Ukrajinci v ČR vlastní více firem než Rusové, kapitál je ale na straně Rusů
Jak Ukrajinci, tak Rusové patří mezi trojici nejčastějších zahraničních vlastníků tuzemských firem. Firmy patřící rusům však mají výrazně vyšší základní jmění. Vyplývá to z pravidelné analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní dada ve 120 zemích světa.
28.02.2022
Sberbank v Česku končí, ČNB ji odebere licenci
Česká národní banka (ČNB) zahájila v pondělí kroky, které směřují k odejmutí povolení Sberbank působit na tuzemské trhu jako banka. Vklady klientů bank jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR na jednoho klienta (cca 2,5 mil. Kč).
28.02.2022
Reklama na internetu: Kdy se bude jednat o daňový výdaj?
Nejvyšší správní soud rozhodl ve věci prokazování reklamy na internetu. Jaké důkazní prostředky je potřeba archivovat a jaké podmínky musí být pro daňovou uznatelnost nákladů splněny?
28.02.2022
Další zvýšení nezabavitelné částky v exekucích. A zpětně od začátku roku 2022
Díky dodatečně zvýšeným normativním nákladům dochází k další úpravě nezabavitelné částky. Dobrá zpráva pro dlužníky, malér pro zaměstnavatele.
28.02.2022
Co by způsobilo omezení dodávek plynu z Ruska? Dotklo by se každého z nás
V rámci sankcí proti Rusku se hovoří o zrušení nebo omezení dodávek plynu. Co by to přineslo a jaké by to mělo dopady na naši republiku?
28.02.2022
Správce národní domény kvůli Ukrajině zablokoval Aeronet a další proruské weby
Správce české domény CZ.NIC zablokoval weby šířící dezinformace spojené s rusko-ukrajinským konfliktem.
28.02.2022
Měšec.cz, Finance.cz a Podnikatel.cz ruší srovnávač s produkty Sberbank
Srovnávač našich produktů je nově chudší o Sberbank. Připojujeme se tímto k podpoře Ukrajiny proti válce vyvolané Ruskem. Většinovým majitelem Sberbank je totiž přímo ruský stát.
28.02.2022
ABRA Software ukončuje spolupráci se Sberbank a dalšími ruskými firmami
Technologická firma ABRA Software poskytující ERP systémy znemožní ruským firmám profitovat z pokročilých softwarových technologií a využívat jejich produkty.
28.02.2022
Česká asociace e-shopů vyzývá k bojkotu zboží z Ruska, přidaly se Heureka i Alza
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) vyzvala všechny podnikatele v online prostředí v Česku a Evropě, aby zvážili, jaké budou nabízet zboží.
28.02.2022
E-shopy nebo i softwarové firmy blokují Rusko. Podpora Ukrajiny roste
K podpoře Ukrajiny a blokaci Ruska se připojili i čeští podnikatelé. Přinášíme velký přehled toho, co se na české byznysové scéně děje.
28.02.2022
Ruská Sberbank zavřela pobočky v ČR, důvodem je bezpečnost
Dnes, v pátek 25. února 2022, ve 14 hodin uzavřela Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, své pobočky v České republice.
25.02.2022
Konec února přinese změny ve využití elektronických služeb, včetně podání daňových přiznání
Na konci února to bude přesně rok, co byl spuštěn portál MOJE daně. S tímto ročním výročím dochází k ukončení provozu původní verze portálu a daňových informačních schránek.
25.02.2022
Kontrola na neschopence: Co nastane, pokud nemocného doma nezastihne?
V průběhu nemoci zaměstnance, který je dočasně práce neschopný a tedy musí zůstat doma, může dorazit kontrola. Vzhledem k tomu, že v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, v té době se může u dveří nemocného zaměstannce objevit právě chlebodárce. Pokud zjistí nedodržování léčebného režimu, řeší se postih podle zákoníku práce.
25.02.2022
Jaká jsou rizika dlouhodobého výkonu práce zaměstnancem ze zahraničí?
Práce na dálku se stala v době globální pandemie zcela novým standardem a dá se očekávat, že se v jejím hojném využívání bude pokračovat i nadále.
