Dostal se na vysokou, ale nenastoupí. Nevznikne tak nedoplatek na pojistném za léto?
Student po absolvování střední školy udělal přijímací zkoušky na vysokou školu. Po prázdninách si to ale rozmyslel. Bude muset hradit zpětně zdravotní pojistné?
13.09.2023
Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel. Co vše může určovat?
To, že pracovní dobu rozvrhuje a také určuje začátek a konec směn zaměstnavatel, je uvedeno v zákoníku práce. Tam jsou uvedeny také další povinnosti. Například o vypracování písemného rozvrhu týdenní pracovní doby a seznámení zaměstnance s ním.
13.09.2023
Milostivého léta u daní zatím využil jen zlomek dlužníků
Od července je možné využít odpuštění penále a úroků u daní a také prominutí dluhů u sociálního pojištění. Velký zájem mezi dlužníky ale není.
13.09.2023
Zvýší se koncesionářské poplatky, firmy budou platit podle počtu zaměstnanců
Ministerstvo kultury představilo návrh zákona, v rámci kterého by se měly zvýšit televizní a rozhlasové poplatky. Zvýšení se má dotknout jak domácností, tak také firem a podnikatelů.
07.09.2023
Kdo bude dělat na dohodu 180 dnů v roce, může požádat o pracovní poměr
Pracovníci na dohody budou moct při odpracování 180 dnů za posledních 12 měsíců požádat zaměstnavatele o pracovní poměr a zaměstnavatel jim bude muset odpovědět. Počítá s tím novela zákoníku práce.
07.09.2023
Nepřiznání dotací pro Agrofert lze přezkoumat, případ se vrací k soudu
Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozhodnutí Městského soud v Praze, který původně označil rozhodnutí ohledně nepřidělení dotací pro Mlékárnu Hlinsko z koncernu Agrofert za nepřezkoumatelné.
07.09.2023
Jak se bude v praxi plánovat a čerpat odpočinek v práci?
Novela zákoníku práce mění pravidla denního i týdenního odpočinku. Týdenní musí navazovat na denní, při zkrácení se nahradí. V praxi to bude složitější.
07.09.2023
Pošta zdražila výplaty důchodů. Ale za to, že vám přišla penze, platit nemusíte
Česká pošta opět zvedá ceny. Se začátkem září navýšila poplatek za výplatu důchodů v hotovosti. Nově činí namísto původních 29 korun 35 korun.
06.09.2023
Provozovatel e-shopu není k dohledání? Rozhodně na něm nic nepořizujte
Zájem o online nákupy rok do roku roste. Lidé si zvykli pořizovat zboží z pohodlí domova. Stále na ně však čekají nástrahy v podobě podvodných e-shopů, jejichž cílem je pouze připravit zákazníka o peníze.
06.09.2023
Od nového roku se důchody zvýší v průměru o 360 korun
S novým rokem se zvýší důchody. Zvýšení se bude týkat jak starobních, tak invalidních a pozůstalostních důchodů. Průměrný starobní důchod v lednu 2024 dosáhne 20 700 korun.
06.09.2023
Zaměstnanec porušuje zákaz kouření na pracovišti. Jak jej lze potrestat?
V zákoníku práce jsou zakázány pokuty například za pozdní příchody nebo také za kouření na pracovišti i přes jeho zákaz.
06.09.2023
OSVČ se nově nebudou muset registrovat na finančním úřadě k dani z příjmů
Registrační povinnost poplatníků daně z příjmů fyzických osob se má zrušit. Začínající OSVČ se tak nově nebudou muset na finančním úřadě registrovat.
06.09.2023
Jak je to s (dárkovými) poukazy z pohledu DPH?
Mnoho společností nabízí na svoje produkty nebo služby poukazy. V praxi se jedná o typické dárkové poukazy. Jaká jsou jejich úskalí a jak se hodnotí z pohledu DPH?
06.09.2023
Ze skutečných výdajů na paušální můžete přejít i zpětně, opačně nikoli
Pokud se zpětně rozhodnete změnit za uplynulé zdaňovací období skutečné výdaje na paušální, můžete tak učinit. Opačně to ale možné není.
05.09.2023
Služebních letů přibývá. Jak na nich mohou firmy ušetřit?
Letecké společnosti zaměřující se na firemní klientelu uvádějí, že jim letos meziročně vzrostl prodej letenek. Uvědomují si však, že se firmy potýkají se zvyšujícími náklady. Snaží se jim tak vycházet vstříc.
05.09.2023
Zvažme u některých daní zavedení inflačních koeficientů, říká NKÚ
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by měl stát u některých daní, které kvůli své konstrukci ztrácejí na významnosti, zvážit zavedení inflačních koeficientů. Týká se to například majetkových či ekologických daní.
05.09.2023
Spoření na stáří podle nových podmínek ovlivní i zaměstnavatele
Připravují se změny zákona o daních z příjmů v oblasti osvobození od příjmů i nezdanitelné části základu daně pro penzijní i životní pojištění.
05.09.2023
Jak si cenami konkurují autoškoly v českých městech? Přinášíme jejich srovnání
V současné době se hodně mluví o zvyšování cen za řidičské oprávnění. Jaké jsou tedy ceny v tuzemských autoškolách?
05.09.2023
Je září, vánoční nákupy startují. Snažil se namluvit e-shop
V roce 2019 přišel e-shop Mall.cz se zjištěním, že již v průběhu září začínají Češi nakupovat vánoční dárky. Podpořil to výzkumem a v polovině září tehdy rozjel svou vánoční kampaň.
04.09.2023
Přesčas na home office? I z domu můžete pracovat jen určitou dobu
Novela zákoníku práce se zaměřila na home office a jeho pravidla s tím, že původně bylo součástí novely několik významných změn. Jednou z novinek je však sjednání home office na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
04.09.2023
Komu nakonec vzroste daň z nemovitostí více, než bylo původně navrhováno?
U daně z nemovitých věcí nakonec nebude zaveden státní koeficient, nýbrž se „jen“ zvýší sazby daně a příjem zůstane obcím. Celkově to má ale v průměru znamenat vyšší daň.
04.09.2023
Pečeme bábovku: Jak maloobchodníci ve skutečnosti snižují ceny?
Sledujeme vývoj cen vybraných potravin. Jak maloobchodníci skutečně přistupují ke snižování cen? Tady jsou první výsledky.
04.09.2023
Existuje povinnost mít k platební kartě i hotovost? Někteří to tvrdí
Při placení kartou se může stát, že terminál nefunguje a platba neproběhne. V těchto případech může například obsluha restaurace tvrdit, že je povinností mít u sebe hotovost, a to odpovídající částce, kterou platíme kartou.
04.09.2023
Jste na nemocenské? Zjistěte, kdo vás může přijít zkontrolovat a co vám hrozí
K zaměstnanci, který je na nemocenské, může během této doby přijít kontrola. V roce 2019 byla zrušena karenční doba a zaměstnavatel tak proplácí i první tři dny nemoci a může přijít zaměstnance zkontrolovat.
01.09.2023
Kybernetické útoky na banky pokračují. Dalším nejde bankovnictví ani web
Včera bylo několik tuzemských bank ochromeno kybernetickými útoky, ke kterým se na síti Telegram přihlásila ruská skupina NoName057(16). Problémy pokračují i dnes, a to u bank MONETA Money Bank a Raiffeisenbank.
01.09.2023