Matka mu loni darovala pozemek. Složenka k dani z nemovitostí přišla ale jí. Co zanedbal?
V těchto dnech dostávají poplatníci do svých schránek složenky k dani z nemovitých věcí. Nedorazí těm, kteří si informace k dani z nemovitých věcí nechávají posílat e-mailem, mají datovou schránku či hradí daň prostřednictvím SIPO. Objevují se ale i další situace, kdy poplatník složenku vyhlíží, ale ona přijde jinam.
03.05.2022
Od června vzrostou důchody. Jak se zvýšení vypočítá?
Od června 2022 se zvýší důchody. Důvodem je rostoucí inflace. Důchod se zvýší v průměru o 1017 Kč, a to automaticky. Lidé pobírající penzi nebudou muset o navýšení nikterak žádat.
03.05.2022
Povinnosti OSVČ a zaměstnanců vůči ČSSZ: Jaké jsou v tom rozdíly?
Zaměstnanci, ale i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají vůči České správě sociálního zabezpečení řadu povinností, které je třeba plnit. V opačném případě se vystavují riziku, že budou platit sankce. Jsou v nich ale výrazné rozdíly.
03.05.2022
Zvažujete provozní úvěr? Přinášíme vám přehled nabídky včetně poplatků
Provozní úvěry mohou podnikatelům a firmám pomoci překlenout špatné období a v dnešní době zdražování se hodí znát jejich parametry.
03.05.2022
Změny v přidanění vozidla užívaného ke služebním i soukromým účelům
Nejednomu zaměstnanci využívajícímu služební vozidlo se díky novele již brzy sníží daně i odvody sociálního a zdravotního pojistného.
03.05.2022
Pražští celníci se pustili do likvidace. Zničili i hodinky se značkou Rolex
V Kralupech nad Vltavou proběhla velká likvidace. Postarali se o ni pražští celníci. Těm se podařilo v období roku 2020 až 2021 odhalit padělky za 136 milionů korun.
03.05.2022
Živnostníci ve velkém končí. Celkové počty naštěstí vyrovnávají noví zájemci o podnikání
Celkový počet živnostníků vzrostl za první kvartál letošního roku pouze o 427 na více než dva miliony podnikajících fyzických osob. Počet nových živnostníků přitom nabral na rychlém tempu, kdy začalo podnikat 20 111 fyzických osob.
02.05.2022
5000 Kč na dítě dostane méně rodičů. A to je vlastně dobře
Nově ohlášená jednorázová dávka pro rodiny s dětmi nakonec nebude určena tak široké skupině, jak se původně předpokládalo. Jaká další opatření mají rodiny s dětmi podpořit a co na ně říkají ekonomové?
02.05.2022
Tuto neděli zůstanou obchody zavřené, i když nemusejí
V neděli 8. května má většina obchodních řetězců zavřeno. Vyplývá to z dostupných akčních letáků. Obchodníci zavřou i přesto, že nemusejí. Platí totiž nouzový stav, který umožní podnikatelům prodávat i 8. května v prostorách nad 200 m².
02.05.2022
Žabka zavedla obslužný pult. Nabízí hotová jídla i polévku za 39,90
Maloobchodní síť prodejen Žabka rozšířila nabídku služeb pro své zákazníky. Nyní si mohou ve vybraných prodejnách koupit i na místě sníst čerstvé lahůdky i teplé pokrmy.
02.05.2022
Kryptoměny z pohledu zákona o dani z přidané hodnoty
Stejně tak jako u daně z příjmu v souvislosti s kryptoměnami přichází mnoho otázek v oblasti daně z přidané hodnoty. Generální finanční ředitelství vydalo informaci, jak jsou transakce s kryptoměnami z pohledu DPH posuzovány.
02.05.2022
Byznys na TikToku? Mládež je schopná poslat svým idolům tisíce korun
Sociální síť TikTok je založena na krátkých videích a je oblíbená především mezi nejmladší generací. S tím souvisí také možnosti, jak si zde vydělat peníze.
02.05.2022
Zjistili jsme, jaké potraviny nabízí letos obchodníci levněji než vloni
Potraviny výrazně zdražují, přesto letos obchodníci některé artikly nabízejí levněji než vloni. Zjistili jsme, na čem se dá ušetřit.