25.02.2022
Ukrajinci v ČR dostávají povolávací rozkazy, řadu firem to může dostat do potíží
Ukrajinci pracující v ČR začínají dostávat povolávací rozkazy bránit zemi proti ruské invazi. Pokud by většina Ukrajinců odešla, může to být problém pro řadu firem.
25.02.2022
Jak můžete pomoci Ukrajině? České humanitární organizace spouští sbírky
Dnes ráno zahájily ruské jednotky invazi na území Ukrajiny. Humanitární organizace na situaci na Ukrajině reagují a spouští veřejné sbírky. Přispívat lze na veřejný účet Českého červeného kříže nebo do sbírky Člověka v tísni.
25.02.2022
Řada českých firem se bez zaměstnanců z Ukrajiny neobejde
Krize na Ukrajině se dříve či později v mnohém dotkne také České republiky. Výrazné dopady se očekávají mimo jiné na poli byznysu. Jak upozorňuje Hospodářská komora ČR, může být výrazně omezeno vydávání víz pro ukrajinské občany pracující v ČR.
24.02.2022
Změny v protiepidemických opatřeních od 1. března
Začátek března přinese další změny v opatřeních, která mají zamezit šíření pandemie. Týkají se možnosti bezplatného testování na covid.
24.02.2022
Konec chaosu: Dopravce a řidiče čekají nové povinnosti, ale hlavně zjednodušení
Od 1. února platí takzvaný „Silniční balíček“, který je důležitý pro mezinárodní dopravu. Jaké změny se s ním pojí?
24.02.2022
Ročního zúčtování záloh u zaměstnavatele všichni využít nemohou
Ne každý zaměstnanec mohl požádat o roční zúčtování daní svého zaměstnavatele. Musí prohlásit, že nemá povinnost podat daňové přiznání. A to v řadě případů má.
24.02.2022
Odbory nesouhlasí se zrušením EET, svůj postoj zdůvodňují “zkušenostmi z běžného života”
Odbory nesouhlasí s návrhem ministerstva financí na zrušení EET. Podle odborů není argument ministerstva, že roste a i nadále bude narůstat podíl bezhotovostních plateb, ekonomicky podložený. “Zkušenosti z běžného života” prý podle odborů dokazují něco jiného.
23.02.2022
Trhovci dostanou kompenzace až 330 tisíc korun, žádat mohou od března
Trhovci mohou od března žádat o kompenzace za zrušené adventní trhy. V závislosti na počtu stánků a dní lze dostat až 330 tisíc korun. Příslušnou výzvu vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
23.02.2022
Krátící koeficient v DPH: Co je to a jak s ním pracovat?
Pokud jste plátci DPH, může se vás týkat úprava odpočtu daně, a to buď prostřednictvím poměrného, nebo krátícího koeficientu. Kdy se jaký koeficient používá a na co si dávat pozor?
23.02.2022
Napsali číslo popisné do jiné kolonky formuláře, berňák jim dal pokutu 50 000 Kč
Firma při podání kontrolního hlášení vyplnila číslo popisné svého sídla do špatné kolonky. Berňák podání vyhodnotil jako neúčinné a dal firmě pokutu 50 000 Kč.
23.02.2022
Potřebujete kvůli daním prokázat reklamu na internetu? Pak vás čeká mnoho papírování
V posledních době se objevilo několik rozsudků Nejvyššího správního soudu (NSS), které se týkaly daňové uznatelnosti reklamy. Ten nejnovější potvrzuje vysoké nároky na jejich prokazování.
22.02.2022
Levnější mobilní služby u nás zatím nebudou. Evropská komise odmítla regulaci
Evropská komise odmítla návrh na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v České republice. Podle ní Český telekomunikační úřad neprokázal, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a dochází k omezování konkurence.
22.02.2022
Máme velký přehled cen pevného internetu. Kdo vám nabídne ten nejlevnější?
Internet je v dnešní době nedílnou součástí podnikání. Nejčastěji je využíván v mobilní podobě, ale stále žádaný je i pevný internet. Jaká je jeho nabídka?
22.02.2022
Covid-19 jako nemoc z povolání z pohledu zaměstnance i zaměstnavatele
Zřejmě přibude zaměstnanců, kterým bude Covid-19 uznán jako nemoc z povolání. S tím souvisí i náhrady poskytované zaměstnavatelem. Jak je to s jejich zdaněním?
