Anketa: Více volna, flexibilní pracovní doba a přilepšení na konci roku. Na to lidi slyší
Sehnat do pracovního týmu schopné lidi se někdy zdá být jako nadlidský úkol. Zaměstnavatelé se je snaží nalákat pestrou škálou benefitů. O co ale mají lidé skutečně největší zájem?
09.08.2022
Od půlky srpna začne sociálka zasílat seniorům oznámení o zvýšení důchodů
V září dojde k dalšímu navýšení důchodů. Týkat se bude jak penzí starobních, tak například i invalidních nebo vdovských.
09.08.2022
Kolik peněz dáte za roaming? Porovnali jsme nabídku operátorů
S prázdninovými dovolenými, ale také například služebními cestami do zahraničí souvisí roaming. Zjistili jsme, kolik za něj u českých operátorů zaplatíte.
09.08.2022
Čerpání dovolené na žádost zaměstnance: Kdy musí zaměstnavatel vyhovět?
O čerpání dovolené rozhoduje zásadně zaměstnavatel. Až na dvě výjimky popsané zákoníkem práce. Tady je čerpání dovolené v rukou zaměstnanců.
09.08.2022
Anketa: Vláda bojuje proti energetické krizi nedostatečně, úsporný tarif nestačí
Většina lidí nevěří, že úsporný tarif domácnostem skutečně pomůže. Vláda by podle respondentů měla rázně zakročit a snažit se více. Vyplývá to z ankety serveru Podnikatel.cz, v níž doposud hlasovalo necelých 900 čtenářů.
08.08.2022
Které benefity u zaměstnanců vyhrávají? Je to týden dovolené navíc?
Stravenky a fixních 5 týdnů dovolené navíc jsou minulostí. Pandemie proměnila požadavky zaměstnanců na firemní benefity. Velmi oblíbenou se stala možnost pracovat z domova, tzv. home office. Tím však v některých případech skončila nabídka stravenek.
08.08.2022
Jak vysoké je zdanění různých přivýdělků ve výši 100 000 Kč?
Mnozí zaměstnanci si ke svému příjmu ze zaměstnání přivydělávají. Zdanění přivýdělku se však může značně lišit. V našich vybraných praktických příkladech se zdanění přivýdělku pohybuje od necelých 7 % do 26 %.
08.08.2022
Přísaháte na stravenky a fixních 5 týdnů volna? V benefitech vám ujel vlak, změňte to
Jednou z oblastí, jež pandemie proměnila, jsou firemní benefity. Co byla dřív bomba, je dnes norma. Potřebujete benefity přehodnotit? Přihlédněte i k rovnosti.
08.08.2022
Čerpací stanice si nepřiměřeně zvyšovaly marže, odhalily kontroly
Kvůli rychlému růstu cen pohonných hmot zavedlo ministerstvo financí v březnu tohoto roku kontroly čerpacích stanic. Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec zatím ukázaly nepřiměřené marže, a to u většiny velkých čerpacích stanic.
05.08.2022
Volá bankéř, že byl váš účet napaden. Peníze máte ihned převést. Není to podezřelé?
Další podvodné jednání, při kterém by se měli mít lidé na pozoru. Jedná se o běžný telefonát, který má upozornit na to, že jsou vaše finance v nebezpečí.
05.08.2022
Jak vysoká by mohla být úspora s úsporným tarifem? Napoví modelové příklady
Zákon zavádějící takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo, již podepsal prezident. Novela vstoupí v účinnost den po svém vyhlášení ve sbírce zákonů.
05.08.2022
Druhy daňových přiznání dle daňového řadu: Kdy se jaké podává?
Jako poplatníci daní musíte v mnoha případech podávat daňové přiznání. Dle daňového řádu existuje více druhů. Kdy se jaké podává a jaké jsou pro jejich podání lhůty?
05.08.2022
Krájí a prodávají španělskou šunku. Zákazníci za nimi dojíždějí i kilometry daleko
Zřejmě krize středního věku zapříčinila, že Honza s Luckou opustili svá pohodlná místa v managementu a začali se věnovat vlastnímu byznysu.
05.08.2022
Přišla vám SMS s odkazem na stránky ministerstva? Neklikejte
Je tu nový phishingový útok. Tentokrát přichází ve formě SMS zprávy a snaží se prostřednictvím falešného odkazu v ní obsaženého získat cenné osobní údaje.
04.08.2022
Ceny pohonných hmot dál klesají. Některé čerpačky ale stále nezlevňují
Ceny pohonných hmot klesají od začátku prázdnin. Každým týdnem je pokles znát. Nejinak je tomu i nyní, kdy například cena benzínu klesla o 1,41 koruny na litr.
04.08.2022
Možnosti zrušení konkurenční doložky v pracovní smlouvě
Jaké jsou hlavní atributy konkurenční doložky dle zákoníku práce se zaměřením na možnosti jejího ukončení? A to jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance?
04.08.2022
Budou mít zaměstnavatelé o slevy na pojistném zájem?
Již schválené slevy na pojistném při kratších úvazcích pro vybrané skupiny zaměstnanců nemusí být až takovou výhrou. Praxe ukáže, zda se novela skutečně povedla.
04.08.2022
Další tropická vedra jsou tu. Kde se prodává nejlevnější balení zmrzliny?
Cena zmrzliny se u různých obchodníků liší. Zatímco někteří ji prodávají levněji než vloni, inflace se propsala už i do cen mraženého zboží. Z červencových letáků vyplývá, že zdražování u zmrzliny je v rozsahu 1 až 30 korun.
03.08.2022
DODO spouští revoluční službu. Rozvoz nadměrných zásilek v den objednání
Český trh čeká revoluce v oblasti doručování zásilek. Nově si budou moci zákazníci objednat nadměrné zboží, jako je například nábytek nebo velké elektro, a mít ho ještě v den objednání doma.
03.08.2022
Kdy jsou rezervy daňově účinným nákladem?
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví tak, aby účetní závěrka podávala věrný a poctivý obraz. Jedním z nástrojů, jak věrného a poctivého obrazu docílit, jsou rezervy. Kdy může účetní jednotka prostřednictvím rezerv snížit svou daňovou povinnost?
03.08.2022
Založení živnosti snadno a online? Díky Portálu občana ano. Poradíme, jak na to
Pokud někdo uvažuje nad podnikáním, ale odrazuje ho papírování nebo chození po úřadech spojené s jeho založením, může vše vyřešit online prostřednictvím Portálu občana.
03.08.2022
Připomínky vyslyšeny: Parametry k získání dotací pro malé podniky se změní
Dotační program zaměřený na malé a středníky podniky, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, dozná změn. Resort tak reaguje na připomínky zástupců podnikatelů.
03.08.2022
Jak je to s platbou zdravotního pojištění, pokud si bere zaměstnanec delší neplacené volno?
Zaměstnanec požádal svého zaměstnavatele o neplacené volno, které by rád využil na cestování. Na neplaceném volnu se písemně domluvili a zaměstnanec tak po několik týdnů nebude na pracovišti přítomen.
02.08.2022
O rodičovský příspěvek si lze nově zažádat online
V rámci postupné digitalizace se nabízí další pohodlná možnost, jak žádat o příspěvek na dítě. Se začátkem srpna 2022 lze podat žádost online, a to na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
02.08.2022
Našli jsme dva obchodní řetězce, kde je ovoce a zelenina v akci levnější než vloni
Rostoucí inflace a současná situace má vliv také na ceny potravin. Podívali jsme se, jak za rok zdražilo ovoce a zelenina.
02.08.2022