Stále jste nepodali přehled zdravotní pojišťovně? Máte na to posledních pár dnů
[2 minuty čtení] V souvislosti s koronavirovou pandemií byly posunuty termíny pro odevzdání přehledů a příjmech a výdajích. Na přehled pro pojišťovnu máte už jen pár dní. Nejzazší termín pro podání přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovny je v pondělí 3. srpen.
30.07.2020
Nárok na kompenzační bonus u OSVČ a společníků pracujících zároveň na dohodu
[2 minuty čtení] Kompenzační bonus lze nově přiznat i za situace, že daný subjekt je zároveň účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec na základě DPP nebo DPČ. Finanční správa upozorňuje na změny podmínek vzniku nároku na kompenzační bonus u OSVČ a společníků malých s.r.o.
30.07.2020
Kariéra po padesátce není čekárna na důchod. Generačně pestré týmy jsou plus
[5 minut čtení] Věkově jednolité týmy mají i podobnou perspektivu. Jenže všichni zákazníci také netvoří věkový monolit. Chytřejší zaměstnavatelé proto berou „seniory“ do týmu. Znamená to překročit stereotypy jako „je moc starý na to, aby se naučil nový počítačový program“ nebo „je moc mladá na to, aby vedla tým“. Pestrost se vyplatí.
30.07.2020
Babiš chce zrušit superhrubou mzdu. Poslední návrh však komplikoval zdanění OSV
[5 minut čtení] Premiér Andrej Babiš před několika týdny prohlásil, že by se od příštího roku měla zrušit superhrubá mzda. Ministerstvo financí přitom již příslušný návrh předložilo před více než dvěma lety. Ten ale nakonec skončil u ledu, protože údajně neměl politickou podporu. Pokud by byl návrh předložen ve stejné podobě, snížil by sice zdanění zaměstnancům i některým OSVČ, těm by však zkompli
30.07.2020
Bezpečnost a ochranu zdraví musíte zajistit i při home office. Co se doporučuje?
[2 minuty čtení] Zaměstnavatelé, kteří umožňují svým lidem práci z domova, musí myslet i na bezpečnost a ochranu jejich zdraví. Jaká jsou základní doporučení? Zákoník práce umožňuje, aby byla práce vykonána i na jiném dohodnutém místě, než je pracoviště zaměstnavatele, tudíž i z domova, kde si pracovní dobu rozvrhuje sám zaměstnanec.
29.07.2020
Dělá na DPP u více zaměstnavatelů, ale nikde nepřekročí 10 tisíc. Dostane bonus?
[1 minuta čtení] Jak je to s nárokem na kompenzační bonus pro dohodáře, který dělá u více zaměstnavatelů, ale u žádného nepřekročí příjmy 10 tisíc korun. Lze to sčítat? V rámci otázek a dopovědí, které poskytuje Finanční práva ČR, se často objevuje situace, kdy dělá dohodář pro více zaměstnavatelů na DPP.
29.07.2020
Pustili jsme velké kanceláře, říkají podnikatelé. Karanténa ukázala i své výhody
[5 minut čtení] Větší svobodu v práci měl v minulých měsících i ten, kdo o ni ani trochu nestál. Díky masivnímu experimentu s prací na dálku lidé pracovali z vlastní kuchyně. Někoho ale hromadný pokus nakopl a odhodlal se přejít od řečí k činům. Svoboda je o důvěře a hranicích, říká podnikatelka, která má takový křest ohněm za sebou.
29.07.2020
Češi tráví dovolenou hlavně v tuzemsku. Mají z toho „vývar“ prodejci vybavení?
[4 minuty čtení] V poslední době se hodně hovořilo o tom, že budou Češi trávit dovolenou v tuzemsku. Poznali to nějak on-line prodejci kempingového vybavení? Rozhodli jste se zjistit, s čím se museli potýkat takové e-shopy a zda sledovaly nějaké výrazné změny v poptávce.
