Aktuálně k whistleblowingu pro zaměstnavatele
Zákon o ochraně oznamovatelů se dotkne zaměstnavatelů s nejméně 50 zaměstnanci. Týká se ale všech oznamovatelů. Tím může být i zaměstnanec malé firmy.
19.06.2023
Týden dovolené, během kterého jsou 2 státní svátky: Počítají se do počtu dnů dovolené?
Zaměstnanec čerpá během prvního letního měsíce týdenní dovolenou. V něm ovšem vycházejí hned dva státní svátky na pracovní dny. Jako je tomu zrovna v tomto roce, kdy 5. a 6. července vychází na středu a čtvrtek.
16.06.2023
A mají po byznysu. Celníci zlikvidovali 30 nelegálních automatů
Podnikatelé z Ústecka, kteří nelegálně provozovali výherní automaty, přišli o svůj nástroj obživy. Celníci jim automaty zabavili a poslali do ekologické likvidace.
16.06.2023
V daňovém přiznání podaném daňovým poradcem je chyba. Kdo je za ni zodpovědný?
Daňové přiznání poplatníka, který využil služeb daňového poradce, musí být na stole finanční správy nejpozději do 3 července 2023. Kdo však nese zodpovědnost za případné chyby, které bude tiskopis obsahovat?
16.06.2023
Jeho největším pokladem je recept. Na Vysočině totiž vyrábí inkoust
Na českém trhu nenašel mnoho odstínů barevných inkoustů, tak se pustil do výroby sám. Dnes je prodává na několika českých i zahraničních e-shopech.
16.06.2023
KVÍZ: Poznáte známé firmy či značky jen podle loga?
Pokud uvidíte nakousnuté jablko, pravděpodobně se vám ihned vybaví značka Apple. Některé známé firmy si však možná na první dobrou s logem okamžitě nespojíte.
16.06.2023
Nahráli jsme po telefonu „šmejdy“. Operátorka se vydávala za neexistující firmu
(UVNITŘ AUDIO) Server Podnikatel.cz získal unikátní důkaz, jak fungují šmejdské praktiky po telefonu. Podařilo se nám nahrát telefonát s operátorkou, která se vydávala za neexistující firmu Call centrum Praha.
15.06.2023
Konec potravinářských průkazů či online žádosti o důchod: Vláda schválila míň byrokracie
Vláda podpořila druhý antibyrokratický balíček. Jde o soubor více než dvaceti opatření, která mají zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům, ale i občanům.
15.06.2023
Musí si osoba platit zdravotní pojištění, i když už je v důchodovém věku?
Dosažení důchodového věku je jedna z podmínek, aby mohl být přiznán starobní důchod. Je ale také třeba získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Jak je to se zdravotním pojištěním, pokud není splněna druhá podmínka a důchod není přiznán?
15.06.2023
Vláda schválila změny u státní podpory pro penzijní spoření
Výše státní podpory u penzijního spoření se má změnit. Vláda schválila novelu zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.
15.06.2023
Chaos, neinformovanost a nejistota: Taková je podle odborníků komunikace vlády
Vláda představila několik důležitých změn, a to především prostřednictvím tiskové konference. Jak ji hodnotí marketingoví experti a jaká je podle nich komunikace vlády obecně?
15.06.2023
Zaměstnávání cizinců ve třech otázkách a odpovědích
Zaměstnávání cizinců není jednoduchou záležitostí. Zaměstnavatelé se oprávněně obávají, aby nepochybili. Pokuty za nelegální práci nejsou zanedbatelné.
15.06.2023
Za každou zrušenou povinnost přibude několik dalších, vadí podnikatelům
Vláda by dnes měla projednat antibyrokratický balíček, který ruší řadu povinností podnikatele. Jak však upozorňují sami podnikatelé, nových povinností přibývá rychleji, než starých ubývá.
14.06.2023
OSVČ budou moct využít u daní a sociálního pojištění „Milostivé léto“
Legislativním procesem již prošly dva zákony, které přináší „Milostivé léto“ pro OSVČ u daní a sociálního pojištění. Pokud doplatí dlužnou jistinu, budou jim odpuštěny pokuty a úroky.
14.06.2023
Jak je to s daňovou uznatelností pokut a penále?
V rámci podnikatelské činnosti je poměrně běžné, že někdy dojde k pozdnímu uhrazení plnění anebo je podnikateli udělena pokuta. V jakých případech se jedná o daňově uznatelný náklad a ve kterých naopak ne?
14.06.2023
Vyvinuto v ČR, vyrobeno však v Číně. Firmu u soudu zachránil „průměrný spotřebitel“
Chrudimská firma, která prodávala v Číně vyrobené respirátory s nápisem „vyvinuto v ČR“, vyhrála soud nad Českou obchodní inspekcí ohledně údajného klamavého sdělení.
14.06.2023
Kdy vzniká nárok na starobní důchod, aniž by bylo splněno 35 let důchodového pojištění?
Aby vznikl nárok na starobní důchod, je třeba splnit dvě podmínky. A to dosáhnout stanoveného důchodového věku a zároveň získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
13.06.2023
Jak hacknout firemní počítač? Profík to udělá za pár minut
Hacker umí vysát bankovní účet nebo zablokovat firemní síť do pár minut. Většinou si za to může uživatel sám. Jak konkrétně? Tak to popisuje odborník.
13.06.2023
OSVČ v paušálním režimu během roku ukončila činnost. Dokdy hradí paušální daň?
OSVČ v paušálním režimu jsou povinny hradit pravidelné zálohy na paušální daň. Jak je to však v případě, že s činností v průběhu roku skončí.
13.06.2023
Zbývá pár dnů na další ze záloh na daň z příjmů. Platíte ji zrovna vy?
Odpověď na otázku, zda jste povinni hradit zálohy na daň z příjmů, se dočtete ve svém daňovém přiznání. Finanční správa vás na ni nijak upozorňovat nebude.
13.06.2023
Produkt spoření na stáří: Obsáhne fondy, životko, ale i akcie a dluhopisy
Novela přináší úpravu spoření na důchod i daňových výhod. Od roku 2024 se bude na stáří spořit podle nových podmínek, včetně příspěvků zaměstnavatele.
13.06.2023
NKÚ: Ministerstvo financí nezvládá kontroly hazardu, nemá funkční systém
Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ukázala, že ministerstvo financí nezajistilo dostatečnou informační podporu pro efektivní správu daně z hazardních her, kontrolu daňových přiznání provozovatelů těchto her ani pro výkon dozoru.
13.06.2023
Jak má vypadat nová dorovnávací daň pro firmy a kdo ji bude platit?
V rámci snah o omezení daňových praktik velkých nadnárodních skupin přijala Evropská unie směrnici o minimální úrovně zdanění. To by měla zajistit nová dorovnávací daň, se kterou přichází ministerstvo financí.
12.06.2023
Pro firmy je kvůli DPH výhodnější věc zničit než ji darovat na charitu
Pokud chce firma darovat věc, na kterou uplatnila odpočet na DPH, musí z ní DPH při darovaní opětovně zaplatit. V případě, kdy se rozhodne věc zničit, přitom DPH odvést nemusí.
12.06.2023
Deset bodů, které mají zaměstnanci vědět o zdravotním pojištění
Daň z příjmů někteří zaměstnanci neplatí, a ještě dostávají od státu daňový bonus. Zdravotní pojištění však musí být sraženo z každé hrubé mzdy. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění? Jak se počítá zdravotní pojištění při práci pro více zaměstnavatelů? Jak ovlivňuje výpočet rodinná situace?
12.06.2023