Maláčová tepe firmy, zaměstnance však diskriminují i sama ministerstva
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se před týdnem obula do podnikatelů kvůli výsledkům kontrolní akce, podle kterých se tři čtvrtiny kontrolovaných podnikatelů prohřešily vůči předpisům. Jak však nyní upozornil ombudsman, máslo na hlavě mají i ministerstva.
17.09.2021
S otravným marketingovým voláním mají firmy útrum, potřeba bude aktivní souhlas
Přestože to už vypadalo, že se novela, která mimo jiné zavádí přísnější pravidla pro telemarketing, nestihne projednat, nakonec ji Parlament zvládl schválit.
17.09.2021
Chcete, třeba kvůli brožuře s Babišovou fotkou, změnit pojišťovnu? Máte na to už jen dva týdny
Pokud chcete od příštího roku změnit zdravotní pojišťovnu, například kvůli tomu, že vám pošle brožuru k prevenci rakoviny s premiérovou fotkou, musíte podat přihlášku nové pojišťovně do konce září.
16.09.2021
Podnikatelka má obchod v nájmu a řeší opravy dveří. Musí je platit sama?
Když má podnikatel pronajaté prostory, měl by si pořádně zkontrolovat smlouvu a vědět tak, jaká má práva. Vyhne se tak nepříjemnostem.
16.09.2021
Ve hře je možnost pracovat z domova na žádost zaměstnance
To je jen jedna ze zvažovaných variant změn zákoníku práce. Práce na home-office je čím dál častěji využívána, čeká ji nová právní úprava.
16.09.2021
Nabízí vám analýzu a přepočet starobního důchodu s odkazem na sociálku? Je to podvod
Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na nekalé praktiky jisté společnosti, která prostřednictvím dopisu nabízí klientům „analýzu a přepočet starobního důchodu“. V textu uvádí, že spolupracuje právě se sociální správou a je jí pověřena k oslovení vybrané skupiny klientů.
16.09.2021
Jak se v téhle době daří spořit firmám a živnostníkům?
Doba covidová přinesla mnohá úskalí. Celá řada podniků a živnostníků museli sáhnout do svých finančních rezerv, aby svůj byznys zachránili. I přesto nejsou ale čísla, která se týkají úspor, nijak zvlášť negativní.
15.09.2021
Boj s "energošmejdy": Konec nevýhodných smluv, pokut za vypovězení a registr zprostředkovatelů
Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona, která má výrazně posílit práva spotřebitelů. Novela je reakcí na praktiky takzvaných energetických šmejdů. Kvůli nim čím dál více lidí uzavírá nevýhodné smlouvy o dodávkách energií, které obsahují vysoké smluvní pokuty.
15.09.2021
Co je myšleno skutečným sídlem v kontextu zákona o DPH?
Sídlo společnosti nemusí nutně znamenat skutečné sídlo, tak jak jej vnímá zákon o DPH. Co je myšleno skutečným sídlem v tomto kontextu?
15.09.2021
Stále jste si nevybrali úspory z II. pilíře důchodového spoření? Obraťte se na berňák
II. pilíř důchodového spoření byl ukončen v roce 2016. Počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční úřady. Právě tady si mohou bývalí účastníci důchodového spoření o vyplacení svých nevyzvednutých úspor požádat.
15.09.2021
Food trucky „vyhrály“ covid. Mohly prodávat z okénka a téměř se nezastavily
Food trucky pomalu zaplňují Českou republiku a jsou nedílnou součástí festivalů. Jedná se však o náročnou disciplínu. Zjistěte, co vše obnáší jejich provoz.
15.09.2021
Jak se OSVČ mají změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2022?
Včera byl zveřejněn návrh nařízení, ze kterého se vypočítávají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro rok 2022.
15.09.2021
První půlka covidového roku překvapila, "zabalilo to" nejméně firem za poslední tři roky
První půlka roku 2021 podnikání příliš nenahrávala. Restrikce, omezení, zákazy, s tím vším se museli podnikatelé popasovat. I přesto ale nejsou čísla týkající se zániků firem nijak alarmující.
15.09.2021
Firmy by měly testovat nové zaměstnance, doporučuje hlavní hygienička
O povinném testování zaměstnanců ve firmách se zatím neuvažuje. Na řadu by zřejmě přišlo až v momentě, kdy by bylo 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel, uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro server iRozhlas.cz. Testování ve firmách by bylo povinné spíše regionálně.
