Zprávy z datovky po 90 dnech mizí. Jak je archivovat, aby se zachovala platnost dokumentů?
Datová zpráva, která dorazila do datové schránky, je po 90 dnech vymazána. Možností, jak datové zprávy archivovat, je hned několik.
29.04.2024
Platíte daň z nemovitostí přes SIPO? Nezapomeňte navýšit limit
Do konce května je nutné uhradit daň z nemovitých věcí. Daň je možné uhradit několika způsoby.
29.04.2024
V květnu odstartuje služba MAX. Jaké budou ceny předplatného?
Služba Max má u nás od 21. května nahradit streamovací aplikaci HBO Max. Nabídne několik variant a její nejdražší tarif bude stát 299 Kč měsíčně.
29.04.2024
Vláda usnadnila trestání nelegální práce, změny mohou skončit u Ústavního soudu
Vládní koalice prosadila novou definici nelegální práce, kdy už nově není dle zákona důležitá délka trvání práce. Vláda tím chce usnadnit úřadům trestání podnikatelů.
29.04.2024
Výhodný bude ten dohodář, kterého firma zaregistruje jako první
V minulém týdnu Poslanecká sněmovna ČR schválila novelu zákona, která upravuje pravidla u dohod o provedení práce a o pracovní činnosti. Z povinností zůstala především ta týkající se registrace dohodářů.
26.04.2024
Přišla vám SMS, že máte přeplatek na daních? Jde o podvod
První část roku patří daním a toho se opět snaží využít i podvodníci. Ministerstvo financí varuje před podvodnými telefonáty a SMS, které jsou údajně od finančních úřadů a nabízejí možnost vrácení přeplatku na dani.
26.04.2024
Počet OSVČ s paušální daní výrazně vzrostl, působí jich už přes 120 tisíc
Počet OSVČ, které jsou v paušální režimu, přesáhl v letošním roce 120 tisíc. Drtivá většina z nich se nachází v nejnižším pásmu daně. Vyplývá to z dat, která serveru Podnikatel.cz poskytlo Generální finanční ředitelství.
26.04.2024
Další změna v pořádání večírků, kulturních a sportovních akcí pro zaměstnance
Pravidla pro akce pořádané zaměstnavatelem se od nového roku změnila. Zanedlouho má dojít k další úpravě tohoto oblíbeného zaměstnaneckého benefitu.
26.04.2024
Vysajou účet i do pár minut. „Šmejdi“ dál útočí na klienty tuzemských bank
Mají často profesionální call centra. Naletět na jejich podvod může dnes prakticky kdokoli.
26.04.2024
Máte kavárnu a chcete umožnit, aby vám zákazníci platili v bitcoinech? Podcast Bitcoin a blondýna poradí
Jste fanoušek do kryptoměn a zvažujete, že byste zákazníkům svého byznysu umožnili, aby platili v bitcoinech? Právě na tuto oblast se zaměřil aktuální díl podcastu Bitcoin a blondýna, který připravují kolegové ze sesterské redakce webu Měšec.cz. Přijímat bitcoin v obchodě je navíc snazší a levnější než přijímat karty.
26.04.2024
Finanční správa vydražila na zabavených věcech neplatičů daní téměř 500 milionů
Pokud poplatník dlouhodobě neplní své daňové povinnosti, přichází o věci. Jak motivé, tak nemovité. Ty následně finanční správa nabízí v online dražbách.
26.04.2024
Rom nesměl do taxíku, postižená osoba do prodejny a další diskriminace
V průběhu minulého roku se Česká obchodní inspekce zaměřila na diskriminační jednání ze strany obchodníků. Prodejci pochybili v osmi případech.
26.04.2024
Bezdětní nad 35 let by měli hradit vyšší odvody na penzi, navrhují lidovci
V rámci podpory rodin s dětmi se objevuje návrh, kterým by se měla změnit výše odvodů na penzi. S návrhem přicházejí ledovci.
