Řetězec Albert musí upravit smlouvy ve prospěch dodavatelů
[1 minuta čtení] Antimonopolní úřad vedl správní řízení s řetězcem Albert kvůli možnému zneužití významné tržní síly. Albert se následně zavázal ke změně smluv s dodavateli. Řetězec se zavázal k úpravě svých smluv s dodavateli tak, že z nich odstraní jednostranná ustanovení v neprospěch dodavatelů. Správní řízení tak bylo zastaveno a rozhodnutí nabylo právní moci.
30.08.2019
Bude se vracet z rodičovské a zbývá jí dovolená. Jak je to s jejím čerpáním?
[2 minuty čtení] Zaměstnankyně má nevyčerpanou dovolenou. Má jí zaměstnavatel nařídit její čerpání ihned od nástupu? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
30.08.2019
Navzdory EET i nedostatku lidí nejvíce plátců DPH podniká v oblasti stravování
[1 minuta čtení] V ČR aktuálně podniká 504 337 plátců DPH a jejich počet se letos zvýšil o 2459. Nejvíce nových registrací k DPH je v segmentu stravování. Ač by se mohlo zdát, že regulace a nové povinnosti v podobě elektronické evidence tržeb nebo zákazu kouření či nedostatek pracovní síly na trhu práce negativně ovlivní segment stravování, neděje se tak.
30.08.2019
E-shopy, nepodceňte přípravy na vánoční sezónu. Je ten nejvyšší čas
[5 minut čtení] Do Štědrého dne zbývají necelé čtyři měsíce. Pro běžného občana jde o dlouhou dobu, ale internetové obchody už se musí mít na pozoru. Jednotlivé vánoční sezóny se od sebe nijak výrazně neliší, ale rozhodně se vždy jedná o hektické období pro prodejce.
30.08.2019
Žádné montovny, investiční pobídky budou jen pro akce s vyšší přidanou hodnotou
[6 minut čtení] Investiční pobídky mají nově směřovat jen na investiční akce s vyšší přidanou hodnotou. Podrobné podmínky stanovilo nařízení vlády. Podnikatelé budou muset splnit kromě vyšší přidané hodnoty například minimální investice do dlouhodobého majetku či vytvořit nová pracovní místa.
30.08.2019
Podnikatel.cz zavádí povinnou registraci u názorů pod články
[1 minuta čtení] Server Podnikatel.cz po 12 letech své existence zavádí povinnou registraci u názorů pod články. Chce tak zlepšit kvalitu diskuzních vláken. Server Podnikatel.cz tak částečně následuje své sesterské weby.
29.08.2019
Bez zaměstnanců, kanceláří a přitom s obraty desítek milionů. Teď spadla klec
[1 minuta čtení] Byznys, který nesmí jít příkladem. Pofidérní obchody na principu tzv. bílých koní mohly stát připravit o téměř tři sta milionů korun Krácení daní rozhodně není dobrý způsob, jak si přijít k penězům. Rozsáhlá akce kriminálky a celníků jednu povedenou partičku, která se tímto chtěla obohatit, zadržela.
29.08.2019
Chcete prodávat? Zaútočte na oči, uši, nos, hmat i chuť potenciálních zákazníků
[6 minut čtení] Spoléhat v marketingu jen na vizuální zážitek a rozumné argumenty často nestačí. Vyplatí se nezapomenout ani na další lidské smysly a na emoce s nimi spojené. Znamená to nechat potenciální zákazníky, ať se dívají, poslouchají, čichají, ochutnají, zapojí hmat. Dopřát jim smyslovou zkušenost a i tak je pohnout k nákupu.
29.08.2019
Co všechno má přinést živnostenský balíček? I věci už schválené
[5 minut čtení] Ministerstva průmyslu a obchodu a financí představila živnostenský balíček, který má podnikatelům ulevit od nadměrné byrokracie. Do balíčku však byla zařazena i opatření schválená v minulosti. S některými plánovanými novinkami se navíc pojí pro podnikatele i negativa.
29.08.2019
Datová schránka slaví 10 let. Víte, jak ji založit a proč by ji OSVČ měly mít?
[2 minuty čtení] Právě uplynulo 10 let od fungování datové schránky v ČR. Zatímco pro firmy jsou datové schránky povinné, většina OSVČ si může vybrat, zda si ji zřídí. Aktuálně má datovou schránku zřízenu více než 1 milion fyzických a právnických osob. Jak uvádí finanční správa,pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2018 využilo datovku více jak 400 tisíc poplatníků.
28.08.2019
Konec frontám na úřadech a mírnější sankce. Co dalšího přinese portál MOJE daně?
[2 minuty čtení] Online finanční úřad by měl pomoci vyřešit daňové povinnosti snadněji, rychleji a hlavně pohodlněji z domova. To ale není vše. Přináší i změny v sankcích. Vláda dala zelenou novele daňového řádu z dílny Ministerstva financí ČR, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní.
28.08.2019
Na nedělní zákaz jízdy kamionů dojedou moravští dopravci, varuje Česmad Bohemia
[2 minuty čtení] Plánovaný zákaz jízdy kamionů v neděli ohrozí moravské dopravce, tvrdí sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Podle Česmad Bohemia totiž moravští dopravci často využívají neděle, aby zahájili přepravy s vykládkou v pondělí v Německu a kvůli zákazu tak přijdou o byznys.
28.08.2019
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době se zřejmě zjednoduší
[5 minut čtení] Zrušení pracovního poměru ve zkušební době s následným dodáním dočasné pracovní neschopnosti se zpětným datem je problematické. Zejména pro zaměstnavatele. Zkušební dobou si mohou jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel vyzkoušet vzájemnou spolupráci. Pokud jim pracovní poměr nevyhovuje, lze ji jednoduše zrušit.
