Poslanci schválili „kontroverzní“ daňovou amnestii a amnestii u sociálního pojištění
Na Milostivé léto naváže daňová amnestie, respektive odpuštění penále a úroků u daní, a obdobné prominutí dluhů u sociálního pojištění.
19.05.2023
Kolik zaplatíte, pokud se na daň z nemovitých věcí vykašlete?
Blíží se termín, do které by měla být uhrazena daň z nemovitých věcí, nebo alespoň její část. Posledním dnem je středa 31. května 2023.
18.05.2023
Konec plastovým občankám a dalším dokladům. Vláda schválila projekt eDoklad
K prokázání a ověření totožnosti už nebude nutné předložení fyzických dokladů. Od nového roku by mělo být možné svou totožnost prokazovat aplikací v mobilu.
18.05.2023
Nemění se jen zákoník práce, ale také zákon o inspekci práce
V návaznosti na novelu zákoníku práce je připravena i novela zákona o inspekci práce. Především v oblasti pokut. Inspektor bude moci kontrolovat zaměstnance na home office.
18.05.2023
Vláda chce zvýšit daň z nemovitostí, někde má vzrůst až o 100 %
Součástí balíčku je i zvýšení daně z nemovitých věcí. Vzniknout by měl nový koeficient, který v některých místech zvýší daň až na dvojnásobek.
18.05.2023
Podnikatelé budou moct dluhy na daních a pojistném doplatit bez penále
Podnikatelé se budou moct zbavit svých případných dluhů na sociálním pojištění a dani z příjmů levněji – bez penále. Sněmovna dnes schválila obě příslušné novely zákonů.
17.05.2023
Průměrná hodnota objednávky na českých e-shopech je meziročně o 10 % procent nižší
Obrat tuzemských e-shopů poslední měsíce vytrvale klesá, situace se ale během roku obrátí, řekl v rozhovoru pro náš sesterský portál Lupa.cz Tomáš Braverman, generální ředitel společnosti Heureka Group. Ta provozuje stejnojmenný srovnávač cen, má tak o stavu české e-commerce scény dobrý přehled.
17.05.2023
Čtěte, na co všechno nezapomenout při ukončení podnikatelské činnosti
Pokud podnikatel (OSVČ) ukončuje svoje podnikání, přináší to s sebou jistou administrativní zátěž. Na které všechny úřady je zapotřebí ukončení nahlásit?
17.05.2023
Stavební spoření se omezí, zpřísní i podpora v nezaměstnanosti
Konsolidační balíček nezvyšuje pouze daně, ale obsahuje i omezení výdajů. Například by se měl snížit maximální příspěvek na stavební spoření či zpřísnit podpora v nezaměstnanosti.
17.05.2023
Do konce května musíte uhradit daň z nemovitostí. Kde se dozvíte, kolik to dělá?
Konec května je každoročně spojen s povinností uhradit daň z nemovitých věcí. Způsobů, jak daň zaplatit, je hned několik. Kde se dozvíte, jaká je výše?
16.05.2023
Pozdě vyplácené mzdy, nevydání potvrzení o zaměstnání a další důvody k udání
Zaměstnanci se v případě podezření na pochybení ze strany zaměstnavatele mohou obracet na Státní úřad inspekce práce. Ten pak musí jednotlivá podání prověřit.
16.05.2023
Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti
Konsolidační balíček, který má ozdravit státní finance, obsahuje také opatření, které dopadne na nezaměstnané. Nárok na podporu od úřadu práce bude za přísnějších podmínek.
16.05.2023
Zaměstnavatel bude po novele zákoníku práce sdělovat zaměstnancům více informací
Informační povinnost zaměstnavatele se novelou zákoníku práce rozšíří. A to nejen pro pracovní poměry, speciální paragrafy přibyly pro práci konanou na dohody.
16.05.2023
Máme pro vás přehled všech účetních novinek
S naším online školením vás nic nezaskočí. Projděte si důležité jarní novinky pro mzdové účetní.
15.05.2023
Všechny dohody o provedení práce se budou muset hlásit úřadům
V rámci konsolidačního balíčku a důchodové reformy se má zavést povinnost hlásit všechny zaměstnance pracující na dohody o provedení práce (DPH) a také evidence všech DPP. Zároveň se stanoví nový limit pro dohody.
15.05.2023
Věk odchodu do důchodu se prodlouží. Jakých ročníků se to dotkne?
Součástí představené důchodové reformy má být i úprava věku odchodu do důchodu. Nově už nebude hranice 65 let, ale bude se odvíjet od věku dožití.
15.05.2023
Online supermarkety staví byznys na spoustě slevových akcí. Víme, na co nejvíce cílí
Někdo na online nákupy potravin nedá dopustit, jiný se k nim uchýlí pouze, když nemůže do kamenného obchodu. Jak se zde liší ceny?
15.05.2023
Vláda: Odvody OSVČ se zvýší. Kdo hradí minimum, připlatí si přes 21 tisíc Kč ročně
Součást konsolidačního balíčku tvoří i zvýšení odvodů OSVČ na sociální pojištění. Ty, které nyní platí minimální zálohy, si nově ročně připlatí přes 21 tisíc korun.
15.05.2023
Klesá zájem o služby České pošty, je třeba je zdražit
Česká pošta od července 2023 upraví ceny listovních zásilek. Důvodem je dlouhodobý poklesu zájmu o tuto službu při stále rostoucích nákladech. Česká pošta zvyšuje své služby za posledních pár měsíců už poněkolikáté.
12.05.2023
AMSP ČR: Úspornými opatřeními začal hon na drobné podnikatele
Vláda představila úsporná opatření, která mají snížit deficit státního rozpočtu. Zástupci podnikatelů však některá z nich vnímají jako škodlivá a neefektivní.
12.05.2023
Roční dálniční známka masivně zdraží, vláda přitom neřeší přetížené kamiony
Přetížené kamiony, které mají Česko jako tranzitní zemi, ničí denně české dálnice. Vláda situaci neřeší a den po představení ozdravného balíčku oznámila další ránu do českých peněženek. Dálniční známka od příštího roku masivně zdraží.
12.05.2023
Některé daňové povinnosti přes portál MOJE daně o víkendu nevyřešíte
Finanční správa upozorňuje poplatníky na omezení některých služeb portálu MOJE daně. Důvodem jsou servisní práce.
12.05.2023
Města se více zajímají o vzhled restauračních zahrádek. Co musí podnikatelé změnit?
S nástupem pěkného a teplejšího počasí se gastronomickým provozům plní jejich venkovní prostory například v podobě předzahrádek. Co v rámci nich města mění?
12.05.2023
Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění
Daně z příjmů právnických osob i daň z nemovitostí se zvýší. OSVČ se zvedne minimální důchodové pojištění i vyměřovací základ, ze kterého se pojistné počítá.
12.05.2023
Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další
Snížit deficit státního rozpočtu má hned několik desítek úsporných opatření, která jsou obsažena v konsolidačním balíčku. Šetřit se bude na straně státu, opatření se ale dotknou i daní. Úsporu má přinést také reforma důchodů.
11.05.2023