Neuspěl u maturity. Jak to nyní bude se zdravotním pojištěním?
Maturity odstartovaly. Jak by měli studenti, kteří u nich neuspějí, postupovat v souvislosti se zdravotním pojištěním? Jsou povinni ho hradit, případně odkdy?
17.05.2022
Nárok na mateřskou či rodičovskou: Jaké jsou podmínky pro zaměstnance a OSVČ?
S příchodem dítěte je spojeno hned několik dávek, které je možné čerpat. Je však nutné vždy splnit dané podmínky. Česká správa sociálního zabezpečení a Úřadem práce ČR vytvořily a aktualizovaly příručku pro nastávající rodiče, která má pomoci se v systému vyplácených dávek zorientovat.
17.05.2022
Na zaplacení daně z nemovitých věcí máte už jen 14 dnů. Jak daň uhradit?
Blíží se termín pro platbu daně z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení daně nebo její první splátky končí v úterý 31. května 2022. Na tuto daňovou povinnost zbývá posledních 14 dnů.
17.05.2022
Na kadeřnice dolehla inflace a zdražují. Může za to dražší materiál i energie
Zmapovali jsme, jak to v současné době vypadá v kadeřnictvích. Už i tam dorazila inflace a ceny půjdou nahoru. Bojí se kadeřnice o další odliv zákazníků?
17.05.2022
Schváleno: Cestovní náhrady jsou opět vyšší
Vyhláška o cestovních náhradách vyšla ve Sbírce zákonů. Zvýšily se průměrné ceny pohonných hmot a další změny jsou „za dveřmi“.
17.05.2022
Nejvyšší důchody berou v Praze, v jakém kraji dostávají senioři naopak nejméně?
Průměrný sólo důchod v Praze činil ke konci loňského roku 16 392 korun, což je nejvíce ze všech krajů v ČR. Druhé místo zaujímá Středočeský kraj s 15 647 korunami a třetí nejvyšší penze se vyplácí v Moravskoslezském kraji (15 491 korun). Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
16.05.2022
Poslední dva dny na požádání o poslední covidovou podporu. Kdo má nárok?
Podnikatelé, kteří splňují podmínky, mají poslední dva dny na to, aby podali žádost o dotace v programu Covid Nepokryté náklady – vybrané sektory. Dle oboru podnikání jim bude vyplaceno buď 50, či 70 % nepokrytých nákladů za měsíce, kdy byli omezeni.
16.05.2022
Manka a škody v účetnictví a daních
V rámci podnikatelské činnosti se běžně stává, že se na základě inventarizace nerovná účetní stav a skutečný stav zaúčtovaného majetku. V takovém případě jsou zjištěny kurzové rozdíly, kterými mohou být buď manka, nebo přebytky. Jak si s těmito rozdíly účetně poradit?
16.05.2022
Banky jdou s dobou. Nabízejí eko úvěry na udržitelné nebo úsporné bydlení
V současné době je velmi aktuální udržitelnost, se kterou souvisí například i alternativní zdroje vytápění v domácnostech i podnicích. Jak je možné tyto výdaje financovat?
16.05.2022
Tři pásma u paušální daně: Jaké OSVČ budou platit 6000 Kč a jaké až 26 000 Kč?
Paušální režim budou moct využít OSVČ s příjmy až do 2 milionů korun. Pro některé to však bude znamenat měsíční odvod ve výši 26 tisíc korun.
16.05.2022
Seniorka chtěla příspěvek na bydlení. Úřad po ní ale požaduje 14 dokumentů
Je to opravdu cílená pomoc, nebo spíše snaha žadatele od příspěvku na bydlení odradit? Server Podnikatel.cz absolvoval se seniorkou žádost o příspěvek na úřadu práce.
16.05.2022
Dávali zákazníkům plastové tašky zdarma, dostali za to pokutu
Tzv. zákon o obalech stanovuje obchodníkům určitá pravidla, kterak s obaly nakládat. Jejich dodržování kontroluje Česká obchodní inspekce. V roce 2021 provedla celkem 3323 kontrol a porušení tohoto zákona zjistila ve 110 případech.
