Finanční správa nabízí online dražby. Jak se stát dražitelem?
[2 minuty čtení] Od začátku září se mohou zájemci o věci zabavené v rámci daňové exekuce zapojit do dražeb online. Je však třeba si vytvořit účet. Jak na to? Pro přihlášení se do elektronické dražby jako dražitel je nutné zřídit uživatelský účet. Jak na zřízení účtu?
30.09.2019
Nediskriminují se jen cizinci, restaurace odmítla obsloužit Čechy
[1 minuta čtení] Česky hovořícím spotřebitelům nebylo umožněno se v restauraci posadit ke stolu a provést objednávku, anglicky mluvící zákazníky však v klidu usadili. Jiná restaurace zase diskriminovala z hlediska věku, kdy neumožňovala návštěvu dětí do 8 let věku. V rámci kontrol České obchodní inspekce (ČOI) však šlo o jediná dvě provinění z hlediska diskriminace spotřebitelů, na které inspektoř
30.09.2019
Pokračuje v kamenické tradici a jeho sochy i kříže najdete napříč Valašskem
[7 minut čtení] Jiří Rejda pokračuje v rodinné tradici a zabývá se kamenictvím, sochařstvím a restaurováním. Stopy jeho práce se nachází hlavně v okolí jeho bydliště. Svou dílnu Kámen Rejda má v areálu statku v Brumově Bylnici, kde má prostory na práci s velkými kusy kamene, sochařství i restaurování nejrůznějších památek.
30.09.2019
Bez práce nejsou koláče ani lidi. Vsaďte na HR marketing a ty, kdo se rádi učí
[6 minut čtení] Nejsou lidi? To je důvod zamyslet se nad firemní kulturou a jít potenciálním zaměstnancům aktivně naproti. Proč je třeba HR marketing a jak pracovat se sívíčky? Pro domácí trh práce stále platí, že je na něm zásadní nedostatek potřebných lidí. To však není celá pravda. Řada firem potíže najít lidi nemá. Jak to dělají?
30.09.2019
Plátci DPH musí zbystřit, od října se mění formulář kontrolního hlášení
[2 minuty čtení] Všechna kontrolní hlášení musí být od 1. října podávána prostřednictvím nové XML struktury kontrolního hlášení. Nový formulář nabízíme ke stažení. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
27.09.2019
Probíhá v zemědělství digitální revoluce? Moderních technologií je spousta
[7 minut čtení] Moderní technologie pomalu, ale jistě pronikají do všech oborů. Jak je na tom zemědělství a jaké jsou zde možnosti? Díky novým technologiím si zemědělci významně usnadňují práci. Nové technologie se netýkají jenom moderních strojů, ale velký pokrok probíhá také ohledně řízení podniků.
27.09.2019
Je možné podnikat ve vlastním bytě a jaké to má výhody či nevýhody?
[5 minut čtení] Nespornou výhodou podnikání z domova je jednoznačně větší pracovní flexibilita a značná časová i finanční úspora. Má to ale i řadu nevýhod. Které to jsou? Podnikání z domova může mít pro živnostníky mnoho výhod, mezi něž patří nejen snížení některých nákladů na podnikatelskou činnost, ale i pohodlí domácího prostředí nebo lepší schopnost efektivněji skloubit práci s rodinným živote
27.09.2019
Zkontrolujte včas platnost pokladních certifikátů EET, apeluje finanční správa
[1 minuta čtení] Všichni, kteří si vygenerovali pokladní certifikát pro zařízení elektronické evidence tržeb před třemi lety, by si měli zkontrolovat jeho platnost. Finanční správa připomíná, že do konce letošního roku a začátkem roku 2020 bude docházet k ukončení platnosti pokladních certifikátů, které byly generovány v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb.
26.09.2019
Antimonopolní úřad vydal zákaz plnění smlouvy na nový mýtný systém
[1 minuta čtení] Zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a CzechToll/SkyToll začne platit až rok po právní moci rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zatím není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.
26.09.2019
Ostuda české gastronomie: Nesmyslné poplatky pro cizince či okrádání při vracení
[2 minuty čtení] Příležitost dělá zloděje. Děje se tak bohužel stále v české gastronomii. Některé restaurace nemají stále problém okrádat cizince. Jiné ceny pro česky mluvící a pro mluvící cizím jazykem jsou nepřípustné. Česká obchodní inspekce však na základě svých šetření zjistila, že některé restaurace si s tím hlavu nelámou.
26.09.2019
Plošný reverse-charge na omezenou dobu? Více papírování i nákladů
[1 minuta čtení] Hospodářská komora varuje, že plošný reverse-charge na omezenou dobu přinese firmám zbytečnou administraci a výdaje navíc za úpravy účetních systémů. Od července 2020 by mělo být plošně zavedeno reverse-charge. Které firmy budou muset najet na nový systém?
