Šéf ji donutil podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Chce se nyní bránit. Ale jak?
Zaměstnankyně čelila slovním útokům ze strany zaměstnavatele. Ten se ji snažil donutit, aby s ním podepsala smlouvu o rozvázání pracovního poměru. Nátlak nevydržela a dohodu podepsala. Nyní se chce ale bránit. Obrátila se proto na Státní úřad inspekce práce s prosbou o radu, jak postupovat.
29.04.2022
Po podání přehledů pojišťovně a ČSSZ mají OSVČ ještě jednu důležitou povinnost
Do pondělí 2. května 2022 musí mít Česká správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna na stole přehledy od OSVČ. Jedná se o přehled o příjmech a výdajích za rok 2021 pro ČSSZ, v případě zdravotního pojistného se nově od tohoto roku podává tiskopis s názvem „Přehled o výši daňového základu OSVČ“.
29.04.2022
Na podání přiznání k dani online je čas jen do pondělí. Nabízíme šablony, co elektronické podání usnadní
Pokud poplatník nestihl do 1. dubna 2022 podat daňové přiznání, může využít termín květnový. Podmínkou však je, že musí být přiznání k dani podáno elektronickou formou.
29.04.2022
Drtit jenom zisk, nebo měnit svět? Chamtivost přestává být v byznysu sexy
Nejdřív se mluvilo o návratu k normálu, teď o novém normálu. Nic už nebude jako dřív a je to příležitost začít brát malý i velký byznys jinak, než bylo zvykem.
29.04.2022
5000 Kč na dítě není cílená pomoc, ale plošné proinflační uplácení voličů
[KOMENTÁŘ] Vláda si sice oblíbila mantru, že “pomáhá cíleně”, ve skutečnosti ale dělá plošné opatření. Plán dát 5000 Kč prakticky na každé dítě je toho důkazem.
29.04.2022
Kolik si můžete "nasyslit" levnějšího benzínu nebo nafty do kanystru?
Zákon o spotřebních daních jasně uvádí, že pro osobní spotřebu je možné bez patřičných dokladů převážet pohonné hmoty pouze v běžné nádrži vozidla a k tomu maximálně 20 litrů v kanystru.
28.04.2022
Zbývá už jen pár dnů na podání přehledů. Máme je ke stažení od všech pojišťoven i ČSSZ
Blíží se termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích. OSVČ, které podaly daňové přiznání do pátku 1. dubna 2022, tak musí učinit do pondělí 2. května. Přehled musí odevzdat jak České správě sociálního zabezpečení, tak zdravotní pojišťovně.
28.04.2022
5000 korun jako jednorázový příspěvek na dítě. Nedosáhnou na něj ale všichni
Vláda reaguje na současnou složitou finanční situaci rodin, kdy v důsledku energetické a humanitární krize související s ruskou agresí na Ukrajině, dochází ke skokovému růstu cen a inflace. Snaží se tak pomáhat cíleně těm, kteří pomoc potřebují.
28.04.2022
Startuje sezóna zahradních center. Jsou po covidu plné zákazníků?
S propukajícím jarem se lidé stále více začínají věnovat svým zahrádkám, kde pěstují ovoce a zeleninu a květiny. Jak jsou na tom zahradní centra a zahradnictví?
28.04.2022
Květák a dalších 6 věcí je letos levnějších než vloni. Co obchodníci zlevnili?
Ačkoli meziroční inflace dosáhla v březnu 12,7 %, najdou se i věci, které zlevnily. Porovnali jsme data a našli 7 věcí, které stojí méně než před rokem.
28.04.2022
MOJE daně měly technické problémy, někteří poplatníci musí podat přiznání znovu
Portál MOJE daně, skrze který mohou poplatníci podávat daňová přiznání, měl v pondělí 25. dubna technické potíže. Někteří poplatníci proto podali daňové formuláře jiným způsobem. Finanční správa ovšem upozorňuje, že takováto podání jsou neúčinná a že je podnikatelé musí učinit znovu.
27.04.2022
Dary Ukrajině, a to i na zbrojení, půjde odečíst z daní, schválili poslanci
Sněmovna ve středu schválila novelu zákona o daních z příjmů, která přináší úlevy pro dary Ukrajině. Nově půjde odečíst z daní i dary na vojenskou pomoc.