26.04.2024
V dalších supermarketech seženete balíčky s levnějším zbožím. Víme kde a za kolik
Některé supermarkety už delší dobu nabízejí bedýnky nebo tašky především s méně kvalitním ovocem a zeleninou nebo zbožím s blížící se trvanlivostí za zvýhodněné ceny. Nyní se tato nabídka rozšiřuje.
26.04.2024
Udělali jste chybu v daňovém přiznání? S opravou je to nyní zamotanější
Zjistili jste, že jste v přiznání udělali chybu? Způsob řešení se odvíjí od toho, kdy jste přiznání podali a zda máte povinnost podávat přiznání elektronicky.
26.04.2024
Musel si zvyknout, že Chorvaté mají na vše čas. Jak se mu v Chorvatsku podniká?
Jakub začínal jako kavárník a nyní spravuje několik vil v unikátním chorvatském resortu. Seznamte se s jeho příběhem.
26.04.2024
Nový formulář pro hlášení všech DPP bude zveřejněn již tento týden
Minulý týden prošla třetím čtením v Poslanecké sněmovně novela, kterou se mění zákon o investičních společnostech a investičních fondech (sněmovní tisk č. 570).
24.04.2024
Mají OSVČ povinnost archivovat přehledy o příjmech a výdajích?
OSVČ musí podat nejen přiznání, ale také přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Musí je následně archivovat a pokud ano, tak jak dlouho?
24.04.2024
Osvobození zaměstnaneckých benefitů se opět změní
Poslanecká sněmovna minulý týden schválil novelu, která opět mění osvobození zaměstnaneckých benefitů. Novinky se týkají především firemních školek.
24.04.2024
Pozor na pokuty, když neodevzdáte přehledy zdravotní pojišťovně
Kromě daňového přiznání je potřeba splnit také povinnosti vůči zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Víme, co vám hrozí, když zdravotní pojišťovně neodevzdáte přehled o příjmech a výdajích.
24.04.2024
Slevy pro pracující důchodce opět na scéně
Spolu s návrhem důchodové reformy se vrací slevy pro pracující důchodce. Jde o staronový návrh, který se dotkne nejen pracujících důchodců, ale i zaměstnavatelů.
24.04.2024
E-shopy nabízejí pojištění proti rozbití nebo krádeži. Má to smysl?
V nákupních košících e-shopů mohou zákazníci nalézt pojištění proti rozbití nebo krádeži výrobku. Zjistili jsme, proč tuto službu e-shopy nabízejí.
24.04.2024
Obchodníci zase zdražují základní potraviny, nižší DPH nefunguje
S nižší DPH slibovala vláda Petra Fialy nižší cenu potravin. To se zatím neděje. Obchodníci zase zdražují a dražší je i mediálně sledovaný cukr.
24.04.2024
Proč poplatníkovi daně z nemovitých věcí přišly složenky dvě?
Finanční správa ČR od minulého týdne rozesílá informace o výši daně z nemovitých věcí, kterou je nutné uhradit za rok 2024. Jeden ze způsobů doručení je složenka. Proč ale některým dorazily složenky dvě?
24.04.2024
Při podání přiznání k dani datovou zprávou musíte použít správný formát
Na podání daňového přiznání za rok 2023 zbývají necelé dva týdny. Tiskopis musí být odevzdán do 2. května 2024. V tento den musí být zároveň daň uhrazena.
24.04.2024
Rozbitý spotřebič budou muset výrobci opravit i po záruce
Evropský parlament schválil směrnici, která upřesňuje povinnosti výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty. A to za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase.
24.04.2024
Vše, co potřebujete vědět o nové sociální superdávce
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo nové informace o takzvané superdávce, která se má nově vyplácet místo čtyř dosavadních. Zjistěte o ní vše podstatné formou otázek a odpovědí.
24.04.2024
Nezákonné rozhodnutí berňáku? Ne, jen jiný právní názor soudu, blouzní ministerstvo
[KOMENTÁŘ] Soudy prý mnohdy zruší rozhodnutí finančních úřadů jako nezákonné jen proto, že zastávají jiný právní názor, říká ministerstvo financí.
24.04.2024
Vykazování účetních informací a jejich zveřejňování po aplikaci novely zákona
Jednou z novinek, kterou zákon o účetnictví přináší, je úprava vykazování účetních informací a jejich následné zveřejňování.
