5000 korun jako jednorázový příspěvek na dítě. Nedosáhnou na něj ale všichni
Vláda reaguje na současnou složitou finanční situaci rodin, kdy v důsledku energetické a humanitární krize související s ruskou agresí na Ukrajině, dochází ke skokovému růstu cen a inflace. Snaží se tak pomáhat cíleně těm, kteří pomoc potřebují.
28.04.2022
Startuje sezóna zahradních center. Jsou po covidu plné zákazníků?
S propukajícím jarem se lidé stále více začínají věnovat svým zahrádkám, kde pěstují ovoce a zeleninu a květiny. Jak jsou na tom zahradní centra a zahradnictví?
28.04.2022
Květák a dalších 6 věcí je letos levnějších než vloni. Co obchodníci zlevnili?
Ačkoli meziroční inflace dosáhla v březnu 12,7 %, najdou se i věci, které zlevnily. Porovnali jsme data a našli 7 věcí, které stojí méně než před rokem.
28.04.2022
MOJE daně měly technické problémy, někteří poplatníci musí podat přiznání znovu
Portál MOJE daně, skrze který mohou poplatníci podávat daňová přiznání, měl v pondělí 25. dubna technické potíže. Někteří poplatníci proto podali daňové formuláře jiným způsobem. Finanční správa ovšem upozorňuje, že takováto podání jsou neúčinná a že je podnikatelé musí učinit znovu.
27.04.2022
Dary Ukrajině, a to i na zbrojení, půjde odečíst z daní, schválili poslanci
Sněmovna ve středu schválila novelu zákona o daních z příjmů, která přináší úlevy pro dary Ukrajině. Nově půjde odečíst z daní i dary na vojenskou pomoc.
27.04.2022
GFŘ vydalo informaci k posuzování transakcí s kryptoměnami
Stále zajímavější je pro podnikatele i nepodnikatele možnost investovat do tzv. kryptoměn. Protože v souvislosti s kryptoměnami nastává mnoho otázek ohledně zdanění, vydalo Generální finanční ředitelství informaci k posouzení těchto transakcí.
27.04.2022
Radíme Ukrajincům: Základní pravidla zaměstnávání v České republice
Uprchlíci z Ukrajiny by měli pochopit alespoň základní pravidla zaměstnávání, orientovat se v pracovních vztazích, odvodech pojistného a pojmech.
27.04.2022
Jako OSVČ se vykašlala na platbu zdravotního pojištění. Co jí hrozí?
Pojistné musí OSVČ platit ze zákona. V případě, že OSVČ tuto povinnost zanedbává, vzniká u zdravotní pojišťovny dluh, který je nutné vyrovnat. Zároveň s tím se výše dluhu zvedá o penále.
26.04.2022
Berňák rozesílá složenky k dani z nemovitých věcí. Co dělat, pokud vám nedorazí?
Do 25. května 20222 by měla do schránek některým poplatníkům daně z nemovitých věcí dorazit účtenka od finanční správy, na které je uvedena výše daně, kterou je nutné uhradit. Jak postupovat, pokud poplatník složenku vyhlíží, ale ona do stanoveného termínu do schránky nedorazí?
26.04.2022
Dva květnové svátky a zákaz prodeje: Obchodníci mohou sami rozhodnout, zda otevřou
V následujícím měsíci, tedy v květnu, nás čekají dva státní svátky. I když je zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě v platnosti už nějaký ten rok, zákazníci stále tápou, zda během nich nakoupí.
26.04.2022
Kolik účtují restaurace za svíčkovou? V některých se cena blíží třem stovkám
Svíčková na smetaně patří mezi pokrmy české tradiční kuchyně a je tak stálicí na jídelních lístcích v mnoha restauracích. Jak to vypadá s cenou?
26.04.2022
Nejvyšší čas vyhotovit a předat evidenční list důchodového pojištění
Již jen několik dnů zbývá na vyhotovení evidenčních listů důchodového pojištění za rok 2021. Na odeslání a předání je ještě čas. Kdy, jak a komu má být odeslán?