28.08.2019
Díky microsite získáte konkurenční výhodu a podpoříte vaši značku
[5 minut čtení] Microsite je speciální malý web, který většinou funguje jako doplněk hlavních webových stránek společnosti. Jak ji můžete využít? S mikrostránkami se pracuje především v marketingu, protože představují skvělou možnost, jak ozvláštnit a vylepšit nějaké kampaně.
28.08.2019
Zvyšte minimální mzdu na 15 tisíc, trvají na svém odbory. Podnikatelé jsou proti
[2 minuty čtení] Odbory potvrdily, že chtějí navýšit minimální mzdu na 15 tisíc korun. Podle podnikatelů to však neodráží ekonomickou realitu a hovoří o nižším zvýšení. Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) by bylo adekvátní navýšení minimální mzdy o 500 korun, tedy z aktuálních 13 350 korun na 13 850 korun.
27.08.2019
Čerpal otcovskou dovolenou. Jak je to se zdravotním pojištěním?
[2 minuty čtení] Dochází k nějakým změnám v hrazení zdravotního pojištění v době, kdy je čerpána otcovská dovolená? Otcovská dovolená je přesněji řečeno „dávka otcovské poporodní péče“. Jde o finanční dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, podobně jako např. peněžitá pomoc v mateřství.
27.08.2019
Na nic nečekejte a založte si profil na síti LinkedIn
[4 minuty čtení] Založení firemního profilu na síti LinkedIn je zdarma a zabere vám jen málo času. Stačí mít připravené fotografie a ujasněné texty. Díky firemnímu profilu na LinkedIn se můžete především prezentovat, ale také pod něj sdružit vaše zaměstnance a nacházet nové.
27.08.2019
Janečkovy postupy z finanční správy ještě nevymizely, ukázal převod práv k ADIS
[5 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Ačkoli se finanční správa, třeba u zajišťováků, už nedopouští excesů a zlepšila i komunikaci k veřejnosti, Janečkovy postupy stále ještě nevymizely. Dokládá to komunikace, kterou finanční správa vedla k převodu licencí k ADIS (automatizovanému daňovému informačního systému) od společnosti IBM. Nejprve „opomněla“ zmínit, že za převod musí u IBM odebrat služby za 750 milio
27.08.2019
Telefonní číslo na e-shopu? Podle soudního dvora nejde o povinnost
[1 minuta čtení] Soudní dvůr EU se zabýval směrnicí o právech spotřebitelů o informačních povinnostech e-shopů. Konkrétně šlo o to, jaké kontaktní údaje musí obchodník uvádět. Jedná se o směrnici o právech spotřebitelů, konkrétně o ustanovení čl. 6 odst. 1 písm. c).
26.08.2019
Nevyzvedli jste si peníze z II. důchodového pilíře? Zažádejte berňák o vrácení
[1 minuta čtení] Osoby, které si doposud nevyzvedly peníze ze zrušeného II. důchodového pilíře‍, by se měly se žádostí obrátit na finanční úřad. Finanční správa minulý týden informovala o počtech osob, kterým ještě nebyly vyplaceny peníze ze zrušeného II. důchodového pilíře. Hledá tak 2338 účastníků penzijního pilíře, kteří by se na ni měli obrátit.
26.08.2019
Radary v Chomutově jako byznys? Do městské kasy natekly už miliony korun
[5 minut čtení] Pokuta ve schránce nepotěší žádného řidiče. Obzvlášť, když máte podezření, že nejde o bezpečnost, ale o byznys města. V Chomutově byly v březnu nainstalovány radary a lidé se bouří, protože jim chodí pokuty i za malé překročení rychlosti. Je to jen byznys?
26.08.2019
Může zaměstnavatel využívat soukromý telefon a e-mail zaměstnance?
[4 minuty čtení] Zaměstnavatelé v praxi často telefonují zaměstnancům na jejich soukromá čísla, zasílají elektronické výplatní pásky na soukromé e-mailové adresy. K možnosti využití soukromých kontaktních údajů z pohledu GDPR se pro server Podnikatel.cz vyjádřil Úřad pro ochranu osobních údajů.
26.08.2019
Byl nemocný 3 týdny v měsíci. Má nárok na daňový bonus za děti?
[3 minuty čtení] Má účetní nemocnému zaměstnanci proplatit celý daňový bonus na 2 děti? A jak je to s platbou zdravotního? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
23.08.2019
Budujte si na internetu pozitivní pověst a chraňte se tak před online útoky
[4 minuty čtení] Online reputation management (ORM) není u nás příliš známý pojem. Přitom se jedná o v dnešní době velmi důležitou aktivitu. Budování důvěry a důvěryhodnosti bylo pro úspěšné podnikání vždy rozhodující a souviselo především s disciplínou public relations. S přesunem aktivit na internet se jedná o důležitou součást digitálního marketingu s přesahem do SEO.
23.08.2019
Kdy se přestupek u #EET stává promlčeným?
[4 minuty čtení] Ve správním řízení o sankci za porušení povinností u EET se nachází několik tisíc případů. Kdy může dojít k promlčení? Jak upozorňují odborníci, promlčecí doba se odvíjí od toho, o jaký přestupek se jedná. Jde-li o přestupek, za který zákon stanoví pokutu s horní hranicí sazby alespoň 100 000 Kč, činí promlčecí lhůta 3 rok. Pokud je horní hranice sazby nižší, promlčí se přestupek
23.08.2019
Čím se prokáže zaměstnanec při kontrole nelegálního zaměstnávání?
