Je součástí paušální daně OSVČ nemocenské pojištění?
Díky režimu paušální daně hradí poplatník jednu jedinou platbu, ve které je zahrnuta daň z příjmů, zdravotní a sociální pojistné. Pauášlní daň OSVČ v roce 2022 činí 5 994 Kč měsíčně. Skládá se z daně z příjmu fyzických osob ve výši 100 Kč, důchodového pojištění v částce 3 267 Kč a zdravotního pojištění ve výši 2 672 Kč.
15.03.2022
Sýrařům startuje sezona. Dobrý sýr zajistí spokojené stádo a kvalitní mléko
U nás se vyrábí sýr především na farmách, ale existuje také několik specializovaných provozoven. Výrobci se nyní připravují na sezonu. S čím se potýkají?
15.03.2022
Dobrovolné podání daňového přiznání nemusí být vždy výhrou
V některých případech podávají zaměstnanci daňové přiznání dobrovolně. Mohou získat příjemný přeplatek na dani. Ne všem se ale takový krok vyplatí.
15.03.2022
V průměru o 1 017 Kč k důchodu: Odkdy si důchodci přilepší?
Všem vypláceným důchodům se zvýší procentní výměra o 8,2 %. V průměru se tak důchod zvýší o 1 017 Kč. Důvodem mimořádné valorizace je vysoká inflace, která od loňského června přesáhla zákonem stanovených 5 %.
15.03.2022
Радимо українцям: Як відкрити рахунок у банку та де які переваги отримати
Українцям, які опинилися в Чехії, для проживання тут може знадобитися регулярний банківський рахунок. Ми пропонуємо вам поради щодо того, як його відкрити та де ви можете отримати деякі переваги.
15.03.2022
Řada firem bojuje o přežití, ale kontroly ze strany státu stále chodí, upozorňují zástupci podnikatelů
České firmy už druhým rokem čelí zátěžovým zkouškám. Po covidové pandemii, kdy byla činnost celé řady z nich omezena nebo zcela pozastavena, se musí vypořádávat s dalšími komplikacemi. Ty jsou spojeny s válkou na Ukrajině, s hyperinflací v cenách energií a fosilních paliv, odchodem zahraničních pracovníků z českých firem zpět na Ukrajinu a spoustou dalších problémů.
14.03.2022
Povinnost nosit respirátory: kde končí a kde zůstávají
Od pondělí 14. března přestává v České republice platit povinná ochrana úst a nosu ve vnitřních a vnějších prostorech s několika výjimkami. Česká republika se tak téměř zbaví roušek a respirátorů používaných kvůli koronaviru a riziku onemocnění covid-19.
14.03.2022
Přihlásili jste se k paušální dani až letos? Úleva se vás ještě netýká, daňové přiznání 2021 podat musíte
Paušální daň OSVČ slibuje méně administrativy. Pokud je k ní poplatník přihlášen, vyhne se mu povinnost podávat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
14.03.2022
Kdo je osobou bez zdanitelných příjmů a jaké má povinnosti?
Fyzické osoby mohou být jak zaměstnanci, tak osoby samostatně výdělečně činné. Kam ale zařadit takovou fyzickou osobu, která má například příjmy jen z nájmu nebo kapitálového majetku?
14.03.2022
Radíme Ukrajincům: Jak si založit bankovní účet a kde získáte jaké výhody?
Ukrajinci, kteří se ocitli v České republice, mohou k životu zde potřebovat běžný účet v bance. Přinášíme tipy, jak si jej založit a kde je možné získat nějaké výhody.
14.03.2022
Palivové tankovací karty umí šetřit za tankování. Rozdíl byl přes 10 Kč/l (TEST)
Dobrá zpráva: pro levnější benzín nebo naftu nemusíte do Polska. Test Měšce prokázal, že v některých případech se cesta za hranice už nevyplatí. Spolehlivé řešení totiž existuje, ale není pro spotřebitele.
14.03.2022
Chystáte se podat daňové přiznání za rok 2021? Pozor na tyto časté chyby
Nejčastější chyby v daňových přiznáních zůstávají skoro stejné. Problémy způsobuje hlavně uplatnění slev na dani a daňové zvýhodnění na dítě.
