Evropská unie chce regulovat sociální sítě. Co na to marketingoví odborníci?
Evropská rada a Evropský parlament se před několika dny dohodly ohledně aktu o digitálních službách, který má přinést větší bezpečnost v online prostoru.
24.05.2022
Při zaměstnávání mladistvých musí být zaměstnavatelé opatrní
Zaměstnávání brigádníků do 18 let má svá pravidla. Ne vždy a všechny práce mohou vykonávat. Rovněž jsou tu určitá omezení týkající se možností jejich nástupu.
24.05.2022
Jurečkův návrh 5% slevy na pojistném u částečných úvazků? Maximálně 2 %, říká ministerstvo financí
Ministerstvu financí se nezamlouvá návrh ministerstva práce a sociálních věcí na slevu 5 % z pojistného na některé zaměstnance na částečný úvazek. Podle ministerstva financí by měla úprava zásadní dopad na veřejné finance a odporuje tak programovému prohlášení vlády. Stanjurův resort je ochotný podpořit maximálně slevu ve výši 2 %.
23.05.2022
Někteří dostanou 5000 Kč příspěvek na dítě automaticky, jiní o něj budou muset požádat
Zatímco některé rodiny dostanou plánovaný příspěvek 5000 Kč automaticky, jiné o něj budou muset požádat. Záviset bude na tom, zda na děti dostávají přídavky na děti. Vyplývá to z návrhu zákona, který poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
23.05.2022
Pokuty a jiné sankce v účetnictví
Pokuty, penále a jiné sankce, ať už smluvní nebo nesmluvní, potkají během podnikání téměř každého podnikatele. Jaké základní druhy sankcí rozlišujeme a jaké má toto rozlišení dopady do daně z příjmů?
23.05.2022
Letní hudební festivaly: Zde je velký přehled a názory jejich pořadatelů
Už za několik dní vypuknou první letošní letní hudební festivaly. Jak se jim, v mnoha případech po dvouleté pauze, daří?
23.05.2022
Paušální daň bude až 26 tisíc, přesto na ní určité OSVČ vydělají 100 tisíc ročně
Paušální daň půjde využít až do příjmů 2 milionů Kč. Ačkoli se měsíční odvod zvýší až na 26 tisíc Kč, některé OSVČ na novém nastavení vydělají přes 100 tisíc Kč.
23.05.2022
V jakém kraji mají senioři nejnižší důchody? Máme konkrétní přehled
Nejvyšší důchody se vyplácejí v Praze. Průměrný sólo důchod zde činil ke konci loňského roku přes 16 tisíc korun.
23.05.2022
Změny u reklamací: Ne vše bude ve prospěch zákazníka
Vláda předložila novelu, ve které se navrhuje od základu změnit, mimo jiné, zákonnou záruku. Spotřebitelská organizace dTest přichází s varováním, že část vládního návrhu může být vykládána proti zájmům spotřebitelů.
20.05.2022
Schillerová vloni prominula DPH na energie. Resort financí teď přezkoumá, zda nebylo rozhodnutí protizákonné
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová vydala loni na podzim rozhodnutí, dle kterého za listopad a prosinec odpustila DPH na energie. Tento generální pardon teď ale čeká přezkoumání. Cílem je zjistit, zda nebylo rozhodnutí protizákonné.
20.05.2022
V letáku sleva, ale u pokladny jiná cena? Obchodník se dopustil nekalého jednání
Určitě znáte nepříjemné situace, kdy vás obchod nalákal letákem na akční ceny, zboží jste zakoupili, ale na pokladně byla cena úplně jiná. Nejprve je potřeba zjistit, jak přesně je sleva definována v samotném letáku.
20.05.2022
Firmy získají na některé zaměstnance 5% slevu na sociálním pojištění
Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na některé skupiny zaměstnanců, například na ty v předdůchodovém věku.
20.05.2022
Peníze mají dorazit 20. den v měsíci. Chodí ale pokaždé jinak. Musí zaměstnavatel dodržet termín výplaty?