[3 minuty čtení] Při kontrolách nelegálního zaměstnávání vyžadují inspektoři doklady, které prokazují existenci pracovněprávního vztahu. O jaké přesně jde? Na odhalování nelegálního zaměstnávání se zaměřuje Státní úřad inspekce práce. Zaměstnavatelé však mnohdy neví, čím se mají jejich zaměstnanci při kontrolách prokazovat.
22.08.2019
Hráči budou ochotní přiznat výhry berňáku a další mýty ohledně zdanění hazardu
[2 minuty čtení] Jak moc bude přínosné vyšší zdanění hazardu, kolik přinese do rozpočtu a jak ovlivní samotné hráče? Vláda na začátku léta schválila daňový balíček, který zvyšuje spotřební daně z tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a také hazardu.
22.08.2019
Likvidace firmy je složitější než její založení. Proto jich spousta spí
[2 minuty čtení] Likvidace je jedním ze způsobů ukončení podnikatelských aktivit a jejím výsledkem je vymazání z obchodního rejstříku. Některé likvidace se však nedaří ukončit. Od roku 2010 do letošního června je evidováno přes 53 tisíc likvidací a nejvíce jich bylo v roce 2010 – kdy bylo zlikvidováno přes 10 tisíc podnikatelských subjektů.
22.08.2019
Virtuální asistenti: Udělají za vás i to, co v podnikání nestíháte nebo vás štve
[7 minut čtení] Bez pomoci virtuálních asistentek a asistentů by zřejmě i Čtyřhodinový pracovní týden, bestseller „nového bohatého“ Timothyho Ferrisse, zůstal v žánru sci-fi. Virtuální asistenti ulehčují práci a umožňují mnohé pracovní činnosti delegovat. Prozkoumali jsme, jaké jsou v Česku možnosti a co podnikatelům přesně přináší.
22.08.2019
Vypadá to, že berňák ohledně smlouvy s IBM neříká úplnou pravdu, tvrdí Bláha
[13 minut čtení] Základní parametry smlouvy finanční správy s IBM jsou komunikovány zmateně a vypadá to, že se úřad snaží neříct úplnou pravdu, říká „hlídač“ Michal Bláha. Generální finanční ředitelství (GFŘ) rozpoutalo po zveřejnění informace, že po 30 letech získá od společnosti IBM licenci k ADIS, doslova mediální chaos. Dohodu sice prezentovalo jako bezúplatnou, v samotné smlouvě je však uvede
22.08.2019
Změnu stravenkového systému si žádá většina firem
[1 minuta čtení] Hospodářská komora ČR v rámci bleskového šetření oslovila firmy s tím, jak se dívají na možnost stravenkového paušálu. Sedm firem z deseti je pro. Zavedení stravenkového paušálu, tedy jakási alternativa, podle které by zaměstnancům místo papírových stravenek byly vypláceny rovnou peníze, vzbudila řadu emocí. Na jedné straně stravenkové firmy, na druhé pak zaměstnavatelé, kteří je
21.08.2019
Berňák cílí své kontroly na poskytovatele ubytovacích služeb přes Airbnb
[1 minuta čtení] Finanční správa si posvítila během posledních měsíců na poskytovatele ubytovacích služeb přes elektronickou platformu Airbnb. Kontrolovala, za odvádí daně. Finanční správa prověřila téměř 7 tisíc daňových subjektů s pozitivním dopadem na státní rozpočet přesahujícím 35 mil. Kč.
21.08.2019
Klíčová slova jsou na firemním webu opravdu klíčová. Nesmíte to ale přehánět
[5 minut čtení] Klíčová slova ve smyslu SEO představují termíny a pojmy, které lidé vyhledávají a jsou relevantní k tématu dané stránky. Proto je důležité s nimi pracovat. Každá stránka na webu by se měla věnovat jednomu tématu, nebo skupině témat a v rámci těchto témat by se na jednotlivých stránkách měla objevovat související klíčová slova nebo slovní spojení.
21.08.2019
Nové neschopenky v otázkách a odpovědích
[4 minuty čtení] Od 1. ledna 2020 stát zavádí plně funkční elektronické dočasné pracovní neschopnosti, takzvané eNeschopenky. Zaměstnavatelé prozatím nemají zcela jasno. Změna se dotkne pouze „neschopenek“ (rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti). Ostatní nemocenské dávky se budou nadále zpracovávat v papírové podobě.
21.08.2019
Zájem o Účtenkovku se ustálil. Počet hráčů osciluje okolo 350 tisíc
[1 minuta čtení] Už skoro rok se počet hráčů Účtenkovky pohybuje neustále okolo hranice 350 tisíc. Množství účtenek se oproti tomu mění výrazněji. Co se týče posledního slosování, tak toho se zúčastnilo 351 449 hráčů. Celkově se losovalo se z 14,3 milionu účtenek.
20.08.2019
Chystá se pracovat v zahraničí. Jak na pojistné, když ještě nemá jistou práci?
[1 minuta čtení] Jak postupovat u zdravotního pojistného, pokud v době odjezdu nebude mít pojištěnec v zahraničí zajištěné žádné pracovní místo? Pojištěnec se chystá za prací do zahraničí. Jaké povinnosti má vůči zdravotní pojišťovně?
20.08.2019
Je už placení mobilem nebo hodinkami samozřejmostí u všech bank?
[5 minut čtení] Od spuštění Apple Pay v naší republice uběhlo už téměř půl roku. Kromě toho je populární také placení pomocí Google Pay. Jaká je situace u bank? Jedná se o službu, díky které můžete platit pomocí mobilního zařízení nebo hodinek. Tam stačí mít nahranou vaši kartu a platit tak pouhým přiložením.