22.02.2022
Nejen zvýšení penzí, od června vzrostou i příplatky k důchodu
Kvůli vysoké inflaci dojde od června k mimořádnému zvýšení důchodů. Kromě penzí však rovněž vzrostou i příplatky k důchodu.
22.02.2022
Cestovní náhrady 2022 se mimořádně zvýší, důvodem jsou ceny elektřiny
Kvůli výraznému nárůstu ceny elektřiny se mimořádně zvýší tuzemské cestovní náhrady, a to za využití elektromobilů. Příslušný návrh vyhlášky připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
21.02.2022
Čekáte na vyúčtování od OSSZ? Nedočkáte se, od 1. ledna 2022 je zasílání zrušeno
Pokud podnikáte, potřebujete mimo přiznání k dani z příjmů podat také vyúčtování pro okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojištění. Přehledu od OSSZ se ale letos nedočkáte.
21.02.2022
Zdražovat musely i autoškoly. Co říkají na nové otázky v testech?
Uchazeče o řidičské oprávnění čekají v rámci výuky v autoškole nové otázky v testech. Co si o nich myslí autoškoly a jak se jim daří?
21.02.2022
5 změn oproti předchozím letům u daňových přiznání k dani z příjmů za rok 2021
Termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2021 se pomalu a jistě blíží. Oproti předchozím rokům musí podnikatelé počítat s některými změnami.
21.02.2022
Nekalé praktiky v prodeji ojetin. Na trh se dostávají zatopená auta z Německa
České autobazary kšeftují s automobily, které vloni zasáhla povodeň v Německu. Zákazníkovi o tom ale neřeknou.
21.02.2022
Pandemický zákon byl schválen. Prezident potvrdil, že jej podepíše
Novela pandemického zákona byla schválena na řádné schůzi 18. února 2022. Sněmovna tak přehlasovala veto ze senátu.
18.02.2022
Pozor, na konci února dojde k ukončení daňové informační schránky
Dne 28. února 2022 bude ukončen provoz původní daňové informační schránky (DIS). Jejím následovníkem je modernizovaná Daňová informační schránka plus (DIS+) fungující v rámci portálu MOJE Daně.
18.02.2022
Začíná svítat na lepší časy? Za leden začalo podnikat nejvíce lidí za 10 let
V lednu začalo podnikat přes sedm tisíc lidí, přes 2500 jich své podnikání ukončilo a necelých 18 tisíc ho přerušilo. Počet nových živnostníků byl tak v lednu nejvyšší za posledních 10 let a počet ukončených živností patřil naopak k jednomu z nejnižších za toto období.
18.02.2022
Nabízí multifunkční nástroj pro kutily. Vydělává na tom desítky milionů korun
Pojem 3D tiskárna už slyšel většinou každý, ale 3D pero, to je pojem známý zatím hlavně mezi kutily. A těch je tolik, že se dá na tom slušně vydělat.
18.02.2022
Pod Babišem úředníci vyčíslili přínos EET na 18 mld. Kč, pod Stanjurou na 4 mld.
Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury navrhuje zrušit EET. Podle ministerstva by její obnovení a spuštění dvou posledních vln přineslo 4,2 mld. korun.
18.02.2022
Jaký je rozdíl mezi náhradou mzdy při dočasné pracovní neschopnosti a nemocenskou? Přinášíme odpovědi
Nemoc či úraz a s tím související výpadek příjmu nejsou určitě nic příjemného a kompenzací je pro pracující náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti a nemocenské. V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne náleží nemocenské hrazené Českou správou sociálního zabezpečení.
18.02.2022
Na český trh se dostávají auta po loňských záplavách v Německu. Jak je poznat?
Na českém trhu se v posledních týdnech začaly prodávat ojeté vozy z Německa, které byly zaplavené v letních měsících loňského roku. Kupující ojetých aut jsou tak vystaveni většímu riziku, že si nevědomky pořídí vůz, který byl v nedávné minulosti zatopený.