26.09.2019
Bojíte se oslovit cizí lidi? Víme jak to změnit a vašemu byznysu to prospěje
[4 minuty čtení] Navazovat kontakty s neznámými lidmi, mluvit na veřejnosti, v rychlosti zapříst rozhovor, pustit se do „small talk", to jsou v podnikání podstatné dovednosti. I zběžný rozhovor na konferenci nad talířem jídla může být setkáním s někým, kdo pak sehraje důležitou roli a otevře dveře ke klíčovým kontaktům. Kudy na to?
26.09.2019
Víte, co vaši zákazníci doopravdy chtějí? Víme, jak zjistíte jejich potřeby
[7 minut čtení] Minulý týden jsme náš seriál vykopli sérií doporučení do startu online podnikání, dnešním dílem zabrousíme do oblasti poznávání potřeb našich zákazníků. Každý podnikatelský záměr je svým způsobem unikátní ve smyslu skladby budoucích klientů. S vědomím tohoto prostého faktu je nutné přistupovat i k tomu, jak se zákazníky v různých fázích jejich cyklu komunikujeme.
26.09.2019
Zásilkovna otevřela další depo. Tentokrát v Hradci Králové
[2 minuty čtení] Zásilkovna otevřela nové logistické centrum v Hradci Králové – Březhradě, které je vybaveno nejmodernějšími technologiemi. Po Praze jde o druhé depo Zásilkovny v tomto roce. V říjnu otevře společnost nové logistické centrum v Ostravě. Nových distribučních center je aktuálně 17 a jejich hlavním cílem je zvýšit efektivnost svozů a rozvozů zásilek a zlepšit servis pro zákazníky.
25.09.2019
Zářijový státní svátek vychází letos na sobotu. Budou mít obchody otevřeno?
[1 minuta čtení] Den české státnosti letos bohužel vyšel na víkendový den. Patří tento státní svátek do skupiny těch, kdy platí zákaz prodeje? Zmatky, kdy jsou obchody zavřeny a kdy nikoli, způsobuje už nějaký ten rok zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.
25.09.2019
Máte e-shop a český trh je vám malý? Pak je na čase přemýšlet nad expanzí
[8 minut čtení] Překlopení e-shopu na zahraniční trh je poměrně složitá věc, která vyžaduje velké přípravy. Když se vše podaří, výsledek však stojí za to. I zde platí, že čím lepší příprava, tím lepší výsledek. Využít přitom můžete nabytých znalostí jiných českých e-shopů, protože z jejich příběhů často získáte první vhled do daného trhu a upozornění na některá specifika, která nemusí odhalit ani
25.09.2019
Zaměstnanec jednočlenné společnosti a nárok na nemocenské dávky
[4 minuty čtení] Uzavíráte pracovní poměr „sám(a) se sebou“ v jednočlenné společnosti? Nemocenské pojištění platíte zbytečně, dávky nejspíš nebudou. Podle České správy sociálního zabezpečení zde nevzniká účast na nemocenském pojištění. Může takto sama rozhodnout?
25.09.2019
Hospodářká komora chce zrušit odborářům daňové výjimky a osvobození z daní
[2 minuty čtení] Hospodářká komora navrhuje zrušit zdvojení daňové výhody, které čerpají odboráři a odborové organizace. Odbory se staví proti. Komora argumentuje tím, že jsou odboráří a odborové organizace nelogicky a ve vztahu ke všem ostatním poplatníkům nespravedlivě zvýhodněni. Podle odbororářů jde o demagogii.
24.09.2019
Katka Pavlíčková: Jen blázen zahodí možnost propagovat se zdarma na Instagramu
[1 minuta čtení] Sociální sítě obecně nabízí skvělé šance, jak zpropagovat značku, produkt či službu. Jak správně uchopit Instagram? Dozvíte se v podcastu Podnikatel.cz. I přesto, že je v České republice k mání Facebook či Instagram několik let, stále se najde velké procento podnikatelů, kteří nemají ani páru, jak je v podnikání využít.
24.09.2019
Na výstavbě bytového komplexu pracovalo plno zaměstnanců nelegálně a bez dokladů
[1 minuta čtení] Pražští celníci provedli společně s policisty z cizineckého oddělení další kontrolní akci zaměřenou na nelegální zaměstnávání cizinců. Celníci a policisté obsadili velkou stavbu nově vznikajícího luxusního bytového komplexu v Praze 8 – Troji a zkontrolovali kolem 120 zaměstnanců ze sedmi zemí.
24.09.2019
Více spojení na Linkedinu vytváří pozitivní image společnosti. Jak na to?
[5 minut čtení] Profil na sociální síti, který nemá sledující, je většinou zbytečný a nevyplácí se na něj plýtvat energií. Zjistěte, jak získat více spojení na LinkedInu. Mít vybudované početné publikum je důležité na všech sociálních sítích. A na LinkedInu zvláště, protože se tito lidé mohou stát vašimi zákazníky nebo zaměstnanci.