24.04.2024
Udělalo se vám špatně po jídle z restaurace? Je možné ji nahlásit
Restaurační zařízení a jiné provozovny, které nabízejí stravovací služby, jsou pravidelně pod drobnohledem hygieniků. Kromě pravidelných kontrol mohou dorazit také „na udání“.
22.04.2024
Portál MOJE daně ukazoval chybnou informaci ohledně záloh na dani
Portál MOJE daně přináší důležité informace týkající se daňových povinností. V těchto dnech se však v jejich výčtu objevila chyba.
22.04.2024
Výrobci oblíbených nápojů přichází s novinkami. Co se mění?
Nealkoholické nápoje značek Kofola, Pepsi a Vinea mají různé majitele, ale zároveň mění grafiku obalů. Zjistěte, co vše se dočkalo obnovy.
22.04.2024
Jurečka chce delší zkušební dobu, ODS navíc tlačí výpověď bez udání důvodů
Maximální délka zkušební doby by se měla prodloužit až na 4 měsíce u řadových zaměstnanců a 8 měsíců u zaměstnanců vedoucích.
22.04.2024
Zálohování PET lahví a plechovek od příštího roku. Jak to dopadne na malé obchody?
Od příštího roku by měl u nás platit zálohovací systém zahrnující zálohování PET lahví a plechovek. Jak to ovlivní především menší obchody?
22.04.2024
Kontroly nelegální práce vás budou moct skrytě nahrávat, navrhuje Jurečka
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) pokračuje ve svém tažení proti nelegální práci. Nyní navrhuje, aby firmy, které výkon nelegální práce umožní, byly zveřejněny, a kontroloři mohli tajně pořizovat nahrávky.
19.04.2024
Konec nutnosti mít štempl na papíře, plnou moc půjde udělit digitálně
Senát dnes schválil novelu zákona o základních registrech, která zavádí možnosti digitálně zpracovaných plných mocí.
19.04.2024
Část změn DPP z konsolidačního balíčku se nakonec zruší dřív, než začne platit
Poslanci dnes schválili novelu, která ruší systém dvou limitů a zpojistnění dohod o provedení práce (DPP), který předtím podpořili v rámci konsolidačního balíčku. Místo toho se od roku 2025 zaveden systém „hlavních“ a „vedlejších“ dohod.
19.04.2024
Elektronicky uzavírané pracovní smlouvy a dohody v praxi
Již půl roku mohou zaměstnavatelé uzavírat pracovní smlouvy i dohody mimo pracovní poměr zjednodušenou elektronickou cestou. Odborníci radí, čeho se vyvarovat.
19.04.2024
Kdy může podnikatel zamítnout reklamaci?
Zamítnout reklamaci spotřebiteli lze jen ze zákonných důvodů. Připomeňte si, co mezi ně patří.
19.04.2024
K OSVČ může dorazit kontrola z pojišťovny. Jaký může mít důvod?
Zdravotní pojišťovny mohou u plátců pojistného provádět kontroly. Jedná se kontroly pravidelné, které se konají dle plánu, ale pak jsou také kontroly nepravidelné.
19.04.2024
Podávali jste papírové přiznání? Na podání přehledů máte už jen 14 dní
Poplatníci, kteří podali daňové přiznání za rok 2023 v listinné podobě v nejzazší termín, tedy 2. dubna 2024, mají poslední dva týdny na podání přehledů.
19.04.2024
Chtěli po něm 274 tisíc za fiktivní clo. Možná to zkusí i na vás
Podvodníci zkouší další finty, jak z lidí dostat peníze. Tentokrát pod hlavičkou Celní správy ČR.
19.04.2024
Berňák rozesílá informace o výši daně z nemovitostí na rok 2024
Lhůta pro uhrazení daně z nemovitých věcí končí 31. května 2024. Informaci o tom, kolik na dani zaplatíte, začala finanční správa v těchto dnech rozesílat.