20.08.2019
Špatná zpráva pro podnikatele, ministerstvo odmítlo připomínky k daňovému řádu
[5 minut čtení] Novela daňového řádu obsahuje i některé podpásovky pro podnikatele. Ačkoli na ně podnikatelé v připomínkovém řízení upozornili, ministerstvo připomínky odmítlo Ministerstvo financí tak nadále trvá na tom, aby se výrazně snížily úroky z neoprávněného jednání správce daně nebo se prodloužila lhůta pro vrácení odpočtu DPH z 30 na 45 dnů.
20.08.2019
Přes 400 tisíc firem nezveřejnilo finanční výkazy. Ministerstvo plánuje změny
[1 minuta čtení] Na konci července byl termín pro zveřejnění finančních výkazů firem za rok 2018. Výsledky svého hospodaření dosud nezveřejnilo přes 80 % procent společností. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode tak informační povinnost v období mezi lety 2014 a 2017 nesplnila nadpoloviční většina firem.
19.08.2019
Změní se nejenom otcovská. Novinky se chystají také u rodičovské dovolené
[2 minuty čtení] Směrnice EU, dle které by se měla otcovská prodloužit ze sedmi dnů na deset, přináší změny také v oblasti rodičovské dovolené. Co bude jinak? Změny, které přináší evropská směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, musí Česká republika aplikovat do tří let.
19.08.2019
Patří zvířecí mazlíčci do práce? Co si rozmyslet dřív, než benefit zavedete?
[5 minut čtení] Domácích psů a koček jsou v Česku miliony. S tím, jak jsou firmy vůči zaměstnancům stále otevřenější, přibývá i těch, co pouští do svých kanceláří také zvířata. V řadě pet-friendly firem domácí mazlíčci netrčí doma a chodí se svými paničkami a páníčky do práce. V nich jsme se zeptali, jakou mají se zvířaty zkušenost.
19.08.2019
Konečně jasno v poskytování informací exekutorům zaměstnavatelem
[5 minut čtení] Připravovaná novela exekučního řádu jednoznačně vyřeší spory o poskytování či neposkytování součinnosti v exekucích. Novela rozšiřuje okruh příjmů podléhajícím srážkám, stanovuje postup při srážkách z odstupného a upravuje součinnost zaměstnavatelů.
19.08.2019
Podnikatel neplatil daně a pojistné za své zaměstnance, hrozí mu 5 let vězení
[1 minuta čtení] Podnikatel z Prahy neodvedl na daních a pojistném za zaměstnance skoro 650 tisíc korun. Hrozí mu za to 5 let vězení. Jak upozornili kriminalisté, podnikatel odvody za zaměstnance neplatil navzdory tomu, že pro jejich úhradu měl dostatečné množství finančních prostředků.
16.08.2019
Student odmaturoval a přes červenec pracoval. Musí platit zdravotní za srpen?
[2 minuty čtení] Po maturitě měl pracovní poměr a v srpnu už pracovat nebude. Jak je to s placením zdravotního pojištění? Podnikatelé odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
16.08.2019
Význam a reálný přínos ochranné známky pro malé a střední podnikatele
[4 minuty čtení] Ochranná známka představuje důležitou součást ochrany obchodní identity nebo značky každého podnikatele. Co vše může být zaregistrováno jako ochranná známka? Právní úpravu ochranných známek pro území České republiky řeší aktuálně platný zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, v platném znění (dále jen „zákon o ochranných známkách“).
16.08.2019
Podcasty jsou hit. Budujte si pomocí podcastů svoji (osobní) značku
[4 minuty čtení] Podcasty se v poslední době stávají čím dál více oblíbeným formátem. Také pro firmy má jejich tvorba řadu výhod. Podcasty mohou být součástí obsahového marketingu nebo být použity k oslovování potenciálních klientů, interní komunikaci, HR marketingu nebo budování komunity. Způsobů je opravdu hodně a stejně tak i věcí, co to může přinést.
16.08.2019
Překládá mimo EU pro plátce DPH. Stane se tak osobou identifikovanou k DPH?
[2 minuty čtení] Kdy se podnikatel, který je neplátcem DPH, stane osobou identifikovanou k DPH? Může o tom rozhodnout poskytnutí služby do státu mimo EU? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek z oblasti daní se týká podmínek, za kterých se může podnikatel stát osobou identifikovanou k DPH.
15.08.2019
Otcovská by se měla prodloužit. Otcové by tak mohli být s novorozencem 10 dní
[1 minuta čtení] Otcovská dovolená by se měla prodloužit o 3 dny. Tedy z původních 7 pracovních dnů na dnů deset. Prodloužení otcovské dovolené vychází z evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Česká republika bude muset nová pravidla převést do zákonů do 3 let.
15.08.2019
E-shop zboží nedodával, peníze nevracel. Jeho provozovatel přišel o živnosťák
[2 minuty čtení] Jasný příklad pro e-shopisty, jak se online byznys nedělá. Na základě stížností od spotřebitelů přišel provozovatel e-shopu o živnostenské oprávnění. E-shop Skvelesaty.cz skvělé šaty v mnoha případech vůbec nedodal. Podle stížností od spotřebitelů někdy zaslal zboží úplně jiné a také nevracel peníze při odstoupení od smlouvy.
15.08.2019
Vybarvěte se oděvem i firemními prostory. Puntíkované ponožky si ale rozmyslete
[7 minut čtení] Barvy ovlivňují lidské vnímání, emoce, nálady i chování. Proto jsou součástí brandingu a marketingu. V byznyse „mluví“ i z oblečení či ve firemních prostorách. V restauraci červená barva podpoří chuť k jídlu, žlutá se pojí s pocitem štěstí, bílá s čistotou. Zjistili jsme jak si udělat z barev v podnikání své spojence.
