Když slova „koupit“ nebo „objednat“ nestačí. Víme, co změní tlačítková novela
[5 minut čtení] Přídavné jméno „tlačítková“ označuje novelu občanského zákoníku, která se dotkne jak spotřebitelů, tak provozovatelů e-shopů. Kromě splnění povinnosti přijmout a zveřejnit právní a správní předpisy stanovené touto směrnicí je hlavním cílem novely zjednodušení aktuálních pravidel a zvýšení právní jistoty pro spotřebitele i e-shopy.
30.10.2019
Ovlivní, nebo neovlivní změna času odměňování?
[5 minut čtení] Ano i ne. Záleží, jakým způsobem je mzda stanovena. Ani poskytování příplatků není stejné. Vysvětlíme na příkladech. Publikovaná vyjádření k problematice odměňování při změně času se často liší. Předně je třeba vyjít z aktuálního nařízení vlády, a to pro rok 2017 až 2020.
30.10.2019
Topná sezóna odstartovala. Prodejci šidí spotřebitele i při prodeji dřeva
[2 minuty čtení] Příležitost dělá zloděje. Pokud nejsou zákazníci obezřetní, mohou být ošizeni ze strany prodejců i při nákupu dřeva. Častá pochybení se týkají ceny. Kontroloři z České obchodní inspekce míří své kontroly taky na prodejce palivového dřeva. Zaměřili se především na ceny.
29.10.2019
Netýká se to i vás? Během listopadu expiruje 38 tisíc certifikátů k EET
[2 minuty čtení] Během listopadu expiruje téměř 38 tisíc certifikátů EET, které je nutné vyměnit za nové. Kdo v aplikaci EET zadá e-mailovou adresu, toho úřady předem upozorní. Kdo zjistí, že mu certifikát brzy expiruje, měl by vygenerovat certifikát nový. Pokud to totiž neudělá a platnost starého certifikátu vyprší, systém evidence tržeb přestane přijímat datové zprávy o tržbách a podnikatelům bu
29.10.2019
Paušální daň nabírá jasnější obrysy, na sociální pojištění půjde větší podíl
[2 minuty čtení] Celková částka plánované tzv. paušální daně má zůstat přibližně stejná, větší podíl má ale směřovat na sociální pojištění. Podle plánů ministerstva financí by se paušální odvod měl skládat z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši přibližně 100 korun. Původně se přitom počítalo s tím, že by paušální daň činily minimální plat
29.10.2019
Ulehčete si správu LinkedIn profilu díky nejrůznějším nástrojům
[4 minuty čtení] Se správou sociálních sítí je spojeno hodně práce. Tu si však můžete zjednodušit díky nejrůznějším nástrojům. Zjistěte, jaké můžete využít na LinkedInu. Pro sociální síť LinkedIn jsou dostupné rozšíření pro webové prohlížeče, známé plánovací rozhraní a další specifické nástroje, které dokážou výrazně zjednodušit nebo urychlit práci.
29.10.2019
Offline režim je byrokratická „chuťovka“, podnikatelé raději využijí EET
[6 minut čtení] [NÁZOR] Od května 2020 budou moci malí podnikatelé evidovat tržby místo EET v tzv. offline režimu. Ten však svými parametry spíše odrazuje. Aby totiž podnikatelé mohli místo EET evidovat v offline režimu (řečí zákona ve zvláštním režimu), musí podat žádost, ve které musí doložit, že splňují podmínky pro zvláštní režim. Komplikované bude především doložení odhadu budoucích tržeb, kd
29.10.2019
Další svátek klepe na dveře, budou mít obchody otevřeno? A co velkoobchody?
[1 minuta čtení] Čeká nás další svátek. Patří mezi vybrané svátky, během kterých musí obchodníci zavřít? Prezident Miloš Zeman před několika dny navíc podepsal novelu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, která ze zákona vyjímá velkoobchody. Novela však ještě není účinná.
28.10.2019
Jakých zaměstnanců a provozů se dotkne víkendová změna času?