19.04.2024
Allegro si mne ruce: Češi slyší na rychlé doručení, nízké ceny i široký výběr
Marketplace Allegro působí na tuzemském trhu necelý rok a velmi rychle roste. Zákazníci mají o nákupy velký zájem a tržiště pozitivně hodnotí.
19.04.2024
Rozum nakonec u DPP zvítězil, Stanjura a spol. proti němu ale bojovali statečně
[KOMENTÁŘ] To, že systém u dohod o provedení práce schválený v konsolidačním balíčku nakonec vůbec nezačne platit, je dobrá zpráva. Proč ale koalice během schvalování balíčku problém ignorovala?
19.04.2024
Registrace dohod a další změny provádějte, až když se nebudou měnit, zní od asociací
O dohodách o provedení práce a pracovní činnosti se v poslední době hodně mluví. Mění se také to, co má platit. Slyšet jsou proto nejrůznější asociace zastupující podnikatele.
19.04.2024
Žebříček nejbohatších lidí je venku. Jak si vedou čeští miliardáři?
Žebříček nejbohatších miliardářů každoročně zveřejňuje časopis Forbes. Letos se ukázalo, že se nejbohatším lidem dařilo. Je jich meziročně o 141 více a jejich majetek vzrostl přibližně o 47 bilionů korun.
17.04.2024
Jak má vypadat systém „oznámené“ dohody o provedení práce s vyšším limitem pojistného
Od roku 2025 by se měl zavést systém tzv. oznámených dohod o provedení práce. Zatímco u běžné dohody bude limit pro odvod pojistného 4000 Kč, u oznámené dohody bude vyšší.
17.04.2024
Přemýšlíte nad factoringem? Zjistěte, kde si ho můžete sjednat
Factoring je nástroj financování sloužící jako alternativa bankovního úvěru. Zdrojem jeho financování jsou pohledávky. Podívejte se, kdo jej u nás nabízí.
17.04.2024
Chystají se bonusy pro firmy, co zaměstnají lidi z okraje společnosti
Vzniká nový zákon, který by v případě hladkého schválení platil už od 1. ledna 2025. Zaměřuje se na pracovní uplatnění pro lidi na nejnižší příčce žebříčku společenského uplatnění.
17.04.2024
Fialova vláda opět nechce plnit sliby. A zase se jedná o daně
Ještě v listopadu 2022 premiér Petr Fiala lidem sliboval, že daně nezvýší: My se nechystáme zvyšovat daně lidem, přestože tady existuje určitá poptávka, prohlásil předloni pro Blesk Fiala.
17.04.2024
Balíkovna nabízí bytovým domům zřízení vlastních boxů pro příjem zásilek
Balíkovna, kterou provozuje Česká pošta, nabízí nově bytovým domům, aby si zřídily vlastní boxy pro příjem zásilek. Příští rok se navíc boxy otevřou i dalším přepravcům.
17.04.2024
Padl rekordní počet pokut za kartelové dohody, sankce dosáhly 268 milionů
Antimonopolní úřad dokončil v roce 2023 celkem 16 správních řízení o kartelových dohodách, což je nejvyšší počet od roku 2004, kdy došlo ke změně legislativy. Celkově úřad udělil za zakázané dohody pokuty ve výši 268 milionů korun.
17.04.2024
Nárok na ošetřovné a otcovskou se od nového roku rozšíří
Brzy se významně změní podmínky poskytování nemocenských dávek. Budou elektronizované a podle nově upravených podmínek.
17.04.2024
Vyplatí se v dnešní době sponzoring? Víme, na co si firmy musí dát pozor
Sponzoring patří k nástrojům public relations. Když se s ním vhodně pracuje, může firmám přinést mnoho výhod.
17.04.2024
Chcete rozjet e-shop, ale bojíte se, že už "přee-shopováno"? Zbytečně
Říká se, že Češi jsou konzervativní. Jakmile si něco oblíbí, málokdy sáhnou jinam. Jinak je tomu ale v oblasti české e-commerce.
17.04.2024
Avast předával údaje o svých uživatelích. Zaplatí za to pokutu 351 milionů
Úřad pro ochranu osobních údajů uložil pokutu 351 milionů společnosti Avast Software za to, že neoprávněně zpracovávala osobní údaje uživatelů jejího antivirového programu Avast.
