Firmy mají smůlu, nový ministr odmítl programy Covid 2021 a Nepokryté náklady
Přestože byly již přichystané, nakonec se dotační programy Covid 2021 a Covid Nepokryté náklady opětovně nespustí. Podle nového ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely si Česko nemůže plošné dotační programy už dovolit.
17.01.2022
Očkovaní mají ode dneška měsíčně hrazených 5 PCR testů na vlastní žádost
Vláda od pondělí opět pozměňuje podmínky související se šířením SARS-CoV-2. Plně očkovaní proto mají nově nárok na pět hrazených PCR testů za měsíc na vlastní žádost.
17.01.2022
Jaké změny v DPH nám přinesl rok 2021 a co nás čeká v roce 2022?
Každý rok prochází většina daňových zákonů velkými změnami. To platí i pro zákon o DPH. Jaké hlavní změny nám rok 2021 přinesl a co nás čeká v roce 2022?
17.01.2022
Jak zdražuje benzin a nafta? Máme velký přehled i predikci na další měsíce
Kdo chce jezdit vlastním vozem, nákupům pohonných hmot se nevyhne. Jak to vypadá s jejich cenami a jaká je prognóza pro rok 2022?
17.01.2022
OSVČ a zaměstnanci se nově testují dvakrát týdně. Jak je to s karanténami?
Od 17. ledna se OSVČ a zaměstnanci ve firmách musí testovat, a to prakticky bez výjimek, dvakrát týdně. Stát opět přispívá 60 Kč na test.
17.01.2022
Berňák aktualizuje elektronické formuláře k dani z příjmů, při vyplňování dochází k chybám
Pokud využíváte k podání přiznání k dani z příjmů aplikaci finanční správy Elektronické podání (EPO), počítejte s komplikacemi. Z důvodu probíhající aktualizace databáze formulářů není zatím možné zpracovat a odeslat přes aplikaci Elektronická podání (EPO) formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021.
17.01.2022
Mléčné výrobky nebo káva. Které další potraviny budou letos výrazně dražší?
Potraviny budou dál zdražovat. Vyšší ceny se očekávají u mléčných výrobků, sladkostí nebo kávy. Pokud budou dál zdražovat energie, výrobci hrozí dalším zdražováním.
17.01.2022
Je v režimu paušální daně a chce kompenzační bonus. Má nárok a jak doloží snížení příjmů?
Termín pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu již vypršel. Zájemci měli čas do 10. ledna. Pro ty, kteří se do režimu přihlásili a hledají odpovědi na otázky, které nabízí praxe, je k dispozici poradna k paušálnímu režimu, kterou nabízí server Podnikatel.cz společně s Ministerstvem financí ČR. Jedna z otázek se týká paušální daně a kompenzačního bonusu.
14.01.2022
Usnadníme lednové daňové povinnosti. Stahujte přiznání k dani silniční i k dani z nemovitostí
Server Podnikatel.cz pro vás každoročně aktualizuje tiskopisy, které jsou potřebné k daňovým povinnostem. Aktuálně je na řadě povinnost podat přiznání k silniční dani a také k dani z nemovitých věcí. Máme k dispozici interaktivní formuláře, které vyplnění usnadní.
14.01.2022
Nová pravidla pro marketingová volání. Kdy firma nesmí kontaktovat zákazníka?
Konec loňského roku byl zahalený do cookie mánie, kterou přinesla změna zákona o elektronických komunikacích.
14.01.2022
Úlevy už patří minulosti, přiznání k silniční dani musíte podat do konce ledna
Zatímco loni šlo přiznání k silniční dani podat až v dubnu, letos se zase „jede“ postaru a přiznání je nutné odevzdat už do konce ledna.
14.01.2022
Od pondělí 17. ledna se musí zaměstnanci i OSVČ povinně testovat dvakrát týdně
Na začátku příštího týdne, tedy v pondělí 17. ledna, začne platit opatření, které se týká povinného testování zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Testovat se bude opět rychlými antigenními testy, a to dvakrát za týden tak, že následující testování zaměstnance proběhne nejdříve třetí den po předchozím testování.
13.01.2022
Kdy nastane úplný konec nevyžádaných otravných telefonátů se super nabídkami?