24.09.2019
Samy úřady netuší, která u #EET bije? U samoobslužné lednice se evidovat nemusí
[4 minuty čtení] Farmářka z Chodouně prosila úřady o radu, zda může i po novele zákona provozovat samoobslužnou lednici bez EET. Dostalo se jí chybné odpovědi, že nikoli. Jasno do situace nevneslo ani ministerstvo financí, které zase mylně uvedlo, že farmářka má požádat o tzv. automatovou výjimku. Ve skutečnosti samoobslužná lednice pod EET nespadá, ani po novele spadat nebude a není nutné o cokol
24.09.2019
Máte poslední týden na žádost o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států
[2 minuty čtení] Chcete-li žádat o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států, máte na to poslední týden. Termín vyprší na konci září. Do pondělí 30. září je možné podávat finančnímu úřadu žádosti o vrácení DPH z jiných členských států, což udává § 82 zákona o DPH. Pozor, podání je možné pouze online.
23.09.2019
Co kdybychom přestali jíst maso? Zlikviduje to podnikání?
[6 minut čtení] Žijeme v převratné době. Klimatická změna či krize, ovlivněná i člověkem, nutí spotřebitele, byznys a politiku k reakci. Tedy k posunu hodnot, myšlení, chování. Po klimatické stávce probíhá Týden pro klima. Nemine den bez medializace tématu. Jak ale svými nákupy hlasují spotřebitelé? Mají se podnikatelé bát o živobytí?
23.09.2019
Jednočlenná s.r.o. a (ne)platná pracovní smlouva
[4 minuty čtení] Odborníci nejednou upozorňovali na možná úskalí uzavření pracovní smlouvy v jednočlenné společnosti s ručením omezeným. Může být neplatné. A to, i kdyby se jednalo o práce, které s výkonem funkce nijak nesouvisí, například administrativní či technické.
23.09.2019
Počet hráčů Účtenkovky mírně klesl, nejvyšší výhry se navíc mají zdanit
[1 minuta čtení] Stále platí, že počet hráčů Účtenkovky osciluje okolo hranice 350 tisíc. Potvrdilo to i poslední slosování, kterého se zúčastnilo necelých 347 tisíc lidí. Oproti minulému měsíci šlo o pokles o 4 tisíce hráčů. Celkově se losovalo z 14,2 milionu účtenek. Brzy se ovšem může změnit hodnota nejvyšších cen, vládní koalice chce totiž zdanit výhry z hazardu a týkat se to má i Účtenkovky.
20.09.2019
Dítě v září dělalo opravné zkoušky. Uplatňuje se na něj za září sleva?
[3 minuty čtení] Zaměstnanec uplatňuje slevu na dítě, které neudělalo zkoušku v řádném termínu. Uplatní ji i za září? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
20.09.2019
Co umí aplikace našich bank? Hlavně díky nim máte přehled
[8 minut čtení] Chytré mobilní telefony má dnes v kapse téměř každý a chce s nimi dělat více a více věcí. Například ovládat své bankovnictví, což je mu umožněno díky aplikacím. Mobilní aplikace má v dnešní době spousta bank. Navíc je pravděpodobné, že jejich počet bude stoupat kvůli změnám v ověřování.
20.09.2019
Podáváte přiznání? Odpočet úroků stačí doložit tím samým, co u ročního zúčtování
[3 minuty čtení] Ti, kdo podávají přiznání, nemusí pro uznání odpočtu úroků z hypotéky dokládat více dokumentů než zaměstnanci s ročním zúčtováním, určil Nejvyšší správní soud. Jak upozornil v rozsudku Nejvyšší správní soud (NSS), zákaz diskriminace mezi daňovými poplatníky má přednost před gramatickým výkladem příslušných paragrafů. Na rozsudek NSS upozornil na facebookových stránkách své daňové
20.09.2019
Je těhotná a chce přeřadit na lehčí práci. Kdy ji musí zaměstnavatel vyhovět?
[2 minuty čtení] Může též požádat o kratší úvazek? A jak je to v případě, že přeřazení na lehčí práci znamená nižší výdělek? Problematikou práv těhotných žen se zabýval Státní úřad inspekce práce ve svých otázkách a odpovědích.
19.09.2019
Finanční správa zoptimalizuje finanční úřady. Co to pro poplatníky znamená?
[1 minuta čtení] V prvním pololetí roku 2020 bude převedeno do optimalizovaného režimu celkem 33 finančních úřadů. Důvodem je zvýšení efektivity. V rámci tohoto opatření nebude zrušeno žádné pracoviště finančního úřadu, pouze budou dále fungovat v rámci tzv. režimu 2+2.
19.09.2019
Stejný metr na všechny? U cizinců ve stavebnictví to neplatí
[2 minuty čtení] V našem stavebnictví se pohybuje spousta cizinců, za kterými často zůstává nekvalitní práce. Ta se musí složitě opravovat, ale úřady to vůbec neřeší. Tuto situaci sleduje Cech suché výstavby České republiky, který je jedním z 23 cechů zapojených do nedotačního projektu „Fandíme řemeslu“ Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
19.09.2019
Jak plánovat a jít za tím, aby vzrostla šance, že se plány vydaří?