17.02.2022
Vláda schválila pomoc podnikatelům. Dotkne se cestovního ruchu, zájezdové dopravy i stánkařů
Vláda na svém jednání ve středu 16. února 2022 schválila další pomoc podnikatelům zasaženým pandemií covid-19. Podpora se týká cestovního ruchu, pořádání akcí a zájezdové dopravy a provozovatelů a organizátorů adventních trhů.
17.02.2022
Nepřetržitý provoz, skenery i prostor. Jak budou vypadat obchody budoucnosti?
Také obchodní řetězce musí držet krok s technologickým pokrokem a přinášet stále něco nového. Na co se mohou zákazníci v dohledné době těšit?
17.02.2022
Při plnění nových oznamovacích povinností toleranci úřadů nečekejte
Od dubna přibude zaměstnavatelům nová oznamovací povinnost. Nejde jen o úpravu formuláře, dodržení termínů může být v praxi složitější a sankce nejsou malé.
17.02.2022
Jakým způsobem lze žádat o kompenzační bonus? Můžete i e-mailem
Ještě dva týdny mohou podnikatelé žádat o kompenzační bonus za první bonusové období. Žádost lze podat mnoha způsoby, například i e-mailem.
17.02.2022
Které OSVČ musí podat daňové přiznání, i když v roce 2021 platily paušální daň?
Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2021 musí podat i některé OSVČ, které byly v paušálním režimu. Týká se to například těch, které měly loni jiný než ze samostatné činnosti, který je vyšší než 15 000 Kč.
16.02.2022
Vyplňujeme přiznání k dani z příjmů fyzických osob krok za krokem
Pokud máte jako fyzická osoba zdanitelné příjmy, může se vás týkat povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce, abyste si mohli přiznání vyplnit sami.
16.02.2022
Dva roky pandemie a omezení, počet OSVČ hlavních ale překvapivě rekordně vzrostl
Přestože se podnikatelé už skoro dva roky potýkají s pandemií a restrikcemi, na počtu OSVČ se to nijak nepodepsalo. Řady OSVČ hlavních se dokonce rekordně rozrostly.
16.02.2022
Jste důchodce a pracujete? Získejte více peněz díky přepočtu důchodu
Zákon o důchodovém pojištění umožňuje pracujícím důchodcům požádat o přepočet důchodu za výdělečnou činnost vykonávanou současně s pobíráním starobního důchodu.
16.02.2022
Přinášíme přehled nejdůležitějších údajů pro sociální zabezpečení v roce 2022
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zveřejnila přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v roce 2022. Týkají se důchodového i nemocenského pojištění, důchodů i dávek nemocenského pojištění, sociálního pojištění OSVČ i pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
15.02.2022
Konečně. Berňák má hotovo a daňové přiznání podáte bez problémů i online
Od dnešního dne je v aplikacích Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) a v Daňové informační schránce plus (DIS+) dostupný formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021.
15.02.2022
Dotklo se vás ukončení dodavatele energií? Zažádejte si o podporu
Malým a středním podnikatelům, kterým stávající dodavatelé energií přestali poskytovat služby z důvodu náhlého ukončení své činnosti, pomůže nový produkt.
15.02.2022
Navazující a souběžné eNeschopenky a nárok na mimořádný příspěvek
Praxe přináší nejrůznější situace, které je třeba správně vyhodnotit. Nárok na náhradu mzdy a příspěvek v době karantény a izolace může být komplikovaný.
15.02.2022
Dobrá zpráva pro seniory, od června jim vzrostou důchody. Víme, o kolik právě vám
Letos v červnu dojde kvůli inflaci k mimořádnému zvýšení důchodů. V průměru by měli senioři dostat o více než tisíc korun navíc.
15.02.2022
Stanjura navrhl zrušit EET, většina plateb je bezhotovostních, argumentuje
Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Podle předkladatelů je hlavním důvodem skutečnost, že 60 % plateb probíhá aktuálně bezhotovostně a tento podíl se navíc bude zvyšovat.
14.02.2022
Zahraniční podnikatelé loni koupili 2590 českých firem. Možná vás překvapí, z které země nejčastěji
Zahraniční podnikatelé koupili v roce 2021 celkem 2590 tuzemských firem. Už několik let ale nejde nejčastěji o Slováky. Vyplývá to z dat poradenské společnosti Dun & Bradstreet.
