25 tisíc Kč pro OSVČ, kterým poklesly tržby aspoň o desetinu
[2 minuty čtení] Vláda dnes schválila příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ, kterým zkomplikovala činnost mimořádná opatření vlády kvůli koronavirové infekci. Příspěvek bude jak pro OSVČ hlavní, tak vedlejší. Aby OSVČ mohla příspěvek dostat, musí v období leden-březen 2020 vykázat ve srovnání s obdobím leden-březen 2019 pokles hrubých tržeb alespoň o 10 %. Stanoveny jsou i další podmínky.
01.04.2020
Vláda schválila Program Antivirus. Spouští se 1. dubna a není to apríl
[4 minuty čtení] Oproti původním předpokladům se bude kompenzovat náhrada superhrubé mzdy, nikoli hrubé. Známe metodiku a konkrétní podmínky programu. Žádosti se budou podávat již od pondělí 6. dubna 2020. Celý proces bude probíhat elektronicky a náhrady mezd dorazí na účty zaměstnavatelů v řádu dní.
01.04.2020
Nepropouštějte zaměstnance, „půjčte“ je jinému podnikateli
[2 minuty čtení] Celostátní projekt „Zachraň práci!“ umožňuje zaměstnavatelům místo propouštění zaměstnanců je dočasně přidělit jinému zaměstnavateli. Hospodářská komora ČR (HK ČR), která projekt zrealizovala, vyzývá zaměstnavatele, aby se do něj zapojili. První poptávky a nabídky zaměstnavatelů dispečeři dnes začali přijímat na bezplatné lince 800 222 121, zpřístupněna jim je aplikace WorkLinks.c
31.03.2020
Skupina ČSOB pomáhá soukromým i firemním zákazníkům nejen odklady splátek
[3 minuty čtení] Skupina ČSOB přistupuje k současnému stavu odpovědně a aktivně pomáhá všem klientům, kteří jsou aktuální situací postiženi. Uvědomují si, že je důležité zachovat v chodu co největší část ekonomiky a také udržet maximální dostupnost bankovních služeb pro všechny klienty. Proto se soustředí nejen na pomoc, ale také pokračují ve všech standardních činnostech.
31.03.2020
Odpuštění záloh: Je třeba o to žádat a co když už jste za březen zaplatili?
[2 minuty čtení] V souvislosti s koronavirovou pandemií se OSVČ odpustí na nějakou dobu zálohy na pojistné. Je třeba o to žádat? Sníží se tím důchod? A další časté otázky? OSVČ od března do srpna nebudou muset platit předepsané zálohy a v ročním vyúčtování se jim tak sníží celkové pojistné o částku odpovídající minimálním zálohám na důchodové pojištění za půl roku. Tato částka se živnostníkům zcel
31.03.2020
Pražské firmy a OSVČ mají smůlu, na bezúročné úvěry COVID II nebudou mít nárok
[1 minuta čtení] Od 2. dubna sice půjde žádat o bezúročné úvěry v rámci programu COVID II. Jak ale vyplývá ze zveřejněných podmínek, program není pro pražské podnikatele. Podle podmínek, které zveřejnila Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), se to nicméně netýká přímo sídla, ale provozovny. Pokud tedy někdo bude sídlit v Praze, ale pobočky bude mít v regionech, o úvěr může požádat.
31.03.2020
Opatření prodloužena: Restaurace a většina obchodů zůstanou zavřené do Velikonoc
[1 minuta čtení] Vláda dnes oznámila prodloužení bezpečnostních opatření spojených s koronavirovou pandemií. Zákaz maloobchodního prodeje a služeb bude platit teď nově do 11. dubna. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků
31.03.2020
OSVČ a malí podnikatelé hledají urputně řešení, aby stav nouze vůbec přežili
[7 minut čtení] OSVČ a nejmenší podnikatelky a podnikatelé v posledních dnech houževnatě hledají možnosti, jak svůj byznys v tvrdé době zachránit. A zajistit si nutné příjmy. Ačkoliv museli zavřít provozovny a mnozí přestat vyrábět a poskytovat služby, vymýšlejí, jak se adaptovat. Vedle práce online či osobní dovážky volí i vouchery.
