EET se dotkne dalších 300 tisíc podnikatelů. Jaké povinnosti mají?
[2 minuty čtení] Od května 2020 se elektronická evidence tržeb dotkne zbylých dvou vln. Povinnost evidovat tržby tak dopadne na dalších 300 tisíc podnikatelů. V pátek 1. května dojde k náběhu závěrečné fáze elektronické evidence tržeb. EET tak s několika výjimkami zahrne všechny zbývající sektory ekonomiky, ve kterých podnikatel přijímá hotovostí tržby.
06.02.2020
Novela znovu změní záruční podmínky. Opouští koncept zákonné záruky
[6 minut čtení] Jaké změny, které přinese novela občanského zákoníku, budou mít největší dopad na podnikatelské prostředí? Připravovaná novela občanského zákoníku z pera Ministerstva spravedlnosti ČR má za cíl implementovat do našeho právního řádu dvě unijní směrnice týkající se ochrany spotřebitele.
06.02.2020
Povinnosti u zvláštního režimu EET? Každé 3 měsíce musíte podat pekelný formulář
[4 minuty čtení] U zvláštního režimu EET si nestačí jen vyzvednout na úřadě účtenky. Čtyřikrát do roka musíte vyplnit i detailní formulář o tržbách. Nabízíme ho ke stažení. Ve formuláři Oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu musíte vyplnit počet a výši tržeb a také storen za každý jednotlivý den, a to za každou provozovnu zvlášť. Formulář tak obsahuje stovky kolonek. Podnikatelé navíc
06.02.2020
Odpočty u pojistného na zdravotní pojištění: O co jde a koho se týkají?
[2 minuty čtení] V souvislosti se zdravotním pojištěním se objevuje výraz odpočty u pojistného. Kterých pojištěnců se tento pojem týká? Takzvané odpočty se týkají jen osob, kterým je přiznán invalidní důchod (tj. platí za ně pojistné stát) a zároveň jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstna
05.02.2020
Malé firmy a živnostníci dostanou od státu pokladní terminály k EET zdarma
[2 minuty čtení] V květnu tohoto roku odstartují zbylé dvě vlny elektronické evidence tržeb. Stát chce malým firmám rozdat platební terminály. Malé firmy a živnostníci by mohli na přípravách na další dvě vlny elektronické evidence tržeb ušetřit. Stát má pro ně desítky tisíc platebních terminálů zdarma.
05.02.2020
Placení mobilem se neustále rozšiřuje. Které banky ještě Apple Pay nemají?
[4 minuty čtení] Ode dne spuštění Apple Pay v České republice uplynul už téměř rok. Jak to s touto službou vypadá? Mají ji všechny tuzemské banky? Placení pomocí Apple Pay (případně Google Pay a dalších technologií) je velmi snadné. Stačí mít nahranou kartu ve svém mobilním zařízení a při placení ji přiložit.
05.02.2020
Sjednání zkušební doby má svá pravidla i záludnosti
[5 minut čtení] Jejich nedodržení či přehlédnutí se může vymstít. Zaměstnanci i zaměstnavateli. Zpětně se bohužel napravit nedají. Server Podnikatel.cz připravil pravidla sjednání zkušební doby v šesti praktických otázkách a odpovědích
05.02.2020
Nižší DPH na čepované pivo nebude platit pro všechny, stánkaři mají smůlu
[2 minuty čtení] Od května 2020 mělo zavedení EET kompenzovat mimo jiné snížení DPH na vybrané zboží a služby. Nižší DPH na čepované pivo však bude platit jen pro restaurace. Aby totiž mohlo být čepované pivo ve snížené sazbě, musí tvořit součástí stravovací služby. Informaci dnes potvrdila České televizi ministryně financí Alena Schillerová.
04.02.2020
Další rána pro venkov? Za dvojí kvalitu potravin mají být pokutováni i prodejci
[3 minuty čtení] Až 50 milionů korun pokuty za dvojí kvalitu potravin. Podle představ vlády však mají být sankcionování i prodejci. Proti tomu, aby byli trestáni obchodníci, však protestují podnikatelské svazy, podle kterých má být odpovědnost pouze na výrobcích. Asociace upozorňují, že novinka by především dopadla na malé venkovské obchodníky, kteří nemají možnosti, jak dvojí kvalitu zjistit.