[7 minut čtení] Plán poutá pozornost na to, co je podstatné. Jasné cíle s plánem jejich dosažení se pojí s úspěchem. Plánování se věnují praktici v životě a práci i výzkumníci. Někteří podnikatelé tvrdí, že plán je na nic. Jedna studie naopak uvádí, že zapsané cíle a plán „plánovači“ zásadně zvýší příjmy. Jak se tedy k plánům postavit?
19.09.2019
Máte nápad na online podnikání? Bez těchto základních kroků se neobejdete
[8 minut čtení] Startujeme seriál, který má ambici poskytnout svým čtenářům pomocnou ruku na cestě od úvodní myšlenky po života a rozvoje schopný online byznys. Založit si vlastní online byznys je jistě pro mnoho lidí zajímavou myšlenkou. Ono to slovíčko „online“ totiž umí poměrně dobře evokovat jednoduchost a rychlost postupu od úvodní myšlenky k prvním ziskům.
19.09.2019
Zdanění výher: Neměli by mít hráči nárok na to, dát si vklad do hry do nákladů?
[1 minuta čtení] Pokud by výherce skutečně začali platit daně z výher po vzoru daně z příjmu, neměli by mít pak nárok také na uvedení vkladu do hry do svých nákladů? Zdanění výher, které plánuje Ministerstvo financí ČR v rámci daňového balíčku, přináší několik otázek. S návrhem na zdanění výher nad 100 000 Kč se totiž dle provozovatelů kasin zapomnělo na základní princip výběru daní, a tím je dokl
18.09.2019
Letos se očekává, že zanikne rekordní počet firem. Jaké jsou důvody?
[1 minuta čtení] Zánik firem nabral za první půlrok nezvyklý spád. Pokud to tak půjde dál, letošní rok bude v tomto rekordní. Proč tomu tak je? Jen v prvním půlroce ukončilo podnikání 7908 kapitálových firem, což je o třetinu víc než ve stejném období loňského roku.
18.09.2019
Změny #EET skončí u Ústavního soudu, slibuje opozice
[2 minuty čtení] Piráti a ODS se po schválení novely zákona o evidenci tržeb shodli, že normu napadnou u Ústavního soudu. Ústavní soud rozhodoval o EET už v minulosti. Ačkoli evidenci jako celek protiústavní neshledal, některé pasáže zákona i tak zrušil. Šlo například o třetí a čtvrtou vlnu EET, které před několika dny schválená novela opět zkouší zavést.
18.09.2019
Brainstorming je zábavný, pomáhá řešit problémy a spojí vaše zaměstnance
[5 minut čtení] Brainstorming je metoda, při které se pracuje s nápady souvisejícími s určitým problémem nebo tématem. Jak při něm správně postupovat? Brainstorming podporuje spolupráci a inovativní myšlení. Jeho hlavní výhodou je, že může přinést ty nejlepší nápady.
18.09.2019
Odvod zdravotního pojištění u starobních a invalidních důchodců
[4 minuty čtení] V případě odvodu zdravotního pojištění platí určitá pravidla. Mohou zde nastat situace, které „zaskočí“ i zkušené mzdové účetní. Přiznání důchodu, ať již starobního nebo invalidního, je spojeno s určitou povinností vůči zdravotní pojišťovně. Vztahuje se jak na pojištěnce, tak na zaměstnavatele.
18.09.2019
Operativní leasing není pro banky stěžejním produktem. Podnikatelé mají na výběr
[7 minut čtení] Pokud zvažujete pořízení nového vozu, můžete využít operativního leasingu. Ten přináší mnoho výhod a nabízí jej spousta společností. Operativní leasing je obdobou pronájmu vozu – vlastníkem automobilu je finanční společnost, která se stará o povinné ručení, pojištění a další věci. Sjednává se na určitou dobu, většinou v délce jednoho až pěti let a po skončení smlouvy vrací klient a
17.09.2019
10 otázek a odpovědí, které se týkají novinek u EET, řemeslníků a offline režimu
[8 minut čtení] Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a schválila novelu zákona o evidenci tržeb. Nabízíme přehled, co novela přináší za změny. Novinky se totiž týkají jak těch, kteří již tržby evidují, tak těch, kteří doposud nemuseli. Novela nyní čeká na podpis prezidenta. Jakmile vyjde ve Sbírce zákonů ČR, bude definitivně jasno, kdy které změny nabudou účinnosti.
17.09.2019
Home-office a práce na dálku? Podle odborníků v budoucnu běžná praxe
[2 minuty čtení] Odborníci z oblasti byznysu předpovídají, že se vzdálená práce brzy stane běžnou. Zvyšuje se tím produktivita zaměstnanců i celková kvalita jejich práce. České firmy se prozatím konceptu home-office a práce odkudkoliv poměrně brání. Nicméně podle aktuální výzkumu pracuje zcela na dálku 18 % zaměstnanců a tento trend je na vzestupu.
