdanitelný příjem na straně zaměstnance. Mobilní telefony využívají zaměstnanci při práci často. Zaměstnavatelé musí správně vyhodnotit, kdy je třeba jejich využití i k soukromým účelům „dodatnit“.
11.09.2019
O české firmy je v zahraničí zájem, nejčastěji je nakupují Ukrajinci a Slováci
[1 minuta čtení] Zahraniční investoři letos zatím koupili 1745 českých firem. Nejčastěji šlo o podnikatele z Ukrajiny a Slovenska. Zatímco nejvíce převodů tuzemských firem realizovali Ukrajinci a Slováci, nejvyšší transakce „mají na svědomí“ Poláci. Vyplynulo to z analýzy společnosti Bisnode.
10.09.2019
Internetoví giganti platí málo na daních, napravit to má digitální daň
[2 minuty čtení] Ministerstvo financí přichází s návrhem zákona o digitální dani. Nerovnováhu na digitálním trhu má napravit digitální daň. Návrh zákona o digitální dani zavádí jednotnou digitální daň ve výši 7 % na vybrané internetové služby poskytované v České republice.
10.09.2019
Prezentujte se na LinkedIn jako odborník v oboru
[4 minuty čtení] Být aktivní na LinkedInu představuje další způsob, jak se ukázat a především posílit marketingovou strategii firmy. Využijte toho. Na této sociální síti můžete vyprávět příběh, pochlubit se úspěchy a především budovat vaši značku. Navíc se tak ukazujete jak budoucím zákazníkům, tak také zaměstnancům.
10.09.2019
Kdy odstartuje #EET pro řemeslníky? Nejpravděpodobněji v květnu 2020
[4 minuty čtení] Pokud se nestane nic nepředpokládaného, poslanci přehlasují veto Senátu a schválí zavedení EET pro řemeslníky a spol. Ta tak začne nejspíše v květnu 2020. Kromě startu 3. a 4. vlny EET přináší novela zákona o evidenci tržeb offline režim pro menší podnikatele nebo snížení DPH na vybrané zboží a služby.
10.09.2019
Neplatil daně, přišel o obrazy. Získejte v dražbě finančáku Gotta nebo Kodeta
[2 minuty čtení] Dražba obrazů exekučně zabavených neplatičům daní nabízí celou řadu skvostů. Získat můžete třeba reprodukci obrazu Karla Gotta nazvaného Dej nám sen spánku. V souvislosti s dražbami exekučně zabavených věcí informovala finanční správa v minulém týdnu o novém způsobu. Zájemcům tak aukce umožňuje online. Psali jsme v článku Berňák zavádí nový způsob dražeb věcí zabavených v rámci da
09.09.2019
Výpověď z pracovního poměru versus podpisové razítko
[3 minuty čtení] Namísto vlastnoručního podpisu se v praxi běžně využívá podpisové razítko. Je možné ho využít i u výpovědi? Rozhodl Nejvyšší soud ČR. Zákoník práce popisuje výpověď v ustanovení § 50. Píše se zde, že výpověď musí být písemná (jinak se k ní nepřihlíží).
09.09.2019
Čtěte přehled, na kterých silnicích I. třídy se má nově platit mýto
[1 minuta čtení] Od 1. ledna 2020 se má rozšířit počet dálnic a silnic I. třídy, na kterých budou muset podnikatelé platit mýto. Máme jejich přehled. Celkově návrh novely vyhlášky o užívání pozemních komunikací zpoplatněných mýtným počítá s tím, že se zvýší délka výkonově zpoplatněných dálnic na cca 1307 km a délka výkonově zpoplatněných silnic I. třídy na cca 1102 km.
06.09.2019
Má živnostenský list, nemá DIČ a posílá si zboží z Polska. Jak je to s daněním?
[2 minuty čtení] Nový dodavatel jí vystavil fakturu, kde je netto, polská daň a brutto. Může tak vypadat faktura? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
06.09.2019