15.08.2019
Kavárna už skoro tři roky bojkotuje #EET, žádnou pokutu za to zatím nedostala
[4 minuty čtení] Když v prosinci 2016 odstartovala EET, kavárna Paralelní Polis prohlásila, že evidenci nikdy nezavede. Za svůj bojkot zatím nedostala ani korunu pokuty. Tisíce podnikatelů již dostaly za různě vážná porušení zákona o evidenci tržeb pokutu a sankce jsou udělovány i za nevyvěšení informační cedule. V pražských Holešovicích oproti tomu stále funguje kavárna Paralelní Polis, která už
15.08.2019
Podnikatele najdete napříč republikou, firmy hlavně ve velkých městech
[1 minuta čtení] V Praze, v Brně, Ostravě nebo v Plzni sídlí téměř 60 % firem a čtvrtina podnikatelů. Ti jsou po republice rozmístěni více rovnoměrně. Ve čtyřech největších českých městech žije pouze pětina obyvatel ČR, ale sídlo zde má skoro 300 tisíc firem z 523 tisíc. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.
14.08.2019
Balík do ruky není vždy do ruky, zlobí se e-shopy. Není to standard, říká pošta
[2 minuty čtení] E-shopy a také zákazníci kritizují poštu, že svou službu Balík do ruky neprovádí poctivě. Mnohdy se pošťák u adresáta ani nezastaví. Pošta se brání. Asociace pro elektronickou komerci jakožto zástupce internetových obchodů informovala o nešvaru, na který si online zákazníci poslední dobou stěžují. Obrací se na e-shopy s tím, že se k nim zboží nedostane napřímo, i když si službu Ba
14.08.2019
Firmy konkurují Účtenkovce, s účtenkami z #EET dělají vlastní soutěže
[1 minuta čtení] Některé firmy začaly využívat účtenky z EET k vlastním marketingovým soutěžím. Pro účast musí lidé zpravidla nakoupit konkrétní výrobek a registrovat účtenku. Například KFC chce kromě nákupu a účtenky registraci na webu. Karlovarské minerální vody pak podmiňují účast v soutěži zasláním SMS a nákupem v Penny Marketu.
14.08.2019
Úspěch se dostaví, když se na crowdfunding pořádně připravíte
[5 minut čtení] Za úspěšnými crowdfundingovými projekty se skrývají měsíce příprav a ne vždy záleží jen na samotném projektu. Co patří k tajemství úspěchu? Crowdfunding založený na financování od jednotlivců se na jednu stranu jeví jako snadný způsob získání peněz. Za každým úspěšným projektem je však spousta práce.
14.08.2019
Místo výkonu práce nemusí být stejné jako místo pravidelného pracoviště
[4 minuty čtení] Má své výhody při uplatnění cestovních náhrad. Pro zaměstnance i zaměstnavatele. Pracovní cestou může být u zaměstnance i cesta do sídla firmy. Podle zákoníku práce je pracovní cestou cesta k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Na pracovní cestu lze zaměstnance vyslat na základě dohody.
14.08.2019
Zvyšme OSVČ sociální pojištění, je to pro jejich dobro, říká ministerstvo
[2 minuty čtení] OSVČ by se v rámci důchodové reformy měly zvýšit odvody na sociální pojištění. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je to pro jejich dobro. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) totiž OSVČ odvádí do systému nízkou částku, za kterou pak dostávají nízký důchod. Jak uvedlo MPSV pro SeznamZpravy.cz, je tak v zájmu samotných OSVČ, aby byly nuceny platit do systému víc
13.08.2019
Letní byznys pod drobnohledem: Točená i kopečková zmrzlina obsahovala bakterie
[1 minuta čtení] K létu patří zmrzlina. A pokud počasí přeje, prodá se jí neskutečné množství. Ne všechna však vyhověla hygienickým požadavkům. Na kontroly sezónního sortimentu, jako je zmrzlina nebo ledové nápoje, se každoročně zaměřuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Letošní výsledky nejsou zrovna lichotivé.
13.08.2019
Na tržnicích zajistili inspektoři 250 pytlů padělků v miliónové hodnotě
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce zajistila na tržnicích na západě Čech téměř 7 tisíc kusů padělků, které by v originále stály přes 10 milionů. Jednalo se o mimořádnou kontrolní akci České obchodní inspekce Plzeňského a Karlovarského kraje na dvou tržnicích: v Potůčkách a Chebu na Svatém Kříži.
13.08.2019
Profil na LinkedIn je vaší další možností, jak se ukázat
[3 minuty čtení] Nejen podnikatelům a firmám se vyplatí mít profil na sociální síti. Kromě možnosti se ukázat to přináší spousty výhod. LinkedIn je speciální sociální síť – je označován jako profesionální síť. Počet jeho uživatelů stále stoupá a má tak pozitivní dopad na prostředí byznysu.
13.08.2019
Peníze místo stravenek? Žádný kolaps, ale zlepšení pro (skoro) všechny
[5 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Zavedení možnosti dát zaměstnancům na oběd peníze namísto stravenek je, navzdory katastrofickým tvrzením stravenkových firem, krok správným směrem. I když stravenkové firmy, leckdy pod hlavičkou podnikatelských asociací, tradičně hovoří o tom, že bez stravenek přestanou lidé chodit na obědy, zhorší se jejich pracovní morálka a zdraví a nastane bezmála konec světa, ve sku
13.08.2019
Berňák se po 30 letech zbaví závislosti na jediném dodavateli služeb ADIS
[2 minuty čtení] Finanční správa oznamuje, že závislost na jediném dodavateli Automatizovaného daňového informačního systému po 30 letech skončí. ADIS, který je pro správu daní používán od roku 1992, je postaven v dnes již zastaralém vývojovém prostředí a neodpovídá tak požadavkům na moderní informační systém. Uvádí Finanční správa ČR v tiskové zprávě.