31.03.2020
Ošetřovné pro zaměstnance, nebo překážka s náhradou mzdy?
[2 minuty čtení] Stát uhradí až 80 % náhrady mzdy zaměstnancům. Program Antivirus ale nebude díky povinným odvodům až takové terno, jak se může na první pohled zdát. V době pandemických opatření a s vyhlídkou omezené poptávky po jejich skončení nyní zaměstnavatelé zvažují řadu variant.
31.03.2020
SOCR ČR se ohrazuje: „Paní hejtmanko, podívejte se z okna, co se kolem děje“
[2 minuty čtení] Zaměstnanci obchodů potřebují nyní věnovat pozornost na zajištění plynulosti dodávek zboží a plnění karanténních a hygienických opatření. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se proto ostře ohrazuje proti kontrolám prováděným Krajským úřadem Středočeského kraje, které v době extrémních nákupů v souvislosti s koronavirovou epidemií zjišťovaly, proč v nabídce prodejen chybí
30.03.2020
Česká spořitelna poskytuje zvýhodněné úvěry a odklad splátek až o 6 měsíců
[2 minuty čtení] Česká spořitelna nabízí svým klientům pomoc: kromě nabídky odkladu splátek a úvěrů se zárukou pokračuje také ve standardním úvěrování a financování. Banka nabídne všem firemním klientům také možnost okamžitého čerpání státem garantovaných úvěrů v rámci programu COVID II.
30.03.2020
Jeden týden mají zaměstnanci pracovat za 60 %, druhý za 80 %. Řešíme v diskuzích
[2 minuty čtení] Má zaměstnavatel právo chtít po zaměstnancích, aby jeden týden pracovali za 60 % a druhý za 80 %? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu. Podrobnosti k právům zaměstnavatele najdete v diskuzi na BusinessCenter.
30.03.2020
Podnikatel.cz nabízí 3 daňové a účetní poradny zcela zdarma
[1 minuta čtení] Řešíte v době nouze daňový nebo účetní problém? Nechte si zdarma poradit od profesionálů. Server Podnikatel.cz otevřel celkem 3 daňové a účetní poradny.
30.03.2020
Jedna banální chyba a peníze z přeplatku na dani se k vám jen tak nedostanou
[1 minuta čtení] Finanční správa upozorňuje poplatníky, kterým vyšel z daňového přiznání přeplatek na dani, na zásadní chyby, které pak mohou vyplacení peněz zkomplikovat. Pokud vyjde v daňovém přiznání poplatníka přeplatek, je nutné vyplnit také žádost o jeho vyplacení. S tím je podle finanční správy z aktuálních zkušeností nejčastější problém.
30.03.2020
Dnes startuje 2. vlna příjmů žádostí o bezúročný úvěr COVID 2
[2 minuty čtení] První žádosti malých a středních podnikatelů o bezúročný úvěr z programu COVID I, byly schváleny. Právě dnes startuje 2. vlna, kdy lze žádost podat. První podnikatelé začínají čerpat prostředky k úhradě svých provozních výdajů. Nejčastěji tak drobní, malí nebo středně velcí podnikatelé využijí prostředky k úhradě mezd, dále pak nájemného, nákladů na energie či pořízení zásob.
30.03.2020
Exportérům pomůže Česká exportní banka. Nabízí také zvýhodněné podmínky
[1 minuta čtení] Česká exportní banka v této době poskytuje klientům veškeré služby v plném rozsahu a je připravena exportérům pomoci. Ve spolupráci s exportní pojišťovnou EGAP Česká exportní banka nabízí finanční produkty a služby za zvýhodněných podmínek.
30.03.2020
Vláda schválila nové programy, které podpoří české firmy v boji s koronavirem
[2 minuty čtení] Ministerstvo průmyslu a obchodu díky novým programům podpoří výrobu zdravotnických prostředků a vývoj a nasazení nových technologií pro boj proti koronaviru. Dva programy s názvy Technologie COVID 19 a Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19 tento týden schválila vláda.
