Vodafone zdražuje paušály i pro firmy. Důvod? Drahé energie
Mobilní operátor Vodafone od neděle zvyšuje ceny mobilních paušálů. Vyšší budou o 9 %. Vodafone to argumentuje vyššími cenami energií a dalšími náklady. Zdražování se týká firemních i nefiremních zákazníků.
23.02.2023
Šéfkou Finanční správy ČR bude bývalá Babišova náměstkyně pro EET
Finanční správa ČR bude mít nového šéfa, respektive šéfku. Od 1. března 2023 bude úřadu po téměř ročním provizorním vedení šéfovat Simona Hornochová.
23.02.2023
Tesco se zbavuje dárkových poukázek. Kdy končí a co s těmi již vydanými?
Tesco již nechce prodávat své dárkové poukázky, a to ani v papírové či elektronické podobě. Na Slovensku nebo třeba i v Maďarsku je přitom bude nabízet dál.
23.02.2023
OSVČ má nově zpřístupněnou datovku, ale přiznání podá na papíře. Co jí hrozí?
Od nového roku jsou OSVČ povinně zřizovány datové schránky. Jakmile dojde ke zpřístupnění datovky, musí OSVČ podat přiznání k dani z příjmů v elektronické podobě.
23.02.2023
Na TikToku nemusí značka jen dávat srdíčka. Vyplatí se reagovat i videem
Sociální síť TikTok má mnohá specifika, na která by firmy měly brát ohled. Zjistěte, jak zde nejlépe reagovat a fungovat.
23.02.2023
Připravované změny v rodičovské dovolené: Ve hře je i dovolená prarodičovská
Prarodičovská dovolená má být zavedena jako překážka v práci se všemi pracovněprávními důsledky, včetně zápočtu náhradní doby pro účely důchodového pojištění.
23.02.2023
Firma Botas je v likvidaci už od prosince. Stále však ještě doprodává zásoby
Firma Botas se nachází v likvidaci už od půlky prosince. Jak však píše na svém webu, Botasky lze ještě pořídit, jelikož doprodává zásoby. Několik dnů bude také ještě otevřena firemní prodejna ve Skutči.
22.02.2023
Komu se vyplatí podat daňové přiznání, i když to nemá za povinnost?
Některým poplatníkům se může vyplatit podat daňové přiznání, i když nemusí. Konkrétně těm, kteří v loňském roce nepracovali všech 12 měsíců, měli po část roku zdanitelné příjmy a nepožádali u svého zaměstnavatele o roční zúčtování.
22.02.2023
Víte, jak zohlednit zaplacené zálohy na dani v daňovém přiznání?
Poplatníci podávající daňové přiznání mohou mít zálohovou povinnost. V návaznosti na poslední vykázanou výši daně tak mohou být stanoveny zálohy na daň pro další zdaňovací období.
22.02.2023
Jurečka chce změnit definici nelegální práce, aby ji úřady mohly snadněji trestat
Zaměstnavatelé, kteří nelegálně zaměstnávají, nyní podle ministerstva práce a sociálních věcí snadno unikají trestu. To by se však brzy mělo změnit.
22.02.2023
Kontrola může přijít také v den, kdy je neschopenka ukončena
Na zaměstnance, který je práce dočasně neschopný, tedy na neschopence, může dorazit kontrola. Vzhledem k tomu, že během prvních 14 dnů vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, v této době může kontrolu provést on.
21.02.2023
Praha má první prodejnu Apple produktů na lukrativním místě
Více než rok a půl čekala na prostor nová prodejna produktů od společnosti Apple. Od minulého týdne sídlí v Paláci Koruna v Praze na Novém Městě na rohu Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.
21.02.2023
Solární panely na domě? Zájem je obrovský a nově mohou instalovat i SVJ a družstva
Zájem o fotovoltaiku je obrovský. Češi se snaží hledat úspory, které jim stát navíc i dotuje. Nově je FVE dostupná pro SVJ i družstva.
