Velký průzkum: Umělá inteligence v personalistice? Spousta výhod i rizik
O umělé inteligenci se mluví napříč obory. Jak je však konkrétně využívána v personalistice? S čím pomáhá a na co je stále potřeba dávat si pozor?
20.03.2024
Je zaměstnaný, ale i OSVČ. Dle čeho se stanoví, co je hlavním zdrojem příjmů?
Zaměstnanec, který je zároveň živnostníkem, není nic výjimečného. Mnohdy se stává, že má ze své živnosti vyšší příjmy než ze zaměstnání. Jak se to projeví v přehledu o příjmech a výdajích.
20.03.2024
A zase ta SAPA: Za 300 kilo "voňavého" masa pokuta až 50 milionů
Během jedné z dalších kontrol v pražském areálu SAPA byl objeven nelegální sklad potravin. V něm se nacházelo téměř 300 kg živočišných produktů neznámého původu.
20.03.2024
Může být hypotéka překážkou u příspěvku na bydlení?
O příspěvek na bydlení žádá stále více lidí, a to díky zjednodušení žádosti i kvůli současné situaci. Žádat může ten, jehož náklady na bydlení přesáhnou 30 % čistých příjmů. Řadí se k těmto výdajům i hypotéka?
20.03.2024
Slogan „Nejsem mléko, ale vy mi tak říkat můžete“ neporušuje zákon, určil soud
Společnost, která se zabývá výrobou rostlinných alternativ k mléku, jogurtům či majonézám, vyhrála soudní spor ohledně sloganu na výrobcích.
20.03.2024
Omezení povinnosti pro povinný audit dle připravené novely zákona o účetnictví
Novela zákona o účetnictví, která by měla být účinná od roku 2025, přinese mnoho novinek. Pokud účinnosti nabude dle návrhu, měla by v zákoně mimo jiné posunout i limity pro povinný audit, a to už od roku 2025.
20.03.2024
Složenky jsou drahé. Platbu za daň z nemovitostí můžete mít zdarma
Platit za platbu je už dávno přežitek. Zažádejte si o zasílání informace o výši daně z nemovitostí do e-mailu. Tu pak zaplaťte prostřednictvím internetového bankovnictví.
18.03.2024
Chystáte se do důchodu, ale v evidenci ČSSZ chybí některé doby pojištění. Co teď?
Pro nárok na starobní důchod je třeba splnit několik podmínek. Jedna z nich se týká potřebné doby důchodového pojištění.
18.03.2024
Zaměstnanec si v práci vyřizuje soukromé hovory. Může mu to šéf zakázat?
Zaměstnancům se může stát, že si během pracovní doby potřebují vyřídit nějaké soukromé hovory, například týkající se blízkých nebo lékařů. Může jim to zaměstnavatel zakázat? A jak se na mobilní telefony dívá zákoník práce?
18.03.2024
Květinové stolky jako nový hit. Nábytkářská firma boduje
Po 20 letech začíná růst zájem o květinové stolky. Za výrobou je česká designová nábytkářská firma Master & Master. Nabídku se snaží přizpůsobit potřebám dnešních uživatelů, a tak myslí nejen na jednoduchý design, ale i na voděodolné a snadno rozložitelné provedení v kombinovatelných barvách.
18.03.2024
Osvobození zaměstnaneckých benefitů se opět změní, týká se i firemních školek
Úpravy v oblasti zaměstnaneckých benefitů neplatí ani čtvrt roku a už se opět připravila jejich legislativní úprava. Ta se dotkne především firemních školek.
18.03.2024
I v době mateřské dovolené lze podnikat. Poradíme, jak na to
Ne vždy je nezbytné v době pobírání mateřské podnikatelskou činnost přerušit. Čtěte, jak podnikat nadále a zda je nutné platit zálohy na pojistné.
18.03.2024
Ceny kakaa stále rostou. Jak na tuto situaci reagují výrobci čokolády?
