Jak převést podíl ve společnosti s ručením omezeným?
Jak má podnikatel postupovat v případě, že zamýšlí svůj podíl ve společnosti převést a na co by si měl dát při převodu podílu pozor?
31.08.2022
I živnostníci mají nárok na úsporný tarif, záleží však na místě podnikání
I živnostníci mohou dosáhnout na příspěvek v rámci úsporného tarifu. Zásadní však je, jaké mají místo podnikání, respektive jakou mají distribuční sazbu.
31.08.2022
Sliby premiéra Petra Fialy? Nevěří jim 97 % podnikatelské veřejnosti
Popularita premiéra Petra Fialy klesá. Nejen v celoevropském měřítku v porovnání s ostatními premiéry jiných zemí, ale také mezi občany a především pak mezi podnikateli v ČR.
30.08.2022
Vláda slibovala Portál podnikatele pro kontakt se státem, projekt ani nezačal
Podnikatelé jsou pod administrativní zátěží vůči státu. Musejí dodávat velké objemy dat, o kterých se neví, kde vlastně končí. Stát přitom nedokáže podnikatelům nabídnout ani předvyplněné formuláře o údaje, které už o podnikatelích má.
30.08.2022
Podnikatelé si zoufají, cena nafty jde opět nahoru
Byl to jenom krátkodobý a mírný pokles. Ceny pohonných hmot jdou opět nahoru. Nejvíce podražuje nafta. Podnikatelé tak opět počítají, jak se jim zvýší náklady.
30.08.2022
Byznys festivalů: Dostal se po letošní sezóně do stavu před covidem?
O prázdninách proběhlo velké množství letních hudebních festivalů. Oslovili jsme proto jejich pořadatele, abychom zjistili, jak jsou na tom finančně a jak na ně dopadá současná situace.
30.08.2022
Alza vyhrála i desátý soud s ČOI, ve výdejně lze přes internet prodávat i o svátcích
Česká obchodní inspekce prohrála s Alzou i poslední spor o výklad zákazu prodeje v maloobchodě. Nejvyšší správní soud opět potvrdil, že výdejen e-shopů se zákaz netýká.
30.08.2022
Vzniklo nejméně firem za posledních 5 let, počet OSVČ je přitom rekordní
Červenec nepřinesl dobré zprávy týkající se založení nových firem. Vzniklo jich nejméně za posledních 5 let. Celkem bylo založeno 1 861 obchodních společností. Je to o 53 méně než za stejné období v loňském roce.
30.08.2022
Spotřební daň 2022: Kterých komodit se týká a jaké jsou její aktuální sazby?
Spotřební daň musí odvádět každý, kdo obchoduje s komoditami, jež jsou zákonem definovány jako předmět spotřební daně.
29.08.2022
Podnikatelé, na úsporný tarif zapomeňte, odpustí se vám jen jedna část poplatků
Na příspěvek na energie v podobě úsporného tarifu firmy nedosáhnou. Přesto ale nepřijdou úplně zkrátka. I jich se totiž týká odpuštění poplatků na podporované zdroje energie.
29.08.2022
Letní tábory dostaly pokuty ve výši necelých sto tisíc. Jaké byly nedostatky?
Letní tábory patří mezi oblíbenou formu dětské rekreace. Podle dat krajských hygienických stanic se jim ohlášených akcí zúčastnilo přes 200 tisíc dětí.
29.08.2022
Zaměstnavatel vám neplatí? Vláda schválila novelu, která vás před touto situací ochrání
Jedná se o návrh novely zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, který přináší zpřesnění podmínek při podání a vyřízení žádosti o uspokojení dlužných mzdových nároků zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se dostal do pracovní platební neschopnosti.
26.08.2022
Vyřazení majetku z účetnictví
Pokud v rámci podnikání přestanete využívat majetek a v této souvislosti bude vyřazen, musíte o této změně účtovat. V některých případech však s sebou vyřazení majetku přináší určitá specifika.
26.08.2022
Senior chtěl o 1 Kč vyšší důchod, podal na úřad žalobu kvůli zaokrouhlování
Seniorovi, kterému byl přiznán příplatek k důchodu ve výši 704 Kč měsíčně, se nezamlouval způsob výpočtu. Žádal jiné zaokrouhlení, které by mu zvýšilo důchod o 1 Kč.
26.08.2022
Dříve podnikatelům vadily časté změny zákonů, nyní hlavně prostor pro libovůli úřadů
Zatímco před 5 lety podnikatelům nejvíce vadily časté změny právních norem, aktuálně označují za největší problém skutečnost, že zákony dávají úřadům velký prostor pro libovůli.
26.08.2022
Zaměstnanci mohou nově dostávat až 100 Kč denně, které nepodléhají odvodům
Zvýšení cestovních náhrad se promítlo i do vyššího stravenkového paušálu. Nově mohou zaměstnanci dostávat na stravování až skoro 100 Kč denně, které nepodléhají odvodům.
25.08.2022
Ceny poledních menu stále rostou. Víme, kolik si za ně restaurace průměrně účtují
Ceny potravin stále rostou. Stejně jako například náklady na elektřinu. Není divu, že to restaurace promítají také do cen za polední menu.
25.08.2022
Je možné dát zaměstnankyni na rodičovské či mateřské dovolené výpověď?
Zaměstnanci jsou před možností výpovědi od zaměstnavatele ze zákona chráněni. Existují však výjimky, kdy vás ani mateřská či rodičovská dovolená neochrání.
25.08.2022
Vláda schválila podmínky úsporného tarifu, letos občané ušetří na elektřině v průměru 4000 Kč
Vláda dnes schválila podmínky úsporného tarifu. Díky němu a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie ušetří občané v průměru 15 000 Kč, z toho už letos 4000 Kč.
25.08.2022
Žádná kontrola u nás nebude, zatnuly firmy úředníkům tipec. Dostaly maximální možnou pokutu
Tři firmy, které byly podezřelé z kartelové dohody, neumožnily antimonopolnímu úřadu uskutečnit kontrolu. Za maření místního šetření dostaly maximální možnou pokutu.
24.08.2022
Je v předčasném důchodu, ale chce nastoupit znovu do zaměstnání. Jaké má povinnosti?
Odejít do důchodu je možné, aniž by bylo dosaženo důchodového věku. Je však třeba splnit určitě podmínky. Co když se však člověk rozhodne pro opětovný nástup do zaměstnání?
24.08.2022
Úroky z titulu zápůjček a úvěrů v účetnictví
V souvislosti s úvěry nebo půjčkami obvykle souvisí také stanovení úroku jako odměny za poskytnutí finančních prostředků. Existují ale určité výjimky a specifika.
24.08.2022
Pozor na nový typ podvodu, který cílí na podnikatele. E-shop přišel o 833 000 Kč
Provozovateli e-shopu s kávou se ozval jeho dodavatel, aby mu uhradil fakturu na jiný účet. E-mailovou schránku dodavatele však hacknuli podvodníci.
24.08.2022
Do konce srpna mají někteří podnikatelé povinnost uhradit 1. splátku daně z nemovitostí
Konec prázdnin přináší další daňovou povinnost. Uhradit první splátku daně z nemovitých věcí. Koho přesně se týká?
23.08.2022
Dostal neoprávněně výpověď, vzali ho zpět. Jak je to v mezidobí s pojistným?
Zaměstnavatel je povinen uhradit zaměstnanci za dobu neoprávněné výpovědi náhradu mzdy. Jak je to však se zdravotním pojištěním?
23.08.2022