Berňák odpustí pokutu OSVČ starším 70 let, pokud nepodají přiznání online
OSVČ se zpřístupněnou datovou schránkou mají povinnost podat přiznání k dani elektronickou cestou. Pokud se tak nestane, hrozí pokuta. Finanční správa bude jisté věkové skupině pokutu promíjet.
29.03.2024
Nechcete cílenou reklamu? Pak zaplaťte, říká Seznam.cz
Společnost Seznam.cz v nabídla několika uživatelům, že když si zaplatí jisté předplatné, tak jim nebude zobrazována cílená reklama. Zároveň oznámila, že chystají další kroky podobného rázu.
29.03.2024
Temu porušuje zákony, stěžují si u ČOI tuzemské e-shopy
Čínské online tržiště Temu, které od loňska působí i v Česku, se stalo trnem v oku tuzemských e-shopů. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) totiž Temu nedodržuje řadu pravidel, která mu ukládá jak česká, tak evropská legislativa.
27.03.2024
Pozor na správné podání daňového přiznání. Pokuty mohou být až 50 tisíc
V loňském roce měly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) poprvé povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Finanční úřady tolerovaly listinnou formu, což však letos už nebude platit.
27.03.2024
Jak na uplatnění daňového zvýhodnění u zaměstnanců z Ukrajiny?
Problematika zaměstnávání ukrajinských zaměstnanců se postupně mění. Někteří si již u nás uplatňují veškeré slevy na dani i daňové zvýhodnění. Jaké jsou podmínky?
27.03.2024
Hledat virtuální velikonoční vajíčko je velký hit, stejně jako kosmetika ve vejci
Je libo hledat virtuální velikonoční vajíčko nebo dostat dárkové balení kosmetiky ve speciální kraslici? Tyto firmy nabízejí originální marketing pro Velikonoce.
27.03.2024
OSVČ, které nepodávají přiznání k dani, musí podat přehled pojišťovně. Víme dokdy
Některé OSVČ nejsou povinny podávat daňové přiznání. U přehledů ale povinnost trvá. Přesněji řečeno u přehledů pro zdravotní pojišťovnu.
27.03.2024
Do týdne je třeba podat papírové přiznání k dani. Berňáky změnily otevírací dobu
Na podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá přesně týden. Formulář by měl mít finanční úřad do úterý 2. dubna 2024.
27.03.2024
Úmrtí seniora a povinnosti vůči sociálce: Kdy je nutné vyplacený důchod vrátit?
Je nutné informovat Českou správu sociálního zabezpečení o úmrtí seniora, který pobíral starobní důchod? A co bude s poslední výplatou důchodu?
27.03.2024
Výpovědi se mají změnit. Zjistěte, o jakých novinkách se uvažuje
Ministerstvo práce a sociálních věcí iniciuje odborné diskuze týkající se výpovědi z pracovního poměru. Výsledkem by mělo být hned několik legislativních změn.
27.03.2024
Všechny dohody se budou muset od července hlásit úřadům, další změny přijdou v lednu
Všechny dohody o provedení práce, tedy i s odměnou pod 10 tisíc korun, bude nutné od července hlásit úřadům. Zároveň ale dojde ke změně systému, který byl schválen v konsolidačním balíčku.
27.03.2024
Změny v oblasti účetního období v novém zákoně o účetnictví
Novela zákona o účetnictví, která by měla být účinná od roku 2025, přinese mnoho inovací. Pokud účinnosti nabude dle návrhu, měla by v zákoně mimo jiné pozměnit stávající úpravu účetního období.
27.03.2024
Dva státní svátky, dvě odlišná pravidla: Jak budete moci o Velikonocích nakoupit?
Už za týden jsou tu Velikonoční svátky. Znamená to dva dny volna. Velký pátek a Velikonoční pondělí. Jak je to během nich s možností nákupu?
25.03.2024
Zamítli vám žádost o starobní důchod? Můžete se bránit
Aby vznikl nárok na starobní důchod, je třeba splnit dvě zásadní podmínky. Jde o dosažení stanoveného důchodového věku a získání potřebné doby důchodového pojištění.
25.03.2024
Kdo zaplatí pokutu za přetížený kamion? Přichází změna
Novelu o pozemkových komunikacích, která přináší změnu v pokutování za přetížení kamionů, podepsal prezident Petr Pavel. Co přesně se mění?
25.03.2024
Blíží se konec potupných návštěv pracáku. Žádost o zapsání do evidence bude online
Na podzim tohoto roku by mělo dojít k digitalizaci agendy zaměstnanosti. Žádosti o zapsání do evidence uchazečů o práci a o podporu v nezaměstnanosti bude možné podávat elektronicky.
25.03.2024
IKEA mění cenotvorbu. Víme, proč zlevnila už tisíce produktů
Zatímco většina obchodníků zdražuje, švédský prodejce nábytku IKEA v loňském roce začal se zlevňováním a hodlá v něm pokračovat. Více tak investuje do cenotvorby než do snahy zvýšit ziskovost.
25.03.2024
Změny u dohod o provedení práce jsou hranatým kolem, nejdou realizovat, říká expert
Změny u dohod s pojistným a dvěma hranicemi, které byly schválené v konsolidačním balíčku, jsou hranatým kolem, které z podstaty věci nejde realizovat, říká daňový expert.
25.03.2024
Rodičovská dovolená v otázkách a odpovědích
Rodičovská dovolená versus rodičovský příspěvek. Rozdíl v pojmech, žádost o čerpání rodičovské dovolené, návrat do zaměstnání a potíže s ním spojené.
25.03.2024
V půlce neotevřených datovek je zpráva od berňáku či exekutora
Do 450 tisíc datových schránek se doposud nikdo nepřihlásil. Jak přitom ukazují statistiky odesílatelů zpráv, v každé druhé neotevřené schránce je dopis od berňáku nebo exekutora.
25.03.2024
Lékárny přišly s novým poplatkem. Za co si zákazníci připlatí?
Některé nemocniční lékárny fungující v neomezeném provozu si začaly účtovat poplatek za prodej volně prodejných léků nebo doplňků stravy. Co na to zákon?
22.03.2024
Zaručenou mzdu zcela zrušte, vyzývají vládu podnikatelé
Vláda dnes projedná novelu zákoníku práce, která zavádí „poloautomat“ u minimální mzdy a zároveň redukuje úrovně mzdy zaručené. Podle Hospodářské komory ČR by se ale zaručené mzdy měly zcela zrušit.
22.03.2024
Slib z vládního programu se nesplní, jednotné inkasní místo se nestihne
Přestože vláda v programovém prohlášení slibovala, že zavede jednotné inkasní místo, nakonec to ale nestihne. České televizi to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
22.03.2024
Maximální příspěvek za zaměstnání zdravotně postižených vzroste o 1500 Kč
Maximální výše příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce by se měla zvýšit o 1500 Kč, schválila dnes vláda.
22.03.2024
Ručení za mzdy zaměstnanců poddodavatelů od ledna 2024
Zaměstnavatelé ručí za nevyplacené mzdové nároky zaměstnanců poddodavatelů. Povinnost nově upravuje zákoník práce. Je třeba znát podmínky i rozsah ručení.
22.03.2024