16.09.2019
Podnikatel.cz spouští vlastní podcast, poslouchejte nás třeba v autě
[1 minuta čtení] Podcasty v Česku znovu ožívají. I když tento způsob konzumace informací v audio formě není žádnou novinkou, stává se populární mezi mladou generací. Díky větší podpoře mobilních aplikací se znovu na výsluní dostávají podcasty. Tato forma konzumace byla popularizována v minulosti již společností Apple a aktuálně zažívá znovuoživení.
16.09.2019
Nové eNeschopenky se týkají také OSVČ
[4 minuty čtení] Nejen zaměstnancům, ale i osobám samostatně výdělečně činným se změní postup při dočasné pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé si budou moci požádat o nové služby. A to již od měsíce prosince 2019. Stihnou to do začátku roku?
16.09.2019
Mladý sportovec dostává peníze za úspěšnou reprezentaci. Musí je danit?
[1 minuta čtení] Hráči dostávají od svého klubu finanční odměny. Jak je to s jejich daněním? A nepotřebují živnostenský list? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
13.09.2019
#EET se bude týkat i řemeslníků, bude možnost offline režimu, rozhodla sněmovna
[2 minuty čtení] EET se rozšíří o řemeslníky, lékaře či opraváře. Zároveň vznikne možnost offline režimu a na vybrané zboží a služby klesne DPH. Vyplývá to z novely zákona o evidenci tržeb, kterou dnes odhlasovala poslanecká sněmovna. Novela nabude účinnosti sedmý měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Nejpravděpodobnější termín je tak květen 2020.
13.09.2019
Používá hudbu jako kulisu při cvičení s klienty ve vodě. Jak je to s poplatky?
[2 minuty čtení] Při své práci s klienty využívá hudební reprodukci jako kulisu. Týkají se jí poplatky a komu všemu je hradí? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek v právní poradně se týká poplatků Ochrannému svaz autorskému pro práva k dílům hudebním a Intergramu.
13.09.2019
Klienti, klid. Banky jsou na změny v on-line platbách i ověřování připravené
[7 minut čtení] Už od soboty 14. září nastanou změny týkající se on-line plateb. Jak jsou na ně připraveny tuzemské banky a co čeká jejich klienty? Změny souvisejí se zákonem o platebním styku č. 370/2017, do kterého byly zapracovány požadavky evropské směrnice o platebních službách – PSD2.
13.09.2019
Offline režim místo #EET nebude pro každého, pojí se s ním navíc povinnosti
[5 minut čtení] Jednou z novinek u EET má být možnost offline režimu. Čtěte, kdo jej bude moct využít a jaké povinnosti se budou s offline režimem pojit. Zároveň ovšem platí, že některé věci ještě nejsou zřejmé. Ministerstvo financí totiž teprve určí, jak má podnikatel prokazovat výši svých předpokládaných budoucích příjmů nebo jak má vypadat oznámení, které bude muset podnikatel finančnímu úřadu
13.09.2019
S aukcemi energií jsou stále problémy. „Šmejdi“ dále klamou spotřebitele
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce uskutečnila ve 2. čtvrtletí 9 kontrol zaměřených na aukce energií a zjistila porušení u 8 z nich. Jedná se o kontroly nabídky a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním zprostředkovatelských smluv o dodávkách energií označovaných „aukce energií“.
12.09.2019
Nejzazší termín pro splatnost další zálohy na daň z příjmů se blíží
[1 minuta čtení] Další termín pro splátku zálohy na daň z příjmů vychází na neděli 15. září. Musí ji poplatník uhradit před, nebo až po víkendu? Zářijový termín, kdy by měla mít finanční správa na svém účtu další ze splátek záloh na daň z příjmů, se týká těch poplatníků, jejichž daňová povinnost byla vyšší než 150 000 korun.
12.09.2019
Padělků neubývá. Kontroly jich odhalily přes 22 tisíc
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce provedla přes 400 kontrol a porušení zaznamenala ve 300 případech. Zajistila tak tisíce padělků v hodnotě přes 30 milionů. Kontroly probíhaly od 1. dubna do 30. června 2019 a byly zaměřeny na ověřování, zda prodejci dodržují povinnosti vyplývající z § 8 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.
12.09.2019
Co je elektronický platební rozkaz, jaká je jeho využitelnost i největší úskalí?
[4 minuty čtení] Jaké jsou konkrétní podmínky pro vydání elektronického rozkazu a jaké je jeho využití v praxi? Elektronický platební rozkaz je jednou z forem soudního rozhodnutí ve sporném řízení týkajícího se žaloby na zaplacení peněžité částky.