29.07.2020
Nový mýtný systém se osvědčuje. Zatím se na mýtném vybralo necelých 5,5 miliardy
[1 minuta čtení] V dubnu a květnu výnos z mýtného klesal, ale v červnu vzrostl téměř o 7 % a dopravci tak zaplatili za jízdu po zpoplatněných komunikacích necelou miliardu. Za meziročním růstem stojí dva pracovní dny navíc oproti roku 2019, oživení tranzitní nákladní dopravy přes Českou republiku a výnosy z nově zpoplatněných silnic I. třídy.
28.07.2020
Google rozdává tisíce na reklamu. Zkontrolujte si váš účet v Google Ads
[1 minuta čtení] Google se na základě situace spojené s koronavirem rozhodl podpořit malé a střední podniky kreditem na reklamu. Ten se připíše automaticky do Google Ads. O kredit není potřeba žádat, ani splňovat nějaká složitá kritéria. Je určen malým a středním firmám, které vybere právě Google.
28.07.2020
Neměl z podnikání žádné příjmy ani výdaje. Musí podat pojišťovně přehled OSVČ?
[1 minuta čtení] Jsou OSVČ, které neměly v minulém roce žádné příjmy ani výdaje, povinny podávat zdravotní pojišťovně přehled. Pokud ano, dokdy? Jak upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, jako OSVČ je nutné přehled podat, i když byly v loňském roce příjmy i výdaje nulové.
28.07.2020
Půjčovny kol: Věříme, že Češi letos skutečně projedou Česko na kole
[4 minuty čtení] K letním byznysům, které také nějakým způsobem ovlivnil koronavirus, patří půjčovny kol. Po republice je jich mnoho. Kola si nejčastěji půjčují ti, kteří buď nemají vlastní, nebo je nemají možnost převážet. Často se tak jedná o návštěvníky ze zahraničí. Těch však letos není mnoho.
28.07.2020
Nepleťte si převzetí dluhu s přistoupením k dluhu. Čtěte, v čem se liší
[4 minuty čtení] Přesto, že převzetí dluhu a přistoupení k dluhu má mnoho společného, jedná se o rozdílné pojmy se zcela odlišnými právními důsledky. Problematika převzetí dluhu a přistoupení k dluhu je pro podnikatele mnohdy nejasná a často jsou oba tyto instituty vzájemně zaměňovány. Není se ani čemu divit, když jsou jejich názvy tak podobné a na první pohled lze jen těžko odhadnout, v čem oprav
28.07.2020
Brzy skončí některá prominutí v oblasti DPH. Jde například o kontrolní hlášení
[2 minuty čtení] Na konci července končí účinnost některých prominutí v oblasti DPH, která byla umožněna v souvislosti s koronavirovou pandemií. Jde o pokuty u hlášení k DPH. Kvůli koronavirové pandemii byly některé termíny pro daňové povinnosti posunuty. Stejně tak Ministerstvo financí ČR stanovilo některá prominutí, díky kterým není nutné hradit některé pokuty a sankce.
27.07.2020
2 miliardy na propagaci tuzemské dovolené: Malá domů pro Novu, Primu a Agrofert
[4 minuty čtení] Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby lidé cestovali po České republice a má v této souvislosti v plánu reklamy za 2 miliardy. Inzerce by se měla objevit v českých televizních a rozhlasových stanicích, tištěných médiích, na internetu i prostřednictvím venkovní reklamy. Nejvíce má dostat Nova a Prima. „Na suchu“ nezůstanou ani firmy z koncernu Agrofert. Veřejnoprávní média pak m
27.07.2020
Sdílené pracovní místo nově: Pro firmy to není taková bomba, jak se možná zdá
[5 minut čtení] Nové sdílené pracovní místo v zákoníku práce je sice zdánlivě víc než prostý součet kratších úvazků, přesto není jisté, že firmám vážně přinese zásadní výhodu. Podle expertky na flexibilitu práce je diskutabilní sadou omezujících pravidel, která zavádí. I tak však novinka k možnosti sdílení míst přitáhne pozornost.