14.03.2022
Máte posledních pár dnů na uhrazení zálohy na daň z příjmů
Záloha na daň z příjmů se v tomto případě týká poplatníka, který měl daňovou povinnost přes 150 tisíc. V příštím týdnu, v úterý 15. března 2022, vyprší termín pro jednu z povinných splátek.
11.03.2022
Kolik dostane OSVČ na neschopence? S výpočtem pomůže kalkulačka
Osoba samostatně výdělečně činná má nárok na nemocenské, pokud splňuje zákonem dané podmínky. Jednou z nejdůležitějších je, že se k nemocenskému pojištění přihlásila a pravidelně hradí zálohy. Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná.
11.03.2022
Silniční daň bude zrušena, za 1 Kč na ni stát vybere 4krát míň než u jiných daní
Vláda chce zrušit silniční daň pro vozidla do 12 tun. Jak nedávno zjistil NKÚ, její efektivita je v porovnání s ostatními daněmi v ČR zhruba čtyřikrát nižší.
11.03.2022
Resort financí ohlásil kontroly pump. Prodejci budou denně posílat přehledy průměrné prodejní ceny
Pohonné hmoty zdražují už týden nevídaným tempem. Vláda už včera ohlásila kroky, kterými na rostoucí ceny paliv zareaguje. Rozhodla se, že zruší silniční daň a povinné přimíchávání biosložek do paliv.
11.03.2022
K dispozici je služba, která nahrazuje ukončené daňové schránky. Dostupná bude jen 9 měsíců
Služba s názvem „Nahlížení na vybrané údaje“ dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky, která byla ukončena na konci února. Služba umožňuje přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem.
10.03.2022
Радимо українцям: Знайти роботу та заключити трудовий договір
Громадяни України, які подали заяву на отримання спеціальної візи на проживання, будуть шукати роботу в Чехії. Які їхні права і на що слід звернути увагу?
10.03.2022
Přehledy OSVČ všech zdravotních pojišťoven na jednom místě ke stažení
Pro podání přehledů OSVČ zdravotní pojišťovně je ještě stále dost času. Jednotlivé pojišťovny nabízí své formuláře na svých webových stránkách. Server Podnikatel.cz je má na jednom místě. Stačí si vybrat svoji pojišťovnu a tiskopis stáhnout.
10.03.2022
Změny v opatřeních od 14. března: Bez respirátoru do obchodu i ke kadeřníkovi. Neruší se ale úplně
Posledních pár týdnů jsou čísla, která se týkají pandemické situace, příznivá. Vláda přistoupila k dalšímu kroku rozvolňování opatření, která měla šíření pandemie zabránit.
10.03.2022
Nakladatelství darují dětské knihy a slovníky. Pomoci Ukrajině mohou i čtenáři
Na pultech knihkupectví můžeme najít spousty knih. Jak jsou na tom česká nakladatelství a s čím se musí potýkat?
10.03.2022
Radíme Ukrajincům: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
Občané z Ukrajiny, kteří požádali o speciální pobytové vízum, budou na území České Republiky hledat zaměstnání. Jaká mají práva a na co si dát pozor?
10.03.2022
Kdo nemusí podávat daňově přiznání za rok 2021?
Zjednodušené pravidlo, že daňové přiznání podávají podnikatelé, zatímco zaměstnanců se tato povinnost netýká, sice stále do určité míry platí, výjimek však existuje hned několik. Kdo tedy daňové přiznání za rok 2021 podávat nemusí?
10.03.2022
EET skončí, rozhodla vláda. Odmítla návrhy odborů i podnikatelských svazů
Vláda schválila návrh ministerstva financí na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Odmítla tak jak připomínky odborů, tak podnikatelských svazů.
10.03.2022
Vláda reaguje na rostoucí ceny pohonných hmot: Ruší silniční daň a biosložku
Zdražování nafty a benzínu pociťují dopravci a řidiči už od minulého týdne. A ceny stále rostou. Kabinet dnes projednával reakci na rostoucí ceny pohonných hmot.
10.03.2022