12.09.2019
Konec dělání si z e-shopů půjčovny? Obchodníci si musí ještě počkat
[4 minuty čtení] Novela, která měla zamezit tomu, aby si zákazníci dělali z e-shopů půjčovny, byla vrácena k přepracování. Opětovně by měla být předložena do konce roku. Původně byl přitom návrh připraven už na konci loňského roku a počítal s účinností od poloviny roku 2020. Je tak otázkou, s jakou účinností bude novela nově navržena. Návrh totiž bude obsahovat i transpozici nových směrnic, které
12.09.2019
Konec výhod ubytování přes Airbnb? Poplatky za ubytování by se měly sjednotit
[2 minuty čtení] Novelu, která zavádí jediný poplatek za ubytování, vrátil Senát s pozměňovacími návrhy. Poslanci se jej opět chystají projednat. Novela zákona o místních poplatcích navrhuje nahradit nynější poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity.
11.09.2019
Za první půlrok 2019 poslali zaměstnanci na své šéfy přes 3,5 tisíce kontrol
[1 minuta čtení] V případě podezření, že se zaměstnavatel nechová vůči zaměstnanci fér a v souladu s předpisy, může se obracet na inspekci práce. Jaké jsou nejčastější důvody? Za prvních 6 měsíců letošního roku dorazilo na Státní úřad inspekce práce 3519 podnětů ke kontrole ze strany zaměstnanců, kteří byli přesvědčeni, že jsou porušovány právní předpisy.
11.09.2019
Výkonnostní marketing téměř prodává za vás a je základem online marketingu
[9 minut čtení] Přemýšlíte, zda se pustit do výkonnostního marketingu? V dnešní době je to základem pro úspěšné a výkonné marketingové kampaně a začít není složité. Výkonnostní marketing je zaměřen na výkon, tedy ideálně na dosažení konverze. Tou je předem stanovený cíl, například v podobě odeslané objednávky, odeslání e-mailu, stažení dokumentu, dočtení stránky do konce a podobně.
11.09.2019
Soukromé hovory ze služebního telefonu se mohou vymstít
[4 minuty čtení] Nejedná se jen o problém daňové uznatelnosti nákladů u zaměstnavatele. Ve hře je zdanitelný příjem na straně zaměstnance. Mobilní telefony využívají zaměstnanci při práci často. Zaměstnavatelé musí správně vyhodnotit, kdy je třeba jejich využití i k soukromým účelům „dodatnit“.
11.09.2019
O české firmy je v zahraničí zájem, nejčastěji je nakupují Ukrajinci a Slováci
[1 minuta čtení] Zahraniční investoři letos zatím koupili 1745 českých firem. Nejčastěji šlo o podnikatele z Ukrajiny a Slovenska. Zatímco nejvíce převodů tuzemských firem realizovali Ukrajinci a Slováci, nejvyšší transakce „mají na svědomí“ Poláci. Vyplynulo to z analýzy společnosti Bisnode.
10.09.2019
Internetoví giganti platí málo na daních, napravit to má digitální daň
[2 minuty čtení] Ministerstvo financí přichází s návrhem zákona o digitální dani. Nerovnováhu na digitálním trhu má napravit digitální daň. Návrh zákona o digitální dani zavádí jednotnou digitální daň ve výši 7 % na vybrané internetové služby poskytované v České republice.
10.09.2019
Prezentujte se na LinkedIn jako odborník v oboru
[4 minuty čtení] Být aktivní na LinkedInu představuje další způsob, jak se ukázat a především posílit marketingovou strategii firmy. Využijte toho. Na této sociální síti můžete vyprávět příběh, pochlubit se úspěchy a především budovat vaši značku. Navíc se tak ukazujete jak budoucím zákazníkům, tak také zaměstnancům.
10.09.2019
Kdy odstartuje #EET pro řemeslníky? Nejpravděpodobněji v květnu 2020
[4 minuty čtení] Pokud se nestane nic nepředpokládaného, poslanci přehlasují veto Senátu a schválí zavedení EET pro řemeslníky a spol. Ta tak začne nejspíše v květnu 2020. Kromě startu 3. a 4. vlny EET přináší novela zákona o evidenci tržeb offline režim pro menší podnikatele nebo snížení DPH na vybrané zboží a služby.
10.09.2019
Neplatil daně, přišel o obrazy. Získejte v dražbě finančáku Gotta nebo Kodeta
[2 minuty čtení] Dražba obrazů exekučně zabavených neplatičům daní nabízí celou řadu skvostů. Získat můžete třeba reprodukci obrazu Karla Gotta nazvaného Dej nám sen spánku. V souvislosti s dražbami exekučně zabavených věcí informovala finanční správa v minulém týdnu o novém způsobu. Zájemcům tak aukce umožňuje online. Psali jsme v článku Berňák zavádí nový způsob dražeb věcí zabavených v rámci da
09.09.2019
Výpověď z pracovního poměru versus podpisové razítko
[3 minuty čtení] Namísto vlastnoručního podpisu se v praxi běžně využívá podpisové razítko. Je možné ho využít i u výpovědi? Rozhodl Nejvyšší soud ČR. Zákoník práce popisuje výpověď v ustanovení § 50. Píše se zde, že výpověď musí být písemná (jinak se k ní nepřihlíží).
