Stejný metr na všechny? U cizinců ve stavebnictví to neplatí
[2 minuty čtení] V našem stavebnictví se pohybuje spousta cizinců, za kterými často zůstává nekvalitní práce. Ta se musí složitě opravovat, ale úřady to vůbec neřeší. Tuto situaci sleduje Cech suché výstavby České republiky, který je jedním z 23 cechů zapojených do nedotačního projektu „Fandíme řemeslu“ Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
19.09.2019
Jak plánovat a jít za tím, aby vzrostla šance, že se plány vydaří?
[7 minut čtení] Plán poutá pozornost na to, co je podstatné. Jasné cíle s plánem jejich dosažení se pojí s úspěchem. Plánování se věnují praktici v životě a práci i výzkumníci. Někteří podnikatelé tvrdí, že plán je na nic. Jedna studie naopak uvádí, že zapsané cíle a plán „plánovači“ zásadně zvýší příjmy. Jak se tedy k plánům postavit?
19.09.2019
Máte nápad na online podnikání? Bez těchto základních kroků se neobejdete
[8 minut čtení] Startujeme seriál, který má ambici poskytnout svým čtenářům pomocnou ruku na cestě od úvodní myšlenky po života a rozvoje schopný online byznys. Založit si vlastní online byznys je jistě pro mnoho lidí zajímavou myšlenkou. Ono to slovíčko „online“ totiž umí poměrně dobře evokovat jednoduchost a rychlost postupu od úvodní myšlenky k prvním ziskům.
19.09.2019
Zdanění výher: Neměli by mít hráči nárok na to, dát si vklad do hry do nákladů?
[1 minuta čtení] Pokud by výherce skutečně začali platit daně z výher po vzoru daně z příjmu, neměli by mít pak nárok také na uvedení vkladu do hry do svých nákladů? Zdanění výher, které plánuje Ministerstvo financí ČR v rámci daňového balíčku, přináší několik otázek. S návrhem na zdanění výher nad 100 000 Kč se totiž dle provozovatelů kasin zapomnělo na základní princip výběru daní, a tím je dokl
18.09.2019
Letos se očekává, že zanikne rekordní počet firem. Jaké jsou důvody?
[1 minuta čtení] Zánik firem nabral za první půlrok nezvyklý spád. Pokud to tak půjde dál, letošní rok bude v tomto rekordní. Proč tomu tak je? Jen v prvním půlroce ukončilo podnikání 7908 kapitálových firem, což je o třetinu víc než ve stejném období loňského roku.
18.09.2019
Změny #EET skončí u Ústavního soudu, slibuje opozice
[2 minuty čtení] Piráti a ODS se po schválení novely zákona o evidenci tržeb shodli, že normu napadnou u Ústavního soudu. Ústavní soud rozhodoval o EET už v minulosti. Ačkoli evidenci jako celek protiústavní neshledal, některé pasáže zákona i tak zrušil. Šlo například o třetí a čtvrtou vlnu EET, které před několika dny schválená novela opět zkouší zavést.
18.09.2019
Brainstorming je zábavný, pomáhá řešit problémy a spojí vaše zaměstnance
[5 minut čtení] Brainstorming je metoda, při které se pracuje s nápady souvisejícími s určitým problémem nebo tématem. Jak při něm správně postupovat? Brainstorming podporuje spolupráci a inovativní myšlení. Jeho hlavní výhodou je, že může přinést ty nejlepší nápady.
18.09.2019
Odvod zdravotního pojištění u starobních a invalidních důchodců
[4 minuty čtení] V případě odvodu zdravotního pojištění platí určitá pravidla. Mohou zde nastat situace, které „zaskočí“ i zkušené mzdové účetní. Přiznání důchodu, ať již starobního nebo invalidního, je spojeno s určitou povinností vůči zdravotní pojišťovně. Vztahuje se jak na pojištěnce, tak na zaměstnavatele.
18.09.2019
Operativní leasing není pro banky stěžejním produktem. Podnikatelé mají na výběr
[7 minut čtení] Pokud zvažujete pořízení nového vozu, můžete využít operativního leasingu. Ten přináší mnoho výhod a nabízí jej spousta společností. Operativní leasing je obdobou pronájmu vozu – vlastníkem automobilu je finanční společnost, která se stará o povinné ručení, pojištění a další věci. Sjednává se na určitou dobu, většinou v délce jednoho až pěti let a po skončení smlouvy vrací klient a
17.09.2019
10 otázek a odpovědí, které se týkají novinek u EET, řemeslníků a offline režimu
[8 minut čtení] Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a schválila novelu zákona o evidenci tržeb. Nabízíme přehled, co novela přináší za změny. Novinky se totiž týkají jak těch, kteří již tržby evidují, tak těch, kteří doposud nemuseli. Novela nyní čeká na podpis prezidenta. Jakmile vyjde ve Sbírce zákonů ČR, bude definitivně jasno, kdy které změny nabudou účinnosti.
17.09.2019
Home-office a práce na dálku? Podle odborníků v budoucnu běžná praxe
[2 minuty čtení] Odborníci z oblasti byznysu předpovídají, že se vzdálená práce brzy stane běžnou. Zvyšuje se tím produktivita zaměstnanců i celková kvalita jejich práce. České firmy se prozatím konceptu home-office a práce odkudkoliv poměrně brání. Nicméně podle aktuální výzkumu pracuje zcela na dálku 18 % zaměstnanců a tento trend je na vzestupu.
16.09.2019
Podnikatel.cz spouští vlastní podcast, poslouchejte nás třeba v autě
[1 minuta čtení] Podcasty v Česku znovu ožívají. I když tento způsob konzumace informací v audio formě není žádnou novinkou, stává se populární mezi mladou generací. Díky větší podpoře mobilních aplikací se znovu na výsluní dostávají podcasty. Tato forma konzumace byla popularizována v minulosti již společností Apple a aktuálně zažívá znovuoživení.