04.02.2020
Účtenkovka nabízí šanci pro vykuky. Má smysl za ni utrácet 86 milionů ročně?
[1 minuta čtení] Účtenková loterie má za sebou už 27. slosování. Zájem o ni je zjevně kolísavý, spíš se zdá, že nabídla příležitost pro filuty, kteří si rádi hrají. Účtenkovka – má přimět podnikatele, aby vydávali účtenky, a spotřebitele, aby si účtenky brali. Motivací budiž jim celá škála výher, které mohou získat.
04.02.2020
Produkty v akci, nebo nejoblíbenější zboží? Co je lepší dát na homepage e-shopu?
[6 minut čtení] Titulní stránka je v řadě případů to první, co uvidí návštěvník, když přijde na e-shop. Je lepší na ní propagovat produkty v akci, nebo nejoblíbenější zboží? Hlavní stránka je v mnoha případech první kontakt s potenciálním zákazníkem, proto by jí měla být věnována zvláštní pozornost.
04.02.2020
Vše, co potřebujete vědět o zvláštním (offline) režimu EET, včetně formulářů
[9 minut čtení] Podnikatelé už mohou žádat o zvláštní papírový režim EET. Připravili jsme velký souhrn všeho potřebného k zvláštnímu režimu, a to včetně formulářů ke stažení. Čtěte, v čem zvláštní režim spočívá, kdo o něj může požádat a jak má žádost a také pravidelné čtvrtletní „přiznání“ vypadat.
04.02.2020
Změňte si výši zálohy na zdravotní pojištění. Máte na to už jen týden
[2 minuty čtení] Výše minimálních záloh osob samostatně výdělečně činných se mění každoročně. Na změnu trvalého příkazu zbývá poslední týden. Od 1. ledna 2020 se minimální záloha osob samostatně výdělečně činných zvýšila na 2352 Kč. V nové výši musí být zdravotní pojišťovně uhrazena už za leden.
03.02.2020
Chcete dostat značku lidem pod kůži? Zkuste real-time marketing
[5 minut čtení] Marketing v reálném čase existuje dlouho a nahrává mu internet a sociální sítě. Je způsobem, jak se dostat mezi lidi – stačí jen správné cílení a dobrý nápad. Real-time marketing umožňuje firmám získat pozornost lidí (často i médií), a to prakticky beznákladově. Při dobrém načasování a použití správné tonality pomůže snadno dostat danou značku člověku pod kůži.
03.02.2020
Novela vyhlášky o fondu kulturních i sociálních potřeb se dotýká i podnikatelů
[8 minut čtení] K 1. lednu 2020 se po dlouhé době dočkala zásadní novely vyhláška o FKSP. Přinášíme souhrn nových i upravených zaměstnaneckých benefitů. Vyhláška není určena pro podnikatelskou sféru, avšak i ta zde může najít v oblasti úpravy benefitů inspiraci. Jedno ustanovení však má se státní sférou společné.
03.02.2020
Nejvíce certifikátů EET expiruje v únoru, není mezi nimi i ten váš?
[2 minuty čtení] V únoru vyprší platnost největšího počtu certifikátů EET, konkrétně jde o 86 tisíc. Finanční správa radí výměnu certifikátu neodkládat. Jestliže totiž platnost starého certifikátu vyprší, systém evidence tržeb přestane přijímat datové zprávy o tržbách a podnikatelům budou hrozit sankce.
31.01.2020
Stánkař prokoukl falešného inspektora ČOI. Jak ho poznat od skutečného?
[1 minuta čtení] Stánkař v Hřensku měl podezření, že muž, který se představil jako kontrolor České obchodní inspekce, je podvodník. Ukázalo se, že měl pravdu. Policie po rychlém ověření, že Česká obchodní inspekce (ČOI) v Hřensku aktuálně neprovádí žádné kontroly, podezřelého muže zastihla a nyní případ prošetřuje. Vzhledem k tomu, že nejde o první případ, ČOI připomněla, jak poznat pravého kontro
31.01.2020
Může zaměstnanec uplatnit v ročním zúčtování daně úroky z hypotéky manželky?