09.09.2019
Čtěte přehled, na kterých silnicích I. třídy se má nově platit mýto
[1 minuta čtení] Od 1. ledna 2020 se má rozšířit počet dálnic a silnic I. třídy, na kterých budou muset podnikatelé platit mýto. Máme jejich přehled. Celkově návrh novely vyhlášky o užívání pozemních komunikací zpoplatněných mýtným počítá s tím, že se zvýší délka výkonově zpoplatněných dálnic na cca 1307 km a délka výkonově zpoplatněných silnic I. třídy na cca 1102 km.
06.09.2019
Má živnostenský list, nemá DIČ a posílá si zboží z Polska. Jak je to s daněním?
[2 minuty čtení] Nový dodavatel jí vystavil fakturu, kde je netto, polská daň a brutto. Může tak vypadat faktura? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
06.09.2019
Inovativní příjmy státního rozpočtu? Seznamte se s pokutami u hlášení k DPH
[8 minut čtení] Pokuty u kontrolních hlášení k DPH nemají nic společného s tím, jak poplatník platí daně, zda podal samotné přiznání k DPH a ani s tím, jak vede účetnictví. I v případě, kdy daňový subjekt má uhrazenou, třeba i v předstihu, svoji daňovou povinnost, účetnictví vede vzorně a daňové přiznání i souhrnné hlášení podává včas, na pokutách za tento další, relativně nový výkaz tyto skutečno
06.09.2019
Co se od ministerstva o „proklientském daňovém balíčku“ nedozvíte?
[4 minuty čtení] [KOMENTÁŘ] Novelu daňového řádu sice ministerstvo prezentuje jako proklientskou, ve skutečnosti však obsahuje i opatření, která podnikatelům uškodí. Ministerstvo například prezentuje, že zálohy na daňový odpočet zlepší podnikatelům podmínky pro řízení cash-flow, už ale zapomíná říct, že zároveň chce prodloužit lhůtu pro nadměrný odpočet o 15 dnů, což cash-flow firem naopak výrazně
06.09.2019
Vstřícnost a ochota prodejců se zlepšuje, stále však chybí úsměv
[2 minuty čtení] Zákaznický servis v kamenných obchodech se v České republice výrazně zlepšuje. Největší rezerva však zůstává ve výrazu. Prodejci šetří úsměvy. Veškerou snahu podnikatele mít úspěšný byznys může zkazit špatný prodejce. Situace se však výrazně zlepšuje.
05.09.2019
Blíží se termín pro žádost o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států
[1 minuta čtení] Finanční správa upozorňuje plátce daně z přidané hodnoty, co chtějí žádat o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států, že se blíží nejzazší termín. Termín pro žádost o vrácení DPH z jiných členských států udává § 82 zákona o DPH. Nejzazší lhůta je pondělí 30. září 2019.
05.09.2019
Vánoční dárky musíte plánovat již teď. Čím letos obdarovat klienty?
[6 minut čtení] Kdo nechce své zaměstnance, obchodní partnery ani zákazníky o Vánocích podarovat jen nějakým na poslední chvíli zakoupeným fádním dárkem, měl by si pospíšit. Konkurence už možná promyslela a objednala originální dárky během léta. A kapacita dodavatelů se plní. Máme tipy, co vybrat, když to má být něco na zub.
05.09.2019
V Česku působí nejvíce OSVČ v historii, mohou za to podnikatelé na vedlejšák
[5 minut čtení] V Česku podniká nejvíce OSVČ v historii. Na rekordním zápise však mají zásluhu především podnikatelé působící na vedlejšák. Celkem v Česku podniká jako OSVČ 1 028 082 lidí, což je nejvíce od vzniku ČR. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které zpracoval server Podnikatel.cz. Podle odborníků stojí za rekordním počtem živnostníků především růst ekonomi
05.09.2019
Zedník či truhlář jako nedostatkové zboží. Jak vzkřísit zájem mladých o řemeslo?
[2 minuty čtení] Sehnat dnes dobrého řemeslníka je nadlidský úkol. Největší poptávka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Jak nadchnout mladé pro řemeslo? Řemeslo má zlaté dno. V dnešní době to platí obzvlášť. Výrazný nedostatek řemeslníků se totiž projevuje výrazným růstem ceny řemeslnických prací, které za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu.
