Sdílené pracovní místo nově: Pro firmy to není taková bomba, jak se možná zdá
[5 minut čtení] Nové sdílené pracovní místo v zákoníku práce je sice zdánlivě víc než prostý součet kratších úvazků, přesto není jisté, že firmám vážně přinese zásadní výhodu. Podle expertky na flexibilitu práce je diskutabilní sadou omezujících pravidel, která zavádí. I tak však novinka k možnosti sdílení míst přitáhne pozornost.
27.07.2020
Minigolf Čechy příliš netáhne. Některá hřiště se neubránila zdražování
[5 minut čtení] Mezi oblíbené letní aktivity patří také minigolf. Chybí jim hráči ze zahraničí? A trvají provozovatelé na dodržování nějakých opatření? Provozovatele minigolfových hřišť situace spojená s koronavirem ovlivnila, mnozí mají ztráty nebo museli rušit plánované akce. Všichni doufají, že se zvýší návštěvnost a vše se vrátí do normálu.
24.07.2020
Chcete dotaci? Vzdejte se nároku na náhradu škody, chce po hotelech stát
[5 minut čtení] Jednou z podmínek, aby ubytovací zařízení dostala dotaci v rámci programu Covid – ubytování, je, aby se vzdala nároku na náhradu škody. Podle odborníků sice tato podmínka není protiprávní, ale lze ji označit za neetickou.
24.07.2020
Podnikatelům v kultuře má pomoci Covid Kultura. Připraveno je 900 milionů korun
[1 minuta čtení] Další oblastí, kterou výrazně zasáhla opatření spojená s pandemií, je kultura. Podnikatelům, kteří museli kulturní činnost omezit, pomůže nový dotační program. Nový dotační program Covid Kultura má pomoci podnikatelům v kulturním a kreativním průmyslu. Dotace se bude týkat období od 10. 3. do 31. 8. 2020.
23.07.2020
Dohodáři, už teď můžete vyplňovat a zasílat žádosti o kompenzační bonus
[1 minuta čtení] Lidé, kteří pracují na dohodu a jejichž činnost byla kvůli koronavirové pandemii omezena, mohu už nyní podávat žádost o kompenzační bonus. Návrh zákona o kompenzačním bonusu pro osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ) prošel Senátem.
23.07.2020
Senát odsouhlasil kompenzační bonus pro dohodáře, dostanou 350 korun za den
[1 minuta čtení] Lidé pracující na dohody si budou moct zažádat o náhrady za dobu koronaviru. A to o 350 korun za den. Dnes to schválil Senát. Na finanční podporu v podobě 350 korun za každý den, během kterého přišli dohodáři o příjmy, bude mít nárok každý člověk, který doloží, že přišel o příjmy z práce na dohodu.
23.07.2020
Práce bez růžových brýlí je o samotě a stresu. Čtěte tipy těch, co o tom ví své
[6 minut čtení] Fotografku překvapilo, jak osamělá je mezi lidmi. Podobnou zkušenost má i herečka, které změnilo priority dítě. Na druhou stranu někdo si samotu naopak užívá. Strach je i součástí učení, ale stres může vést až k nemoci či vyhoření. Jak tedy každý den pracovat na tom, aby člověka netáhl ke dnu? Je to jako čištění zubů.
23.07.2020
Termín se blíží. Pozor na 5 chyb, které OSVČ dělají u přehledů zdravotka
[3 minuty čtení] Lhůta pro podání přehledů pro zdravotní pojišťovnu vyprší 3. srpna. Ačkoli vyplnění formuláře zabere jen pár minut, dá se v něm napáchat řada chyb. Problémy pořád způsobuje minimální vyměřovací základ či platba nových záloh. Server Podnikatel.cz připravil souhrn nejčastějších přešlapů.
23.07.2020
Jak stanovit výši nájemného pro čerpání z Covid Nájemné? Využijte metodiku
[3 minuty čtení] Řada podnikatelů, kteří chtějí čerpat z programu Covid Nájemné, tápe, jak stanovit výši původního nájemného. Pomůže metodika určení prokazovaného nájemného. Metodiku určení prokazovaného nájemného poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Pomůže se stanovením výše původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020.