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Na Státní úřad inspekce práce se však obracejí zaměstnanci s tím, že ne vždy je dodržen termín výplaty, který je stanoven ve smlouvě.
19.05.2022
Vládní Deštník proti drahotě je děravý. Benzin opět výrazně podražil
Vládní marketingová kampaň Deštník proti drahotě, který je pouhým webovým rozcestníkem, ceny pohonných hmot nesníží. Vláda není schopná použít efektivní nástroje, které by snížily ceny benzinu a nafty. A ty nadále rostou.
19.05.2022
Před odchodem do důchodu začněte shánět potřebná lejstra. Není jich málo. Poradí příručka
Základní podmínkou pro přiznání starobního důchodu je dosažení důchodového věku a získání potřebné doby pojištění. Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.
19.05.2022
Tepelné čerpadlo ušetří malému obchodu až 80 tisíc korun ročně na elektřině
Jednou z cest, jak ušetřit na výdajích za provoz, je pořízení alternativního zdroje energie. Vyplatí se všem? A jak je možné snížit pořizovací náklady?
19.05.2022
Na co musí zaměstnavatelé pamatovat nyní a co se v nejbližší době změní
Před vznikem pracovněprávního vztahu mají zaměstnavatelé celou řadu povinností. Musí sami získat potřebné informace, ale rovněž zaměstnance informovat.
19.05.2022
Další šance pro dlužníky, od září do listopadu se vrátí Milostivé léto
Vláda dnes rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta“, tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Podobně jako první Milostivé léto potrvá akce tři měsíce, od začátku září do konce listopadu.
19.05.2022
Žádost o příspěvek na bydlení? Z byrokratického pekla brzy snad “jen” očistec
O příspěvek na bydlení nežádají ani zdaleka všechny domácnosti, které na něj mají nárok. Jedním z hlavních důvodů je byrokratická náročnost celého schvalovacího procesu žádosti. Jistou úlevu by měla přinést novela, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
18.05.2022
Z aut do 12 tun se nebude platit silniční daň, potvrdil Senát
Senát dnes schválil novelu zákona o silniční dani, která ruší povinnost platit daň z vozidel do 12 tun. Pro vozidla nad 12 tun se navíc daň sníží.
18.05.2022
Nezveřejnění účetní závěrky se účetním jednotkám může pěkně prodražit
Účetní závěrky za rok 2021 má většina podnikatelů již hotové a daňová přiznání podaná, ale tím povinnosti pro podnikatele nekončí. Dokdy a jak musí být zveřejněna účetní závěrka podnikatelů a jaké sankce mohou očekávat při nesplnění povinností?
18.05.2022
OSVČ se sníží pokuty u kontrolních hlášení, budou platit jen polovinu
OSVČ a společnostem s ručením omezeným s jedním společníkem – fyzickou osobou se sníží pokuty za prohřešky u kontrolních hlášení na polovinu.
18.05.2022
Neuspěl u maturity. Jak to nyní bude se zdravotním pojištěním?
Maturity odstartovaly. Jak by měli studenti, kteří u nich neuspějí, postupovat v souvislosti se zdravotním pojištěním? Jsou povinni ho hradit, případně odkdy?
17.05.2022
Nárok na mateřskou či rodičovskou: Jaké jsou podmínky pro zaměstnance a OSVČ?
S příchodem dítěte je spojeno hned několik dávek, které je možné čerpat. Je však nutné vždy splnit dané podmínky. Česká správa sociálního zabezpečení a Úřadem práce ČR vytvořily a aktualizovaly příručku pro nastávající rodiče, která má pomoci se v systému vyplácených dávek zorientovat.
17.05.2022
Na zaplacení daně z nemovitých věcí máte už jen 14 dnů. Jak daň uhradit?
Blíží se termín pro platbu daně z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení daně nebo její první splátky končí v úterý 31. května 2022. Na tuto daňovou povinnost zbývá posledních 14 dnů.
17.05.2022