[2 minuty čtení] Manželka byla celý rok v pracovní neschopnosti a nemá jak uplatnit úroky z hypotéky. Může je uplatnit manžel? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu. Podrobnosti k uplatnění úroků z hypotéky najdete v diskuzi na BusinessCenter.
31.01.2020
Kvůli EET zdražíme, nižší DPH je nám k ničemu, říkají mimopražské kadeřnice
[4 minuty čtení] Od května se EET rozšíří o 3. a 4. vlnu, což přinese dost změn pro mnoho podnikatelů a také kadeřnicím. Co na tuto změnu říkají? Podle Aleny Schillerové kadeřnicím zavedení EET vynahradí snížení DPH. Server Podnikatel.cz proto oslovil menší mimopražské kadeřnice, které v tom však žádné výhody nevidí.
31.01.2020
Jak na přiznání k dani z nemovitostí na rok 2020 a k silniční dani za rok 2019?
[6 minut čtení] Ačkoli dnes končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí a přiznání k silniční dani, lze se s nimi beztrestně o několik dnů opozdit. I tak by ale poplatníci, kterých se přiznání týkají, měli tuto povinnost vyřešit co nejdříve. Bez pokuty se lze totiž opozdit jen o několik dnů. Připravili jsme last-minute přehled, koho se daně týkají, kdo musí přiznání podat a také dokdy
31.01.2020
Konec třech formulářů? Místo přehledů a přiznání k dani OSVČ paušální daň
[2 minuty čtení] Paušální daň má malým podnikatelům poskytnout možnost vyřešit trojí odvody, tedy daň z příjmu, sociální a zdravotní pojistné, díky jednomu formuláři. Ministerstvo financí předkládá do mezirezortního připomínkového řízení návrh zákona, který má přinést živnostníkům zjednodušení odvodových povinností, snížení administrativní náročnosti a finanční úsporu.
30.01.2020
Poslední den na daňová přiznání k dani silniční a z nemovitých věcí
[2 minuty čtení] Konec ledna je nejzazším termínem pro podání hned dvou daňových přiznání. Berňák musí mít přiznání k dani silniční a přiznání k dani z nemovitých věcí. Nejpozději do zítra, pátku 31. ledna, musí ti, kterých se to týká, podat daňové přiznání k dani silniční a taky k dani z nemovitých věcí.
30.01.2020
Podnikání frčí. Loni s ním začalo nejvíce lidí za posledních 6 let
[1 minuta čtení] V roce 2019 začalo v České republice podnikat téměř 60 tisíc lidí a nejvíce nových podnikatelů bylo ve věku do 30 let. Podnikání loni ukončilo 45 tisíc lidí a dalších 35 tisíc podnikatelů bylo vymazáno z Registru ekonomických subjektů a celkem tak bylo v České republice zrušeno 80 tisíc podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby. Data vyplývají z analýzy, kterou provedla společno
30.01.2020
Pomáhají maminkám v těhotenství, při porodu i v šestinedělí. Jak se žije dulám?
[5 minut čtení] Dula je profesí, kterou nejvíce znají nastávající nebo čerstvé mámy. Provází totiž ženy v těhotenství, při porodu i v šestinedělí. Jak se dulám v Česku pracuje? Do oboru nahlížíme se dvěma certifikovanými dulami. Shodují se, že i když se jejich obor rozvíjí, podmínky pro něj v tuzemsku zatím stále ještě nejsou ideální.
30.01.2020
Kdo musí podat daňové přiznání za rok 2019 a kdo naopak tuto povinnost nemá?
[4 minuty čtení] Daňové přiznání nepodávají jen podnikatelé, ale také další poplatníci. Čtěte, kdo všechno musí přiznání za rok 2019 podat. Kromě těch, kteří přiznání podat musí, se navíc přiznání vyplatí vyplnit a odevzdat některým poplatníků, co to nemají za povinnost. Konkrétně jde o ty, kteří v loňském roce nepracovali všech 12 měsíců, měli po část roku zdanitelné příjmy a nepožádali u svého z
30.01.2020