Dokdy musíte uhradit nedoplatek na pojistném po podání přehledu OSVČ pojišťovně?
S novým rokem přichází pro OSVČ řada povinností. Pokud nejsou v režimu paušální daně, jsou povinny podat přehled zdravotní pojišťovně. Jak dlouhá je lhůta pro uhrazení případného pojistného po podání tiskopisu?
02.02.2023
Zaplať a můžeš získat titul: Jaký je byznys soukromých vysokých škol?
Kdo chce studovat, může si vybrat, na jakou školu zamíří. Kromě akademického vzdělání existuje i to profesní, za které se však platí.
02.02.2023
Nezměnily se jen pracovnělékařské prohlídky, ale také obsah, poradenství a dohled
Zrušila se příloha k vyhlášce a upravila profesní rizika. Např. pro práci v noci, řidiče referenty či práci ve školství. Dohled se v řadě případů vůbec nevyžaduje.
02.02.2023
Česko opustilo 33 let po Sametové revoluci postsovětské banky
Česko po 33 letech ukončilo letos v lednu členství v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce (MBHS) a Mezinárodní investiční bance (MIB), které ovládá Moskva. K dohodě o vypořádání vzájemných závazků zatím nedošlo.
02.02.2023
„Wolt = bída“. Kurýři protestovali v Praze proti změně v odměňování
Přibližně sto kurýrů rozvážkové firmy Wolt dnes demonstrovalo proti změnám v odměňování, které podle nich znamenají snížení odměn.
01.02.2023
Chystá se další podpora pracujících důchodců, a to 6,5% sleva na pojistném
Od února mohou zaměstnavatelé na seniory (a i další skupiny zaměstnanců) pracující na zkrácený úvazek uplatnit 5% slevu na sociálním pojištění. Pro pracující a podnikající důchodce se navíc chystá další snížení odvodů.
01.02.2023
Účetní závěrka se blíží: Jaké kroky předchází uzavření účetnictví?
Účetní jednotky, které mají jako účetní období nastavený kalendářní rok, budou muset co nevidět podávat daňové přiznání. Samotnému podání přiznání však předchází několik kroků, na které nesmí účetní jednotky zapomenout.
01.02.2023
Na vedlejšák podniká nejvíce OSVČ v historii. Co s počty udělají změny paušální daně?
Ke konci roku 2022 působilo v Česku 455 tisíc OSVČ vedlejších, jedná se o nejvyšší počet v historii. Meziročně se jejich množství zvýšilo o více než 11 tisíc.
01.02.2023
Můžete zaměstnancům při odchodu z pracoviště prohlédnout tašky?
Ve vztahu zaměstnanec zaměstnavatel je velice důležitá důvěra. I ta ale může v některých situacích pokulhávat. Pokud má zaměstnavatel podezření, že si jeho člověk odnáší z pracoviště to, co mu nepatří, může ho zkontrolovat?
31.01.2023
Jak postupovat poté, co jste obdrželi dopis s přístupovými údaji do datové schránky?
Od roku 2023 je všem právnickým osobám i živnostníkům automaticky zřízena datová schránka. Již od začátku ledna přicházejí do poštovních schránek přihlašovací údaje.
31.01.2023
Řekne vám i vtip. Virtuální asistentka je hitem mobilního bankovnictví
České banky rozvíjejí nástroje, které v budoucnu zautomatizují některé úkony, kvůli kterým musí klienti na pobočku nebo volat na call centrum.
31.01.2023
Poslední den na přiznání k dani z nemovitostí a dani silniční. Netýkají se i vás?
V úterý 31. ledna končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí a také pro přiznání k dani silniční.
31.01.2023
Pokuty u kontrolních hlášení se snížily, týká se to však jen malých podnikatelů
Třem skupinám podnikatelů se snížily od roku 2023 pokuty u kontrolních hlášení na polovinu. Konkrétně jde o OSVČ, eseróčka, kde je majitelem jedna fyzická osoba, a plátce DPH, jejichž zdaňovacím obdobím je čtvrtletí.
31.01.2023
Alza jde vstříc firmám, dává jim 14 dnů na vrácení zboží jako spotřebitelům
14 dnů na vrácení zboží z e-shopu mají ze zákona pouze spotřebitelé. Alza nově nabízí tuto možnost i firemním zákazníkům.
30.01.2023
Do kdy letos musíte odevzdat daňové přiznání?
Vyplnění daňového přiznání je lepší mít co nejrychleji za sebou. Jaké jsou termíny pro odevzdání daňového přiznání v listinné či elektronické podobě? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2022 a zaplatit daň z příjmů?
30.01.2023
O kanceláře v Praze je po covidu opět zájem. Developeři budují rozsáhlé projekty
Trh s kancelářemi v hlavním městě po skončení pandemie opět ožil a postupně se rozbíhá i výstavba nových budov.
30.01.2023
Není kelímek jako kelímek. Ví pivovary, jaké jednorázové plasty jsou zakázány?
Od začátku října je zakázáno uvádět na trh vybrané jednorázové plastové výrobky. Ačkoliv se může zdát, že zákon dopadne na akce, kde se používají plastové kelímky, není tomu úplně tak.
30.01.2023
Zaměstnáváte? Očekávejte v datovkách psaní od sociálky o změnách v pojistném
Nový rok přináší celou řadu novinek v oblasti pojistného. Týkají se mimo jiné zaměstnavatelů. Těm v nebližších dnech dorazí do datových schránek souhrn toho nejdůležitějšího.
30.01.2023
Do konce ledna hned 3 daňové povinnosti
Konec ledna je každoročně spojen s daňovými povinnostmi. Končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí, stejně tak lhůta pro podání přiznání k dani silniční. Na konci prvního měsíce nového roku musí být zároveň silniční daň uhrazena.
27.01.2023
Do svého podnikání zapojila manžela i děti: Řeší u snídaně i něco jiného?
Rodinné podnikání má řadu výhod, přináší ale mnohá úskalí. Jak se Elišce Tomkové, která provozuje módní salóny a značku Elisha, podařilo jednotlivé členy rodiny do byznysu zapojit?
27.01.2023
Reklama na TikToku je opravdu levná a jednoduchá. Značky si mnou ruce
Stejně jako na ostatních sociálních sítích je i na TikToku možné mít placenou propagaci. Zeptali jsme se odborníků i firem, čím je unikátní.
27.01.2023
Čas na změnu záloh na zdravotní pojištění OSVČ se krátí. Kdy změnit na sociální?
OSVČ, které loni platily zálohy na zdravotní pojištění nižší než 2722 Kč, je musí změnit už při platbě za leden.
27.01.2023
Zatímco u nás další operátor zdražuje, u sousedů mají neomezené volaní za 130 KČ
Inflace a rostoucí ceny energií se promítají i do ceníků českých operátorů. O2 a T-Mobilu zdražily své služby už v loňském roce. Vodafone je zvyšuje od konce února.
26.01.2023
OSVČ se zároveň nechala zaměstnat. Jak je to s úhradou záloh na zdravotko?
Osoba samostatně výdělečně činná nastoupila zároveň do zaměstnání. Kdy je povinna dál hradit zálohy na zdravotní pojištění?
26.01.2023
Místo občanky ukazovat mobilní aplikaci? Mladiství i hospodští vymýšlí, jak to obejít
Digitalizace a moderní technologie pronikají do nejrůznějších oblastí byznysu a díky bankovní identitě se dotknou také gastronomických provozů.
26.01.2023