Ulevíme podnikatelům, živnostníkům i občanům, slibuje antibyrokratický balíček
Zaměstnavatelům hodlá vláda ulevit úpravou některých institutů zákoníku práce, zrušením nadbytečných hlášení ČSSZ a vstupních prohlídek zaměstnanců.
06.09.2022
Musíte 5000 Kč na dítě danit? A počítá se do příjmů u slevy na manželku?
O příspěvek 5000 Kč na dítě lze žádat již několik týdnů. Jak je to se zdaněním příspěvku a počítá se do příjmů u slevy na manželku/manžela?
05.09.2022
Povinné vstupní lékařské prohlídky by u části zaměstnanců měly skončit
Povinné vstupní lékařské prohlídky by u části zaměstnanců měly skončit. Počítá s tím antibyrokratický balíček, který minulý týden schválila vláda.
05.09.2022
Blíží se komunální volby. Jaké podnikatele jsme objevili na kandidátkách?
Ve dnech 23. až 24. září se budou konat volby do zastupitelstev obcí. Prošli jsme několik kandidátek a zaměřili se na ty, kteří uvedli jako profesi podnikatel.
05.09.2022
Vyhrajte vstup na konferenci Chytré podnikání 2022
Během další konference z cyklu Chytré podnikání představíme úspěšné expanze firem v lokálním i globálním měřítku a nabídneme praktické tipy, jak zajistit hladký růst nejen v oblasti investic, personalistice a marketplace.
05.09.2022
Trh s elektřinou neselhal, funguje správně. Jak tedy vzniká cena elektřiny?
[KOMENTÁŘ] Tvrzení, že by trh s elektřinou přestal fungovat, není pravdivé. To ovšem neznamená, že by aktuálně přinášel žádoucí výsledky.
05.09.2022
Situace není nejlepší, živnostníků přitom přibývá. Podnikatelky jsou na tom lépe než podnikatelé
Od začátku roku do července přibylo v ČR celkem 14 883 živnostníků. Odpovídá to nejvyššímu čistému přírůstku podnikatelů během prvních sedmi měsíců od roku 2017. Je to tedy nejvíce za posledních 5 let.
02.09.2022
Při tíživé situaci lze žádat o posečkání daně nebo její rozložení. Tady jsou modelové příklady
Se začátkem září pokračuje tzv. Milostivé léto. Finanční správa však ČR upozorňuje, že se nevztahuje na daňové a správní exekuce, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky.
02.09.2022
Při kontrolách na silnicích prověřují celníci také nedoplatky na daních
Kontroly na pozemních komunikacích ze strany celní správy cílí zejména na pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu. Mohou však také prověřit, zda kontrolovaná osoba nemá daňový nedoplatek.
02.09.2022
Jak je to s autem v podnikání? Vysvětlujeme základní pojmy
Většina podnikatelů využívá k podnikání automobil. Jaké náklady a kdy jsou tyto považovány za daňově uznatelný náklad a jaké povinnosti plynou podnikatelům v souvislosti s jejich využíváním?
02.09.2022
Sliboval lepší výběr daní, za Babišovy vlády však daňové úniky rostly
[KOMENTÁŘ] Jedno z Babišových hesel bylo: “lepší výběr daní”. Jak ale ukázala studie Evropské komise, právě za vlády Babišova kabinetu začaly daňové úniky narůstat.
02.09.2022
Doména .CZ: Jak moc je důležité, aby váš web měl zrovna tuhle koncovku, a ne třeba .COM, .EU nebo .BEER?
[MarketVoice] 1,4 milionu. Tolik je v ČR registrováno domén s koncovkou .CZ. A ročně přibývají desetitisíce dalších. Najít mezi nimi volnou doménu s kýženým názvem může být docela oříšek. Řada podnikatelů proto sahá například po .COM, .EU nebo moderních koncovkách typu .MODA, .BEER, .WTF. Je to ale dobrý nápad?