21.02.2023
Datové schránky jako důvod rušení živností: Skončilo už přes 40 tisíc podnikatelů
Povinné datové schránky, které jsou od začátku roku zřizovány všem OSVČ, nejsou mnohdy vítanou změnou. Podnikatelé kvůli nim ruší své živnosti. Živnostenské oprávnění zrušilo za poslední tři měsíce přes 40 000 podnikatelů.
21.02.2023
Zaměstnavatelé budou na ČSSZ přihlašovat i dohodáře. Které konkrétně?
Připravovaná změna přinese novou povinnost zaměstnavatelů hlásit ČSSZ dohody i zaměstnání malého rozsahu. Oznamovat budou změny i ukončení. Navrženo od dubna 2023.
21.02.2023
Vláda chce osekat zvýšení důchodů. Spočítejte si, o kolik dostanete méně
Napjatý rozpočet donutil vládu přemýšlet o sníženém zvýšení důchodů, které má nastat kvůli inflaci v červnu. Jak píšou Finance.cz, platný zákon nařizuje vládě zvýšit důchody v průměru o 1770 korun, vláda chce navýšení snížit průměrně na 750 korun.
21.02.2023
AMSP: Pokud se zvýší odvody OSVČ, vyžene to část z nich do šedé zóny
Zvažovaný nárůst sociálního pojištění OSVČ o 60 % kritizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), podle které jde o radikální navýšení, které vyžene část podnikatelů do šedé zóny.
21.02.2023
Zprávy zůstávají v datovkách jen 90 dnů. Pomůže Datový trezor, je však placený
Pro dlouhodobé uchovávání datových zpráv lze využít službu České pošty Datový trezor. Jde nicméně o zpoplatněnou službu, a to v závislosti na počtu zpráv.
20.02.2023
Daňové přiznání podáte i na městských úřadech. Ve všech krajích to ale nepůjde
Finanční správa letos nabízí podat daňové přiznání i na vybraných městských úřadech. Pro formuláře si poté úředníci z berňáku přijedou sami. Jak píše Měšec.cz, okružní jízdu po regionech zahájí finanční správa už v březnu.
20.02.2023
Vypočítejte si, jak se má zvýšit váš důchod od června 2023
Vláda se kvůli napjatému rozpočtu chystá při další valorizaci zvyšovat důchody méně, průměrně o 750 Kč, než jí nařizuje platný zákon (o 1770 Kč). Jak se jednotlivé varianty projeví přímo ve výši vašeho důchodu?
20.02.2023
Ze sporťačky podnikatelka s designovými kabelkami. Jak se to semlelo?
Člověk míní, život mění. I tak se dají mnohdy popsat některé příběhy podnikatelů. Na samém začátku bylo něco diametrálně odlišného, než posléze život přinesl.
20.02.2023
Daňová přiznání s přehledy i bez nich. Máme je pro vás k dispozici
Na podání přiznání k dani z příjmů je stále dost času. Termínů je hned několik. Záleží na způsobu podání tiskopisu. Podat ho lze elektronicky, osobně či poštou.
20.02.2023
Zrušit nebo pozastavit živnost: Kde je nutné skutečnost hlásit a co je třeba doložit?
Od začátku roku, kdy se rozjelo zřizování povinných datových schránek, se výrazně navýšil počet žádostí o zrušení živnosti. Většinou jde o lidi, kteří už živnost nevykonávají, ale oficiálně ji ještě nezrušili nebo nepozastavili.
20.02.2023
Spočítali jsme dopady zvažovaného zvýšení odvodů. Jaké OSVČ vyjde na desítky tisíc?
Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo dvě alternativy zvýšení sociálního pojištění OSVČ. V obou případech vyjde některé OSVČ na desítky tisíc korun ročně.
20.02.2023
Malá vesnická hospoda není o tom, že hostinský zbohatne, ale o místní tradici
Na vesnicích a ve velkých městech jsou hospody především místem setkávání a pro mnohé hosty je jejich návštěva tradicí. Provozovatelé se je z těchto důvodů snaží udržet, ale ne vždy je to jednoduché.
20.02.2023