17.04.2024
Portál občana bude v mobilu. Upozorní na příchozí datové zprávy či konec dokladů
Stát nabízí více než 600 služeb online. Ke službám je přístup možný prostřednictvím Portálu občana. Ten bude již brzy v mobilních telefonech.
17.04.2024
Byli jste loni dlouho na nemocenské? Víme, jak to ovlivní daňové přiznání
Ten, kdo je v dlouhodobé pracovní neschopence nebo nastoupí na nemocenskou v ochranné lhůtě, může získat nárok na vratku daně za celý rok.
17.04.2024
Pronajměte byt lidem v nouzi a stát vám bude garantovat nájem, navrhuje Bartoš
Pronajímatelé bytů budou moct získat od obce či kraje ručení za úhrady nájemného a záloh za služby a vzniklých škod. Počítá s tím zákon o podpoře bydlení.
17.04.2024
Novela zákona o účetnictví a nový pohled na vymezení účetní závěrky
Navržená novela zákona o účetnictví přináší nemálo změn. Jednou z nich je i úprava pohledu na stávající definici účetní závěrky a zrušení některých pojmů, které s touto oblastí souvisí.
17.04.2024
Zjistěte, která generace je pod největším pracovním tlakem
Z nového průzkumu společnosti Colliers vyplynulo, že pod největším tlakem se v pracovním prostředí ocitají zaměstnanci ve věku od 44 do 59 let. Téměř polovina z nich také přiznává, že v pracovní době nedokáže zvládnout svou agendu.
17.04.2024
Na podnikatele cílí další podvodníci, vydávají se za kontrolory NKÚ
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) upozorňuje na podvodné telefonáty, kdy se volající vydávají za zaměstnance NKÚ a snaží se volaného přimět k převodu peněz. Cílí hlavně na podnikatele.
12.04.2024
13 návrhů, jak dle podnikatelů zlepšit daňové odpočty na výzkum a vývoj
Svaz průmyslu a dopravy ČR zveřejnil 13 návrhů opatření, které by dle svazu měly zatraktivnit daňové odpočty na výzkum a vývoj.
12.04.2024
Výdejní místa Zásilkovny se po tlaku ÚOHS otevřou i dalším přepravcům
Výdejní místa Zásilkovny budou moct nově spolupracovat i s dalšími přepravci. Zásilkovna mění po tlaku ÚOHS smlouvy. Změna se ale netýká všech výdejních míst.
12.04.2024
Angličtina ve firmách? V Evropě patříme k podprůměru
S angličtinou mají problém jak řádoví zaměstnanci, tak také ti na manažerských pozicích. Ti se přitom často účastní mezinárodních jednání. Obecně je neznalost jazyků konkurenční nevýhodou.
12.04.2024
Evidenční listy důchodového pojištění za rok 2023
Je nejvyšší čas na vyhotovení ELDP. Jaká jsou pravidla, změny a kdy musí být tento dokument předán sociální správě a kdy zaměstnancům?
12.04.2024
Jsou drzí, neuznávají šéfa, chtějí hned vysoký plat. Mýtus, nebo pravda o generaci Z?
Na zaměstnanecké pozice nastupuje stále více lidí z generace Z. Jak k ní ve firmě přistupovat? A jaké mýty kolem ní kolují?
12.04.2024
Jak postupovat, pokud chce OSVČ snížit zálohy na zdravotní pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné musí povinně hradit zálohy na zdravotní pojištění v dané výši. Mohou však také zažádat o její snížení. Jak na to?
12.04.2024
Praktiky, které mají ovlivnit zákazníka. Jsou legální a fungují
Vedle nekalých praktik, které zkouší prodejci na své zákazníci, jsou také praktiky, které jsou zcela legální. Aplikují se především v kamenných obchodech. A vesměs se jedná o úplné detaily, které přinášejí efekt.
12.04.2024
Supermarkety rozšiřují privátní značky. Jaké produkty přibyly?