14.02.2022
Víte, jak zjistíte, kolik budete doplácet na sociálním a zdravotním pojištění?
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, týká se vás povinnost hrazení záloh na sociální a zdravotní pojištění.
14.02.2022
Problém jménem paušální daň a hypotéky: Mají už banky řešení?
Letos poprvé nastane situace, kdy podnikatelé v paušálním režimu nebudou podávat daňové přiznání. Mají banky řešení, když budou žádat o hypotéku?
14.02.2022
Berňáky už u kompenzačních bonusů dodržují zákon, vyhráno ale OSVČ nemají
Finanční správa již vyplácí kompenzační bonus, jak jí přikazuje zákon. Platí ovšem, že v případě pochybností mohou úřady zpětně podnikatele vyzvat k prokázání nároku.
14.02.2022
Nejlepší lektor v daních za rok 2021 je Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz
Dne 9. února 2022 se konalo slavnostní vyhlášení výsledků Daňař a daňová firma roku 2021. Hned ve dvou kategoriích bodoval spolupracovník serveru Podnikatel.cz Jan Molín.
14.02.2022
Jak vysoký budete mít důchod? ČSSZ nabízí výpočet  online
Aplikace, která dokáže odhadnout předpokládanou výši důchodu. Můžete ji vyzkoušet na stránkách ČSSZ.
14.02.2022
Nakupujete, nebo prodáváte použité zboží? Víme, na co si dát pozor
Na použité zboží můžete narazit jak v obchodech, nebo na trzích, tak také na internetu. Na něm lze sehnat značkové zboží za zlomek ceny nebo produkty, které byly pouze rozbaleno a nikdy nepoužity.
11.02.2022
Nenechte se napálit. Podvodné emaily vypadají jako od České pošty
Finanční správa varuje před phishingovými útoky a upozorňuje na podvodné SMS zprávy a emaily.
11.02.2022
Roční zúčtování daně nemusí být výhodné pro všechny. Kdo si musí dát pozor?
Blíží se termíny pro podání daňového přiznání a zaměstnanec musí písemně požádat zaměstnavatele o zpracování daně do 15. února.
11.02.2022
Honduras, Mexiko, Peru: Podnikatelky z Česka dobývají Ameriku
Nejlepší obranou ženy jsou její vlastní peníze, říká podnikatelka, kterou jsme zastihli přímo na cestě do peruánské džungle. Jak se Češkám podniká za oceánem?
11.02.2022
Není email jako email: Víte, v čem se liší prodejní email od retenčního?
Retenční, reaktivační nebo prodejní email – víte, v čem se liší? Přečtěte si, jaká je typologie a dělení emailů a emailingových kampaní.
11.02.2022
Moravskoslezští celníci navýšili státní rozpočet o necelé dvě miliardy
Celníci z Moravskoslezského kraje mají za sebou úspěšný rok, a to i přes to, že činnost jejich hlídek ovlivňovala pandemie koronaviru.
10.02.2022
Prodlouží se program pro obce postižené tornádem a chystá se i další pomoc lidem
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš navštívil jihomoravské obce, které loni poničilo tornádo a rozhodl se prodloužit stávající dotační program a vyhlásit nový.
10.02.2022
Finanční správa má sečteno. K paušální dani se přihlásilo necelých 24 tisíc podnikatelů
Dne 10. ledna vypršel termín pro přihlášení se do režimu paušální daně. Finanční správa obdržela celkem 23 800 nových oznámení.
10.02.2022
Nechcete se stresovat s daňovým přiznáním? Využijte služeb daňového poradce
Daňový poradce přináší podnikatelům mnoho výhod. Jak jej vybrat a jaké jsou ceny za jejich služby?
10.02.2022
Končí skoro všechny restrikce podnikatelů, zůstává jen omezení hromadných akcí
Ve čtvrtek 10. února skončily, až na respirátory, prakticky všechny restrikce restaurací, služeb či obchodů.
10.02.2022
Mimořádné odpisy půjde použít i v roce 2022, souhlasila vláda
Mimořádné zrychlené odpisy, které šly uplatnit v roce 2020 a 2021, by měly jít využít i letos. Shodla se na tom ve středu tripartita.