22.07.2020
Podnikatelé musí aktuálně plnit vůči státu 1719 povinností, přibude dalších 428
[2 minuty čtení] O počtu povinností informuje právní elektronický systém, který přehledně zpřístupňuje podnikatelům všechny jejich povinnosti vyplývající z právních předpisů. Právní elektronický systém (PES) podnikatelům spravuje jejich povinnosti vůči státu, které vyplývají ze zákonů, vyhlášek, nařízení a dalších předpisů.
22.07.2020
V rovnosti lezeme šnečím tempem a není jisté, zda dopředu. Co vyžaduje změnu?
[5 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Přehlédli jsme koronakrizi z pohledu nerovnosti mezi ženami a muži. Našli jsme 3 oblasti, z nichž je třeba se poučit. O to spíš, že krize neskončila. Ženy „jsou dobré“ na neplacenou péči, ukázalo se. Zdá se však zároveň, že podnikatelky zesílily svůj hlas, i když ženy v rozhodovacích pozicích neustále chybí.
22.07.2020
Přišla vám do mailu nabídka k registraci domén? Pozor na ni, neplaťte majlant
[5 minut čtení] Vlastníkům domén v těchto dnech může do schránky přijít nabídka k zakoupení domény. Buďte před takovými e-maily obezřetní a neskočte odesílatelům na špek. E-mailem se mohou šířit různé výzvy nebo podvodné zprávy, které ne vždy jde odhalit na první pohled.
22.07.2020
Penziony dostanou 14 400 korun za pokoj, luxusní hotely 23 760 korun
[2 minuty čtení] Vláda včera schválila program Covid Ubytování, který poskytne dotace hromadným ubytovacím zařízení. Jejich výše se bude odvíjet o typu zařízení a počtu pokojů. Zatímco čtyř a pětihvězdičkové hotely dostanou 330 Kč na pokoj a na noc (za celé rozhodné období 72 dnů jde o 23 760 korun), penziony jen 200 Kč na pokoj a noc (za celé období 14 400 korun). Program ještě musí notifikovat E
21.07.2020
Pokud podáte přiznání k dani a zaplatíte daň do 18. srpna, je to bez pokuty
[3 minuty čtení] V souvislosti s koronavirovou pandemií se termíny pro podání a uhrazení některých daní posunuly. Pokud splníte u daně z příjmů vše do 18. 8., je to bez sankce. Koronavirová pandemie přinesla do povinností poplatníků pořádný chaos. Nejzazší termíny pro podání daňového přiznání a přehledů se od původních výrazně liší, dokonce tak, že některé přehledy je nutné podat dřív než přiznání
21.07.2020
Letní kina se potýkají s bídnou návštěvností. Koronavirus za to ale nemůže
[4 minuty čtení] Letní kina jsou (jak jejich název napovídá) s létem nedílně spjata. Letos však hlásí rekordně nízkou návštěvnost. Koronavirus přitom za poklesem nestojí. Hlavním problémem letních kin je letos hlavně slabá nabídka filmů a počasí. A to mnohem větší, než nějaká speciální opatření jako jsou dezinfekce. Ty nebyl problém zavést do provozu.
21.07.2020
Paušální daň využije jen část OSVČ, sloučení odvodů by pomohlo všem
[5 minut čtení] [NÁZOR] Paušální daň, tak jak je navrhována, využije jen menší část podnikatelů. Co tak kromě ní sloučit i odvody a přiznání a přehledy pro všechny OSVČ? OSVČ by tak měsíčně podobně jako u paušální daně odváděly jen jednu zálohovou platbu (na základě svých standardních odvodů) a po skončení zdaňovacího období vyplnily jen jeden formulář a doplatily jednu částku. Vzhledem k tomu, že
21.07.2020
Podal přehled o výši pojistného, ale zapomněl uplatnit snížení. Lze to napravit?
[1 minuta čtení] Zaměstnavatel podal přehled o výši pojistného s tím, že ač splňuje podmínky, zapomněl uplatnit možnost pojistné snížit. Jak má nyní postupovat? Konkrétní situace zaměstnavatele, který opomněl uplatnit možnost snížení pojistného, se týká přehledu za červen. Přehled o výši pojistného za červen podal 2. července, a to na dosavadním tiskopise.