Privátní značky jsou v obchodních řetězcích stále oblíbenější. Jsou totiž kvalitní a levnější a jejich sortiment se tak stále rozšiřuje. Zjistěte, co nového najdete v regálech.
12.04.2024
Status umělce sice bude moct získat více lidí, zpřísní se ale podmínky pro stipendia
Oproti původnímu návrhu sice status umělce budou moct získat umělci bez ohledu na výši příjmů, ten však nově bude zásadní při žádosti o státní stipendium.
12.04.2024
Nejen hobby markety, od covidu mají nyní plné ruce práce i zahradnické e-shopy
E-shopům se zbožím na zahradu v těchto dnech vrcholí sezóna. Co patří mezi nejoblíbenější a jak se mění zákaznické chování?
12.04.2024
Místo skutečných výdajů můžete uplatnit paušální. Připomeňte si jak
Spousta osob samostatně výdělečně činných využívá takzvaných paušálních výdajů, tedy výdajů procentem, kdy při odečítání výdajů od příjmů nemusí dokládat účtenky a faktury. Musí si však dát pozor na splnění určitých podmínek.
10.04.2024
Výchovné, které se vyplácí od roku 2023, se má snížit a omezit
Výchovné 500 Kč za dítě, které od loňska zvyšuje důchod, by se mělo omezit. Nahradit by ho měly fiktivní vyměřovací základy, navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí v důchodové reformě.
10.04.2024
Nulová spotřební daň na víno není v době úspor obhajitelná, říká Stanjura
Vláda by měla do konce května rozhodnout o zavedení spotřební daně na tiché víno. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury není v době úspor daňová výjimka u alkoholu obhajitelná.
10.04.2024
Začala výměna 2,7 milionu průkazů pojištěnce, VZP už rozeslala první kartičky
Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) už rozjela výměnu kartiček pojištěnce u 2,7 milionu klientů. Akce potrvá až do konce roku.
10.04.2024
Jurečka chce zvýšit daňové zvýhodnění na více dětí až o 7 tisíc korun
Ministr práce a sociálních věcí by rád zvýšil daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě o 20 až 25 %. To by znamenalo nárůst až o necelých 7 tisíc korun ročně.
10.04.2024
Byznys s DNA testy jen kvete. Jak fungují a kolik vynáší?
Na českém trhu působí mnoho společností, přes které si lidé mohou nechat udělat DNA testy. Zjistili jsme, jaká je po nich poptávka a jak tento byznys funguje.
10.04.2024
Klarna slibovala odložené platby. Počet spolupracujících e-shopů je ale mizerný
V roce 2022 vstoupila do Česka švédská společnost Klarna. Měla být silnou konkurencí již zavedených značek Twisto nebo Skip Pay (dříve Mall Pay). Klarna, stejně jako její konkurenti, nabízí možnost odložených plateb (BNPL).
10.04.2024
Zrušte zákon o omezení prodejní doby, apelují zástupci podnikatelů na vládu
Podnikatelské organizace se obracejí na vládu s apelem, aby zrušila zákon, který omezuje prodejní dobu v době vybraných státních svátků, který dle jejich názoru jen zasahuje do svobody podnikání.
10.04.2024
Musí OSVČ v paušálním režimu na neschopence platit paušální daň?
Účast na nemocenském pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné dobrovolná. Platí to i v případě, že jsou v paušálním režimu.
10.04.2024
Úřad práce přispívá na rekvalifikační kurzy nezaměstnaným až 50 tisíc korun
Nezaměstnanost v ČR je v mezinárodním srovnání nejnižší v celé Evropské unii. Za březen klesla na 3,9 procenta. Výrazně roste počet rekvalifikací.
10.04.2024
Pracujete na dohodu? Víme, na kolik dovolené máte nárok
Od letošního roku platí, že ti, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, mají při splnění určitých podmínek nárok na placenou dovolenou. Na praktických příkladech ukazujeme, jaká může být její délka.
10.04.2024
Psí spřežení neměla během covidu nárok na kompenzační bonus, potvrdil soud
Podnikatel nabízející jízdy psím spřežením neměl nárok na kompenzační bonus během covidové uzávěry na podzim a v zimě roku 2020, potvrdil Nejvyšší správní soud.
