Nezapomeňte, blíží se termín pro úhradu další zálohy na silniční daň
[1 minuta čtení] Zálohy na daň silniční se vždy hradí za jednotlivá čtvrtletí. Další z termínů se blíží. Poplatníci ji musí uhradit do 15. července. Předmětem silniční daně jsou motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v Česku, pokud jsou používána v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností. Nákladní automobily a přípojná vozidla s
11.07.2019
Pečuje o dvě děti, pojistné za ni hradí stát. Co když jsou celé léto u babičky?
[1 minuta čtení] Má děti v osobní celodenní péči, nepracuje a není ani OSVČ, zdravotní pojistné za ni hradí stát. Mění se něco, když děti odjedou na celé dva měsíce k babičce? Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění (mimo jiné) za osobu celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku (jedná se o kategorii „L“). Daná osoba přito
11.07.2019
7 užitečných tipů, jak v podnikání hořet, ale nevyhořet
[4 minuty čtení] Práce nad hlavu, dovolená z diáře zase vypadla, nedostatek spánku, kamarádi, co se už neozývají, protože na ně nikdy není čas, nedopnuté kalhoty. Poznáváte se? Chronické přetížení a stres, kterému jsou lidé v práci i podnikání vystavení, přinesly jako možný negativní důsledek také syndrom vyhoření. Jak mu předcházet?
11.07.2019
Změní se nejen úroky, co platí podnikatelé, ale i ty, co hradí finanční úřad
[5 minut čtení] Součástí novely daňového řádu je i revize sankčního systému. Změní se jak úroky, které platí podnikatelé, tak ty, co podnikatelům hradí finanční úřad. Potěšující zprávou pro podnikatele je například navrhované snížení úroků z prodlení a zvýšení úroků ze zadržovaného daňové počtu. Negativem je naopak výrazný pokles úroků z neoprávněné exekuce.
11.07.2019
Exekuce zaměstnanců: Co na ně může zaměstnavatel „prásknout“ exekutorovi?
[1 minuta čtení] Jaké informace o svých zaměstnancích s exekucemi může zaměstnavatel poskytnout exekutorovi? Stále v tom firmy nemají jasno. Má se to ale změnit. Vláda na začátku července schválila novelu občanského soudního řádu, exekučního řádu a dalších předpisů, které by mohly výrazně zjednodušit agendu kolem exekucí.
10.07.2019
Obchodníci, připravte se, budete mít větší odpovědnost za vady
[2 minuty čtení] Letos v květnu byly dokončeny a schváleny Evropským parlamentem a Radou EU směrnice, které obchodníkům přináší nové povinnosti z oblasti práva z vadného plnění. Jedná se o směrnici o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu a digitálních služeb a směrnici o některých aspektech smluv o prodeji zboží. Zatímco některé novinky jsou pevně dané, u jiných bude záležet n
10.07.2019
Elektrocentrály vybírejte důkladně, ať váš festival neskončí fiaskem
[6 minut čtení] Léto je časem festivalů a různých eventů, na kterých organizátoři potřebují elektrocentrály. Poradíme, jak je vybrat a na co si dát pozor. Okruh zákazníků půjčoven elektrocentrál se řadí do dvou skupin: firemní zákazníci, kteří potřebují elektrocentrály pro doplnění nedostatečného výkonu firmy, nebo sanaci výpadku proudu a pak jde právě o veškeré outdoorové akce, jako jsou festival
10.07.2019
Řešíte, jak pracovat a cestovat zároveň? Inspirujte se digitálními nomády
[7 minut čtení] Je to otázka životního stylu. Někdo by se ani za nic nehnul od stolu ve své kanceláři a od oblíbené hospody za rohem. Další radši pracují na cestách. Jak na to? Vyptali jsme se Vítězslava a Štěpána na jejich doporučení z praxe. Víťa je webdesigner, Štěpán spojil cestování s koučinkem a vytvořil si tak profesi na míru.
