Musí OSVČ hlásit zdravotní pojišťovně, že s činností končí?
Ukončit samostatně výdělečnou činnost nelze jen tak. O skutečnosti je třeba obeznámit některé úřady a instituce. Patří mezi ně zdravotní pojišťovna?
28.02.2023
Prodává jedlý hmyz, na kterém vydělává miliony korun
Je libo sušeného cvrčka nebo červíka? V e-shopu mladého podnikatele je možné si zakoupit jedlý hmyz. Jeho tržby přitom stále rostou.
28.02.2023
Co se stane, když zaměstnanec dvakrát podepíše prohlášení k dani?
Zaměstnanec může učinit prohlášení k dani na stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele. Podpis u více zaměstnavatelů se nevyplácí.
28.02.2023
Malé firmy mají nově možnost instalovat si na střechu fotovoltaiku. Kolik ušetří?
Výhody fotovoltaiky mohou nově využít i podnikatelé s menšími provozovnami. Na instalaci mají možnost čerpat dotace.
27.02.2023
Rekordní nárůst ukrajinských živnostníků, přibylo i podnikajících Rusů
V roce 2022 zahájilo podnikání na živnostenský list 8514 Ukrajinců, což je o 5627 více než před rokem a skoro tolik, jako za předchozí 4 roky dohromady. Loni ovšem přibylo i živnostníků ruské národnosti.
27.02.2023
Školní jídelny nám nekale konkurují, tvrdí restauratéři. Bizár, nebo skutečnost?
Z řad restauratérů opět zaznívá, že jim školní jídelny ničí byznys a že jde o nekalou konkurenci. Zeptali jsme se expertů, co si o tom myslí.
27.02.2023
Stanjura chce osekat daňové slevy, ve hře je zrušení slevy na manželku
Fialův kabinet chystá v rámci konsolidaci státního rozpočtu proškrtat i daňové slevy a výjimky. Skončit by mohla sleva na manželku/manžela. Pro deník Právo to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
27.02.2023
Cestovní náhrady se opět zvýší, může za to cena elektřiny
Od posledního zvýšení cestovních náhrad neuběhly ani dva měsíce a už se chystá další. Kvůli výraznému nárůstu ceny elektřiny mimořádně stoupnou tuzemské cestovní náhrady za využití elektromobilů.
27.02.2023
Banky mají rekordně tučné zisky. Peníze od Čechů pak většinou putují do zahraničí
Většina korporátních společností v Česku má zahraničního vlastníka. Peníze od Čechů, až na výjimky, tak putují do kasy mimo republiku.
27.02.2023
Objednávky z e-shopu doma do několika minut. Je tu nová služba
Platforma Dáme jídlo, která doposud zajišťovala rozvoz jídla a potravin, spustila od února novou službu Dáme rozvoz. Ta zajistí doručení zásilky do několika desítek minut.
24.02.2023
Pokud chcete solární panely, poptávejte hned. Čekací doby jsou nesmyslné
Fotovoltaika se nabízí jako řešení při aktuální nepříznivé situaci, kdy následkem války na Ukrajině zdražují energie. Zájem je veliký, proto není radno čekat.
24.02.2023
Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady a dokumenty?
Během podnikání se každé OSVČ nakupí celá řada dokumentů a lejster. Zbavit se jich dříve, než je možné, se nemusí vyplatit.
24.02.2023
Zkásnout podnikatelky na odvodech? Stát by měl spíš řešit, co ženám komplikuje život
Diskuse o zvýšení odvodů OSVČ postrádají genderový rozměr. V Česku nic neobvyklého. Systémové chronické potíže, jimž podnikatelky čelí, však přetrvávají.
24.02.2023
Pokud zvyšovat odvody OSVČ, tak nikoli skrze nárůst minimálního pojištění
[KOMENTÁŘ] Jeden z návrhů, jak lze zvýšit daňovou zátěž OSVČ, tvoří nárůst minimálních odvodů na sociální pojištění. Tato cesta je však ze dvou zvažovaných tou horší.
24.02.2023
Je jim 20 let a chtějí vlastní byznys. Je tu boom mladých podnikatelů
Ještě donedávna klesal počet podnikatelů do 30 let. Nyní se situace otáčí a přibývá naopak mladých podnikatelů ve věkovém rozmezí od 18 do 20 let. Svůj byznys startují většinou ještě na škole.
24.02.2023
Vodafone zdražuje paušály i pro firmy. Důvod? Drahé energie
Mobilní operátor Vodafone od neděle zvyšuje ceny mobilních paušálů. Vyšší budou o 9 %. Vodafone to argumentuje vyššími cenami energií a dalšími náklady. Zdražování se týká firemních i nefiremních zákazníků.
23.02.2023
Šéfkou Finanční správy ČR bude bývalá Babišova náměstkyně pro EET
Finanční správa ČR bude mít nového šéfa, respektive šéfku. Od 1. března 2023 bude úřadu po téměř ročním provizorním vedení šéfovat Simona Hornochová.
23.02.2023
Tesco se zbavuje dárkových poukázek. Kdy končí a co s těmi již vydanými?
Tesco již nechce prodávat své dárkové poukázky, a to ani v papírové či elektronické podobě. Na Slovensku nebo třeba i v Maďarsku je přitom bude nabízet dál.
23.02.2023
OSVČ má nově zpřístupněnou datovku, ale přiznání podá na papíře. Co jí hrozí?
Od nového roku jsou OSVČ povinně zřizovány datové schránky. Jakmile dojde ke zpřístupnění datovky, musí OSVČ podat přiznání k dani z příjmů v elektronické podobě.
23.02.2023
Na TikToku nemusí značka jen dávat srdíčka. Vyplatí se reagovat i videem
Sociální síť TikTok má mnohá specifika, na která by firmy měly brát ohled. Zjistěte, jak zde nejlépe reagovat a fungovat.
23.02.2023
Připravované změny v rodičovské dovolené: Ve hře je i dovolená prarodičovská
Prarodičovská dovolená má být zavedena jako překážka v práci se všemi pracovněprávními důsledky, včetně zápočtu náhradní doby pro účely důchodového pojištění.
23.02.2023
Firma Botas je v likvidaci už od prosince. Stále však ještě doprodává zásoby
Firma Botas se nachází v likvidaci už od půlky prosince. Jak však píše na svém webu, Botasky lze ještě pořídit, jelikož doprodává zásoby. Několik dnů bude také ještě otevřena firemní prodejna ve Skutči.
22.02.2023
Komu se vyplatí podat daňové přiznání, i když to nemá za povinnost?
Některým poplatníkům se může vyplatit podat daňové přiznání, i když nemusí. Konkrétně těm, kteří v loňském roce nepracovali všech 12 měsíců, měli po část roku zdanitelné příjmy a nepožádali u svého zaměstnavatele o roční zúčtování.
22.02.2023
Víte, jak zohlednit zaplacené zálohy na dani v daňovém přiznání?
Poplatníci podávající daňové přiznání mohou mít zálohovou povinnost. V návaznosti na poslední vykázanou výši daně tak mohou být stanoveny zálohy na daň pro další zdaňovací období.
22.02.2023
Jurečka chce změnit definici nelegální práce, aby ji úřady mohly snadněji trestat
Zaměstnavatelé, kteří nelegálně zaměstnávají, nyní podle ministerstva práce a sociálních věcí snadno unikají trestu. To by se však brzy mělo změnit.
22.02.2023