13.05.2022
Za několik týdnů by měly skončit "zlaté časy" tzv. energošmejdů
Za necelé dva měsíce začnou platit nová pravidla, která zpřísňují podmínky pro podnikání zprostředkovatelů smluv s dodavateli energií. Jaké novinky v energetickém zákoně od 1. července 2022 přijdou?
13.05.2022
Je v důchodu, ale stále ještě podniká. Může si požádat o přepočet penze?
Podnikání se mohou věnovat i lidé, kteří již pobírají starobní důchod. Jaký to má vliv na výši penze a mohou požádat o její přepočítání?
13.05.2022
Žádost o příspěvek na bydlení? Naprosto hororová byrokratická show
[KOMENTÁŘ] Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v únoru sliboval, že žádost o příspěvek na bydlení jeho resort zjednoduší. Vše zůstalo jen u planých slibů.
13.05.2022
Za Babiše líp nebylo, aspoň co se OSVČ týká. Jejich počty jsou opět rekordní
„Za Babiše bylo líp“ hlásá kampaň hnutí ANO. Co se týče počtu OSVČ, tak to rozhodně neplatí. Aktuálně jich v Česku působí nejvíce v historii.
13.05.2022
Ohlásil zaměstnavatel váš nástup do nové práce na sociálce? Radši si to ověřte
Každý zaměstnavatel má povinnost oznámit České správě sociálního zabezpečení den nástupu svého nového zaměstnance do zaměstnání, které mu založilo účast na pojištění. A stejně tak den skončení zaměstnání. Lhůta, kdy musí tuto povinnost splnit, je 8 kalendářních dnů ode dne jeho vstupu do zaměstnání nebo skončení zaměstnání.
12.05.2022
Pestrá škála zabavených věcí neplatičů daní: Od blowlingových koulí až po šicí stroj. Vydražte si je
Věci, které jsou zabaveny podnikatelům, jež neplní své daňové povinnosti, nabízí Finanční správa ČR v dražbách. Seznam nabízeného bývá mnohdy velice pestrý. Od vozidel, šicích strojů až po bowlingové koule, které lze aktuálně v dražbě získat.
12.05.2022
Některé weby Finanční správy ČR budou dočasně nedostupné
Finanční správa plánuje v těchto dnes servisní údržbu některých svých webů, které slouží poplatníkům. Ty by tak měli počítat s tím, že se na ně v řádu několika hodin vůbec nedostanou.
12.05.2022
Se zdražováním má pomoci web Deštník proti drahotě. Co nabízí podnikatelům a firmám?
Vláda ČR zřídila webové stránky, které mají pomoci lidem s aktuálním nárůstem cen, který je do velké míry způsoben ruským útokem na Ukrajinu. Na webu Deštník proti drahotě najdou lidé aktuální opatření, která mají pomoci drahotu zvládnout.
12.05.2022
Máme průzkum mezi provozovateli kempů. Co si připravili na letošní sezónu?
S teplejším počasím a blížícími se prázdninami se postupně zaplňují místa i rezervace v tuzemských kempech. Zeptali jsme se, jak jsou na tom jejich provozovatelé.
12.05.2022
Dřívější odchod do důchodu musí někdo zaplatit
U vybraných profesí se rýsuje možnost odejít do důchodu dříve. Ovlivní změny odvody pojistného zaměstnavatelů a osob samostatně výdělečně činných?
12.05.2022
Dary pro Ukrajinu si budete moct odečíst z daní, schválil Senát
Senát ve středu schválil novelu zákona o daních z příjmů, která přináší úlevy pro dary Ukrajině. Nově půjde odečíst z daní i dary na vojenskou pomoc.
11.05.2022
Spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr, návrh schválil i Senát
Senát dnes odsouhlasil novelu zákona o spotřebních daních, která od června do září snižuje spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr. Ministerstvo financí, které novelu předložilo, očekává, že by to spolu s dalšími kroky mohlo vést k poklesu cen benzínu a nafty až o 5,5 Kč na litr.
11.05.2022
Kdy vám daně mohou snížit základ daně?
Daně jako takové jsou obecně považovány za nedaňové výdaje. Existují ale případy, kdy je daň zároveň považována za výdaj, kterým lze snížit základ daně. Jaké daně jsou daňově účinné a jaké je potřeba splnit podmínky?
11.05.2022