Za jak dlouho přijde přeplatek na zdravotním pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny předkládat zdravotní pojišťovně, u které jsou pojištěné, přehled o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ.
14.04.2023
Dominik Gazdoš: Prodělávali jsme až tři miliony měsíčně, teď máme rekordní čísla
Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká zakladatel Dominik Gazdoš.
14.04.2023
Výš už to nešlo: Někteří prodejci vyšponovali ceny za potraviny na maximum, říká ministr
Kontroly potravin, na kterých se podílela Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, dopadly hůř, než se čekalo. Takový je závěr ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Souvisí vůbec kontroly se snížením cen?
14.04.2023
Rady, intimnosti, nadávky. Podnikatelky čelí hejtům a obtěžování nejen na sítích
Nečíst, mazat, blokovat, odpálkovat humorem. I tak reagují podnikatelky na hejty a obtěžování na internetu. Často od lidí, kteří o jejich práci nemají ani páru.
14.04.2023
Vázat odvody OSVČ na minimální mzdu je chyba, postaví to proti sobě OSVČ a zaměstnané
[KOMENTÁŘ] Ministr Marian Jurečka chce minimální zálohy OSVČ na sociální pojištění navázat na minimální mzdu. Jde o nebezpečný nesmysl, který jen zbytečně umocní tření mezi OSVČ a zaměstnanci.
14.04.2023
Živnostník je zároveň zaměstnán. Jak využít daňové slevy a zvýhodnění?
Výpočet daně se u živnostníka, který je zároveň zaměstnán, liší. Při výpočtu čisté mzdy může OSVČ využít daňové slevy i zvýhodnění na dítě, pokud ovšem u svého zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani.
14.04.2023
Nevíte si rady, jak na elektronické podání daňového přiznání? Pomůže návod
Daňové přiznání v elektronické podobě je nutné podat nejpozději do 2. května 2023. Někteří podnikatelé mají elektronickou formu podání povinnou prvním rokem. V případě nejasností pomůže podrobný návod.
13.04.2023
Povinné datové schránky: Nadšení, ale i komplikace v podnikání
Povinné datové schránky přinesly od konce minulého roku, kdy byla veřejnost obeznámena o jejich zakládání, vlnu rušení živností. A druhou stranu jsou však i podnikatelé, kteří jsou za ně nakonec rádi.
13.04.2023
Datové schránky přinesly zmatky i u přehledů. Jak je správně odeslat?
Velká část podnikatelů je letos povinna podat daňové přiznání elektronicky. Jak je to však s podáním přehledů o výši příjmů a výdajů?
13.04.2023
Jak řídit finance, poradí konference Chytré podnikání
Dotace pro rok 2023, programy Národní rozvojové banky, crowdfunding a tipy pro efektivní finanční řízení.
13.04.2023
Musí zaměstnavatel umožnit dřívější návrat z mateřské či rodičovské?
Zaměstnankyně požádala o standardní mateřskou a rodičovskou dovolenou. Nyní se chce se vrátit do práce. Musí jí zaměstnavatel vyhovět, přestože má za ni zástup?
13.04.2023
Jurečka chce OSVČ zvýšit jak vyměřovací základ, tak minimální zálohy
Zatímco původně ministerstvo počítalo s tím, že OSVČ zvýší buď minimální zálohy na sociální pojištění, nebo vyměřovací základ, nyní navrhuje udělat oboje, píší Hospodářské noviny.
13.04.2023
Podnikatelé mohou žádat o bezúročné úvěry, týká se to však jen 3 krajů
Národní rozvojová banka (NRB) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravily v tzv. uhelných regionech program bezúročných úvěrů na podporu investičních aktivit malých a středních podnikatelů. Týká se tří krajů.
12.04.2023
Úřady nestíhají vyřizovat penze, zahltily je žádosti o předdůchody
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nestíhá vyřizovat žádosti o důchod a doba zpracování již překračuje zákonnou lhůtu. Důvodem je velké množství nových žádostí o důchod, které přišly v posledním čtvrtletí loňského roku.
12.04.2023
Nezapomeňte na oznámení osvobozených příjmů nad 5 milionů korun
Fyzické osoby, které obdržely příjem přesahující 5 milionů korun, jsou povinny tuto skutečnost nahlásit. Jaké jsou termíny a jak může být oznámení podáno?
12.04.2023
Rozhlas „spamuje“ datové schránky OSVČ kvůli poplatkům. Jen šíříme osvětu, tvrdí
Více než 22 tisícům podnikatelů už letos přišlo sdělení od Českého rozhlasu, ve kterém žádá o platbu poplatku nebo o zaslání čestného prohlášení, že podnikatel nemusí poplatek platit.
12.04.2023
Ministerstvo zruší 77 pracovišť finančních úřadů. Víme, o které jde
Ministerstvo financí se v rámci zefektivnění státní správy chystá zrušit na 77 územních pracovišť finančních úřadů. Fungovat přestanou od 1. července 2023.
11.04.2023
Chystají se změny v sazbách DPH. Měly by být pouze dvě
Plánuje se rozsáhla reforma daně z přidané hodnoty. Ta by měla namísto aktuálních tří sazeb DPH přinést pouze dvě. Návrh obsahuje také přesun některých služeb a zboží z nejnižší sazby do té nejvyšší.
11.04.2023
Deset nepravd o předdůchodu
Vlivem postupně se prodlužujícího řádného důchodového věku stoupá obliba předdůchodu, díky kterému lze přestat dříve pracovat, a přitom se vyhnout trvale krácenému předčasnému důchodu. Co je dobré o předdůchodu vědět?
11.04.2023
Od poloviny roku 2023 přibydou zaměstnavatelům nové povinnosti
Zaměstnavatelé musí zavést nový systém pro oznamování a musí jmenovat osobu, která bude mít oznamování na starost. Ochrana oznamovatelů má platit od července.
11.04.2023
1400 lahví nezdaněného alkoholu? Prý pro vlastní spotřebu. Výmluva neprošla
Při daňových podvodech se objevují různé výmluvy a pohádky. Kontroloři celní správy se někdy nestačí divit. Jako například při jedné z posledních akcí.
06.04.2023
Některé OSVČ musí podat přehled pojišťovně už příští týden. Nepatříte mezi ně?
Hned po Velikonocích mají některé OSVČ povinnost dodat zdravotní pojišťovně přehled o výši daňového základu. Které to jsou?
06.04.2023
Podali jste daňové přiznání, ale volá berňák, že je to špatně? Důvod je nasnadě
Termín pro podání daňového přiznání v papírové podobě je za námi. Finanční úřady je měly mít na stole do pondělí 3. dubna. Liberační lhůta bez sankcí je ještě 5 pracovních dnů.
06.04.2023
Nejvyšší čas na připomenutí pravidel vyhotovení ELDP za rok 2022
Evidenční listy důchodového pojištění vyhotovují zaměstnavatelé při ukončení pracovního poměru, ale také na konci každého roku.
06.04.2023
Botas už patří Vasky. Podívejte se na první kolekci nových botasek
Zájem firmy Vasky o koupi společnosti Botas, která skončila v likvidaci, byl znám už řadu týdnů. Nyní se obě strany dohodly na podmínkách a Botas již tak patří Vasky. A firma ihned představila novou kolekce botasek.
06.04.2023