Berňák rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Jak dorazí právě k vám?
Finanční správa začala rozesílat informace pro placení daně z nemovitých věcí na rok 2023. Lhůta pro zaplacení celé částky daně nebo její 1. splátky je do 31. května 2023.
20.04.2023
Zaměstnavatel odmítá vydávat výplatní pásky: Co na to zákoník práce?
Jak uvádí zákoník práce, výplatní páska je písemný doklad, který obsahuje informace o mzdě. Je zaměstnavatel povinen svým zaměstnancům výplatní pásky vydávat?
20.04.2023
Od prosince letošního roku bude možné zažádat o důchod online
Vláda schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Ta přináší mimo jiné změnu v možnosti podání žádosti o důchod.
20.04.2023
Daňové přiznání na poslední chvíli: Jak ho můžete podat?
Termín pro podání přiznání k dani se závratně blíží. Jakými způsoby ho mohou poplatníci podat a jaké jsou lhůty?
20.04.2023
Dohody mimo pracovní poměr včera, dnes a zítra
Čtěte, jakými změnami aktuálně prošly a v nejbližší době projdou dohody konané mimo pracovní poměr. Budou stále tak výhodné a oblíbené pro svou jednoduchost?
20.04.2023
Pracovní smlouvu půjde uzavřít e-mailem i bez elektronického podpisu
Chystaná novela zákoníku práce umožní rychle a jednoduše uzavřít pracovní smlouvu, a to prostřednictvím e-mailu i bez použití ověřeného elektronického podpisu.
19.04.2023
U OSVČ vedlejších už nemá hrát roli rodičovský příspěvek, ale věk dítěte
U OSVČ vedlejších by se už nově neměl brát v potaz rodičovský příspěvek, ale záleželo by na věku dítěte. Počítá tím s novela, kterou má dnes projednat vláda.
19.04.2023
V jakém rozsahu musí účetní jednotky sestavovat výkazy?
V případech definovaných zákonem o účetnictví sestavují účetní jednotky výkazy. Ty se ale musí sestavovat v návaznosti na kategorii účetní jednotky.
19.04.2023
Léta tam stál, stát bude dál: Jarošovský pivovar vyhrál soud, zákonodárce se přeřekl
Jarošovský pivovar, známý mimo jiné z písně skupiny Argema, vyhrál před týdnem soudní spor s Celní správou ČR ohledně toho, zda může být považován za malý nezávislý pivovar.
19.04.2023
"Skladem ihned k odeslání“ Poznámka, která by měla od nákupu v e-shopu odradit
Internetové obchody jsou stále pod drobnohledem kontrol. V loňském roce se dokonce 4 z 5 dopustily porušení zákona. Co je při online nákupu teď největším problémem?
18.04.2023
Musí OSVČ s povinnou datovou schránkou podat přehled sociálce elektronicky?
Způsobů, jak podat přehled o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení, má OSVČ hned několik. Je povinna učinit to elektronicky, má-li povinnou datovou schránku?
18.04.2023
Jak správně na crowdfunding? Chce to poctivou přípravu
Crowdfuding je vhodný pro začínající podnikatele. Otestují si svůj produkt a zajistí si vhodný počáteční kapitál. Jak si kampaň ale správně nastavit?
18.04.2023
Takzvané stavebko i penzijko čekají v příštím roce zásadní změny
Připravují se změny státního příspěvku stavebního spoření i doplňkového penzijního spoření. Někde stát ubere, jinde naopak přidá.
18.04.2023
Stanjura připustil vyšší odvody OSVČ, jen nebudou součástí konsolidačního balíčku
Sociálními sítěmi se přes víkend šířilo, že ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že ke zvýšení odvodů OSVČ nedojde. Jak ale serveru Podnikatel.cz potvrdilo ministerstvo financí, bylo tím myšleno jen to, že vyšší odvody OSVČ nebudou součástí konsolidačního balíčku.
18.04.2023
SVJ nemůže ve stanovách omezit Airbnb, potvrdil Nejvyšší soud
Nejvyšší soud před měsícem rozhodl, že společenství vlastníků jednotek (SVJ) nemohou ve stanovách omezit vlastníky bytů při přenechání bytu do krátkodobého pronájmu (např. prostřednictvím Airbnb).
18.04.2023
Pracujícím seniorům už neporostou penze, ale získají slevu na pojistném
Pracujícím a podnikajícím důchodcům se už nově nemá za jejich výdělečnou činnost zvyšovat důchod, ale místo toho získají slevu na sociálním pojištění. Počítá s tím novela, kterou by měla ve středu projednat vláda.
17.04.2023
Opět změna, zaměstnancům nebude nutné platit náklady při home office
Pokud se na tom se zaměstnancem písemně dohodnete, nebudete mu muset při home office platit domácí náklady. Počítá tím několikrát upravovaná novela zákoníku práce, kterou již schválila vláda.
17.04.2023
Vyhnaly vyšší ceny zeleniny v supermarketech zákazníky ke zdroji? Tedy k pěstitelům?
Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je obrátit se na lokální prodejce. Například u ovoce a zeleniny je zde navíc přidaná hodnota v čerstvosti a kvalitě. Dělají to však lidé?
17.04.2023
Dopad zvýšení odvodů: OSVČ se ziskem 200 000 Kč připlatí víc než se ziskem 400 000 Kč
Ministerstvo práce a sociálních věcí nakonec chce OSVČ zvýšit jak minimální zálohy, tak vyměřovací základ, ze kterého se odvody počítají. Změny tak dopadnou na všechny OSVČ.
17.04.2023
Veřejné seznamy majitelů datových schránek budou odstraněny. Zatím však ne všech
Pokud je zřízena datová schránka pro podnikatele, automaticky jsou veřejně dostupné informace, jako je jméno a kompletní adresa. Zveřejnění údajů platí ale i u datovek zřízených na žádost u nepodnikatelů.
17.04.2023
Musí OSVČ archivovat přehledy o příjmech a výdajích?
Osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost podat přehledy o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Jsou povinny tiskopisy archivovat?
14.04.2023
Za jak dlouho přijde přeplatek na zdravotním pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny předkládat zdravotní pojišťovně, u které jsou pojištěné, přehled o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ.
14.04.2023
Dominik Gazdoš: Prodělávali jsme až tři miliony měsíčně, teď máme rekordní čísla
Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká zakladatel Dominik Gazdoš.
14.04.2023
Výš už to nešlo: Někteří prodejci vyšponovali ceny za potraviny na maximum, říká ministr
Kontroly potravin, na kterých se podílela Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, dopadly hůř, než se čekalo. Takový je závěr ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Souvisí vůbec kontroly se snížením cen?
14.04.2023
Rady, intimnosti, nadávky. Podnikatelky čelí hejtům a obtěžování nejen na sítích
Nečíst, mazat, blokovat, odpálkovat humorem. I tak reagují podnikatelky na hejty a obtěžování na internetu. Často od lidí, kteří o jejich práci nemají ani páru.
14.04.2023