09.02.2022
Hotely loni drtil covid a opatření, počet hostů byl oproti roku 2019 poloviční
Ačkoli v roce 2021 vykázaly hotely a spol. meziroční zvýšení počtu hostů, oproti předcovidovému roku 2019 byl objem návštěvnosti poloviční. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.
09.02.2022
Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Víte, jak ušetřit na daních?
Termín pro podání daňového přiznání za rok 2021 se pomalu ale jistě blíží. Jaké všechny příjmy do přiznání musíte uvést a co všechno naopak můžete od základu daně odečíst?
09.02.2022
Nový judikát k uplatnění daňového zvýhodnění při střídavé výchově
Z usnesení Nejvyššího soudu ČR plyne, že dítě musí být v jednom zdaňovacím období příslušníkem pouze jedné společně hospodařící domácnosti.
09.02.2022
Podvodníci zneužili jméno brigádního generála, chtějí tisíce eur za celní řízení
Celní správa varuje před další vlnou podvodných emailů a zpráv, které se snaží vylákat z lidí peníze. Tentokrát podvodníci dokonce zneužili jméno brigádního generála Kotraby, 1. zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství cel (GŘC).
09.02.2022
Na kompenzační bonus mají nárok i společníci s.r.o. Jaké podmínky musí splnit?
Také společníci mohou žádat o kompenzační bonus. Už několik dnů lze žádat i o bonus za druhé kompenzační období.
08.02.2022
Kontroly bezinfekčnosti čekají další změny. Ve středu je projedná vláda
Vláda minulý týden rozhodla, že zruší podnikatelům povinnost kontrolovat u jejich zákazníků bezinfekčnost. Ohledně kontrol se chystají další změny.
08.02.2022
Díky programu ELENA ušetříte na rekonstrukci starých budov. Zjistěte o něm více
Už od minulého roku mohou podnikatelé využít podpory z programu ELENA určeného na investice do energeticky náročných budov.
08.02.2022
Stankáři dostanou kompenzace až ve výši 330 tisíc korun
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) představilo obrysy kompenzačních programů pro podnikatele. Celkem by na kompenzace mělo dosáhnout až 11 tisíc podnikatelů.
08.02.2022
Roční zúčtování příjmů za rok 2021 může příjemně překvapit
Nejen rodiny s dětmi, ale i někteří zaměstnanci s vyššími příjmy se mohou těšit na příjemný doplatek po ročním zúčtování daní. Díky daňovému balíčku si skutečně polepší.
08.02.2022
Kdy budete mít nárok na důchod a jak bude vysoký? ČSSZ nabízí aplikaci, která vše spočítá
Česká správa sociálního zabezpečení nabízí důchodovou aplikaci, která vypočítá aktuální odhad výše starobního důchodu, informuje o odchodu do starobního důchodu a také nabízí kontrolu započtené doby důchodového pojištění.
07.02.2022
Dítě zůstane kvůli mimořádnému ředitelskému volnu doma? I tady máte nárok na ošetřovné
Pokud se pandemická situace ve škole výrazně zhorší, mají ředitelé nově možnost využít 10 dnů volna ve školách či distanční výuku. Pokud se tak stane a dítko je nuceno zůstat doma, je možné žádat o ošetřovné.
07.02.2022
Poměrný koeficient v DPH: K čemu slouží a jak ho správně vypočítat?
Plátci daně z přidané hodnoty, kteří využívají přijatá zdanitelná plnění i pro svou soukromou spotřebu, musí při nároku na odpočet daně použít tzv. poměrný koeficient. K čemu slouží a jak jej správně stanovit?
07.02.2022
Podání přiznání k dani z nemovitých věcí: Sice po termínu, ale dnes ještě bez sankcí
Nejzazšní termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je už pryč. Přesně před týdnem, v pondělí 31. ledna, měli poplatníci dodat formulář na finanční úřad. Pokud tak neučinili, stále mají možnost vyhnout se sankcím.
07.02.2022
Kontroly čTečkou budou minulostí. Jak se s nimi podnikatelé poprali?
Mnoho podnikatelů muselo kontrolovat bezinfekčnost svých zákazníků aplikací čTečka. Jak to hodnotí a jaké to mělo dopady?