Novela zákona o elektronických komunikacích s účinností od 1. ledna 2022 změnila zásadním způsobem pravidla tzv. telemarketingu. Marketingová a jiná obdobná volání jsou zakázána, pokud si je účastník skutečně nepřeje a toto svoje přání neprojeví ve veřejném seznamu.
13.01.2022
Potraviny zdraží až o desítky procent. Zjistili jsme, co přesně bude dražší
Zdražování si při nákupech nelze nevšimnout a je patrné, že ceny budou stoupat i nadále. Výrobci potravin prozradili podrobnosti i důvody tohoto růstu.
13.01.2022
Co musí zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci učinit v nejbližší době?
Upravují se daňové tiskopisy pro zaměstnance. Je možné využívat nadále starší dvoulisty prohlášení k dani, nebo již nebudou akceptovány? Dokdy je podepsat?
13.01.2022
Přehled kurzů cizích měn, které využijí v přiznání za rok 2021 podnikatelé bez účetnictví
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí v přiznání pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotlivé hodnoty zveřejnila před několika dny finanční správa.
13.01.2022
Úřady začaly vyplácet kompenzační bonus. Jak podat žádost a co k ní doložit?
Od ledna mohou OSVČ, společníci firem a dohodáři žádat o kompenzační bonus 2022 za první bonusové období, přičemž finanční úřady již začaly peníze vyplácet. Způsobů, jak lze žádost podat, existuje několik.
12.01.2022
Máte peníze z nájmu? Tady je návod, jak se evidují
Pokud vlastníte nemovitost, kterou dále pronajímáte, považují se vaše příjmy za příjmy z nájmu. Co se mezi příjmy z nájmu řadí, jak se zdaňují a jakou další administrativu s sebou přináší?
12.01.2022
Potřebujete poslat peníze a neznáte číslo účtu? Nevadí, bude stačit telefon
V dohledné době by mělo být možné posílat peníze bez znalosti bankovního účtu příjemce. Postačilo by telefonní číslo. Jak to vypadá se zavedením této novinky?
12.01.2022
Hospody, kadeřnictví či hotely. Kdo všechno další musí používat aplikaci čTečka?
Restaurace, kadeřnictví ale třeba i hotely. Všude tam musí provozovatelé kontrolovat za pomoci aplikace čTečka, zda zákazníci mají očkování či jsou po prodělání covidu.
12.01.2022
Ode dneška se zkracuje karanténa a izolace na 5 dnů, karanténa ale může trvat jen den
Vláda rozhodla, že ode dneška, úterý 11. ledna 2022, se zkracuje doba karantén a izolací na 5 dnů ode dne prvního odběru prvního pozitivního testu. Týká se to všech, kteří nemají příznaky covidu nebo u nich má nemoc mírný průběh. Karanténu si navíc všichni bezpříznakoví budou moci zkrátit negativním výsledkem PCR testu.
11.01.2022
Důchodci dostávají oznámení o doplatku za valorizaci, vyplacen bude už v lednu
Česká správa sociálního zabezpečení v současné době rozesílá seniorům valorizační oznámení, které informuje o zvýšení vyplácených důchodů a příplatků k důchodům, ke kterému došlo v souladu s nařízeními vlády č. 356/2021 Sb. a č. 357/2021 Sb.
11.01.2022
Respirátory se nyní prodávají s DPH. Víme, kolik si za ně připlatíte
V loňském roce platilo prominutí DPH na ochranné pomůcky v podobě respirátorů. Jaké jsou bez této výjimky jejich ceny?
11.01.2022
Nezabavitelná částka se od roku 2022 zvyšuje. Mění se i výpočet srážek ze mzdy
Díky nákladům na bydlení se výrazněji zvyšuje nezabavitelná částka, která zůstane po srážce ze mzdy dlužníkům. Navíc se opět mění způsob výpočtu.
11.01.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč, slibuje vláda
Jedním ze slibů, který do programového prohlášení nové vlády přibyl oproti koaliční smlouvě, je zvýšení hranice pro využití paušální režimu na úroveň 2 milionů korun příjmů. Předtím nicméně musí dojít ještě k nárůstu limitu pro povinnou registraci k DPH.
11.01.2022