[2 minuty čtení] O víkendu se opět mění čas a ručičky se tak v neděli ve 3 hodiny ráno posunout zpět o hodinu. Posun času se dotkne podniků a zaměstnanců, kteří pracují v noci. Standardně tak ovlivní pracovníky ve směnných provozech v továrnách, na čerpacích stanicích, lékaře či pohotovostní složky.
25.10.2019
Zaměstnanec si chce napracovat hodiny o víkendu. Jak je to s příplatkem?
[2 minuty čtení] V práci skončil o jeden den dříve a napracuje si to o víkendu doma. Náleží mu příplatek za víkend? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
25.10.2019
V newsletterech před Vánoci buďte milí, pozorní a všímaví. Nabídněte něco navíc
[7 minut čtení] E-shopy se před Vánoci snaží nalákat zákazníky a často k tomu využívají i e-mailového marketingu. Newsletterům je proto potřeba věnovat dostatek pozornosti. Příjemcovu pozornost však nelze upoutat „zničehonic“ – pokud někdo celý rok své respondenty bez rozmyslu bombarduje prodejními e-maily, má nálepku spamera a sebelepší vánoční kampaň mu nepomůže.
25.10.2019
Jak odhadnout budoucí tržby u offline režimu EET? Poraďte si sami, říkají úřady
[6 minut čtení] Aby podnikatelé mohli evidovat v offline režimu místo EET, musí splnit i podmínku budoucích tržeb. Jak konkrétně je ale mají odhadnout, úřady neporadí. Odhad podnikatele ohledně budoucích tržeb přitom bude hrát roli v rozhodování, zda mu finanční správa offline režim povolí. Jak podle ministerstva financí, tak podle finanční správy záleží čistě na podnikateli, jakým způsobem své bu
25.10.2019
Co udělat s původním certifikátem EET poté, co si vygenerujete certifikát nový?
[1 minuta čtení] Blíží se období, kdy skončí platnost některých pokladních certifikátů k elektronické evidenci tržeb. Co udělat s původním certifikátem po vygenerování nového? Všichni, kteří si vygenerovali pokladní certifikát pro zařízení elektronické evidence tržeb před třemi lety, by si měli zkontrolovat jeho platnost.
24.10.2019
Malé dopravce registrace do nového mýtného systému netrápí. Čeká dopravu kolaps?
[2 minuty čtení] Během měsíce se do nového mýtného systému zaregistrovalo jen 5 % malých dopravců. Z velkých tak učinila polovina. Pokud však nezačnou malí dopravci fungující v režimu předplaceného mýtného rychle plnit svou povinnost registrace a vyzvednutí nové palubní jednotky, hrozí na začátku prosince České republice dopravní kolaps.
24.10.2019
Chyby při reklamacích: Odmítnutí k reklamaci použité zboží či prodloužení lhůty
[3 minuty čtení] Obchodníci se v oblasti reklamací stále dopouští celé řady chyb. Jejich následky však poté nese spotřebitel. Jaké jsou nejčastější nešvary? Znát právní předpisy v oblasti reklamací by měl jak obchodník, a to podrobně, tak také spotřebitel. Právě na ně myslel spotřebitelský server dTest, který připomněl, které nešvary týkající se reklamací zboží by si ze strany obchodníků neměli ne
24.10.2019
Ilustrátorky na volné noze si jen s pastelkami nevystačí. I tužku láme technika
[6 minut čtení] Živí se tím, že (si) kreslí. Není to ale jen taková idyla, jak to na první pohled vypadá. Česko třeba není trh, který by uměl tvůrčí práci vždy náležitě ocenit. Kdo neovládne technologie, i v ilustraci mu ujede vlak. Na druhou stranu tu není silná konkurence a kdo je šikovný, najde si svou specializaci a místo na trhu.