07.02.2022
Kdo podává daňové přiznání za rok 2021? A komu se to vyplatí, i když nemusí?
Daňové přiznání za rok 2021 nepodávají jen podnikatelé, ale také další poplatníci. Přiznání musí podat i některé OSVČ s paušální daní.
07.02.2022
Účetní závěrku za vás do rejstříku vloží finanční úřad, musíte ale podat žádost
Účetní jednotky, které jsou obchodními korporacemi a které nepředávají účetní závěrku do sbírky listin veřejného rejstříku prostřednictvím České národní banky, mohou nově účetní závěrku vložit do veřejného rejstříku skrze finanční úřad. Příslušná novela zákona je sice účinná již od roku 2021, obsahovala však přechodné ustanovení, podle něhož jde tuto novinku využít až na účetní závěrku, která je s
07.02.2022
Hospody se můžou těšit na nové zákazníky. Od středy vstoupí i neočkovaní
I přes vysoká čísla nově nakažených přistupuje vláda k uvolnění opatření. Ruší se podmínka ON při vstupu do restaurací, na kulturní, sportovní a další akce.
07.02.2022
Vyšší osvobozené příjmy musíte berňáku ohlásit, týká se to i lidí zasažených tornádem
Nejpozději v termínu pro podání daňového přiznání musí všichni poplatníci, kterých se to týká, podat též oznámení o osvobozených. Nezáleží přitom, zda jde o podnikatele.
04.02.2022
Pěstuje a prodává microgreens: čerstvou zeleninu a bylinky v mikro provedení
V zemědělství zažívají neuvěřitelný rozkvět tzv. microgreens, tedy mikrozelenina či mikrobylinky. Jejich filozofie zaujala také Tomáše Leciána. Založil městskou farmu Micro Zelda.
04.02.2022
Je lepší začít podnikat jako OSVČ, nebo prostřednictvím s.r.o.?
Co zohlednit při rozhodování, zda začít podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (živnostník), nebo si raději založit společnost s ručením omezeným?
04.02.2022
Konec covid pasů v restauracích? Novela pandemického zákona je umožní zas zavést
Soud sice zrušil opatření, které podmiňovalo vstup do restaurací předložením tzv. covid pasu, novela pandemického zákona však dá vládě možnost pasy opět zavést.
04.02.2022
Kompenzace pro podnikatele: Pomoc dostanou provozovatelé vánočních trhů, restaurace a další
Vláda na včerejším zasedání řešila mimo jiné otázku kompenzací pro podnikatele, kteří byli postiženi protiepidemickými opatřeními, která omezila jejich činnost především v závěru uplynulého roku.
03.02.2022
Informace o zaplacených zálohách na pojistém už OSVČ do schránky nepřijde. Teď už jedině online
Pokud OSVČ vyčkávají psaní od sociálky, která zasílá do schránek tzv. inventuru pohledávek, nedočkají se. Od letošního roku se způsob dodání informací o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ zásadně mění.
03.02.2022
Pustili se do pěstování konopí, které má sloužit nejen k léčebným účelům
Tomáš Mikula a Jiří Velechovský, zakladatelé SensiQure, v rozhovoru pro Euro.cz popisují, jaké byly jejich první byznysové kroky.
03.02.2022
Jak se daňově posuzují příjmy poskytovatelů ubytovacích služeb přes Airbnb?
Pokud pronajímáte svůj byt prostřednictvím Airbnb a jiných podobných platforem, zbystřete. Nejedná se o klasický příjem z nájmu, ale o ubytovací službu, a tím pádem jste považováni za osobu samostatně výdělečně činnou. Co vše musíte ohlídat?
03.02.2022
Oznámení o plnění povinného podílu zaměstnáváním zdravotně postižených osob
Termín, kdy musí zaměstnavatelé splnit povinnost podání formuláře o plnění povinného podílu se blíží. Co se letos mění a na co je třeba pamatovat?
03.02.2022
Kolik a jaké nechtěné dárky lidé po Vánocích vrátili? Budete se možná divit
Internetové obchody už vyhodnotily, kolik měly po Vánocích vráceného zboží. O jaké šlo a s jakými se potýkaly problémy?