12.08.2019
Od scénografie a basketu k interiérům. Dvě kamarádky spojily kafe a design
[8 minut čtení] Spolupráce je víc než konkurence, tvrdí Alžběta a Gabriela, jejichž vášní je interiérový design. Proto otevřely prostor, kde své přesvědčení uvedly v život. Chtěly mít svůj ateliér a věnovat se klientům, ale také sdílet své know-how. K ateliéru přidaly kavárnu, jako místo setkávání, kde mají k designu i dobrou kávu.
12.08.2019
Paušální náhrada pro zaměstnavatele za zpracování exekucí
[4 minuty čtení] Slibovaná kompenzace zaměstnavatelům za administrativní zátěž při zpracování exekučních srážek je tu. Kdo ji zaplatí? Na začátku legislativního procesu je poměrně významná novela občanského soudního řádu a exekučního řádu. Změny se týkají i zaměstnavatelů.
12.08.2019
EET na festivalech a koncertech? Test odhalil velké slabiny
[3 minuty čtení] Spustit EET na jednorázových veřejných akcích jako jsou festivaly či koncerty je velmi problematické. Odhalil to zátěžový test v pražských Letňanech. V červenci proběhly hned dva velké koncerty, na kterých si organizátoři vyzkoušeli elektronickou evidenci tržeb (EET) v praxi. Problém bylo vůbec sehnat dodavatele pokladních systémů.
09.08.2019
Propuštěný zaměstnanec dělá mrtvého brouka. Co se zápočtovým listem a ELDP?
[2 minuty čtení] Jak postupovat, když zaměstnanec po ukončení pracovního poměru nekomunikuje ani nepřebírá poštu? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. V dalším vydání BusinessCenter Bulletin vám přinášíme informace o nových daňových povinnostech v následujícím týdnu, šablony k daním z příjmů, TOP témata diskusního fóra.
09.08.2019
Airbnb stále budí emoce a je zdrojem obav pro města i občany
[4 minuty čtení] O Airbnb se stále hodně mluví – ať už jde o občany stěžující si na nepohodlí v místě jejich bydliště nebo zástupce měst snažící se tuto službu regulovat. Airbnb je služba poskytující pronájem ubytování. Ačkoliv byla založena v roce 2008, stále nemá stanovený právní rámec, což je problém.
09.08.2019
Tajemství produktivity? Vsadit na priority, vzdát multitasking a soustředit se
[4 minuty čtení] Jak využít pracovní čas co nejlépe a maximalizovat svou produktivitu, to je téma podnikatelů i zaměstnanců. Na začátku je potřeba poznat a změnit své návyky. Každý se v práci kontinuálně rozhoduje, jak naloží se svým časem a čemu, kdy, jak a v jakém pořadí se bude věnovat. Co pomůže, je i stanovení jasných priorit.
09.08.2019
Místo stravenek peníze. Ministerstvo chystá alternativu pro zaměstnavatele
[2 minuty čtení] Možnost používat peníze namísto dnešních stravenek nabídne ministerstvo jako alternativu, která umožní zbavit se vysokých poplatků a zbytečné administrativy. Ministerstvo financí pracuje na novele zákona o daních z příjmů, která podnikatelům i zaměstnancům umožní používat daňové zvýhodnění na stravování novým a jednodušším způsobem.
08.08.2019
Finanční správa připomíná: Končí platnost některých pokladních certifikátů EET
[2 minuty čtení] Finanční správa připomíná podnikatelům, kteří musí evidovat tržby, že platnost některých pokladních certifikátů EET končí. Jak vygenerovat nový certifikát? Tři roky utekly jak voda, a proto se blíží období, kdy končí platnost některých pokladních certifikátů. Aby vaše pokladní zařízení šlapalo jak má, bude potřeba vygenerovat nový certifikát, upozorňuje berňák průběžně na svém twi
08.08.2019
Talent má stříbrné vlasy. Proč lovit mezi pětapadesátníky, když nejsou lidi?
[6 minut čtení] Mladý nabušený tým nemusí být vždycky největší výhra. Firmy, co se dívají i do budoucna, přísahají na věkově různorodé týmy. Vždyť ani jejich klienti nemládnou. Populace stárne a týká se to i zaměstnanců a samotných podnikatelů. Kdo se zbaví předsudků a podchytí ve firemních řadách lidi 55+, bude mít konkurenční výhodu.
08.08.2019
Nebát se a odpovídat aneb Vytěžte z online recenzí maximum
[5 minut čtení] Recenze nejsou jen zpětnou vazbou, ale také důležitým zdrojem nových objednávek, PR a užitečným marketingovým nástrojem, proto se vyplatí s nimi pracovat. Stále více zákazníků před výběrem konkrétního produktu navštíví recenze, a to zejména ve srovnávačích zboží. Jsou tak jedním z důležitých faktorů při nákupním rozhodování.
08.08.2019
Verbují mladé řemeslníky jako bílé koně, posloužit mají jako odpovědní zástupci
[2 minuty čtení] Mezi čerstvě vyučenými řemeslníky se objevují náborové letáky, které jim slibují peníze bez práce. Mají se stát odpovědnými zástupci firem. Řemeslné cechy a společenstva, zapojené do projektu „Fandíme řemeslu“ Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, upozorňují na letákovou náborovou akci, která cílí na čerstvě vyučené řemeslníky.
