Další záloha na daň vychází na sobotu. Musí se uhradit před, nebo až po víkendu?
[2 minuty čtení] Jedna ze záloh daně z příjmů je každoročně splatná nejpozději do poloviny června. Co když vyjde 15. 6. na víkend, je nutné ji uhradit před, nebo až po něm? Někteří poplatníci mají během roku povinnost hradit zálohy na daň z příjmů. Paragraf 38a zákona o daních z příjmů popisuje, koho se povinnost týká.
10.06.2019
Nomádem snadno a rychle: Jak podnikat na cestách?
[5 minut čtení] Podnikání „na sebe“ je možnost, jak si životní styl nastavit sobě na míru. V mnoha profesích to nese i možnost opustit pevné pracovní místo a vyrazit na cesty. Není to dovolená, ale pořád práce. Jenom jinde. Takový styl není pro každého. Vyžaduje záměr, disciplínu i další praktické věci, včetně promyšlených financí.
10.06.2019
Jak na výživné v exekucích bez zbytečných chyb
[4 minuty čtení] Pohledávky výživného problematiku srážek ze mzdy značně komplikují. Zaměstnavatelé nepostupují vždy v souladu se zákonem. Výživné nemá absolutní přednost. S výživným se zaměstnavatelé setkávají poměrně často. Jedná se o jednu z přednostních pohledávek vyjmenovaných v občanském soudním řádu.
10.06.2019
EET pro řemeslníky a spol. prošla sněmovnou, dříve jak v roce 2020 ale nebude
[3 minuty čtení] Sněmovna dnes schválila novelu zákona o evidenci tržeb, která zavádí EET pro řemeslníky, advokáty, lékaře a další obory z původně plánované 3. a 4. vlny. Novela nyní poputuje do Senátu, odkud se však s vysokou pravděpodobností do sněmovny ještě jednou vrátí. Zůstává tak otázkou, kdy skutečně odstartuje 3. a 4. vlna EET. Už nyní je jisté, že dříve, jak v první polovině roku 2020 to
07.06.2019
Můžete zaměstance propustit ve zkušební době, když je nemocný?
[2 minuty čtení] Jak je to s ukončením pracovního poměru ve zkušební době, když je zaměstnanec nemocný? Podnikatelé radí v diskuzním fóru podnikatelům. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
07.06.2019
Hackerské útoky se nestávají jen ve filmech. Nepodceňujte bezpečnost webu
[6 minut čtení] Webové stránky má téměř každá firma nebo podnikatel, ale mnozí z nich si neuvědomují, jak je důležitá jejich bezpečnost. Nedělejte chyby a dbejte na údržbu. Majitelé a výrobci stránek si musí připustit, že i jim se může stát, že jim mohou uniknout data nebo dojít k nějakému útoku. Jen tak začnou budovat ochranu včas a budou lépe reagovat na hlášení případných úniků a bezpečnostních
07.06.2019
Ministerstvo zaperlilo, soulad s ústavním pořádkem je prý jen pomocným kritériem
[3 minuty čtení] [KOMENTÁŘ] Když navrhujete zákony, soulad s ústavním pořádkem by měl být samozřejmostí. Ne tak pro ministerstvo financí, které ho označilo za pomocné kritérium. Ve zprávě RIA, kterou ministerstvo financí předložilo k návrhu novely daňového řádu, totiž uvedlo, že při rozhodování, jakou variantu změn u vracení nadměrných odpočtů zvolit, stanovilo 5 kritérií (riziko daňových úniků, d
07.06.2019
Může titul ovlivnit, jak se bude v podnikání dařit? Rozhodující je, o jaký jde
[2 minuty čtení] Tituly mohou podnikání pomoci. Firmy s titulovanými jednateli dosahují lepších výsledků. Rozdíly jsou však mezi akademickými tituly a tituly manažerskými. Firmy, jejichž jednatelé jsou nositeli akademického titulu, mají lepší výsledky než firmy jednatelů bez vysokoškolského vzdělání. Poukázala na to analýza společnosti Bisnode, kterou provedla na vzorku 130 000 společností s ručen
06.06.2019
Ještě dnes můžete uhradit daň z nemovitostí bez sankcí, pak už doba hájení končí
[1 minuta čtení] Pokud se poplatník s platbou daně z nemovitých věcí opozdil, nemusí se hned obávat sankcí. Měl totiž pár dnů k dobru. Dneškem ale benevolence končí. Nejzazší termín pro platbu daně z nemovitých věcí vypršel už minulý týden. Poplatníci měli daň uhradit do konce měsíce května. S platbou je však možné se několik dní beztrestně opozdit.