03.02.2022
Vláda reaguje na rozhodnutí soudu. Ruší certifikáty. Neočkovaní smí do restaurací a klubů
Mimořádné opatření, které zamezuje vstup neočkovaným do restaurací, hospod či barů a klubů, bylo rozhodnutím Nejvyššího správního soudu zrušeno. Rozhodnutí začne platit až ode dneška za 6 dnů.
03.02.2022
Konec povinného testování ve firmách a OSVČ: Opatření končí od pátku 18. února
Aktuálně se musí zaměstnanci a OSVČ povinně testovat dvakrát týdně. Opatření však nebude mít dlouhé trvání. Vláda rozhodla o jeho zrušení.
02.02.2022
Neočkovaní mohou do restaurací a barů, rozhodl soud. Opatření ale bude zrušeno až za týden
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil mimořádné opatření, které se týká neočkovaných lidí. Ti totiž doposud nesměli do restaurací, hospod, barů, ale i do krátkodobého ubytování. Pokud ministerstvo zdravotnictví do sedmi dnů nijak nezareaguje, povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech skončí.
02.02.2022
Kontroly dodržování karantény ze strany policie jsou na udání. Za porušení hrozí pokuta 3 miliony
Pokud se člověk potká s nakaženým, tedy pozitivně testovaným na covid, měl by nastoupit do karantény, která nyní trvá 5 dní. Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací callcentrum.
02.02.2022
Otcovská od letoška na 14 dní: Jakou důležitou podmínku splnit a jak se vypočítá její výše?
Už od roku 2018 mají novopečení tatínkové možnost využít tzv. otcovskou, kdy po narození dítěte zůstávají doma. Smyslem dávky tzv. otcovské je poskytnout novopečeným tatínkům prostor pro péči o novorozence v prvních dnech po porodu.
02.02.2022
Jak se daňově posuzují příjmy poskytovatelů ubytovacích služeb přes Airbnb?
Pokud pronajímáte svůj byt prostřednictvím Airbnb a jiných podobných platforem, zbystřete. Nejedná se o klasický příjem z nájmu, ale o ubytovací službu, a tím pádem jste považováni za osobu samostatně výdělečně činnou. Co vše musíte ohlídat?
02.02.2022
Emailing stojí až za pětinou všech online prodejů. Používat ho zvládne každý
Až 19% veškerých online prodejů přichází celosvětově právě z emailových kampaní, proto je radno emailing nepodceňovat.
02.02.2022
Host se prokáže padělaným certifikátem. Hrozí v případě kontroly pokuta i hospodskému?
Aktuálně platí ve stravovacích zařízeních opatření, kdy musí obsluha restaurací či hospod a barů kontrolovat tzv. O-N. Host tedy musí prokázat, že je očkovaný nebo že prodělal covid.
01.02.2022
U OSVČ v karanténě došlo k poklesu tržeb. Neplatí si ale nemocenské. Má nárok na kompenzační bonus?
Finanční správa ČR již začala přijímat žádosti o kompenzační bonus 2022 za 2. bonusové období. Za kalendářní dny spadající do druhého bonusového období (druhé bonusové období je období od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2022) je možné žádost o kompenzační bonus podat nejpozději do 1. dubna 2022.
01.02.2022
Karanténa trvala déle, než bylo vyplaceno ošetřovné? Podejte žádost o doplacení ošetřovného
Jestliže je zaměstnancům vyplaceno ošetřovné za méně dnů, než ve skutečnosti trvala karanténa nebo izolace, je možné požádat o doplacení ošetřovného. O doplacení lze požádat prostřednictvím zaměstnavatele.
01.02.2022
Fitness centra bojují o přežití. Co jim vadí na komunikaci vlády?
Posilovny a sportoviště patří k dalším odvětvím, kterých se hodně dotýká situace spojená s koronavirem. Jak se jim v současnosti daří?
01.02.2022
Dary poskytnuté po tornádu: Pozor na jejich uplatnění při zúčtování příjmů
Lze daňově uplatnit dary poskytnuté v souvislosti s živelní událostí na Hodonínsku? Není dar jako dar. O některé si lze ponížit základ daně, jiné se vůbec nezohlední.
01.02.2022