Píše vám banka o zablokování účtu nebo omezení služeb? Pozor na podvod
Objevily se další podvodné e-maily, které se tentokrát vydávají za Fio banku a prostřednictvím odkazů se snaží z lidí vylákat citlivé údaje k účtu nebo platební kartě.
02.03.2023
Nevyžádaná pošta může podnikatele vyjít draho. Novela upravuje pokuty i povinnosti
Do zákona se dostávají nová pravidla spojená s evropským nařízením „Platform to Business“ a v této souvislosti se mění i pokuty nejen za takzvané spamy.
02.03.2023
Uplatnění slevy na manželku za rok 2022 v daňovém přiznání i ročním zúčtování
Při jejím uplatnění je třeba věnovat pozornost období zahrnutí příjmů i příjmům od daně osvobozeným. Sleva je v praxi problematická a může být brzy zrušena.
02.03.2023
Paušální daň podporuje 80 % OSVČ, využívá ji ale jen necelých 10 %. Čím to?
Ačkoli čtyři pětiny OSVČ podporují myšlenku paušální daně, pouze 10 % ji skutečně využívá. Důvodem je, že velká část OSVČ nesplňuje podmínky pro paušální režim a přibližně stejně velkému podílu OSVČ se nevyplatí.
02.03.2023
OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou
Komukoliv je zřízena datová schránka pro podnikatele, musí počítat s tím, že jeho jméno a kompletní adresa budou veřejně dostupné. Jak upozorňuje server Lupa.cz, jde o svatý grál pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení.
01.03.2023
Babišova vláda si dala pravomoc u pobídek, Fialova se jí chce zbavit
Babišova vláda upravila systém investičních pobídek tak, že všechny pobídky musel nakonec posvětit kabinet. Fialova vláda se chce této pravomoci zbavit a vrátit ji na úroveň ministerstev.
01.03.2023
Jakými způsoby mohou OSVČ evidovat a zdaňovat své příjmy?
Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná, umožňuje vám zákon o daních z příjmů výběr z několika možností, jak příjmy evidovat a následně i zdaňovat.
01.03.2023
Schillerová porušila zákon, když odmítla zveřejnit zprávu OLAF k „Čapáku", určil soud
Ministerstvo financí definitivně prohrálo spor o to, zda bylo v pořádku, že v roce 2018 odmítlo na žádost o informace poskytnout zprávu OLAF k Čapímu hnízdu.
01.03.2023
Portál MOJE daně slaví dva roky: Letos přinese další novinky
Portál MOJE daně umožňuje kontrolovat informace na daňovém účtu, vyřizovat daňové povinnosti nebo sledovat stav podaných žádostí. Služby využívá více než půl milionu uživatelů.
28.02.2023
Vlna rušení živností nepolevuje: Za 1. polovinu února skončilo 25 tisíc podnikatelů
Úřady i nadále čelí náporu podnikatelů, kteří se rozhodli ukončit své živnosti. Je tu další rekord. Jen za prvních 14 únorových dnů zrušilo živnost téměř 25 000 podnikatelů.
28.02.2023
Musí OSVČ hlásit zdravotní pojišťovně, že s činností končí?
Ukončit samostatně výdělečnou činnost nelze jen tak. O skutečnosti je třeba obeznámit některé úřady a instituce. Patří mezi ně zdravotní pojišťovna?
28.02.2023
Prodává jedlý hmyz, na kterém vydělává miliony korun
Je libo sušeného cvrčka nebo červíka? V e-shopu mladého podnikatele je možné si zakoupit jedlý hmyz. Jeho tržby přitom stále rostou.
28.02.2023
Co se stane, když zaměstnanec dvakrát podepíše prohlášení k dani?
Zaměstnanec může učinit prohlášení k dani na stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele. Podpis u více zaměstnavatelů se nevyplácí.
28.02.2023
Malé firmy mají nově možnost instalovat si na střechu fotovoltaiku. Kolik ušetří?
Výhody fotovoltaiky mohou nově využít i podnikatelé s menšími provozovnami. Na instalaci mají možnost čerpat dotace.
27.02.2023
Rekordní nárůst ukrajinských živnostníků, přibylo i podnikajících Rusů
V roce 2022 zahájilo podnikání na živnostenský list 8514 Ukrajinců, což je o 5627 více než před rokem a skoro tolik, jako za předchozí 4 roky dohromady. Loni ovšem přibylo i živnostníků ruské národnosti.
27.02.2023
Školní jídelny nám nekale konkurují, tvrdí restauratéři. Bizár, nebo skutečnost?
Z řad restauratérů opět zaznívá, že jim školní jídelny ničí byznys a že jde o nekalou konkurenci. Zeptali jsme se expertů, co si o tom myslí.
27.02.2023
Stanjura chce osekat daňové slevy, ve hře je zrušení slevy na manželku
Fialův kabinet chystá v rámci konsolidaci státního rozpočtu proškrtat i daňové slevy a výjimky. Skončit by mohla sleva na manželku/manžela. Pro deník Právo to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
27.02.2023
Cestovní náhrady se opět zvýší, může za to cena elektřiny
Od posledního zvýšení cestovních náhrad neuběhly ani dva měsíce a už se chystá další. Kvůli výraznému nárůstu ceny elektřiny mimořádně stoupnou tuzemské cestovní náhrady za využití elektromobilů.
27.02.2023
Banky mají rekordně tučné zisky. Peníze od Čechů pak většinou putují do zahraničí
Většina korporátních společností v Česku má zahraničního vlastníka. Peníze od Čechů, až na výjimky, tak putují do kasy mimo republiku.
27.02.2023
Objednávky z e-shopu doma do několika minut. Je tu nová služba
Platforma Dáme jídlo, která doposud zajišťovala rozvoz jídla a potravin, spustila od února novou službu Dáme rozvoz. Ta zajistí doručení zásilky do několika desítek minut.
24.02.2023
Pokud chcete solární panely, poptávejte hned. Čekací doby jsou nesmyslné
Fotovoltaika se nabízí jako řešení při aktuální nepříznivé situaci, kdy následkem války na Ukrajině zdražují energie. Zájem je veliký, proto není radno čekat.
24.02.2023
Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady a dokumenty?
Během podnikání se každé OSVČ nakupí celá řada dokumentů a lejster. Zbavit se jich dříve, než je možné, se nemusí vyplatit.
24.02.2023
Zkásnout podnikatelky na odvodech? Stát by měl spíš řešit, co ženám komplikuje život
Diskuse o zvýšení odvodů OSVČ postrádají genderový rozměr. V Česku nic neobvyklého. Systémové chronické potíže, jimž podnikatelky čelí, však přetrvávají.
24.02.2023
Pokud zvyšovat odvody OSVČ, tak nikoli skrze nárůst minimálního pojištění
[KOMENTÁŘ] Jeden z návrhů, jak lze zvýšit daňovou zátěž OSVČ, tvoří nárůst minimálních odvodů na sociální pojištění. Tato cesta je však ze dvou zvažovaných tou horší.
24.02.2023
Je jim 20 let a chtějí vlastní byznys. Je tu boom mladých podnikatelů
Ještě donedávna klesal počet podnikatelů do 30 let. Nyní se situace otáčí a přibývá naopak mladých podnikatelů ve věkovém rozmezí od 18 do 20 let. Svůj byznys startují většinou ještě na škole.
24.02.2023