Od začátku roku stoupla cena kakaa o 57 %. Nedochází však k poklesu poptávky po této komoditě a na tuto situaci musí tak reagovat výrobci oblíbených cukrovinek.
18.03.2024
Platí podnikatelé faktury včas? Víme, jaká je platební morálka
Z porovnání údajů z předchozích pěti let online fakturačního systému iDoklad vyplynulo, že čeští podnikatelé platí většinu faktur včas. Dále se ukázalo, že klesá jak průměrný počet dní po splatnosti, tak počet neuhrazených faktur.
15.03.2024
Podáváte přiznání jako zaměstnanec? Můžete využít zjednodušený formulář
Zaměstnanci, kteří podávají daňové přiznání, mohou využít už řadu let dvoustránkový zjednodušený formulář. Nemohou jej však využít všichni, respektive je nutné mít pouze příjmy ze závislé činnosti.
15.03.2024
Kofola může začít vařit pivo, koupi pivovarů potvrdil antimonopolní úřad
Antimonopolní úřad povolil společnosti Kofola ČeskoSlovensko získat výlučnou kontrolu nad firmami Pivovary CZ Group a FONTÁNA PCZG. Kofola tak nově vlastní piva Holba, Zubr a Litovel.
15.03.2024
Na co nezapomenout při vyúčtování zálohové a srážkové daně za rok 2023
Zbývají poslední dny na podání vyúčtování zálohové daně (růžové) a vyúčtování srážkové daně (žluté) a spolu s tím i na krátké připomenutí postupu a změn pro rok 2023.
15.03.2024
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) z právního hlediska
Dlouhodobý investiční produkt je označení pro nově zavedenou formu investování, která efektivně podporuje zabezpečení na stáří a představuje alternativu ke stávajícím nástrojům III. důchodového pilíře.
15.03.2024
Ještě jste ani nepodali přiznání a už máte přeplatek na dani? Něco je špatně
Vždy, když vyjde přeplatek na dani, je to důvod k radosti. Finanční správa tak poplatníkovi vrací výši přeplatku, která je zjevná z daňového přiznání.
15.03.2024
Chyby, které mohou zkomplikovat podání daňového přiznání
V daňových přiznáních se každoročně vyskytuje několik zásadních chyb. Ty pak mohou podání značně zkomplikovat. O jaké chyby jde?
15.03.2024
ePortál ČSSZ má novou službu: Žádost o určení použitelných právních předpisů
ePortál ČSSZ nabízí klientům České správy sociálního zabezpečení možnost požádat si o vydání formuláře A1 prostřednictvím online služby „Žádost o určení použitelných právních předpisů“.
15.03.2024
Z trhu mizí nezávislý virtuální operátor. Kdo si vezme SAZKAmobile pod křídla?
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil prodej operátora SAZKAmobil společnosti Vodafone. Tato akvizice by tak měla proběhnout už příští měsíc a z českého trhu tak zmizí největší nezávislý virtuální operátor.
15.03.2024
Zrušme zákaz prodeje o svátcích, ať mohou být kontroloři ČOI se svými rodinami
[KOMENTÁŘ] Dva poslanci vládní ODS předložili návrh na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě, přičemž ihned následovala tradiční oponentura zastánců zákona.
15.03.2024
Rodinný byznys, který voní lesem. Mastí ze smůly se léčilo několik generací
S tímto příběhem podnikatelů se přeneseme do jižních Čech. Právě tady rodina Klecandových sbírá smůlu a vyrábí z ní masti a další produkty.
15.03.2024
V pátek volno? V Británii si čtyřdenní pracovní týden všichni chválí
O čtyřdenním pracovním týdnu se v poslední době hodně mluví, ale s realizací je to horší. Ve Velké Británii udělali experiment, který přinesl uspokojivé výsledky a po kterém u tohoto modelu zůstalo mnoho společností.
13.03.2024