27.04.2022
GFŘ vydalo informaci k posuzování transakcí s kryptoměnami
Stále zajímavější je pro podnikatele i nepodnikatele možnost investovat do tzv. kryptoměn. Protože v souvislosti s kryptoměnami nastává mnoho otázek ohledně zdanění, vydalo Generální finanční ředitelství informaci k posouzení těchto transakcí.
27.04.2022
Radíme Ukrajincům: Základní pravidla zaměstnávání v České republice
Uprchlíci z Ukrajiny by měli pochopit alespoň základní pravidla zaměstnávání, orientovat se v pracovních vztazích, odvodech pojistného a pojmech.
27.04.2022
Jako OSVČ se vykašlala na platbu zdravotního pojištění. Co jí hrozí?
Pojistné musí OSVČ platit ze zákona. V případě, že OSVČ tuto povinnost zanedbává, vzniká u zdravotní pojišťovny dluh, který je nutné vyrovnat. Zároveň s tím se výše dluhu zvedá o penále.
26.04.2022
Berňák rozesílá složenky k dani z nemovitých věcí. Co dělat, pokud vám nedorazí?
Do 25. května 20222 by měla do schránek některým poplatníkům daně z nemovitých věcí dorazit účtenka od finanční správy, na které je uvedena výše daně, kterou je nutné uhradit. Jak postupovat, pokud poplatník složenku vyhlíží, ale ona do stanoveného termínu do schránky nedorazí?
26.04.2022
Dva květnové svátky a zákaz prodeje: Obchodníci mohou sami rozhodnout, zda otevřou
V následujícím měsíci, tedy v květnu, nás čekají dva státní svátky. I když je zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě v platnosti už nějaký ten rok, zákazníci stále tápou, zda během nich nakoupí.
26.04.2022
Kolik účtují restaurace za svíčkovou? V některých se cena blíží třem stovkám
Svíčková na smetaně patří mezi pokrmy české tradiční kuchyně a je tak stálicí na jídelních lístcích v mnoha restauracích. Jak to vypadá s cenou?
26.04.2022
Nejvyšší čas vyhotovit a předat evidenční list důchodového pojištění
Již jen několik dnů zbývá na vyhotovení evidenčních listů důchodového pojištění za rok 2021. Na odeslání a předání je ještě čas. Kdy, jak a komu má být odeslán?
26.04.2022
Rozdíl v důchodech mužů a žen? Jedná se už o takřka 3 tisíce korun
Zatímco muži mají průměrný sólo důchod ve výši 16 900 korun, ženy dostávají jen 14 060 korun. Důvodů je hned několik. Kromě rozdílných mezd na trhu práce je na vině nižší důchodový věk žen.
26.04.2022
Chaos a improvizace. Ministerstvo zdravotnictví selhalo i při IT řešení pandemie, říká NKÚ
Ministerstvo zdravotnictví ignorovalo, že hygienické stanice nejsou z hlediska ICT podpory připravené na zvládání epidemických situací, přestože o problémech vědělo minimálně od poloviny roku 2017. Po vypuknutí pandemie pak nastal doslova chaos, uvádí na základě kontroly Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
25.04.2022
Máte poslední týden na podání elektronického přiznání. Jakými způsoby lze učinit?
Ti, kdo ještě nepodali daňové přiznání za rok 2021, ačkoli to mají za povinnost, mají ještě týden na to, aby tak beztrestně učinili. Musí ale přiznání podat elektronicky. Způsobů existuje hned několik.
25.04.2022
Kdo musí podat dodatečné daňové přiznání navzdory režimu paušální daně?
Pokud podnikatel vstoupil do režimu paušální daně, může se ho týkat povinnost podat dodatečné daňové přiznání za předcházející zdaňovací období. Koho se povinnost týká a jak přiznání dodatečně podat?
25.04.2022
Ukrajinci se zatím do podnikání příliš nehrnou. O jaké obory je největší zájem?
Uprchlíci z Ukrajiny mají možnost v naší republice začít podnikat. S jakým zájmem se setkaly živnostenské úřady a jaké problémy musely řešit?
25.04.2022
Vidíte, firma opravdu zkrachovala, tvrdil úřad. Možná kvůli vám, kontroval soud
Úřady u soudu argumentovaly, že zajišťovací příkazy vydaly oprávněně, jelikož firma nakonec skončila v konkursu. Soud ale kontroval, že to mohlo být kvůli nim.
25.04.2022