Málo peněz? Tady jsou příklady, jak v důchodu legálně podnikat a pracovat
Bez omezení a s libovolně vysokým ziskem. Takové jsou podmínky pro podnikání v řádném důchodovém věku. U předčasných důchodců jsou podmínky jiné.
20.03.2023
Zisky pojišťoven stále rostou. Jak vydělávají na našem strachu?
Pojištění je nedílnou součástí života jak podnikatelů, tak jednotlivců. Pojišťovny tak mají podobně jako operátoři jisté uzavřené smlouvy. Co však ovlivňuje jejich zisky?
20.03.2023
Vyhláška spadla berňáku do spamu, 800 lidí musí podat přiznání k dani z nemovitostí
S nevídanou situací se potýkají obyvatelé středočeského městysu Rataje nad Sázavou, kteří kvůli chybnému doručení vyhlášky musí podat dodatečné daňové přiznání k dani z nemovitostí.
20.03.2023
Pokuta za lživé recenze o spokojenosti uživatelů e-shopu
Internetové obchody jsou pod drobnohledem různých kontrol. Česká obchodní inspekce se zaměřuje hned na několik oblastí. Jednou z nich je pravdivost recenzí.
20.03.2023
Některé OSVČ musí podat přehled zdravotní pojišťovně už v dubnu
Dubnový termín pro podání přehledů zdravotní pojišťovně se týká pouze některých osob samostatně výdělečně činných. Které to jsou?
17.03.2023
OSVČ v paušálním režimu na neschopence: Projeví se to na výši paušální daně?
Osoby samostatně výdělečně činné, a to i ty v paušálním režimu, se pro úhradu nemocenského pojištění mohou rozhodnout dobrovolně. Pokud pak kvůli úrazu či nemoci nemohou vykonávat svou činnost, mají nárok na nemocenské.
17.03.2023
Podnikání žen? Zájem studentek opadá, Česko dusí stereotypy a ujíždí mu vlak
V žebříčku podnikání žen si Česko nestojí nejlépe. Zatímco středoškolačky se do byznysu hrnou, podnikatelek je pak oproti mužům málo. A startupy? Pánský klub.
17.03.2023
Neudělali jste je taky? Máme přehled častých chyb v souvislosti s daňovým přiznáním
Nejčastější chyby v daňových přiznáních se příliš nemění. Potíže způsobuje především uplatnění slev na dani a daňové zvýhodnění na dítě.
17.03.2023
Se džbánkem do hospody pro pivo: Výčepní ho může odmítnout naplnit
Už v loňském roce byly uvedeny změny, které přinesly omezení v užívání jednorázových obalů a plastů. V souvislosti s tím se však stále objevují nejasnosti, co je a není v souladu legislativou.
16.03.2023
Podáváte daňové přiznání přes MOJE daně? Opatrně, ať nepřijdete o citlivá data
Portál Finanční správy ČR MOJE daně umožňuje poplatníků snadné podání daňového přiznání elektronickou cestou. Je však třeba mít se na pozoru. Při podání tímto způsobem můžete snadno naletět a přijít tak o citlivé údaje.
16.03.2023
Konec švarcsystému u kurýrů, budou nově zaměstnanci, plánuje EU
Na začátku února schválil Evropský parlament novou směrnici, která by měla zlepšit pracovní podmínky v platformové práci. Jedná se především u kurýry, jejichž služby jsou objednávány online.
16.03.2023
OSVČ s paušální daní nezrušila zálohy na pojištění. Jak dostat peníze zpět?
OSVČ v paušálním režimu hradí pouze jednu zálohu, a to na paušální daň. Všechny ostatní, ať už na zdravotní či sociální pojištění, platit nemusí. Jak postupovat, pokud zapomněla zrušit trvalé příkazy a peníze stále odchází?