02.05.2022
Šéf ji donutil podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Chce se nyní bránit. Ale jak?
Zaměstnankyně čelila slovním útokům ze strany zaměstnavatele. Ten se ji snažil donutit, aby s ním podepsala smlouvu o rozvázání pracovního poměru. Nátlak nevydržela a dohodu podepsala. Nyní se chce ale bránit. Obrátila se proto na Státní úřad inspekce práce s prosbou o radu, jak postupovat.
29.04.2022
Po podání přehledů pojišťovně a ČSSZ mají OSVČ ještě jednu důležitou povinnost
Do pondělí 2. května 2022 musí mít Česká správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna na stole přehledy od OSVČ. Jedná se o přehled o příjmech a výdajích za rok 2021 pro ČSSZ, v případě zdravotního pojistného se nově od tohoto roku podává tiskopis s názvem „Přehled o výši daňového základu OSVČ“.
29.04.2022
Na podání přiznání k dani online je čas jen do pondělí. Nabízíme šablony, co elektronické podání usnadní
Pokud poplatník nestihl do 1. dubna 2022 podat daňové přiznání, může využít termín květnový. Podmínkou však je, že musí být přiznání k dani podáno elektronickou formou.
29.04.2022
Drtit jenom zisk, nebo měnit svět? Chamtivost přestává být v byznysu sexy
Nejdřív se mluvilo o návratu k normálu, teď o novém normálu. Nic už nebude jako dřív a je to příležitost začít brát malý i velký byznys jinak, než bylo zvykem.
29.04.2022
5000 Kč na dítě není cílená pomoc, ale plošné proinflační uplácení voličů
[KOMENTÁŘ] Vláda si sice oblíbila mantru, že “pomáhá cíleně”, ve skutečnosti ale dělá plošné opatření. Plán dát 5000 Kč prakticky na každé dítě je toho důkazem.
29.04.2022
Kolik si můžete "nasyslit" levnějšího benzínu nebo nafty do kanystru?
Zákon o spotřebních daních jasně uvádí, že pro osobní spotřebu je možné bez patřičných dokladů převážet pohonné hmoty pouze v běžné nádrži vozidla a k tomu maximálně 20 litrů v kanystru.
28.04.2022
Zbývá už jen pár dnů na podání přehledů. Máme je ke stažení od všech pojišťoven i ČSSZ
Blíží se termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích. OSVČ, které podaly daňové přiznání do pátku 1. dubna 2022, tak musí učinit do pondělí 2. května. Přehled musí odevzdat jak České správě sociálního zabezpečení, tak zdravotní pojišťovně.
28.04.2022
5000 korun jako jednorázový příspěvek na dítě. Nedosáhnou na něj ale všichni
Vláda reaguje na současnou složitou finanční situaci rodin, kdy v důsledku energetické a humanitární krize související s ruskou agresí na Ukrajině, dochází ke skokovému růstu cen a inflace. Snaží se tak pomáhat cíleně těm, kteří pomoc potřebují.
28.04.2022
Startuje sezóna zahradních center. Jsou po covidu plné zákazníků?
S propukajícím jarem se lidé stále více začínají věnovat svým zahrádkám, kde pěstují ovoce a zeleninu a květiny. Jak jsou na tom zahradní centra a zahradnictví?
28.04.2022
Květák a dalších 6 věcí je letos levnějších než vloni. Co obchodníci zlevnili?
Ačkoli meziroční inflace dosáhla v březnu 12,7 %, najdou se i věci, které zlevnily. Porovnali jsme data a našli 7 věcí, které stojí méně než před rokem.
28.04.2022
MOJE daně měly technické problémy, někteří poplatníci musí podat přiznání znovu
Portál MOJE daně, skrze který mohou poplatníci podávat daňová přiznání, měl v pondělí 25. dubna technické potíže. Někteří poplatníci proto podali daňové formuláře jiným způsobem. Finanční správa ovšem upozorňuje, že takováto podání jsou neúčinná a že je podnikatelé musí učinit znovu.
27.04.2022
Dary Ukrajině, a to i na zbrojení, půjde odečíst z daní, schválili poslanci
Sněmovna ve středu schválila novelu zákona o daních z příjmů, která přináší úlevy pro dary Ukrajině. Nově půjde odečíst z daní i dary na vojenskou pomoc.
27.04.2022