Klarna slibovala odložené platby. Počet spolupracujících e-shopů je ale mizerný
V roce 2022 vstoupila do Česka švédská společnost Klarna. Měla být silnou konkurencí již zavedených značek Twisto nebo Skip Pay (dříve Mall Pay). Klarna, stejně jako její konkurenti, nabízí možnost odložených plateb (BNPL).
10.04.2024
Zrušte zákon o omezení prodejní doby, apelují zástupci podnikatelů na vládu
Podnikatelské organizace se obracejí na vládu s apelem, aby zrušila zákon, který omezuje prodejní dobu v době vybraných státních svátků, který dle jejich názoru jen zasahuje do svobody podnikání.
10.04.2024
Musí OSVČ v paušálním režimu na neschopence platit paušální daň?
Účast na nemocenském pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné dobrovolná. Platí to i v případě, že jsou v paušálním režimu.
10.04.2024
Úřad práce přispívá na rekvalifikační kurzy nezaměstnaným až 50 tisíc korun
Nezaměstnanost v ČR je v mezinárodním srovnání nejnižší v celé Evropské unii. Za březen klesla na 3,9 procenta. Výrazně roste počet rekvalifikací.
10.04.2024
Pracujete na dohodu? Víme, na kolik dovolené máte nárok
Od letošního roku platí, že ti, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, mají při splnění určitých podmínek nárok na placenou dovolenou. Na praktických příkladech ukazujeme, jaká může být její délka.
10.04.2024
Psí spřežení neměla během covidu nárok na kompenzační bonus, potvrdil soud
Podnikatel nabízející jízdy psím spřežením neměl nárok na kompenzační bonus během covidové uzávěry na podzim a v zimě roku 2020, potvrdil Nejvyšší správní soud.
10.04.2024
Jaké změny přinese novela zákona o účetnictví v oblasti základních cílů a zásad?
Novela zákona o účetnictví mimo jiné přinese i změny v oblasti základního vymezení cíle účetního výkaznictví a požadavků na kvalitu účetních informací. Novou navrhovanou úpravu jsme pro vás shrnuli.
10.04.2024
Ceny potravin dál klesají. Levnější je mouka, vepřové nebo jogurty
Inflace se v březnu ustálila na dvou procentech. Ceny rostly nejvíce v oddíle doprava. Na inflaci měl největší dopad zvýšený poplatek za dálniční známku a další zdražování pohonných hmot.
10.04.2024
Exekuce a penze: Mýtus, který vás může na stáří připravit o důchod
V souvislosti s důchody se objevuje celá řada mýtů. Pokud člověk některým uvěří, zakládá si tím na problémy ve stáří.
08.04.2024
Změny u sociálních dávek: Bude nutné doložit, co žadatel vlastní a kolik má našetřeno
V příštím roce by měly nastat významné změny u sociálních dávek. Zpřísní se podmínky. Pro jejich nárok již nebude posuzován pouze příjem a výdaje.
08.04.2024
Finančák zabavil neplatiči daní šperky za 32 milionů. Teď je nabízí v dražbě
Věci, které jsou zabaveny podnikatelům, kteří dlouhodobě neplní své daňové povinnosti, nabízí Finanční správa ČR v dražbách. Seznam bývá pestrý. Aktuálně jsou k mání šperky za 32 milionů korun.
08.04.2024
Po zimě se vrací farmářské trhy. Jaké jsou trendy?
Farmářské trhy mohou v těchto dnech lidé navštívit v mnoha českých městech. Naleznou na nich rozmanitý sortiment od ovoce a zeleniny nebo pečiva, přes mléčné výrobky a uzeniny, až po méně tradiční produkty.
08.04.2024
Jak bude probíhat hlášení dohod od 1. července 2024?
Nově se budou hlásit všechny dohody o provedení práce. Účinnost změn v této oblasti odložena nebude. Elektronicky a podle nových podmínek.
08.04.2024
Pro velké značky není udržitelnost jen pojmem. Vezměte si z nich příklad
Zatímco pro některé společnosti může udržitelnost znamenat jen módní nebo moderní slovo, velké zahraniční značky ji berou vážně a je důležitou součástí jejich byznysu.
08.04.2024
Krásné a funkční produkty nejsou všechno. Zákazníci požadují udržitelnost
Průzkumy ukazují, že nejen mladší generace stále více při svém nákupním rozhodování dá na udržitelnost a také sociální zodpovědnost firem. Výrobci tak musejí počítat se změnami a mohou díky nim získat i konkurenční výhody.
05.04.2024
Podívejte se, jak si umělá inteligence představuje provozovny podnikatelů
Zadali jsme umělé inteligenci úkol, aby vytvořila ideální prostředí pro provozovny. Postupně jsme definovali jednotlivé druhy řemesel a dalších oborů podnikání. Podívejte se na výsledek.
05.04.2024
Zaměstnáváte cizince? Informace o nich budete muset hlásit elektronicky
Kdo zaměstnává cizince, bude muset plnit informační povinnost už jen elektronicky. Na výběr bude nicméně několik variant. Novinka bude platit od července letošního roku.
05.04.2024
Úleva pro zaměstnavatele, nebudou už muset dělat písemný rozvrh dovolené
Součást novely zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus u minimální mzdy, tvoří i zrušení povinnosti zaměstnavatele vytvářet písemný rozvrh čerpání dovolené.
05.04.2024
Tři nejdůležitější změny v nemocenském pojištění od roku 2025
Již brzy se dočkáme zásadních změn v oblasti nemocenských dávek. Všechny budou elektronicky a pro více příjemců. Změnit se má i příslušnost zaměstnavatelů.
05.04.2024
Co rok, to 1000 nových koučů. Jak mezi nimi najít profesionála, který opravdu pomůže?
Na rozdíl od psychologů či terapeutů se za kouče v České republice může prohlásit každý.
05.04.2024
Daně brzy jen elektronicky? Letos bude bez papíru přes 70 % přiznání
Papírové daňové přiznání bude brzy minulostí. Poplatníci stále více podávají přiznání elektronicky. Doposud bylo podáno 59 % daňových přiznání elektronicky. Celkový počet online přiznání letos překročí 70 %.
05.04.2024
Od dubna nemusíte dokládat příjmy a náklady na bydlení na pracáku. Jde to online
Od 1. dubna 2024 není nutná návštěva úřadu práce pro doložení příjmů a nákladů na bydlení pro účely sociálních dávek. Je možné tak učinit elektronickou cestou.
05.04.2024
Po daňovém přiznání je čas na přehledy. Máme je všechny na jednom místě
Přehled musí OSVČ podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání. Nebo do 8. dubna 2024, pokud se jí povinnost podat daňové přiznání netýká.
05.04.2024
Umělá inteligence, nebo zkušenosti? Víme, s čím zazáříte na pohovoru
Se zaváděním nástrojů umělé inteligence souvisí také seznam dovedností, které firmy budou letos vyžadovat od svých zaměstnanců. Nejedná se přitom o nahrazování pracovníků, ale změny ve způsobu práce.
05.04.2024
Přiznáním to nekončí. Na jaké časté chyby si dát pozor v přehledech OSVČ?
Po podání přiznání musí OSVČ vyplnit i přehledy o výši daňového základu pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Přestože jde o krátké formuláře, dá se v nich udělat řada chyb.
05.04.2024