06.06.2019
Na tržnici Hatě prodávali téměř 5 000 padělků, nepochybila jen dvě místa
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce odhalila v rámci kontrolní akce na tržnici Hatě pochybení v 17 z 19 kontrolovaných míst. Jednalo se o zboží za miliony. Kontrola byla zaměřena na dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, konkrétně na prodej, nabídku a skladování zboží a porušení některých práv duševního vlastnictví.
06.06.2019
Jak podnikat s dětmi (1. díl): Připravte se včas na úspěch, ale i na komplikace
[5 minut čtení] Když žena s dětmi podniká, má to výhody i nevýhody. Plus je svoboda a flexibilita. Minus nejistota a v sociální oblasti horší podmínky, než mají zaměstnankyně. Podnikání s dětmi má i svá rizika a mnohé otazníky. Vyplatí se o nich vědět a podniknout včas preventivní kroky. A to při vstupu do podnikání i v jeho průběhu.
06.06.2019
Jak jsem získal pro klienta kontakty na zákazníky za 5 Kč, vše v souladu s GDPR?
[4 minuty čtení] Jak by se vám líbilo, kdybyste objevili na internetu strategii, která přináší levné relevantní akviziční kontakty? Když jsem se o tom dozvěděl, jen jsem zíral. Jasně, říkáte si.. to tady už bylo a nakonec to vyvanulo. Co kdybyste ale věděli, že už to přes rok úspěšně používají ve světě a jen u nás o tom ví pouze pár lidí?
06.06.2019
O rozšíření EET na další obory se v Poslanecké sněmovně opět nerozhodlo
[1 minuta čtení] Další jednání Poslanecké sněmovny o novele zákona o evidenci tržeb skončilo bez jasného výsledku. Sociální demokraté se chystají přidat k návrhu opozice. O změnách v elektronické evidenci tržeb se v Poslanecké sněmovně jedná už poněkolikáté.
05.06.2019
Kdy přestává za studenta platit zdravotní pojištění stát? Momentů je několik
[2 minuty čtení] Za studenta, ať už vysokoškolského či středoškolského, je obecně plátcem zdravotního pojistného stát. V jakých situacích tomu tak není? Základní věkový limit, do kterého platí stát zdravotní pojistné za studenta jako za nezaopatřeného dítě, je 26 let. Od roku 2018 však existuje výjimka.
05.06.2019
I negativní komentáře mohou vylepšit důvěryhodnost vaší značky. Využijte toho
[5 minut čtení] Na důvěryhodnosti značky je třeba pracovat pořád, protože trh je ve velmi dobrém ekonomickém stavu, kdy stávající konkurence posiluje a nová konkurence vzniká. Důvěryhodnost značky patří spolu s kvalitou, zvažování a superioritou k faktorům silné značky. Jedná se o míru, do které je značka vnímána důvěryhodně ve třech dimenzích: vnímané odbornosti, důvěryhodnosti a sympatie.
05.06.2019
Zaměstnavatel musí o odejmutí pohyblivé složky mzdy informovat předem
[4 minuty čtení] Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR určilo pravidla pro odejmutí nenárokové části mzdy. Trestat zaměstnance jejím neposkytnutím rozhodně nelze. O výši přiznané nenárokové části mzdy může rozhodnout zaměstnavatel až po skončení hodnoceného období, odejmout ji však musí předem.
05.06.2019
Podívejte se na všechny verze nového loga datových schránek (GALERIE)
[1 minuta čtení] Datové schránky mají nové logo. Jde o symbol dvou šipek, které mají představovat obousměrnou komunikaci občana se státem a dohromady tvořit datovou zprávu. Autorem nového loga je student posledního ročníku Střední umělecké školy Ostrava Lukáš Adamík, který uspěl ve veřejné soutěži.