01.09.2022
Téměř pětina firem se chystá do konce roku propouštět
Snížit stavy svých zaměstnanců jsou nuceni podnikatelé z důvodu rostoucích cen a hlavně z důvodu vysokých cen energií. K propouštění zaměstnanců přistoupí až 27 % velkých firem nad 500 zaměstnanců. Vyplývá to z aktuálního šetření Hospodářské komory ČR mezi zaměstnavateli.
01.09.2022
Podnikatelům a živnostníkům uleví tzv. antibyrokratický balíček. Co přinese?
Zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům, ale i občanům. To je cílem tzv. antibyrokratického balíčku. Má snížit množství nadbytečných a obstrukčních opatření, která ubírají čas i energii. Jedná se o první sérii opatření, na něž budou navazovat další antibyrokratické balíčky.
01.09.2022
Velký průzkum mezi kempy: Jak hodnotí prázdniny? Kolik měly lidí, jak to tam žilo?
Provozovatelům kempů právě skončila hlavní prázdninová sezóna. Zjistili jsme proto, jak ji vnímali a s čím se museli potýkat.
01.09.2022
Nižší daň i odvody při použití služebního vozidla k soukromým účelům
Od července 2022 platí nová pravidla pro „přidanění“ příjmu při používání vozidla k služebním i soukromým účelům. Jsou pro zaměstnance příznivější.
01.09.2022
Firmy ve zpracovatelském průmyslu, které kvůli vysokým cenám energií skončí ve ztrátě, dostanou kompenzace
Firmy ze zpracovatelského průmyslu, které kvůli vysokým cenám energií skončí v provozní ztrátě, dostanou kompenzace. Dnes to po jednání vlády uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
01.09.2022
Babišova vláda si dala pravomoc rozhodovat o investičních pobídkách, Fialova se jí chce vzdát
Babišův kabinet získal pravomoc rozhodovat o všech žádostech o investičních pobídkách. Fialova vláda se povinnosti dávat souhlas s pobídkami chce vzdát.
31.08.2022
Chcete ve firmě uspořit na energiích? Už 23 let můžete využít bezplatné poradenství
Ačkoli se o tom příliš neví, už 23 let mohou podnikatelé i domácnosti využít bezplatné energetické poradenství, které zajišťuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
31.08.2022
Jak převést podíl ve společnosti s ručením omezeným?
Jak má podnikatel postupovat v případě, že zamýšlí svůj podíl ve společnosti převést a na co by si měl dát při převodu podílu pozor?
31.08.2022
I živnostníci mají nárok na úsporný tarif, záleží však na místě podnikání
I živnostníci mohou dosáhnout na příspěvek v rámci úsporného tarifu. Zásadní však je, jaké mají místo podnikání, respektive jakou mají distribuční sazbu.
31.08.2022
Sliby premiéra Petra Fialy? Nevěří jim 97 % podnikatelské veřejnosti
Popularita premiéra Petra Fialy klesá. Nejen v celoevropském měřítku v porovnání s ostatními premiéry jiných zemí, ale také mezi občany a především pak mezi podnikateli v ČR.
30.08.2022
Vláda slibovala Portál podnikatele pro kontakt se státem, projekt ani nezačal
Podnikatelé jsou pod administrativní zátěží vůči státu. Musejí dodávat velké objemy dat, o kterých se neví, kde vlastně končí. Stát přitom nedokáže podnikatelům nabídnout ani předvyplněné formuláře o údaje, které už o podnikatelích má.
30.08.2022
Podnikatelé si zoufají, cena nafty jde opět nahoru
Byl to jenom krátkodobý a mírný pokles. Ceny pohonných hmot jdou opět nahoru. Nejvíce podražuje nafta. Podnikatelé tak opět počítají, jak se jim zvýší náklady.
30.08.2022
Byznys festivalů: Dostal se po letošní sezóně do stavu před covidem?
O prázdninách proběhlo velké množství letních hudebních festivalů. Oslovili jsme proto jejich pořadatele, abychom zjistili, jak jsou na tom finančně a jak na ně dopadá současná situace.
30.08.2022