15.09.2021
"Už vám bylo 18 let?" Věta, která nezazněla. Za prodej alkoholu mladistvím pokuta milion
Zacílili na místa, která lidé v létě hojně navštěvují. Mladistvé figuranty vyslali k výdejním okénkům nebo do restauračních zahrádek. Nakoupit alkohol nebyl problém.
14.09.2021
Na pracáku jste proto, abyste si našli novou práci, nikoli kvůli podpoře
Přijde-li člověk o zaměstnání, má několik možností. Jednou z nich je cesta na úřad práce, kde se s nalézáním nové práce pokusí pomoci. Jak upozorňuje úřad, je to jeho prioritní poslání.
14.09.2021
Rozmazlení Češi chtějí v tuzemských hotelech top kvalitu, v zahraničí ne
Hotely a penziony mají za sebou prázdninovou sezónu. V čem byla jiná, jak se chovali lidé a jaká je obsazenost na další měsíce?
14.09.2021
Zaměstnavatel s vámi po rodičovské už nepočítá? Smůla, počítat musí
Zaměstnavatel nemůže zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené jen tak propustit. Zákon nezajímá, že práce pro zaměstnance není.
14.09.2021
O kolik se vám zvýší důchod, pokud nyní berete 13 tisíc? A když 16 nebo 19 tisíc?
Nynější průměrný důchod 15 475 Kč od příštího roku zvedne o 805 Kč na 16 280 Kč. Nižší důchody však vzrostou o méně, vyšší naopak o více korun. Máme přehled zvýšení pro jednotlivé úrovně důchodů.
14.09.2021
Končí poslední COVID dotační program pro "všechny". Máte poslední den na podání žádosti
Dnes mají podnikatelé poslední den na to podat žádost o dotace v rámci programu Covid Nepokryté náklady. Jde o “všeobecný” program, žádost tedy mohou podat podnikatelé z jakýchkoli sektorů podnikání, pokud splní požadované podmínky.
13.09.2021
[článek] Úvěr nebo leasing: Jaký je rozdíl a jak se zachycují tyto transakce v účetnictví
[4 minuty čtení] V rámci pořízení dlouhodobého majetku je běžné, že si účetní jednotka pořídí majetek na dluh. Jaké má možnosti a jak se toto projeví v účetnictví podnikatelů? Většina podnikatelů využívá v rámci své ekonomické činnosti dlouhodobý majetek. Pokud na něj ale nemá aktuálně peníze, má z několika možností výběru, jak pořízení majetku financovat a využije tak dluhové financování. V tomto
13.09.2021
[článek] Toto jsou nejdražší restaurace v krajích. Za oběd si účtují i přes 300 korun
[9 minut čtení] Stále častěji se mluví o zdražování, a to napříč obchody i službami. Kolik tedy nyní stojí oběd v českých městech? Server Podnikatel.cz udělal průzkum mezi restauracemi v krajských městech a zaměřil se na ceny obědů. Ukázalo se například, že není samozřejmostí, aby polévka byla v ceně menu a že mnohdy cenu za celý oběd nejvýše ovlivní nápoje.
13.09.2021
[článek] Zvýšení limitu pro registraci k DPH na 2 miliony Kč? Pro je ANO, Spolu i PirSTAN
[4 minuty čtení] Pokud tři nejsilnější politické subjekty splní své sliby, měla by se po volbách zvýšit hranice obratu pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony korun. Nárůst limitu totiž podporuje jak hnutí ANO, tak koalice Spolu a Pirátů a Starostů. O návrhu nicméně již hlasovala několikrát stávající Sněmovna a poslanci ANO se vždy postavili proti.
13.09.2021
[článek] Noční práce je dlouhá pouze 8 hodin a je za ni příplatek
[2 minuty čtení] Od ledna se také zvyšují důchody. Roste navíc počet případů covidu, restaurace a obchody se zřejmě budou muset připravit na omezení. Více v Týdeníku. Zaměstnanci pracující v noci mají nárok na příplatky a někteří musí absolvovat speciální pracovnělékařské prohlídky a je omezena i délka směny. Pojmy práce v noci a zaměstnanci pracující v noci totiž nejsou totožné. Noční prací je pr
13.09.2021
[aktualita] Začátek nového školního roku a ošetřovné: Co se změnilo?
Jak upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení, s návratem dětí do škol s počátkem školního roku se opětovně objevují otázky, jak to bude s nárokem na ošetřovné v případě výskytu onemocnění covid ve škole – nařízení karantény dítěti či uzavření školského zařízení.  Po zahájení nového školního roku se ošetřovné řídí standardně zákonem o nemocenském pojištění. Ošetřovné při ošetřování nemocného
10.09.2021