Nemáte nárok na dotace? Ministerstvo spustilo vyhledávač podpor podnikatele
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo vyhledávač podpor pro podnikatele, kde můžete dohledat, zda můžete právě vy na nějakou dotaci dosáhnout a popřípadě na kterou.
26.09.2023
Valorizace příjmů už nečeká jen důchodce. Koho se dotkne?
Doposud měli na pravidelnou valorizaci příjmů nárok jen důchodci, ale od příštího roku mezi ně budou patřit také učitelé. Navíc bude stát také valorizovat zdravotní pojištění za státní pojištěnce.
26.09.2023
Co vše mohou OSVČ vyřídit prostřednictvím ePortálu ČSSZ?
Česká správa sociálního zabezpečení nabízí pro OSVČ interaktivní formuláře i online služby. O jaké služby se jedná, jak jsou využívány a co v budoucnu změní?
26.09.2023
Září v online papírnictvích? Méně objednávek i poptávka po levnějším zboží
Září ještě není u konce, ale papírnictví už teď mohou hodnotit prodeje na začátku školního roku. Jaká byla poptávka u těch, co mají e-shopy?
26.09.2023
Je v penzi, ale stále pracuje. Jak se to odrazí na výši důchodu?
Není výjimkou, že si lidé v důchodovém věku stále ještě přivydělávají. Ať už jako zaměstnanci, nebo jako podnikatelé. Jak se to projeví ve výši starobního důchodu?
25.09.2023
Nová informační povinnost zaměstnavatelů: K dispozici jsou vzory, kterými ji splnit
Na začátku tohoto týdne vstoupila v platnost novela zákoníku práce. Ta přináší zaměstnavatelům mimo jiné změny týkající se informační povinnosti při vzniku pracovního poměru.
25.09.2023
Pojišťovny nabízí i pojištění domácích mazlíčků. Jak tento produkt funguje?
V České republice má spousta lidí domácího mazlíčka, nejčastěji pak psa. Nejen s jeho chovem jsou spojeny náklady na veterinární péči, na což reagují svou nabídkou i pojišťovny.
25.09.2023
23% sazba daně z příjmů se dotkne v roce 2024 více zaměstnanců a OSVČ
Od příštího roku se rozšíří řady zaměstnanců a OSVČ, kterých se týká druhá 23% sazba daně z příjmů. Konsolidační balíček totiž počítá se změnou.
25.09.2023
Znáte klientský portál JENDA? Zatím ho využijete jen pro rodičovský příspěvek
Klientský portál JENDA spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí a je možné přes něj online zařídit věci, které dříve vyžadovaly návštěvu pobočky.
25.09.2023
Rekordní navýšení minimálních záloh OSVČ, dohromady vzrostou o 1154 Kč
V příštím roce se podle všeho rekordně zvýší minimální zálohy OSVČ na důchodové pojištění, a to o 908 Kč. I se zdravotním pojištěním tak zálohy vzrostou o 1154 Kč.
22.09.2023
Diskriminace tentokrát žádná, třetina prodávajících ale i tak porušila zákon
Česká obchodní inspekce (ČOI) v druhém letošním čtvrtletí sice nezjistila žádnou diskriminaci spotřebitelů, i tak ale více než třetina kontrolovaných prodávajících zákon o ochraně spotřebitele porušila.
22.09.2023
Sčítají se souběžné pracovněprávní vztahy z hlediska povinného odpočinku?
Zpřísnění pravidel denních a týdenních odpočinků v práci vyvolalo diskuzi, jak posoudit omezení práce, pokud má zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele více úvazků.
22.09.2023
Balík nedorazil. Reklamovat lze i poštovní služby. Jak postupovat?
S rostoucím zájmem o nakupování na internetu roste také zájem o poštovní služby. Pokud nejsou řádně poskytovány, je možné je reklamovat. Jaký je nejlepší postup?
22.09.2023
Nejčastější hrozbou pro firmy jsou podvodné faktury
Technologie, které řeší kybernetickou bezpečnost, by měly být ve firmách postupně samozřejmostí. Téměř třetina firem se totiž setkala s kyberútokem.
22.09.2023
Už půl roku platí sleva na pojistném u zkrácených úvazků. Přibylo jich?
Zaměstnavatelé mohou od letošního února uplatit slevu na sociální pojištění ve výši pěti procent za to, že lidem nabídnou zkrácený úvazek a dodrží další podmínky.
22.09.2023
KVÍZ: Pivaři, víte, kde se vaří méně známá česká piva?
Kde se vaří Pilsner Urquell, Starobrno nebo Ostravar, dojde z názvu asi každému. Víte ale, kde vyrábí Hubertus nebo Primátor?
22.09.2023
Vyrábí sušené maso. Při svém podnikání pokračuje v tradici lovectví a včelařství
Sušené maso patří mezi oblíbené pochoutky nejen pro cestovatele nebo sportovce. Zjistěte více o jeho výrobě i distribuci.
22.09.2023
Co je považováno za hrubé porušení pracovní kázně?
Každý zaměstnanec má nejen svá práva, ale také povinnosti, které musí dodržovat. Pokud se dopustí jejich porušení, hrozí mu ze strany zaměstnavatele postih.
20.09.2023
Zdravotní pojišťovna má podezření na porušování povinností? Kontrolu musí ohlásit
Zdravotní pojišťovna provádí u zaměstnavatelů dva typy kontrol. Periodické a operativní. Ty periodické neboli pravidelné jsou prováděny podle plánu.
20.09.2023
Místo návštěvy kina pohoda na gauči. Češi skupují projektory
Maloobchodníci potvrzují, že v poslední době stoupá poptávka po domácích projektorech. Za nárůstem jsou sportovní přenosy, stále dostupnější streamovací platformy i zdražení lístků do kina.
20.09.2023
Krácení připomínkového řízení už se vládě vrací, další chaos čekejte u dohod
[KOMENTÁŘ] Vláda se nepoučila a u některých norem stále nesmyslně krátí připomínková řízení na pouhé jednotky dnů. To se pak odráží v nejasnostech a chybách.
20.09.2023
Znáte krátící a poměrový koeficient v zákoně o DPH?
Plátci DPH musí v některých případech aplikovat krátící nebo poměrový koeficient. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se který používá?
20.09.2023
Banky hrozí vládě, že zruší fixace hypoték. Co požadují?
Brzy by se měl projednávat návrh zákona, ve kterém jsou změny zákona o spotřebitelském úvěru týkající se sankcí předčasného splacení hypotéky. To vyžadují banky a v případě neschválení hrozí, že přijdou s důraznými kroky.
20.09.2023
Přivýdělek na mateřské nebo rodičovské? Pozor na snížení důchodu
Pokud si rodiče přivydělávají na mateřské nebo rodičovské, může se jim snížit důchod. A to tehdy, když jsou tyto přivýdělky nižší než předchozí a následné příjmy během takzvané náhradní doby pojištění.
19.09.2023
Prodej alkoholu mladistvým? Desítky podnikatelů porušily zákon
Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) v druhém letošním čtvrtletí odhalily porušení zákazu prodávat alkohol osobě mladší 18 let v 46 případech. Nejčastěji nicméně obchodníci stále porušují zákon o ochraně spotřebitele.
19.09.2023