26.04.2022
Rozdíl v důchodech mužů a žen? Jedná se už o takřka 3 tisíce korun
Zatímco muži mají průměrný sólo důchod ve výši 16 900 korun, ženy dostávají jen 14 060 korun. Důvodů je hned několik. Kromě rozdílných mezd na trhu práce je na vině nižší důchodový věk žen.
26.04.2022
Chaos a improvizace. Ministerstvo zdravotnictví selhalo i při IT řešení pandemie, říká NKÚ
Ministerstvo zdravotnictví ignorovalo, že hygienické stanice nejsou z hlediska ICT podpory připravené na zvládání epidemických situací, přestože o problémech vědělo minimálně od poloviny roku 2017. Po vypuknutí pandemie pak nastal doslova chaos, uvádí na základě kontroly Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
25.04.2022
Máte poslední týden na podání elektronického přiznání. Jakými způsoby lze učinit?
Ti, kdo ještě nepodali daňové přiznání za rok 2021, ačkoli to mají za povinnost, mají ještě týden na to, aby tak beztrestně učinili. Musí ale přiznání podat elektronicky. Způsobů existuje hned několik.
25.04.2022
Kdo musí podat dodatečné daňové přiznání navzdory režimu paušální daně?
Pokud podnikatel vstoupil do režimu paušální daně, může se ho týkat povinnost podat dodatečné daňové přiznání za předcházející zdaňovací období. Koho se povinnost týká a jak přiznání dodatečně podat?
25.04.2022
Ukrajinci se zatím do podnikání příliš nehrnou. O jaké obory je největší zájem?
Uprchlíci z Ukrajiny mají možnost v naší republice začít podnikat. S jakým zájmem se setkaly živnostenské úřady a jaké problémy musely řešit?
25.04.2022
Vidíte, firma opravdu zkrachovala, tvrdil úřad. Možná kvůli vám, kontroval soud
Úřady u soudu argumentovaly, že zajišťovací příkazy vydaly oprávněně, jelikož firma nakonec skončila v konkursu. Soud ale kontroval, že to mohlo být kvůli nim.
25.04.2022
Zaměstnanec v exekuci? Je tu další změna ve srážkách ze mzdy
Letos se již poněkolikáté mění základní nezabavitelná (nepostižitelná) částka. Mění se tak srážky ze mzdy.
25.04.2022
Nepoučitelní trhovci: Do Sapy vtrhli celníci a zabavili padělky za desítky milionů
Je to pořád jeden a ten samý příběh. Prodejci padělků se nedají zastavit. Versace, Nike, Dior nebo třeba Lacoste za pár stovek je stále k mání. Celníci opět zasáhli.
22.04.2022
OSVČ chce snížit zálohy na zdravotní pojištění. Je to vůbec možné a jak na to?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) hradí měsíčně zálohy na zdravotní pojištění v dané výši. Jak postupovat, pokud chce OSVČ zálohy na zdravotko snížit?
22.04.2022
Vyrábí luxusní čokoládu a získali prestižní ocenění. Toto je jejich příběh
Silvie a Petr se poznali na beachvolejbalovém campu. Od té doby se stali partnery nejen životními, ale i obchodními a jejich byznysovou dominantou je luxusní čokoláda.
22.04.2022
Konec falešných 90% slev a fiktivních recenzí? E-shopy čeká smršť změn
E-shopy (a nejen ty) čeká smršť legislativních změn. Stanoví se například nová pravidla pro uvádění slev, uživatelské recenze nebo pro řazení produktů.
22.04.2022
Jak a kdy OSVČ prokazuje sociálce vedlejší samostatnou výdělečnou činnost?
O tom, kdy je samostatně výdělečná činnost OSVČ považována za vedlejší, pojednává zákon o důchodovém pojištění. Jak a kdy tuto skutečnost OSVČ dokládá České správě sociálního zabezpečení?
21.04.2022
Lidem s nemovitostí přijde psaní. Berňák rozesílá složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí
Finanční správa ČR začala rozesílat složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Složenky budou poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května 2022. Ve schránce ji však nebudou mít všichni.
21.04.2022