20.07.2020
Festival je jako puzzle. Pořadatelé je musí poskládat i s milionovými ztrátami
[7 minut čtení] Festivaly jsou na tom nyní bledě – většina se přesunula na příští rok, některé se uskutečnily v omezené formě. S čím se museli pořadatelé potýkat? Zatímco drtivá většina podnikatelských odvětví už funguje bez zásadních omezení, činnost festivalů je stále velmi utlumena především stále platným omezením pořádání hromadných akcí. Čím déle tato omezení potrvají, tím déle pro ně potrvá
20.07.2020
České podprsenky: Víte, kdo je tvoří, co frčí a kdy sáhnout po krajkách?
[8 minut čtení] Zabrousili jsme mezi české výrobce především dámského spodního prádla. Pouští se do něj mladé návrhářky a drží se ho také tradiční značka se stoletou historií. Zatímco někde se specializují na velká prsa a z veletrhů vozí domů světové trendy, jinde vsázejí na nadčasovost a minimalismus nebo šijí prádlo rovnou na míru.
20.07.2020
Kdo má rozhodující slovo, když se plánuje dovolená. Šéf, nebo zaměstnanec?
[2 minuty čtení] Termín dovolené je většinou o dohodě. Zaměstnanec navrhne, zaměstnavatel schválí. Nemusí se tak dít ale vždycky. Co na to zákoník práce? Podle zákoníku práce je dovolená nejméně čtyři týdny v kalendářním roce. V soukromém sektoru je možné dobrovolné navýšení dovolené. Část zaměstnanců má však ze zákona nárok na pětitýdenní dovolenou.
17.07.2020
10 nejčastějších otázek k prominutí pojistného za zaměstnance
[5 minut čtení] Otázky, které se nejčastěji objevují v souvislosti s prominutém pojistného, se týkají počtu zaměstnanců a také případných chyb při uplatňování této podpory. Řadě zaměstnavatelů bylo prominuto pojistné na sociální zabezpečení, které musí platit zaměstnavatelé jako poplatníci, a to za kalendářní měsíce červen, červenec a srpen 2020.
17.07.2020
Přiznání a přehledy vyřešte do 3. srpna, vyhnete se tak zmatkům a riziku pokut
[4 minuty čtení] Vzhledem k chaosu, který vláda způsobila posunem některých lhůt, je pro OSVČ nejjednodušší, aby přiznání, přehledy a případné doplatky vyřešily do 3. srpna. Tento den totiž vyprší lhůta první z lhůt, a to pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu. Do osmi dnů, tedy do 11. srpna, pak OSVČ případně musí doplatit pojistné. Do 18. srpna je nutné podat přiznání a případně doplatit d
17.07.2020
Slevové akce e-shopů? Tradiční blamáž, zboží jinde koupíte levněji i bez slev
[6 minut čtení] V současné době probíhají na několika e-shopech velké slevové akce. Ne vždy je však taková akce zárukou nejnižší ceny. Podívali jsme se na Obrovský výprodej Alzy a Mall dny a přinášíme vám srovnání cen u několika vybraných výrobků.
17.07.2020
Během pandemie dali pokoj, teď se ale online útočníci vrací. Chraňte si hesla
[1 minuta čtení] Během koronavirové pandemie útoky na internetu výrazně polevily. Do Česka se však teď hojně vrací. Nejčastějším terčem jsou hesla. Právě útoky na hesla jsou pro české uživatele nejvážnější hrozbou. Zpravidla se šíří spamem a získávají hesla uložená v prohlížečích.
16.07.2020
Jak funguje affilite marketing? Některým e-shopům tvoří až 15 % obratu
[1 minuta čtení] Prodej přes affiliate marketing využívá řádově tisíce tuzemských e-shop. Některým tvoří tento způsob prodeje až 15 procent obratu. V podcastu pro portál Lupa.cz to řekl Ondřej Hájek, spolumajitel společnosti eHub, která patří mezi pět hlavních tuzemských affiliate sítí.
16.07.2020