Nedlužíte berňáku na daních? Poradíme, jak to zjistit
Jedním z nejčastějších dluhů vůči státu je dluh na dani. Vzniknout může, když OSVČ nezaplatí daň z příjmů ve stanovené lhůtě. Připomeňte si, jak můžete zjistit, jestli nedlužíte zrovna vy.
15.05.2024
Ještě měsíc budete vydělávat na stát, Den daňové svobody je letos 11. června
Ještě necelý měsíc budou Češi pomyslně pracovat na stát a teprve po 11. červnu začnou vydělávat na sebe. Den daňové svobody nicméně letos nastane o dva kalendářní dny dříve než loni.
15.05.2024
Konec papíru, i se sociálkou budou muset OSVČ komunikovat elektronicky
OSVČ, které mají zpřístupněny datovou schránku, budou muset s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) komunikovat elektronicky, schválila vláda.
15.05.2024
Značka Pietro Filipi hlásí návrat, koupila ji Trenýkárna.cz
Značka oděvů Pietro Filipi, která skončila během koronavirové pandemie, se vrací na tuzemský trh. Zakoupila ji firma DaniDarx, která vlastní e-shop Trenýrkárna.cz.
15.05.2024
Plánovaná elektronizace nemocenských dávek
Od roku 2025 budou nemocenské dávky jen elektronicky. Nejdůležitější bude identifikátor. S ním si zaměstnanec o dávku u zaměstnavatele požádá. Zruší se tiskopisy.
15.05.2024
Zálohování nápojových obalů je na spadnutí. Jak to funguje v sousedních státech?
Stále více se u nás hovoří o zálohování PET lahví a plechovek, které by mělo platit od příštího roku. V mnoha evropských zemích už zálohovací systém běží.
15.05.2024
Inflace se v dubnu opět zvýšila. Mohou za to ceny potravin
Duben nepřinesl zrovna lichotivá čísla. Alespoň co se inflace týká. Ta se v dubnu opět zvýšila. Proti předchozímu měsíci stouply spotřebitelské ceny o 0,7 procenta.
15.05.2024
Když bude OSVČ platit vysoké zálohy na sociální pojištění, bude mít lepší důchod?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) hradí pravidelné zálohy na sociální pojištění. Má výše záloh vliv na výši důchodu?
15.05.2024
Přišla mu složenka s výší daně z nemovitostí i přesto, že už daň uhradil. Proč?
Poplatníci daně z nemovitých věcí jsou v těchto týdnech informováni o výši daně z nemovitých, kterou musí uhradit za rok 2024.
15.05.2024
Stále přibývá počet firem v insolvenci. V jakém oboru je nejhorší situace?
Loňský rok nebyl pro spoustu firem jednoduchý. Mohou za to například rostoucí vstupní náklady, silný tlak na navýšení mezd nebo slabá poptávka ze strany zákazníků. Zjistěte, co vše odhalila analýza společnosti Coface.
15.05.2024
Podnikatelé s maximálně 24 zaměstnanci nebudou muset platit koncesionářské poplatky
Ministerstvo kultury přepracovalo novelu, která mění koncesionářské poplatky (nejen) pro podnikatele. V novele však zůstal kritizovaný systém placení dle počtu zaměstnanců.
15.05.2024
Koncesionářské poplatky se mají zvýšit o 25 Kč, navíc porostou o inflaci
Původně chtělo ministerstvo kultury zvýšit koncesionářské poplatky o 35 Kč, nakonec ale navrhuje nárůst o 25 Kč. Zároveň se má ale zavést valorizační mechanismus dle inflace.
15.05.2024
Co je to účtová osnova a účtový rozvrh?
Definice účtové osnovy a účtového rozvrhu patří mezi základní účetní pojmosloví. Co tyto pojmy definují a jaký je mezi nimi rozdíl?
15.05.2024
Kterých ročníků se dotkne prodloužení věku od odchodu do důchodu?
Součástí důchodové reformy, kterou před několika týdny schválila vláda, je i prodloužení věku odchodu do důchodu. To se však bude týkat jen některých ročníků.
15.05.2024
Ve mzdovém účetnictví je celá řada změn. Udělejte si v nich přehled
V oblasti mzdového účetnictví je celá řada novinek a změn. Týkají se například dohod o provedení práce či starobních důchodů.
13.05.2024
Nový formulář pro hlášení dohod? PDF verze na stránkách ČSSZ je jen ukázkou
Poslanci v dubnu schválili novelu, která ruší systém dvou limitů a zpojistnění dohod o provedení práce (DPP), který předtím podpořili v rámci konsolidačního balíčku. Místo toho bude od roku 2025 zaveden systém „hlavních“ a „vedlejších“ dohod.
13.05.2024
Stát slibuje podnikatelům snížení byrokracie. Víme jak přesně
Do meziresortního připomínkového řízení poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu balíček obsahující 23 návrhů na snížení administrativní zátěže pro podnikatele v oblasti živnostenského podnikání, zaměstnanosti, životního prostředí a daňové správy.
13.05.2024
Nárok na ošetřovné budou mít nově i OSVČ a dohodáři
Novela zákona o nemocenském pojištění, kterou schválila vláda, přináší změnu, která se týká OSVČ a lidí pracujících na dohody. Nově by měli mít nárok na ošetřovné.
13.05.2024
K hromadnému úprku dohodářů na IČO stále zatím nedošlo, počet OSVČ ale i tak roste
Počet OSVČ sice opět meziročně vzrostl, nárůst však není nijak dramatický. Výrazněji se zvýšil počet OSVČ vedlejších, je to však dané loňským nižším zvýšením.
13.05.2024
Jen na fotovoltaiku je připraveno 7 miliard. Víme, jaké další dotace můžete využít
Čím dál více dotačních programů je zaměřeno na udržitelné zdroje a ekologii obecně. Přinášíme vám přehled některých z nich.
13.05.2024
Stravování důchodců opět bez komplikací. Opomenutí konsolidačního balíčku napraveno
Změny zákona o daních z příjmů počínaje rokem 2024 upravily poskytování příspěvku na stravování. Zapomnělo se ale na stravující se důchodce.
10.05.2024
Neomezené tarify u mobilu pro podnikatele: Jsou předražené?
Využívání dat v mobilních zařízeních se stále zvyšuje a díky tomu se mění také nabídka neomezených mobilních tarifů. Seznamte se s ní.
10.05.2024
KVÍZ: Znáte dobře historii československých značek?
Některé legendární československé značky existují dodnes, některé již skončily v propadlišti dějin. Lidé si stále mohou vychutnávat limonádu Kofolu či žvýkačku Pedro a děti si pořád mohou hrát s novými Igráčky.
10.05.2024
Třetí antibyrokratický balíček: Vláda slibuje konec povinností, které nedávají smysl
Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček. Předchozí dva rušila zbytečná byrokratická nařízení a regulace. Třetí balíček se soustředí na tzv. samoreportovací povinnosti.
10.05.2024
Česko má další obchod bez prodavačů. Tentokrát na letišti
Automatizované prodejny s neomezenou otevírací dobou se u nás objevují především na vesnicích. Nyní však COOP otevřel takový obchod na letišti.
10.05.2024