24.10.2019
Jaké jsou nejčastější SEO chyby a jak se jich vyvarovat? Čtěte rady od odborníka
[8 minut čtení] Organická návštěvnost se u běžného e-shopu pohybuje mezi 30 až 60 % celkové návštěvnosti. Klíčovým faktorem online podnikání je tak dobře zvládnuté SEO. V posledním díle seriálu „Jak rozjet online byznys“ se zaměříme na SEO, tedy optimalizaci pro vyhledávače. Rady a tipy, jak dělat SEO a nedělat PraSEO, připravil pro náš sesterský server Lupa.cz Pavel Ungr, nezávislý konzultant onl
24.10.2019
Diskriminace cizinců na letišti: Za to, že se u nás můžete najíst a napít, 53 Kč
[2 minuty čtení] Nelichotivě skončily kontroly restaurací na Letišti Václava Havla. Nejenže tu cizinci za služby platí nesmyslné poplatky, nedočkají se ani výhodnější nabídky. Nerozumí česky, nebude rozumět ani nesmyslnému poplatku. Zřejmě takhle nějak přemýšlí provozovatelé restaurací na Letišti Václava Havla, které nedávno navštívili kontroloři České obchodní inspekce.
23.10.2019
Podniká při zaměstnání, zálohy nehradí. Proč ji upozornili na neuhrazení zálohy?
[2 minuty čtení] Při zaměstnání si přivydělává jako OSVČ vedlejší. Povinnost hradit zálohy na zdravotko se jí netýká, ale přeci jen ji pojišťovna upozornila, že zapomněla. Proč? Při souběhu, kde je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání (nikoli podnikání), neplatí OSVČ zálohy a nevztahuje se na ni ani minimální vyměřovací základ, pokud je v zaměstnání odvedeno zdravotní pojistné ve výši minima stanove
23.10.2019
Buďte o krok napřed a využívejte novinky, které nabízí sociální sítě
[5 minut čtení] Jakých novinek na sociálních sítích byste si podle odborníků měli všimnout? Nechte se inspirovat a využijte je na maximum. Sociální sítě se neustále snaží přinášet svým uživatelům něco nového. Mnohdy se funkce týkají jen zábavy, ale častěji těch, kteří platí. Tedy právě těch, kteří sociální sítě využívají ke své propagaci.
23.10.2019
Nový vzhled služeb pro zaměstnavatele a nové způsoby přihlašování
[4 minuty čtení] Ministerstvo práce a sociálních věcí kompletně změnilo vzhled internetových stránek. Změna se dotkla i zaměstnavatelů. Aktuálně například u eNeschopenek. Zaměstnavatelé musí změnit nebo nově vytvořit přístupy do některých aplikací. Platí to i pro náhradní plnění zaměstnáváním osob se zdravotním postižením.
23.10.2019
Pokud DIČ neobsahuje vaše rodné číslo, musíte ho opět začít tisknout na účtence
[2 minuty čtení] První změny EET už klepou na dveře. Pokud DIČ neobsahuje vaše rodné číslo, musíte jej od listopadu opět uvádět na účtenkách. Povinnost uvádět na účtence DIČ tak bude zatím dopadat pouze na poplatníky daně z příjmů právnických osob a zahraničních fyzických osob.
22.10.2019
O dění v obci místním rozhlasem? Pomalu rarita, nahrazuje ho rozhlas mobilní
[1 minuta čtení] Mobilní rozhlas usnadňuje život. Informuje o tom, co se děje v okolí. Jak vznikal a jak funguje? O tom je řeč v podcastu s jeho zakladatelem Ondřeje Švrčkem. Obcí, kde se šíří nekvalitní zvuk místního rozhlasu, který informuje o dění v okolí, případně zlevněných surovinách, pomalu ubývá. Obecní rozhlas totiž nahrazuje rozhlas mobilní.
22.10.2019
Lidé mají obavy. Tempo zakládání nových firem klesá
[1 minuta čtení] V tomto roce bylo u nás doposud založeno nejméně společností za poslední tři roky. Stojí za tím zřejmě obavy podnikatelů z dalšího vývoje tuzemské ekonomiky. Letos bylo založeno 22 250 nových společností a aktuálně je tak v obchodním rejstříku zapsáno 503 187 firem. To je o necelých 11 tisíc více než na konci roku 2018.
22.10.2019
Konec čekání na peníze. Používejte okamžité platby
[5 minut čtení] Službu okamžitých plateb nabízí zatím jen několik bank. Zjistěte, kde je tedy možné posílat peníze v řádu sekund. Okamžité platby probíhají 24 hodin denně, a to 7 dní v týdnu. Tedy také o víkendech a svátcích.
22.10.2019