04.06.2019
Ukrajinci mají mít vyšší zaručenou mzdu než Češi, rozhodla vláda
[1 minuta čtení] Vláda sice schválila navýšení ročních kvót pro příjem kvalifikovaný pracovníků z Ukrajiny, zároveň ale stanovila, že jim bude povinně zaručena vyšší mzda. Pro pracovníky z Režimu Ukrajina se má totiž zavést mzdové kritérium ve výši 1,2násobku zaručené mzdy v dané profesi. Podnikatelské svazy upozorňují, že vláda tím nařizuje, aby ukrajinské zaměstnance za stejnou práci mzdově zvýh
04.06.2019
Příští týden končí lhůta pro platbu zálohy na daň z příjmů. Vyhněte se sankcím
[1 minuta čtení] Podívejte se do svého posledního přiznání k dani a ujistěte se, zda nemusíte hradit zálohy. Berňák na to individuálně neupozorňuje, pak už jen rozesílá sankce. Červen přináší některým poplatníkům další povinnost. Do poloviny měsíce by měli uhradit další ze záloh k dani z příjmů. Tento termín se týká obou skupin.
04.06.2019
Bez vaší aktivity fanoušky na Instagramu nezapojíte
[4 minuty čtení] Přidáváte na Instagram pravidelně relevantní obsah, ale fanoušci se nezapojují? Pak pro vás máme tipy, jak zvýšit jejich engagement. Míra zapojení, neboli engagement rate, říká, kolik lidí reagovalo na vámi publikovaný obsah na sociálních sítích. Na Instagramu se tedy jedná o přidání srdíčka, napsání komentáře, sdílení (repostování) příspěvků nebo například počet zhlédnutí příběhů
04.06.2019
Podpásovka pro podnikatele, lhůta na vratky DPH se má prodloužit na 45 dní
[6 minut čtení] Novelu daňového řádu sice ministerstvo financí prezentuje jako vstřícnou vůči podnikatelům, ta ale ve skutečnosti obsahuje i několik vysloveně negativních změn. Ministerstvo například navrhuje prodloužit lhůtu pro vrácení nadměrného odpočtu z 30 dní na 45 nebo chce zrušit liberační lhůtu u pozdního podání přiznání.
04.06.2019
Letní brigády? Letos jich bude méně, budou ale lépe placené
[2 minuty čtení] Sezóna letních brigád se blíží. Nabídka je široká, ale rekordy z loňského roku překonány zřejmě nebudou. Navíc se objevuje nový trend v podobě mikrozaměstnání. V loňském roce se totiž firmy nabídkou míst na dohodu snažily vyřešit nedostatek stálých zaměstnanců, a to například v retailu, výrobě nebo logistice.
03.06.2019
S červnem přichází změny v oddlužení. Začíná platit novela insolvenčního zákona
[2 minuty čtení] 1. června začala platit novela insolvenčního zákona. Mění se podmínky pro oddlužení. Jak se změny dotknou zaměstnavatelů? Změny, které přináší novela insolvečního zákona, se dotkne jak dlužníků, tak také zaměstnavatelů. A to těch, kteří provádí insolvenční srážky.
03.06.2019
Kontroly práce v době pobírání náhrady mzdy se mohou změnit
[5 minut čtení] Zaměstnavatel může kontrolovat nemocné zaměstnance. Ovšem jeho možnosti jsou omezené. Od roku 2020 může být vše jinak. Právě zavedení eNeschopenek by mohlo přispět k včasnější kontrole léčebného režimu, především před zneužíváním náhrady mzdy a nemocenského.
03.06.2019
Profesí je chemička, teď buduje svou módní značku. V týmu má mámy a seniorky
[7 minut čtení] Svou první čepici uháčkovala podle YouTube. Pak za háčkování a šití vyměnila práci ve farmaceutické laboratoři. Teď zaměstnává lidi a má vlastní módní značku. Své mateřství tak skloubila s podnikáním. Ačkoliv tvrdí, že nestojí o obrovský firemní růst, stále vymýšlí novinky. A to v prostředí, kde je konkurence silná.
03.06.2019