Daňový balíček prošel i druhým čtením. Zvyšuje limit u DPH a paušální daně
Daňový balíček, který má od 1. ledna 2023 zvýšit na 2 miliony korun limit pro registraci k DPH i pro využití paušální daně OSVČ, prošel včera v Poslanecké sněmovně druhým čtením.
26.10.2022
Podnikání jako OSVČ, nebo založit eseróčko?
Když podnikatelé začínají podnikat, zvažují, zda se vydat cestou osoby samostatně výdělečné činné anebo zda založit společnost s ručením omezeným. Jaké jsou hlavní rozdíly a co je výhodnější?
26.10.2022
O vybraných svátcích nesmí někteří prodávat, otevřít svůj obchod ale mohou
Blíží se další státní svátek a s ním otázka, jak to bude s možností prodeje. 28. říjen, Den vzniku samostatného Československa, patří do výčtu svátků, kterých se zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchod.
25.10.2022
Affiliate marketing přináší řadu výhod. Jak pomůže e-shopům v současné situaci?
Také online podnikání pomalu, ale jistě pociťuje následky současné ekonomické situace. Mění se nákupní chování zákazníků na internetu. Tomu se musí přizpůsobit jak online marketéři, tak e-shopaři
25.10.2022
Na podzimní prázdniny se chystá velkých zátah v hospodách, klubech a barech
Restaurace, kluby, bary, ale i akce, kde je prodáván alkohol, mohou v následujících dnech očekávat návštěvu. Policie společně s celní správou a Českou obchodní inspekcí bude kontrolovat, zda je dodržován zákaz prodeje alkoholu dětem.
25.10.2022
Maso není třeba, steak může být i rostlinný. Toto je byznys zaměřený na flexitariány
Flexitarián je pro někoho stále neznámým pojmem, pro výrobce potravin nová cílovka, kterou mohou zaujmout.
25.10.2022
Slevy na pojistném od února 2023 a okruh dotčených osob
Pětiprocentní slevy na pojistném za snížené pracovní úvazky pomalu klepou na dveře. Je čas na podrobnější seznámení se s podmínkami jejich uplatnění.
25.10.2022
Vstupní lékařské prohlídky budou od roku 2023 pouze dobrovolné
Vstupní lékařské prohlídky budou od roku 2023 u části zaměstnanců pouze dobrovolné. Povinné zůstanou jen pro riziková zaměstnání. Počítá s tím vyhláška, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo zdravotnictví.
25.10.2022
Berňák si vyšlápl na youtubery, na daních musí doplatit desítky milionů
Při kontrolní akci finančních úřadů se zjistilo, že řada youtuberů své příjmy řádně nedaní. Musí tak zpětně doplatit desítky milionů korun.
24.10.2022
Nechají korporáty zaměstnance mrznout? Víme, na kolik budou topit v kancelářích
Před několika dny nabylo účinnosti nařízení vlády týkající se minimálních teplot na pracovištích. Server Podnikatel.cz zjistil, co to znamená pro některé korporáty.
24.10.2022
Navrhované změny u dohod a home office jsou legrační až bizarní, říkají podnikatelé
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce u dohod mimo pracovní poměr zavést dovolenou. U home office zase mají zaměstnavatelé platit zaměstnancům domácí náklady. A nejen to.
24.10.2022
Za prodej domácí zabijačkové polévky na trzích dostal pokutu
Podzimní měsíce jsou u nás spojeny s domácími porážkami čili zabíjačkami. Maso a výrobky z nich je však určeno pouze pro omezený okruh spotřebitelů. Jde například o domácnost chovatele a osoby blízké.
24.10.2022
Službu "Nahlížení na vybrané údaje" už od prosince nevyužijete, nebude dostupná
Zájemci o informace z jejich osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu prostřednictvím služby „Nahlížení na vybrané údaje“ mají už jen pár týdnů. Její provoz bude k 30. listopadu 2022 ukončen.
21.10.2022
Kampaň Deštník proti drahotě stála přes 24 milionů. Odborníci ji ale cupují na padrť
V současné době běží kampaň Deštník proti drahotě, která má představit formy vládní pomoci. Přinášíme názory marketingových odborníků.
21.10.2022
Výsměch od OSA: Podnikatele teď přesvědčuje, že se jich odpuštění poplatků netýká
[KOMENTÁŘ] Ještě před schválením novely, která upřesňuje definici zpřístupňování díla, OSA tvrdila, že návrh výrazně omezí práva autorů a připraví je o prostředky. Po schválení však obrátila a snaží se podnikatele přesvědčit, že se vlastně nic nezměnilo.
21.10.2022
Konec října zkomplikuje daňové povinnosti. Portál MOJE daně bude omezen
Finanční správa upozorňuje uživatele portálu MOJE daně na chystané omezení služeb. Na konci října nebude možné přes portál plnit některé daňové povinnosti.
21.10.2022
Neplatí daně, kašlou na přiznání k dani: Nespolehlivých firem je téměř 25 tisíc
Nárůst nespolehlivých plátců DPH se sice mírně zpomalil, přesto je však namístě být obezřetný, s kým se pouštíte do podnikání. Počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se blíží 25 000.
20.10.2022
Daň z neočekávaných zisků od roku 2023, bude spojena s daňovým balíčkem
Přestože evropské nařízení umožňuje uplatnit daň z mimořádných zisků už od letošního roku, vláda ji zavede od roku 2023. Její zavedení by mělo být spojeno s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně.
20.10.2022
Podnikatelé vidí v zastropování cen energií naději. Pomoc je opravdu namístě
Novela energetického zákona, která umožňuje zastropování cen energií, byla podepsána prezidentem a od ledna má tak zákonnou účinnost.
20.10.2022
Zájem o vojenské zálohy roste. S ním se musí vypořádat i zaměstnavatelé
Zaměstnavatel musí uvolnit zaměstnance k vojenskému cvičení, eventuálně operačnímu nasazení. Jak je to s náhradou mzdy a odvody sociálního a zdravotního pojištění?
20.10.2022
Hotel odmítl ubytovat Romku, i když měl volno. Hrozí mu vysoká pokuta
Hotelu hrozí pokuta až do výše 3 milionů korun za diskriminaci. Jak zjistila kontrola České obchodní inspekce (ČOI), hotel odmítl ubytovat Romku, přestože měl volné pokoje a ostatní hosty normálně přijal.
20.10.2022
Maximálně 1 podnikatel ze 100 nebude muset platit poplatky, tvrdí OSA
Poslanci minulý týden schválili novelu, podle které by především menší podnikatelé nemuseli platit kolektivním správcům typu OSA či Intergram poplatky. Podle OSA se ale návrh skoro žádných podnikatelů netýká.
19.10.2022
Jak účetně naložit s výdaji na investici, která nakonec nebude realizovaná?
Každý podnikatel se občas setká s tím, že jeho záměr není realizován. Jak je tomu v případech, kdy již v rámci záměru došlo k vynaložení některých výdajů?
19.10.2022
Vznikne evidence osob, které se nesmí stát jednateli firem
Změní se nastavení bezúhonnosti pro výkon funkce jednatele či člena představenstva. Nově rovněž vznikne evidence vyloučených osob, které nesmí dané funkce vykonávat.
19.10.2022
Pobírá předčasný důchod a vy jste ho zaměstnali? Musíte to hlásit sociálce
Zaměstnavatelé mají celou řadu povinností, které musí plnit vůči hned několika úřadům. Jedna z nich se týká také zaměstnávání lidí, kteří pobírají předčasný starobní důchod.
19.10.2022