10.07.2019
Počet firem na černé listině nespolehlivých plátců je stále rekordní
[2 minuty čtení] Společností, které nespolhelivě odvádí DPH, stále přibývá. Na druhou stranu se ale nárůst výrazně zpomalil. V polovině letošního roku podnikalo v České republice 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 %.
09.07.2019
O nás bez nás? Podnikatelé by měli mluvit do investičních pobídek
[8 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Překvapení ve Sněmovně. O nás bez nás? Opozice zřejmě nechce, aby se podnikatelé mohli vyjadřovat k investičním pobídkám. Napravit to můžou senátoři. Že se proti zapojení podnikatelů do nastavování parametrů udělování investičních pobídek v Poslanecké sněmovně postavili Piráti, není natolik překvapivé, i když i tato strana svými legislativními iniciativami již několikrát
09.07.2019
Pracovní zlozvyky jsou nakažlivé, škodí vám i lidem okolo. Jak s nimi zatočit?
[5 minut čtení] Zlozvyk je zvyk, který tomu, kdo ho praktikuje, nijak neslouží, ale škodí a ničí produktivitu. V práci může negativně ovlivnit i ostatní, kolegy či podřízené. Nejenže brzy začne okolí štvát. Ledacos z oblasti zlozvyků je vyloženě nakažlivé. Zvlášť, když je to zlozvyk nadřízených. S čím se tedy lidé v práci potýkají?
09.07.2019
Cílíte reklamu na internetu? Podívejte se, zda se vás netýká digitální daň
[2 minuty čtení] Ministerstvo financí chce zavést jednotnou digitální daň na vybrané internetové služby poskytované v ČR. Návrh reaguje na dynamický rozvoj služeb digitální ekonomiky a narovnává podmínky v českém daňovém prostředí.
08.07.2019
Termín pro podání odložených přiznání k dani vypršel. Ještě to jde bez sankcí
[2 minuty čtení] Poslední řádný termín pro odevzdání daňových přiznání pro poplatníky, kteří povinnost odložili, už vypršel. Do zítra tak mohou učinit ještě bezstrestně. Poplatník, kterému daňové přiznání zpracovával daňový poradce nebo který má ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, měl tiskopis na finanční úřad dodat nejpozději do pondělí 1. července.
08.07.2019
Nemoc vás může skolit i na pracovní cestě. Nepodceňujte proto cestovní pojištění
[4 minuty čtení] Také zaměstnanci na služebních cestách si mohou sjednat cestovní pojištění, které jim ulehčí případné problémy. Podívejte se na nabídku zaměřenou přímo na ně. Cestovní pojištění slouží k ochraně pojištěných osob při cestování. Pro mnohé je před dovolenou nebo výletem do zahraničí samozřejmostí, ale je možné si jej sjednat také před služebními cestami.
08.07.2019
Nemáte na webu jméno a identifikační údaje? Hrozí vám až stotisícová pokuta
[4 minuty čtení] Tajíte na webu identifikační údaje? Riskujete pokutu. Mít tyto údaje na webu je totiž pro podnikatele léta povinnost. Pokud to nevíte, zjednejte rychle nápravu. Nejde totiž jen o to mít na netu báječný design a argumenty, proč si objednat zrovna vaše produkty nebo služby. Webovky také musí odpovídat zákonným pravidlům.
08.07.2019
Také řemeslník by měl udělat dojem. Jak se vizážisté vyřádili na montérkách?
[1 minuta čtení] (Fotogalerie) Že šaty dělají člověka, platí stále. Dokonce i v oblastech, kde se módní kousky nevyžadují. Ale řemeslník nemusí být jen pán v teplácích a košili. Neustále se v oblasti podnikání připomíná, že by měl člověk dbát na to, jak vypadá a co má na sobě, aby jeho byznys vzkvétal. Protože zákazník dá často na vizuál.
