Velký průzkum mezi pořadateli farmářských trhů: Co musíte splnit jako prodejce?
Farmářské trhy jsou stále oblíbenější. Zjistěte, jaká je návštěvnost, podle čeho organizátoři vybírají prodejce, co musejí splňovat a jaké jsou poplatky.
24.10.2023
Pracuje na zkrácený úvazek nebo na dohodu. Má nárok na nemocenskou?
Nemocenskou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení a nárok na ni vzniká od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Je však určena i pro ty, kteří nepracují na plný úvazek?
24.10.2023
Mění se praxe u vracení úroku z neoprávněného jednání správce daně
Finanční správa reaguje na aktuální rozhodnutí nejvyššího soudu, ze kterého vyplynula nutnost změnit praxi týkající se vracení úroku z neoprávněného jednání správce daně.
23.10.2023
Přišla SMS, ať si vyzvednete peníze od zdravotní pojišťovny? Hned ji mažte
V mobilních telefonech pojištěnců se teď objevují nové podvodné SMS zprávy, které mají za cíl dostat se k citlivým údajům. Pozor na ně.
23.10.2023
Chystá se k vám kontrola z živnostenského úřadu? Čím se musí prokázat?
Během podnikání k vám může poslat kontrolu hned několik úřadů. Jedním z nich je úřad živnostenský. Jaký dokument by měl kontrolor předložit, než se vrhne na detaily vašeho byznysu?
23.10.2023
Co je dopočet do minima u zdravotního pojištění a kdy k němu dochází?
Zdravotně pojištěný musí být každý občan s trvalým pobytem v České republice. Zdravotní pojištění má svá specifika a platí jej zaměstnanci, OSVČ nebo osoby bez zdanitelných příjmů.
23.10.2023
Které slevy na dani se od roku 2024 zruší, které omezí a které zcela skončí?
Součástí konsolidačního balíčku je i omezení a rušení slev na dani a daňových výjimek. Úplně skončí školkovné a sleva na studenta.
23.10.2023
Ceny energií se těžko odhadují. Co podnikatelům v této době radí odborníci?
V letošním roce skončí zastropování cen energií, což může mnohé ovlivnit. Oslovili jsme proto odborníky, abychom zjistili, jaký je podle nich nejlepší postup.
23.10.2023
Za jakých podmínek má OSVČ nárok na podporu od úřadu práce?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti mají také osoby samostatně výdělečně činné, které přeruší, případně zcela ukončí svou činnost. Musí ale splnit hned několik podmínek.
20.10.2023
Nelegálním byznysem s cigaretami připravili stát o 120 milionů na daních
Ne z každého podnikání je dobré brát si příklad. Pokud jde o podnikání nelegální, dříve nebo později spadne klec. Stejně jako se stalo nyní.
20.10.2023
Snížení státní podpory u stavebka? Spořitelny mají řešení
Jedna z úspor v konsolidačním balíčku se týká příspěvku na stavební spoření. Ten doposud činí dva tisíce korun, ale mělo by dojít k jeho snížení. Na tuto situaci reagují spořitelny.
20.10.2023
KVÍZ: Zkuste, jak dobře znáte historii retroznaček jako Kofila, Jar či Hašlerky
Řada legendárních tuzemských značek existuje do dnešních dnů. Připravili jsme další kvíz, ve kterém můžete otestovat své znalosti z jejich historie.
20.10.2023
Sestry si založily značku zaměřenou na základní kousky oblečení. Jak jim to klape?
Nápad na založení značky vznikl v obýváku při rozhovorech o kvalitě oblečení. Dnes má Martina s Veronikou úspěšný e-shop a můžete se s nimi potkat i na akcích.
20.10.2023
Jaké podmínky musí splnit OSVČ, aby měly nárok na mateřskou?
Aby OSVČ měla nárok na mateřskou, musí si platit nemocenské pojištění 270 kalendářních dnů, a to alespoň ve dvou letech přecházejících dni nástupu na mateřskou. Pro OSVČ ale platí i další podmínky.
19.10.2023
Kvóty pro zahraniční pracovníky se navýší o 20 tisíc, schválila vláda
Vláda dnes schválila návrh na navýšení kvót pro zahraniční zaměstnance o dalších 20 000 pracovníků ročně. Firmy krok kabinetu přivítaly.
19.10.2023
Služby ePortálu ČSSZ pro zaměstnavatele: Co vše mohou zaměstnavatelé využít?
Zaměstnavatelé využívají povinně i dobrovolně služby ePortálu ČSSZ. Bez nich se již neobejdou, a brzy se dokonce rozšíří.
19.10.2023
Mýdlo s jelenem znala každá hospodyňka. Z ústeckého gigantu toho ale moc nezbylo
Mýdlo s jelenem bylo už před první světovou válkou pojmem. Společnost Schichtovy závody se i díky němu stala celoevropským koncernem. Teď už několik let prázdná bývalá výstavní správní budova chátrá a část z ní nechal stávající majitel strhnout.
19.10.2023
Za dobrovolníky může hradit zdravotní pojistné stát. Musí však splnit podmínky
Aby mohl stát uhradit zdravotní pojištění za člověka, který se rozhodne dobrovolně pomáhat, musí být splněno hned několik podmínek.
18.10.2023
Započítávají se do výše důchodu brigády při studiu?
Aby mohl být přiznán starobní důchod, je nutné splnit zákonem stanovené podmínky. Podmínky nároku na důchody i způsob jejich výpočtu a výplaty stanoví zákon o důchodovém pojištění.
18.10.2023
Supermarkety si mnou ruce. Češi slyší na privátní značky
V tuzemských obchodních řetězcích se stále rozšiřuje nabídka privátních značek. Rostoucí poptávka po těchto produktech je způsobena jak jejich nižší cenou, tak také vysokou kvalitou.
18.10.2023
Spotřební daň z lihu poroste rychleji, než se plánovalo, u e-cigaret naopak pomaleji
Konsolidační balíček zvyšuje spotřební daně z tabákových výrobků a z lihu. U lihu poroste daň rychleji, než se původně plánovalo, u alternativních tabákových výrobků naopak pomaleji.
18.10.2023
Jak je to s daňovým zvýhodněním na děti při ukončení studia?
Daňoví rezidenti mají nárok na uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě, pokud s ním žije ve společně hospodařící domácnosti. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a jaká jsou specifika při ukončení studia?
18.10.2023
Přesčas není vždy odměněn příplatkem nebo náhradním volnem. Jak to?
Zaměstnavatel může na základě zákoníku práce vyplácet zaměstnancům mzdu, u které je předem přihlédnuto k případné práci přesčas s tím, že zaměstnanci pak nemají nárok na příplatek nebo náhradní volno.
18.10.2023
Zaměstnavatelé už nebudou muset vytvářet písemný rozvrh dovolené
Součástí novely zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus u minimální mzdy, je i zrušení povinnosti zaměstnavatele vytvářet písemný rozvrh čerpání dovolené.
17.10.2023
Daňové osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům se omezí
Osvobození od daně u nepeněžních benefitů zaměstnanců se omezí. Nově se nebudou danit jen do výše poloviny průměrné mzdy ročně.
17.10.2023