10.04.2024
Jaké změny přinese novela zákona o účetnictví v oblasti základních cílů a zásad?
Novela zákona o účetnictví mimo jiné přinese i změny v oblasti základního vymezení cíle účetního výkaznictví a požadavků na kvalitu účetních informací. Novou navrhovanou úpravu jsme pro vás shrnuli.
10.04.2024
Ceny potravin dál klesají. Levnější je mouka, vepřové nebo jogurty
Inflace se v březnu ustálila na dvou procentech. Ceny rostly nejvíce v oddíle doprava. Na inflaci měl největší dopad zvýšený poplatek za dálniční známku a další zdražování pohonných hmot.
10.04.2024
Exekuce a penze: Mýtus, který vás může na stáří připravit o důchod
V souvislosti s důchody se objevuje celá řada mýtů. Pokud člověk některým uvěří, zakládá si tím na problémy ve stáří.
08.04.2024
Změny u sociálních dávek: Bude nutné doložit, co žadatel vlastní a kolik má našetřeno
V příštím roce by měly nastat významné změny u sociálních dávek. Zpřísní se podmínky. Pro jejich nárok již nebude posuzován pouze příjem a výdaje.
08.04.2024
Finančák zabavil neplatiči daní šperky za 32 milionů. Teď je nabízí v dražbě
Věci, které jsou zabaveny podnikatelům, kteří dlouhodobě neplní své daňové povinnosti, nabízí Finanční správa ČR v dražbách. Seznam bývá pestrý. Aktuálně jsou k mání šperky za 32 milionů korun.
08.04.2024
Po zimě se vrací farmářské trhy. Jaké jsou trendy?
Farmářské trhy mohou v těchto dnech lidé navštívit v mnoha českých městech. Naleznou na nich rozmanitý sortiment od ovoce a zeleniny nebo pečiva, přes mléčné výrobky a uzeniny, až po méně tradiční produkty.
08.04.2024
Jak bude probíhat hlášení dohod od 1. července 2024?
Nově se budou hlásit všechny dohody o provedení práce. Účinnost změn v této oblasti odložena nebude. Elektronicky a podle nových podmínek.
08.04.2024
Pro velké značky není udržitelnost jen pojmem. Vezměte si z nich příklad
Zatímco pro některé společnosti může udržitelnost znamenat jen módní nebo moderní slovo, velké zahraniční značky ji berou vážně a je důležitou součástí jejich byznysu.
08.04.2024
Krásné a funkční produkty nejsou všechno. Zákazníci požadují udržitelnost
Průzkumy ukazují, že nejen mladší generace stále více při svém nákupním rozhodování dá na udržitelnost a také sociální zodpovědnost firem. Výrobci tak musejí počítat se změnami a mohou díky nim získat i konkurenční výhody.
05.04.2024
Podívejte se, jak si umělá inteligence představuje provozovny podnikatelů
Zadali jsme umělé inteligenci úkol, aby vytvořila ideální prostředí pro provozovny. Postupně jsme definovali jednotlivé druhy řemesel a dalších oborů podnikání. Podívejte se na výsledek.
05.04.2024
Zaměstnáváte cizince? Informace o nich budete muset hlásit elektronicky
Kdo zaměstnává cizince, bude muset plnit informační povinnost už jen elektronicky. Na výběr bude nicméně několik variant. Novinka bude platit od července letošního roku.
05.04.2024
Úleva pro zaměstnavatele, nebudou už muset dělat písemný rozvrh dovolené
Součást novely zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus u minimální mzdy, tvoří i zrušení povinnosti zaměstnavatele vytvářet písemný rozvrh čerpání dovolené.
05.04.2024
Tři nejdůležitější změny v nemocenském pojištění od roku 2025
Již brzy se dočkáme zásadních změn v oblasti nemocenských dávek. Všechny budou elektronicky a pro více příjemců. Změnit se má i příslušnost zaměstnavatelů.
05.04.2024
Co rok, to 1000 nových koučů. Jak mezi nimi najít profesionála, který opravdu pomůže?