07.08.2019
Má obchodník kontrolovat kvalitu každé potraviny? Podle zákona ano
[1 minuta čtení] Podle současné legislativy za kvalitu zboží odpovídá ten, kdo jej uvádí na trh. Kdo to však ve skutečnosti je: výrobce, distributor nebo obchodník? To, že se současná praxe opírá o vágní legislativní formulaci, se nelíbí českým nezávislým obchodníkům sdruženým v Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO). Navíc tato problematika souvisí jak s dvojí kvalitou potravin, tak s připrav
07.08.2019
Přibývá firem s virtuálním sídlem. Známe 10 nejoblíbenějších virtuálních adres
[1 minuta čtení] Počet firem, které využívají virtuální sídla, rapidně narůstá. Jaké virtuální adresy patří do top desítky těch nejobsazenějších? Aktuálně je na virtuální adrese téměř 122 000 společností. Je to o 27 % víc než ve stejném období loňského roku. Nejvíc virtuálních sídel nabízí Praha, kde má registrovanou adresu téměř 98 000 subjektů.
07.08.2019
Špatná navigace a nudné texty mohou pohřbít váš web
[7 minut čtení] Obsah webu je jako diamant – kdo ho má dokonale vybroušený, tomu přivede nejvíce pozornosti. A to je především pro firmy a podnikatele velmi důležité. Webové stránky jsou většinou plné informací, ale ne vždy je to výhodou. Hlavní je především myslet na jejich návštěvníky a vyvarovat se mnohých častých chyb.
07.08.2019
Zpřísnila se kontrola osobních práv zaměstnanců
[5 minut čtení] Inspektoráty práce se zaměřily na ochranu soukromí zaměstnanců. Vyměřují nemalé sankce. Postrachem zaměstnavatelů zdaleka není jen GDPR. K ochraně osobních údajů zaměstnanců server Podnikatel.cz připravil v průběhu loňského i letošního roku sérií několika článků.
07.08.2019
Vybírání daní šlape a je v plánu jeho zjednodušení. Co podnikatele čeká?
[1 minuta čtení] Díky elektronické evidenci tržeb, kontrolnímu hlášení, nebo reverse charge došlo k zásadní redukci daňových úniků. A nyní se chystá snížení administrativy. Nezávislé instituce se shodly, že se u nás zlepšuje vybírání daní a Ministerstvo financí se tak nyní chce soustředit především na pomoc podnikatelům.
06.08.2019
Jste na pracáku a zároveň na neschopence? I na vás může přijít kontrola
[1 minuta čtení] Uchazeči o zaměstnání, kteří jsou evidováni na Úřadu práce ČR a zároveň jsou v dočasné neschopnosti, mohou očekávat kontroly. Jen za první půlrok 2019 vyrazili zaměstnanci Úřadu práce ČR mezi nemocné uchazeče o zaměstnání v celé České republice na více než 125 tisíc kontrol.
06.08.2019
Máte ve firmě klíčového člověka, na kterém stojí váš byznys? Můžete jej pojistit
[4 minuty čtení] Pojištění klíčových osob (Key person insurance) je určeno především pro větší firmy. Nejedná se o masově rozšířený produkt a klesá také jeho nabídka. Pojištění je určeno všem společnostem, jejichž manažeři pracují v plném nasazení a jejich náhlé zdravotní komplikace nebo vážnější úraz by výrazně zasáhly do chodu celé firmy.
06.08.2019
Od července se snížilo nejen nemocenské, ale i superhrubá mzda
[4 minuty čtení] Tato změna se projeví jak v měsíčních mzdách zaměstnanců, tak v ročním zúčtování příjmů. Obdobně u osob samostatně výdělečně činných. Novela zákoníku práce zrušila od července 2019 karenční dobu. Od tohoto data poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy i za první tři zameškané směny.
06.08.2019
Dlouhá studia a do důchodu daleko. Trh práce se musí prát se stárnutím populace
[2 minuty čtení] Podle dat z Českého statistického úřadu se zvyšuje jak zaměstnanost, tak věk pracujících. Co vše za tím stojí? Zaměstnanost se ve druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně zvýšila téměř o 7 tisíc osob a počet nezaměstnaných se snížil o necelých 16 tisíc. Obecná míra nezaměstnanosti je tedy 1, 9 % a nezaměstnaných je 102,4 tisíc osob.
05.08.2019
Přehledy všech OSVČ by měla mít ČSSZ na stole. Následuje změna záloh
[2 minuty čtení] V tuto chvíli by měla mít Česká správa sociálního zabezpečení přehledy všech podnikatelů. Ti, kterých se týkaly letní termíny, nesmí zapomenout na změnu záloh. V minulém týdnu vypršely poslední dva nejzazší termíny pro odevzdání přehledů o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Týkaly si OSVČ, které nepodávají daňové přiznání, a podnikatelů, za které daňov
05.08.2019
Miluje vaše cílovka seriály? Buďte kreativní a využijte toho
[4 minuty čtení] Pokud je vaše cílová skupina blázen do seriálů, pak můžete zahrát na její strunu a přizpůsobit tomu vaši kampaň. Inspirujte se. Seriály jsou celosvětově oblíbeným fenoménem, a to napříč generacemi. Každý má své oblíbence a pak jsou tu celosvětově známé pořady, se kterými se nebojí pracovat ani známé firmy.
05.08.2019
Sníte o práci z domova, ale nechcete hnít v pyžamu? Mějte disciplínu a pravidla
[6 minut čtení] Nad vstupem do věštírny v Delfách prý bylo heslo „poznej sám sebe“. Patří i k pravidlům home-office, práce z domova. Ta rychle ukáže pracovní styl a návyky. Být při práci z domova úspěšný mimo jiné znamená osvojit si také disciplínu a pevně se držet určitých pravidel. Pak nebude trpět nejen práce, ale ani soukromí.