27.07.2020
Minigolf Čechy příliš netáhne. Některá hřiště se neubránila zdražování
[5 minut čtení] Mezi oblíbené letní aktivity patří také minigolf. Chybí jim hráči ze zahraničí? A trvají provozovatelé na dodržování nějakých opatření? Provozovatele minigolfových hřišť situace spojená s koronavirem ovlivnila, mnozí mají ztráty nebo museli rušit plánované akce. Všichni doufají, že se zvýší návštěvnost a vše se vrátí do normálu.
24.07.2020
Chcete dotaci? Vzdejte se nároku na náhradu škody, chce po hotelech stát
[5 minut čtení] Jednou z podmínek, aby ubytovací zařízení dostala dotaci v rámci programu Covid – ubytování, je, aby se vzdala nároku na náhradu škody. Podle odborníků sice tato podmínka není protiprávní, ale lze ji označit za neetickou.
24.07.2020
Podnikatelům v kultuře má pomoci Covid Kultura. Připraveno je 900 milionů korun
[1 minuta čtení] Další oblastí, kterou výrazně zasáhla opatření spojená s pandemií, je kultura. Podnikatelům, kteří museli kulturní činnost omezit, pomůže nový dotační program. Nový dotační program Covid Kultura má pomoci podnikatelům v kulturním a kreativním průmyslu. Dotace se bude týkat období od 10. 3. do 31. 8. 2020.
23.07.2020
Dohodáři, už teď můžete vyplňovat a zasílat žádosti o kompenzační bonus
[1 minuta čtení] Lidé, kteří pracují na dohodu a jejichž činnost byla kvůli koronavirové pandemii omezena, mohu už nyní podávat žádost o kompenzační bonus. Návrh zákona o kompenzačním bonusu pro osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ) prošel Senátem.
23.07.2020
Senát odsouhlasil kompenzační bonus pro dohodáře, dostanou 350 korun za den
[1 minuta čtení] Lidé pracující na dohody si budou moct zažádat o náhrady za dobu koronaviru. A to o 350 korun za den. Dnes to schválil Senát. Na finanční podporu v podobě 350 korun za každý den, během kterého přišli dohodáři o příjmy, bude mít nárok každý člověk, který doloží, že přišel o příjmy z práce na dohodu.
23.07.2020
Práce bez růžových brýlí je o samotě a stresu. Čtěte tipy těch, co o tom ví své
[6 minut čtení] Fotografku překvapilo, jak osamělá je mezi lidmi. Podobnou zkušenost má i herečka, které změnilo priority dítě. Na druhou stranu někdo si samotu naopak užívá. Strach je i součástí učení, ale stres může vést až k nemoci či vyhoření. Jak tedy každý den pracovat na tom, aby člověka netáhl ke dnu? Je to jako čištění zubů.
23.07.2020
Termín se blíží. Pozor na 5 chyb, které OSVČ dělají u přehledů zdravotka
[3 minuty čtení] Lhůta pro podání přehledů pro zdravotní pojišťovnu vyprší 3. srpna. Ačkoli vyplnění formuláře zabere jen pár minut, dá se v něm napáchat řada chyb. Problémy pořád způsobuje minimální vyměřovací základ či platba nových záloh. Server Podnikatel.cz připravil souhrn nejčastějších přešlapů.
23.07.2020
Jak stanovit výši nájemného pro čerpání z Covid Nájemné? Využijte metodiku
[3 minuty čtení] Řada podnikatelů, kteří chtějí čerpat z programu Covid Nájemné, tápe, jak stanovit výši původního nájemného. Pomůže metodika určení prokazovaného nájemného. Metodiku určení prokazovaného nájemného poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Pomůže se stanovením výše původního měsíčního nájemného před 13. březnem 2020.
22.07.2020
Podnikatelé musí aktuálně plnit vůči státu 1719 povinností, přibude dalších 428
[2 minuty čtení] O počtu povinností informuje právní elektronický systém, který přehledně zpřístupňuje podnikatelům všechny jejich povinnosti vyplývající z právních předpisů. Právní elektronický systém (PES) podnikatelům spravuje jejich povinnosti vůči státu, které vyplývají ze zákonů, vyhlášek, nařízení a dalších předpisů.
22.07.2020