16.09.2019
Nové eNeschopenky se týkají také OSVČ
[4 minuty čtení] Nejen zaměstnancům, ale i osobám samostatně výdělečně činným se změní postup při dočasné pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé si budou moci požádat o nové služby. A to již od měsíce prosince 2019. Stihnou to do začátku roku?
16.09.2019
Mladý sportovec dostává peníze za úspěšnou reprezentaci. Musí je danit?
[1 minuta čtení] Hráči dostávají od svého klubu finanční odměny. Jak je to s jejich daněním? A nepotřebují živnostenský list? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
13.09.2019
#EET se bude týkat i řemeslníků, bude možnost offline režimu, rozhodla sněmovna
[2 minuty čtení] EET se rozšíří o řemeslníky, lékaře či opraváře. Zároveň vznikne možnost offline režimu a na vybrané zboží a služby klesne DPH. Vyplývá to z novely zákona o evidenci tržeb, kterou dnes odhlasovala poslanecká sněmovna. Novela nabude účinnosti sedmý měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Nejpravděpodobnější termín je tak květen 2020.
13.09.2019
Používá hudbu jako kulisu při cvičení s klienty ve vodě. Jak je to s poplatky?
[2 minuty čtení] Při své práci s klienty využívá hudební reprodukci jako kulisu. Týkají se jí poplatky a komu všemu je hradí? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek v právní poradně se týká poplatků Ochrannému svaz autorskému pro práva k dílům hudebním a Intergramu.
13.09.2019
Klienti, klid. Banky jsou na změny v on-line platbách i ověřování připravené
[7 minut čtení] Už od soboty 14. září nastanou změny týkající se on-line plateb. Jak jsou na ně připraveny tuzemské banky a co čeká jejich klienty? Změny souvisejí se zákonem o platebním styku č. 370/2017, do kterého byly zapracovány požadavky evropské směrnice o platebních službách – PSD2.
13.09.2019
Offline režim místo #EET nebude pro každého, pojí se s ním navíc povinnosti
[5 minut čtení] Jednou z novinek u EET má být možnost offline režimu. Čtěte, kdo jej bude moct využít a jaké povinnosti se budou s offline režimem pojit. Zároveň ovšem platí, že některé věci ještě nejsou zřejmé. Ministerstvo financí totiž teprve určí, jak má podnikatel prokazovat výši svých předpokládaných budoucích příjmů nebo jak má vypadat oznámení, které bude muset podnikatel finančnímu úřadu
13.09.2019
S aukcemi energií jsou stále problémy. „Šmejdi“ dále klamou spotřebitele
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce uskutečnila ve 2. čtvrtletí 9 kontrol zaměřených na aukce energií a zjistila porušení u 8 z nich. Jedná se o kontroly nabídky a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním zprostředkovatelských smluv o dodávkách energií označovaných „aukce energií“.
12.09.2019
Nejzazší termín pro splatnost další zálohy na daň z příjmů se blíží
[1 minuta čtení] Další termín pro splátku zálohy na daň z příjmů vychází na neděli 15. září. Musí ji poplatník uhradit před, nebo až po víkendu? Zářijový termín, kdy by měla mít finanční správa na svém účtu další ze splátek záloh na daň z příjmů, se týká těch poplatníků, jejichž daňová povinnost byla vyšší než 150 000 korun.
12.09.2019
Padělků neubývá. Kontroly jich odhalily přes 22 tisíc
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce provedla přes 400 kontrol a porušení zaznamenala ve 300 případech. Zajistila tak tisíce padělků v hodnotě přes 30 milionů. Kontroly probíhaly od 1. dubna do 30. června 2019 a byly zaměřeny na ověřování, zda prodejci dodržují povinnosti vyplývající z § 8 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.
12.09.2019
Co je elektronický platební rozkaz, jaká je jeho využitelnost i největší úskalí?
[4 minuty čtení] Jaké jsou konkrétní podmínky pro vydání elektronického rozkazu a jaké je jeho využití v praxi? Elektronický platební rozkaz je jednou z forem soudního rozhodnutí ve sporném řízení týkajícího se žaloby na zaplacení peněžité částky.
12.09.2019
Konec dělání si z e-shopů půjčovny? Obchodníci si musí ještě počkat
[4 minuty čtení] Novela, která měla zamezit tomu, aby si zákazníci dělali z e-shopů půjčovny, byla vrácena k přepracování. Opětovně by měla být předložena do konce roku. Původně byl přitom návrh připraven už na konci loňského roku a počítal s účinností od poloviny roku 2020. Je tak otázkou, s jakou účinností bude novela nově navržena. Návrh totiž bude obsahovat i transpozici nových směrnic, které
12.09.2019
Konec výhod ubytování přes Airbnb? Poplatky za ubytování by se měly sjednotit
[2 minuty čtení] Novelu, která zavádí jediný poplatek za ubytování, vrátil Senát s pozměňovacími návrhy. Poslanci se jej opět chystají projednat. Novela zákona o místních poplatcích navrhuje nahradit nynější poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity.
11.09.2019
Za první půlrok 2019 poslali zaměstnanci na své šéfy přes 3,5 tisíce kontrol
[1 minuta čtení] V případě podezření, že se zaměstnavatel nechová vůči zaměstnanci fér a v souladu s předpisy, může se obracet na inspekci práce. Jaké jsou nejčastější důvody? Za prvních 6 měsíců letošního roku dorazilo na Státní úřad inspekce práce 3519 podnětů ke kontrole ze strany zaměstnanců, kteří byli přesvědčeni, že jsou porušovány právní předpisy.
11.09.2019