05.07.2019
Mladistvým byly prodány lihoviny i elektronická cigareta. Kontrol bude stále víc
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce provedla mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na zákaz prodeje alkoholu a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Česká obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje za účasti mladistvých figurantů provedla 12 kontrol a v 6 případech zjistila porušení zákona.
04.07.2019
Odkdy jsou absolventi škol povinni hradit sociální pojistné?
[2 minuty čtení] Absolvovali školu, ať už střední nebo vysokou. Kdy jim vzniká povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení? Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje, že odpověď na otázku není jednoznačná. Záleží totiž na konkrétní situaci.
04.07.2019
OSVČ, které nepodávaly přiznání k dani, musí do konce měsíce podat přehled ČSSZ
[1 minuta čtení] Podávat přehledy o příjmech a výdajích musí i ty OSVČ, které nepodávaly daňové přiznání. Pojišťovna už tiskopis má, termín pro odevzdání přehledu ČSSZ se blíží. Konec července je nejzazší termín pro odevzdání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2018. Ve středu 31. července musí mít tiskopisy jednotlivé okresní správy sociálního zabezpečení.
04.07.2019
Dvacet tisíc pitomců sice dáte dohromady snáz, přesto vsaďte raději na priority
[5 minut čtení] Chcete vše stíhat, zdržujete se nepodstatnými věcmi, nemáte pak v práci čas na to důležité a jste v ní do noci? Existuje lepší cesta: soustředit se na priority. Shrňte si pár argumentů, proč tento přístup upřednostnit. Stanovte si priority a eliminujte to, co vám je kříží. Ale také sledujte, zda nejedete na mrtvém koni.
04.07.2019
Ze Spojených států amerických pište raději SMSky a pořiďte si datové balíčky
[3 minuty čtení] Pokud se jako podnikatel chystáte do zámoří, určitě se vám bude hodit roaming a případně také datové balíčky. Především volání se hodně prodraží. Telefonní operátoři mají odlišnou nabídku pro jednotlivé státy. Podívejte se na přehled cen roamingu, dalších služeb a datových balíčků ve Spojených státech amerických.
04.07.2019
Podnikání stále láká. V květnu přibylo nejvíce podnikatelů od října 2012
[2 minuty čtení] Počty vzniklých i zaniklých obchodních společností a podnikajících osob ukazuje analýza dat portálu Informace o firmách, kterou provedla společnost CRIF. Letos v květnu u nás vzniklo 2 428 obchodních společností a zaniklo jich 1 262. Tím pádem přibylo celkem 1 166 obchodních společností. Zároveň začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo.
03.07.2019
Další dva státní svátky a jedno dilema. Musí během nich obchodníci zavřít?
[1 minuta čtení] Blíží se dva červencové státní svátky. Vzhledem k tomu, že se zákaz prodeje nevztahuje na všechny, jak je to 5. a 6. července, musí obchodníci zavřít? Zákaz prodeje se vztahuje na sedm státních svátků. Patří mezi ně 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa?
03.07.2019
Novela zákona o ochraně spotřebitele si posvítí také na geoblocking
[3 minuty čtení] Nařízení rušící geoblocking, tedy zeměpisné blokování, platí napříč Evropskou unií už od začátku prosince 2018 a brzy již bude zakotveno i v českém zákoně. Nařízení o geoblokování patří do strategie digitálního jednotného trhu a jeho cílem je, aby obchodník neuplatňoval odlišné podmínky na základě státní příslušnosti nebo bydliště zákazníků.
03.07.2019
Na co si dát v kanceláři pozor a jak se vyhnout hádkám? Na zimu i pivo zapomeňte
[4 minuty čtení] I když zákoník práce uvádí jako zvláštní výjimku možnost konzumace nízkoalkoholického piva, v kanceláři na to zapomeňte. Stejně jako na klimatizovanou ledárnu. Zato domluvit se na teplotě, dbát na pitný režim, ale do nikoho necpat pití pod tlakem, je cestou, jak si pobyt v kanceláři v parných dnech vzájemně ulehčit.
03.07.2019