30.03.2020
Částečná nezaměstnanost má háček. Nebude pro všechny
[4 minuty čtení] Uplatnit částečnou nezaměstnanost od začátku mimořádných opatření nebudou moci všichni zaměstnavatelé. Upozorňují právníci. Jednou z možností, jak řešit aktuální snížení odbytu poptávky výrobků a služeb, je takzvaná částečná nezaměstnanost. Zákoník práce na ni pamatuje.
30.03.2020
Obchodníky zachraňuje internet. Čtěte, jak postupovat při zakládání e-shopu
[2 minuty čtení] Současná situace donutila řadu obchodníků přehodnotit svůj byznys a zamířit se svým zbožím na internet. Jak při zakládání internetového obchodu postupovat? Situace spojená s opatřeními kvůli koronavirové pandemii dolehla na celou řadu podnikatelů. Jejich kamenné obchody jsou už téměř 14 dní zavřené, je třeba využít internetový prostor.
27.03.2020
Dítěti bude 13 let v průběhu pobírání ošetřovného. Jak je to s nárokem na dávku?
[1 minuta čtení] Co když dítě oslaví v průběhu pobírání ošetřovného 13. narozeniny. Má rodič stále nárok na dávku, nebo tím ošetřovné končí? Pravidla pro ošetřovné se od března po celou dobu platnosti mimořádných opatření přijatých v souvislosti s šířením koronavirové epidemie mění. Nově mají rodiče nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školských a dalších dětských zařízení, ale i některých so
27.03.2020
Přerušení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti a evidence na úřadu práce
[2 minuty čtení] Současná situace donutila celou řadu OSVČ ukončit nebo případně přerušit svou činnost. Následně pak míří na úřad práce. Co je k evidenci třeba? Podmínkou pro možnost evidovat se na úřadu práce, tedy do evidence uchazečů o zaměstnání, je, aby osoba samostatně výdělečně činná podnikatelskou činnost přerušila nebo zcela ukončila.
27.03.2020
V Litoměřicích nyní odpustí místním živnostníkům nájem
[1 minuta čtení] Radní města Litoměřice rozhodli, že živnostníci, kteří podnikají v prostorách patřících městu, nemusí v tuto chvíli platit nájemné. Jedná se o odložení splatnosti nájemného, ale v tuto chvíli není ještě rozhodnuto, zda bude nájemné odpuštěno v plné výši, za jaké období a podobně. Vše bude záviset na délce trvání nouzového stavu a dalších faktorech.
27.03.2020
Díky online aplikaci si nyní můžete zdarma prověřit obchodní partnery
[1 minuta čtení] Bisnode na tři měsíce zdarma poskytne volný přístup k informacím určeným k prověřování stability obchodních partnerů. Přispěje tak k zmírnění ekonomických škod. Nyní je zřejmé, že podnikatelské prostředí je rizikovější a v nejbližší době poroste počet opožděných, či dokonce nesplacených faktur, stejně jako vzroste počet krachujících firem. Společnost Bisnode se tak tímto krokem ro
27.03.2020
Odpuštění sociálka a zdravotka se týká i OSVČ vedlejších, má to ale háček
[5 minut čtení] Odpuštění minimálního sociálního a zdravotního pojištění se sice týká i OSVČ vedlejších, v případě zdravotního pojištění to však má háček. Zatímco u sociálního pojištění vydělají na odpuštění všichni, u zdravotního pojištění budou mít asi smůlu OSVČ, které mají souběh se zaměstnáním.
27.03.2020
Ošetřovné pro OSVČ doznalo změn, bude na všechny děti do 13 let
[1 minuta čtení] Původně se ošetřovné pro OSVČ mělo vyplácet jen na děti ve věku 6 až 13 let. Nakonec dochází ke změně a bude se dávat na všechny děti ve věku do 13 let. Ošetřovné bude činit 424 korun denně a bude ho na základě čestného prohlášení podaného prostřednictvím místního živnostenského úřadu vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu.
26.03.2020