OSVČ mohou využít „Milostivé léto“ u daní a pojistného. Kdo všechno a jak může žádat?
Na Milostivé léto navazuje daňová amnestie, respektive odpuštění penále a úroků u daní, a obdobné prominutí dluhů u sociálního pojištění. Jak a kdo může žádat?
03.07.2023
Podnikání jako hit? Rozjet vlastní byznys chce letos více Čechů než vloni
Letošní rok je příznivý pro start podnikání. Začalo podnikat více Čechů než vloni. Nových živnostenských oprávnění bylo od začátku roku do konce května přes 32 tisíc, je to o 9 procent více než vloni. Vyplývá to z údajů Czech Credit Bureau.
03.07.2023
Letos možná vyrazí do Chorvatska až milion Čechů
Letos se k Jadranskému moři podle některých odhadů vydá až milion Čechů. Pokud se tak stane, bude to rekord. Loni českých turistů bylo necelých 850 tisíc. V posledních měsících se v různých médiích objevovaly zprávy o tom, jak se zvýšily v Chorvatsku ceny. Stejně jako Česká republika bojovalo Chorvatsko s inflací, země také přešla z tradičních kun na euro, což řada obchodníků využila k navýšení ce
30.06.2023
Drahota dohnala Čechy šetřit i při nakupování v e-shopech
Češi sledují slevy a nakupují méně. V prvním pololetí to pocítily i e-shopy. Důsledky dopadů současné ekonomické situace na uvažování zákazníků potvrdil také aktuální průzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
30.06.2023
Se začátkem prázdnin končí 300 poboček pošty a 77 pracovišť berňáku
Začátek prázdnin je ve znamení rušení poboček pošty ale i územních pracovišť finančních úřadů. K poslednímu červnu končí 300 poboček České pošty. Od 1. července bude nedostupných i 77 poboček Finanční správy.
30.06.2023
Právní pohled na problematiku prodeje přebytků zeleniny a ovoce „u silnice“
S hezkým počasím a přicházejícím létem se pomalu začínají objevovat příležitosti pro prodej přebytků první úrody ze zahrádky formou tzv. prodeje „ze dvora“ nebo „u silnice“.
30.06.2023
Velký souhrn změn, které přináší konsolidační balíček
Zvýší se daň z příjmů právnických osob a daň z nemovitých věci. OSVČ se zvedne minimální důchodové pojištění i vyměřovací základ, ze kterého se pojistné počítá.
30.06.2023
Ministr Stanjura chyběl na tiskovce, raději šel na představení
Ministr financí Zbyněk Stanjura si s obhajobou konsolidačního balíčku, který dopadne na každého občana, těžkou hlavu nedělá. Ve středu večer probíhala tisková konference vlády, kde vládní představitelé potvrdili schválení balíčku.
30.06.2023
Vláda schválila úsporný balíček: Nabízíme stručný přehled změn, které přináší
Vláda schválila konsolidační balíček, který má ozdravit státní finance. Na žádné velké změny zatím nedošlo. Ministři vlády však nevyloučili, že se některé části balíčku budou měnit při projednávání ve Sněmovně.
30.06.2023
Blíží se státní svátky. Jak budou mít obchody otevřeno?
Příští týden nás čekají dva státní svátky a vyvstává tak tradiční otázka – mohou během nich zůstat obchody otevřené?
29.06.2023
Dovolená z loňského roku? Tady jsou pravidla, jak ji správně čerpat
O nástupu dovolené rozhoduje zaměstnavatel, který může určit její termín. Pokud ale nerozhodl o vaší loňské nevyčerpané dovolené ani do 30. června 2023, pak už si o ní rozhodujete zcela sami. Jaká jsou pravidla?
29.06.2023
UJAK končí. Soukromou univerzitu převzala konkurence
Univerzita Jana Amose Komenského změnila majitele a po fúzi jako škola zanikne. Po letitých problémech s akreditacemi ji převzala konkurenční vysoká škola AMBIS.
29.06.2023
Ne všechny kempy jsou letos úplně obsazené. Může za to zdražování?
Prázdniny jsou za dveřmi a spousta lidí si je nedovede představit bez dovolené v kempu. Jak jsou na tom jejich provozovatelé?
29.06.2023
HK ČR: Stanjurovo váhání je absurdní, přínos cizinců je o řád vyšší než náklady
Hospodářská komora ČR považuje lavírování ministerstva financí nad tím, zda uvolní 88 milionů korun na úředníky, kteří mají ověřovat žádosti uchazečů z ciziny o práci, za absurdní.
29.06.2023
Home office se bude řídit novými pravidly, schválili poslanci
Práce na home office se bude nově řídit podrobnějšími pravidly. Počítá s tím několikrát upravovaná novela zákoníku práce, kterou dnes schválili poslanci.
29.06.2023
Přestaňme opět proplácet první dny nemoci, žádají podnikatelé
Mezi rokem 2019 a 2022 se zvýšil celkový počet případů pracovní neschopnosti o 88 %. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) by se tak měla opět zavést karenční doba.
28.06.2023
U daně z nemovitostí se zavede nový koeficient, daň bude zvyšovat o inflaci
Daň z nemovitých věcí se má nově každý rok zvyšovat o inflaci. Počítá s tím konsolidační balíček, který zavádí tzv. inflační koeficient daně.
28.06.2023
Jak na odloženou daň v účetnictví? Vysvětlujeme detailně
Některé účetní jednotky musí povinně účtovat o odložené dani. Co odložená daň v účetnictví představuje a jak o ní správně účtovat?
28.06.2023
Přešlap Schillerové: Výzvy novomanželům kvůli EET byly nezákonné, potvrdil soud
Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil, že výzvy, které finanční správa zasílala novomanželům a které hájila tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, byly nezákonné.
28.06.2023
Můžete za sebe na rozhovor poslat avatara? V Unnits ukazují možnou budoucnost
Co lze čekat ve světě IT po nástupu umělé inteligence? A budeme za sebe na schůzky posílat avatara, který za vás vše vyřídí? Může to naznačit tento netradiční díl našeho seriálu Videobiz, ve kterém hrála roli právě umělá inteligence.
28.06.2023
Na zaměstnavatele přišlo za minulý rok přes 5 tisíc udání
Počet kontrol těch, kteří dávají práci, v loňském roce narostl. Inspekce práce dorazila k zaměstnavatelům na 18 553 kontrol. Je to o 4 tisíce více než v předchozím roce.
27.06.2023
Autem do Chorvatska: Jak na mýto a dálniční poplatky?
Za dálniční poplatky a mýta můžete ušetřit dvakrát. Zaprvé, vše si zařídíte sami a vynecháte překupníky. Naučíme vás to. Zadruhé, pořídíte si ENC mýtný box. I to vás naučíme.
27.06.2023
Odložili jste podání přiznání k dani? Do posledního termínu zbývá necelý týden
Pro podání přiznání k dani jsou stanoveny hned tři termíny. Standardně je podán tiskopis do konce března, pro elektronická podání je termín posunut o měsíc později.
27.06.2023
Česko zavádí nový pojem whistleblowing. Lidé si ho pletou s udavačstvím
Pojem se vyskytuje stále častěji a začíná být kvůli němu dusno hlavně u zaměstnavatelů. Čekají je totiž nové povinnosti.
27.06.2023
Co zaměstnavatele v nejbližší době čeká a již nemine?
Přinášíme souhrn „letních“ legislativních novinek. Řada novinek je v legislativním procesu, ale jsou i takové, které nabudou účinnosti již v průběhu prázdnin.
27.06.2023