16.03.2023
Fingované slevy? Tento byznys už v Česku nepokvete
Na začátku ledna nabyla účinnosti novela, která přinesla spoustu změn především pro e-shopy. Jak se na ni dívají a jak se adaptovaly na změny?
16.03.2023
Povinné podání daňového přiznání datovou schránkou? Omyl, povinné není
Čtěte, kdo musí podat daňové přiznání, jakým způsobem a v jakém formátu má být přiznání i přehledy. Musí OSVČ podávat přiznání datovou schránkou?
16.03.2023
E-shopy mají za sebou historický útlum, už letos ale čekají návrat k růstu
V roce 2022 došlo k prvnímu meziročnímu propadu tržeb v e-commerce. E-shopy nicméně čekají návrat k růstu už letos v druhém pololetí.
16.03.2023
Nápad zvýšit daň z nemovitostí je nebezpečný, tvrdil Stanjura. Teď ji chce zdvojnásobit
Daň z nemovitých věcí by se mohla zvýšit až na dvojnásobek, potvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr financí Zbyněk Stanjura. Ještě před volbami přitom tvrdil, že nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný.
15.03.2023
Vznikla sice tři pásma paušální daně, 99 % OSVČ je však v nejnižším prvním
Přestože se paušální daň nově platí ve třech různých pásmech na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, 99 % OSVČ je v prvním nejnižším pásmu a platí tak 6208 Kč měsíčně.
15.03.2023
Jakými způsoby lze odpisovat majetek?
Pokud podnikatelé využívají ke svému podnikání dlouhodobý majetek, mohou jej při splnění podmínek stanovených zákonem odpisovat a tím snižovat základ daně.
15.03.2023
5 změn oproti předchozím letům u daňových přiznání k dani z příjmů za rok 2022
Ačkoli základní lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2022 se už pomalu a jistě blíží, drtivá většina OSVČ má letos čas až do začátku května.
15.03.2023
Za úhradu daně z nemovitostí nemusíte platit, stačí se do zítra ozvat berňáku
Od letošního roku byly zrušeny bezplatné poštovní poukázky. Česká pošta za ně nově účtuje cenu podle platného ceníku poštovních služeb. Hojně byly poplatníky využívány v souvislosti s daní z nemovitých věcí.
14.03.2023
Do zítra musí někteří poplatníci uhradit zálohu na daň z příjmů. Nepatříte mezi ně?
Termín 15. března se týká těch poplatníků, kteří měli daňovou povinnost přes 150 tisíc. Zítra vyprší termín pro jednu z povinných splátek zálohy na daň z příjmů.
14.03.2023
Nová datovka? Jak tedy budete komunikovat s finančákem?
Řada podnikatelů získala nově datovou schránku. Co to pro ně ale přesně znamená z hlediska komunikace s Finanční správou? A jak přesně tedy nově mohou podat daňové přiznání?
14.03.2023
Srážky ze mzdy při exekuci: dlužník má splácet, ne upadnout do chudoby
Účelem exekuce srážkami ze mzdy je samozřejmě zaplacení dluhů, které nejsou spláceny dobrovolně. Zároveň ovšem dlužník nemůže skončit v chudobě. Jsou nezabavitelné částky dobře nastaveny? Jak se projevuje v exekucích zvyšování životního minima a nákladů na bydlení?
14.03.2023
Neprodloužením dočasné ochrany pracovní poměr cizince končí
Zaměstnavatelé se mohou dopustit nelegálního zaměstnávání, pokud si při zaměstnání uprchlíků nepohlídají dočasnou ochranu. Prodlužuje se ve dvou fázích.
14.03.2023
Energošmejdi v akci: 13 z 15 zkontrolovaných porušilo zákon
Česká obchodní inspekce (ČOI) uskutečnila v loňském roce 15 kontrol zaměřených na zprostředkovatele smluv o dodávkách energií. Při 13 z nich (87 %) zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele. Pokuty zatím dosáhly 8,8 milionů korun.
13.03.2023