Na rozdíl od psychologů či terapeutů se za kouče v České republice může prohlásit každý.
05.04.2024
Daně brzy jen elektronicky? Letos bude bez papíru přes 70 % přiznání
Papírové daňové přiznání bude brzy minulostí. Poplatníci stále více podávají přiznání elektronicky. Doposud bylo podáno 59 % daňových přiznání elektronicky. Celkový počet online přiznání letos překročí 70 %.
05.04.2024
Od dubna nemusíte dokládat příjmy a náklady na bydlení na pracáku. Jde to online
Od 1. dubna 2024 není nutná návštěva úřadu práce pro doložení příjmů a nákladů na bydlení pro účely sociálních dávek. Je možné tak učinit elektronickou cestou.
05.04.2024
Po daňovém přiznání je čas na přehledy. Máme je všechny na jednom místě
Přehled musí OSVČ podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání. Nebo do 8. dubna 2024, pokud se jí povinnost podat daňové přiznání netýká.
05.04.2024
Umělá inteligence, nebo zkušenosti? Víme, s čím zazáříte na pohovoru
Se zaváděním nástrojů umělé inteligence souvisí také seznam dovedností, které firmy budou letos vyžadovat od svých zaměstnanců. Nejedná se přitom o nahrazování pracovníků, ale změny ve způsobu práce.
05.04.2024
Přiznáním to nekončí. Na jaké časté chyby si dát pozor v přehledech OSVČ?
Po podání přiznání musí OSVČ vyplnit i přehledy o výši daňového základu pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Přestože jde o krátké formuláře, dá se v nich udělat řada chyb.
05.04.2024
Vyšperkujte si díky Canvě sociální sítě. Přinášíme návod, jak na působivé příspěvky
Už jsme si představili online nástroj pro tvorbu grafiky Canva. Dnes se zaměříme na to, jak v něm snadno vytvořit příspěvky na sociální sítě.
05.04.2024
Končí lhůta pro papírová přiznání za rok 2023. Máme velký souhrn všeho podstatného
Dnes končí lhůta pro podání daňového přiznání v papírové podobě k dani z příjmů za rok 2023. Připravili jsme souhrn všeho důležitého, a to včetně formulářů.
03.04.2024
Algoritmům na sociálních sítích musíte jít na ruku. Přinášíme tipy, jak uspět
Každá sociální síť má své algoritmy zobrazování příspěvků a často je také mění. Na co je třeba pamatovat?
03.04.2024
Kdy vám dorazí přeplatek na dani, který vyšel v přiznání k dani?
Dnes je poslední den na podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2023 v papírové podobě. Kdy očekávát, že dorazí případný přeplatek a co jeho vyplacení může zkomplikovat?
03.04.2024
Nejasná pracovní doba, ale i švarcsystém. Inspekce práce rozdala pokuty v řádu milionů
Během loňského roku provedl Státní úřad inspekce práce u zaměstnavatelů téměř 20 tisíc kontrol. Uložené pokuty za prohřešky přesáhly 366 milionů korun.
03.04.2024
Měnili jste loni pojišťovnu? Nezapomeňte předat dvoje přehledy
Každý má jednou za 12 měsíců právo změnit zdravotní pojišťovnu, a to k prvnímu dni kalendářního pololetí. Osoby samostatně výdělečně činné, které tuto změnu v loňském roce uskutečnily, musí vyplnit dva přehledy.
03.04.2024
Jak zachránit daňovou výhodu po provedeném ročním zúčtování daní?
I zapomenutou slevu na dani či nezdanitelnou část základu daně za rok 2023 je možné ještě uplatnit. I když již bylo roční zúčtování u zaměstnavatele provedeno.
03.04.2024
Změny v oblasti kategorií účetních jednotek od roku 2025
Novela zákona o účetnictví, která by měla být účinná od roku 2025, by měla přinést hned několik změn. Pokud účinnosti nabude dle předpokladu od 1. 1. 2025, měly by se v zákoně o účetnictví objevit změny pro kategorie účetních jednotek.
03.04.2024