05.08.2019
Babiš chce odpovědné zahraniční investory oceňovat karafou za 70 tisíc korun
[1 minuta čtení] Premiér Andrej Babiš chce počínaje letošním rokem oceňovat odpovědné zahraniční investory. O návrzích na ocenění má rozhodovat přímo premiér. Ocenění budou moct získat právnické osoby se sídlem v České republice, a to na základě kritérií ročního obratu právnické osoby, výše zisku právnické osoby investovaného v České republice a investice právnické osoby do veřejně prospěšných akt
02.08.2019
Po žních ne k Turkovi, ale k účetní. Lze fakturovat najednou za celé dva měsíce?
[2 minuty čtení] Je možné fakturovat sklizeň kombajnu až na konci srpna, nebo se musí fakturovat červenec a srpen zvlášť? Podnikatelé odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
02.08.2019
Jak postupovat při uplatňování DPH u stravenek?
[2 minuty čtení] Od března 2019 se na uplatnění DPH u poukázek vztahují nová pravidla. Jak se dotkla stravenek a jak správně postupovat? Na jaře tohoto roku byla do českého zákona o DPH implementována Směrnice Rady EU 2016/1065 (dále jen „Směrnice“), která zavedla nová pravidla pro uplatnění DPH u poukazů. Stravovací poukázky, tedy stravenky, a benefitní (volnočasové) poukázky těmto novým pravidlů
02.08.2019
Chyby v GDPR dělají hlavně e-shopy. Problémy jsou také s moderními technologiemi
[2 minuty čtení] Firmy i podnikatelé věnovali mnoho zdrojů do implementace povinností spojených s GDPR v oblasti zpracování osobních údajů. Kde se však stále dělají chyby? Pouhou implementací to u GDPR a e-shopů bohužel nekončí.
02.08.2019
Dělá Prchal pro Babiše astroturfing? Přečtěte si, co tento pojem znamená
[5 minut čtení] Astroturfing můžeme lajcky označit za výrobu umělého trávníku. Jedná se o nekalou praktiku z marketingu, která se snaží vyvolat mylný dojem. Astroturfing je zároveň nástrojem public relations a také formou guerilla marketingu. Patří ale k jeho nejneetičtějším a nejagresivnějším formám.
02.08.2019
Rozdělte zvýšení spotřební daně z tabáku do dvou let, žádají tabákové firmy
[6 minut čtení] Výrazné jednorázové zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků přinese řadu negativ, tvrdí tabákové společnosti. Chtějí jej rozdělit do dvou let. Ve své argumentaci se tabákové společnosti odkazují na studii Centra behaviorálních experimentů (CEBEX), které spolupracuje s Vysokou školou CEVRO Institut. Podle studie, jejímž tvůrcům přispěla 80 000 korun firma British American Tobacc
02.08.2019
Další zmařený únik na dani: Celníci odhalili 3 tuny neznačeného tabáku
[1 minuta čtení] Během svých kontrol objevili 3 tisíce kilogramů tabáku v surovém stavu. Zabránili tak úniku na spotřební dani ve výši více jak 6,5 milionu korun. V rámci rutinní kontroly, která byla zaměřená na přepravu, skladování a prodej vybraných výrobků (v tomto případě alkohol, tabák a minerální oleje) a probíhala na dálnici D1, odhalili moravskoslezští celníci neznačený tabák.
01.08.2019
Prostřednictvím SMS se šíří vyděračský virus. Může zablokovat celý telefon
[1 minuta čtení] Nový vyděračský virus, který se šíří prostřednictvím SMS zpráv, cílí především na chytré mobily. Může zašifrovat celou paměť telefonu. Mobilní telefon je v dnešní době samozřejmost. Usnadňuje život jak běžným uživatelům, tak hlavně podnikatelům. Jen představa, že by o něj a o údaje v něm přišli, může způsobit infarktoidní stav.
01.08.2019
Na podporu sociálního podnikání míří 400 milionů, půjde o úvěry s úroky od 0 %
[1 minuta čtení] Sociální podnikatelé budou moct brzy požádat o zvýhodněné úvěry a poradenství na rozšíření aktivity svých podniků. Úvěry bude poskytovat Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) bude nabízet zájemcům i poradenství. Na zvýhodněné úvěry je připraveno 400 milionů korun z evropských fondů.
01.08.2019
Zručné české ručičky? Domácí tradici skla a porcelánu teď rozvíjejí také roboti
[4 minuty čtení] Už pár let se mluví o tom, že je české sklo opět na vzestupu a je o něj zájem. Opírá se o tradici, dál se rozvíjí. Zavádí automatizaci a pracuje i s roboty. Inovace nejsou českému sklu ani porcelánu cizí. Objevil se třeba červený křišťál bez toxického kadmia. Jinde zas mají snahu nahradit jednorázové plastové obaly.
01.08.2019
Paušální odvod pro OSVČ nabírá zpoždění, zákon stále není připraven
[4 minuty čtení] Zákon, který zavede jeden paušální odvod pro OSVČ, měl být předložen v květnu. Je začátek srpna a norma stále v nedohlednu. Ministerstvo financí serveru Podnikatel.cz uvedlo, že již zahájilo práce na návrhu nezbytné novely ve spolupráci s dalšími dotčenými rezorty a že v tuto chvíli probíhá zejména odborná diskuze o jednotlivých parametrech návrhu. Na opakovaný dotaz, kdy bude par
01.08.2019