04.09.2019
Berňák zavádí nový způsob dražeb věcí zabavených v rámci daňové exekuce
[1 minuta čtení] Od září je možné zapojit se do dražby zabavených věcí v rámci daňové exekuce mnohem snáz. Finanční správa spustila novou aplikaci. Finanční správa přichází s efektivnějším a hlavně jednodušším způsobem, jak se zapojit do dražeb zabavených věcí daňových poplatníků, kteří své daňové povinnosti neplní,
04.09.2019
Podzim se blíží. Zakomponujte jej do vašeho marketingu
[5 minut čtení] V září začíná podzim, velmi důležité období nejen pro marketéry, protože je spojeno hlavně s blížícími se Vánoci. Chystají se utrácet a toho je třeba využít. Po slabším letním období se navíc lidé vrací k rutinnímu trávení času, více jej tráví také u počítačů a jejich zásah brandovou komunikací je tak vyšší a efektivnější.
04.09.2019
Co v mzdové praxi znamená vyšetření v „nejbližším zdravotnickém zařízení“?
[4 minuty čtení] Vyšetření či ošetření bylo nutné provést v pracovní době, ale v nejbližším zdravotnickém zařízení mají plno. Má zaměstnanec nárok na placené volno? Kapacita zdravotnických zařízení často neumožňuje zvolit si to nejbližší k bydlišti nebo pracovišti zaměstnance. Pak může být problém s náhradou mzdy.
04.09.2019
Zvyšme minimální mzdu na 14 700 korun, navrhuje Maláčová
[1 minuta čtení] Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dnes po jednání s odbory uvedla, že navrhne zvýšení minimální mzdy o 1350 korun. Zatímco odbory chtějí nárůst minimální mzdy o 1650 korun, podnikatelé hovoří maximálně o 500 korunách.
03.09.2019
eNeschopenky budou od 1. ledna 2020 plně fungovat, ujišťuje ministerstvo
[2 minuty čtení] Ministerstvo práce a sociálních věcí ujišťuje, že přechod na plně funkční provoz eNeschopenek proběhne 1. ledna 2020. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) probíhají již řadu měsíců přípravné kroky k uvedení celého systému do provozu. Postup prací znamená i posun v rámci informační kampaně. Zaměstnavatelům a lékařům tak v nejbližších dnech přistanou ve schránkách infor
03.09.2019
Podvodníci to zkouší s falešnými e-maily o přeplatcích na dani
[2 minuty čtení] Mail, který upozorňuje příjemce o přeplatku na dani, je plný tzv. malwaru. Snaží se tak vykrást hodnotné informace. Za druhé čtvrtletí tohoto roku se v mailových schránkách objevovala pošta, která často obsahovala zprávy, které příjemce, a to nejen ty české, ale z celého světa, informovaly o případných přeplatcích na dani.
03.09.2019
D&O pojištění je tady, aby manažeři společností měli klidné spaní
[9 minut čtení] Členové top managementu firem jsou vystaveni stresu a vůči společnosti odpovídají za celou výši škody a celým svým majetkem. Ochrání je speciální pojištění. D&O pojištění (pojištění odpovědnosti členů orgánů) je zkratkou z anglického Directors´ and Officers´ Liability Insurance. Nejčastěji je sjednáváno pro všechny členy orgánů.
03.09.2019
Od mikrovln k satelitu. Co změna mýtného systému znamená pro podnikatele?
[4 minuty čtení] Od prosince se mění mýtný systém a dosavadní mikrovlnnou technologii nahradí satelitní systém. Pro podnikatele to znamená některé povinnosti. Všichni, kterých se povinnost platit mýto týká, se musí zaregistrovat u nového provozovatele mýtného systému společnosti CzechToll a také si instalovat novou palubní jednotku do vozidla. Od příštího roku má navíc dojít k rozšíření zpoplatněn
03.09.2019
Právě dnes je termín pro platbu 1. splátky daně z nemovitých věcí. Koho se týká?
[2 minuty čtení] Pokud je daň z nemovitostí vyšší než 5000, je možné ji rozložit do dvou splátek. Letní termín první splátky se však netýká všech poplatníků. Většina poplatníků by měla mít daň z nemovitých věcí již dávno uhrazenou. Nejzazší termín vypršel už 31. května. Pokud výše daně překročila hranici 5000 korun, je možné ji rozložit.
02.09.2019
Problematická výplata mzdy v cizí měně
[4 minuty čtení] Zaměstnavatelé stále častěji zaměstnávají zaměstnance, kteří mají trvalý pobyt i rodinu v zahraničí. Zcela logicky požadují výplatu v cizí měně. Avšak zákoník práce s tímto postupem, až na určité výjimky, nepočítá. Aniž by si to zaměstnavatelé uvědomili, často porušují zákon.
02.09.2019
Dvacet let chodil do práce v kravatě. Pak se vyučil a teď podniká v truhlařině
[8 minut čtení] Petr Šilhánek začal podnikat po letech manažerské praxe v nadnárodní firmě. A nejdřív šel do učení. Teď mluví o truhlařině 4.0 a za budoucnost považuje roboty. Původně je strojař a i to mu v nové branži pomohlo. Vsází na moderní stroje a klienty, kteří ocení kvalitu. Hledá je i mezi sportovci, třeba v hokejové šatně.
02.09.2019